SlideShare a Scribd company logo
1 of 8
Виховна година 
Час і досі не загоїв рани, цей одвічний 
біль Афганістану…
Тема: « Час і досі не загоїв рани, цей одвічний біль Афганістану…» 
Мета: Ознайомити учнів з передумовами афганської війни, донести до їхніх 
сердець основну думку: війна - це безумство, це невиправдана 
жорстокість;виховувати в учнів почуття патріотизму, уміння співпереживати. 
Обладнання: мультимедійний проектор, копм’ютерна презентація, аудіозапис 
та відео пісні Олександра Розенбаума «Чёрный Тюльпан» . 
Хід заходу: 
Слайд 1 
І. Організаційна частина 
ІІ. Вступна частина 
Війна — складне суспільно-політичне явище, пов’язане з розв’язанням 
протиріч між державами, народами, національними і соціальними групами з 
переходом до застосування засобів збройної боротьби, що від бувається у формі 
бойових дій між їх збройними силами. Це специфічна форма вияву соціальних 
відносин, у якій домінує збройна боротьба як продовження політики, що 
підпорядковує своїм цілям усі сфери суспільного життя. 
Слайд 2 
Війна - усього-на-всього труслива втеча від проблем мирного часу. 
Томас Манн 
Війна – засіб розв’язання зубами політичного вузла, який не піддається язику. 
Амброз Бірс 
Війна – це більшою частиною каталог грубих помилок. 
Вінстон Черчілль 
Старі оголошують війну, а вмирати йдуть молоді. 
Герберт Губер 
ІІІ. Основна частина 
Учитель. Дорогі учні! 15 лютого відзначають скорботний День пам'яті воїнів- 
афганців. Сьогодні ми з вами дізнаємось про героїв цієї страшної війни. Мені 
дуже хочеться, щоб поезії, пісні, розповіді, спогади, вистраждані в Афганістані
і про Афганістан, пройшли крізь ваші юні серця, і ви зрозуміли, що 
найстрашніше і найбезглуздіше у світі - це війна. Ми повинні пам'ятати тих, хто 
її пережив, тих, хто не дожив, не доспівав, не докохав. 
Що ми знаємо про афганську війну ? Можна розказати про ту страшну 
неоголошену війну, що розтяглася на довгих 10 років, мовою цифр. Будь -яка 
війна у цифрах - це моторошно й страшно. 
Слайд 3 
23 роки тому, 15 лютого 1989 року, ступаючи із сином по мосту через 
Амудар’ю, генерал Громов символізував цим переходом закінчення для 
радянських військових афганської війни. Для кожного з більш ніж 600 тисяч 
тих, хто служив в Афгані, вона була і залишається своєю. Для тих, хто не 
повернувся : 9511 убитих у боях, 2386 померлих від ран, 817 - від хвороб, 1793 - 
чиї життя забрали аварії і катастрофи. І для живих. Ми повинні розуміти 
трагізм участі в афганській війні тоді ще радянських людей, бо через 
Афганістан пройшло їх з України більше 160 тисяч. У цій війні загинуло більше 
15 тисяч наших солдатів, 35 тисяч було поранено, тисячі потрапили в полон. 
Слайд 4 
1-й учень.(показує на карті) Афганістан - це держава , що знаходиться в 
Південно-Східній Азії, де проживає 17 млн. чоловік, з них 8 млн. - афганці, а 
решта - таджики, туркмени, узбеки. 
До середини 70-х років це була одна з найвідсталіших країн світу. 
Афганістан - це 70% гірської місцевості з бідною рослинністю, гірський хребет 
Гіндукуш з висотою гір до 7 - 8 тисяч метрів. 86 тисяч чоловік населення 
проживають у аулах, у злиднях. 3 млн. чоловік ведуть кочовий спосіб життя. 
Страшенна бідність, відсутність елементарної медичної допомоги, масова 
неписьменність серед населення, особливо серед жінок та дітей, висока 
смертність. 
У квітні 1978 року афганський народ піднявся на боротьбу за краще життя, 
скинув монарха, проголосив Афганістан республікою. 
2-й учень. Нова влада взяла курс на соціалізм. Було видано закони про 
ліквідацію лихварської заборгованості, скасування калиму при одруженні, про 
наділення селян землею, яка раніше була власністю поміщиків. Запровадили 
початкову освіту, надали право афганським жінкам зняти паранджу. 
У мусульманських країнах такі закони були приречені на провал , бо 
суперечили нормам ісламу. Новий режим почав репресії проти духовенства,
закривалися й руйнувалися мечеті. Племінні та етнічні вожді не визнавали 
нового уряду. Почали формуватися загони "маджахетів" ("борців за віру"). У 
країні спалахнула громадянська війна. 
1-й учень. Щоб зрозуміти трагізм афганської війни, потрібно хоч трохи знати 
про її передумови. Розставити усе на свої місця можна лише зараз, коли 
доступнішою стає засекречена інформація. 
Каталізатором військового втручання стала Квітнева революція 1978 року, про 
яку ми тільки що говорили. У результаті цього у грудні 1978 року між СРСР і 
Афганістаном був підписаний договір, за яким Радянський Союз зобов'язувався 
переозброїти афганську армію. Виходячи з цього, керівництво СРСР на чолі з 
Л.І. Брежнєвим продемонструвало готовність надати прокомуністичного 
режиму НДПА Бабрака Кармаля реальну воєнну підтримку. 
27 грудня 1979 року були введені десантні частини в Баграм, Кабул та інші 
великі міста, а згодом вони втяглися у бойові дії по всій території. Присутність 
чужоземних військ викликали стихійний опір народу. Пік бойових дій припав 
на 1984 -1985 роки. 
Учитель. (з розповіді Колоди В.В., полковника у відставці).
