1. Урок
Тема: Головний мозок. Стовбур мозку. Л.Р. №6 «Будова головного мозку
людини».
Мета: навчальна: продовжити знайомити учнів із будовою та функціями
ЦНС; розкрити особливості будови та функцій головного мозку; дати поняття
“ретикулярна формація”, “міст”, “мозочок”.
Розвиваюча: розвивати уміння порівнювати будову та функції спинного та
головного мозку; уміння спостерігати за власними рефлексами; уміння логічно
мислити та робити відповідні висновки.
Виховна: виховувати бережливе ставлення до власної нервової системи та
близьких та оточуючих людей.
Тип уроку: Засвоєння нових знань.
Форма уроку: синтетична.
Місце уроку в навчальній темі: поточний.
Методи і методичні прийоми:
1. Інформаційно – рецептивний:
а) словесний: розповідь – пояснення, опис. Бесіда, повідомленя учнів. Робота з
підручником.
б) наочний: ілюстрація, демонстрація, ТЗН.
Прийоми навчання: виклад інформації, пояснення, активізація уваги та
мислення, одержання з тексту ілюстрацій нових знань. Робота з роздатковим
матеріалом.
2. Репродуктивний.
Прийоми навчання: подання матеріалу в готовому вигляді, конкретизація і
закріплення вже набутих знань.
3. проблемно-пошуковий: постановка проблемного питання.
Прийоми навчання: постановка взаємопов’язаних проблемних запитань,
активізація уваги та мислення.
4. Візуальний: складання схем.
5. Релаксопедичний: психологічне розвантаження.
історія, медицина, психологія.
Матеріали та обладнання: схеми, малюнки, таблиці, слайди, муляжі.
Основні поняття та терміни: головний мозок, стовбур мозку, міст, мозочок,
ретикулярна формація.
Обладнання та матеріали: малюнки, плакати, схеми, що дозволяють
ілюструвати будову й функції головного мозку, мультимедійна дошка,
комп’ютер.
Хід уроку
І. Організаційний етап.
II. Перевірка домашнього завдання.
Питання для бесіди
1. На які частини поділяють нервову систему?
2. Що входить до складу ЦНС?
3. Які функції виконують оболонки спинного мозку?
4. Чому співвідношення білої і сірої речовини у різних відділах спинного
2. мозку різне?
5. Що таке спинно - мозкові нерви? Яка їх кількість?
6. Які функції виконує спинний мозок?
7. Вкажіть місце розташування сірої речовини у спинному мозку?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Учитель учням пропонує проблемне питання у вигляді приказки «Хай
кінь думає, у нього голова більша». І зразу ж слідує інше питання «Чим більше
мозок, тим розумніше його щасливий господар?» (слайд 1)
Бесіда з учнями про кількісну властивість головного мозку у різних
представників тваринного світу.(слайд 2)
Учням пропонується згадати представників тваринного світу – яких
вважають братами «по розуму». (слайд 3)
Учні, а чи можемо ми судити про розміри головного мозку за расами і
національностями? Повідомлення учня: крім того, існують так само расові та
національні відмінності. Наприклад, щасливими власниками найлегшого мозку
-1185гр. – є австралійці, а самого важчого – 1375гр. – європейці. При цьому в
англійців мозок важить – у середньому – 1346 гр., а у французів – 1280 гр.
Лідерами є німці, їхній мозок важить цілих 1425 гр. Не турбуйтеся, ми з вами
теж в лідерах! Наш мозок менше німецького всього лише на якихось 26 грамів!
Не набагато відстають від нас корейці – 1376 гр. і японці – 1313 гр.
Вчитель: Але повірте, вага мозку не найголовніше! Рівень інтелекту не
залежить від розмірів мозку, а залежить від окремих його ділянок, - а саме сірої
речовини, де особливо густо зосереджені нейрони, та від кількості зв’язків між
цими нейронами.
