Delhi Call Girls Punjabi Bagh 9711199171 ☎✔👌✔ Whatsapp Hard And Sexy Vip Call
Building Structure : Structural analysis of a bungalow
1. BUILDING STRUCTURES BLD61003
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
ANALYSIS OF:
REST, RELAXATION AND COMMERCIAL CENTRE
IN SEBANGKOI, SARIKEI, SARAWAK
TUTOR: Mr Mohamed Rizal Mohamed
GROUP
Chong Xian Jun 0332605
Loi Chi Wun 0328652
Ng Zien Loon 0328565
Nicholas Wong 0328559
Raemi Safri 0328385
Yew Jey Yee 0327708
SCHOOL OF ARCHITECTURE, BUILDING AND DESIGN
2.
3. CONTENTS
1.0 INTRODUCTION
2.0 DRAWINGS
2.1 Architectural Floor Plans
2.2 Structural Plans
2.3 Load Distribution Plans
2.4 Column Tributary Areas
2.5 Column and Beam distribution
3.0 SUMMARY OF SPECIFICATIONS
4.0 STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
4.1 Chong Xian Jun
4.2 Loi Chi Wun
4.3 Ng Zien Loon
4.4 Nicholas Wong
4.5 Raemi Safri
4.6 Yew Jey Yee
1
3
13
15
4
6
8
10
12
16
42
74
102
131
157
5. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
1.0 STRUCTURAL ANALYSIS OF BUNGALOW
In a group of six, we were tasked to select and obtain drawings of a 2-3 storey bungalow,
using our knowledge of structural theory to produce structural plans for the building. From
the structural plans produced, we were then required to analyze the beams and columns of
the building.
We chose the Rest, Relaxation and Commercial Centre (RRCC), a 3 storey building located
in Sebangkoi, Sarikei, Sarawak. The building includes separate dormitories for both male
and female occupants, and a seminar hall on the 2nd floor.
02
7. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
2.1 ARCHITECTURAL DRAWINGS
GROUND FLOOR ARCHITECTURAL PLAN
FIRST FLOOR ARCHITECTURAL PLAN 1:300
1:300
04
8. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
2.1 ARCHITECTURAL DRAWINGS
SECOND FLOOR ARCHITECTURAL PLAN
ROOF ARCHITECTURAL PLAN 1:300
1:300
05
9. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
2.2 STRUCTURAL DRAWINGS
GROUND FLOOR STRUCTURAL PLAN
FIRST FLOOR STRUCTURAL PLAN 1:300
1:300
06
10. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
2.2 STRUCTURAL DRAWINGS
SECOND FLOOR STRUCTURAL PLAN
ROOF STRUCTURAL PLAN 1:300
1:300
07
11. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
2.3 LOAD DISTRIBUTION DRAWINGS
GROUND FLOOR LOAD DISTRIBUTION PLAN
FIRST FLOOR LOAD DISTRIBUTION PLAN 1:300
1:300
08
12. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
2.3 LOAD DISTRIBUTION DRAWINGS
SECOND FLOOR LOAD DISTRIBUTION PLAN
ROOF LOAD DISTRIBUTION PLAN 1:300
1:300
09
13. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
2.4 COLUMN TRIBUTARY DRAWINGS
GROUND FLOOR COLUMN TRIBUTARY PLAN
FIRST FLOOR COLUMN TRIBUTARY PLAN 1:300
1:300
10
14. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
2.4 COLUMN TRIBUTARY DRAWINGS
SECOND FLOOR COLUMN TRIBUTARY PLAN
ROOF COLUMN TRIBUTARY PLAN 1:300
1:300
11
15. CHONG XIAN JUN
LOI CHI WUN
NG ZIEN LOON
NICHOLAS WONG YEW KHUNG
RAEMI SAFRI
YEW JEY YEE
STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
2.5 COLUMN AND BEAM DISTRIBUTION
12
FIRST FLOOR LOAD DISTRIBUTION PLAN
17. BEAM
Dimension
(width x length)
0.25m x 0.60m or 0.20m x 0.50m
(refer to structural plans)
Material Density 24kN/m³ (reinforced concrete)
COLUMN
Dimension
(width x length x height)
0.30m x 0.30m x 3.00m
Material Density 24kN/m³ (reinforced concrete)
WALL
Dimension
(width x height)
0.15m x 3.00m
Material Density 19kN/m³ (brick)
SLAB
Dimension (thickness) 0.125m
Material Density 24kN/m³ (reinforced concrete)
Live Load 1.50k/Nm²
ROOF
Dead Load 1.00kN/m²
Live Load 0.50kN/m²
STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
3.0 SUMMARY OF SPECIFICATIONS
14
19. CHONG XIAN JUN 0332605
STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS
& COLUMNS
20. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
COLUMN ANALYSIS
BEAM ANALYSIS
BEAM B/2-3 (Uniformly Distributed Load)
BEAM B-D/3 (Uniformly Distributed Load and Point Load from
Beam B/2-4)
COLUMN A8 (Perimeter Column)
COLUMN C6 (Interior Column)
FIRST FLOOR LOAD DISTRIBUTION PLAN
17
21. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
BEAM ANALYSIS
FIRST FLOOR LOAD DISTRIBUTION PLAN
BEAM B/2-3
BEAM B/2-3 CARRIES:
Dead Load from beam self weight : Gridline B/2-3
Dead Load from brick wall self weight : Gridline B/2-3
Dead Load from slab self weight : Gridline B-C/2-3
Live Load from slab : Gridline B-C/2-3
18
22. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
DEAD LOAD
Beam Self Weight
= Beam size x Density of reinforced concrete
= (0.20 x 0.50) m² x 24 kN/m³
= 2.40 kN/m
Brick Wall Self Weight