"Чутки були різними, але ми вирішили, що нас відправляють в Іран. І дуже 
здивувались, коли довідались, що летимо в Афганістан. Перебуваючи над 
територією ДРА, я з кабіни пілота побачив заграву. Вирішив, що йде бій. Тоді 
горів ІЛ-76. Машина, йдучи на посадку, врізалась у гірську вершину. Загинуло 
7 членів екіпажу і 34 десантники ". 
2-й учень. Нашим солдатам говорили, що вони виконують інтернаціональний 
обов'язок, тобто захищають братній народ. 
І вони сліпо обдурені, "наводили лад" у тій країні "вогнем" і "мечем". 
Вони вірили і думали, що продовжують подвиги й славу батьків і дідів, які 
виконували такі ж обов'язки в Іспанії, Угорщині, Чехії... 
Афган плював їм кулями в обличчя. Брудна підступна війна... За що, за які 
ідеали, за чию Батьківщину, в ім'я якої мети загинули десятки тисяч юнаків ?.. 
Ті, що на місцях їх демобілізували хлопців, виконуючи секретні вказівки, потім 
казали, що "ми вас туди не направляли". Тоді хто ? Брежнєв, Андропов чи інші 
компартійні вожді ?.. Так, вони, правителі тодішньої системи.
Слайд 5 
1-й учень. 
Засинають піски - 
Невблаганно, пекучо і сухо, 
А у флягах - ні грама, ні краплі води. 
І прицільним свинцем 
Звідусіль огризаються "духи", 
Смерте, руку свою 
Одведи, одведи, одведи... 
2-й учень. 
Їх немає вини - цих ошуканих юних Іванів, 
що орошують кров'ю сипучі і згірклі піски. 
Їм нема що робить 
В цім далекім, чужому Афгані. 
І за що побратими кладуть українські кістки? 
1-й учень. Гинули не тільки українські юнаки, а й хлопці з усього Радянського 
Союзу, що були призвані на службу в Афганістан, гинули й афганці. 
2-й учень. "За мусульманським звичаєм, наприклад, коли гине кревний або 
вояка, - вони не плачуть, не волають, не клянуть, а навпаки, мовчки дивляться і 
в думках своїх просять Аллаха помститися ворогові". 
1-й учень. Скільки їх - юнаків - голубооких, русявих, чорнявих, одружених і 
тих, до яких не прийшло ще кохання, загинуло на тій землі. А для кількох сот 
юнаків війна ще й досі не закінчилася. Ті, хто сьогодні серед нас, пройшли 
сувору школу Афганістану. Колишні воїни-афганці працюють у різних галузях 
народного господарства. 
Учитель. А як сьогодні можна не згадати наших земляків, які повернулись 
додому. Один з них є нашим гостем сьогодні: ветеран війни в Афганістані - 
Кудряшов Михайло Михайлович. Шановний Михайле Михайловичу, просимо 
Ваш поділитися своїми спогадами. 
(Розповідь Кудряшова М.М.)
Учитель. Хто на пластмасових, хто на костилях, хто на власних. Вони все-таки 
повернулись. Не всі. Частину Бог забрав до себе. А вони так молилися до нього: 
і ті, що вірили, і ті, що стали вірити лише на війні. Можливо, ця віра і 
підтримувала їх, - віра в Бога, в Матір. 
І невже можна забути оту згорьовану неньку, оту ранню сивину, оті виплакані 
сльози над цинковими хлопчиками, яких у Союз привозив "чорний тюльпан". 
Так називали літак, який щодоби вивозив гроби загиблих до Союзу... 
І не можна не згадати розповіді автора однієї із статей газети "Нова доба". 
"Одного разу, повертаючи з Києва в Черкаси, - згадує автор, - водій автобуса 
увімкнув магнітофон. У салон долинув тихий перебіг гітарних струн і голос 
Розенбаума... Коли знаменитий бард завів пісню "Чорний тюльпан", кілька 
чоловіків встали. Це були молоді хлопці, і лише один серед них - літній 
чоловік. Усі вони, на загальний подив пасажирів, мовчки стояли, аж доки 
зазвучала інша пісня. Автор звернувсь до юнака, що знову сів на своє місце 
попереду нього: 
- Скажіть, чому ви слухали ту піню стоячи, а решта пасажирів сиділа ? 
- Тому, що вони не знають того, що довелося пережити нам у "країні, що 
кулями нам плювала в обличчя". Це похоронний гімн Афганців. Ті, хто воював 
в Афгані, слухають цю пісню стоячи... Це стало неписаним законом для 
колишніх воїнів. 
Відео ( Олександр Розенбаум - Чёрный Тюльпан). 
1-й учень. І поки на Землі існують гарячі точки, і поки порушується біблійна 
заповідь "Не вбивай!", ми не повинні заспокоюватися. Там, де пролилася кров, 
виростає ненависть. Де виростає ненависть - сіється смерть. 
Слайд 6 
Учитель. Хочу сьогодні згадати і про поетів-афганців. Василь Слапчук... Його 
поезії я використала у виховній годині. Доля хоч трохи, але милосердна до 
нього, бо залишила живим. Зараз він мешкає у місті Луцьку. З війни повернувся 
інвалідом. 
Більше 50 років тому було покладено край фашизму. Діди наші думали, що та 
війна - остання. Вони не знали, що їх онуків також називатимуть ветеранами.
Тож пам'ятатаймо ветеранів, виявляймо розуміння до тих, хто пройшов через 
війну, і для кого вона триває досі. У спогадах, снах і думках. Вони цього 
заслуговують. 
Слайд 7 
Хай буде все, що має бути: 
І тихі радощі життя, 
І слів чужих важке каміння... 
Мені не требу співчуття. 
Мені потрібне розуміння. 
Так, ми повинні розуміти їх. 
Нехай же наша виховна година не закінчується і після дзвінка. Прийдіть 
додому, розкажіть про почуте своїм батькам, сусідам, однокласникам, бо про це 
повинен знати кожен, бо про це повинні пам'ятати всі. 
IV. Підбиття підсумків 
Обговорення причин, перебігу та наслідків війн.

