SlideShare a Scribd company logo
1 of 16
Година спілкування для учнів 3 класу
Тема. Природа – джерело здоров’я.
Мета. Ознайомити учнів з чинниками природи, що сприяють збереженню
здоров’я людини; закріпити уявлення учнів про те, що найбільше багатство
людини – це здоров’я; дати учням знання про користь вітамінів, їх значення
для життя, про взаємозв’язок здоров’я та харчування..
Виховувати бажання піклуватись про свій організм. Допомогти відчути
яскраву, барвисту красу природи, її багатство та щедрість.
Розвивати мислення, пам’ять, увагу.
Обладнання. Карта «Бабусина садиба», яскраві малюнки овочів і фруктів під
заголовком «І в саду, і на городі». Предметні картинки до гри «Вітамінний
потяг», пам1ятки раціонального харчування, кросворд, ребус, конверт з
телеграмами, соки та напої зеленої аптеки.
«Правильний режим, повноцінне харчування,
фізичне загартування – усе це охороняє дитину
від захворювань, дає їй щастя насолоди красою
навколишнього середовища».
В. О. Сухомлинський.
Хід заняття.
На сьогоднішньому занятті , ми ознайомимось із чинниками природи, що
сприяють збереженню здоров’я.
Учитель. Як ви вважаєте, що є найціннішим у житті? Про це ми дізнаємось
тоді, коли проведемо гру «Відгадай слово».
Гра «відгадай слово».
На дошці записується низка чисел. Поряд розміщуємо плакат з абеткою.
10 6 19 21 19 3 33
З Д О Р О В Я
Діти, тут зашифроване слово. Давайте його відгадаємо. Для цього
пронумеруємо літери української абетки і з’ясуємо, які з них відповідають
написаним числам. Чи правильно написано це слово?
I. Повідомлення теми і мети уроку.
 Послухайте вірш і скажіть, про що він.
Поглянь, дитино, все довкола
Так щиро посміхається тобі:
І сонце, й небо, ліс і поле –
Ти теж у відповідь їм посміхнись.
Ти привітайся з днем чудовим,
С пташками, травами, струмочком голубим,
І знай: усе це є природа,
Її люби, примножуй, бережи.
Конкурс «Природа – джерело здоров’я»
Весна – чарівниця,
Неначе цариця.
Наказ свій послала
Щоб краса вставала.
І проліски, і травичка.
Зелена, ясна, кульбаба рясна,
Й фіалочка чудова.
А які це фактори, що сприяють збереженню, ми дізнаємося, коли відгадаємо
загадки.
 Голуба хустина, жовтий клубок:
По хустині качається, людям усміхається. (Сонце).
 Чисте, напоєне запахом квітів.
Дихати без нього не можна… (Повітря).
 Вона прозора, як сльоза,
І кольором, мов бірюза
На все вона спроможна,
Без неї жить не можна…..
Тепер відгадайте, хто вона –
Ота звичайна рідина. (Вода).
Учень. Повітря, сонце і вода –
Для всіх хвороб просто біда.
Тож гартуватись, друже, слід,
Щоб врятуватися від бід.
На сонце личко підставляй,
Водою тіло обливай,
Морозу, холоду, не бійся,
А для сміливості ти смійся.
II. Розповідь учителя.
- Ще в давні часи вчені зрозуміли необхідність використання людиною
природну – кліматичних факторів, які загартовують : сонце, повітря, вода.
Досвід показує, що тільки за допомогою загартовування природними
факторами можливо лікувати багато хвороб.
Починати загартовування треба поступово. Сонячні ванни сприятливо
впливають на м’язи. Ігри на свіжому повітрі, спорт, прогулянки, екскурсії
кріплять здоров’я, піднімають настрій. Обтирання, обливання, душ, купання
водоймах – зміцнюють організм.
Загартований організм не боїться хвороб і холоду.
Учениця. Займатись фізкультурою і спортом –
Для організму нашого важливий елемент.
Хай не підкоряться висоти і рекорди,
Не вийде з тебе справжній супермен,
Та сила, витривалість і здоров’я –
Це найдорожчий для усіх презент.
Конкурс «Сонце, повітря і вода – наші кращі друзі».
Ведучий. Будь – якої пори року всі ми любимо відпочивати: у таборі, у
бабусі, на морі, в лісі, на річці. Чи вмієте ви відпочивати? Від команд
запрошуються по 2 учні, які отримають конверти із завданнями.
Завдання 1 .
Ви побачили джерело. Навколо джерела було багато слідів тварин. Як
правильно скористатись водою з джерела?
Завдання 2 .
Ви приїхали відпочити в ліс на 10 днів. Як правильно зберігати крупи,
макаронні та хлібні вироби?
Завдання 3 .
Як потрібно зберігати м’ясо і рибу на відпочинку у горах?
Завдання 4 .
Стояла сонячна погода, спека, а діти грались на березі річки. Ввечері в них
сильно боліла голова і шкіра на спині. Як можна допомогти дітям?
Завдання 5 .
Після тривалої прогулянки у лісі у вашого товариша знайшли кліща. Надайте
йому допомогу.
Кросворд.
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
1. Здорове тіло – продукт здорового… (розуму).
2. Твоє здоров’я у твоїх … (руках).
3. Здоров’я потрібне всім – і дітям, і дорослим, і навіть… (тваринам).
4. В здоровому тілі – здоровий… (дух).
5. Здоров’я – це те, що потрібно …(берегти).
6. Турбота про здоров’я – краще….(ліки).
7. Здоровому все…. (здорово).
8. Пишний, багатий обід – найбільша кара для …(шлунка).
9. Здоров’я – найбільший у житті…(скарб).
 Розгадавши кросворд діти, ви зрозуміли, що заняття у нас буде
незвичайне. Так, саме заняття мандрівка, адже у виділених клітинках
кросворду, ви прочитали саме це слово. А помандруємо ми до
«Бабусиної садиби».
Карта мандрівки «Бабусина садиба».
Біля садиби дітей зустрічає бабуся Марія.
Я вас вітаю, дорогі мої діти!
Дай , Боже, здоров’я вам і завжди радіти.
Теплого сонця, чистого неба, прозорої води.
Щоб завжди здоровенькі були!
 Сьогодні ми з вами поговоримо про значення вітамінів для здоров’я.
Будемо вчитися вибирати корисну для здоров’я їжу. Нові знання
використовуватимемо для того, щоб не хворіти, почуватися бадьорими,
сильними, підтягнутими і стрункими. Гостинно запрошую вас до своєї
садиби.
Криниця знань.
 Про важливість вітамінів свідчить сама назва (віта в перекладі з
латини означає життя). Щоб рости, розвиватися та бути здоровим, організм
повинен отримувати всі необхідні вітаміни і мінеральні речовини.
Вітаміни вживають як засіб підвищення стійкості організму до дій мікробів
та вірусів, профілактики захворювань. Які ж джерела надходження вітамінів
в організм людини? З ними ми ознайомимось, помандрувавши далі моєю
садибою.
Будинок – галерея.
На порозі будинку зустрічає дітей екскурсовод – вітамінолог.
 Вітаміни потрібні всім, а особливо – дитячому організму. Вони
потрапляють в організм людини з їжею. Багато їх міститься в овочах і
фруктах.
Овочі – це вітамінний запас!
Хворобі пробратись до тебе не дасть.
Екскурсовод – вітамінолог запрошує до будинку. Там розвішані яскраві
малюнки овочів та фруктів під заголовком «І в саду, і на городі». Екскурсовод
