SlideShare a Scribd company logo
1 of 6
Урок
Тема: Головний мозок. Стовбур мозку. Л.Р. №6 «Будова головного мозку
людини».
Мета: навчальна: продовжити знайомити учнів із будовою та функціями
ЦНС; розкрити особливості будови та функцій головного мозку; дати поняття
“ретикулярна формація”, “міст”, “мозочок”.
Розвиваюча: розвивати уміння порівнювати будову та функції спинного та
головного мозку; уміння спостерігати за власними рефлексами; уміння логічно
мислити та робити відповідні висновки.
Виховна: виховувати бережливе ставлення до власної нервової системи та
близьких та оточуючих людей.
Тип уроку: Засвоєння нових знань.
Форма уроку: синтетична.
Місце уроку в навчальній темі: поточний.
Методи і методичні прийоми:
1. Інформаційно – рецептивний:
а) словесний: розповідь – пояснення, опис. Бесіда, повідомленя учнів. Робота з
підручником.
б) наочний: ілюстрація, демонстрація, ТЗН.
Прийоми навчання: виклад інформації, пояснення, активізація уваги та
мислення, одержання з тексту ілюстрацій нових знань. Робота з роздатковим
матеріалом.
2. Репродуктивний.
Прийоми навчання: подання матеріалу в готовому вигляді, конкретизація і
закріплення вже набутих знань.
3. проблемно-пошуковий: постановка проблемного питання.
Прийоми навчання: постановка взаємопов’язаних проблемних запитань,
активізація уваги та мислення.
4. Візуальний: складання схем.
5. Релаксопедичний: психологічне розвантаження.
історія, медицина, психологія.
Матеріали та обладнання: схеми, малюнки, таблиці, слайди, муляжі.
Основні поняття та терміни: головний мозок, стовбур мозку, міст, мозочок,
ретикулярна формація.
Обладнання та матеріали: малюнки, плакати, схеми, що дозволяють
ілюструвати будову й функції головного мозку, мультимедійна дошка,
комп’ютер.
Хід уроку
І. Організаційний етап.
II. Перевірка домашнього завдання.
Питання для бесіди
1. На які частини поділяють нервову систему?
2. Що входить до складу ЦНС?
3. Які функції виконують оболонки спинного мозку?
4. Чому співвідношення білої і сірої речовини у різних відділах спинного
мозку різне?
5. Що таке спинно - мозкові нерви? Яка їх кількість?
6. Які функції виконує спинний мозок?
7. Вкажіть місце розташування сірої речовини у спинному мозку?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Учитель учням пропонує проблемне питання у вигляді приказки «Хай
кінь думає, у нього голова більша». І зразу ж слідує інше питання «Чим більше
мозок, тим розумніше його щасливий господар?» (слайд 1)
Бесіда з учнями про кількісну властивість головного мозку у різних
представників тваринного світу.(слайд 2)
Учням пропонується згадати представників тваринного світу – яких
вважають братами «по розуму». (слайд 3)
Учні, а чи можемо ми судити про розміри головного мозку за расами і
національностями? Повідомлення учня: крім того, існують так само расові та
національні відмінності. Наприклад, щасливими власниками найлегшого мозку
-1185гр. – є австралійці, а самого важчого – 1375гр. – європейці. При цьому в
англійців мозок важить – у середньому – 1346 гр., а у французів – 1280 гр.
Лідерами є німці, їхній мозок важить цілих 1425 гр. Не турбуйтеся, ми з вами
теж в лідерах! Наш мозок менше німецького всього лише на якихось 26 грамів!
Не набагато відстають від нас корейці – 1376 гр. і японці – 1313 гр.
Вчитель: Але повірте, вага мозку не найголовніше! Рівень інтелекту не
залежить від розмірів мозку, а залежить від окремих його ділянок, - а саме сірої
речовини, де особливо густо зосереджені нейрони, та від кількості зв’язків між
цими нейронами.
Відпочиваючи мозок споживає 9 % всієї енергії організму і 20 % кисню,
а працюючи, тобто думаючий мозок, витрачає близько 25 % від усіх що
надходять в організм поживних речовин і приблизно 33 % так необхідно
організму кисню. Загалом, виходить, що думати то і не дуже то й вигідно! І
навіть, виникає питання: а навіщо нам тоді великий і « ненажерливий» мозок?
(слайд 4)
ІV. Актуалізація навчальної діяльності.
Учитель, дає учням можливість пояснити потребу в наявності якісного
головного мозку.
Людина використовує його по суті як великий і потужний комп’ютер,
який включається тоді, коли необхідно різко прискорити вирішення складних
задач. Тому, хоч і шалено ненажерливий, але дуже потрібний і незамінний.
Вчитель: То як же влаштований цей комп’ютер? Звичайно ж, як і будь-
який комп’ютер, наш мозок складається з безліч блоків, деталей і запчастинок.
( слайд 5)
V. Повідомлення теми та мети уроку.
VІ. Пояснення нового матеріалу.
Головний мозок — це передній вищий відділ центральної нервової
системи, розташований у порожнині черепа. Він є матеріальним субстратом
вищої нервової діяльності й разом з ендокринною системою регулює всі
життєво важливі функції організму. Маса головного мозку в дорослої людини
досягає 1100—1600 г. Головний мозок складається з білої речовини у вигляді
провідників, які з'єднують частини мозку між собою, і сірої речовини, яка
розташована всередині мозку у вигляді ядер і вкриває поверхню півкуль і
мозочка у вигляді кори.
Головний мозок вкритий мозковими оболонками: твердою, павутинною
та м’якою, між якими перебуває цереброспінальна рідина, що заповнює також
порожнини мозкових шлуночків.
Мозок складається із двох півкуль — правої та лівої, з'єднаних
сплетінням нервових волокон, які називають мозолистим тілом.
