Rancangan mengajar berkonsepkan pengajaran masteri
1. 1
RANCANGAN MENGAJAR
Sekolah: Sekolah Menengah Teknik Pasir Mas Kelantan
Subjek: Lukisan Kejuruteraan
Tarikh : 5 April 2013 Tingkatan: 4 Dahlia
Masa : 80 minit
Kehadiran: 35/35 orang
Topik: Lukisan Hamparan
Hasil Pembelajaran :
Di akhir topik ini, pelajar diharap dapat menerangkan konsep, aplikasi dan kaedah membina
bentuk bongkah di dalam lukisan hamparan.
Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pembelajaran, pelajar diharap dapat:
i. Menghuraikan definisi mengenai lukisan hamparan serta dapat mengetahui
serba sedikit gambaran berdasarkan topik yang akan di ajar.
ii. Menentukan panjang sebenar satah dan garisan dengan menggunakan kaedah
yang betul.
iii. Menyenaraikan kaedah-kaedah hamparan dengan tepat.
iv. Melukis hamparan bagi bongkah geometri dengan menggunakan kaedah yang
betul.
v. Menerangkan konsep lukisan hamparan dengan betul.
vi. Membezakan bentuk dan permukaan.
vii. Membina lukisan hamparan selari, hamparan permukaan untuk prisma dan
silinder dalam keadaan tegak, terpotong dan serong, hamparan jejari,
hamparan penyegitigaan dan hamparan untuk pelbagai jenis objek hamparan
yang betul.
Pengetahuan Sedia Ada
i. Pelajar perlu mengetahui tentang pengenalan terhadap lukisan kejuruteraan.
ii. Pelajar mestilah mahir dalam pelbagai teknik-teknik lakaran.
Strategi aktiviti : Berpusatkan guru dan pelajar
i. Guru memberi penerangan kepada pelajar.
ii. Kaedah penyoalan dan kerja berkumpulan digunakan untuk menguji kefahaman
pelajar.
Pendekatan : Pembelajaran Masteri
Penerapan Nilai: Sabar, bekerjasama, kasih sayang, kekemasan kerja , bertanggunjawab,
keberanian, keyakinan, patuh pada arahan, jujur dan ketekunan.
2. 2
Alat/Bahan Bantu Mengajar (ABM/BBM)
i. Projektor
ii. Skrin
iii. Set lukisan kejuruteraan
iv. Buku rujukan
v. Persembahan Power Point
vi. Lembaran Kerja
vii. Klip video
viii. Gambar Rajah
Langkah Pembelajaran
Langkah/
Masa
Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar
Bahan/Nota
Set Induksi
(5 minit)
(9.00-9.05)
Pada permulaan
kelas, guru
menarik perhatian
pelajar terhadap isi
pembelajaran.
Pengenalan
serba sedikit
mengenai
lukisan
hamparan serta
prinsip-prinsip
lakaran.
Guru memberi salam
kepada pelajar.
Guru memaparkan
slaid pengajaran dan
tayangan video.
Guru merangsang
minda pelajar untuk
meneka tajuk
pelajaran.
Guru menjelaskan
bahawa video tadi
adalah mengenai
lukisan hamparan
Oleh itu, guru
memperkatakan
bahawa tajuk
pengajaran pada hari
ini ialah lukisan
hamparan yang
merupakan unit 8
dalam mata
pelajaran lukisan
kejuruteraan
tingkatan 5.
Pelajar menjawab
salam guru.
Pelajar telah duduk
dengan selesa di
tempat masing-
masing. Pelajar
dengan teliti
memerhatikan
slaid di skrin
tayangan.
Pelajar meneka
keadaan perihal
tayangan video
tadi.
Pelajar memerhati
dengan penuh teliti
dan mendengar
penerangan guru
tentang kaitan
tayangan video
dan tajuk
pengajaran.
Kaedah :
Mendengar dan
Soal jawab
ABM/BBM :
Gambar lukisan-
lukisan
hamparan,
paparan slaid
powerpoint dan
klip video
KBKK :
Pelajar telah
menjana idea dan
mendapat
gambaran awal
tentang tajuk
pengajaran.