розповідає про вміст вітамінів у продуктах харчування, демонструючи
малюнки. Їй допомагають діти - вітаміни.
Вітамін А.
Я сприяю росту, поліпшую зір.
Я є в моркві, маслі, сирі.
Зеленій цибулі, риб’ячому жирі.
Вітамін В.
Я дуже потрібний для розумової і фізичної праці. Я є в хлібі, каші, м’ясі,
яйцях.
Вітамін С.
Я запобігаю застуді. Я є в овочах і фруктах, найбільше в шипшині та чорній
смородини.
Вітамін Д.
Я зміцнюю кістки. Я є в капусті, картоплі, помідорах, цибулі, риб’ячому жирі.
На прощання екскурсовод - вітамінолог зацікавлює учнів овочевою
вікториною.
* Який овоч перетворила фея у карету, щоб Попелюшка змогла поїхати
на бал? (Га р б у з).
* З якої казки ці слова:"... А біб сміявсь, сміявсь — та й луснув од сміху"?
(Брати Грімм. "Біб, соломинка і вуглинка").
- Який овоч допоміг старій королеві розпізнати справжню принцесу?
(Горошина).
* Як назвала мама сина на честь малої горошини? (Котигорошко).
* Зі стебла якого овочу виготовляють папір, силос, меблі, добрива,
тканину, клей, дзеркальне скло? (Соняшник).
* Яку рослину використали індіанці для газової атаки? (Перець).
* Через який овоч загинуло сім слуг турецького султана? (Огірок).
- Який овоч вкрали хижаки, щоб втамувати спрагу? (Кавун).
* Яка рослина без бою завоювала світ? На чию честь названо
багатоповерховий будинок, в якому кожна квартира нагадує її зерно?
(Кукурудза).
* У яких рослин ягоди різного кольору? (Смородина, черешня, аґрус).
Грядка загадок.
Завітавши на грядку, діти пропонують бабусі Марії допомогти її засіяти. А
хто яким насінням сіятиме - загадують загадки.
 І печуть мене, і варять,
І їдять мене, і хвалять,
Бо я добра. (Картопля).
 Хто на грядці
Серед літа
Одягає безліч свиток? (Капуста).
 Жовтий карапуз
Йшов городом та й загруз.
Бо насіння стільки має,
Що аж боки роздимає.
Через те й загруз ...(гарбу з).
 Як не віриш - перевір.
На мені дванадцять шкір!
А гризнеш - в сльозах покинеш,
Бо я звуся ...(цибулин а).
 Я кругленька, червоненька,
З хвостиком тоненьким.
На городі мене рвуть
І до столу подають. (Редиска).
 Я на грядці сонцем сяю,
Родичів багато маю.
Гарбузову господиню
Усі знають. Хто я? (Д и н я).
 Подивись, які ми гожі,
З яблуками трохи схожі.
Хоч не стрункі і на зріст невисокі,
Та маємо червоні і гладенькі щоки. (Помідори).
 На городі вона
Пишні коси розпліта.
У зеленій хустинки
Золоті хова зернинки. (Кукурудза).
 Як гарбуз товстенький,
Кольором зелений,
А солодкий, наче мед...
Відгадаєш цей секрет? (Кавун).
 Ми цукрові, ми кормові,
Є брати у нас столові,
Ми зростаємо рядками.
Люди звуть нас ... (буряками).
 Моє тіло під землею,
Кучерики понад нею.
Любить мене кожна юшка.
Називаюсь я ... (петрушка).
 Корінець пекучий дуже
Та усім потрібен він.
Ви здогадуєтесь, друзі?
Ця рослина зветься ... (х р і н).
 Червоний Макар
По полю скакав,
А в борщ плигнув. (Перець).
 Кругла, а не місяць,
Біла, а не борошно,
З хвостиком, А не миша. (Редька).
 Стоїть палиця,
На палиці хатинка,
А в тій хатинці
Повно людей. (Соняшник).
 Що то за голова,
Що лиш зуби й борода? (Часник).
 Не стелюсь я спати долі,
Деруся вгору. Я ... (квасоля).
 Ми зеленої всі масті.
Всі довгасті, всі смугасті,
Прив'язали нас у грядках
На зелених ланцюжках. (Огірки).
 Сидить дівчина в коморі,
А коса її надворі. (Морква).
 Сам синій,
А грива зелена. (Баклажан).
Учень.
Сіють овочі навесні
Всі дорослі і малі.
Просять дощику у Бога,
Щоб росли вони розлого.
Влітку полють, доглядають,
Поливають, обгортають.
А вже осінь — час збирати!
Комору вітамінів будеш мати.
Бабуся щиро дякує дітям за допомогу і запрошує на подвір'я відпочити та
розважитись.
Релаксаційна пауза.
Заплющить очі і уявіть, що ви на лісовій галявині. Ви відчуваєте, як ноги
ступають по ранковій росі, сонячне проміння гладить ваші голівки. Повіває
ніжний вітерець і ви вдихаєте на повні груди пахощі ранкових ароматів.
Прислухайтеся до навколишнього. Що це за звуки? Може це шумлять дерева
чи співають пташки? Ви наповнюєтеся цим розмаїттям звуків і на душі
радісно, тепло, весело….
А тепер розплющить очі й повільно озирніться довкола. Спробуйте зберегти
свіжість, тишу і гарний настрій до кінця дня.
Комора здоров'я.
Бабуся запрошує відвідати комору здоров'я. Пропонує відгадати, який саме
овоч надіслав телеграму, бажаючи зберігатись у цій коморі. Вона витягує з
конверта гарно оформлені телеграми і зачитує їх.
Бабуся.
Із-за гір, з-за океанів,
І у різний, звісно, час,
Овочі найвищих санів
Телеграм наслали нам.
Полюбилась їм нівроку
Українськая землиця.
Й поселилися без строку,
Стали жити і плодиться.
Людям нашим підсобляти
І в достатку, і біді,
Навіть стали лікувати —
До них з серцем лиш прийди.
Телеграма 1
Я — великий і бокастий,
Жовтогрудий і смугастий.
Я чудовий дар осінній,
З гарним та смачним насінням.
Хто їсть кашу цю чудову,
Буде сильним і здоровим. (Га р б у з).
Телеграма 2
Кожен знає, ця дівиця
На городі — мов цариця.
Коси довгі, кучеряві,
Та ще й платтячко яскраве.
Я смачна і вітамінна,
І не гірше апельсина.
Той, хто мене поважає,
До ста років доживає. (Морква).
Телеграма З
Ой, розхвалилася, дивіться!
Ти не схожа на царицю!
Я від тебе красивіший:
Червоніший і товстіший.
Український борщ чудовий
По усіх краях відомий.
У борщі я головний,
Борщ без мене не смачний! (Буря к).
Телеграма 4
Я — солодка, соковита,
Покуштуй — не схочеш пити.
А як їстимеш саму,
Всі хвороби прожену! (Диня).
Телеграма 5
Я — смачний, кругленький,
Маю щічки червоненькі.
До смаку я в кожній страві.
Роблять соки і приправи.
Соус, борщик і салат
Люди з радістю їдять. (П о м і д о р).
Телеграма 6
А на мене нарікають,
Що до сліз я допікаю.
Вибачте, та я не винна,
Бо я лікарська рослина.
Соком з медом почастую
І здоров'я подарую. (Цибуля).
Телеграма 7
А я хлопчик білозубий.
Ви мене не бійтесь, люди.
Хоч гіркий я — та корисний.
Всім мене потрібно їсти.
Хто мій зуб з'їдає сміло —
Здоровим буде неодмінно. (Часник).
Телеграма 8
А зелені сини й дочки я.
Всі вживають залюбки.
Нас шанують недаремно:
Дух наш свіжий і приємний,
На канапці, і в салаті,
Ми і в будень, і на святі. (Огірки).
Телеграма 9
Мене полюбляє кожна сім'я.
Щоб спокійно зимувати.
Садять всі мене багато.
Люблять вранці й на обід,
Так і кажуть: другий хліб. (Картопля).
Бабця дякує учням за активність та просить завітати до фіто кафе, щоб
відпочити та набратися сил.
Фітокафе.