Відпочиваючи мозок споживає 9 % всієї енергії організму і 20 % кисню,
а працюючи, тобто думаючий мозок, витрачає близько 25 % від усіх що
надходять в організм поживних речовин і приблизно 33 % так необхідно
організму кисню. Загалом, виходить, що думати то і не дуже то й вигідно! І
навіть, виникає питання: а навіщо нам тоді великий і « ненажерливий» мозок?
(слайд 4)
ІV. Актуалізація навчальної діяльності.
Учитель, дає учням можливість пояснити потребу в наявності якісного
головного мозку.
Людина використовує його по суті як великий і потужний комп’ютер,
який включається тоді, коли необхідно різко прискорити вирішення складних
задач. Тому, хоч і шалено ненажерливий, але дуже потрібний і незамінний.
Вчитель: То як же влаштований цей комп’ютер? Звичайно ж, як і будь-
який комп’ютер, наш мозок складається з безліч блоків, деталей і запчастинок.
( слайд 5)
V. Повідомлення теми та мети уроку.
VІ. Пояснення нового матеріалу.
Головний мозок — це передній вищий відділ центральної нервової
системи, розташований у порожнині черепа. Він є матеріальним субстратом
вищої нервової діяльності й разом з ендокринною системою регулює всі
життєво важливі функції організму. Маса головного мозку в дорослої людини
досягає 1100—1600 г. Головний мозок складається з білої речовини у вигляді
провідників, які з'єднують частини мозку між собою, і сірої речовини, яка
3. розташована всередині мозку у вигляді ядер і вкриває поверхню півкуль і
мозочка у вигляді кори.
Головний мозок вкритий мозковими оболонками: твердою, павутинною
та м’якою, між якими перебуває цереброспінальна рідина, що заповнює також
порожнини мозкових шлуночків.
Мозок складається із двох півкуль — правої та лівої, з'єднаних
сплетінням нервових волокон, які називають мозолистим тілом.
Головний мозок поділяють на три основні відділи: стовбур, мозочок і кінцевий
мозок (півкулі великого мозку). (слайд 6)
Головний мозок складається з стовбура головного мозку в який входить:
стовбур головного мозку, довгастий мозок, міст, середній мозок, ретикулярна
формація; переднього мозку: великі півкулі головного мозку, проміжний мозок
( таламус, гіпоталамус, епіфіз, гіпофіз); мозочок. (слайд 7)
До стовбура входять: довгастий мозок, міст, середній і проміжний
мозочок. Саме звідси виходять черепні нерви.
Найрозвиненішою, найбільшою й функціонально найважливішою
частиною мозку є півкулі великого мозку. (слайд 8)
Довгастий мозок є продовженням спинного мозку, він містить ядра, що
управляють вегетативними функціями організму — диханням, роботою серця,
травленням. У його ядрах розташовані центри травних захисних рефлексів,
центри дихання та серцевої діяльності, судиноруховий центр. (слайд 9)
В цьому місці основні нервові шляхи, що виходять із спиного мозку,
перехрещуються, в результаті: ліва сторона мозку виявляється пов’язаною – з
правою стороною тіла, а права сторона мозку – з лівою стороною тіла. У
більшості людей ліва півкуля відповідає за лінгвістичні дані людини. (слайд 10)
Міст є продовженням довгастого мозку, через нього проходять нервові
пучки, що поєднують передній і середній мозок з довгастим та спинним.
( слайд 11)
Середній мозок з'єднує передній і задній мозок, містить ядра
орієнтувальних рефлексів на зорові та слухові подразники, управляє тонусом
м’язів.
Ретикулярна формація — це комплекс клітинних і ядерних утворені., що
займають центральне місце в стовбурі головного мозку й у верхньому відділі
спинного мозку. Велика кількість нервових волокон, що пронизую
ретикулярну формацію в різних напрямках, надає їй вигляду своєрідної
сіточки, із чим і пов'язана її назва.
