1. Тема : Щасливий вчитель ! Це можливо ?
Мета : розкритиглибину поняття «щастя» кожного з учасників, розширювати
уявлення учасників про те , що кожна людина творець свого щастя ,
усвідомлення власної системи життєвих цінностей , викликати бажання робити
добро , дарувати щастя іншим , навчити використовуватитехніку малювання
«ебру» як засобуарт-терапії .
Обладнання: мультимедійні засоби, презентація , відеоматеріал, картки із
вправами, матеріали для малювання в техніці «ебру» , « чарівна скринька», м’яч
..
Хід заняття :
« Лише щасливий учитель зможе виховати
щасливого учня »
Міністр освіти і науки України Ганна Новосад
- Кожномуз нас притаманне вродженебажання бути щасливим .
Спробуємо поміркувати , чи є щасливими ми , вчителі, а також наші учні,
які є саме тими людьми , з якими ми безпосередньопрацюємо ,
спілкуємось і яких також щиро хочемо бачити щасливими .
- Отже , зібралися ми для того , щоб краще пізнати себе і своїхдрузів ,
спробуватиусвідомити власні життєві цінності , сформувати позитивне
самоставлення .
Але все по черзі.
Вправа « Привітання »
Від того як почалося спілкування , залежить його подальший перебіг . І
тому я пропонуюпривітатися . У мене в руках « чарівний клубок » , той
кому він попадає в руки повинен розказатипро себе цікавий
маловідомий факт або поділитися якоюсь радістю чи розповісти, які
2. повсякденніречі роблять його щасливим . ( клубок передається будь-
кому , виходить така собі путаниця )
Експрес-діагностика «Психогеометричний тест»
Щоб знати, яка енергетика склалась на цю хвилину в нашій аудиторії, щоб
знати, що нам очікувати і як працювати, пропоную взяти участь у експрес-
діагностиці.
Кожен учасник вибираєодну фігуру
Коло — найбільш енергетична фігура, дія якої ще попереду. Трикутник —
дуже активна фігура, активно діє назовні. Квадрат— спокійна, урівноважена
фігура, енергетично стабільна. Прямокутник — мінлива й непослідовна
фігура. Зиґзаґ —- фігура креативна, імпульсивна, одержимаідеями.
Оголошують результати.
Шановніколеги !
Кожен мріє про своє. А скільки разів протягом життя ми змінювали
власні мрії … Однак усі ми мріємо бути просто щасливими .
І дуже часто трапляється так , що у своїхневдачах , розчаруваннях,
помилках ми звинувачуємо оточення або обставини , але тільки не себе ,
забуваючи про те , що наше щастя лише в наших руках . Про це мені
завжди нагадує така притча :
Бог зліпив людину з глини , і залишився в нього невикористанийшматок.
- Що зліпити тобі? – запитав Бог
- Зліпи мені щастя , - попросив чоловік
Нічого не відповів Бог , а тільки поклав людині в долоню шматочокглини,
що залишився .
Я думаю , що у всіх є такий шматочокглини , адже нам його подарував Бог
при народженні.
Давайте ж віднайдемо його і почнемо ліпити своє щастя вже сьогодні!
- Я хочу з вами провести невелике соціологічнеопитування.
Підніміть руку ті , хто хоче бути щасливим .
3. Що ж , ми всі цього хочемо .
- А що ж таке щастя ? Які його складові? Що впливає на наше відчуття
щастя ? Як навчитися бути щасливим ?
Про це ми сьогодніі поговоримо .
Вправа « Асоціації»
Пропонуювам підібрати слова , що асоціюються у вас зі «щастям» . Я
буду кидати м’яч. Той, хто спіймає , говорить свою асоціацію та кидає
м’ячадалі .
Дякую ! Ми наповнили простір навколо нас своїмиасоціаціями .
Інформаційне повідомлення« Що таке щастя?»
На запитання , що таке щастя , намагалися відповісти історики ,
письменники й філософи, залишивши нам перлини своїхгеніальних
думок .
Мультфільм «Як віслюк щастя шукав » Обговорення , про те що
поняття «щастя» в кожного різне .
Вправа « Вибір цінностей»
Я пропонуюзорієнтуватися у власній системі життєвих цінностей . У вас
на листочках записані життєві цінності . Виберіть 10 найважливіших для
вас .
- Активне , сповнене діяльностіжиття ;
- Життєва мудрість;
- Здоров’я;
- Цікава робота;
- Красаприродиі мистецтва ;
- Кохання ;
- Матеріально забезпечене життя ;
- Вірні друзі;
- Суспільне визначення і повага оточення ;
- Пізнання та інтелектуальний розвиток;
- Особистіснийрозвиток, фізичне і духовне самовдосконалення ;
- Розваги;
- Свобода: самостійність і незалежність у думках і діях ;
- Щасливе сімейне життя ;
- Щастя інших : розвитокдержави і людства ;
- Творчадіяльність ;
- Упевненість у собі, внутрішня гармонія .