Дітей люб'язно зустрічає господиня. Вона пропонує учням меню і пригощає,
виконуючи замовлення.
Конкурс «Вгадай, який це чай?»
На столі в кількох чайниках з найбільш відомих дітям рослин. Це може бути
деревій, липа, м’ята, калина, ромашка, чебрець, смородина тощо. Кожний
чайник пронумерований.
Ведуча. Ви повинні по черзі спробувати чай і визначити, якою рослиною він
заварений. (Учасники команд виконують завдання).
МЕНЮ
Овочевий салат "Перегони"
Квасоля біла городом побігла, За нею побіг захеканий біб,
За бобом - горох, та з кропом удвох. За ними петрушка
Прищуливши вушка. За нею редиска аж п'ятами блиска,
Як вітер, летять, до фінішу мчать!
Б.Стельмах
Сік виноградний
Виноградні стиглі грона маю,
Ними всіх я пригощаю.
Той, хто п'є смачний мій сік,
Не хворіє цілий рік.
Сік морквяний
Я морквина така соковита,
Морквяного соку вам треба попити,
їжте моркву неодмінно,
В ній не тільки лиш краса —
Багатющі вітаміни
Творять справжні чудеса.
Сік шипшиновий
А ось шипшина росте на узліссі,
Вдяглася в красиве червоне намисто.
Шипшина не винна, що кущик колючий.
Вона вітамінна і дуже цілюща.
Сік березовий
В лісостепу, на поліссі, у скверах і на узліссі
Пишнолиста стрічає, соком нас пригощає —
І хвороба зникає.
Лимонний напій
Серед інших плодів світу Плід цей, ніде правди діти,
Найцінніший, вітамінний, В лікуванні незамінний.
Бо плодами, друзі, цими Отих недугів примхливих
Можна легко лікувати, Про хвороби забувати.
Чорничний напій
Напій зготували з сухої чорниці.
Від живота завжди знадобиться.
Калиновий чай
Прийміть і від мене дарунок, малята:
Ці ягідки зможуть Застуду здолати.
Ромашковий чай
Ромашковий чай в нагоді теж стане.
Поп'єш — і боліти Живіт перестане.
Бузиновий чай
Ягідки оці лікують кашель і бронхіт.
У того, хто їх вживає, горло ніколи не болить.
Малиновий чай
Надзвичайні - аромати мають з ягід цих екстракти.
А яке варення, діти, їсти вам не розхотіти.
Ну, звичайно, із малини Чай приємний для дитини.
А також лікує він кашель, грип і від ангін.
Смородиновий чай
Пахнуть листя та гілки, А дрібненькії квітки
Лише бджілок закликають, Де оті пилок збирають.
У джем, варення, мармелад, У сік, наливки, шоколад
Додають плоди чорненькі, Щоб були всі здоровенькі.
Діти, подякувавши за гостину, прямують до фруктового саду. Тут їх
зустрічає лікар Пігулко.
Вітамінний сад. Перепустка до саду вітамінів - ребус Пігулка.
Обід
що свято без
музики без фруктів
Учні пояснюють лікареві, як вони розуміють прислів'я: "Обід без фруктів, що
свято без музики". Лікар Пігулко ознайомлює школярів із фруктовими
деревами, які ростуть у вітамінному саду. Розповідає про доцільність
вживання фруктів у раціон харчування. Діти декламують вірші.
Яблуня
Яблуню назвали Соки вітамінні
"Деревом плодовим" Яблука дарують,
За плоди зелені, Сотні сортів яблунь
Жовті й пурпурові. Восени чарують.
Вишня
"Вішулі" - назва латинська,
Вишня - назва українська.
З латинської — "пташиний клей".
На стовбурі у вишні — глей.
Плоди, хоч малюй на малюнку:
Прикраси в найкращім ґатунку;
Смачні, солоденько-кисленькі
У ряд на гілках червоненькі.
Слива.
У неї назва «Слива» не від страшної зливи:
Латинське слово «лівор» - це синій ягід колір.
Плоди з гілок обвисли, смачні, солодко – кислі,
Гладенькі, довгуваті синенько – сизуваті.
Конкурс "Лікарські рослини"
Ведучий. Відпочиваючи на природі, ви можете зазнати неприємностей:
можна поранитися, занедужати. Чи зможете ви вилікувати себе та свого
товариша?
Капітани команд вибирають конверти із завданнями.
1. Якщо ви поранилися, сік яких рослин допоможе зупинити кров? (Сік
кропиви, деревію, споришу).
2. Якщо у вас хворе горло, чим полоскатимете? (Ромашка, шавлія,
звіробій).
3. 3 яких дерев виготовляють ліки? (Береза, сосна,ялина, липа).
4. З якої рослини одержують пасту для лікування опіків? (Сосна).
5. Яку рослину використовують від кашлю? (Мати-й-мачуха).
6. Для лікування яких захворювань використовують конвалію? (Серцево-
судинні).
Королева здоров’я.
Сплетімо вінок український сьогодні
Із мальв, чорнобривців, калини,
З барвінку та жита, із м’яти, нагідок,
З жоржин, чебрецю та вербини.
Аптека на городі.
Вчитель. У лісі, полі,на городі нас оточує безліч цілющих рослин.
Відгадування загадок.
 На городі молода
Пишні коси розплела,
У зеленії хустинки
Золоті хова зернинки. (Кукурудза).
 Він довгенький, зелененький,
Соковитий і смачненький,
Під листячком ховається,
З нами в жмурки грається. (Огірок).
 Шкір має сім, а сльози випускає всім. (Цибуля).
 Червона ягідка корисна,
росте до землі близько (Полуниця)
 Маленький, гіркий, цибулин брат (Часник)
 Сидить Марушка
Уся в кожушках
Зайці прибігають,
Кожушки знімають (капуста).
 Вона на сонці сонцем сяє
І родичів багато має.
Гарбузову господиню
Усі знають! Хто це? (Диня).
 Стою стрункий, високий,
В зелених шатах я.
І золотом прикрашена
Голівонька моя. (Сонях).
Розповідь учителя.
Багато рослин виділяють леткі захисні речовини, що пригнічують ріст
бактерій, грибків – фітонциди. Це ніби повітряна оборона рослини.
Фітонциди цибулі, часнику, хрону знищують усі відомі бактерії – збудники
інфекційних хвороб. Соки рослин теж вбивають мікроби. Ця властивість
рослин використовується під час лікування деяких захворювань.
Робота з висловами.
 Їж по одному яблуку на день, лікар тобі не знадобиться.
 Морква покращує кров.
 Зелень на столі – здоров’я на 100 років.
Розв’язування кросворда.
1.
2.
3.
4.
5.
6.
1. 2.
3. 4.
5. 6.
Слово – АПТЕКА
Гра «Вітамінний потяг»
Ігрова дія. Вагончики з назвами вітамінів «А», «В», «С», «Д» з порожніми
віконечками. Дитина вставляє картинку, на якій намальовано продукти
харчування, у відповідне віконечко. На згадку про подорож лікар вручає дітям
пам’ятки.
Учень.
Думав і рішив я так: всі хороші овочі на смак,
Всі корисні, вітамінні! Щоб не трапилось біди,
Їжте овочі завжди!
Бабуся Марія:
Так! Усі овочі чудові! Їх вживають для здоров’я!
Щоб здорові ви були, всі вони для вас зросли
Кожен смак і користь має, людям сили добавляє
Пам’ятайте, любі діти, треба овочі любити!
Мийте овочі і фрукти, їжте свіжі лиш продукти,
І тоді, любі малята, буде все у вас в порядку.
Зворотній зв'язок:
Науменко Наталія Василівна
Вчитель початкових класів
Навчально – виховний комплекс «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів
– дошкільний навчальний заклад» Костянтинівської міської ради
Донецької області
М. Костянтинівка Донецької області
85107
Тел. (06272)2-75-71