= Wall height x Wall thickness x Density of brick
= (3.00 x 0.15) m² x 19 kN/m³
= 8.55 kN/m
Slab B-C/2-3 Self Weight
= Slab thickness x Density of reinforced
concrete x Lx
/2
= (0.125m x 24 kN/m³) x 3.6
/2
= 3 kN/m² x 1.8m
= 5.40 kN/m
Total Dead Load
For 2-3 = (2.40 + 8.55 + 5.40) kN/m
= 16.35 kN/m
LIVE LOAD
Slab B-C/2-3
= Live load (UBBL) x Lx
/2
= 1.5 kN/m² x 3.6
/2
= 2.70 kN/m
ULTIMATE LOAD
Ultimate Dead Load
= Total dead load x Load factor
= 16.35 kN/m x 1.4
= 22.89 kN/m
2 3
3600
2.40 kN/m
8.55 kN/m
5.40 kN/m
16.35 kN/m
2 3
3600
2.70 kN/m
2 3
3600
22.89 kN/m
19
23. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
Ultimate Live Load
= Total live load x Load factor
= 2.70 kN/m x 1.6
= 4.32 kN/m
Total Ultimate Load
For B/2-3 = (22.89 + 4.32) kN/m
= 27.21 kN/m
REACTION FORCES
Total Load
= 27.21 kN/m x 3.6 m
= 97.96 kN
ΣM = 0
0 = M3B2
+ (-M3B1
)
= (Ra
x 3.6) - (97.96 x 1.8)
= 3.6 Ra
- 176.32
3.6 R2B
= 176.32
R2B
= 48.98 kN
ΣF = 0
0 = R2B
+R3B
+ (-97.96)
0 = 48.98 + R3B
-97.96
R3B
= 97.96 - 48.98
= 48.98 kN
SHEAR FORCES
48.98 - 97.96 = -48.98 kN
-48.98 + 48.98 = 0 kN
4.32 kN/m
27.21 kN/m
2 3
3600
97.96 kN
1800 1800
R2B
R3B
48.98 kN 48.98 kN
27.21 kN/m
48.98 kN
48.98 - 97.96
= -48.98 kN
-48.98 + 48.98
= 0kN
2 3
M3B1
M3B2
20
24. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
BENDING MOMENT
Positive Area
= 48.98 kN x 1.8 m x ½
= 44.08 kNm
Negative Area
= -48.98 kN x 1.8 m x ½
= -44.08 kNm
∴ Positive area = Negative area
44.08 kNm + (-44.08 kNm) = 0
0 kNm 44.08-44.08
= 0 kNm
44.08 kNm
21
25. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
FIRST FLOOR LOAD DISTRIBUTION PLAN
BEAM C/2-4
BEAM C/2-4 CARRIES:
Dead Load from beam self weight : Gridline C/2-3, C/3-4
Dead Load from brick wall self weight : Gridline C/ 2-3. C/3-4
Dead Load from slab self weight : Gridline B-C/2-3, C-D/2-3, B-C/3-4, C-D/3-4
Live Load from slab : Gridline B-C/2-3, C-D/2-3, B-C/3-4, C-D/3-4
DEAD LOAD
Beam Self Weight
= Beam size x Density of reinforced concrete
= (0.25 x 0.60) m² x 24 kN/m³
= 7.20 kN/m
7200
7.20 kN/m
2 43
22
26. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
2 43
Brick Wall Self Weight
= Wall thickness x Height x Density of
reinforced concrete
= (0.15 x 3) m² x 19 kN/m³
= 8.55 kN/m
Slab B-C/2-3 Self Weight
= Slab thickness x Density of reinforced
concrete x Lx
/2
= (0.125m x 24 kN/m³) x 3.6
/2
= 3 kN/m² x 1.8m
= 5.40 kN/m
Slab C-D/2-3 Self Weight
= Slab thickness x Density of reinforced
concrete x Lx
/2
= (0.125m x 24 kN/m³) x 3.6
/2
= 3 kN/m² x 1.8m
= 5.40 kN/m
Slab B-C/3-4 Self Weight
= Slab thickness x Density of reinforced
concrete x Lx
/2
= (0.125m x 24 kN/m³) x 3.6
/2
= 3 kN/m² x 1.8m
= 5.40 kN/m
Slab C-D/3-4 Self Weight
= Slab thickness x Density of reinforced
concrete x Lx
/2
= (0.125m x 24 kN/m³) x 3.6
/2
= 3 kN/m² x 1.8m
= 5.40 kN/m
8.55 kN/m
5.40 kN/m
5.40 kN/m
5.40 kN/m
5.40 kN/m
23
27. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
Total Dead Load
For 5-6 = (7.20 + 8.55 + 5.40 + 5.40) kN/m
= 26.55 kN/m
LIVE LOAD
Slab B-C/2-3
= Live load (UBBL) x Lx
/2
= 1.5 kN/m² x 3.6
/2
= 2.70 kN/m
Slab C-D/2-3
= Live load (UBBL) x Lx
/2
= 1.5 kN/m² x 3.6
/2
= 2.70 kN/m
Slab B-C/3-4
= Live load (UBBL) x Lx
/2
= 1.5 kN/m² x 3.6
/2
= 2.70 kN/m
Slab C-D/3-4
= Live load (UBBL) x Lx
/2
= 1.5 kN/m² x 3.6
/2
= 2.70 kN/m
Total Live Load
For 2-3
= (2.70 + 2.70 ) kN/m
= 5.40 kN/m
For 3-4
= (2.70 + 2.70) kN/m
= 5.40 kN/m
26.55 kN/m
7200
2 43
2.70 kN/m
2.70 kN/m
2.70 kN/m
2.70 kN/m
5.40 kN/m
24
28. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
ULTIMATE LOAD
Ultimate Dead Load
For 2-3 = Total dead load x Load factor
= 26.55 kN/m x 1.4
= 37.17 kN/m
For 3-4 = Total dead load x Load factor
= 26.55 kN/m x 1.4
= 37.17 kN/m
Ultimate Live Load
For 2-3 = Total dead load x Load factor
= 5.40 kN/m x 1.6
= 8.64 kN/m
For 3-4 = Total dead load x Load factor
= 5.40 kN/m x 1.6
= 8.64 kN/m
Total Ultimate Load
For 2-3 = (37.17 + 8.64) kN/m
= 45.81 kN/m
For 3-4 = (37.17 + 8.64) kN/m
= 45.81 kN/m
REACTION FORCES
Total Load
For 2-3
= 45.81 kN/m x 3.6 m
= 164.91 kN
For 3-4
= 45.81 kN/m x 3.6m
= 164.91 kN
2 4
7200
3
3600 3600
37.17 kN/m 37.17 kN/m
8.64 kN/m 8.64 kN/m
45.81 kN/m
164.91 kN
R2C
R4C
45.81 kN/m
164.91 kN
R3C
25
30. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
FIRST FLOOR LOAD DISTRIBUTION PLAN
BEAM B-D/3
BEAM B-D/3 CARRIES:
Dead Load from beam self weight : Gridline B-C/3, C-D/3
Dead Load from slab self weight : Gridline B-C/2-3, C-D/2-3, B-C/3-4, C-D/3-4
Live Load from slab : Gridline B-C/2-3, C-D/2-3, B-C/3-4, C-D/3-4
Point Load from B/2-4 : Gridline B/2-4
27
31. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
DEAD LOAD
Beam Self Weight
= Beam size x Density of reinforced concrete
= (0.20 x 0.50) m² x 24 kN/m³
= 2.40 kN/m
Slab B-C/2-3 Self Weight
= Slab thickness x Density of reinforced
concrete x Lx
/2
= (0.125m x 24 kN/m³) x 3.6
/2
= 3 kN/m² x 1.8m
= 5.40 kN/m
Slab B-C/3-4 Self Weight
= Slab thickness x Density of reinforced
concrete x Lx
/2
= (0.125m x 24 kN/m³) x 3.6
/2
= 3 kN/m² x 1.8m
= 5.40 kN/m
Slab C-D/2-3 Self Weight
= Slab thickness x Density of reinforced
concrete x Lx
/2
= (0.125m x 24 kN/m³) x 3.6
/2
= 3 kN/m² x 1.8m
= 5.40 kN/m
Slab C-D/3-4 Self Weight
= Slab thickness x Density of reinforced
concrete x Lx
/2
= (0.125m x 24 kN/m³) x 3.6
/2
= 3 kN/m² x 1.8m
= 5.40 kN/m
B D
7200
2.40 kN/m
5.40kN/m
5.40 kN/m
5.40 kN/m
5.40 kN/m
C
28
32. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
Total dead load from slab
For B-C/3
= ( 5.40 + 5.40) kN
= 10.80 kN
For C-D/3
= ( 5.40 + 5.40) kN
= 10.80 kN
Total uniformly distributed load
= 2.40 + 10.80
= 13.20 kN/m
Total point load from beams C/ 2-4
= R3C (Total)
= 164.92 kN
LIVE LOAD
Slab B-C/2-3
= Live load (UBBL) x Lx
/2
= 1.5 kN/m² x 3.6
/2
= 2.70 kN/m
Slab B-C/3-4
= Live load (UBBL) x Lx
/2
= 1.5 kN/m² x 3.6
/2
= 2.70 kN/m
Slab C-D/2-3
= Live load (UBBL) x Lx
/2
= 1.5 kN/m² x 3.6
/2
= 2.70 kN/m
7200
B DC
164.92 kN
2.70 kN/m
2.70 kN/m
10.80 kN/m 10.80 kN/m
2.70 kN/m
10.80 kN/m10.80 kN/m
29
33. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
Total Live Load
For B-C
= (2.70 + 2.70 ) kN/m
= 5.40 kN/m
For C-D
= (2.70 + 2.70 ) kN/m
= 5.40 kN/m
ULTIMATE LOAD
Ultimate uniformly distributed dead load (UDL)
= ( 13.20 x 1.4 ) kN
= 18.48 kN
Ultimate live load
= ( 5.40 x 1.6 ) kN
= 8.64 kN
Total Ultimate Load
= ( 18.48 + 8.64 ) kN
= 27.12 kN
Ultimate dead point load
= ( 164.92 x 1.4 ) kN
= 230.89 kN
7200
B DC
5.40 kN/m
Slab C-D/3-4
= Live load (UBBL) x Lx
/2
= 1.5 kN/m² x 3.6
/2
= 2.70 kN/m
2.70 kN/m
230.89 kN
18.48 kN/m
8.64 kN/m
27.12 kN/m
30
34. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
REACTION FORCES
Total Load
= 27.12 kN/m x 7.2 m + Point Load
= ( 195.26 + 230.89) kN
= 426.15 kN
About point 3D
ΣM = 0
0 = M3D1
+ (-M3D2)
)
= (R3B
x 7.2) - (426.15 x 3.6)
= 7.2 R3B
- 1534.14
7.2 R3B
= 1534.14
R3B
= 213.08 kN
ΣF = 0
0 = R3B
+R3D
+ (-426.15)
0 = 213.08 + R3D
- 426.15
R3D
= 426.15 - 213.08
= 213.07 kN
SHEAR FORCES
27.12 x 3.6 = 97.63 kN
213.08 - 97.63 = 115.45 kN
115.45 - 230.89 = -115.44 kN
-115.44 - 97.63 = -213.07 kN
-213.07 + 213.07 = 0 kN
BENDING MOMENT
Positive Area
= (213.08 + 115.45) kN x ½ x 3.6 m
= 591.35 kNm
Negative Area
= (-115.45 - 213.07) kN x ½ x 3.6 m
= -591.35 kNm
∴ Positive area = Negative area
591.35 kNm + (-591.35 kNm) = 0
7200
B DC
426.15 kN
R3B
R3D
MD3 (1)
MD3 (2)
213.08 kN 213.07 kN
230.89 kN
27.12 kN/m
213.08 kN
-115.44-97.63
= -213.07 kN
-213.07+213.07
= 0kN
213.08 - 97.63
= 115.45kN
115.45 - 230.89
= -115.44kN
0 kNm 591.35 - 591.35
= 0 kNm
591.35 kNm
31
35. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
COLUMN ANALYSIS
ROOF LEVEL TRIBUTARY AREA
COLUMN B2
ROOF LEVEL
DEAD LOAD
Roof Weight
= (1.8 x 1.8) m² x 1.0 kN/m²
= 3.24 kN
Roof Beam
= (1.8 + 1.8) m x 1.44 kN/m
= 5.18 kN
Total Dead Load
= (3.24 + 5.18) kN
= 8.42 kN
LIVE LOAD
Roof Weight
= (1.8 x 1.8) m² x 0.5 kN/m²
= 1.62kN
32
36. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
SECOND FLOOR TRIBUTARY AREA
SECOND FLOOR
DEAD LOAD
Roof Self Weight
= (3.60 x 2.70) m² x 1.0 kN/m²
= 9.72 kN
Beam Self Weight
= (1.80 + 1.80 + 3.60 + 0.90) m x 1.44
kN/m
+ 2.7 m x 1.44 kN/m x ½
= 11.66 kN + 1.94 kN
= 13.60 kN
Brick Wall Self Weight
= ( 1.80 + 1.80 )m x 10 kN/m
= 36.00 kN
LIVE LOAD
Total Live Load from Roof
= (3.60 x 2.70) m² x 0.5 kN/m²
= 4.86 kN
33
37. Column Self Weight
= (0.3 x 0.3 x 3.0) m³ x 24 kN/m³
= 6.48 kN
Total Dead Load
= (9.72 + 13.60 + 36.00 + 6.48) kN
= 65.80 kN
STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
FIRST FLOOR TRIBUTARY AREA
34
38. FIRST FLOOR
DEAD LOAD
Slab Self Weight
= (2.70 x 3.60) m² x 3.6 kN/m²
= 34.99 kN
Beam Self Weight
= (1.80 + 1.80 + 0.90 + 3.60) m x 1.44
kN/m + 2.70 m x 1.44 kN/m x ½
= 13.61 kN
Brick Wall Self Weight
= (1.80 + 1.80 + 0.90) m x 10 kN/m
= 45.00 kN
Column Self Weight
= (0.3 x 0.3 x 3.0) m³ x 24 kN/m³
= 6.48 kN
Total Dead Load
= (34.99 + 13.61 + 45.00 + 6.48) kN
= 100.08 kN
STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
LIVE LOAD
Total Live Load
= (2.70 x 3.60) m² x 1.5 kN/m²
= 14.58 kN
35
39. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
GROUND FLOOR TRIBUTARY AREA
GROUND FLOOR
DEAD LOAD
Slab Self Weight
