SlideShare a Scribd company logo
«Загальнолюдські цінності
в житті людини»
(10-11 клас)
Тема: Загальнолюдські цінності в житті людини!
Мета:
Навчальна: вчити учнів поважати один одного, бути милосердним,
чуйним; формувати у школярів найкращі людські цінності: ввічливість,
милосердя, людську гідність, чуйність, любов і повагу до ближнього.
Розвиваюча: розвивати творчу уяву, мислення, пізнавальний інтерес.
Виховна: виховувати почуття людської гідності, бажання духовно
самовдосконалюватися.
Обладнання: аркуші паперу, презентація, відео,кольорові паперові
лекала, заздалегідь підготований паперовий метелик білого кольору (див.
Додаток).
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент. Повідомлення теми й мети уроку.
Вчитель. Доброго дня діти!
Ні в кого, мабуть, немає сумніву, що та чи інша річ має для нас певну
цінність завдяки не лише своїй об'єктивній властивості, але й нашому
ставленню до неї, яке поєднує у собі і сприйняття цих властивостей, і
особливості наших смаків.
Реальні факти, події, властивості життя не тільки пізнаються нами, але й
оцінюються, викликаючи почуття захоплення, любові чи, навпаки, презирства
або ненависті.
У нашому світогляді пізнання світу і ціннісне ставлення до нього
знаходяться у нерозривній єдності. Що ж таке цінності. Цінності - це
орієнтири, які вказують нам загальний напрямок життя. Хоча у кожної людини
власна доля, власні справи; у нас різні характери, різні умови життя, та й
взагалі ми спілкуємося з різними людьми. Цінності різноманітні: любов, добро,
дружба, свобода, справедливість, милосердя і т.д.
Сьогодні ми поговоримо про якості, які допомагають людям жити в
злагоді та мирі в суспільстві.
Епіграф: Гарнішою людина не стане, а стати
добрішою, якщо захоче, зможе.
Народна приказка.
Вчитель: Діти, як ви розумієте епіграф нашого уроку?
(Відповіді дітей)
Вчитель: Зовнішність людина отримує від природи, а духовні цінності
формуються протягом усього життя.
ІІ. Вступне слово вчителя.
Вчитель: Ціннісний світ кожної людини неосяжний. Проте існують якісь
«наскрізні» цінності, які є практично стрижневимив будь-якій сфері діяльності.
До них можна віднести працьовитість, доброту, вихованість, чесність,
порядність, терпимість, людяність.
Існує величезна кількість цінностей і їх можна розділити на дві великі
групи: на матеріальні і духовні.
Діти, як ви вважаєте, що належить до матеріальних, а що - до духовних
цінностей?
(Учні:
- до матеріальних цінностей ми можемо віднести: автомобіль, акваріум,
гараж, коштовності, гроші, їжу, дім, іграшки, косметику, музичні інструменти,
книги, одяг, квартиру, магнітофон, комп'ютер, телевізор, телефон, меблі,
спортивне приладдя;
- до духовних: життя, сім'ю, любов, дружбу, сміливість, працю, спорт,
відповідальність, чуйність, чесність, вихованість, красу, милосердя, творчість,
свободу, людину, світ, справедливість, самовдосконалення, здоров'я, знання).
Вчитель: Діти, а як ви думаєте, чим відрізняються цінності духовні від
матеріальних?
(Учні:
- Матеріальні цінності ми можемо помацати, побачити, купити, а
залежать вони від того часу, в якому живе людина. Наприклад, 300
років тому не існувало комп`ютера і значить, такої цінності не було.
- Духовні цінності, на відміну від матеріальних, ми не завжди можемо
побачити і вони не купуються, але ми можемо їх відчути через свої
вчинки та поведінку оточуючих людей).
ІІІ Основна частина
Вчитель: Я пропоную вам зазирнути до нашого віртуального магазину,
де ми можемо придбати все, що нам заманеться, хоча наша платоспроможність
обмежена (у вас є тільки 10 віртуальних сертифікатів – під час гри –
сертифікати – це сума тих якостей та можливостей, з яких буде складатися
ваша особистість).
(Діти заздалегідь отримали аркушіпаперута ручки, для записів. Під час
гри учні будуть відмічати, які товари вони придбали).
Перед вами на екрані з`явиться 10 слайдів, на кожному вам
запропоновано вибір з двох речей, ви можете витратити сертифікати, або
зекономити. Але обрати можете тільки одну річ з двох. Якщо сертифікати
закінчилися, ви вже нічого не можете купити, до попередніх лотів повернутися
неможливо.
Готові? Давайте почнемо!
(На екрані демонструється презентація).
1. А) Комфортнаоселя (1 сертифікат).
Б) Нове авто (1 сертифікат).
2.А) Можливість провестичас з другом в будь-якомумісці земної кулі (2
сертифікати).
Б) Повна гарантія того, що ви проведетесвоє життя з людиною, про яку ви
мрієте (2 сертифікати).
3. А) Ви станете відомим (2 сертифікати).
Б) Один справжній друг (2 сертифікати).
4. А) Гарна освіта (2 сертифікати).
Б) Прибутковий бізнес (2 сертифікати).
5. А) Здоровародина(2 сертифікати).
