2. Тема:
Вплив господарської діяльності людини на біосферу.
Охорона біосфери.
Мета:
Закріпити знання про біосферу та причини поширення
ґрунтів і живих організмів на Землі; сформувати
знання про вплив господарської діяльності людини
на біосферу; розвивати бережливе ставлення до
природи; продовжити формування навичок логічно
мислити, робити висновки, складати прогнози;
розвивати пам'ять , увагу, географічне мислення.
Обладнання: Дидактичні карти, таблички, шпилики.
Тип уроку:
Засвоєння нових знань.
Очікувані результати: Після цього уроку учні зможуть оцінити
вплив людини на біосферу, скласти прогноз щодо змін
природних компонентів під впливом господарської
діяльності людини та визначати наслідки цієї
діяльності,запропонувати заходи щодо охорони
біосфери.
1
3. ХІД УРОКУ
І.
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ.
АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
Географічний диктант„ Так чи ні? ”.
Біосфера – це водна оболонка Землі?
(-)
Природні екосистеми – це ліс, степ, болото, озеро?
(+)
Грунт – це верхній пухкий шар гірських порід, перероблений
спільною дією сонячного світла і тепла, повітря, води, рослин,
тварин і бактерій? ( + )
Перегній – це материнська порода ґрунту? ( - )
Родючість – це здатність ґрунту передавати рослинам поживні
речовини?
(+)
Найбільш заселеним живими організмами є Світовий океан? ( - )
Найменше живих організмів на екваторі?
(-)
Найродючіші ґрунти на Землі червоні? ( - )
Сірі лісові ґрунти – це ґрунти нашої місцевості?
(+)
Конкурс „ Розпізнай ”.
Вчитель коротко описує один з типів ґрунту, а учні розпізнають,
що це за ґрунт.
1. Ці ґрунти утворилися під вологими екваторіальними лісами, а
забарвлення їм надає високий вміст заліза та алюмінію. ( червоно жовті)
2. Ці найродючіші ґрунти на Землі є національним багатством
України. ( чорноземи )
3. Ці ґрунти майже не мають гумусу, малопотужні, часто засолені,
поширені там, де кількість тепла значно перевищує запаси вологи.
( бурі пустельні )
4. Малородючі ґрунти помірних широт, де випадає значна кількість
опадів з характерним шаром попелястого кольору. ( підзолисті )
5. Грунти помірних широт, які утворилися за умов посушливого
клімату з незначним вмістом перегною. (каштанові)
Метод „ Сонце ”.
2
4. Вчитель роздає чисті листочки паперу і пропонує написати слова
із якими асоціюється термін „ ґрунт ”.
вода
гумус
живі
організми
повітря
сонячне світло
Грунт
рослини
чорнозем
материнська
порода
родючість
Вчитель стає в центрі тримаючи листок з написом „ ґрунт ”. Учні,
які першими написали потрібні слова стають промінчиками навколо
вчителя.
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
Вчитель зачитує звернення Біосфери до людства.
Біосфера подає сигнали SOS:
„Людина ємоєю складовоючастиною, вона не можеіснувати в
межах іншогооточуючогосередовища. Але своєю непродуманою
господарською діяльністю почала змінювати і руйнувати мене.
Мої біологічні ресурси, тваринний і рослинний світ, дуже швидко
виснажуються. Так, унаслідок діяльності людини на Землі зникло 2 ⁄ 3
лісів,хоча вони, як відомо, є „ зеленими легенями ” планети. Щорічно 1
га лісу дарує людині 18млн
кисню. За розрахунками спеціалістів, 1
га лісу поглинає вуглекислого газу стільки, скільки його „ видихають ”
500 осіб.
3
5. Швидкість, із якою вирубуються ліси, жахлива: кожної хвилини їх
знищується майже 40 га, і ще кілька гектарів землі спустелюються.
Особливо небезпечним є вирубування лісів в Південній Америці,
Південно – Східній та Південній Азії. Експерти встановили, що при
таких темпах використання лісових ресурсів приблизно через 80 років
ліси зовсім зникнуть з лиця нашої планети.