А тепер я пропонуювам обмеження . Вам необхідно залишити лише
половину життєвих цінностей із вашого списку. З робіть вибір.
4. У вашому спискулишилося 5 життєвих цінностей . Чи важко було робити
вибір цього разу? Що ви відчули виконуючи вправу ?
А тепер із 5 оберіть 3 найважливіші для вас . Які це цінності ?
Таким чином , ми бачимо , які цінності найбільш важливі .
Рисунковий тест«Годинник»:
дізнайтеся рівень своєї життєвої енергії
Наручні та настільні, настінні і пісочні, кишенькові та камінні, баштові і «з
зозулею»... Годинникироблять наше життя більш упорядкованим. У той же
час, вони нагадують нам, що час не стоїть на місці, а значить потрібно
поспішати, інакше все найцікавіше пройдемимо. А ще за допомогою
годинника можна визначитирівень нашої життєвої енергії. Це стверджують
розробникиграфічного експрес-тесту, який так і називається «Годинник».
Спробуємо?
Перед вами схематично зображенийбудильник. Ваше завдання -
перемалювати картинку на листок паперу і надати їйзакінчений вигляд.
Ви можете намалювати тільки необхідні відсутні деталі, а можете також
виділити фон, додати якісь предмети інтер'єру... Як вашій душі завгодно!
Роботазавершена?
Починаємо обговорення.
Стрілки Отже, стрілки, невід'ємний атрибут будь-яких годинників...
Якщо на вашому малюнку вони спрямованівгору - немає ніяких приводів
для занепокоєння:з вашою життєвою енергією все гаразд: ви бадьорі,
повні сил і вас, безсумнівно, чекають великі звершення. Якщо ж стрілки
5. «дивляться»вниз, ймовірно ваші сили закінчуються, а значить, є сенс
подумати про «підзарядку». Справи йдуть зовсім погано, якщо ваш
будильник показує половину шостої. Це говорить про серйозний
енергетичний спад. І тут вже не до роздумів:як би не складалися зараз
ваші життєві обставини, здоров'я -передусім. Томутайм-аут взяти
безперечно варто.
Цифри Якщо ви зобразили, в першу чергу, цифри, зробилиакцент саме
на них, або - промалювали циферблат з особливою ретельністю, не
забувши і про секундні ділення, значить, на сьогоднішній день ви ведете
досить метушливе життя. Ймовірно, вам не вистачає розміреностіі
впорядкованості. Спробуйте, по можливості, навести порядокв
повсякденнихсправах. Ставши для самого себе ефективним тайм-
менеджером, ви з подивом виявите, що, розумно плануючи свій час,
можна заощадити сили і встигнути набагато більше.
Кнопка дзвінка Якщо ви зробилизаштрихованим цей елемент, схоже, те,
чим ви зараз професійно займаєтеся - аж ніяк не роботавашої мрії.
Можливо, вам варто пошукати справу до душі. І тоді життя засяє новими
фарбами, а ранковийдзвін будильника буде викликати не звичне
роздратування, а радість від того, що починається новий, цікавий день.
Фон Якщо ви приділили підвищену увагу фону, інтер'єру, що оточує
годинник- намалювали стіл, «підклали» під будильниксерветочку,
«поставили» поруч з ним вазу з квітами, «розсипали» по стільниці олівці -
ви, швидше за все, «підзаряджаєтеся», спілкуючись з іншими людьми.
Світячись в суспільстві, ловлячи на собізахоплені погляди, привертаючи
до себе підвищену увагу оточуючих - ви черпаєте енергію і життєві сили.
До речі, як давно ви виходили «у світ» востаннє? Можливо, це саме те,
що вам зараз потрібно?
Вправа « Цінність часу»
Один бізнесмен накопичив великий капітал , який складав 3 мільйони доларів .
Він вирішив , що візьме собірік відпустки , щоб удосталь відпочити . Але не
встиг і прийняти цього рішення , як його відвідав ЯнголСмерті . Бізнесмен
дуже злякався , вирішив якось умовити Янгола Смерті продатийому трохи часу
.
-Продай мені три тижні життя , і я віддам тобітретину свого капіталу , мільйон
доларів , - запропонував бізнесмен . Але Янгол Смерті відмовив йому .
- гаразд , залиш мені два тижні мого життя . Я віддам тобі 2/3 своїхгрошей , це
два мільйони доларів .
Янголвідмовив .