More Related Content

What's hot

Екологічна мандрівка "Світ природи"
Екологічна мандрівка "Світ природи"Екологічна мандрівка "Світ природи"
Екологічна мандрівка "Світ природи"ryabich1976
 
Екологічна мозаїка
Екологічна мозаїкаЕкологічна мозаїка
Екологічна мозаїкаryabich1976
 
природознавче заняття з пріоритетом
природознавче  заняття з пріоритетомприродознавче  заняття з пріоритетом
природознавче заняття з пріоритетомSvitlana_Koltunova
 
Розробки заходів
Розробки заходівРозробки заходів
Розробки заходівryabich1976
 
Екологічний турнір
Екологічний турнірЕкологічний турнір
Екологічний турнірryabich1976
 
3 yds m_2020-2
3 yds m_2020-23 yds m_2020-2
3 yds m_2020-24book
 
3 осн здор_бех_воронцова_2013_укр
3 осн здор_бех_воронцова_2013_укр3 осн здор_бех_воронцова_2013_укр
3 осн здор_бех_воронцова_2013_укрAira_Roo
 
Cиничка
CиничкаCиничка
Cиничкаplumik
 
3 yds gr_2020-1
3 yds gr_2020-13 yds gr_2020-1
3 yds gr_2020-14book
 
3 yds l_2020-2
3 yds l_2020-23 yds l_2020-2
3 yds l_2020-24book
 
Urok 28 луки-–природне-угруповання
Urok 28 луки-–природне-угрупованняUrok 28 луки-–природне-угруповання
Urok 28 луки-–природне-угрупованняzinaosadca
 
2k osnzdr-gnatuk-12
2k osnzdr-gnatuk-122k osnzdr-gnatuk-12
2k osnzdr-gnatuk-12shakhtarr00
 
Pryrodoznavstvo gilberg 1klas
Pryrodoznavstvo gilberg 1klasPryrodoznavstvo gilberg 1klas
Pryrodoznavstvo gilberg 1klaskopeykin1991
 
Вікторина «рослини та тварини»
Вікторина «рослини та тварини»Вікторина «рослини та тварини»
Вікторина «рослини та тварини»Таня Гирлаку
 

What's hot (20)

277
277277
277
 
Екологічна мандрівка "Світ природи"
Екологічна мандрівка "Світ природи"Екологічна мандрівка "Світ природи"
Екологічна мандрівка "Світ природи"
 
Екологічна мозаїка
Екологічна мозаїкаЕкологічна мозаїка
Екологічна мозаїка
 
природознавче заняття з пріоритетом
природознавче  заняття з пріоритетомприродознавче  заняття з пріоритетом
природознавче заняття з пріоритетом
 
Розробки заходів
Розробки заходівРозробки заходів
Розробки заходів
 
Екологічний турнір
Екологічний турнірЕкологічний турнір
Екологічний турнір
 
3 yds m_2020-2
3 yds m_2020-23 yds m_2020-2
3 yds m_2020-2
 
3 осн здор_бех_воронцова_2013_укр
3 осн здор_бех_воронцова_2013_укр3 осн здор_бех_воронцова_2013_укр
3 осн здор_бех_воронцова_2013_укр
 
1
11
1
 
1
11
1
 
Cиничка
CиничкаCиничка
Cиничка
 
3 yds gr_2020-1
3 yds gr_2020-13 yds gr_2020-1
3 yds gr_2020-1
 
3 yds l_2020-2
3 yds l_2020-23 yds l_2020-2
3 yds l_2020-2
 
4588
45884588
4588
 
42
4242
42
 
Urok 28 луки-–природне-угруповання
Urok 28 луки-–природне-угрупованняUrok 28 луки-–природне-угруповання
Urok 28 луки-–природне-угруповання
 
2k osnzdr-gnatuk-12
2k osnzdr-gnatuk-122k osnzdr-gnatuk-12
2k osnzdr-gnatuk-12
 
Pryrodoznavstvo gilberg 1klas
Pryrodoznavstvo gilberg 1klasPryrodoznavstvo gilberg 1klas
Pryrodoznavstvo gilberg 1klas
 
1
11
1
 
Вікторина «рослини та тварини»
Вікторина «рослини та тварини»Вікторина «рослини та тварини»
Вікторина «рослини та тварини»
 

Similar to Година спілкування

вітамінний день
вітамінний  деньвітамінний  день
вітамінний деньNata Благій
 
Заняття прогулянка осіннім лісом
Заняття прогулянка осіннім лісомЗаняття прогулянка осіннім лісом
Заняття прогулянка осіннім лісомSerhiy Muzychenko
 
1 klas-ja-doslidzhuju-svit-gilberg-2018-2
1 klas-ja-doslidzhuju-svit-gilberg-2018-21 klas-ja-doslidzhuju-svit-gilberg-2018-2
1 klas-ja-doslidzhuju-svit-gilberg-2018-2KnijekNet
 
Ja doslidzhuju-svit-1-klas-gilberg-2018-2
Ja doslidzhuju-svit-1-klas-gilberg-2018-2Ja doslidzhuju-svit-1-klas-gilberg-2018-2
Ja doslidzhuju-svit-1-klas-gilberg-2018-2kreidaros1
 
Projects in the school
Projects in the school Projects in the school
Projects in the school Mykytiv
 
азбука здоров'я сіденко т.і.
азбука здоров'я сіденко т.і.азбука здоров'я сіденко т.і.
азбука здоров'я сіденко т.і.Alena Vasilenko
 
1 klas-ja-doslidzhuju-svit-vashulenko-2018-2
1 klas-ja-doslidzhuju-svit-vashulenko-2018-21 klas-ja-doslidzhuju-svit-vashulenko-2018-2
1 klas-ja-doslidzhuju-svit-vashulenko-2018-2KnijekNet
 
Ja doslidzhuju-svit-1-klas-vashulenko-2018-2
Ja doslidzhuju-svit-1-klas-vashulenko-2018-2Ja doslidzhuju-svit-1-klas-vashulenko-2018-2
Ja doslidzhuju-svit-1-klas-vashulenko-2018-2kreidaros1
 
1 klas-ja-doslidzhuju-svit-vashulenko-2018-2
1 klas-ja-doslidzhuju-svit-vashulenko-2018-21 klas-ja-doslidzhuju-svit-vashulenko-2018-2
1 klas-ja-doslidzhuju-svit-vashulenko-2018-2NoName520
 
Vikhovna godina_tsikavimi_stezhkami_po_krayini_mitsnogo_zdorovia_mo_ia
Vikhovna  godina_tsikavimi_stezhkami_po_krayini_mitsnogo_zdorovia_mo_iaVikhovna  godina_tsikavimi_stezhkami_po_krayini_mitsnogo_zdorovia_mo_ia
Vikhovna godina_tsikavimi_stezhkami_po_krayini_mitsnogo_zdorovia_mo_iasisiihor
 

Similar to Година спілкування (20)

вітамінний день
вітамінний  деньвітамінний  день
вітамінний день
 
вітаміни - наші помічники
вітаміни - наші помічникивітаміни - наші помічники
вітаміни - наші помічники
 
буду я природі другом
буду я природі другомбуду я природі другом
буду я природі другом
 
урок
урокурок
урок
 
для шарінгу.pdf
для шарінгу.pdfдля шарінгу.pdf
для шарінгу.pdf
 
Заняття прогулянка осіннім лісом
Заняття прогулянка осіннім лісомЗаняття прогулянка осіннім лісом
Заняття прогулянка осіннім лісом
 
лісова аптека
лісова аптекалісова аптека
лісова аптека
 
1
11
1
 
1 klas-ja-doslidzhuju-svit-gilberg-2018-2
1 klas-ja-doslidzhuju-svit-gilberg-2018-21 klas-ja-doslidzhuju-svit-gilberg-2018-2
1 klas-ja-doslidzhuju-svit-gilberg-2018-2
 
Ja doslidzhuju-svit-1-klas-gilberg-2018-2
Ja doslidzhuju-svit-1-klas-gilberg-2018-2Ja doslidzhuju-svit-1-klas-gilberg-2018-2
Ja doslidzhuju-svit-1-klas-gilberg-2018-2
 
Projects in the school
Projects in the school Projects in the school
Projects in the school
 
азбука здоров'я сіденко т.і.
азбука здоров'я сіденко т.і.азбука здоров'я сіденко т.і.
азбука здоров'я сіденко т.і.
 