Ретикулярна формація одержує інформацію від усіх органів чуття,
внутрішніх та інших органів, оцінює її, фільтрує й передає в лімбічну систему
та кору великих півкуль головного мозку. Вона регулює рівень збудливості й
тонусу різних відділів центральної нервової системи, включаючи кору великого
мозку, відіграє важливу роль у свідомості, мисленні, пам'яті, сприйнятті,
емоціях, сні, неспанні, цілеспрямованих рухах та інших процесах.
Ретикулярна формація виконує функцію фільтра, який дозволяє важ-
ливим сенсорним сигналам активувати кору мозку, а звичні для нього або
повторювані сигнали не пропускає.(слайд 12)
Мозочок розташований у потиличній частині голови за довгастим мозком
та мостом. Він складається з двох півкуль, сполучених між собою черв’ячком.
4. Поверхня мозочка вкрита сірою речовиною. В товщі півкуль і черв’ячка
міститься біла речовина, в якій є скупчення сірої речовини. Мозочок зв’язаний
провідними шляхами (чутливими і руховими) зі спинним, довгастим і середнім
мозком. А через міст – з корою великого мозку. Він відіграє важливу роль у
регулюванні рівноваги тіла, координації рухів, підтримку пози, рівновагу тіла. (
слайд 13).
Загалом, всім відомі спортсмени, музиканти і танцюристи зобов’язанні
своїми кращими рухами своєму мозочку. Звичайно ж деякі рухи можуть
ініціюватись і на більш високих рівнях, але ось їхня тонка настройка і
координація цілком залежить від мозочка. Пошкодження мозочка призводить
до поривчастим, нескоординованих рухам і називається атаксія. (слайд 14)
Ще недавно вважалося, що мозочок тільки цим і займається, але нові дані
вказують на існування прямих нервових зв’язків між мозочком і передніми
відділами головного мозку, що відповідають за мову, планування і мислення.
Ці дані дають можливість припустити, що мозочок може брати участь у
контролі та координації вищих психічних функцій нітрохи не менше, ніж у
забезпеченні спритності рухів тіла.
VІІ. Закріплення знань.
Робота з підручником. Словникова робота: які частини нейрону формують білу
і сіру речовину ЦНС. Учні порівнюють з будовою спинного мозку. (слайд 15)
Учні виконують лабораторну роботу «Будова головного мозку».
VІІІ. Перевірка засвоєних знань.
Самостійна робота. Учні працюють і виконують завдання на окремих аркушах
1. Головний мозок складається з:
А) стовбура і півкуль великого мозку;
Б) мозочка і півкуль великого мозку;
В) стовбура, мозочка, півкуль великого мозку.
2. Довгастий мозок є продовженням:
А) середнього мозку;
Б) спинного мозку;
В) проміжного мозку.
3. Які відділи головного мозку відносяться до стовбура мозку:
А) середній мозок;
Б) довгастий мозок;
В) мозочок;
Г) проміжний мозок;
Д) міст.
4. Який відділ головного мозку є ніби продовженням спинного мозку в
порожнині черепа:
А) середній мозок;
Б) довгастий мозок;
В) проміжний мозок;
5. Який відділ головного мозку відповідає за координацію рухів. Регуляцію
рівноваги, регуляцію м’язового тонусу:
А) проміжний мозок;
Б) мозочок;
В) стовбур головного мозку;
5. 6. Чим з’єднанні півкулі мозочка.
IX. Підсумок уроку.
- Що найбільше запам’яталося?
- Що цікавого ви дізналися з уроку?
XІ. Домашнє завдання.
1. Вивчити § 61
2. Підготувати повідомлення про наслідки ушкодження різних відділів
головного мозку. (слайд 16)
XІІ. Оцінювання учнів.
6. 6. Чим з’єднанні півкулі мозочка.
IX. Підсумок уроку.
- Що найбільше запам’яталося?
- Що цікавого ви дізналися з уроку?
XІ. Домашнє завдання.
1. Вивчити § 61
2. Підготувати повідомлення про наслідки ушкодження різних відділів
головного мозку. (слайд 16)
XІІ. Оцінювання учнів.