Langkah 1
(5 minit)
(9:05-9:10)
Menyatakan
matlamat, objektif
dan tujuan
pengajaran
Guru menghuraikan
objektif-objektif
pembelajaran.
Guru
menjustifikasikan
kaedah-kaedah
pembinaan lukisan
hamparan.
Pelajar mula
memberikan
perhatian kepada
penerangan guru.
Pelajar mendengar
dengan penuh teliti
dan memahami
bagi setiap
Kaedah:
Penerangan dan
mendengar
KBKK:
Pelajar dapat
memahami
setiap
3. 3
penerangan guru. penerangan
guru
Pelajar dapat
berfikir dan
membentuk
kefahaman.
Langkah 2
(15 minit)
(9:10-9:25)
Memulakan
dengan isi-isi
kandungan yang
terdapat dalam
topik ini.
Pengenalan
secara
keseluruhan
mengenai
lukisan
hamparan
Konsep asas
lukisan
hamparan
Mengenal
bentuk dan
permukaan.
Pembinaan
lukisan-
lukisan
hamparan.
Guru menjelaskan
pengenalan secara
keseluruhan serta
konsep lukisan
hamparan.
Guru menyatakan
bentuk-bentuk
bongkah yang dibuat
selepas melakukan
proses hamparan.
Guru menayangkan
gambar rajah cara
menghasilkan
hamparan melalui
bongkah tersebut.
Pelajar fokus
memberi perhatian
pada penerangan
guru mengenai
cara penghasilan
lukisan bentuk
hamparan ini.
Pelajar cuba
memahami isi-isi
penting yang
disampaikan oleh
guru bagi setiap
teknik pembinaan
tersebut.
Tayangan gambar
rajah yang
ditunjukkan oleh
guru berjaya
menarik perhatian
pelajar dan
membuatkan
pelajar lebih fokus.
Kaedah:
Penerangan dan
mendengar
ABM/BBM:
LCD projektor,
slaid powerpoint
dan gambar rajah.
KBKK:
Pelajar dapat
berfikir dan
menjana idea
berdasarkan
gambar rajah
yang
ditunjukkan
oleh guru.
Langkah 3
(15 minit)
(9:25-9:40)
Kaedah/aktiviti
pemulihan dan
penilaian.
Agihan kumpulan
Kumpulan 1
Kumpulan 2
Kumpulan 3
Kumpulan 4
Kumpulan 5
Kumpulan 6
Kumpulan 7
Guru
mengemukakan
soalan berkaitan
kepada penerangan
sebelumnya untuk
menguji kefahaman
pelajar.
Guru meminta
pelajar melukis salah
satu lukisan
hamparan
berdasarkan gambar
rajah yang
ditunjukkan.
Guru memungut
hasil lukisan
hamparan yang
Pelajar cuba
memahami soalan
yang dikemukakan
oleh guru dan
menjawab dengan
betul.
Pelajar mengikut
arahan guru
dengan
memulakan
aktiviti melukis
lukisan hamparan
berdasarkan
gambar rajah yang
ditunjukkan oleh
guru.
Pelajar mendengar
Kaedah:
Kumpulan
ABM/BBM:
LCD projektor,
slaid powerpoint,
gambar rajah dan
peralatan lukisan
kejuruteraan.
KBKK:
Pelajar dapat
menjana idea
berdasarkan
gambar rajah
yang
ditunjukkan
oleh guru dan
dapat
4. 4
dibuat oleh pelajar
dan menilai prestasi
pelajar tersebut.
Berdasarkan
penilaian tersebut,
pelajar dibahagikan
kepada beberapa
kumpulan mengikut
tahap pengetahuan
masing-masing
iaitu:-
1) Pemulihan
(lemah)
2) Peneguhan
(biasa)
3) Pengayaan
(hebat/pandai)
Guru mengarahkan
pelajar bergerak
mencari ahli
kumpulan mengikut
nama yang disebut
oleh guru.
dan bergerak
mencari ahli
kumpulan
sepertimana yang
telah disebut oleh
guru.
bertukar idea
dalam aktiviti
berkumpulan.