Б) Всесвітня слава (3 сертифікати).
6. А) Змінити якусь рисусвоєї зовнішності( 1 сертифікат).
Б) Бути задоволеним собою всежиття ( 2 сертифікати).
7. А) П’ять років життя в своєзадоволення. (2 сертифікати).
Б) Повага та любов тих, кого ви цінуєте більш за все (2 сертифікати).
8. А) Чисте сумління (2 сертифікати).
Б) Вміння досягатиуспіху в будь-якій справі.(2 сертифікати)
9) А) Диво заради людини, яку ви любите (2 сертифікати).
Б) Можливість зновуповторитибудь-яку 1 подію минулого (2 сертифікати).
10. А) 7 додатковихроків життя (3 сертифікати).
Б) Безболісна смерть, коли прийде час ( 3 сертифікати).
Вчитель: Нічого більше придбати не можна. Давайте підведемо
підсумки. Об’єднайтеся в групи по 4 та обговоріть (протягом 3 хвилин), що ви
придбали, та дайте відповіді на такі питання:
1. Яка покупка найвдаліша?
2. Чи жалкуєте ви про те, що не придбали?
(Найімовірніше, можуть бути такі пропозиції учнів: "Перш, ніж щось
купувати, треба дізнатися, що ще буде продаватися"; "Я хотів би, щоб можна
було обміняти раніше куплену річ на будь-яку іншу, оголошену пізніше".
Учитель допомагає учням побачити зв'язок між вибором покупок і певними
особистісними якостями. Наприклад, ти віддав сертифікат за зміну зовнішності
- значить , ти надаєш великого значення тому, що думають про тебе оточуючі.
Якщо волів би зробити диво, заради людини, яку любиш - значить, піклуєшся
про інших.)
Вчитель: Більшість ваших пропозицій дійсно звучали розумно і
правильно. Але проблема полягає в тому, що в житті так не буває. Не можна
двічі зробити один і той же вибір, як неможливо "скасувати" наслідки раніше
прийнятого рішення. Не можна добитися всього одразу або скористатися
відразу всіма можливостями. Ми не знаємо наперед, з чого доведеться вибирати
в майбутньому. Завжди будуть обмежені час, сили, вибір можливостей, гроші,
інтерес. За все, що ви для себе оберете, доведеться платити якусь ціну.
Вчитель: Світ цінностей різноманітний і практично невичерпний, як
різноманітні і невичерпні потреби й інтереси людства, що прогресивно
розвивається. Цінності історичні, їх набір і функції різні на різних етапах
розвитку суспільства.
Кожне покоління використовує накопичений досвід, освоює досягнення і
рухається далі, до створення нових цінностей.
Зі зміною умов цінності можуть переходити з одного ряду значимості в
інші. З розвитком суспільства виникають нові цінності і, навпаки, втрачають
значимість або йдуть у небуття інші цінності.
Вчитель: А що ви думаєте з цього приводу?
(Індивідуальні короткі повідомлення учнів).
(Учень: В античній, а потім і середньовічній філософії цінності не
виокремлювалися від життя, розглядалися як притаманні йому. Починаючи від
Сократа і Платона, основнимипитаннями теорії цінностей були переважно такі:
"що є благо?", "справедливість"? Не випадково Платон у своєму вченні про
ідеальну державу покладає в її основу принцип справедливості.
Учень: У середні віки цінності пов'язувалися з божественною сутністю,
набувають релігійного характеру. Епоха Відродження висунула на перший план
цінності гуманізму. У Новий час розвиток науки і нових суспільних відносин
визначає багато в чому й основний підхід до розгляду речей та явищ як
цінностей.
Учень: «У людського життя немає ціни, але ми завжди чинимо так,
немов існує щось ще цінніше». - казав А. де Сент-Екзюпері, і він не помилявся,
багато що можна виправити, але почати життя спочатку неможливо.
Учень: А давайте згадаємо слова Л.Костенко:
«Віддай людині крихітку себе.
За це душа поповнюється світлом».
Як можна уявити своє життя на самоті? Ніяк! Тому ми повинні жити у
мирі і злагоді з тими, хто поруч з нами.)
Вчитель: Я пропоную вам зараз розглянути декілька історій,
познайомившись з якими, ми спробуємо зрозуміти, чим ми керуємось, коли
робимо той чи інший вчинок.
Історія 1.
(На екранідемонструєтьсятекст, його можуть прочитати вчитель або
підготовлений учень).
Що таке вибір між добром і злом
Людина за своєю природою ані добра, ані зла. Вона однаково здатна
чинити як добро,так і зло. Зробитивисновок, доброю чи злою є певна людина,
можливо, лише дізнавшись про її діяльність. Людина майже постійно
опиняється у ситуаціях, коли змушена самостійно вибирати і вирішувати, як
саме має вчинити.
Наведене твердження розкриває оповідання відомого українського
педагога і письменника Василя Сухомлинського «Звичайна людина».
Є в сухому степу колодязь. Біля колодязя - хатка. У ній живуть дідусь з
онуком.
Біля колодязя на довгій вірьовці відро, їдуть подорожні, заїжджають до
колодязя, п'ють воду, дякують дідусеві.
Стерлася вірьовка, перервалась, упало відро в глибокийколодязь. Немає в