Головний мозок поділяють на три основні відділи: стовбур, мозочок і кінцевий
мозок (півкулі великого мозку). (слайд 6)
Головний мозок складається з стовбура головного мозку в який входить:
стовбур головного мозку, довгастий мозок, міст, середній мозок, ретикулярна
формація; переднього мозку: великі півкулі головного мозку, проміжний мозок
( таламус, гіпоталамус, епіфіз, гіпофіз); мозочок. (слайд 7)
До стовбура входять: довгастий мозок, міст, середній і проміжний
мозочок. Саме звідси виходять черепні нерви.
Найрозвиненішою, найбільшою й функціонально найважливішою
частиною мозку є півкулі великого мозку. (слайд 8)
Довгастий мозок є продовженням спинного мозку, він містить ядра, що
управляють вегетативними функціями організму — диханням, роботою серця,
травленням. У його ядрах розташовані центри травних захисних рефлексів,
центри дихання та серцевої діяльності, судиноруховий центр. (слайд 9)
В цьому місці основні нервові шляхи, що виходять із спиного мозку,
перехрещуються, в результаті: ліва сторона мозку виявляється пов’язаною – з
правою стороною тіла, а права сторона мозку – з лівою стороною тіла. У
більшості людей ліва півкуля відповідає за лінгвістичні дані людини. (слайд 10)
Міст є продовженням довгастого мозку, через нього проходять нервові
пучки, що поєднують передній і середній мозок з довгастим та спинним.
( слайд 11)
Середній мозок з'єднує передній і задній мозок, містить ядра
орієнтувальних рефлексів на зорові та слухові подразники, управляє тонусом
м’язів.
Ретикулярна формація — це комплекс клітинних і ядерних утворені., що
займають центральне місце в стовбурі головного мозку й у верхньому відділі
спинного мозку. Велика кількість нервових волокон, що пронизую
ретикулярну формацію в різних напрямках, надає їй вигляду своєрідної
сіточки, із чим і пов'язана її назва.
Ретикулярна формація одержує інформацію від усіх органів чуття,
внутрішніх та інших органів, оцінює її, фільтрує й передає в лімбічну систему
та кору великих півкуль головного мозку. Вона регулює рівень збудливості й
тонусу різних відділів центральної нервової системи, включаючи кору великого
мозку, відіграє важливу роль у свідомості, мисленні, пам'яті, сприйнятті,
емоціях, сні, неспанні, цілеспрямованих рухах та інших процесах.
Ретикулярна формація виконує функцію фільтра, який дозволяє важ-
ливим сенсорним сигналам активувати кору мозку, а звичні для нього або
повторювані сигнали не пропускає.(слайд 12)
Мозочок розташований у потиличній частині голови за довгастим мозком
та мостом. Він складається з двох півкуль, сполучених між собою черв’ячком.
Поверхня мозочка вкрита сірою речовиною. В товщі півкуль і черв’ячка
міститься біла речовина, в якій є скупчення сірої речовини. Мозочок зв’язаний
провідними шляхами (чутливими і руховими) зі спинним, довгастим і середнім
мозком. А через міст – з корою великого мозку. Він відіграє важливу роль у
регулюванні рівноваги тіла, координації рухів, підтримку пози, рівновагу тіла. (
слайд 13).
Загалом, всім відомі спортсмени, музиканти і танцюристи зобов’язанні
своїми кращими рухами своєму мозочку. Звичайно ж деякі рухи можуть
ініціюватись і на більш високих рівнях, але ось їхня тонка настройка і
координація цілком залежить від мозочка. Пошкодження мозочка призводить
до поривчастим, нескоординованих рухам і називається атаксія. (слайд 14)
Ще недавно вважалося, що мозочок тільки цим і займається, але нові дані
вказують на існування прямих нервових зв’язків між мозочком і передніми
відділами головного мозку, що відповідають за мову, планування і мислення.
Ці дані дають можливість припустити, що мозочок може брати участь у
контролі та координації вищих психічних функцій нітрохи не менше, ніж у
забезпеченні спритності рухів тіла.
VІІ. Закріплення знань.
Робота з підручником. Словникова робота: які частини нейрону формують білу
і сіру речовину ЦНС. Учні порівнюють з будовою спинного мозку. (слайд 15)
Учні виконують лабораторну роботу «Будова головного мозку».
VІІІ. Перевірка засвоєних знань.
Самостійна робота. Учні працюють і виконують завдання на окремих аркушах
1. Головний мозок складається з:
А) стовбура і півкуль великого мозку;
Б) мозочка і півкуль великого мозку;
В) стовбура, мозочка, півкуль великого мозку.
2. Довгастий мозок є продовженням:
А) середнього мозку;
Б) спинного мозку;
В) проміжного мозку.
3. Які відділи головного мозку відносяться до стовбура мозку:
А) середній мозок;
Б) довгастий мозок;
В) мозочок;
Г) проміжний мозок;
Д) міст.
4. Який відділ головного мозку є ніби продовженням спинного мозку в
порожнині черепа:
А) середній мозок;
Б) довгастий мозок;
В) проміжний мозок;
5. Який відділ головного мозку відповідає за координацію рухів. Регуляцію
рівноваги, регуляцію м’язового тонусу:
А) проміжний мозок;
Б) мозочок;
В) стовбур головного мозку;
6. Чим з’єднанні півкулі мозочка.
IX. Підсумок уроку.
- Що найбільше запам’яталося?
- Що цікавого ви дізналися з уроку?
XІ. Домашнє завдання.
1. Вивчити § 61
2. Підготувати повідомлення про наслідки ушкодження різних відділів
головного мозку. (слайд 16)
XІІ. Оцінювання учнів.
6. Чим з’єднанні півкулі мозочка.
IX. Підсумок уроку.
- Що найбільше запам’яталося?
- Що цікавого ви дізналися з уроку?
XІ. Домашнє завдання.
1. Вивчити § 61
2. Підготувати повідомлення про наслідки ушкодження різних відділів
головного мозку. (слайд 16)
XІІ. Оцінювання учнів.