= (5.40 x 1.80 + 0.90 x 3.60) m² x 3.6 kN/m²
= 46.66 kN
Beam Self Weight
= (1.80 + 1.80 + 0.90 + 3.60) m x 1.44 kN/m
+ 2.70 m x 1.44 kN/m x ½
= 11.66 kN + 1.94 kN
= 13.60 kN
Brick Wall Self Weight
= (1.80 + 1.80 + 0.90) m x 10 kN/m
= 45.00 kN
LIVE LOAD
Total Live Load
= (5.40 x 1.80 + 0.90 x 3.60) m² x 1.5
kN/m²
= 19.44 kN
36
40. Column Self Weight
= (0.3 x 0.3 x 3.0) m³ x 24 kN/m³
= 6.48 kN
Total Dead Load
= (46.66 + 13.60 + 45.00 + 6.48) kN
= 111.74 kN
ULTIMATE LOAD
Total Dead Load
= (8.42 + 65.80 + 100.08 + 111.74) kN
= 286.04 kN
Ultimate Dead Load
= 286.04 kN x 1.4
= 400.46 kN
Total Live Load
= (1.62 + 4.86 + 14.88 + 19.94) kN
= 41.00 kN
Ultimate Live Load
= 41.00 x 1.6
= 65.60 kN
Total Ultimate Load
= Ultimate dead load + Ultimate live load
= (400.46 + 65.60) kN
= 466.06 kN
STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW 37
41. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
COLUMN ANALYSIS
COLUMN D3
SECOND FLOOR TRIBUTARY AREA
SECOND FLOOR
DEAD LOAD
Roof Self Weight
= (7.20 x 4.50) m² x 1.0 kN/m²
= 32.40 kN
Beam Self Weight
= 4.5 m x 1.44 kN/m + 4.5 m x 2
x 1.44 kN/m x ½
= 12.96 kN
Column Self Weight
= (0.3 x 0.3 x 3.0) m³ x 24 kN/m³
= 6.48 kN
LIVE LOAD
Total Live Load from Roof
= (7.20 x 4.50) m² x 0.5 kN/m²
= 16.20 kN
38
42. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
FIRST FLOOR TRIBUTARY AREA
Total Dead Load
= (32.40 + 12.96 + 6.48) kN
= 51.84 kN
FIRST FLOOR
DEAD LOAD
Slab Self Weight
= (7.20 x 4.50) m² x 3.6 kN/m²
= 116.64 kN
Beam Self Weight
= 4.50 m x 1.44 kN/m + 4.50 m x 2 x
1.44 kN/m x ½
= 12.96 kN
Brick Wall Self Weight
= 4.50 m x 10 kN/m + 4.50m x 2 x 10
kN/m x ½
= 90.00 kN
LIVE LOAD
Total Live Load
= (7.20 x 4.50) m² x 1.5 kN/m²
= 48.60 kN
39
43. Column Self Weight
= (0.3 x 0.3 x 3.0) m³ x 24 kN/m³
= 6.48 kN
Total Dead Load
= (116.64 + 12.96 + 90.00 + 6.48) kN
= 226.08 kN
STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
GROUND FLOOR TRIBUTARY AREA
GROUND FLOOR
DEAD LOAD
Slab Self Weight
= (7.20 x 4.50) m² x 3.6 kN/m²
= 116.64 kN
Beam Self Weight
= 4.50 m x 1.44 kN/m + 4.50 m x 2 x
1.44 kN/m x ½
= 12.96 kN
LIVE LOAD
Total Live Load
= (7.20 x 4.50) m² x 1.5 kN/m²
= 48.60 kN
40
44. Brick Wall Self Weight
= 4.50 m x 10 kN/m + 4.50m x 2 x 10 kN/m x ½
= 90.00 kN
Column Self Weight
= (0.3 x 0.3 x 3.0) m³ x 24 kN/m³
= 6.48 kN
Total Dead Load
= (116.64 + 12.96 + 90.00 + 6.48) kN
= 226.08 kN
ULTIMATE LOAD
Total Dead Load
= (51.84 + 226.08 + 226.08) kN
= 504.00 kN
Ultimate Dead Load
= 504.00 kN x 1.4
= 705.60 kN
Total Live Load
= (16.20 + 48.60 + 48.60) kN
= 113.40 kN
Ultimate Live Load
= 113.40 kN x 1.6
= 181.44 kN
Total Ultimate Load
= Ultimate dead load + Ultimate live load
= (705.60 + 113.40) kN
= 819.00 kN
STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW 41
45. LOI CHI WUN 0328652
STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS
& COLUMNS
46. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
COLUMN ANALYSIS
BEAM ANALYSIS
BEAM E/6-8 (Uniformly Distributed Load)
BEAM 6/E-G (Uniformly Distributed Load and Point Load from
Beam F/5-6 and F/6-8)
COLUMN E8 (Perimeter Column)
COLUMN G6 (Interior Column)
FIRST FLOOR LOAD DISTRIBUTION PLAN
43
47. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
BEAM ANALYSIS
FIRST FLOOR LOAD DISTRIBUTION PLAN
BEAM E/6-8
BEAM A/5-6 CARRIES:
Dead Load from beam self weight : Gridline 6-8
Dead Load from brick wall self weight : Gridline 6-8
Dead Load from slab self weight : Gridline D-E/6-8 , E-F/6-8
Live Load from slab : Gridline D-E/6-8 , E-F/6-8
44
48. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
DEAD LOAD
Beam Self Weight
= Beam size x Density of reinforced concrete
= (0.25 x 0.60) m² x 24 kN/m³
= 3.60 kN/m
Brick Wall Self Weight
= Wall height x Wall thickness x Density of brick
= (3.00 x 0.15) m² x 19 kN/m³
= 8.55 kN/m
Slab A-B/5-6 Self Weight
= Slab thickness x Density of reinforced
concrete x Lx
/2
= (0.125m x 24 kN/m³) x 3.6
/2
= 3 kN/m² x 1.8m
= 5.40 kN/m
Total Dead Load
For 5-6 = (3.60 + 8.55 + 5.40) kN/m
= 17.55 kN/m
LIVE LOAD
Slab A-B/5-6
= Live load (UBBL) x Lx
/2
= 1.5 kN/m² x 3.6
/2
= 2.70 kN/m
ULTIMATE LOAD
Ultimate Dead Load
= Total dead load x Load factor
= 17.55 kN/m x 1.4
= 24.57 kN/m
5 6
4200
3.60 kN/m
8.55 kN/m
5.40 kN/m
17.55 kN/m
5 6
4200
2.70 kN/m
5 6
4200
24.57 kN/m
45
49. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
Ultimate Live Load
= Total live load x Load factor
= 2.70 kN/m x 1.6
= 4.32 kN/m
Total Ultimate Load
For 5-6 = (24.57 + 4.32) kN/m
= 28.89 kN/m
REACTION FORCES
Total Load
= 28.89 kN/m x 4.2 m
= 121.34 kN
By using 6A as reference point,