дідуся другого відра. Нічим води витягти, щоб попити. День не п'ють води
дідусь із онуком, два дні не п'ють. Мучаться від спраги.
На третій день уранці проїжджає повз дідусеву хатину подорожній з
настороженими очима. На возі в нього побачив дідусь відро під соломою.
Глянув подорожнійз настороженимиочимана колодязь, глянув на дідуся
з онуком, ударив коней батогом і поїхав.
- Що це за людина? – питає онук дідуся.
- Це не людина,— відповідає дідусь.
Опівдні проїжджаєповз дідусеву хатину подорожнійз байдужими очима.
Дістав з воза відро, прив'язав до вірьовки, витяг води, напився, дав попити
дідусеві й онукові, решту води вилив у сухий пісок, відро забрав та й поїхав.
- Що це за людина? – питає діда онук.
- Це не людина, - відповідає дідусь.
Увечері проїжджає повз дідусеву хатину подорожній з добрими очима.
Дістав з воза відро, прив'язав до вірьовки, витяг води, напився й поїхав, а відро
так і стоїть на цямрині.
- Що це за людина? — питає онук.
- Звичайна людина,— відповідає дідусь.
Вчитель:
1. Про які цінності ми з вами дізнаємося з цієї історії?
2. Які позитивні та негативні риси виявили люди в описаній ситуації?
(Учні:
- Позитивні: доброта, людяність, співчуття і т.д.
- Негативні: жадібність, егоїзм, скупість, байдужість до проблем інших).
Вчитель:саме так, життя окремої людини має сенс лише в тому випадку,
коли вона допомагає зробити життя інших людей кращим.
Історія 2.
Вчитель: Я пропоную вам звернути увагу на екран, давайте подивимось
другу історію «Цінності життя». Після того як ви подивитесь відео, спробуйте
дати відповіді на запитання:
- Які цінності мають переважати у нашому житті?
- Чи завжди ми бачимо прекрасне у речах, які поруч?
(На екрані демонструється відео
https://www.youtube.com/watch?v=YONQDgLv5Io
(Відповіді учнів).
Історія 3.
(На екранідемонструєтьсятекст, його можуть прочитати вчитель або
підготовлений учень).
Одного разупроходить по вулиці чоловік, який випадково побачив кокон
метелика. Він довго спостерігав, як через маленьку щілину в коконі
намагається вийти метелик. Минуло багато часу, метелик ніби залишив свої
зусилля, а щілина залишалася все такою ж маленькою. Здавалося, метелик
зробив все, що міг, і ні на що інше в нього не було більше сил.
Тоді чоловік вирішив допомогти метелику: він взяв складаний ножик і розрізав
кокон. Метелик негайно вийшов. Але його тільце було слабким і немічним,
його крила були нерозвиненими і ледь рухалися.
Людина продовжуваласпостерігати, думаючи, що ось-ось крила метелика
розправляться і зміцніють і він зможелітати. Нічого не сталося! Залишок життя
метелик волочив по землі своє слабке тільце, свої не розправлені крила.
Він так і не зміг літати.
Вчитель: Діти, як ви думаєте, що трапилося з метеликом?
(Учень: А все тому, що людина, бажаючи йому допомогти, не розуміла,
що метелик повинен сам докласти зусиль, щоб вийти через вузьку щілину
кокона. Життя змусило метелика покинути цю оболонку, щоб він міг рости і
розвиватися.
Учень: Іноді нам необхідно самим долати перепони у житті, щоб досягти
поставленої мети, бо зустрічаючись з труднощами ми загартовуємо свій
характер.)
Вчитель: Саме так, наше життя складне та багатогранне, не все дається
нам просто так. Для того, щоб стати справжньою людиною потрібно постійно
працювати на собою, намагатися стати кращим, людянішим. Ось тоді,
докладаючи зусиль, ми, як метелики, прорвемо кокон та зрадіємо життю
навколо нас, яке забарвлене такими яскравими кольорами.
Недарма я згадала про кольори, у кожного з вас на парті є кольорові
лекала, а в мене на дошці білий метелик, якому не вистачає барв життя. Ми з
вами сьогодні багато говорили про те, без чого наше життя неможливе –
життєві цінності. Я пропоную вам на кожному з лекал написати ті цінності, які
прикрашають наше життя.
(Діти записують цінності на кольорових лекалах, а потім кріплять їх
метелику на дошці).
IV Підведення підсумків уроку
Вчитель: Ось і заграло барвами життя. (Озвучує, що написано). Таке
розмаїття всього ви написали, але найголовніше - не забувати про те, що
протягом усього життя потрібно працювати над собою, щоб бачити в
буденному незвичайне, прекрасне. Я вважаю, що моральні цінності є досить
важливими для будь-якої людини у суспільстві.
Література
1. Буслинський В.А., Скрипка П.І. Основи філософських знань.
Підручник. Львів, Новий Світ – 2000, 2004, 352 с.
2. Здравомислов А.Г.Потреби.Інтереси.Цінності/ О.Г.Здравомислов.-
Москва: 1999.- 237 с.
3. СухомлинськийВ.О. Чиста криниця:Казки, оповідання, етюди: Для
сімейного читання / Упоряд. О.В.Сухомлинської. – К.:Веселка, 1993. –
287 с.
4. https://www.youtube.com/watch?v=YONQDgLv5Io
Додаток
(Зразок метелика, лекала)
175