Langkah 4
(15 minit)
(9:40-9:55)
Gerak kerja
Penghasilan
bentuk dalam
lukisan
hamparan.
Guru membahagikan
7 kumpulan dimana
setiap kumpulan
terdiri daripada 5
orang.
Guru memberikan
bimbingan dan
tunjuk ajar cara-cara
menghasilkan
pembinaan garisan
yang dikehendaki
oleh soalan.
Guru memantau
setiap aktiviti
pelajar.
Kumpulan yang
dapat menyiapkan
hasil kerja
dikehendaki
melakukan aktiviti
pembentangan hasil
Pelajar
melengkapkan
lakaran bentuk
bongkah melalui
hamparan.
Pelajar-pelajar
menentukan
bentuk bongkah
dan melukisnya
untuk.
pembentangan
Pelajar-pelajar
dikehendaki
melakukan aktiviti
ini dengan kemas.
Kaedah:
Kumpulan
ABM/BBM:
Peralatan lukisan
kejuruteraan.
KBKK:
Pelajar dapat
berfikir dan
menjana idea
berdasarkan
perbincangan
antara pelajar
lain.
Pelajar dapat
menganalisis
apa kehendak
guru.
5. 5
kerja.
Langkah 5
(20 minit)
(9:55-10:15)
Aktiviti
pengukuhan iaitu
aktiviti pengujian
tahap kefahaman
pelajar melalui
aktiviti
pembentangan
hasil kerja.
Guru meminta wakil
dari setiap kumpulan
datang ke hadapan
untuk
membentangkan
jawapan hasil
daripada
perbincangan
mereka bersama
dengan kad manila
yang disediakan.
Guru memberi
respon kepada
jawapan pelajar dan
mengadakan
perbincangan
mengenai jawapan
yang diberikan oleh
pelajar tadi.
Wakil setiap
kumpulan
membentangkan
jawapan yang telah
mereka dapati
daripada
perbincangan
bersama ahli
kumpulan tadi.
Pelajar memberi
perhatian dan
respon dalam
perbincangan
jawapan dengan
guru.
Kaedah:
Soal jawab dan
perbincangan
ABM/BBM:
LCD projektor,
slaid powerpoint
dan peralatan
lukisan
kejuruteraan.
KBKK:
Pelajar dapat
menyusun
teknik
mengikut
urutan
Penutup
(5 minit)
(10:15-10:20)
Sesi perumusan isi
pelajaran /
kesimpulan
Pop kuiz
Latihan
Guru mengadakan
pop kuiz mengikut
prinsip siapa cepat
dia dapat dan pelajar
yang berjaya akan
diberi hadiah.
Guru membuat
rumusan
keseluruhan
berkenaan tajuk
pengajaran pada hari
ini melalui
persembahan pada
slaid.
Guru memberi
ucapan syabas
kepada pelajar
kerana memberi
kerjasama pada guru
pada kelas
pengajaran hari ini.
Guru memberikan
nota ringkas dan
soalan latihan serta
meminta pelajar
membuat ulangkaji
di rumah.
Pelajar mengambil
bahagian dalam
pop kuiz dan
menjawab soalan
berdasarkan siapa
cepat dia dapat.
Pelajar mendengar
dengan teliti
rumusan yang
diterangkan oleh
guru.
Pelajar secara
keseluruhannya
telah memperoleh
ilmu yang
sepatutnya dari
pengajaran pada
hari ini dan
paparan slaid yang
dapat menarik
perhatian pelar
untuk terus fokus.
Pelajar memberi
respon atau
bertindak balas
kepada penerangan
guru.
Pelajar menjawab
Kaedah:
Perbincangan,
refleksi, kuiz dan
penyoalan.
KBKK:
Menguji
kefahaman dan
dapat membuat
refleksi.
6. 6
Guru mengakhiri
kelas dengan
memberi salam
kepada pelajar.
salam guru.
Refleksi :
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------