1. Комплексне заняття:
«Насильство та його прояви в учнівському середовищі»
Мета: ознайомити школярів з поняттям «насилля», «жорстокість».
Розвивати почуття толерантності, терпимості, співчуття, усувати прояви
жорстокості в своїй поведінці. Сприяти усвідомленню учнями проблеми
насильства в сучасному середовищі; причини виникнення та питання
зменшення цього явища у сучасному житті. Формування у дітей моральних
цінностей з позиції добра, справедливості, правди, людяності, гуманних
взаємин між членами шкільного колективу та сім’ї. Виховувати чуйне
ставлення до людей і всього навколишнього світу. Попередження проявів
жорстокості та насилля.
Завдання:
1. Ознайомити школярів із видами насильства.
2. Попередження негативних явищ серед підлітків.
Цільова аудиторія: учні 13 років.
Кількість учасників: 20 учнів.
Місце проведення: актова зала школи.
Час проведення: 28.02.2016 р., 14.00.
Тривалість заходу: 1 година.
Обладнання: мультимедійна дошка, проектор, ноутбук, аркуші паперу
А3 та А4, ручки, маркери, фліп-чарт, текст міні-лекції (за учасниками бесіди).
Хід заходу
І. Вступна частина.
Балада розплющених дитячих очей
Я хочу бачити світ розплющеними очима,
Я ще таке маленьке, я вмію тільки бачити,
Прагну маму веселою мамою бачити,
Прагну сонце бачити в золотому капелюшку,
Прагну небо бачити в синій хустині,
Я ще не знаю, яка на запах Чеснота,
2. Я ще не знаю, яка на смак Підлість,
Якого кольору Заздрість, якого виміру Смута,
Яка засолона Туга, яка незглибима Любов,
Яка синьоока Щирість, яка мерехтлива Підступність,
Я ще все розкладу по полицях,
Та все ж, поки я виросту, зробіть щось таке на світі,
Щоб ніколи не заплющувати очей від Страху,
Не зміщуйте по-дорослому пропорцій.
Орли дивляться на сонце розплющеними очима.
Діти дивляться на світ розплющеними очима. (Драч І.)
Людинаприходить у світ маленьким янголятком, уособленням ніжності,
чистоти добра. Але звідки тоді береться жорстокість, насилля,
несправедливість, зло???
Ми живемо у світі, де, на превеликий жаль, існує таке негативне явище
як насилля.
Вправа «Асоціації»
Завдання:
Назвати, які асоціації виникають у Вас , коли ви чуєте слово
«насильство».
Наприклад, слово «насильство» може викликати асоціації:
негатив, ненависть, агресія, страх, стрес, знущання, побиття, лицемірство,
вигнанець, позбавлення тощо.
Вчитель записує асоціації на фліп-чарті.
Міні-лекція
Насильство – це дії над однією людиною або кількома людьми, що
характеризуються такими ознаками :
- Чиняться усвідомлено, цілеспрямовано;
- Заподіюють шкоду ( фізичну, моральну, матеріальну);
- Порушуються права та свободи людини;
- Той, що чинить насильство, має значні переваги, це зводить до
нуля ефективний захист жертви насильства.
Види насильства:
3. - фізичне (штовхання, копняки, запотиличники, викручування рук,
кусання, дряпання, висмикування волосся, тягання за вуха, побиття за
допомогою будь-яких речей, підставлення ноги, придушення, жбурляння
різними предметами, побиття тощо);
- психологічне та емоційне (прізвиська, образи, навішування
ярликів, порівняння, підкреслювання фізичних та психологічних «вад»,
ігнорування, бойкот (змова групи людей про недопущення контактів і
спілкування, вигнання із суспільства), групове цькування, вживання
ненормативної лексики тощо);
- сексуальне (дотикидо інтимнихчастинтіла, пропозиції статевого
характеру тощо);
- економічне (фінансовий контроль і фінансові обмеження,
заборона працювати і вчитися, свідоме руйнування та пошкодження майна,
позбавлення можливості користуватися майном).
Приклади нехтуванням потребами школяра: псування речей,
відбирання їжі, насміхання над інтересами, неприйняття точки зору,
відкидання тощо.
Вправа-руханка «Австралійський дощ»
Мета - дати можливість учасникам розім’яти м’язи та відпочити.
Хід вправи: Учасники стають у коло близько один до одного. Педагог
говорить:«В Австралії дуже засушливо, але наступає сезон дощів і ми з вами
зараз почуємо як це відбувається».
Педагог називає природнє явище і розпочинає рухи які мають
повторювати по колу всі учасники, поки рух не дійде до тренера, тоді він дає
наступну команду:
«дме вітер» - учасники труть долоню об долоню;
«падають перші краплі» - цокання пальцями;
«починається дощ» - учасники долонями плещуть по грудях;
«дощ посилюється» - учасники плещуть долонями по колінах;
«пішов град» - учасники плещуть по колінах і тупають ногами.
4. Рухи повторюються узворотномупорядку– «сильнийдощ», «дощ
закінчується», «капають останні краплі», «дме вітер». Закінчується вправа
словами «зійшло сонце» - учасники піднімають руки вгору.