More Related Content

What's hot

різноманітність травних систем у тварин
різноманітність травних систем у тваринрізноманітність травних систем у тварин
різноманітність травних систем у тваринЕлена Новохатняя
 
Povedika tvarin. pr_no._7
Povedika tvarin. pr_no._7Povedika tvarin. pr_no._7
Povedika tvarin. pr_no._7ssuser950b9d
 
Різноманітність птахів
Різноманітність птахівРізноманітність птахів
Різноманітність птахівlabinskiir-33
 
земноводные
земноводныеземноводные
земноводныеltasenko
 
урок 35 розвиток опорно рухової системи людини з віком
урок 35 розвиток опорно рухової системи людини з вікомурок 35 розвиток опорно рухової системи людини з віком
урок 35 розвиток опорно рухової системи людини з вікомOlga Ostapishina
 
Konsult krok-2 (buclet 2016-2020)
Konsult krok-2 (buclet 2016-2020)Konsult krok-2 (buclet 2016-2020)
Konsult krok-2 (buclet 2016-2020)Igor Nitsovych
 
Регуляторні системи організму людини. Фізіологічні системи органів людини.
Регуляторні системи організму людини. Фізіологічні системи органів людини.Регуляторні системи організму людини. Фізіологічні системи органів людини.
Регуляторні системи організму людини. Фізіологічні системи органів людини.labinskiir-33
 
Транспорт речовин у тварин. Кровоносні системи тварин.
Транспорт речовин у тварин. Кровоносні системи тварин.Транспорт речовин у тварин. Кровоносні системи тварин.
Транспорт речовин у тварин. Кровоносні системи тварин.labinskiir-33
 
Земноводні та плазуни. Презентація учительська
Земноводні та плазуни. Презентація учительськаЗемноводні та плазуни. Презентація учительська
Земноводні та плазуни. Презентація учительськаzinaosadca
 
середовище існування
середовище існуваннясередовище існування
середовище існуванняOksanaRyabokon
 
Поведінка
ПоведінкаПоведінка
ПоведінкаIvan Dudnik
 
афо судинної системи
афо судинної системиафо судинної системи
афо судинної системиIgor68
 
Головний мозок.Будова і функції.
Головний мозок.Будова і функції.Головний мозок.Будова і функції.
Головний мозок.Будова і функції.labinskiir-33
 
Урок-гра "Сума кутів трикутника"
Урок-гра "Сума кутів трикутника"Урок-гра "Сума кутів трикутника"
Урок-гра "Сума кутів трикутника"sveta7940
 
Різноманітність тварин у природі.
Різноманітність тварин у природі.Різноманітність тварин у природі.
Різноманітність тварин у природі.vfhzyf
 
Критерії оцінювання дітей з ООП
Критерії оцінювання дітей з ООПКритерії оцінювання дітей з ООП
Критерії оцінювання дітей з ООПssuser887c54
 
Пірамідна система.pptx
Пірамідна система.pptxПірамідна система.pptx
Пірамідна система.pptxssuser1d08181
 
День космонавтики. Презентація учительська
День космонавтики. Презентація учительськаДень космонавтики. Презентація учительська
День космонавтики. Презентація учительськаzinaosadca
 
звіт практичного психолога
звіт практичного психологазвіт практичного психолога
звіт практичного психологаMoroz1992
 

What's hot (20)