1 klas-ja-doslidzhuju-svit-vashulenko-2018-2
1 klas-ja-doslidzhuju-svit-vashulenko-2018-21 klas-ja-doslidzhuju-svit-vashulenko-2018-2
1 klas-ja-doslidzhuju-svit-vashulenko-2018-2
 
Ja doslidzhuju-svit-1-klas-vashulenko-2018-2
Ja doslidzhuju-svit-1-klas-vashulenko-2018-2Ja doslidzhuju-svit-1-klas-vashulenko-2018-2
Ja doslidzhuju-svit-1-klas-vashulenko-2018-2
 
1 klas-ja-doslidzhuju-svit-vashulenko-2018-2
1 klas-ja-doslidzhuju-svit-vashulenko-2018-21 klas-ja-doslidzhuju-svit-vashulenko-2018-2
1 klas-ja-doslidzhuju-svit-vashulenko-2018-2
 
100,23.docx
100,23.docx100,23.docx
100,23.docx
 
Vikhovna godina_tsikavimi_stezhkami_po_krayini_mitsnogo_zdorovia_mo_ia
Vikhovna  godina_tsikavimi_stezhkami_po_krayini_mitsnogo_zdorovia_mo_iaVikhovna  godina_tsikavimi_stezhkami_po_krayini_mitsnogo_zdorovia_mo_ia
Vikhovna godina_tsikavimi_stezhkami_po_krayini_mitsnogo_zdorovia_mo_ia
 
4616
46164616
4616
 
таємниці весняного лісу
таємниці весняного лісутаємниці весняного лісу
таємниці весняного лісу
 
Найцінніше в моєму житті
Найцінніше в моєму життіНайцінніше в моєму житті
Найцінніше в моєму житті
 

More from nastythe25

лист мон 1 9_79 (дод_1, дод_3)
лист мон 1 9_79 (дод_1, дод_3)лист мон 1 9_79 (дод_1, дод_3)
лист мон 1 9_79 (дод_1, дод_3)nastythe25
 
Науменко Ксенія
Науменко КсеніяНауменко Ксенія
Науменко Ксеніяnastythe25
 
проблема йододефіциту людини тайого профілактика
проблема йододефіциту людини тайого профілактикапроблема йододефіциту людини тайого профілактика
проблема йододефіциту людини тайого профілактикаnastythe25
 
досягнення
досягненнядосягнення
досягненняnastythe25
 
Конкурс творчий учитель обдарований учень
Конкурс  творчий учитель   обдарований ученьКонкурс  творчий учитель   обдарований учень
Конкурс творчий учитель обдарований ученьnastythe25
 
«Економічна грамотність»
 «Економічна грамотність» «Економічна грамотність»
«Економічна грамотність»nastythe25
 
Проект технологічного профілю
Проект технологічного профілюПроект технологічного профілю
Проект технологічного профілюnastythe25
 
Досвід вчителя початкових класів
Досвід вчителя початкових класівДосвід вчителя початкових класів
Досвід вчителя початкових класівnastythe25
 
Експрес – подорож “По сторінках проекту “ Пізнаємо світ та себе…”
Експрес – подорож “По сторінках проекту “ Пізнаємо світ та себе…”Експрес – подорож “По сторінках проекту “ Пізнаємо світ та себе…”
Експрес – подорож “По сторінках проекту “ Пізнаємо світ та себе…”nastythe25
 
Експрес – подорож
Експрес – подорожЕкспрес – подорож
Експрес – подорожnastythe25
 
Презентація Сухомлинський
Презентація СухомлинськийПрезентація Сухомлинський
Презентація Сухомлинськийnastythe25
 
Урок читання в 4 класі
Урок читання в 4 класіУрок читання в 4 класі
Урок читання в 4 класіnastythe25
 
Профорієнтаційна гра « Відкриваємо власну фірму»
Профорієнтаційна гра « Відкриваємо власну фірму»Профорієнтаційна гра « Відкриваємо власну фірму»
Профорієнтаційна гра « Відкриваємо власну фірму»nastythe25
 
поле чудес
поле чудесполе чудес
поле чудесnastythe25
 
Екскурсія до регіонального ландшафтного парку
Екскурсія до   регіонального  ландшафтного парку Екскурсія до   регіонального  ландшафтного парку
Екскурсія до регіонального ландшафтного парку nastythe25
 
презентація
презентаціяпрезентація
презентаціяnastythe25
 
вплив мін і взв
вплив мін і взввплив мін і взв
вплив мін і взвnastythe25
 

More from nastythe25 (17)

лист мон 1 9_79 (дод_1, дод_3)
лист мон 1 9_79 (дод_1, дод_3)лист мон 1 9_79 (дод_1, дод_3)
лист мон 1 9_79 (дод_1, дод_3)
 
Науменко Ксенія
Науменко КсеніяНауменко Ксенія
Науменко Ксенія
 
проблема йододефіциту людини тайого профілактика
проблема йододефіциту людини тайого профілактикапроблема йододефіциту людини тайого профілактика
проблема йододефіциту людини тайого профілактика
 
досягнення
досягненнядосягнення
досягнення
 
Конкурс творчий учитель обдарований учень
Конкурс  творчий учитель   обдарований ученьКонкурс  творчий учитель   обдарований учень
Конкурс творчий учитель обдарований учень
 
«Економічна грамотність»
 «Економічна грамотність» «Економічна грамотність»
«Економічна грамотність»
 
Проект технологічного профілю
Проект технологічного профілюПроект технологічного профілю
Проект технологічного профілю
 
Досвід вчителя початкових класів
Досвід вчителя початкових класівДосвід вчителя початкових класів
Досвід вчителя початкових класів
 
Експрес – подорож “По сторінках проекту “ Пізнаємо світ та себе…”
Експрес – подорож “По сторінках проекту “ Пізнаємо світ та себе…”Експрес – подорож “По сторінках проекту “ Пізнаємо світ та себе…”
Експрес – подорож “По сторінках проекту “ Пізнаємо світ та себе…”
 
Експрес – подорож
Експрес – подорожЕкспрес – подорож
Експрес – подорож
 
Презентація Сухомлинський
Презентація СухомлинськийПрезентація Сухомлинський
Презентація Сухомлинський
 
Урок читання в 4 класі
Урок читання в 4 класіУрок читання в 4 класі
Урок читання в 4 класі
 
Профорієнтаційна гра « Відкриваємо власну фірму»
Профорієнтаційна гра « Відкриваємо власну фірму»Профорієнтаційна гра « Відкриваємо власну фірму»
Профорієнтаційна гра « Відкриваємо власну фірму»
 
