1. Тема. Дотриманняправі норм життя _________
Мета: формувати в учнів стійкі знання про основи правових законів; сприяти
розвитку вміння керуватися нормами життя, орієнтуватися на моральні цінності;
виховувати почуття необхідності дотримання моральних цінностей суспільства.
Обладнання: таблиця «Шкільна дисципліна»; прислів’я.
Хід уроку
I. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Фронтальне опитування
— У якій країні ми живемо?
— Хто захищає твої права?
— Які цінності називають загальнолюдськими? Наведіть приклади.
— Поясніть на прикладі, як загальнолюдські цінності впливають на вашу
поведінку.
2. Робота за твором «Ліхтар для сліпого»
З давніх часів у Японії користувалися ліхтарями з бамбуку й паперу зі
свічками всередині. Якось сліпому, що гостював у друга, запропонували такий
ліхтар.
— Він мені ні до чого,— відповів той,— адже світло й темрява для мене однакова.
— Я знаю, що тобі він не потрібен, щоб освітлювати шлях,— мовив друг.
— Проте, якщо ти йтимеш без ліхтарика, хтось інший можена тебе наштовхнутися.
Тому бери.
Потурбувавшись про інших, ти потурбуєшся про себе.
— Ми бачимо, що моральні норми і загальнолюдські цінності є спільними для
різних народів і культур, у них вкладено найкращі людські риси.
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
— Сьогодніна уроціми поговоримопро те, якми дотримуємо норм життя та
своїх прав.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Вступна бесіда
— З перших днів існування людського суспільства батьки опікувалися
дітьми, передавали їм свій досвід, допомагали обирати їм правильний життєвий
шлях, знаходити гідне місце в житті.
— Пригадайте народні прислів’я, у яких йдеться про відносини батьків та
дітей.
2. Вправа «Доповни прислів’я»
• Яке дерево, такі в нього квіточки.
Які батьки —… (такі їхні діточки).
• Який дуб, такий і тин.
Який батько —… (такий і син).
• У дитини заболить пальчик,
А у матері —… (серце).
• Рідна мати однією рукою б’є
Своє дитя, а другою —… (гладить).
— Яку роль у вашому житті відіграють батьки?
3. Робота над віршем Бориса Олійника
Батьки і діти! Діти і батьки!
2. Нерозділиме і довічне коло.
Ми засіваємо житейське поле
І не на день майбутній — на віки!
Між нас не ляжуть визвольні роки,
Бо наша кров пульсує в нашім домі.
Батьки і діти! Діти і батьки!
Нам нічого ділить на спільнім полі.
— Яка основна думка вірша?
— Як ми повинні дотримувати норм життя?
— Так, усе починається з сім’ї, родини,уякій виховується і зростає дитина. Батьки
вкладають у своїх дітей моральні якості правової поведінки.
— Як вонизберігаються?(Передаються з поколінням і передаються нащадками.)
— Що ви любите і цінуєте з того, що передали вам ваші батьки?
— Чи згодні ви із думкою, що для батьків найбільша радість — бачити, що діти
зростають добрими, люблячими людьми?
Нам від наших предків треба віру і добро приймати —
Жодний вітер нас тоді не зможе здолати!
V. Фізкультхвилинка
VI. Закріплення вивченого матеріалу
1. Гра «Корисно — шкідливо»
— Плескайте у долоні, коли так потрібно вчиняти, тасидіть тихо, коли так неможна
діяти.
• Вітатися під час зустрічі;
• смоктати палець;
• дотримуватися режиму дня;
• говорити неправду;
• палити, пиячити.
— Як ви вважаєте, чи могла б людина існувати без норм життя, правил поведінки?
2. Вправа-міркування «Що таке шкільна дисципліна»
— Життя вимагає від людини високої дисципліни і виконавської чіткості. У їх
формуванні значна роль належить зокрема шкільній дисципліні.
— На сформованості яких рис ґрунтується, на вашу думку, свідома дисципліна?
(Відповіді учнів.)
Дисциплінованість — прагнення й уміння людини керувати своєю поведінкою
відповідно до суспільних норм і правил.
Відповідальність — якість людини, що характеризується прагненням і вмінням
оцінювати свою поведінку з погляду її доцільності або шкоди для суспільства,
порівнювати свої вчинкиз панівними в суспільстві вимогами, нормами, законами.
Обов’язковість — усвідомлення необхідностідотримання суспільних і моральних
норм, підпорядкування своєї поведінки їх вимогам.
VIІ. Підсумок уроку
— У якій державі ми живемо? Чи повинні ми дбати про порядок у ній?
— Як слід дотримувати норм життя?
Анкета «Моральні цінності»
• Що необхідно для того, щоб у вас удома всім було добре?
• Без чого людина не може прожити?
• Якби ти знайшов скарб, як би ти вчинив?