різноманітність травних систем у тварин
різноманітність травних систем у тваринрізноманітність травних систем у тварин
різноманітність травних систем у тварин
 
Povedika tvarin. pr_no._7
Povedika tvarin. pr_no._7Povedika tvarin. pr_no._7
Povedika tvarin. pr_no._7
 
Різноманітність птахів
Різноманітність птахівРізноманітність птахів
Різноманітність птахів
 
земноводные
земноводныеземноводные
земноводные
 
урок 35 розвиток опорно рухової системи людини з віком
урок 35 розвиток опорно рухової системи людини з вікомурок 35 розвиток опорно рухової системи людини з віком
урок 35 розвиток опорно рухової системи людини з віком
 
Konsult krok-2 (buclet 2016-2020)
Konsult krok-2 (buclet 2016-2020)Konsult krok-2 (buclet 2016-2020)
Konsult krok-2 (buclet 2016-2020)
 
Регуляторні системи організму людини. Фізіологічні системи органів людини.
Регуляторні системи організму людини. Фізіологічні системи органів людини.Регуляторні системи організму людини. Фізіологічні системи органів людини.
Регуляторні системи організму людини. Фізіологічні системи органів людини.
 
Транспорт речовин у тварин. Кровоносні системи тварин.
Транспорт речовин у тварин. Кровоносні системи тварин.Транспорт речовин у тварин. Кровоносні системи тварин.
Транспорт речовин у тварин. Кровоносні системи тварин.
 
Земноводні та плазуни. Презентація учительська
Земноводні та плазуни. Презентація учительськаЗемноводні та плазуни. Презентація учительська
Земноводні та плазуни. Презентація учительська
 
середовище існування
середовище існуваннясередовище існування
середовище існування
 
Поведінка
ПоведінкаПоведінка
Поведінка
 
афо судинної системи
афо судинної системиафо судинної системи
афо судинної системи
 
Головний мозок.Будова і функції.
Головний мозок.Будова і функції.Головний мозок.Будова і функції.
Головний мозок.Будова і функції.
 
Урок-гра "Сума кутів трикутника"
Урок-гра "Сума кутів трикутника"Урок-гра "Сума кутів трикутника"
Урок-гра "Сума кутів трикутника"
 
Різноманітність тварин у природі.
Різноманітність тварин у природі.Різноманітність тварин у природі.
Різноманітність тварин у природі.
 
Критерії оцінювання дітей з ООП
Критерії оцінювання дітей з ООПКритерії оцінювання дітей з ООП
Критерії оцінювання дітей з ООП
 
Пірамідна система.pptx
Пірамідна система.pptxПірамідна система.pptx
Пірамідна система.pptx
 
День космонавтики. Презентація учительська
День космонавтики. Презентація учительськаДень космонавтики. Презентація учительська
День космонавтики. Презентація учительська
 
9 клас урок № 21 лейкоцити
9 клас  урок № 21 лейкоцити9 клас  урок № 21 лейкоцити
9 клас урок № 21 лейкоцити
 
звіт практичного психолога
звіт практичного психологазвіт практичного психолога
звіт практичного психолога
 

Similar to головний мозок

головний мозок
головний мозокголовний мозок
головний мозокltasenko
 
74 golovmozok
74 golovmozok74 golovmozok
74 golovmozokolly911
 
74 golovmozok
74 golovmozok74 golovmozok
74 golovmozokolly911
 
74 golovmozok
74 golovmozok74 golovmozok
74 golovmozokolly911
 
Будова і функції нервової системи
Будова і функції нервової системи Будова і функції нервової системи
Будова і функції нервової системи labinskiir-33
 
нервова регуляція 9 клас
нервова регуляція 9 класнервова регуляція 9 клас
нервова регуляція 9 класivanchenkota
 
нервова регуляція 9 клас
нервова регуляція 9 класнервова регуляція 9 клас
нервова регуляція 9 класivanchenkota
 
Спинний мозок. Будова і функції.
Спинний мозок. Будова і функції.Спинний мозок. Будова і функції.
Спинний мозок. Будова і функції.labinskiir-33
 
7 КЛАС спинний мозок спинномозков нерви
7 КЛАС спинний мозок спинномозков нерви7 КЛАС спинний мозок спинномозков нерви
7 КЛАС спинний мозок спинномозков нервиschool8zv
 
Конспект уроку. Біологія. 9 клас
Конспект уроку. Біологія. 9 класКонспект уроку. Біологія. 9 клас
Конспект уроку. Біологія. 9 класElena Lubaikina
 
всд нцд
всд нцдвсд нцд
всд нцдpr1nc1k
 
Інтерактивні технологІї навчання
Інтерактивні технологІї  навчанняІнтерактивні технологІї  навчання
Інтерактивні технологІї навчанняНаталья Полищук
 
25.10.2010 neuropedagogy
25.10.2010 neuropedagogy25.10.2010 neuropedagogy
25.10.2010 neuropedagogySergiy Terno
 
Спинний мозок. Будова і функції.
Спинний мозок. Будова і функції.Спинний мозок. Будова і функції.
Спинний мозок. Будова і функції.labinskiir-33
 