поле чудес
поле чудесполе чудес
поле чудес
 
Екскурсія до регіонального ландшафтного парку
Екскурсія до   регіонального  ландшафтного парку Екскурсія до   регіонального  ландшафтного парку
Екскурсія до регіонального ландшафтного парку
 
презентація
презентаціяпрезентація
презентація
 
вплив мін і взв
вплив мін і взввплив мін і взв
вплив мін і взв
 

Recently uploaded

upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfssuser54595a
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяAdriana Himinets
 
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняР.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняAdriana Himinets
 
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»tetiana1958
 
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»tetiana1958
 

Recently uploaded (8)

Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptxЇї величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
 
Віртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptx
Віртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptxВіртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptx
Віртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptx
 
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
 
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняР.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
 
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
 
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
 

Година спілкування

  • 1. Година спілкування для учнів 3 класу Тема. Природа – джерело здоров’я. Мета. Ознайомити учнів з чинниками природи, що сприяють збереженню здоров’я людини; закріпити уявлення учнів про те, що найбільше багатство людини – це здоров’я; дати учням знання про користь вітамінів, їх значення для життя, про взаємозв’язок здоров’я та харчування.. Виховувати бажання піклуватись про свій організм. Допомогти відчути яскраву, барвисту красу природи, її багатство та щедрість. Розвивати мислення, пам’ять, увагу. Обладнання. Карта «Бабусина садиба», яскраві малюнки овочів і фруктів під заголовком «І в саду, і на городі». Предметні картинки до гри «Вітамінний потяг», пам1ятки раціонального харчування, кросворд, ребус, конверт з телеграмами, соки та напої зеленої аптеки. «Правильний режим, повноцінне харчування, фізичне загартування – усе це охороняє дитину від захворювань, дає їй щастя насолоди красою навколишнього середовища». В. О. Сухомлинський. Хід заняття. На сьогоднішньому занятті , ми ознайомимось із чинниками природи, що сприяють збереженню здоров’я. Учитель. Як ви вважаєте, що є найціннішим у житті? Про це ми дізнаємось тоді, коли проведемо гру «Відгадай слово». Гра «відгадай слово». На дошці записується низка чисел. Поряд розміщуємо плакат з абеткою. 10 6 19 21 19 3 33 З Д О Р О В Я Діти, тут зашифроване слово. Давайте його відгадаємо. Для цього пронумеруємо літери української абетки і з’ясуємо, які з них відповідають написаним числам. Чи правильно написано це слово? I. Повідомлення теми і мети уроку.  Послухайте вірш і скажіть, про що він. Поглянь, дитино, все довкола Так щиро посміхається тобі: І сонце, й небо, ліс і поле – Ти теж у відповідь їм посміхнись. Ти привітайся з днем чудовим, С пташками, травами, струмочком голубим, І знай: усе це є природа,
  • 2. Її люби, примножуй, бережи. Конкурс «Природа – джерело здоров’я» Весна – чарівниця, Неначе цариця. Наказ свій послала Щоб краса вставала. І проліски, і травичка. Зелена, ясна, кульбаба рясна, Й фіалочка чудова. А які це фактори, що сприяють збереженню, ми дізнаємося, коли відгадаємо загадки.  Голуба хустина, жовтий клубок: По хустині качається, людям усміхається. (Сонце).  Чисте, напоєне запахом квітів. Дихати без нього не можна… (Повітря).  Вона прозора, як сльоза, І кольором, мов бірюза На все вона спроможна, Без неї жить не можна….. Тепер відгадайте, хто вона – Ота звичайна рідина. (Вода). Учень. Повітря, сонце і вода – Для всіх хвороб просто біда. Тож гартуватись, друже, слід, Щоб врятуватися від бід. На сонце личко підставляй, Водою тіло обливай, Морозу, холоду, не бійся, А для сміливості ти смійся. II. Розповідь учителя. - Ще в давні часи вчені зрозуміли необхідність використання людиною природну – кліматичних факторів, які загартовують : сонце, повітря, вода. Досвід показує, що тільки за допомогою загартовування природними факторами можливо лікувати багато хвороб. Починати загартовування треба поступово. Сонячні ванни сприятливо впливають на м’язи. Ігри на свіжому повітрі, спорт, прогулянки, екскурсії кріплять здоров’я, піднімають настрій. Обтирання, обливання, душ, купання водоймах – зміцнюють організм. Загартований організм не боїться хвороб і холоду.
  • 3. Учениця. Займатись фізкультурою і спортом – Для організму нашого важливий елемент. Хай не підкоряться висоти і рекорди, Не вийде з тебе справжній супермен, Та сила, витривалість і здоров’я – Це найдорожчий для усіх презент. Конкурс «Сонце, повітря і вода – наші кращі друзі». Ведучий. Будь – якої пори року всі ми любимо відпочивати: у таборі, у бабусі, на морі, в лісі, на річці. Чи вмієте ви відпочивати? Від команд запрошуються по 2 учні, які отримають конверти із завданнями. Завдання 1 . Ви побачили джерело. Навколо джерела було багато слідів тварин. Як правильно скористатись водою з джерела? Завдання 2 . Ви приїхали відпочити в ліс на 10 днів. Як правильно зберігати крупи, макаронні та хлібні вироби? Завдання 3 . Як потрібно зберігати м’ясо і рибу на відпочинку у горах? Завдання 4 . Стояла сонячна погода, спека, а діти грались на березі річки. Ввечері в них сильно боліла голова і шкіра на спині. Як можна допомогти дітям? Завдання 5 . Після тривалої прогулянки у лісі у вашого товариша знайшли кліща. Надайте йому допомогу. Кросворд. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 1. Здорове тіло – продукт здорового… (розуму). 2. Твоє здоров’я у твоїх … (руках). 3. Здоров’я потрібне всім – і дітям, і дорослим, і навіть… (тваринам). 4. В здоровому тілі – здоровий… (дух). 5. Здоров’я – це те, що потрібно …(берегти). 6. Турбота про здоров’я – краще….(ліки). 7. Здоровому все…. (здорово).