More Related Content

Similar to 175

6_e_i_2023.pdf
6_e_i_2023.pdf6_e_i_2023.pdf
6_e_i_2023.pdf
LudaM3
 
5_zbd_g_2022.pdf
5_zbd_g_2022.pdf5_zbd_g_2022.pdf
5_zbd_g_2022.pdf
LudaM3
 
«Доброта – ознака сили, а не слабкості»
«Доброта – ознака сили, а не слабкості»«Доброта – ознака сили, а не слабкості»
«Доброта – ознака сили, а не слабкості»
Ковпитська ЗОШ
 
6_zbd_sh_2023.pdf
6_zbd_sh_2023.pdf6_zbd_sh_2023.pdf
6_zbd_sh_2023.pdf
LudaM3
 
виховний захід толерантність
виховний захід толерантністьвиховний захід толерантність
виховний захід толерантність
Svetlana Snezhka
 
5_e_i_2022.pdf
5_e_i_2022.pdf5_e_i_2022.pdf
5_e_i_2022.pdf
4book9kl
 
програмові вимоги курсу Я у світі
програмові вимоги курсу Я у світіпрограмові вимоги курсу Я у світі
програмові вимоги курсу Я у світі
Методичний кабінет
 
Дотримання прав і норм життя
Дотримання прав і норм життяДотримання прав і норм життя
Дотримання прав і норм життя
Ковпитська ЗОШ
 
ткачук о представлення
ткачук о представленняткачук о представлення
ткачук о представлення
MARO51
 
5_e_d_2022.pdf
5_e_d_2022.pdf5_e_d_2022.pdf
5_e_d_2022.pdf
4book9kl
 
5_e_m_2022.pdf
5_e_m_2022.pdf5_e_m_2022.pdf
5_e_m_2022.pdf
LudaM3
 
Prezentatsia butova l_v_10k
Prezentatsia butova l_v_10kPrezentatsia butova l_v_10k
Prezentatsia butova l_v_10k
nikschool3
 
Відкриваймо серця для добра
Відкриваймо серця для добраВідкриваймо серця для добра
Відкриваймо серця для добра
Андрій Киричук
 
дулібська с представлення
дулібська с представлення дулібська с представлення
дулібська с представлення
MARO51
 
Ja doslidzhuju-svit-2-klas-grushchynska-2019-1
Ja doslidzhuju-svit-2-klas-grushchynska-2019-1Ja doslidzhuju-svit-2-klas-grushchynska-2019-1
Ja doslidzhuju-svit-2-klas-grushchynska-2019-1
kreidaros1
 
бути на землі людиною
бути на землі людиноюбути на землі людиною
бути на землі людиною
Руслан Симивол
 
4 klas-ya-doslidzhuiu-svit-zharkova-2021-1
4 klas-ya-doslidzhuiu-svit-zharkova-2021-14 klas-ya-doslidzhuiu-svit-zharkova-2021-1
4 klas-ya-doslidzhuiu-svit-zharkova-2021-1
cgf gfgfg
 
«Етика» підручник для 6 класу закладів загальної середньої освіти (авт. Данил...
«Етика» підручник для 6 класу закладів загальної середньої освіти (авт. Данил...«Етика» підручник для 6 класу закладів загальної середньої освіти (авт. Данил...
«Етика» підручник для 6 класу закладів загальної середньої освіти (авт. Данил...
ssuser39b124
 

Similar to 175 (20)

6_e_i_2023.pdf
6_e_i_2023.pdf6_e_i_2023.pdf
6_e_i_2023.pdf
 
50,23.docx
50,23.docx50,23.docx
50,23.docx
 
572,23.docx
572,23.docx572,23.docx
572,23.docx
 
5_zbd_g_2022.pdf
5_zbd_g_2022.pdf5_zbd_g_2022.pdf
5_zbd_g_2022.pdf
 
«Доброта – ознака сили, а не слабкості»
«Доброта – ознака сили, а не слабкості»«Доброта – ознака сили, а не слабкості»
«Доброта – ознака сили, а не слабкості»
 
6_zbd_sh_2023.pdf
6_zbd_sh_2023.pdf6_zbd_sh_2023.pdf
6_zbd_sh_2023.pdf
 
виховний захід толерантність
виховний захід толерантністьвиховний захід толерантність
виховний захід толерантність
 
5_e_i_2022.pdf
5_e_i_2022.pdf5_e_i_2022.pdf
5_e_i_2022.pdf
 
програмові вимоги курсу Я у світі
програмові вимоги курсу Я у світіпрограмові вимоги курсу Я у світі
програмові вимоги курсу Я у світі
 
Дотримання прав і норм життя
Дотримання прав і норм життяДотримання прав і норм життя
Дотримання прав і норм життя
 
ткачук о представлення
ткачук о представленняткачук о представлення
ткачук о представлення
 
5_e_d_2022.pdf
5_e_d_2022.pdf5_e_d_2022.pdf
5_e_d_2022.pdf
 
5_e_m_2022.pdf
5_e_m_2022.pdf5_e_m_2022.pdf
5_e_m_2022.pdf
 
Prezentatsia butova l_v_10k
Prezentatsia butova l_v_10kPrezentatsia butova l_v_10k
Prezentatsia butova l_v_10k
 
Відкриваймо серця для добра
Відкриваймо серця для добраВідкриваймо серця для добра
Відкриваймо серця для добра
 
дулібська с представлення
дулібська с представлення дулібська с представлення
дулібська с представлення
 
Ja doslidzhuju-svit-2-klas-grushchynska-2019-1
Ja doslidzhuju-svit-2-klas-grushchynska-2019-1Ja doslidzhuju-svit-2-klas-grushchynska-2019-1
Ja doslidzhuju-svit-2-klas-grushchynska-2019-1
 
бути на землі людиною
бути на землі людиноюбути на землі людиною
бути на землі людиною
 
4 klas-ya-doslidzhuiu-svit-zharkova-2021-1
4 klas-ya-doslidzhuiu-svit-zharkova-2021-14 klas-ya-doslidzhuiu-svit-zharkova-2021-1
4 klas-ya-doslidzhuiu-svit-zharkova-2021-1
 
«Етика» підручник для 6 класу закладів загальної середньої освіти (авт. Данил...
«Етика» підручник для 6 класу закладів загальної середньої освіти (авт. Данил...«Етика» підручник для 6 класу закладів загальної середньої освіти (авт. Данил...
«Етика» підручник для 6 класу закладів загальної середньої освіти (авт. Данил...
 