Спинний мозок. Будова і функції.
Спинний мозок. Будова і функції.Спинний мозок. Будова і функції.
Спинний мозок. Будова і функції.labinskiir-33
 

Similar to головний мозок (20)

головний мозок
головний мозокголовний мозок
головний мозок
 
головний мозок
головний мозокголовний мозок
головний мозок
 
187,23.docx
187,23.docx187,23.docx
187,23.docx
 
74 golovmozok
74 golovmozok74 golovmozok
74 golovmozok
 
74 golovmozok
74 golovmozok74 golovmozok
74 golovmozok
 
74 golovmozok
74 golovmozok74 golovmozok
74 golovmozok
 
Будова і функції нервової системи
Будова і функції нервової системи Будова і функції нервової системи
Будова і функції нервової системи
 
нервова регуляція 9 клас
нервова регуляція 9 класнервова регуляція 9 клас
нервова регуляція 9 клас
 
нервова регуляція 9 клас
нервова регуляція 9 класнервова регуляція 9 клас
нервова регуляція 9 клас
 
Спинний мозок. Будова і функції.
Спинний мозок. Будова і функції.Спинний мозок. Будова і функції.
Спинний мозок. Будова і функції.
 
7 КЛАС спинний мозок спинномозков нерви
7 КЛАС спинний мозок спинномозков нерви7 КЛАС спинний мозок спинномозков нерви
7 КЛАС спинний мозок спинномозков нерви
 
Конспект уроку. Біологія. 9 клас
Конспект уроку. Біологія. 9 класКонспект уроку. Біологія. 9 клас
Конспект уроку. Біологія. 9 клас
 
всд нцд
всд нцдвсд нцд
всд нцд
 
299451.pptx
299451.pptx299451.pptx
299451.pptx
 
kghтема 1
kghтема 1kghтема 1
kghтема 1
 
всд нцд
всд нцдвсд нцд
всд нцд
 
Інтерактивні технологІї навчання
Інтерактивні технологІї  навчанняІнтерактивні технологІї  навчання
Інтерактивні технологІї навчання
 
25.10.2010 neuropedagogy
25.10.2010 neuropedagogy25.10.2010 neuropedagogy
25.10.2010 neuropedagogy
 
Спинний мозок. Будова і функції.
Спинний мозок. Будова і функції.Спинний мозок. Будова і функції.
Спинний мозок. Будова і функції.
 
Спинний мозок. Будова і функції.
Спинний мозок. Будова і функції.Спинний мозок. Будова і функції.
Спинний мозок. Будова і функції.
 

More from lily_zbar

проект лукашук на київ
проект лукашук на київпроект лукашук на київ
проект лукашук на київlily_zbar
 
конкурс ремеза
конкурс ремезаконкурс ремеза
конкурс ремезаlily_zbar
 
психологічна характеристика підлітків
психологічна характеристика підлітківпсихологічна характеристика підлітків
психологічна характеристика підлітківlily_zbar
 
батьківські збори про брудні слова і жаргонзми
батьківські збори про брудні слова і жаргонзмибатьківські збори про брудні слова і жаргонзми
батьківські збори про брудні слова і жаргонзмиlily_zbar
 
батьківські збори виховання чуйносты ы доброти
батьківські збори виховання чуйносты ы добротибатьківські збори виховання чуйносты ы доброти
батьківські збори виховання чуйносты ы добротиlily_zbar
 
анкета для батьків
анкета для батьківанкета для батьків
анкета для батьківlily_zbar
 
тематична пластичний обмін
тематична пластичний обмінтематична пластичний обмін
тематична пластичний обмінlily_zbar
 
тематична оцінювання генетика селекція
тематична оцінювання генетика селекціятематична оцінювання генетика селекція
тематична оцінювання генетика селекціяlily_zbar
 
контрольна робата вищі спорві рослини
контрольна робата вищі спорві рослиниконтрольна робата вищі спорві рослини
контрольна робата вищі спорві рослиниlily_zbar
 
презентація1 головний
презентація1 головнийпрезентація1 головний
презентація1 головнийlily_zbar
 
презентація чаес 2
презентація чаес 2презентація чаес 2
презентація чаес 2lily_zbar
 
з родини презентація
з родини презентаціяз родини презентація
з родини презентаціяlily_zbar
 
наукова по екології
наукова по екологіїнаукова по екології
наукова по екологіїlily_zbar
 
загальна характеристика роботи
загальна характеристика роботизагальна характеристика роботи
загальна характеристика роботиlily_zbar
 
реміза
ремізареміза
ремізаlily_zbar
 
конкурс махаон
конкурс махаонконкурс махаон
конкурс махаонlily_zbar
 
43 derzh.standart
43 derzh.standart43 derzh.standart
43 derzh.standartlily_zbar
 
біосфера
біосферабіосфера
біосфераlily_zbar
 
уроу суд
уроу судуроу суд
уроу судlily_zbar
 
квітка
квіткаквітка
квіткаlily_zbar
 

More from lily_zbar (20)