More Related Content

What's hot

Рядки, обпалені війною
Рядки, обпалені війноюРядки, обпалені війною
Рядки, обпалені війноюisergnetix
 
день перемоги
день перемогидень перемоги
день перемогиlelipusik
 
безсмертна пам’ять
безсмертна      пам’ятьбезсмертна      пам’ять
безсмертна пам’ятьkilobajt
 
Вічна пам’ять тим, хто загинув! Вічна шана тим, хто живий!
Вічна пам’ять тим,  хто загинув! Вічна  шана тим,  хто живий!Вічна пам’ять тим,  хто загинув! Вічна  шана тим,  хто живий!
Вічна пам’ять тим, хто загинув! Вічна шана тим, хто живий!zolka2016
 
Сценарій заходу до дня визволення фастова
Сценарій заходу до дня  визволення фастоваСценарій заходу до дня  визволення фастова
Сценарій заходу до дня визволення фастоваdtamara123
 
Рядки, обпалені війною
Рядки, обпалені війноюРядки, обпалені війною
Рядки, обпалені війноюЕлена Ташлык
 
іван петренко нацистський окупаційний режим на кіровоградщині
іван петренко нацистський окупаційний режим на кіровоградщинііван петренко нацистський окупаційний режим на кіровоградщині
іван петренко нацистський окупаційний режим на кіровоградщиніlazursk
 
Сценарій до Дня пам’яті жертв Голокосту для учнів 8-11 класів
Сценарій до Дня пам’яті жертв Голокосту для учнів 8-11 класівСценарій до Дня пам’яті жертв Голокосту для учнів 8-11 класів
Сценарій до Дня пам’яті жертв Голокосту для учнів 8-11 класівIlya Lipchak
 
сценарій виховного заходу
сценарій виховного заходу сценарій виховного заходу
сценарій виховного заходу Vasil Kiriliv
 
герої сучасності серед нас
герої сучасності серед насгерої сучасності серед нас
герої сучасності серед насЮля Лещишина
 

What's hot (20)

Подвигу жити вічно
Подвигу жити вічноПодвигу жити вічно
Подвигу жити вічно
 
хроніка великої перемоги
хроніка великої перемогихроніка великої перемоги
хроніка великої перемоги
 
Подвигу жити вічно
Подвигу жити вічноПодвигу жити вічно
Подвигу жити вічно
 
О.Є. Матвійчук. Добірка матеріалів до Уроків мужності
О.Є. Матвійчук. Добірка матеріалів до Уроків мужностіО.Є. Матвійчук. Добірка матеріалів до Уроків мужності
О.Є. Матвійчук. Добірка матеріалів до Уроків мужності
 
Рядки, обпалені війною
Рядки, обпалені війноюРядки, обпалені війною
Рядки, обпалені війною
 
день перемоги
день перемогидень перемоги
день перемоги
 
урок мужност1
урок мужност1урок мужност1
урок мужност1
 
безсмертна пам’ять
безсмертна      пам’ятьбезсмертна      пам’ять
безсмертна пам’ять
 
Вічна пам’ять тим, хто загинув! Вічна шана тим, хто живий!
Вічна пам’ять тим,  хто загинув! Вічна  шана тим,  хто живий!Вічна пам’ять тим,  хто загинув! Вічна  шана тим,  хто живий!
Вічна пам’ять тим, хто загинув! Вічна шана тим, хто живий!
 