More from Cshkilniy

28.04.2021. 3
28.04.2021. 328.04.2021. 3
28.04.2021. 3
Cshkilniy
 
28.04.2021.2
28.04.2021.228.04.2021.2
28.04.2021.2
Cshkilniy
 
28.04.2021
28.04.202128.04.2021
28.04.2021
Cshkilniy
 
6,03,2021
6,03,20216,03,2021
6,03,2021
Cshkilniy
 
21.02.21.2
21.02.21.221.02.21.2
21.02.21.2
Cshkilniy
 
21.02.21
21.02.2121.02.21
21.02.21
Cshkilniy
 
6.02.2020
6.02.20206.02.2020
6.02.2020
Cshkilniy
 
18.10
18.1018.10
18.10
Cshkilniy
 
5.10
5.105.10
5.10
Cshkilniy
 
1,10
1,101,10
1,10
Cshkilniy
 
30.09
30.0930.09
30.09
Cshkilniy
 
Toys
ToysToys
Toys
Cshkilniy
 
29.09
29.0929.09
29.09
Cshkilniy
 
29.09
29.0929.09
29.09
Cshkilniy
 

More from Cshkilniy (20)

10
1010
10
 
08
0808
08
 
08
0808
08
 
07
0707
07
 
28.04.2021. 3
28.04.2021. 328.04.2021. 3
28.04.2021. 3
 
28.04.2021.2
28.04.2021.228.04.2021.2
28.04.2021.2
 
28.04.2021
28.04.202128.04.2021
28.04.2021
 
6,03,2021
6,03,20216,03,2021
6,03,2021
 
21.02.21.2
21.02.21.221.02.21.2
21.02.21.2
 
21.02.21
21.02.2121.02.21
21.02.21
 
6.02.2020
6.02.20206.02.2020
6.02.2020
 
18.10
18.1018.10
18.10
 
5.10
5.105.10
5.10
 
1,10
1,101,10
1,10
 
30.09
30.0930.09
30.09
 
Toys
ToysToys
Toys
 
29.09
29.0929.09
29.09
 
29.09
29.0929.09
29.09
 
1
11
1
 
1
11
1
 

Recently uploaded

Безбар’єрність в бібліотеці – суспільна норма
Безбар’єрність в бібліотеці – суспільна нормаБезбар’єрність в бібліотеці – суспільна норма
Безбар’єрність в бібліотеці – суспільна норма
ssuser15a891
 
звіт 2023-2024 32024 32024 32024 32024 3.pptx
звіт 2023-2024 32024 32024 32024 32024 3.pptxзвіт 2023-2024 32024 32024 32024 32024 3.pptx
звіт 2023-2024 32024 32024 32024 32024 3.pptx
home
 
№ 133, 04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...
№ 133,  04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...№ 133,  04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...
№ 133, 04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...
olha1koval
 
Наказ про зарахування 1 класу 2024 2025.pdf
Наказ про зарахування 1 класу 2024 2025.pdfНаказ про зарахування 1 класу 2024 2025.pdf
Наказ про зарахування 1 класу 2024 2025.pdf
Ostap Vuschna
 
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учнюР.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
Adriana Himinets
 
Звіт директора за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
Звіт директора  за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].pptЗвіт директора  за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
Звіт директора за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
ssuser59c0a2
 
Оригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учню
Оригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учнюОригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учню
Оригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учню
Adriana Himinets
 
Звіт в.о. директора Лохвицької гімназії.pptx
Звіт в.о. директора Лохвицької гімназії.pptxЗвіт в.о. директора Лохвицької гімназії.pptx
Звіт в.о. директора Лохвицької гімназії.pptx
ssuserd8e4941
 
Проєкт "Подорож містами України". Буковина
Проєкт "Подорож містами України". БуковинаПроєкт "Подорож містами України". Буковина
Проєкт "Подорож містами України". Буковина
НБУ для дітей
 
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdfzarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
AleksSaf
 
Передвиборча програма Майора Станіслава
Передвиборча програма  Майора СтаніславаПередвиборча програма  Майора Станіслава
Передвиборча програма Майора Станіслава
tetiana1958
 
Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.
Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.
Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.
Pervushina1983
 
педрада 2024 травень 2педрада 2024 травень .pptx
педрада 2024 травень 2педрада 2024 травень .pptxпедрада 2024 травень 2педрада 2024 травень .pptx
педрада 2024 травень 2педрада 2024 травень .pptx
home
 
Постанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdf
Постанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdfПостанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdf
Постанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdf
24tvua
 
Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.
Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.
Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.
tetiana1958
 
Управлінські процеси закладу освіти.pptx
Управлінські процеси закладу освіти.pptxУправлінські процеси закладу освіти.pptx
Управлінські процеси закладу освіти.pptx
ssuserce4e97
 
06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf
06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf
06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf
ssuser46127c
 
Зернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використання
Зернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використанняЗернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використання
Зернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використання
Vinnytsia Regional Universal Scientific Library named after Valentin Otamanovsky
 
ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptx
ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptxПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptx
ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptx
ssuserd1824d
 
"Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича"
"Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича""Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича"
"Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича"
Чернівецька обласна бібліотека для дітей
 

Recently uploaded (20)

Безбар’єрність в бібліотеці – суспільна норма
Безбар’єрність в бібліотеці – суспільна нормаБезбар’єрність в бібліотеці – суспільна норма
Безбар’єрність в бібліотеці – суспільна норма
 
звіт 2023-2024 32024 32024 32024 32024 3.pptx
звіт 2023-2024 32024 32024 32024 32024 3.pptxзвіт 2023-2024 32024 32024 32024 32024 3.pptx
звіт 2023-2024 32024 32024 32024 32024 3.pptx
 
№ 133, 04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...
№ 133,  04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...№ 133,  04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...
№ 133, 04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...
 