проект лукашук на київ
проект лукашук на київпроект лукашук на київ
проект лукашук на київ
 
конкурс ремеза
конкурс ремезаконкурс ремеза
конкурс ремеза
 
психологічна характеристика підлітків
психологічна характеристика підлітківпсихологічна характеристика підлітків
психологічна характеристика підлітків
 
батьківські збори про брудні слова і жаргонзми
батьківські збори про брудні слова і жаргонзмибатьківські збори про брудні слова і жаргонзми
батьківські збори про брудні слова і жаргонзми
 
батьківські збори виховання чуйносты ы доброти
батьківські збори виховання чуйносты ы добротибатьківські збори виховання чуйносты ы доброти
батьківські збори виховання чуйносты ы доброти
 
анкета для батьків
анкета для батьківанкета для батьків
анкета для батьків
 
тематична пластичний обмін
тематична пластичний обмінтематична пластичний обмін
тематична пластичний обмін
 
тематична оцінювання генетика селекція
тематична оцінювання генетика селекціятематична оцінювання генетика селекція
тематична оцінювання генетика селекція
 
контрольна робата вищі спорві рослини
контрольна робата вищі спорві рослиниконтрольна робата вищі спорві рослини
контрольна робата вищі спорві рослини
 
презентація1 головний
презентація1 головнийпрезентація1 головний
презентація1 головний
 
презентація чаес 2
презентація чаес 2презентація чаес 2
презентація чаес 2
 
з родини презентація
з родини презентаціяз родини презентація
з родини презентація
 
наукова по екології
наукова по екологіїнаукова по екології
наукова по екології
 
загальна характеристика роботи
загальна характеристика роботизагальна характеристика роботи
загальна характеристика роботи
 
реміза
ремізареміза
реміза
 
конкурс махаон
конкурс махаонконкурс махаон
конкурс махаон
 
43 derzh.standart
43 derzh.standart43 derzh.standart
43 derzh.standart
 
біосфера
біосферабіосфера
біосфера
 
уроу суд
уроу судуроу суд
уроу суд
 
квітка
квіткаквітка
квітка
 

Recently uploaded

Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdfІваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdfhome
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxOlgaDidenko6
 
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...JurgenstiX
 
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdfатестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdfhome
 
матеріал для 10 класу урок історія України
матеріал для 10 класу урок історія Україниматеріал для 10 класу урок історія України
матеріал для 10 класу урок історія Україниssuserfbff20
 
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.pptаналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.pptJurgenstiX
 
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.pptpsychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.pptOlgaDidenko6
 
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класХімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класkrementsova09nadya
 
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdfЗастосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdfssuser15a891
 
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptxПрезентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptxOlgaDidenko6
 
Бомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентаціяБомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентаціяssuser0a4f48
 
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptxоцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptxbagniylarisa15
 
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішенняПроблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішенняtetiana1958
 
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptxБібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptxssuserc301ed1
 
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptxГорбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptxOlgaDidenko6
 
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.pptЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.pptssuser59e649
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxOlgaDidenko6
 
Defectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptxDefectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptxOlgaDidenko6
 
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»tetiana1958
 

Recently uploaded (19)

Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdfІваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
 
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
 
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdfатестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
 
матеріал для 10 класу урок історія України
матеріал для 10 класу урок історія Україниматеріал для 10 класу урок історія України
матеріал для 10 класу урок історія України
 
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.pptаналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
 
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.pptpsychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
 
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класХімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
 
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdfЗастосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
 
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptxПрезентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
 
Бомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентаціяБомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентація
 
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptxоцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
 
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішенняПроблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
 
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptxБібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
 
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptxГорбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
 
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.pptЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
 
Defectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptxDefectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptx
 