ΣM = 0
0 = M6A1
+ (-M6A2
)
= (R5A
x 4.2) - (121.34 x 2.1)
= 4.2 R5A
- 254.81
4.2 R5A
= 254.81
R5A
= 60.67 kN
ΣFy
= 0
0 = R5A
+R6A
+ (-121.34)
0 = 60.67 + R6A
-121.34
R6A
= 121.34 - 60.67
= 60.67 kN
SHEAR FORCES
60.67 - 121.34 = -60.67 kN
-60.67 + 60.67 = 0 kN
4.32 kN/m
28.89 kN/m
5 6
4200
121.34 kN
2100 2100
R5A
R6A
60.67 kN 60.67 kN
28.89 kN/m
60.67 kN
60.60 - 121.34
= -60.67 kN
-60.67 + 60.67
= 0kN
M6A1
M6A2
46
50. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
BENDING MOMENT
Positive Area
= 60.67 kN x 2.1 m x ½
= 63.70 kNm
Negative Area
= -60.67 kN x 2.1 m x ½
= -63.70 kNm
∴ Positive area = Negative area
63.70 kNm + (-63.70 kNm) = 0
0 kNm 63.70 - 63.70
= 0 kNm
63.70 kNm
47
51. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
DEAD LOAD
Beam Self Weight
= Beam size x Density of reinforced concrete
= (0.25 x 0.60) m² x 24 kN/m³
= 3.60 kN/m
Brick Wall Self Weight
= Wall height x Wall thickness x Density of brick
= (3.00 x 0.15) m² x 19 kN/m³
= 8.55 kN/m
Slab D-E/6-8 Self Weight
= Slab thickness x Density of reinforced
concrete x Lx
/2
= (0.125m x 24 kN/m³) x 3.6
/2
= 3 kN/m² x 1.8m
= 5.40 kN/m
Slab E-F/6-8 Self Weight
= Slab thickness x Density of reinforced
concrete x Lx
/2
= (0.125m x 24 kN/m³) x 3.6
/2
= 3 kN/m² x 1.8m
= 5.40 kN/m
Total Dead Load
For 6-8 = (3.60 + 8.55 + 5.40 + 5.40 ) kN/m
= 22.95 kN/m
LIVE LOAD
Slab D-E/6-8
= Live load (UBBL) x Lx
/2
= 1.5 kN/m² x 3.6
/2
= 2.70 kN/m
6 8
4800
3.60 kN/m
8.55 kN/m
5.40 kN/m
5.40 kN/m
6 8
4800
2.70 kN/m
22.95 kN/m
48
52. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
Slab D-E/6-8
= Live load (UBBL) x Lx
/2
= 1.5 kN/m² x 3.6
/2
= 2.70 kN/m
Total Live Load
For 6-8 = (2.70 + 2.70) kN/m
= 5.40 kN/m
ULTIMATE LOAD
Ultimate Dead Load
= Total dead load x Load factor
= 22.95 kN/m x 1.4
= 32.13 kN/m
Ultimate Live Load
= Total live load x Load Factor
= 5.4 kN/m x 1.6
= 8.64 kN/m
Total Ultimate Load
For 6-8 = (32.13 + 8.64) kN/m
= 40.77 kN/m
2.70 kN/m
40.77 kN/m
6 8
4800
2.70 kN/m
32.13 kN/m
5.40 kN/m
49
53. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
REACTION FORCES
Total Load
= 40.77 kN/m x 4.8 m
= 195.70 kN
By using 6E as reference point,
ΣM = 0
0 = M6E1
+ (-M6E2
)
= (R6E
x 4.8) - (195.70 x 2.4)
= 4.8 R6E
- 469.68
4.8 R6E
= 469.68
R6E
= 97.85 kN
ΣFy
= 0
0 = R6E
+R8E
+ (-195.70)
0 = 97.85 + R6A
-195.70
R6A
= 195.70 - 97.85
= 97.85 kN
SHEAR FORCES
97.85 - 195.70 = -97.85 kN
-97.85 + 97.85 = 0 kN
6 8
4800
195.70 kN
2400 2400
R6E
R8E
97.85 kN 97.85 kN
40.77 kN/m
97.85 kN
97.85 - 195.70
= -97.85 kN
-97.85 + 97.85
= 0kN
M6E1
M6E2
BENDING MOMENT
Positive Area
= 97.85 kN x 2.1 m x ½
= 102.74 kNm
Negative Area
= -97.85 kN x 2.1 m x ½
= -102.74 kNm
∴ Positive area = Negative area
102.74 kNm + ( -102.74 kNm ) = 0
0 kNm 102.74-102.74
= 0 kNm
102.74 kNm
50
54. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
FIRST FLOOR LOAD DISTRIBUTION PLAN
BEAM F/6-8
BEAM F/6-8 CARRIES:
Dead Load from beam self weight : Gridline 6-8
Dead Load from brick wall self weight : Gridline 6-8
Dead Load from slab self weight : Gridline E-F/6-8, F-G/6-8
Live Load from slab : Gridline E-F/6-8, F-G/6-8
51
55. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
DEAD LOAD
Beam Self Weight
= Beam size x Density of reinforced concrete
= (0.20 x 0.50) m² x 24 kN/m³
= 2.40 kN/m
Brick Wall Self Weight
= Wall height x Wall thickness x Density of brick
= (3.00 x 0.15) m² x 19 kN/m³
= 8.55 kN/m
Slab E-F/6-8 Self Weight
= Slab thickness x Density of reinforced
concrete x Lx
/2
= (0.125m x 24 kN/m³) x 3.6
/2
= 3 kN/m² x 1.8m
= 5.40 kN/m
Slab F-G/6-8 Self Weight
= Slab thickness x Density of reinforced
concrete x Lx
/2
= (0.125m x 24 kN/m³) x 3.6
/2
= 3 kN/m² x 1.8m
= 5.40 kN/m
Total Dead Load
For 6-8 = (2.40 + 8.55 + 5.40 + 5.40) kN/m
= 21.75 kN/m
LIVE LOAD
Slab E-F/6-8
= Live load (UBBL) x Lx
/2
= 1.5 kN/m² x 3.6
/2
= 2.70 kN/m
6 8
4800
2.40 kN/m
8.55 kN/m
5.40 kN/m
21.75 kN/m
6 8
4800
2.70 kN/m
5.40 kN/m
52
56. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
Slab F-G/6-8
= Live load (UBBL) x Lx
/2
= 1.5 kN/m² x 3.6
/2
= 2.70 kN/m
Total Live Load
For 6-8 = (2.70 + 2.70) kN/m
= 5.40 kN/m
ULTIMATE LOAD
Ultimate Dead Load
= Total dead load x Load factor
= 21.75 kN/m x 1.4
= 30.45 kN/m
Ultimate Live Load
= Total live load x Load factor
= 5.40 kN/m x 1.6
= 8.64 kN/m
Total Ultimate Load
For 6-8 = (30.45 + 8.64) kN/m
= 39.09 kN/m
2.70 kN/m
5.40 kN/m
6 8
4800
30.45 kN/m
8.64 kN/m
39.09 kN/m
53
57. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
REACTION FORCES
Total Load
= 39.09 kN/m x 4.8 m
= 187.63 kN
By using 6F as reference point,