Сценарій заходу до дня визволення фастова
Сценарій заходу до дня  визволення фастоваСценарій заходу до дня  визволення фастова
Сценарій заходу до дня визволення фастова
 
Рядки, обпалені війною
Рядки, обпалені війноюРядки, обпалені війною
Рядки, обпалені війною
 
Вклонімось мертвим і живим
Вклонімось мертвим і живимВклонімось мертвим і живим
Вклонімось мертвим і живим
 
Газета "Елінт" 4
Газета "Елінт" 4Газета "Елінт" 4
Газета "Елінт" 4
 
Ypa zagal 17
Ypa zagal 17Ypa zagal 17
Ypa zagal 17
 
Друга світова. Перемога життя над смертю
Друга світова. Перемога життя над смертюДруга світова. Перемога життя над смертю
Друга світова. Перемога життя над смертю
 
іван петренко нацистський окупаційний режим на кіровоградщині
іван петренко нацистський окупаційний режим на кіровоградщинііван петренко нацистський окупаційний режим на кіровоградщині
іван петренко нацистський окупаційний режим на кіровоградщині
 
Сценарій до Дня пам’яті жертв Голокосту для учнів 8-11 класів
Сценарій до Дня пам’яті жертв Голокосту для учнів 8-11 класівСценарій до Дня пам’яті жертв Голокосту для учнів 8-11 класів
Сценарій до Дня пам’яті жертв Голокосту для учнів 8-11 класів
 
сценарій виховного заходу
сценарій виховного заходу сценарій виховного заходу
сценарій виховного заходу
 
урок мужності
урок мужностіурок мужності
урок мужності
 
герої сучасності серед нас
герої сучасності серед насгерої сучасності серед нас
герої сучасності серед нас
 

Viewers also liked (20)

Ribishan Avunhipuram
Ribishan AvunhipuramRibishan Avunhipuram
Ribishan Avunhipuram
 
13 тести для батькыв
13 тести для батькыв13 тести для батькыв
13 тести для батькыв
 
employer-brand-playbook-us-en
employer-brand-playbook-us-enemployer-brand-playbook-us-en
employer-brand-playbook-us-en
 
Li-fi (upcoming technique)
Li-fi (upcoming technique)Li-fi (upcoming technique)
Li-fi (upcoming technique)
 
Passive House
Passive HousePassive House
Passive House
 
MSTC
MSTCMSTC
MSTC
 
Smoking kills........by majid rabbani
Smoking kills........by majid rabbaniSmoking kills........by majid rabbani
Smoking kills........by majid rabbani
 
як правильно купатися
як правильно купатисяяк правильно купатися
як правильно купатися
 
Denunce cittadini
Denunce cittadiniDenunce cittadini
Denunce cittadini
 
Bai trinh dien_gioi_thieu_bai_day
Bai trinh dien_gioi_thieu_bai_dayBai trinh dien_gioi_thieu_bai_day
Bai trinh dien_gioi_thieu_bai_day
 
SHYAMKUMR MENON LATEST RESUME with PHOTO
SHYAMKUMR MENON LATEST  RESUME with PHOTOSHYAMKUMR MENON LATEST  RESUME with PHOTO
SHYAMKUMR MENON LATEST RESUME with PHOTO
 
Bedrijf en-organisatie-4-menuengineering
Bedrijf en-organisatie-4-menuengineeringBedrijf en-organisatie-4-menuengineering
Bedrijf en-organisatie-4-menuengineering
 
Programma parchi 2015
Programma parchi 2015 Programma parchi 2015
Programma parchi 2015
 
Deployable Disaster Device
Deployable Disaster DeviceDeployable Disaster Device
Deployable Disaster Device
 
emad cv2
emad cv2emad cv2
emad cv2
 
Tail recursion
Tail recursionTail recursion
Tail recursion
 
Ducen - Taxation15-16
Ducen - Taxation15-16Ducen - Taxation15-16
Ducen - Taxation15-16
 
посвята в старшокласники
посвята в старшокласникипосвята в старшокласники
посвята в старшокласники
 
Consiglio Comunale 27 aprile
Consiglio Comunale 27 aprileConsiglio Comunale 27 aprile
Consiglio Comunale 27 aprile
 
20141207種生物シンポ総括
20141207種生物シンポ総括20141207種生物シンポ総括
20141207種生物シンポ総括
 

Similar to вг час і досі не загоїв рани, цей одвічний біль афганістану…

Afganistan bil v_moyiy_dushi_001
Afganistan bil v_moyiy_dushi_001Afganistan bil v_moyiy_dushi_001
Afganistan bil v_moyiy_dushi_001Tetiana1981
 