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
 

головний мозок

  • 1. Урок Тема: Головний мозок. Стовбур мозку. Л.Р. №6 «Будова головного мозку людини». Мета: навчальна: продовжити знайомити учнів із будовою та функціями ЦНС; розкрити особливості будови та функцій головного мозку; дати поняття “ретикулярна формація”, “міст”, “мозочок”. Розвиваюча: розвивати уміння порівнювати будову та функції спинного та головного мозку; уміння спостерігати за власними рефлексами; уміння логічно мислити та робити відповідні висновки. Виховна: виховувати бережливе ставлення до власної нервової системи та близьких та оточуючих людей. Тип уроку: Засвоєння нових знань. Форма уроку: синтетична. Місце уроку в навчальній темі: поточний. Методи і методичні прийоми: 1. Інформаційно – рецептивний: а) словесний: розповідь – пояснення, опис. Бесіда, повідомленя учнів. Робота з підручником. б) наочний: ілюстрація, демонстрація, ТЗН. Прийоми навчання: виклад інформації, пояснення, активізація уваги та мислення, одержання з тексту ілюстрацій нових знань. Робота з роздатковим матеріалом. 2. Репродуктивний. Прийоми навчання: подання матеріалу в готовому вигляді, конкретизація і закріплення вже набутих знань. 3. проблемно-пошуковий: постановка проблемного питання. Прийоми навчання: постановка взаємопов’язаних проблемних запитань, активізація уваги та мислення. 4. Візуальний: складання схем. 5. Релаксопедичний: психологічне розвантаження. історія, медицина, психологія. Матеріали та обладнання: схеми, малюнки, таблиці, слайди, муляжі. Основні поняття та терміни: головний мозок, стовбур мозку, міст, мозочок, ретикулярна формація. Обладнання та матеріали: малюнки, плакати, схеми, що дозволяють ілюструвати будову й функції головного мозку, мультимедійна дошка, комп’ютер. Хід уроку І. Організаційний етап. II. Перевірка домашнього завдання. Питання для бесіди 1. На які частини поділяють нервову систему? 2. Що входить до складу ЦНС? 3. Які функції виконують оболонки спинного мозку? 4. Чому співвідношення білої і сірої речовини у різних відділах спинного
  • 2. мозку різне? 5. Що таке спинно - мозкові нерви? Яка їх кількість? 6. Які функції виконує спинний мозок? 7. Вкажіть місце розташування сірої речовини у спинному мозку? ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Учитель учням пропонує проблемне питання у вигляді приказки «Хай кінь думає, у нього голова більша». І зразу ж слідує інше питання «Чим більше мозок, тим розумніше його щасливий господар?» (слайд 1) Бесіда з учнями про кількісну властивість головного мозку у різних представників тваринного світу.(слайд 2) Учням пропонується згадати представників тваринного світу – яких вважають братами «по розуму». (слайд 3) Учні, а чи можемо ми судити про розміри головного мозку за расами і національностями? Повідомлення учня: крім того, існують так само расові та національні відмінності. Наприклад, щасливими власниками найлегшого мозку -1185гр. – є австралійці, а самого важчого – 1375гр. – європейці. При цьому в англійців мозок важить – у середньому – 1346 гр., а у французів – 1280 гр. Лідерами є німці, їхній мозок важить цілих 1425 гр. Не турбуйтеся, ми з вами теж в лідерах! Наш мозок менше німецького всього лише на якихось 26 грамів! Не набагато відстають від нас корейці – 1376 гр. і японці – 1313 гр. Вчитель: Але повірте, вага мозку не найголовніше! Рівень інтелекту не залежить від розмірів мозку, а залежить від окремих його ділянок, - а саме сірої речовини, де особливо густо зосереджені нейрони, та від кількості зв’язків між цими нейронами. Відпочиваючи мозок споживає 9 % всієї енергії організму і 20 % кисню, а працюючи, тобто думаючий мозок, витрачає близько 25 % від усіх що надходять в організм поживних речовин і приблизно 33 % так необхідно організму кисню. Загалом, виходить, що думати то і не дуже то й вигідно! І навіть, виникає питання: а навіщо нам тоді великий і « ненажерливий» мозок? (слайд 4) ІV. Актуалізація навчальної діяльності. Учитель, дає учням можливість пояснити потребу в наявності якісного головного мозку. Людина використовує його по суті як великий і потужний комп’ютер, який включається тоді, коли необхідно різко прискорити вирішення складних задач. Тому, хоч і шалено ненажерливий, але дуже потрібний і незамінний. Вчитель: То як же влаштований цей комп’ютер? Звичайно ж, як і будь- який комп’ютер, наш мозок складається з безліч блоків, деталей і запчастинок. ( слайд 5) V. Повідомлення теми та мети уроку. VІ. Пояснення нового матеріалу. Головний мозок — це передній вищий відділ центральної нервової системи, розташований у порожнині черепа. Він є матеріальним субстратом вищої нервової діяльності й разом з ендокринною системою регулює всі життєво важливі функції організму. Маса головного мозку в дорослої людини досягає 1100—1600 г. Головний мозок складається з білої речовини у вигляді провідників, які з'єднують частини мозку між собою, і сірої речовини, яка