  • 4. 8. Пишний, багатий обід – найбільша кара для …(шлунка). 9. Здоров’я – найбільший у житті…(скарб).  Розгадавши кросворд діти, ви зрозуміли, що заняття у нас буде незвичайне. Так, саме заняття мандрівка, адже у виділених клітинках кросворду, ви прочитали саме це слово. А помандруємо ми до «Бабусиної садиби». Карта мандрівки «Бабусина садиба». Біля садиби дітей зустрічає бабуся Марія. Я вас вітаю, дорогі мої діти! Дай , Боже, здоров’я вам і завжди радіти. Теплого сонця, чистого неба, прозорої води. Щоб завжди здоровенькі були!  Сьогодні ми з вами поговоримо про значення вітамінів для здоров’я. Будемо вчитися вибирати корисну для здоров’я їжу. Нові знання використовуватимемо для того, щоб не хворіти, почуватися бадьорими, сильними, підтягнутими і стрункими. Гостинно запрошую вас до своєї садиби. Криниця знань.  Про важливість вітамінів свідчить сама назва (віта в перекладі з латини означає життя). Щоб рости, розвиватися та бути здоровим, організм повинен отримувати всі необхідні вітаміни і мінеральні речовини. Вітаміни вживають як засіб підвищення стійкості організму до дій мікробів та вірусів, профілактики захворювань. Які ж джерела надходження вітамінів в організм людини? З ними ми ознайомимось, помандрувавши далі моєю садибою. Будинок – галерея. На порозі будинку зустрічає дітей екскурсовод – вітамінолог.  Вітаміни потрібні всім, а особливо – дитячому організму. Вони потрапляють в організм людини з їжею. Багато їх міститься в овочах і фруктах. Овочі – це вітамінний запас! Хворобі пробратись до тебе не дасть. Екскурсовод – вітамінолог запрошує до будинку. Там розвішані яскраві малюнки овочів та фруктів під заголовком «І в саду, і на городі». Екскурсовод розповідає про вміст вітамінів у продуктах харчування, демонструючи малюнки. Їй допомагають діти - вітаміни.
  • 5. Вітамін А. Я сприяю росту, поліпшую зір. Я є в моркві, маслі, сирі. Зеленій цибулі, риб’ячому жирі. Вітамін В. Я дуже потрібний для розумової і фізичної праці. Я є в хлібі, каші, м’ясі, яйцях. Вітамін С. Я запобігаю застуді. Я є в овочах і фруктах, найбільше в шипшині та чорній смородини. Вітамін Д. Я зміцнюю кістки. Я є в капусті, картоплі, помідорах, цибулі, риб’ячому жирі. На прощання екскурсовод - вітамінолог зацікавлює учнів овочевою вікториною. * Який овоч перетворила фея у карету, щоб Попелюшка змогла поїхати на бал? (Га р б у з). * З якої казки ці слова:"... А біб сміявсь, сміявсь — та й луснув од сміху"? (Брати Грімм. "Біб, соломинка і вуглинка"). - Який овоч допоміг старій королеві розпізнати справжню принцесу? (Горошина). * Як назвала мама сина на честь малої горошини? (Котигорошко). * Зі стебла якого овочу виготовляють папір, силос, меблі, добрива, тканину, клей, дзеркальне скло? (Соняшник). * Яку рослину використали індіанці для газової атаки? (Перець). * Через який овоч загинуло сім слуг турецького султана? (Огірок). - Який овоч вкрали хижаки, щоб втамувати спрагу? (Кавун). * Яка рослина без бою завоювала світ? На чию честь названо багатоповерховий будинок, в якому кожна квартира нагадує її зерно? (Кукурудза). * У яких рослин ягоди різного кольору? (Смородина, черешня, аґрус). Грядка загадок. Завітавши на грядку, діти пропонують бабусі Марії допомогти її засіяти. А хто яким насінням сіятиме - загадують загадки.  І печуть мене, і варять, І їдять мене, і хвалять, Бо я добра. (Картопля).  Хто на грядці Серед літа Одягає безліч свиток? (Капуста).
  • 6.  Жовтий карапуз Йшов городом та й загруз. Бо насіння стільки має, Що аж боки роздимає. Через те й загруз ...(гарбу з).  Як не віриш - перевір. На мені дванадцять шкір! А гризнеш - в сльозах покинеш, Бо я звуся ...(цибулин а).  Я кругленька, червоненька, З хвостиком тоненьким. На городі мене рвуть І до столу подають. (Редиска).  Я на грядці сонцем сяю, Родичів багато маю. Гарбузову господиню Усі знають. Хто я? (Д и н я).  Подивись, які ми гожі, З яблуками трохи схожі. Хоч не стрункі і на зріст невисокі, Та маємо червоні і гладенькі щоки. (Помідори).  На городі вона Пишні коси розпліта. У зеленій хустинки Золоті хова зернинки. (Кукурудза).  Як гарбуз товстенький, Кольором зелений, А солодкий, наче мед... Відгадаєш цей секрет? (Кавун).  Ми цукрові, ми кормові, Є брати у нас столові, Ми зростаємо рядками. Люди звуть нас ... (буряками).  Моє тіло під землею, Кучерики понад нею.
  • 7. Любить мене кожна юшка. Називаюсь я ... (петрушка).  Корінець пекучий дуже Та усім потрібен він. Ви здогадуєтесь, друзі? Ця рослина зветься ... (х р і н).  Червоний Макар По полю скакав, А в борщ плигнув. (Перець).  Кругла, а не місяць, Біла, а не борошно, З хвостиком, А не миша. (Редька).  Стоїть палиця, На палиці хатинка, А в тій хатинці Повно людей. (Соняшник).  Що то за голова, Що лиш зуби й борода? (Часник).  Не стелюсь я спати долі, Деруся вгору. Я ... (квасоля).  Ми зеленої всі масті. Всі довгасті, всі смугасті, Прив'язали нас у грядках На зелених ланцюжках. (Огірки).  Сидить дівчина в коморі, А коса її надворі. (Морква).  Сам синій, А грива зелена. (Баклажан). Учень. Сіють овочі навесні Всі дорослі і малі. Просять дощику у Бога, Щоб росли вони розлого. Влітку полють, доглядають,
  • 8. Поливають, обгортають. А вже осінь — час збирати! Комору вітамінів будеш мати. Бабуся щиро дякує дітям за допомогу і запрошує на подвір'я відпочити та розважитись. Релаксаційна пауза. Заплющить очі і уявіть, що ви на лісовій галявині. Ви відчуваєте, як ноги ступають по ранковій росі, сонячне проміння гладить ваші голівки. Повіває ніжний вітерець і ви вдихаєте на повні груди пахощі ранкових ароматів. Прислухайтеся до навколишнього. Що це за звуки? Може це шумлять дерева чи співають пташки? Ви наповнюєтеся цим розмаїттям звуків і на душі радісно, тепло, весело…. А тепер розплющить очі й повільно озирніться довкола. Спробуйте зберегти свіжість, тишу і гарний настрій до кінця дня. Комора здоров'я. Бабуся запрошує відвідати комору здоров'я. Пропонує відгадати, який саме овоч надіслав телеграму, бажаючи зберігатись у цій коморі. Вона витягує з конверта гарно оформлені телеграми і зачитує їх. Бабуся. Із-за гір, з-за океанів, І у різний, звісно, час, Овочі найвищих санів Телеграм наслали нам. Полюбилась їм нівроку Українськая землиця. Й поселилися без строку, Стали жити і плодиться. Людям нашим підсобляти І в достатку, і біді, Навіть стали лікувати — До них з серцем лиш прийди. Телеграма 1 Я — великий і бокастий, Жовтогрудий і смугастий. Я чудовий дар осінній, З гарним та смачним насінням. Хто їсть кашу цю чудову, Буде сильним і здоровим. (Га р б у з). Телеграма 2
  • 9. Кожен знає, ця дівиця На городі — мов цариця. Коси довгі, кучеряві, Та ще й платтячко яскраве. Я смачна і вітамінна, І не гірше апельсина. Той, хто мене поважає, До ста років доживає. (Морква). Телеграма З Ой, розхвалилася, дивіться! Ти не схожа на царицю! Я від тебе красивіший: Червоніший і товстіший. Український борщ чудовий По усіх краях відомий. У борщі я головний, Борщ без мене не смачний! (Буря к). Телеграма 4 Я — солодка, соковита, Покуштуй — не схочеш пити. А як їстимеш саму, Всі хвороби прожену! (Диня). Телеграма 5 Я — смачний, кругленький, Маю щічки червоненькі. До смаку я в кожній страві. Роблять соки і приправи. Соус, борщик і салат Люди з радістю їдять. (П о м і д о р). Телеграма 6 А на мене нарікають, Що до сліз я допікаю. Вибачте, та я не винна, Бо я лікарська рослина. Соком з медом почастую І здоров'я подарую. (Цибуля). Телеграма 7 А я хлопчик білозубий. Ви мене не бійтесь, люди. Хоч гіркий я — та корисний.