афганістан біль в моїй душі 001
афганістан біль в моїй душі 001афганістан біль в моїй душі 001
афганістан біль в моїй душі 001Sveta Mutchenko
 
спецвипуск 9 травня
спецвипуск 9 травняспецвипуск 9 травня
спецвипуск 9 травняshdp1
 
день перемоги
день перемогидень перемоги
день перемоги24111962t
 
До Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав
До Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав  До Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав
До Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав общеобразовательная школа
 
реф змінено (автосохраненный)
реф змінено (автосохраненный)реф змінено (автосохраненный)
реф змінено (автосохраненный)Юля Лещишина
 
Урок мужності : « Пам’ять серця »
Урок мужності : « Пам’ять серця »Урок мужності : « Пам’ять серця »
Урок мужності : « Пам’ять серця »sa_denegko
 
конспект уроку з історії україни 10 клас
конспект уроку  з  історії україни  10 класконспект уроку  з  історії україни  10 клас
конспект уроку з історії україни 10 класНаталія Бондаренко
 
ми є, були, і будем
ми  є, були, і будемми  є, були, і будем
ми є, були, і будемZgircea Alla
 
зустріч із учасником війни
зустріч із учасником війнизустріч із учасником війни
зустріч із учасником війниsergiyko04
 
конкурсна робота метод стор
конкурсна робота метод сторконкурсна робота метод стор
конкурсна робота метод сторpr1nc1k
 
запали свічку пам'ті
запали свічку пам'тізапали свічку пам'ті
запали свічку пам'тіOlga Sokolik
 
переможне криворіжжя
переможне криворіжжяпереможне криворіжжя
переможне криворіжжяAlenaGordienko1988
 

Similar to вг час і досі не загоїв рани, цей одвічний біль афганістану… (20)

Afganistan bil v_moyiy_dushi_001
Afganistan bil v_moyiy_dushi_001Afganistan bil v_moyiy_dushi_001
Afganistan bil v_moyiy_dushi_001
 
у війни не жіноче обличчя
у війни не жіноче обличчяу війни не жіноче обличчя
у війни не жіноче обличчя
 
афганістан біль в моїй душі 001
афганістан біль в моїй душі 001афганістан біль в моїй душі 001
афганістан біль в моїй душі 001
 
спецвипуск 9 травня
спецвипуск 9 травняспецвипуск 9 травня
спецвипуск 9 травня
 
день перемоги
день перемогидень перемоги
день перемоги
 
До Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав
До Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав  До Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав
До Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав
 
реф змінено (автосохраненный)
реф змінено (автосохраненный)реф змінено (автосохраненный)
реф змінено (автосохраненный)
 
Урок мужності : « Пам’ять серця »
Урок мужності : « Пам’ять серця »Урок мужності : « Пам’ять серця »
Урок мужності : « Пам’ять серця »
 
Газета "Елінт" 6
Газета "Елінт" 6Газета "Елінт" 6
Газета "Елінт" 6
 
Є поети для епох
Є поети для епохЄ поети для епох
Є поети для епох
 
конспект уроку з історії україни 10 клас
конспект уроку  з  історії україни  10 класконспект уроку  з  історії україни  10 клас
конспект уроку з історії україни 10 клас
 
ми є, були, і будем
ми  є, були, і будемми  є, були, і будем
ми є, були, і будем
 
газета 9 травня
газета 9 травнягазета 9 травня
газета 9 травня
 
зустріч із учасником війни
зустріч із учасником війнизустріч із учасником війни
зустріч із учасником війни
 
конкурсна робота метод стор
конкурсна робота метод сторконкурсна робота метод стор
конкурсна робота метод стор
 
Kruti
KrutiKruti
Kruti
 
запали свічку пам'ті
запали свічку пам'тізапали свічку пам'ті
запали свічку пам'ті
 
Закарбовано у серці
Закарбовано у серціЗакарбовано у серці
Закарбовано у серці
 
переможне криворіжжя
переможне криворіжжяпереможне криворіжжя
переможне криворіжжя
 
Ви перемогли! Ми – пам’ятаємо!
Ви перемогли! Ми – пам’ятаємо!Ви перемогли! Ми – пам’ятаємо!
Ви перемогли! Ми – пам’ятаємо!
 