  • 3. розташована всередині мозку у вигляді ядер і вкриває поверхню півкуль і мозочка у вигляді кори. Головний мозок вкритий мозковими оболонками: твердою, павутинною та м’якою, між якими перебуває цереброспінальна рідина, що заповнює також порожнини мозкових шлуночків. Мозок складається із двох півкуль — правої та лівої, з'єднаних сплетінням нервових волокон, які називають мозолистим тілом. Головний мозок поділяють на три основні відділи: стовбур, мозочок і кінцевий мозок (півкулі великого мозку). (слайд 6) Головний мозок складається з стовбура головного мозку в який входить: стовбур головного мозку, довгастий мозок, міст, середній мозок, ретикулярна формація; переднього мозку: великі півкулі головного мозку, проміжний мозок ( таламус, гіпоталамус, епіфіз, гіпофіз); мозочок. (слайд 7) До стовбура входять: довгастий мозок, міст, середній і проміжний мозочок. Саме звідси виходять черепні нерви. Найрозвиненішою, найбільшою й функціонально найважливішою частиною мозку є півкулі великого мозку. (слайд 8) Довгастий мозок є продовженням спинного мозку, він містить ядра, що управляють вегетативними функціями організму — диханням, роботою серця, травленням. У його ядрах розташовані центри травних захисних рефлексів, центри дихання та серцевої діяльності, судиноруховий центр. (слайд 9) В цьому місці основні нервові шляхи, що виходять із спиного мозку, перехрещуються, в результаті: ліва сторона мозку виявляється пов’язаною – з правою стороною тіла, а права сторона мозку – з лівою стороною тіла. У більшості людей ліва півкуля відповідає за лінгвістичні дані людини. (слайд 10) Міст є продовженням довгастого мозку, через нього проходять нервові пучки, що поєднують передній і середній мозок з довгастим та спинним. ( слайд 11) Середній мозок з'єднує передній і задній мозок, містить ядра орієнтувальних рефлексів на зорові та слухові подразники, управляє тонусом м’язів. Ретикулярна формація — це комплекс клітинних і ядерних утворені., що займають центральне місце в стовбурі головного мозку й у верхньому відділі спинного мозку. Велика кількість нервових волокон, що пронизую ретикулярну формацію в різних напрямках, надає їй вигляду своєрідної сіточки, із чим і пов'язана її назва. Ретикулярна формація одержує інформацію від усіх органів чуття, внутрішніх та інших органів, оцінює її, фільтрує й передає в лімбічну систему та кору великих півкуль головного мозку. Вона регулює рівень збудливості й тонусу різних відділів центральної нервової системи, включаючи кору великого мозку, відіграє важливу роль у свідомості, мисленні, пам'яті, сприйнятті, емоціях, сні, неспанні, цілеспрямованих рухах та інших процесах. Ретикулярна формація виконує функцію фільтра, який дозволяє важ- ливим сенсорним сигналам активувати кору мозку, а звичні для нього або повторювані сигнали не пропускає.(слайд 12) Мозочок розташований у потиличній частині голови за довгастим мозком та мостом. Він складається з двох півкуль, сполучених між собою черв’ячком.
  • 4. Поверхня мозочка вкрита сірою речовиною. В товщі півкуль і черв’ячка міститься біла речовина, в якій є скупчення сірої речовини. Мозочок зв’язаний провідними шляхами (чутливими і руховими) зі спинним, довгастим і середнім мозком. А через міст – з корою великого мозку. Він відіграє важливу роль у регулюванні рівноваги тіла, координації рухів, підтримку пози, рівновагу тіла. ( слайд 13). Загалом, всім відомі спортсмени, музиканти і танцюристи зобов’язанні своїми кращими рухами своєму мозочку. Звичайно ж деякі рухи можуть ініціюватись і на більш високих рівнях, але ось їхня тонка настройка і координація цілком залежить від мозочка. Пошкодження мозочка призводить до поривчастим, нескоординованих рухам і називається атаксія. (слайд 14) Ще недавно вважалося, що мозочок тільки цим і займається, але нові дані вказують на існування прямих нервових зв’язків між мозочком і передніми відділами головного мозку, що відповідають за мову, планування і мислення. Ці дані дають можливість припустити, що мозочок може брати участь у контролі та координації вищих психічних функцій нітрохи не менше, ніж у забезпеченні спритності рухів тіла. VІІ. Закріплення знань. Робота з підручником. Словникова робота: які частини нейрону формують білу і сіру речовину ЦНС. Учні порівнюють з будовою спинного мозку. (слайд 15) Учні виконують лабораторну роботу «Будова головного мозку». VІІІ. Перевірка засвоєних знань. Самостійна робота. Учні працюють і виконують завдання на окремих аркушах 1. Головний мозок складається з: А) стовбура і півкуль великого мозку; Б) мозочка і півкуль великого мозку; В) стовбура, мозочка, півкуль великого мозку. 2. Довгастий мозок є продовженням: А) середнього мозку; Б) спинного мозку; В) проміжного мозку. 3. Які відділи головного мозку відносяться до стовбура мозку: А) середній мозок; Б) довгастий мозок; В) мозочок; Г) проміжний мозок; Д) міст. 4. Який відділ головного мозку є ніби продовженням спинного мозку в порожнині черепа: А) середній мозок; Б) довгастий мозок; В) проміжний мозок; 5. Який відділ головного мозку відповідає за координацію рухів. Регуляцію рівноваги, регуляцію м’язового тонусу: А) проміжний мозок; Б) мозочок; В) стовбур головного мозку;
  • 5. 6. Чим з’єднанні півкулі мозочка. IX. Підсумок уроку. - Що найбільше запам’яталося? - Що цікавого ви дізналися з уроку? XІ. Домашнє завдання. 1. Вивчити § 61 2. Підготувати повідомлення про наслідки ушкодження різних відділів головного мозку. (слайд 16) XІІ. Оцінювання учнів.
  • 6. 6. Чим з’єднанні півкулі мозочка. IX. Підсумок уроку. - Що найбільше запам’яталося? - Що цікавого ви дізналися з уроку? XІ. Домашнє завдання. 1. Вивчити § 61 2. Підготувати повідомлення про наслідки ушкодження різних відділів головного мозку. (слайд 16) XІІ. Оцінювання учнів.