Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 5 (3)
1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 5
Tarikh : 26 Febuari 2013
Masa : 7.45 pagi hingga 8.25 pagi ( 40 minit )
Kelas : 5 Anggerik
Bilangan Murid : 2 orang ( 2 lelaki )
Umur Murid : 13 tahun
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Tema : Negara bersih rakyat sihat
Tajuk : Melancong ke Sabah
Hasil Pembelajaran :
Fokus Utama:
5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca.
Aras 1 (ii) Menerangkan makna perkataan dan maksud frasa serta ayat.
Fokus Sampingan :
8.1 Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal, dan ayat majmuk.
Aras 1 (i) Menulis perkataan dan pelbagai jenis ayat.
Objektif Pengajaran :
Pada akhir pengajaran ini murid dapat :
1) Membina dan menulis ayat majmuk daripada ayat tunggal daripada petikan yang diberi
2. 2) Membina ayat menggunakan kata hubung
Tatabahasa : Kata hubung
Pengisian Kurikulum :
1) Ilmu : Pendidikan sivik dan moral
2) Nilai : Menjaga Kebersihan alam sekitar dan memahami budaya kaum lain
Bahan Bantu Mengajar : LCD, laman web, komputer, petikan, lembaran kerja, pen marker, kertas A4
Langkah
Isi Pelajaran
Set induksi
( 3-5 minit )
Video Tarian Sumazau
http://www.youtube.com/watch?v=dgfL7Pz0
ALE
Langkah 1
(8-10 minit)
Tayangan slaid: tempat menarik di Sabah
Laman web:
Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
Murid
ditayangkan
video tentang
tarian tradisional.
Murid bersoal
jawab tentang
video tersebut
bersama guru.
Ini tarian apa?
Tarian ini berasal
dari negeri
_______?
Guru mengaitkan
gambar ini
dengan P&P
Murid
ditunjukkan slaid
tentang tempattempat menarik
Catatan
BBM :
Video
sumazau
BBM :
Slaid
Petikan
tarian
3. http://www.sabah.gov.my/ppnskl/
tempat_menarik_sabah
Guru memberikan petikan
Langkah 2
(8-10 minit)
Kata hubung
Langkah 3
(8-10 minit)
Menggabungkan dua ayat tunggal menjadi
satu ayat dengan menggunakan kata hubung
di negeri Sabah.
Murid diminta
membaca petikan
yang diberikan.
Semua murid
membaca.
Murid diminta
memberikan
contoh-contoh
kata hubung.
Berdasarkan
petikan, murid
diminta
menggariskan
kata hubung
yang terdapat
dalam petikan.
Murid menyebut
kata hubung
dalam petikan.
Murid membaca
ayat yang
mengandungi
kata hubung
dalam petikan.
Guru memberi
contoh dua ayat
tunggl yang
digabunggkan
menjadi satu
dengan
mengggunakan
BBM :
Petikan
BBM :
Lembaran kerja
4.
Penutup
(3-5 minit)
Guru membuat refleksi pengajaran berserta
dengan pengukuhan pembelajaran
Refleksi Pengajaran :
kata hubung
Guru
memberikan
lembaran kerja
kepada murid
Murid menjawap
lembaran kerja
yang diberikan
dengan
bimbingan guru
Guru
memberikan dua
ayat tunggal
yang mudah
Guru meminta
murid
menggabungkan
dua ayat tunggal
tersebut
BBM :
Kad perkataan ayat
tunggal
5. PETIKAN MELANCONG KE SABAH
Sabah merupakan negeri yang kedua terbesar di Malaysia. Sabah dikenali dengan gelaran "Negeri Di Bawah Bayu" , Sabah bukan
sahaja terkenal dengan keindahan semulajadi tetapi juga dengan warisan budaya penduduknya. Sabah kaya dengan berbagai-bagai
jenis tumbuhan yang tidak ada di negeri lain. Bunga terbesar di dunia iaitu bunga Rafflesia boleh ditemui di Sabah. Di Sabah juga
terdapat pelbagai spesies pokok bunga orkid yang cantik-cantik dan berharga tinggi.
Di sabah juga terdapat gunung yang paling tinggi di asia tenggara iaitu gunung kinabalu. Gunung kinabalu merupakan gunung yang
sangat tinggi indah. Negeri sabah juga mempunyai pulau-pulau yang cantik seperti pulau simpadan, pulau layang-layang dan banyak
lagi.