Оқушылардың сын тұрғынан ойлауын дамыту, шығармашылықпен жұмыс істеуге, өз ойларын тұжырымдап, жеке, топта жұмыс жасау. Көп ізденуге, дәлелді сөйлей білуге үйрету.
Сабақтың мақсаты: Білімділігі: Шылау туралы түсінік беру, шылаудың өз алдына толық мағынасы жоқ сөздер екенін түсіндіру, атқаратын қызметін ұғындыруДамытушылығы: Сөздік қорын, ойлау жүйесін, шығармашылығын, сауаттылығын дамыту.
Тәрбиелігі: Ізденімпаздыққа, бірлікке, адамгершілікке тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: проблемалық, ізденушілік
Көрнекілігі: электрондық оқулық, слайдтар, үлестірме қағаздар
Сабақтың барысы.І. Ұйымдастыру кезеңі.
Үй тапсырмасын тексеру.
Элетрондық оқулық арқылы шылау туралы еске түсіру.
І.Ақпарат блогы.
1.Шылау-өз алдына толық мағынасы жоқ сөздер.
Мысалы:Айдын мен Сапар бір сыныпта оқиды.
2.Шылаудың ерекшеліктері
Оқушылардың сын тұрғынан ойлауын дамыту, шығармашылықпен жұмыс істеуге, өз ойларын тұжырымдап, жеке, топта жұмыс жасау. Көп ізденуге, дәлелді сөйлей білуге үйрету.
Сабақтың мақсаты: Білімділігі: Шылау туралы түсінік беру, шылаудың өз алдына толық мағынасы жоқ сөздер екенін түсіндіру, атқаратын қызметін ұғындыруДамытушылығы: Сөздік қорын, ойлау жүйесін, шығармашылығын, сауаттылығын дамыту.
Тәрбиелігі: Ізденімпаздыққа, бірлікке, адамгершілікке тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: проблемалық, ізденушілік
Көрнекілігі: электрондық оқулық, слайдтар, үлестірме қағаздар
Сабақтың барысы.І. Ұйымдастыру кезеңі.
Үй тапсырмасын тексеру.
Элетрондық оқулық арқылы шылау туралы еске түсіру.
І.Ақпарат блогы.
1.Шылау-өз алдына толық мағынасы жоқ сөздер.
Мысалы:Айдын мен Сапар бір сыныпта оқиды.
2.Шылаудың ерекшеліктері
Мухамедиярова Макпал Куанышбековна учитель начального класса ГУ «Аршалынской Средней школы №3» отдела образования Аршалынского района, Акмолинской области
Айтмагамбетова Нурсауле Саядиловна
Павлодар облысы Екібастұз қаласы,
№18 жалпы орта білім беретін мектеп
Коммуналдық мемлекеттік мекемесінің
Бастауыш сынып мұғалімі
The document provides details about a lesson plan on the first president of Kazakhstan, Nursultan Nazarbayev. The aims of the lesson are to provide students with comprehensive knowledge about Nazarbayev's contributions to society and government and his economic and political reforms. The lesson will be conducted in groups and include discussions, presentations, and visual aids like photos of the president and slides. Key facts about Nazarbayev's early life, career, accomplishments, and symbolic representations like the presidential flag and emblem will be covered.
2. Сабақтың мақсаты:
Білімділігі:
Етістік бойынша теориялық білімдерін
практикамен ұштастыру, нақтылау.
Дамытушылық:
Өз бетінше жұмыс жасауға дағдыландыру.
Шығармашылық қабілетін шыңдауға бейімдеу.
Тәрбиелік:
еңбексүйгіштікке, отаншылдыққа тәрбиелеу .
17. Рс Тапсырмалар Дұрыс Бұрыс
1. Етістіктер басқа сөз таптарынан сөз тудырушы жұрнақ
арқылы жасалмайды.
2. Етістіктер тұлғасына қарай негізгі және туынды болып
екіге бөлінеді.
3. Қимылдың, іс-әрекеттің болмауын, іске аспауын
білдіретін етістікті болымды етістіктер дейді.
4. Әрі есім, әрі етістік қызметін атқаратын етістіктің түрі
көсемше деп аталады.
5. Мағынасы жағынан тура объектіні, табыс септіктегі сөзді
қажет етіп тұратын етістіктерді салт етістіктер дейді.
6. Етістіктің үш шағы бар.
7. Есімшенің –мақ, -мек, -бақ, -бек, -пақ, -пек жұрнақтары
етістіктің болымсыз тұлғасына жалғанбайды.
8. -ғалы, -гелі,-қалы, -келі тұлғалы көсемшелер жіктеледі.
9. Тұйық етістік тікелей септеле де, тәуелдене де алады,
бірақ жіктелмейді.
10
.
Дауыссыз дыбыстарға біткен етістіктерге тұйық етістіктің
–у жұрнағы дауысты болып жалғанады.
18. Рс Тапсырмалар Дұрыс Бұрыс
1. Етістіктер басқа сөз таптарынан сөз тудырушы жұрнақ
арқылы жасалмайды.
2. Етістіктер тұлғасына қарай негізгі және туынды болып
екіге бөлінеді.
3. Қимылдың, іс-әрекеттің болмауын, іске аспауын
білдіретін етістікті болымды етістіктер дейді.
4. Әрі есім, әрі етістік қызметін атқаратын етістіктің түрі
көсемше деп аталады.
5. Мағынасы жағынан тура объектіні, табыс септіктегі сөзді
қажет етіп тұратын етістіктерді салт етістіктер дейді.
6. Етістіктің үш шағы бар.
7. Есімшенің –мақ, -мек, -бақ, -бек, -пақ, -пек жұрнақтары
етістіктің болымсыз тұлғасына жалғанбайды.
8. -ғалы, -гелі,-қалы, -келі тұлғалы көсемшелер жіктеледі.
9. Тұйық етістік тікелей септеле де, тәуелдене де алады,
бірақ жіктелмейді.
10
.
Дауыссыз дыбыстарға біткен етістіктерге тұйық етістіктің
–у жұрнағы дауысты болып жалғанады.