More from Poltava municipal lyceum #1

відповідаючи перед майбутнім
відповідаючи перед майбутнімвідповідаючи перед майбутнім
відповідаючи перед майбутнімPoltava municipal lyceum #1
 
відповідаючи перед майбутнім
відповідаючи перед майбутнімвідповідаючи перед майбутнім
відповідаючи перед майбутнімPoltava municipal lyceum #1
 
життя поруч з віл інфекцією та снідом
життя поруч з віл інфекцією та снідомжиття поруч з віл інфекцією та снідом
життя поруч з віл інфекцією та снідомPoltava municipal lyceum #1
 
життя поруч з віл інфекцією та снідом
життя поруч з віл інфекцією та снідомжиття поруч з віл інфекцією та снідом
життя поруч з віл інфекцією та снідомPoltava municipal lyceum #1
 

More from Poltava municipal lyceum #1 (20)

Nashe samovryaduvannya
Nashe samovryaduvannyaNashe samovryaduvannya
Nashe samovryaduvannya
 
Reytig uspishnosti uchniv_grupi_if-24
Reytig uspishnosti uchniv_grupi_if-24Reytig uspishnosti uchniv_grupi_if-24
Reytig uspishnosti uchniv_grupi_if-24
 
Muzika torkayetsya dushi
Muzika torkayetsya dushiMuzika torkayetsya dushi
Muzika torkayetsya dushi
 
Lyubi i znay_sviy_ridny_kray
Lyubi i znay_sviy_ridny_krayLyubi i znay_sviy_ridny_kray
Lyubi i znay_sviy_ridny_kray
 
Zemlyu krasit sontse_a_lyudinu-pratsya
Zemlyu krasit sontse_a_lyudinu-pratsyaZemlyu krasit sontse_a_lyudinu-pratsya
Zemlyu krasit sontse_a_lyudinu-pratsya
 
Vibir profesiyi
Vibir profesiyiVibir profesiyi
Vibir profesiyi
 
Svit profesiy
Svit profesiySvit profesiy
Svit profesiy
 
Lyublyu ya pisnyu_ukrayinsku
Lyublyu ya pisnyu_ukrayinskuLyublyu ya pisnyu_ukrayinsku
Lyublyu ya pisnyu_ukrayinsku
 
тема війни та миру
тема війни та мирутема війни та миру
тема війни та миру
 
тема війни та миру
тема війни та мирутема війни та миру
тема війни та миру
 
Priroda nash_dim
Priroda  nash_dimPriroda  nash_dim
Priroda nash_dim
 
Zberezhemo skarbi ridnogo_krayu
Zberezhemo skarbi ridnogo_krayuZberezhemo skarbi ridnogo_krayu
Zberezhemo skarbi ridnogo_krayu
 
відповідаючи перед майбутнім
відповідаючи перед майбутнімвідповідаючи перед майбутнім
відповідаючи перед майбутнім
 
відповідаючи перед майбутнім
відповідаючи перед майбутнімвідповідаючи перед майбутнім
відповідаючи перед майбутнім
 
уміти допомогти
уміти допомогтиуміти допомогти
уміти допомогти
 
уміти допомогти
уміти допомогтиуміти допомогти
уміти допомогти
 
запрошуємо на каву!
запрошуємо на каву!запрошуємо на каву!
запрошуємо на каву!
 
запрошуємо на каву!
запрошуємо на каву!запрошуємо на каву!
запрошуємо на каву!
 
життя поруч з віл інфекцією та снідом
життя поруч з віл інфекцією та снідомжиття поруч з віл інфекцією та снідом
життя поруч з віл інфекцією та снідом
 
життя поруч з віл інфекцією та снідом
життя поруч з віл інфекцією та снідомжиття поруч з віл інфекцією та снідом
життя поруч з віл інфекцією та снідом
 

Recently uploaded

О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяAdriana Himinets
 
освітня програма 2023-2024 .
освітня програма  2023-2024                    .освітня програма  2023-2024                    .
освітня програма 2023-2024 .zaskalko111
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfssuser54595a
 
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»tetiana1958
 
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxАвтомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxvitalina6709
 

Recently uploaded (7)

О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
 
освітня програма 2023-2024 .
освітня програма  2023-2024                    .освітня програма  2023-2024                    .
освітня програма 2023-2024 .
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
 
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptxЇї величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
 
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
 
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
 
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxАвтомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
 