  • 10. Всім мене потрібно їсти. Хто мій зуб з'їдає сміло — Здоровим буде неодмінно. (Часник). Телеграма 8 А зелені сини й дочки я. Всі вживають залюбки. Нас шанують недаремно: Дух наш свіжий і приємний, На канапці, і в салаті, Ми і в будень, і на святі. (Огірки). Телеграма 9 Мене полюбляє кожна сім'я. Щоб спокійно зимувати. Садять всі мене багато. Люблять вранці й на обід, Так і кажуть: другий хліб. (Картопля). Бабця дякує учням за активність та просить завітати до фіто кафе, щоб відпочити та набратися сил. Фітокафе. Дітей люб'язно зустрічає господиня. Вона пропонує учням меню і пригощає, виконуючи замовлення. Конкурс «Вгадай, який це чай?» На столі в кількох чайниках з найбільш відомих дітям рослин. Це може бути деревій, липа, м’ята, калина, ромашка, чебрець, смородина тощо. Кожний чайник пронумерований. Ведуча. Ви повинні по черзі спробувати чай і визначити, якою рослиною він заварений. (Учасники команд виконують завдання). МЕНЮ Овочевий салат "Перегони" Квасоля біла городом побігла, За нею побіг захеканий біб, За бобом - горох, та з кропом удвох. За ними петрушка Прищуливши вушка. За нею редиска аж п'ятами блиска, Як вітер, летять, до фінішу мчать! Б.Стельмах Сік виноградний
  • 11. Виноградні стиглі грона маю, Ними всіх я пригощаю. Той, хто п'є смачний мій сік, Не хворіє цілий рік. Сік морквяний Я морквина така соковита, Морквяного соку вам треба попити, їжте моркву неодмінно, В ній не тільки лиш краса — Багатющі вітаміни Творять справжні чудеса. Сік шипшиновий А ось шипшина росте на узліссі, Вдяглася в красиве червоне намисто. Шипшина не винна, що кущик колючий. Вона вітамінна і дуже цілюща. Сік березовий В лісостепу, на поліссі, у скверах і на узліссі Пишнолиста стрічає, соком нас пригощає — І хвороба зникає. Лимонний напій Серед інших плодів світу Плід цей, ніде правди діти, Найцінніший, вітамінний, В лікуванні незамінний. Бо плодами, друзі, цими Отих недугів примхливих Можна легко лікувати, Про хвороби забувати. Чорничний напій Напій зготували з сухої чорниці. Від живота завжди знадобиться. Калиновий чай Прийміть і від мене дарунок, малята: Ці ягідки зможуть Застуду здолати. Ромашковий чай
  • 12. Ромашковий чай в нагоді теж стане. Поп'єш — і боліти Живіт перестане. Бузиновий чай Ягідки оці лікують кашель і бронхіт. У того, хто їх вживає, горло ніколи не болить. Малиновий чай Надзвичайні - аромати мають з ягід цих екстракти. А яке варення, діти, їсти вам не розхотіти. Ну, звичайно, із малини Чай приємний для дитини. А також лікує він кашель, грип і від ангін. Смородиновий чай Пахнуть листя та гілки, А дрібненькії квітки Лише бджілок закликають, Де оті пилок збирають. У джем, варення, мармелад, У сік, наливки, шоколад Додають плоди чорненькі, Щоб були всі здоровенькі. Діти, подякувавши за гостину, прямують до фруктового саду. Тут їх зустрічає лікар Пігулко. Вітамінний сад. Перепустка до саду вітамінів - ребус Пігулка. Обід що свято без музики без фруктів Учні пояснюють лікареві, як вони розуміють прислів'я: "Обід без фруктів, що свято без музики". Лікар Пігулко ознайомлює школярів із фруктовими деревами, які ростуть у вітамінному саду. Розповідає про доцільність вживання фруктів у раціон харчування. Діти декламують вірші. Яблуня Яблуню назвали Соки вітамінні "Деревом плодовим" Яблука дарують, За плоди зелені, Сотні сортів яблунь Жовті й пурпурові. Восени чарують.
  • 13. Вишня "Вішулі" - назва латинська, Вишня - назва українська. З латинської — "пташиний клей". На стовбурі у вишні — глей. Плоди, хоч малюй на малюнку: Прикраси в найкращім ґатунку; Смачні, солоденько-кисленькі У ряд на гілках червоненькі. Слива. У неї назва «Слива» не від страшної зливи: Латинське слово «лівор» - це синій ягід колір. Плоди з гілок обвисли, смачні, солодко – кислі, Гладенькі, довгуваті синенько – сизуваті. Конкурс "Лікарські рослини" Ведучий. Відпочиваючи на природі, ви можете зазнати неприємностей: можна поранитися, занедужати. Чи зможете ви вилікувати себе та свого товариша? Капітани команд вибирають конверти із завданнями. 1. Якщо ви поранилися, сік яких рослин допоможе зупинити кров? (Сік кропиви, деревію, споришу). 2. Якщо у вас хворе горло, чим полоскатимете? (Ромашка, шавлія, звіробій). 3. 3 яких дерев виготовляють ліки? (Береза, сосна,ялина, липа). 4. З якої рослини одержують пасту для лікування опіків? (Сосна). 5. Яку рослину використовують від кашлю? (Мати-й-мачуха). 6. Для лікування яких захворювань використовують конвалію? (Серцево- судинні). Королева здоров’я. Сплетімо вінок український сьогодні Із мальв, чорнобривців, калини, З барвінку та жита, із м’яти, нагідок, З жоржин, чебрецю та вербини. Аптека на городі. Вчитель. У лісі, полі,на городі нас оточує безліч цілющих рослин. Відгадування загадок.  На городі молода
  • 14. Пишні коси розплела, У зеленії хустинки Золоті хова зернинки. (Кукурудза).  Він довгенький, зелененький, Соковитий і смачненький, Під листячком ховається, З нами в жмурки грається. (Огірок).  Шкір має сім, а сльози випускає всім. (Цибуля).  Червона ягідка корисна, росте до землі близько (Полуниця)  Маленький, гіркий, цибулин брат (Часник)  Сидить Марушка Уся в кожушках Зайці прибігають, Кожушки знімають (капуста).  Вона на сонці сонцем сяє І родичів багато має. Гарбузову господиню Усі знають! Хто це? (Диня).  Стою стрункий, високий, В зелених шатах я. І золотом прикрашена Голівонька моя. (Сонях). Розповідь учителя. Багато рослин виділяють леткі захисні речовини, що пригнічують ріст бактерій, грибків – фітонциди. Це ніби повітряна оборона рослини. Фітонциди цибулі, часнику, хрону знищують усі відомі бактерії – збудники інфекційних хвороб. Соки рослин теж вбивають мікроби. Ця властивість рослин використовується під час лікування деяких захворювань. Робота з висловами.  Їж по одному яблуку на день, лікар тобі не знадобиться.  Морква покращує кров.  Зелень на столі – здоров’я на 100 років. Розв’язування кросворда.
  • 15. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 1. 2. 3. 4. 5. 6. Слово – АПТЕКА
  • 16. Гра «Вітамінний потяг» Ігрова дія. Вагончики з назвами вітамінів «А», «В», «С», «Д» з порожніми віконечками. Дитина вставляє картинку, на якій намальовано продукти харчування, у відповідне віконечко. На згадку про подорож лікар вручає дітям пам’ятки. Учень. Думав і рішив я так: всі хороші овочі на смак, Всі корисні, вітамінні! Щоб не трапилось біди, Їжте овочі завжди! Бабуся Марія: Так! Усі овочі чудові! Їх вживають для здоров’я! Щоб здорові ви були, всі вони для вас зросли Кожен смак і користь має, людям сили добавляє Пам’ятайте, любі діти, треба овочі любити! Мийте овочі і фрукти, їжте свіжі лиш продукти, І тоді, любі малята, буде все у вас в порядку. Зворотній зв'язок: Науменко Наталія Василівна Вчитель початкових класів Навчально – виховний комплекс «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – дошкільний навчальний заклад» Костянтинівської міської ради Донецької області М. Костянтинівка Донецької області 85107 Тел. (06272)2-75-71