1. Қысқа мерзімді жоспар
Сауат ашу
Ортақ тақырып: Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті
Тақырыбы:
Ұлттық ойындар туралы не
білемін? В в дыбысы мен әрпі
(2- ші сабақ)
Мектеп: Тараз қаласы әкімдігі білім бөлімінің
«№ 34 орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Күні: 23.02.2017 ж Мұғалім: Аштаева Нурсулу Аскарбековна
Сынып: 1 «А» Қатысқандар: 26 Қатыспағандар:жоқ
Осы сабақ
арқылы жүзеге
асатын оқу
мақсаттары
1.2.9.1 Әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру.
1.2.1.2 Оқудың түрлерін қолдану
1.1.2.1 Мұғалімнің көмегімен мәтінде не туралы айтылғанын анықтау.
1.3.11.1 Сөйлемді бас әріппен бастапжазып, сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қою
Бағалау
критерийлері
Әріпті таниды, ажыратады және оны дыбыспен сәйкестендіреді.
Оқудың түрлерін қолданады.
Мәтінде автордың не туралы айтқысы келгенін біледі.
Сөйлемді бас әріптен бастап жазып, сөйлем соңына тыныс белгілерін қояды
Дескрипторлар Әріпті таниды, ажыратады және оны дыбыспен сәйкестендіре алады
Оқудың түрлерін қолдана алады.
Сөйлемді бас әріптен бастап жазып, сөйлем соңына тыныс белгілерін қоя алады.
Тілдік мақсат Т Түрлі жағдаяттарда тілдік нормаларды дұрыс қолдану
О Дыбыс пен әріпті тану және ажырату
А Мәтін не туралы айтылғанын айту
Ж Каллиграфиялық, графикалық нормаларды сақтау
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: ұлттық ойын
Сыныптағы диалог/жазылым үшін сай келетін тіл стилі:
ойын-игра –game ат-лошадь –hores
Талқылауға арналған сұрақтар:
1. «Ұлттық ойындар» дегеніміз не?
2. Оның қандай түрлері болады?
3. Қандай пайдасы бар?
Не себепті «Ұлттық ойындар» деп ойлайсыз?
Неліктен оның пайдасы бар?
Ишара: «Басбармақ», «Бағдаршам» әдісі
Алдынғы оқу: Ұлттық ойын туралы не білемін? В в дыбысы мен әрпі (1- ші сабақ)
Айтылым.
- Балалар, алдыңғы сабақты еске алайықшы. Ол үшін мен сендерге «Теңге
алу» деген ойын ойнауды ұсынамын. Ойнаймыз ба? Ендеше, бастайық.
- Қандай дыбыс өтіп едік?
- Дыбыс дегеніміз не?
- В дыбысы қандай сөздерде кездеседі?
2. - Құрамында в дыбысы бар сөздерді ата
- Кім бізге ұлттық ойындар туралы әңгіме айтты?
- Ұлттық ойын неше түрге бөлінеді?
- «Теңге алу» ойынын сипаттап бер.
- Неге оны ұлттық ойын деп атайды?
- Ұлттық ойындардың пайдасы бар ма?
(Сабақ бойы оқушылардың дұрыс жауаптарына теңге (тиын тәріздес кәмпит)
таратып, сабақ соңында топтардың жиған теңгелерінің санына сәйкес
жеңімпаздарды анықтадым )
Жоспар
Сабақ кезеңдері Жоспарланған жаттығу түрлері Ресурстар
Басы Психологиялық ахуал.
Оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалау. Келген
қонақтармен амандасу. Музыка сүйемелдеуімен 3 тілде
амандасу.
№1. Қайырлы таң
Ортасы Оқылым.
2-тапсырма. Мәтінді оқы. Ұлттық ойынның атын тап.
«Бәйге» ойынын сипаттап айту.
Дискриптор:
1. Ұлттық ойынның атын анықтады.
2. Ойынның адам ағзасына пайдасын айтты.
3. Өз ойын тұжырымдай алды.
Экранға назар аударту. «Ұлттық ойындар» деп аталатын
бейнеролик көрсету.
Тыңдалым.
- Экраннан не көрдіңдер?
- Қандай ойын түрлері бар екен?
- Қай ойынды сен білесің?
- Айтып бере аласың ба?
«Ұлттық ойындар» туралы балаларда бар білімді анықтау
3-тапсырма.Ат жарысының жеңімпаздарына берілген
заттың не екенін жұмбақ шешу арқылы табу.
Үй ішінде – бөлме,
Бөлме іші – көлде.
Түрлі ұсақ балық,
Жүзді сайран салып.
Шешуі: аквариум
Жұптық жұмыс.
Жұмбақтың шешуін жазу және дыбыстық талдау жасау.
Жұптар бір-бірінің жұмысын тексеріп бағалайды.