Не менш сумною є доля представників тваринного світу. Хижацьке
ставлення людини до фауни призвело до повного знищення багатьох
видів тварин і птахів. Відомим є факт, як у ХVІІІ ст. були знищені
десятки мільйонів бізонів, що мирно паслися в преріях Північної
Америки. Під час будівництва Канзаської залізниці щорічно
знищувалося до 2,5млн бізонів. І ось підсумок - у 1890 році в Америці
залишилось трохи більше 600 бізонів, зараз цей вид зберігається лише в
заповідниках.
Майже винищені індійські носороги та слони, на межі вимирання –
африканські слони, потребують допомоги австралійські сумчасті ведмеді
– коала. Наприклад, у 1924 році з Австралії було вивезено 2млн шкірок
цієї тварини. У Японії було знищено (заради пір’я) величезну кількість
білосніжних альбатросів і білих чапель.
За даними міжнародного союзу охорони природи, за людської
провини з 1600 року на Землі зникла майже 600 видів птахів, майже 70
видів ссавців, під загрозою вимирання опинились понад 1000 видів
тварин. Види, що зникли, відновити уже неможливо. ”
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
Вчитель звертається до учнів, щоб вони прокоментували цитату:
„ Хто рубає дерево – скорочує власне життя ”. Далі можна використати
метод „ Ланцюг ідей ”. Вчитель роздає чисті аркуші паперу на кожен
ряд, щоб діти записали свої відповіді, передаючи аркуші з першої парти
на останню (час виконання 5 хвилин). Вчитель перевіряє завдання,
зачитує відповіді та робить висновок.
4
6. Логічний диктант.
Вчитель пропонує учням, за наведеними прикладами господарської
діяльності людини, визначити які з них шкодять природі (―), а які їх
відновлюють ( + ).
1. Вирубування лісів ―
2. Осушення боліт
―
3. Насадження лісосмуг
+
4. Розорення степів
―
5. Створення заповідників +
6. Замкнений цикл води на підприємствах +
7. Створення стихійних сміттєзвалищ на околицях міст, сіл
8. Створення водосховищ ―
9. Пошиття одягу з штучного хутра +
10. Будівництво сонячних батарей
+
―
Гра „ Хто я? ”
Матеріали: для проведення цієї гри знадобляться паперові
таблички з назвами тварин та рослин певної екосистеми, шпильки.
Діяльність вчителя:перед початком гри вчитель кріпить до одягу
на спинах гравців таблички так, щоб вони не бачили власної, але могли
вільно бачити таблички інших. Також пропонує учням за допомогою
простих запитань, на які можна відповідати лише „Так ” чи „Ні ”, про
розміри, забарвлення, місце існування, характер чи час живлення і т.д.,
якомога швидше з’ясувати в інших гравців, яких живих організмів вони
представляють.
Діяльність учнів:
Перший етап: коли гравець зрозумів, ким є у цій грі, він підходить
до викладача і повідомляє йому свою назву. Ведучий (викладач)
нараховує йому бали залежно від того, скільки часу і запитань
знадобилось гравцеві, щоб відгадати „самого себе ” (що менше часу та
запитань тим більше балів).
Другий етап:ті гравці, хто з’ясував ким є, складають ланцюги
живлення та харчові піраміди. Перемагає група, яка першою їх побудує і
відобразить зв’язки в них. Групи ознайомлюють одна одну з будовою
своїх ланцюгів.
5
7. Завершення гри:вчитель стимулює учнів зробити висновки про те,
що було б, якби представники якоїсь ланки надто розмножилися чи,
навпаки, зникли.
V.
ПІДСУМОК УРОКУ
Слово вчителя: „Навчитися з повагою ставитися до живої природи
дуже важливо. І не тільки тому, що вона задовольняє наші потреби в їжі,
одязі, а й тому, що в неї є право існувати є розвиватися за своїми
законами. Коли кожна людина зрозуміє, що й вона є часткою світу
природи, тоді людство усвідомить усю важливість охорони всіх форм
життя, з яких і складається біосфера ”.
VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Опрацювати текст §58.
Завдання „ Малюючи – вчуся ”.
Намалювати об’єкти біосфери: ліс, степ, болото…(один на вибір).
Потім поблизу намалювати антропогенні об’єкти, які, на його думку,
змінюють цей об’єкти, порушуючи його цільність.
6