Наказ про зарахування 1 класу 2024 2025.pdf
Наказ про зарахування 1 класу 2024 2025.pdfНаказ про зарахування 1 класу 2024 2025.pdf
Наказ про зарахування 1 класу 2024 2025.pdf
 
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учнюР.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
 
Звіт директора за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
Звіт директора  за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].pptЗвіт директора  за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
Звіт директора за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
 
Оригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учню
Оригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учнюОригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учню
Оригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учню
 
Звіт в.о. директора Лохвицької гімназії.pptx
Звіт в.о. директора Лохвицької гімназії.pptxЗвіт в.о. директора Лохвицької гімназії.pptx
Звіт в.о. директора Лохвицької гімназії.pptx
 
Проєкт "Подорож містами України". Буковина
Проєкт "Подорож містами України". БуковинаПроєкт "Подорож містами України". Буковина
Проєкт "Подорож містами України". Буковина
 
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdfzarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
 
Передвиборча програма Майора Станіслава
Передвиборча програма  Майора СтаніславаПередвиборча програма  Майора Станіслава
Передвиборча програма Майора Станіслава
 
Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.
Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.
Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.
 
педрада 2024 травень 2педрада 2024 травень .pptx
педрада 2024 травень 2педрада 2024 травень .pptxпедрада 2024 травень 2педрада 2024 травень .pptx
педрада 2024 травень 2педрада 2024 травень .pptx
 
Постанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdf
Постанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdfПостанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdf
Постанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdf
 
Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.
Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.
Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.
 
Управлінські процеси закладу освіти.pptx
Управлінські процеси закладу освіти.pptxУправлінські процеси закладу освіти.pptx
Управлінські процеси закладу освіти.pptx
 
06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf
06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf
06.06.2024 ТСЛ Медичні довідки для закладів освіти.pdf
 
Зернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використання
Зернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використанняЗернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використання
Зернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використання
 
ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptx
ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptxПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptx
ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptx
 
"Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича"
"Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича""Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича"
"Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича"
 