Гаразд , продаймені тільки одиндень , щоб я зміг насолодитися красою цієї
землі , обійняти дружину дітей , яких дуже давно не бачив .
Янголвідмовив .
- Я віддам тобі все , що маю , три мільйони доларів .
6. Янголзнову відмовив .
Тодічоловік запитав , чи може Янгол смертідати йому кілька хвилин , щоб
він міг написати прощального листа ? Янголпогодився .
Чоловік написав :
« Правильновикористовуйтечас, який вам відведено для життя . Я не зміг
купити навіть години за три мільйони доларів . Перевірте , чи все , що вас
заразоточує , справдімає цінність».
Обговорення .
Висновок – кожномувід народження надається найцінніший дар – життя .
Це найдорожче, що є в кожної людини . Але , хоч , як дивно , люди дуже
легковажно ставляться до цього . Не вміють берегти його та
насолоджуватися ним .
Релаксаційна вправа «Визначення рівня щастя»
Фахівці стверджують, що добрі справи позитивно впливають на наше здоров’я.
З’ясувалося, що стан людини, котра охоплена добротою,організм сприймає як
позитивний стрес і виробляє величезну кількість захисних речовин. Томупо-
справжньомудобрілюди набагато рідше хворіють. До того ж, у стані «пориву
доброти» виробляють гормони, що активізують розумовудіяльність і
збуджують творчий потенціал.
Сядьтезручно. Розслабтесь. Зробіть кілька глибокихвдихів і видихів. Викличте
у спогадахтой день, коли ви почувалися абсолютно щасливими. Спробуйте
пережити цей стан щастя. А в чомувін виражається особистодля вас? У
відсутності тривог, сумнівів? У відчутті удачі, подоланні всіх перешкод? В
усвідомленні власної унікальності, неповторності, впевненості у собі? У
впевненості в любові й дружбіблизьких?
Спробуйтевизначити свій рівень щастя сьогодні. Що вам заважає насолодитися
щастям на всі 100 %? Ви тривожитеся про майбутнє? Вас тривожить щось у
минулому? Ви порівнюєте себе з кимось?Ви відчуваєте, що вас хтось
несправедливо скривдив?Ви хочете помститися комусь?Ви відчуваєте, що все
марно й безнадійно?
Складіть перелік усього того, за що ви можете бути вдячнібоговів цю мить.
Простежте, аби до вашого переліку було включено все, що варте подяки:
сонячний день, ваше здоров’я, здоров’я членів родини, несподівана радість,
цікавий епізод з життя, житло, їжа, краса, любов, мир. Не впадайте в сумніви,
скепсис, іронію. Ви фіксуєте факт, що у вашому житті чимало досить
позитивних моментів.
А тепер заплющте очі , витягніть руки вперед долонямивгору та уявіть ту
неприємну ситуацію , яка не відпускає вас останнім часом . Потримайте її
в руках ,а тепер зробіть з нею що хочете ( зімніть , уявно пошматуйте ,
уявно спаліть…)
7. Навчиться відпускати від себе негатив і тим більше не передавати його
оточуючим . Уявимо ситуацію вас образили, ви відчуваєте себе нещасною ,
приходите в клас дитина на уроці робить помилку і ви гострою критикою
нападаєте на учня . Чим робите нещасним і його.
Питання : вам стало легше ? Ні !
Але ви зробилинещасним ще одну людину .
Уявіть на мить вашого учня повітряною кулькою , якої ви торкаєтесь
гострим як голка правдивим , справедливим словом .Чи допоможеце слово
їй злетіти , літати , радіти , чи завдасть непоправної шкоди.
Я не заперечую , що ми повинні вчити , вказувати на помилки недоліки , але
хай це буде зичливо , з любов’ю , розумінням . І тодікожен шкільний день ,
кожен урок буде наповнювати серце тими радісними і щасливими
моментами які не залежать від того , що відбувається ззовні.
Вправа « Рецептщастя»
Почуття щастя від нашого бажання і готовностібути щасливим . Ми самі
можемо його створювати. Що допомагає вам бути щасливими , не зважаючи
на перешкоди ?
Поділіться «рецептами щастя» (записати на листочках і вклеїти «книгу
рецептів» , яка передається з рук в руки)
Вправа «Коло рук»
Інструкція.Візьміться за руки, уявіть у своїхгрудяхвогникдобра, ніжності,
любові, уявіть, як він збільшується, його сила переходить у праву руку й
вливається в долонютого, хто сидить праворуч, збагачуєтьсяйого любов'ю та
рухається далі по колу. Потім любов повертається, збагаченавід сердець інших
учасників групи.
Мистецтво ЕБРУ « Яке воно щастя ?»
А зараз я запрошуювас за допомогою техніки малювання « Ебру» , яка
прийшла до нас зі сходуспробуватистворитикомпозицію на тему «Яке ж воно
щастя» .