ΣM = 0
0 = M6F1
+ (-M6F2
)
= (R6F
x 4.8) - (187.63 x 2.4)
= 4.8 R6F
- 450.32
4.2 R6F
= 450.32
R5B
= 93.82 kN
ΣFy
= 0
0 = R6B
+R8B
+ (-187.63)
0 = 93.82 + R8B
-187.63
R8B
= 187.63 - 93.82
= 93.82 kN
6 8
4800
187.63 kN
2400 2400
R6F
93.82 kN 93.82 kN
39.09 kN/m
R8F
M6F1
M6F2
54
58. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
FIRST FLOOR LOAD DISTRIBUTION PLAN
BEAM F/5-6
BEAM F/5-6 CARRIES:
Dead Load from beam self weight : Gridline 5-6
Dead Load from brick wall self weight : Gridline 5-6
Dead Load from slab self weight : Gridline E-F/5-6, F-G/5-6
Live Load from slab : Gridline E-F/5-6, F-G/5-6
55
59. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
DEAD LOAD
Beam Self Weight
= Beam size x Density of reinforced concrete
= (0.25 x 0.50) m² x 24 kN/m³
= 2.40 kN/m
Brick Wall Self Weight
= Wall height x Wall thickness x Density of brick
= (3.00 x 0.15) m² x 19 kN/m³
= 8.55 kN/m
Slab E-F/5-6 Self Weight
= Slab thickness x Density of reinforced
concrete x Lx
/2
= (0.125m x 24 kN/m³) x 3.6
/2
= 3 kN/m² x 1.8m
= 5.40 kN/m
Slab F-G/5-6 Self Weight
= Slab thickness x Density of reinforced
concrete x Lx
/2
= (0.125m x 24 kN/m³) x 3.6
/2
= 3 kN/m² x 1.8m
= 5.40 kN/m
Total Dead Load
For 5-6 = (2.40 + 8.55 + 5.40 + 5.40 ) kN/m
= 21.75 kN/m
LIVE LOAD
Slab E-F/5-6
= Live load (UBBL) x Lx
/2
= 1.5 kN/m² x 3.6
/2
= 2.70 kN/m
Slab F-G/5-6
= Live load (UBBL) x Lx
/2
= 1.5 kN/m² x 3.6
/2
= 2.70 kN/m
5 6
4200
2.40 kN/m
8.55 kN/m
5.40 kN/m
5.40 kN/m
5 6
4200
2.70 kN/m
21.75 kN/m
2.70 kN/m
56
60. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
5 6
4200
30.45 kN/m
Total Live Load
For 5-6 = (2.70 + 2.70) kN/m
= 5.40 kN/m
ULTIMATE LOAD
Ultimate Dead Load
= Total dead load x Load factor
= 21.75 kN/m x 1.4
= 30.45 kN/m
Ultimate Live Load
= Total live load x Load factor
= 5.40 kN/m x 1.6
= 8.64 kN/m
Total Ultimate Load
For 5-6 = (30.45 + 8.64) kN/m
= 39.09 kN/m
REACTION FORCES
Total Load
= 39.09 kN/m x 4.2 m
= 689.56 kN
By using 6F as reference point,
ΣM = 0
0 = M5F1
+ (-M5F2
)
= (R5F
x 4.2) - (689.56 x 2.1)
= 4.2 R5F
- 1448.07
4.2 R5F
= 1448.07
R5F
= 344.78 kN
ΣFy
= 0
0 = R5F
+R6F
+ (-689.56)
0 = 344.78 + R6F
-689.56
R6F
= 689.56 - 344.78
= 344.78 kN
5.40kN/m
8.64 kN/m
39.09 kN/m
5 6
4200
689.56 kN
2100 2100
R5F
R6F
M5F1
M5F2
344.78 kN 344.78 kN
39.09 kN/m
57
61. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
FIRST FLOOR LOAD DISTRIBUTION PLAN
BEAM 6/E-G
BEAM 6/E-G CARRIES:
Dead Load from beam self weight : Gridline E-F
Dead Load from brick wall self weight : Gridline E-F
Dead Load from slab self weight : Gridline E-F/6-8, E-F/5-6, F-G/6-8, F-G/5-6
Live Load from slab : Gridline E-F/6-8, E-F/5-6, F-G/6-8, F-G/5-6
58
62. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
DEAD LOAD
Beam Self Weight
= Beam size x Density of reinforced concrete
= (0.20 x 0.50) m² x 24 kN/m³
= 2.40 kN/m
Slab E-F/6-8 Self Weight
= Slab thickness x Density of reinforced
concrete x Lx
/2
x 2
/3
= (0.125 m x 24 kN/m³) x 3.6
/2
x 2
/3
= 3 kN/m² x 1.8 m x 2
/3
= 3.60 kN/m
Slab E-F/5-6 Self Weight
= Slab thickness x Density of reinforced
concrete x Lx
/2
x 2
/3
= (0.125 m x 24 kN/m³) x 3.6
/2
x 2
/3
= 3 kN/m² x 1.8 m x 2
/3
= 3.60 kN/m
Slab F-G/6-8 Self Weight
= Slab thickness x Density of reinforced
concrete x Lx
/2
x 2
/3
= (0.125 m x 24 kN/m³) x 3.6
/2
x 2
/3
= 3 kN/m² x 1.8 m x 2
/3
= 3.60 kN/m
Slab F-G/5-6 Self Weight
= Slab thickness x Density of reinforced
concrete x Lx
/2
x 2
/3
= (0.125 m x 24 kN/m³) x 3.6
/2
x 2
/3
= 3 kN/m² x 1.8 m x 2
/3
= 3.60 kN/m
Total Dead Load
For E-F = (2.40 + 3.60 + 3.60) kN/m
= 9.60 kN/m
For F-G = (2.40 + 3.60 + 3.60) kN/m
= 9.60 kN/m
E G
7200
3.60 kN/m
F
3600 3600
2.40 kN/m
3.60 kN/m
3.60 kN/m
3.60 kN/m
9.60 kN/m 9.60 kN/m
59
63. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
LIVE LOAD
Slab E-F/6-8
= Live load (UBBL) x Lx
/2
x 2
/3
= 1.5 kN/m² x 3.6
/2
x 2
/3
= 1.80 kN/m
Slab E-F/5-6
= Live load (UBBL) x Lx
/2
x 2
/3
= 1.5 kN/m² x 3.6
/2
x 2
/3
= 1.80 kN/m
Slab F-G/6-8
= Live load (UBBL) x Lx
/2
x 2
/3
= 1.5 kN/m² x 3.6
/2
x 2
/3
= 1.80 kN/m
Slab F-G/5-6
= Live load (UBBL) x Lx
/2
x 2
/3
= 1.5 kN/m² x 3.6
/2
x 2
/3
= 1.80 kN/m
Total Live Load
For E-F = (1.80 + 1.80) kN/m
= 3.60 kN/m
For F-G = (1.80 + 1.80) kN/m
= 3.60 kN/m
ULTIMATE LOAD
Ultimate Dead Load
For E-F = Total dead load x Load factor
= 9.60 kN/m x 1.4
= 13.44 kN/m
For F-G = Total dead load x Load factor
= 9.60 kN/m x 1.4
= 13.44 kN/m
1.80 kN/m
1.80 kN/m
1.80 kN/m
1.80 kN/m
E G
7200
F
3600 3600
3.60 kN/m 3.60 kN/m
E G
7200
F
3600 3600
13.44 kN/m 13.44 kN/m
60
64. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
Ultimate Live Load
For E-F = Total live load x Load factor
= 3.60 kN/m x 1.6
= 5.76 kN/m
For F-G = Total live load x Load factor
= 3.60 kN/m x 1.6
= 5.76 kN/m
Total Ultimate Load
For E-F = (13.44 + 5.76) kN/m
= 19.20 kN/m
For F-G = (13.44 + 5.76) kN/m
= 19.20 kN/m
Point Load
= R6F
(from Beam F/6-8) + R6F
(from Beam F/5-6)
= (93.82 + 344.78) kN
= 438.60 kN
REACTION FORCES
Total Load
For E-F = 19.20 kN/m x 3.6 m
= 69.12 kN
For F-G = 19.20 kN/m x 3.6 m
= 69.12 kN
By using 6G as reference point,
ΣM = 0
0 = M6G1
+ (-M6G2
) + (-M6G3
) + (-M6G4
)
= (R6E
x 7.2) - (69.12 x 5.4)
- (438.60 x 3.6) - (69.12 x 1.8)
= 7.2 R6E
- 373.25 - 1578.96 - 124.42
7.2 R6E
= 2076.73
R6E
= 288.42 kN
ΣFy
= 0
0 = R6E
+R6G
+ (-69.12) + (-438.60) + (-69.12)
0 = 288.42 + R6G
- 69.12 - 438.60 - 69.12
R6G
= -288.42 +69.12 +438.60 +69.12
= 288.42 kN
5.76 kN/m 5.76 kN/m
19.20 kN/m 19.20 kN/m
19.20 kN/m 19.20 kN/m
438.60 kN
69.12 kN
E G
7200
438.60 kN
1800
R6E
R6G
69.12 kN
1800 1800 1800
F
M6G1
M6G3
M6G4
M6G2
288.42 kN 288.42 kN
19.20 kN/m 19.20 kN/m
438.60 kN
61
65. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
SHEAR FORCES
288.42 - 69.12 = 219.30 kN
219.30 - 438.60 = -219.30 kN
-219.30 - 69.12 = -288.42 kN
-288.42+ 288.42 = 0 kN
BENDING MOMENT
Positive Area
= (288.42 + 219.30) kN x ½ x 3.6 m
= 913.90 kNm
Negative Area
= (-219.30 -288.42) kN x ½ x 3.6 m
= -913.90
∴ Positive area ≈ Negative area
913.90 kNm + (-913.90) = 0
1288.42 kN
-219.30 - 69.12
= -288.42 kN
-288.42+ 288.42
= 0 kN
288.42 - 69.12 =
219.30 kN
219.30 - 438.60
= -219.30 kN
0 kNm 913.90 - 913.90
= 0 kNm
913.90 kNm
62
66. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
COLUMN ANALYSIS
ROOF LEVEL TRIBUTARY AREA
COLUMN E8
ROOF LEVEL
DEAD LOAD
Roof Weight
= (1.5 x 7.2) m² x 1.0 kN/m²
= 16.20 kN
Roof Beam
= (1.5 + 7.2) m x 1.44 kN/m
= 12.53 kN
Total Dead Load
= (16.20 + 12.53) kN
= 28.73 kN
LIVE LOAD
Roof Weight
= (1.5 x 7.2) m² x 0.5 kN/m²
= 5.4 kN
63
67. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
SECOND FLOOR TRIBUTARY AREA
SECOND FLOOR
DEAD LOAD
Slab Self Weight
= (1.5 x 7.2) m² x 3.6 kN/m²
= 38.88 kN
Beam Self Weight
= (1.5 + 7.2) m x 1.44 kN/m
+ [ (1.5+1.5)m x 1.44 kN/m x ½ ]
= 12.53 kN + 2.16 kN
= 14.69
Brick Wall Self Weight
= 7.2 m x 10 kN/m
= 72.00 kN
LIVE LOAD
Total Live Load
= (1.50 x 7.2) m² x 1.5 kN/m²
= 16.20 kN
64
68. Column Self Weight
= (0.3 x 0.3 x 3.0) m³ x 24 kN/m³
= 6.48 kN
Total Dead Load
= (38.88 + 14.69 + 72 + 6.48 )kN
= 132.05 kN
STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
FIRST FLOOR TRIBUTARY AREA
65
69. FIRST FLOOR
DEAD LOAD
Slab Self Weight
= (1.5 x 7.2) m² x 3.6 kN/m²
= 38.88 kN
Beam Self Weight
= (1.5 + 7.2) m x 1.44 kN/m
+ [ (1.5+1.5)m x 1.44 kN/m x ½ ]
= 12.53 kN + 2.16 kN
= 14.69
Brick Wall Self Weight
= 7.2 m x 10 kN/m
= 72.00 kN
Column Self Weight
= (0.3 x 0.3 x 3.0) m³ x 24 kN/m³
= 6.48 kN
Total Dead Load
= (38.88 + 14.69 + 72 + 6.48) kN
= 132.05 kN
STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
LIVE LOAD
Total Live Load
= (1.50 x 7.2) m² x 1.5 kN/m²
= 16.20 kN
66
70. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
GROUND FLOOR TRIBUTARY AREA
GROUND FLOOR
DEAD LOAD
Slab Self Weight
= (1.5 x 7.2) m² x 3.6 kN/m²
= 38.88 kN
Beam Self Weight
= (1.5 + 7.2) m x 1.44 kN/m
+ [ (1.5+1.5)m x 1.44 kN/m x ½ ]
= 12.53 kN + 2.16 kN
= 14.69
Brick Wall Self Weight
= 7.2 m x 10 kN/m
= 72.00 kN
LIVE LOAD
Total Live Load
= (1.50 x 7.2) m² x 1.5 kN/m²
= 16.20 kN
67
71. Column Self Weight
= (0.3 x 0.3 x 3.0) m³ x 24 kN/m³
= 6.48 kN
Total Dead Load
= (38.88 + 14.69 + 72 + 6.48) kN
= 132.05 kN
ULTIMATE LOAD
Total Dead Load
= (28.73+132.05+132.05+132.05) kN
= 424.88 kN
Ultimate Dead Load
= 424.88 kN x 1.4
= 594.83 kN
Total Live Load
= (5.40 + 8.10 + 8.10 + 8.10 ) kN
= 29.70 kN
Ultimate Live Load
= 29.70 x 1.6
= 47.52 kN
Total Ultimate Load
= Ultimate dead load + Ultimate live load
= (594.83 + 47.52) kN
= 642.34 kN
STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW 68
72. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
COLUMN ANALYSIS
ROOF LEVEL TRIBUTARY AREA
COLUMN G6
ROOF LEVEL
DEAD LOAD
Roof Weight
= { (2.4+2.1) [ (5.4/2) + 3.6 } m² x 1.0
kN/m²
= 28.35 kN
Roof Beam
= { (2.4+2.1) [ (5.4/2) + 3.6 } m x 1.44 kN/m
= 40.82 kN
Total Dead Load
=[ { (2.4+2.1) [ (5.4/2) + 3.6 } + 14.69 ] kN
= 69.17 kN
LIVE LOAD
Roof Weight
= { (2.4+2.1) [ (5.4/2) + 3.6 } m² x 0.5
kN/m²
= 14.18 kN
69
73. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
SECOND FLOOR TRIBUTARY AREA
SECOND FLOOR
DEAD LOAD
Slab Self Weight
= { (2.4+2.1) [ (5.4/2) + 3.6 } m² x 3.6