175

  • 2. Тема: Загальнолюдські цінності в житті людини! Мета: Навчальна: вчити учнів поважати один одного, бути милосердним, чуйним; формувати у школярів найкращі людські цінності: ввічливість, милосердя, людську гідність, чуйність, любов і повагу до ближнього. Розвиваюча: розвивати творчу уяву, мислення, пізнавальний інтерес. Виховна: виховувати почуття людської гідності, бажання духовно самовдосконалюватися. Обладнання: аркуші паперу, презентація, відео,кольорові паперові лекала, заздалегідь підготований паперовий метелик білого кольору (див. Додаток). ХІД УРОКУ І. Організаційний момент. Повідомлення теми й мети уроку. Вчитель. Доброго дня діти! Ні в кого, мабуть, немає сумніву, що та чи інша річ має для нас певну цінність завдяки не лише своїй об'єктивній властивості, але й нашому ставленню до неї, яке поєднує у собі і сприйняття цих властивостей, і особливості наших смаків. Реальні факти, події, властивості життя не тільки пізнаються нами, але й оцінюються, викликаючи почуття захоплення, любові чи, навпаки, презирства або ненависті. У нашому світогляді пізнання світу і ціннісне ставлення до нього знаходяться у нерозривній єдності. Що ж таке цінності. Цінності - це орієнтири, які вказують нам загальний напрямок життя. Хоча у кожної людини власна доля, власні справи; у нас різні характери, різні умови життя, та й взагалі ми спілкуємося з різними людьми. Цінності різноманітні: любов, добро, дружба, свобода, справедливість, милосердя і т.д. Сьогодні ми поговоримо про якості, які допомагають людям жити в злагоді та мирі в суспільстві.
  • 3. Епіграф: Гарнішою людина не стане, а стати добрішою, якщо захоче, зможе. Народна приказка. Вчитель: Діти, як ви розумієте епіграф нашого уроку? (Відповіді дітей) Вчитель: Зовнішність людина отримує від природи, а духовні цінності формуються протягом усього життя. ІІ. Вступне слово вчителя. Вчитель: Ціннісний світ кожної людини неосяжний. Проте існують якісь «наскрізні» цінності, які є практично стрижневимив будь-якій сфері діяльності. До них можна віднести працьовитість, доброту, вихованість, чесність, порядність, терпимість, людяність. Існує величезна кількість цінностей і їх можна розділити на дві великі групи: на матеріальні і духовні. Діти, як ви вважаєте, що належить до матеріальних, а що - до духовних цінностей? (Учні: - до матеріальних цінностей ми можемо віднести: автомобіль, акваріум, гараж, коштовності, гроші, їжу, дім, іграшки, косметику, музичні інструменти, книги, одяг, квартиру, магнітофон, комп'ютер, телевізор, телефон, меблі, спортивне приладдя; - до духовних: життя, сім'ю, любов, дружбу, сміливість, працю, спорт, відповідальність, чуйність, чесність, вихованість, красу, милосердя, творчість, свободу, людину, світ, справедливість, самовдосконалення, здоров'я, знання). Вчитель: Діти, а як ви думаєте, чим відрізняються цінності духовні від матеріальних? (Учні: - Матеріальні цінності ми можемо помацати, побачити, купити, а залежать вони від того часу, в якому живе людина. Наприклад, 300 років тому не існувало комп`ютера і значить, такої цінності не було. - Духовні цінності, на відміну від матеріальних, ми не завжди можемо побачити і вони не купуються, але ми можемо їх відчути через свої вчинки та поведінку оточуючих людей).
  • 4. ІІІ Основна частина Вчитель: Я пропоную вам зазирнути до нашого віртуального магазину, де ми можемо придбати все, що нам заманеться, хоча наша платоспроможність обмежена (у вас є тільки 10 віртуальних сертифікатів – під час гри – сертифікати – це сума тих якостей та можливостей, з яких буде складатися ваша особистість). (Діти заздалегідь отримали аркушіпаперута ручки, для записів. Під час гри учні будуть відмічати, які товари вони придбали). Перед вами на екрані з`явиться 10 слайдів, на кожному вам запропоновано вибір з двох речей, ви можете витратити сертифікати, або зекономити. Але обрати можете тільки одну річ з двох. Якщо сертифікати закінчилися, ви вже нічого не можете купити, до попередніх лотів повернутися неможливо. Готові? Давайте почнемо! (На екрані демонструється презентація). 1. А) Комфортнаоселя (1 сертифікат). Б) Нове авто (1 сертифікат). 2.А) Можливість провестичас з другом в будь-якомумісці земної кулі (2 сертифікати). Б) Повна гарантія того, що ви проведетесвоє життя з людиною, про яку ви мрієте (2 сертифікати). 3. А) Ви станете відомим (2 сертифікати). Б) Один справжній друг (2 сертифікати). 4. А) Гарна освіта (2 сертифікати). Б) Прибутковий бізнес (2 сертифікати). 5. А) Здоровародина(2 сертифікати). Б) Всесвітня слава (3 сертифікати). 6. А) Змінити якусь рисусвоєї зовнішності( 1 сертифікат). Б) Бути задоволеним собою всежиття ( 2 сертифікати). 7. А) П’ять років життя в своєзадоволення. (2 сертифікати). Б) Повага та любов тих, кого ви цінуєте більш за все (2 сертифікати). 8. А) Чисте сумління (2 сертифікати). Б) Вміння досягатиуспіху в будь-якій справі.(2 сертифікати) 9) А) Диво заради людини, яку ви любите (2 сертифікати). Б) Можливість зновуповторитибудь-яку 1 подію минулого (2 сертифікати). 10. А) 7 додатковихроків життя (3 сертифікати). Б) Безболісна смерть, коли прийде час ( 3 сертифікати).
  • 5. Вчитель: Нічого більше придбати не можна. Давайте підведемо підсумки. Об’єднайтеся в групи по 4 та обговоріть (протягом 3 хвилин), що ви придбали, та дайте відповіді на такі питання: 1. Яка покупка найвдаліша? 2. Чи жалкуєте ви про те, що не придбали? (Найімовірніше, можуть бути такі пропозиції учнів: "Перш, ніж щось купувати, треба дізнатися, що ще буде продаватися"; "Я хотів би, щоб можна було обміняти раніше куплену річ на будь-яку іншу, оголошену пізніше". Учитель допомагає учням побачити зв'язок між вибором покупок і певними особистісними якостями. Наприклад, ти віддав сертифікат за зміну зовнішності - значить , ти надаєш великого значення тому, що думають про тебе оточуючі. Якщо волів би зробити диво, заради людини, яку любиш - значить, піклуєшся про інших.) Вчитель: Більшість ваших пропозицій дійсно звучали розумно і правильно. Але проблема полягає в тому, що в житті так не буває. Не можна двічі зробити один і той же вибір, як неможливо "скасувати" наслідки раніше прийнятого рішення. Не можна добитися всього одразу або скористатися відразу всіма можливостями. Ми не знаємо наперед, з чого доведеться вибирати в майбутньому. Завжди будуть обмежені час, сили, вибір можливостей, гроші, інтерес. За все, що ви для себе оберете, доведеться платити якусь ціну. Вчитель: Світ цінностей різноманітний і практично невичерпний, як різноманітні і невичерпні потреби й інтереси людства, що прогресивно розвивається. Цінності історичні, їх набір і функції різні на різних етапах розвитку суспільства. Кожне покоління використовує накопичений досвід, освоює досягнення і рухається далі, до створення нових цінностей. Зі зміною умов цінності можуть переходити з одного ряду значимості в інші. З розвитком суспільства виникають нові цінності і, навпаки, втрачають значимість або йдуть у небуття інші цінності. Вчитель: А що ви думаєте з цього приводу? (Індивідуальні короткі повідомлення учнів). (Учень: В античній, а потім і середньовічній філософії цінності не виокремлювалися від життя, розглядалися як притаманні йому. Починаючи від Сократа і Платона, основнимипитаннями теорії цінностей були переважно такі:
  • 6. "що є благо?", "справедливість"? Не випадково Платон у своєму вченні про ідеальну державу покладає в її основу принцип справедливості. Учень: У середні віки цінності пов'язувалися з божественною сутністю, набувають релігійного характеру. Епоха Відродження висунула на перший план цінності гуманізму. У Новий час розвиток науки і нових суспільних відносин визначає багато в чому й основний підхід до розгляду речей та явищ як цінностей. Учень: «У людського життя немає ціни, але ми завжди чинимо так, немов існує щось ще цінніше». - казав А. де Сент-Екзюпері, і він не помилявся, багато що можна виправити, але почати життя спочатку неможливо. Учень: А давайте згадаємо слова Л.Костенко: «Віддай людині крихітку себе. За це душа поповнюється світлом». Як можна уявити своє життя на самоті? Ніяк! Тому ми повинні жити у мирі і злагоді з тими, хто поруч з нами.) Вчитель: Я пропоную вам зараз розглянути декілька історій, познайомившись з якими, ми спробуємо зрозуміти, чим ми керуємось, коли робимо той чи інший вчинок. Історія 1. (На екранідемонструєтьсятекст, його можуть прочитати вчитель або підготовлений учень). Що таке вибір між добром і злом Людина за своєю природою ані добра, ані зла. Вона однаково здатна чинити як добро,так і зло. Зробитивисновок, доброю чи злою є певна людина, можливо, лише дізнавшись про її діяльність. Людина майже постійно опиняється у ситуаціях, коли змушена самостійно вибирати і вирішувати, як саме має вчинити. Наведене твердження розкриває оповідання відомого українського педагога і письменника Василя Сухомлинського «Звичайна людина». Є в сухому степу колодязь. Біля колодязя - хатка. У ній живуть дідусь з онуком. Біля колодязя на довгій вірьовці відро, їдуть подорожні, заїжджають до колодязя, п'ють воду, дякують дідусеві.
  • 7. Стерлася вірьовка, перервалась, упало відро в глибокийколодязь. Немає в дідуся другого відра. Нічим води витягти, щоб попити. День не п'ють води дідусь із онуком, два дні не п'ють. Мучаться від спраги. На третій день уранці проїжджає повз дідусеву хатину подорожній з настороженими очима. На возі в нього побачив дідусь відро під соломою. Глянув подорожнійз настороженимиочимана колодязь, глянув на дідуся з онуком, ударив коней батогом і поїхав. - Що це за людина? – питає онук дідуся. - Це не людина,— відповідає дідусь. Опівдні проїжджаєповз дідусеву хатину подорожнійз байдужими очима. Дістав з воза відро, прив'язав до вірьовки, витяг води, напився, дав попити дідусеві й онукові, решту води вилив у сухий пісок, відро забрав та й поїхав. - Що це за людина? – питає діда онук. - Це не людина, - відповідає дідусь. Увечері проїжджає повз дідусеву хатину подорожній з добрими очима. Дістав з воза відро, прив'язав до вірьовки, витяг води, напився й поїхав, а відро так і стоїть на цямрині. - Що це за людина? — питає онук. - Звичайна людина,— відповідає дідусь. Вчитель: 1. Про які цінності ми з вами дізнаємося з цієї історії? 2. Які позитивні та негативні риси виявили люди в описаній ситуації? (Учні: - Позитивні: доброта, людяність, співчуття і т.д. - Негативні: жадібність, егоїзм, скупість, байдужість до проблем інших). Вчитель:саме так, життя окремої людини має сенс лише в тому випадку, коли вона допомагає зробити життя інших людей кращим. Історія 2. Вчитель: Я пропоную вам звернути увагу на екран, давайте подивимось другу історію «Цінності життя». Після того як ви подивитесь відео, спробуйте дати відповіді на запитання: - Які цінності мають переважати у нашому житті? - Чи завжди ми бачимо прекрасне у речах, які поруч? (На екрані демонструється відео https://www.youtube.com/watch?v=YONQDgLv5Io (Відповіді учнів).
  • 8. Історія 3. (На екранідемонструєтьсятекст, його можуть прочитати вчитель або підготовлений учень). Одного разупроходить по вулиці чоловік, який випадково побачив кокон метелика. Він довго спостерігав, як через маленьку щілину в коконі намагається вийти метелик. Минуло багато часу, метелик ніби залишив свої зусилля, а щілина залишалася все такою ж маленькою. Здавалося, метелик зробив все, що міг, і ні на що інше в нього не було більше сил. Тоді чоловік вирішив допомогти метелику: він взяв складаний ножик і розрізав кокон. Метелик негайно вийшов. Але його тільце було слабким і немічним, його крила були нерозвиненими і ледь рухалися. Людина продовжуваласпостерігати, думаючи, що ось-ось крила метелика розправляться і зміцніють і він зможелітати. Нічого не сталося! Залишок життя метелик волочив по землі своє слабке тільце, свої не розправлені крила. Він так і не зміг літати. Вчитель: Діти, як ви думаєте, що трапилося з метеликом? (Учень: А все тому, що людина, бажаючи йому допомогти, не розуміла, що метелик повинен сам докласти зусиль, щоб вийти через вузьку щілину кокона. Життя змусило метелика покинути цю оболонку, щоб він міг рости і розвиватися. Учень: Іноді нам необхідно самим долати перепони у житті, щоб досягти поставленої мети, бо зустрічаючись з труднощами ми загартовуємо свій характер.) Вчитель: Саме так, наше життя складне та багатогранне, не все дається нам просто так. Для того, щоб стати справжньою людиною потрібно постійно працювати на собою, намагатися стати кращим, людянішим. Ось тоді, докладаючи зусиль, ми, як метелики, прорвемо кокон та зрадіємо життю навколо нас, яке забарвлене такими яскравими кольорами. Недарма я згадала про кольори, у кожного з вас на парті є кольорові лекала, а в мене на дошці білий метелик, якому не вистачає барв життя. Ми з вами сьогодні багато говорили про те, без чого наше життя неможливе – життєві цінності. Я пропоную вам на кожному з лекал написати ті цінності, які прикрашають наше життя. (Діти записують цінності на кольорових лекалах, а потім кріплять їх метелику на дошці).
  • 9. IV Підведення підсумків уроку Вчитель: Ось і заграло барвами життя. (Озвучує, що написано). Таке розмаїття всього ви написали, але найголовніше - не забувати про те, що протягом усього життя потрібно працювати над собою, щоб бачити в буденному незвичайне, прекрасне. Я вважаю, що моральні цінності є досить важливими для будь-якої людини у суспільстві.
  • 10. Література 1. Буслинський В.А., Скрипка П.І. Основи філософських знань. Підручник. Львів, Новий Світ – 2000, 2004, 352 с. 2. Здравомислов А.Г.Потреби.Інтереси.Цінності/ О.Г.Здравомислов.- Москва: 1999.- 237 с. 3. СухомлинськийВ.О. Чиста криниця:Казки, оповідання, етюди: Для сімейного читання / Упоряд. О.В.Сухомлинської. – К.:Веселка, 1993. – 287 с. 4. https://www.youtube.com/watch?v=YONQDgLv5Io