Інформаційна довідка
Історія виникнення ебру оповита таємницею, бо ніхто достовірно не знає коли і де
з’явилися перші малюнки. Найстаріша з картин датується одинадцятим століттям,
хоча мистецтвознавцістверджують, що картина була написана в умовах коли
техніка була відточена, а значить виникла задовго до того, як з’явилась сама
картина. Найбільш ймовірно, що техніка зародилась в Азії, а саме в Північному
Китаї, звідки поступово досягла кордонів Персії, Індії, Пакистану, але цікаво, що
розвинулась та набула поширення в Туреччині. Тому саме Туреччину прийнято
вважати центром і навіть батьківщиною цього дивовижного мистецтва.
У Європі незвичайний стиль нанесення фарби став відомим у п’ятнадцятому
столітті, коли торговці та мандрівники почали привозили з Туреччини малюнки,
тканини, шкатулки покриті візерунками виконаними в техніці ебру.
В султанському палаці Топкапи, що в Стамбулі, зберігаються найстаріші зразки
ебру.
8. Ебру – це танець фарб та води, які переплітаючись між собою створюють
унікальні візерунки, адже створити два однаковісіньких малюнки просто не
можливо. Малюють найчастіше зображення квітів, рослинні мотиви та візерунки.
Що вам знадобитьсядляЕбру:
спеціальна готоварідина, або порошковийзгущувач води
фарби для ебру
лоток розміром, якдля паперу А4 для того, щоб зручно було переносити
малюнок на папір
пензлик
шило
піпетка
гребінець
Підійдіть до столів з необхідними матеріалами .
Спочатку створимо фон – на пензлик наберіть фарбу – збризніть її на поверхню
води, потім можете взяти ще якийсь колір і теж покапати на поверхню . Далі
візьміть паличку і гострим кінцем плавно помедитуйте у себе на воді. Не
думайте про результат , відпустіть себе в особистийполіт фантазії , віддайтеся
чарівності самого процесу.
А тепер давайте створимо квітку . Я візьму червонуі жовту фарбу . Тупим
кінцем палички наносимо червонийколір , але один колір не цікаво , тому я
поставлю в центр жовту краплю , а в жовту ще червону.
Тепер гострим кінцем палички проводимолінії від краю квітки до центру , у
нас виходять пелюстки .
Та не буває квітки без стебла . Візьміть зелений колір і поставте декілька точок
. І знову гострим кінцем проведіть лінію по цим точкам зверху вниз . Можна
таким же способом добавитилисточки.
Ми створили мармуровий малюнок , фон нашого настрою.
І ось в нашу розмовувключається папір . Візьміть лист і обережно покладіть
його на воду на 4-5 секунд. Поті візьміть за краї паперу і плавно через край
лотка зніміть його , щоб залишити зайву воду .
А тепер давайте подивимось нарезультат .
( Демонстрація робіт)
Вам сподобалось ? Що ви відчували під час створення цього малюнку ?
Це незвичне малювання допомагає розвиватипізнавальну активність , бажання
експерементувати , а що саме головне корегує психічні процеси, тому що ЕБРУ
- це медитація , яка зацікавлює , зачаровує . заспокоює . Не даремно мистецтво
Ебру часто використовують в арт- терапії .
Вправа « Усмішка»
9. У цій скриньцілежить одиніз найважливіших засобів , необхідних людині для
спілкування . Відгадайте що це . Ось декілька підказок :
Вона збагачуєтих , хто її отримує, не збіднює тих , хто її дарує;
Вона нічого не коштує , але багато дає ;
Вона триває мить , а в пам’яті залишається інколи назавжди;
Ніхто не багатий настільки , щоб обійтися без неї , і немає такого бідняка
, який не став би від неї багатшим ;
Вона приносить щастя в дім і є паролем для друзів ;
Її не можна купити , позичитичи вкрасти;
Це те без чого не може обійтися вихована людина .
Першому , хто відгадає загадку дарую аплікацію усмішки .
Наше заняття завершується . Сьогодніми шукали відповіді на питання про
щастя , шукали способибутищасливими , визначали життєві цінності і їхню
роль у нашому житті .
А наостанок мені тільки хочеться вам сказати : насолоджуйтесь кожною миттю.
Не потрібно чекати щасливих днів завтра чи післязавтра , влітку чи взимку ,
живіть сьогодні, адже життя одне і нам вирішувати яким воно буде . А я бажаю
всім нам бути щасливими .
Пісня « Я бажаю щастя вам»
До нас повернулася золота рибка і дуже хоче почути чи справдилися ваші
бажання на сьогодні, які ви зранку їй говорили.
Обговорення семінару .