ІІ. Основна частина
Як ви гадаєте, чи має місце знущання в нашій школі і які його прояви?
(мозковий штурм, відповіді записуються)
До яких видів насилля можна віднести прояви насилля, які ви назвали?
Хто і над ким знущається? (Агресор над Жертвою).
Вправа «Портрет»
Давайте разом створимо портрет агресора й жертви! (Діти витягують
картки із словами «агресор» і «жертва». Кількість груп слів відповідає
кількості учасників).
Учні створюють портрет за даними словами.: одні – малюють портрет
агресора й пишуть основнійого риси характеру й поведінки; інші створюють
портрет жертви).
Порівняння: Найчастіше агресор – найпопулярніша особистість, у якої
багато друзів і партнерів, він сильний фізично й енергетично, виділяється
зовнішністю, одягом, манерою поведінки, можливо, економічним ісоціальним
статусом. Він твердий, холодний, емоційно-чуттєво недорозвинений, біль
інших його не хвилює.
Дитина-жертва найчастіше, самотня (друзі нечисленні, або від страху за
себе і зовсім відсутні), слабкіша фізично, соціально нестійка, нестабільна, по
природіможе бути відособленою, тихою, може мати відмінні від інших риси
характеру: тонку душевну конструкцію, плаксивість, уразливість, слабко
розвинуте почуття гумору, добродушність, поступливість, не конфліктність.
Ці діти неможуть постоятизасебе, азахиститиїхнікому. Діти-жертви можуть
відрізнятися зовні: особливості фізичної будови, поганий зір тощо. Часто
добре вчаться.
Вправа-руханка «Намалюй цифри частинами тіла»
5. (1- пишемо носом, 2 – правим плечем, 3 – лівим плечем, 4 – правою
ногою, 5 – лівою ногою, 6 – ліктем правої ноги, 7 – ліктем лівої руки, 8 – усім
тілом).
Гра «Цукерки» (об'єднання в три групи).
Учасникам роздають цукерки кількох видів (скільки груп — стільки і
видів цукерок). Команди формуються за видом цукерок.
Мозковий штурм (у трьох малих групах).
1 група «Вишні»:
1) Причини жорстокої поведінки в дитячому середовищі.
2) Що, на Ваш погляд, відчуває жертва? (безсилля, образу, самотність,
біль, озлобленість, неповагу до себе на дошці).
2 група «Яблука»:
1) Як ви думаєте, що відчуває агресор під час насильства? (відповіді
записати на дошці, потім, в обговоренні, підвести до таких відповідей: пошук
домінування, самоствердження, відстоювання лідерства, задоволення
внутрішніх комплексів, проекція внутрішньо сімейних взаємин).
2) Які наслідки агресивних дій? (страхи, низька самооцінка, низька
самооцінка, образанатих, хто не допоміг, відвернувся, бажання мстититощо).
Який наслідок є найбільш страшним? (Суїцид)
3 група «Апельсини»:
Як зупинити насильство, що відбувається в школі?
Ігноруй, не відповідай емоційно, не «танцюй під дудку» агресора.
Дай агресору можливість зупинитися (наприклад: «Якщо ти не
зупинишся, я буду змушений все розповісти дорослим»).
Залиш цю ситуацію, піди від неї в інше місце (наприклад, зміни
свій маршрут). Це не ознака слабкості!
Попроси допомоги. Це не ознака слабкості чи боягузтва! Ти
захищаєш себе, своє здоров’я, своє життя!
Пояснення своїх відповідей кожною групою, обговорення і доповнення
у великій групі.
6. ІІІ. Заключна частина
Отже, ми прийшли до висновку, що кожна людина (дитина) має право
на повагу, безпеку і допомогу у важку хвилину!
Кожна людина (дитина) має почуватися захищеною!
Кожна дитина має право жити вільно, у безпеці, не відчуваючи страху.
Вправа «Клубочок»
Зараз ми проведемо невелику розминку, що допоможе нам підбити
підсумоки сьогоднішньої бесіди і трохи відпочити. Отже, у мене в руках
клубок ниток для в’язання. Зараз ми будемо в'язати візерунок нашої групи.
Учасник, в чиїх руках знаходиться клубок, має сказати побажання. Потім
обмотатинитку навколо свого пальця і перекинути клубок будь-якомуіншому
учаснику. Клубок має побувати у кожного. І ще: уважно слухайте один
одного, хто говорить, це нам наприкінці знадобиться.
Отскільки приємнихпобажань мипочули, атепер пропоную змотати
клубок назад. Робитице будемо так: той, хто знімає нитку з пальця, намотує її
на клубок і пригадує, що саме говорив попередній учасник, яке було його
побажання.
На останок я хочу розповісти вам притчу про жорстокість.
Притча про жорстокість
В одному з монастирів Шаоліню майстер навчав учня. І якось учень поставив
майстру запитання:
— Учителю, а як довідатися, наскільки я жорстокий?
— Щоразу, коли ти завдаватимеш удару своєму ворогу, уяви себе на його місці і
відчуй його біль. І якщо один раз ти не відчуєш болю — знай, жорстокість поглинула тебе.
Будьмо толерантними, терпимими й гуманними один до одного, шануйтесь і головне –
ніколи не втрачайте людську подобу.