вг час і досі не загоїв рани, цей одвічний біль афганістану…

  • 1. Виховна година Час і досі не загоїв рани, цей одвічний біль Афганістану…
  • 2. Тема: « Час і досі не загоїв рани, цей одвічний біль Афганістану…» Мета: Ознайомити учнів з передумовами афганської війни, донести до їхніх сердець основну думку: війна - це безумство, це невиправдана жорстокість;виховувати в учнів почуття патріотизму, уміння співпереживати. Обладнання: мультимедійний проектор, копм’ютерна презентація, аудіозапис та відео пісні Олександра Розенбаума «Чёрный Тюльпан» . Хід заходу: Слайд 1 І. Організаційна частина ІІ. Вступна частина Війна — складне суспільно-політичне явище, пов’язане з розв’язанням протиріч між державами, народами, національними і соціальними групами з переходом до застосування засобів збройної боротьби, що від бувається у формі бойових дій між їх збройними силами. Це специфічна форма вияву соціальних відносин, у якій домінує збройна боротьба як продовження політики, що підпорядковує своїм цілям усі сфери суспільного життя. Слайд 2 Війна - усього-на-всього труслива втеча від проблем мирного часу. Томас Манн Війна – засіб розв’язання зубами політичного вузла, який не піддається язику. Амброз Бірс Війна – це більшою частиною каталог грубих помилок. Вінстон Черчілль Старі оголошують війну, а вмирати йдуть молоді. Герберт Губер ІІІ. Основна частина Учитель. Дорогі учні! 15 лютого відзначають скорботний День пам'яті воїнів- афганців. Сьогодні ми з вами дізнаємось про героїв цієї страшної війни. Мені дуже хочеться, щоб поезії, пісні, розповіді, спогади, вистраждані в Афганістані
  • 3. і про Афганістан, пройшли крізь ваші юні серця, і ви зрозуміли, що найстрашніше і найбезглуздіше у світі - це війна. Ми повинні пам'ятати тих, хто її пережив, тих, хто не дожив, не доспівав, не докохав. Що ми знаємо про афганську війну ? Можна розказати про ту страшну неоголошену війну, що розтяглася на довгих 10 років, мовою цифр. Будь -яка війна у цифрах - це моторошно й страшно. Слайд 3 23 роки тому, 15 лютого 1989 року, ступаючи із сином по мосту через Амудар’ю, генерал Громов символізував цим переходом закінчення для радянських військових афганської війни. Для кожного з більш ніж 600 тисяч тих, хто служив в Афгані, вона була і залишається своєю. Для тих, хто не повернувся : 9511 убитих у боях, 2386 померлих від ран, 817 - від хвороб, 1793 - чиї життя забрали аварії і катастрофи. І для живих. Ми повинні розуміти трагізм участі в афганській війні тоді ще радянських людей, бо через Афганістан пройшло їх з України більше 160 тисяч. У цій війні загинуло більше 15 тисяч наших солдатів, 35 тисяч було поранено, тисячі потрапили в полон. Слайд 4 1-й учень.(показує на карті) Афганістан - це держава , що знаходиться в Південно-Східній Азії, де проживає 17 млн. чоловік, з них 8 млн. - афганці, а решта - таджики, туркмени, узбеки. До середини 70-х років це була одна з найвідсталіших країн світу. Афганістан - це 70% гірської місцевості з бідною рослинністю, гірський хребет Гіндукуш з висотою гір до 7 - 8 тисяч метрів. 86 тисяч чоловік населення проживають у аулах, у злиднях. 3 млн. чоловік ведуть кочовий спосіб життя. Страшенна бідність, відсутність елементарної медичної допомоги, масова неписьменність серед населення, особливо серед жінок та дітей, висока смертність. У квітні 1978 року афганський народ піднявся на боротьбу за краще життя, скинув монарха, проголосив Афганістан республікою. 2-й учень. Нова влада взяла курс на соціалізм. Було видано закони про ліквідацію лихварської заборгованості, скасування калиму при одруженні, про наділення селян землею, яка раніше була власністю поміщиків. Запровадили початкову освіту, надали право афганським жінкам зняти паранджу. У мусульманських країнах такі закони були приречені на провал , бо суперечили нормам ісламу. Новий режим почав репресії проти духовенства,
  • 4. закривалися й руйнувалися мечеті. Племінні та етнічні вожді не визнавали нового уряду. Почали формуватися загони "маджахетів" ("борців за віру"). У країні спалахнула громадянська війна. 1-й учень. Щоб зрозуміти трагізм афганської війни, потрібно хоч трохи знати про її передумови. Розставити усе на свої місця можна лише зараз, коли доступнішою стає засекречена інформація. Каталізатором військового втручання стала Квітнева революція 1978 року, про яку ми тільки що говорили. У результаті цього у грудні 1978 року між СРСР і Афганістаном був підписаний договір, за яким Радянський Союз зобов'язувався переозброїти афганську армію. Виходячи з цього, керівництво СРСР на чолі з Л.І. Брежнєвим продемонструвало готовність надати прокомуністичного режиму НДПА Бабрака Кармаля реальну воєнну підтримку. 27 грудня 1979 року були введені десантні частини в Баграм, Кабул та інші великі міста, а згодом вони втяглися у бойові дії по всій території. Присутність чужоземних військ викликали стихійний опір народу. Пік бойових дій припав на 1984 -1985 роки. Учитель. (з розповіді Колоди В.В., полковника у відставці).