Дискриптор:
Оқулық
https://www.youtub
e.com/watch?v=jqL
u12W7BLg
А4 форматы
3. 1. Жұмбақтың шешуін тапты.
2. Аквриум сөзіне дыбыстық талдау жасады.
3. Өз пікірін тұжырымдап, дәлел айта алды.
Кері байланыс: «Басбармақ»
Айтылым
Ат туралы не білеміз? Бейне ролик тамашалайық. Ат
туралы мақалдар айтылды.
Сергіту сәті. «Қара жорға» биі
Жазылым
Оқушылардың Вв әрпі мен ол кездесетін сөздерді қатесіз,
әрі көркем жазуын қадағалау. 32-беттегі тапсырманы
орындау. Жазатын сөздер: велосипед, вагон, паравоз,
автобус, троллейбус, ат.
Дискриптор:
1. Берілген сөздерді көркем жазды.
2. Жазған сөздерді ортақ бір сөзбен атады,
ерекшелігін анықтады, артық сөзді тапты.
3. Өз пікірін тұжырымдай алды.
Топтық жұмыс.
4-тапсырма. Әр вагонға тиісті сөздерді орналастыр.
Берілген сөздер: Эстафета, электровоз, эшелон, экипаж.
Волейбол, паравоз, вазелин,вокзал, вальс.
1-топ. Вагонға тиісті сөздерді орналастыр.
2-топ. Вагонға тиісті сөздерді орналастыр.
3-топ. Вагон сөзін буынға бөл және дыбыстық талдау жаса.
4-топ. Волейбол сөзін қатыстырып сөйлем құра
Дискриптор:
1. Берілген тапсырмаларды орындады.
2. Топта бірігіп жұмыс істей алды.
3. Жұмыстарын қорғай алды.
Кері байланыс: «Бағдаршам»
https://www.youtub
e.com/watch?v=wo
ZNqAIMLkg
https://www.youtub
e.com/watch?v=2W
_1st6R21Q
«Сауат ашу»
дәптері №3
А3 форматында
жұмысты орындап
топтар өз
жұмыстарын
қорғайды.
Соңы Кері байланыс: «Бәйге алаңына» оқушылар ат бейнесін
жапсырады.
«Бәйге алаңы» суретіне әр түрлі қашықтыққа өз аттарының
суретін жапсырады. «Аламан бәйге- 50 км » - түсіндім,
«Бәйге алаңы»
4. «Құнан бәйге- 11 км» - түсіндім, бірақ сұрақтарым бар,
«Тай бәйге-9 км»- түсінбедім.
Қосымша мәліметтер
Саралау-оқушыға мейлінше
қолдау көрсетуді қалай
жоспарлайсыз?
Жекеленген оқушыларға
көмек көрсету, сұрақты
қайталау, бағыт беру,
жолдасының көмегін ұсыну.
Қабілетті оқушыға
тапсырманы қалай
түрлендіресіз?
Топтың жалпы ұпайын
есептеу, топтық жұмысты
тексеру, ойын барысында
көршісіне қолдау көрсету,
белсенділік таныту.
Бағалау – оқушы білімін
тексеруді жоспарлау:
А оқушы: Мәтінді оқиды.
Мәтін мазмұны бойынша
сұрақтарға жауап береді,
сипаттап айтып береді.
В оқушы: Мәтінді оқиды.
Мәтін мазмұны бойынша
сұрақтарға жауап береді.Мәтін
не туралы екенін анықтайды.
С оқушы: Мәтінді оқиды.
Мәтін мазмұны бойынша
сұрақтарға жауап береді.
Пәнаралық байланыс: музыка
математика, дүниетану,
жаратылыстану.
Денсаулық және қауіпсіздік:
сергіту жаттығу орындалады,
Жазу барысында дұрыс отыруы
қадағаланады.
АКТмен байланыс: видеоролик,
презентация пайдаланылады.
Құндылықтармен байланыс:
шыдамдылыққа, еңбекқорлыққа
үйренеді, бірін-бірі тыңдау,
қолдау көрсету, көмектесу
дағдылары жетіледі.
Рефлексия Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта
берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
Сабақтың мақсаты мен
оқу мақсаттары
орындалды ма?
Бүгін оқушылар не
үйренді?
Сабақ қалай өтті, қандай
деңгейде өтті?
Жоспарланған саралау
жақсы іске асты ма ?
(тапсырмалар сәйкес
болды ма?)
Уақытты қалай
пайдаландым?
Жоспарыма қандай
өзгеріс енгіздім және
неге?
Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (оқыту мен оқуға қатысты)
1.Сабақ бойы «Теңге ілу» ойынын пайдалану
2.Жазған сөздерін оқып, ортақ қасиетін анықтау.
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен
оқуға қатысты)?
1.
2.
Осы сабақтың барысында келесі сабағыма қажет болуы мүмкін барлық сынып немесе жекелеген