  • 5. "Чутки були різними, але ми вирішили, що нас відправляють в Іран. І дуже здивувались, коли довідались, що летимо в Афганістан. Перебуваючи над територією ДРА, я з кабіни пілота побачив заграву. Вирішив, що йде бій. Тоді горів ІЛ-76. Машина, йдучи на посадку, врізалась у гірську вершину. Загинуло 7 членів екіпажу і 34 десантники ". 2-й учень. Нашим солдатам говорили, що вони виконують інтернаціональний обов'язок, тобто захищають братній народ. І вони сліпо обдурені, "наводили лад" у тій країні "вогнем" і "мечем". Вони вірили і думали, що продовжують подвиги й славу батьків і дідів, які виконували такі ж обов'язки в Іспанії, Угорщині, Чехії... Афган плював їм кулями в обличчя. Брудна підступна війна... За що, за які ідеали, за чию Батьківщину, в ім'я якої мети загинули десятки тисяч юнаків ?.. Ті, що на місцях їх демобілізували хлопців, виконуючи секретні вказівки, потім казали, що "ми вас туди не направляли". Тоді хто ? Брежнєв, Андропов чи інші компартійні вожді ?.. Так, вони, правителі тодішньої системи.
  • 6. Слайд 5 1-й учень. Засинають піски - Невблаганно, пекучо і сухо, А у флягах - ні грама, ні краплі води. І прицільним свинцем Звідусіль огризаються "духи", Смерте, руку свою Одведи, одведи, одведи... 2-й учень. Їх немає вини - цих ошуканих юних Іванів, що орошують кров'ю сипучі і згірклі піски. Їм нема що робить В цім далекім, чужому Афгані. І за що побратими кладуть українські кістки? 1-й учень. Гинули не тільки українські юнаки, а й хлопці з усього Радянського Союзу, що були призвані на службу в Афганістан, гинули й афганці. 2-й учень. "За мусульманським звичаєм, наприклад, коли гине кревний або вояка, - вони не плачуть, не волають, не клянуть, а навпаки, мовчки дивляться і в думках своїх просять Аллаха помститися ворогові". 1-й учень. Скільки їх - юнаків - голубооких, русявих, чорнявих, одружених і тих, до яких не прийшло ще кохання, загинуло на тій землі. А для кількох сот юнаків війна ще й досі не закінчилася. Ті, хто сьогодні серед нас, пройшли сувору школу Афганістану. Колишні воїни-афганці працюють у різних галузях народного господарства. Учитель. А як сьогодні можна не згадати наших земляків, які повернулись додому. Один з них є нашим гостем сьогодні: ветеран війни в Афганістані - Кудряшов Михайло Михайлович. Шановний Михайле Михайловичу, просимо Ваш поділитися своїми спогадами. (Розповідь Кудряшова М.М.)
  • 7. Учитель. Хто на пластмасових, хто на костилях, хто на власних. Вони все-таки повернулись. Не всі. Частину Бог забрав до себе. А вони так молилися до нього: і ті, що вірили, і ті, що стали вірити лише на війні. Можливо, ця віра і підтримувала їх, - віра в Бога, в Матір. І невже можна забути оту згорьовану неньку, оту ранню сивину, оті виплакані сльози над цинковими хлопчиками, яких у Союз привозив "чорний тюльпан". Так називали літак, який щодоби вивозив гроби загиблих до Союзу... І не можна не згадати розповіді автора однієї із статей газети "Нова доба". "Одного разу, повертаючи з Києва в Черкаси, - згадує автор, - водій автобуса увімкнув магнітофон. У салон долинув тихий перебіг гітарних струн і голос Розенбаума... Коли знаменитий бард завів пісню "Чорний тюльпан", кілька чоловіків встали. Це були молоді хлопці, і лише один серед них - літній чоловік. Усі вони, на загальний подив пасажирів, мовчки стояли, аж доки зазвучала інша пісня. Автор звернувсь до юнака, що знову сів на своє місце попереду нього: - Скажіть, чому ви слухали ту піню стоячи, а решта пасажирів сиділа ? - Тому, що вони не знають того, що довелося пережити нам у "країні, що кулями нам плювала в обличчя". Це похоронний гімн Афганців. Ті, хто воював в Афгані, слухають цю пісню стоячи... Це стало неписаним законом для колишніх воїнів. Відео ( Олександр Розенбаум - Чёрный Тюльпан). 1-й учень. І поки на Землі існують гарячі точки, і поки порушується біблійна заповідь "Не вбивай!", ми не повинні заспокоюватися. Там, де пролилася кров, виростає ненависть. Де виростає ненависть - сіється смерть. Слайд 6 Учитель. Хочу сьогодні згадати і про поетів-афганців. Василь Слапчук... Його поезії я використала у виховній годині. Доля хоч трохи, але милосердна до нього, бо залишила живим. Зараз він мешкає у місті Луцьку. З війни повернувся інвалідом. Більше 50 років тому було покладено край фашизму. Діди наші думали, що та війна - остання. Вони не знали, що їх онуків також називатимуть ветеранами.
  • 8. Тож пам'ятатаймо ветеранів, виявляймо розуміння до тих, хто пройшов через війну, і для кого вона триває досі. У спогадах, снах і думках. Вони цього заслуговують. Слайд 7 Хай буде все, що має бути: І тихі радощі життя, І слів чужих важке каміння... Мені не требу співчуття. Мені потрібне розуміння. Так, ми повинні розуміти їх. Нехай же наша виховна година не закінчується і після дзвінка. Прийдіть додому, розкажіть про почуте своїм батькам, сусідам, однокласникам, бо про це повинен знати кожен, бо про це повинні пам'ятати всі. IV. Підбиття підсумків Обговорення причин, перебігу та наслідків війн.