kN/m²
= 102.06 kN
Beam Self Weight
= { (2.4+2.1) [ (5.4/2) + 3.6 } m x 1.44
kN/m + 4.5 m x 1.44 kN/m x ½
= 15.55 kN + 3.24 kN
= 18.79 kN
Brick Wall Self Weight
= 4.5 m x 10 kN/m
= 45.00 kN
Column Self Weight
= (0.3 x 0.3 x 3.0) m³ x 24 kN/m³
= 6.48 kN
LIVE LOAD
Total Live Load
= { (2.4+2.1) [ (5.4/2) + 3.6 } m² x 1.5
kN/m²
= 42.53 kN
70
74. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
FIRST FLOOR TRIBUTARY AREA
FIRST FLOOR
DEAD LOAD
Slab Self Weight
= { (2.4+2.1) [ (5.4/2) + 3.6 } m² x 3.6 kN/m²
= 102.06 kN
Beam Self Weight
= { (2.4+2.1) [ (5.4/2) + 3.6 } m x 1.44 kN/m
+ 4.5 m x 1.44 kN/m x ½
= 15.55 kN + 3.24 kN
= 18.79 kN
Brick Wall Self Weight
= 4.5 m x 10 kN/m
= 45.00 kN
Column Self Weight
= (0.3 x 0.3 x 3.0) m³ x 24 kN/m³
= 6.48 kN
LIVE LOAD
Total Live Load
= { (2.4+2.1) [ (5.4/2) + 3.6 } m² x 1.5
kN/m²
= 42.53 kN
Total Dead Load
= (102.06 + 18.79 + 45.00 + 6.48) kN
= 172.33 kN
71
75. Total Dead Load
= (102.06 + 18.79 + 45.00 + 6.48) kN
= 172.33 kN
STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
GROUND FLOOR TRIBUTARY AREA
GROUND FLOOR
DEAD LOAD
Slab Self Weight
= { (2.4+2.1) [ (5.4/2) + 3.6 } m² x 3.6
kN/m²
= 102.06 kN
Beam Self Weight
= { (2.4+2.1) [ (5.4/2) + 3.6 } m x 1.44
kN/m + 4.5 m x 1.44 kN/m x ½
= 15.55 kN + 3.24 kN
= 18.79 kN
Brick Wall Self Weight
= 4.5 m x 10 kN/m
= 45.00 kN
LIVE LOAD
Total Live Load
= { (2.4+2.1) [ (5.4/2) + 3.6 } m² x 1.5
kN/m²
= 42.53 kN
72
76. Column Self Weight
= (0.3 x 0.3 x 3.0) m³ x 24 kN/m³
= 6.48 kN
Total Dead Load
= (102.06 + 18.79 + 45.00 + 6.48) kN
= 172.33 kN
ULTIMATE LOAD
Total Dead Load
= (69.17+ 172.33 + 172.33 + 172.33) kN
= 586.17 kN
Ultimate Dead Load
= 586.17 kN x 1.4
= 820.64 kN
Total Live Load
= (14.18 + 42.53 + 42.53 + 42.53) kN
= 141.77 kN
Ultimate Live Load
= 141.77 x 1.6
= 226.83 kN
Total Ultimate Load
= Ultimate dead load + Ultimate live load
= (820.64 + 226.83) kN
= 1047.44 kN
STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW 73
77. NG ZIEN LOON 0328565
STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS
& COLUMNS
78. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
COLUMN ANALYSIS
BEAM ANALYSIS
BEAM A/5-6 (Uniformly Distributed Load)
BEAM 5-A/C (Uniformly Distributed Load and Point Load from
Beam B/5-6 & Beam B/4-5)
COLUMN A6 (Perimeter Column)
COLUMN C5 (Interior Column)
FIRST FLOOR LOAD DISTRIBUTION PLAN
75
79. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
BEAM ANALYSIS
FIRST FLOOR LOAD DISTRIBUTION PLAN
BEAM A/5-6
BEAM A/5-6 CARRIES:
Dead Load from beam self weight : Gridline 5-6
Dead Load from brick wall self weight : Gridline 5-6
Dead Load from slab self weight : Gridline A-B/5-6
Live Load from slab : Gridline A-B/5-6
76
80. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
DEAD LOAD
Beam Self Weight
= Beam size x Density of reinforced concrete
= (0.25 x 0.60) m² x 24 kN/m³
= 3.60 kN/m
Brick Wall Self Weight
= Wall height x Wall thickness x Density of brick
= (3.00 x 0.15) m² x 19 kN/m³
= 8.55 kN/m
Slab A-B/5-6 Self Weight
= Slab thickness x Density of reinforced
concrete x Lx
/2
= (0.125m x 24 kN/m³) x 3.6
/2
= 3 kN/m² x 1.8m
= 5.40 kN/m
Total Dead Load
For 5-6 = (3.60 + 8.55 + 5.40) kN/m
= 17.55 kN/m
LIVE LOAD
Slab A-B/5-6
= Live load (UBBL) x Lx
/2
= 1.5 kN/m² x 3.6
/2
= 2.70 kN/m
ULTIMATE LOAD
Ultimate Dead Load
= Total dead load x Load factor
= 17.55 kN/m x 1.4
= 24.57 kN/m
5 6
4200
3.60 kN/m
8.55 kN/m
5.40 kN/m
17.55 kN/m
5 6
4200
2.70 kN/m
5 6
4200
24.57 kN/m
77
81. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
Ultimate Live Load
= Total live load x Load factor
= 2.70 kN/m x 1.6
= 4.32 kN/m
Total Ultimate Load
For 5-6 = (24.57 + 4.32) kN/m
= 28.89 kN/m
REACTION FORCES
Total Load
= 28.89 kN/m x 4.2 m
= 121.34 kN
By using 6A as reference point,
ΣM = 0
0 = M6A1
+ (-M6A2
)
= (R5A
x 4.2) - (121.34 x 2.1)
= 4.2 R5A
- 254.81
4.2 R5A
= 254.81
R5A
= 60.67 kN
ΣFy
= 0
0 = R5A
+R6A
+ (-121.34)
0 = 60.67 + R6A
-121.34
R6A
= 121.34 - 60.67
= 60.67 kN
SHEAR FORCES
60.67 - 121.34 = -60.67 kN
-60.67 + 60.67 = 0 kN
4.32 kN/m
28.89 kN/m
5 6
4200
121.34 kN
2100 2100
R5A
R6A
60.67 kN 60.67 kN
28.89 kN/m
60.67 kN
60.60 - 121.34
= -60.67 kN
-60.67 + 60.67
= 0kN
M6A1
M6A2
78
82. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
BENDING MOMENT
Positive Area
= 60.67 kN x 2.1 m x ½
= 63.70 kNm
Negative Area
= -60.67 kN x 2.1 m x ½
= -63.70 kNm
∴ Positive area = Negative area
63.70 kNm + (-63.70 kNm) = 0
0 kNm 63.70 - 63.70
= 0 kNm
63.70 kNm
79
83. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
FIRST FLOOR LOAD DISTRIBUTION PLAN
BEAM B/5-6
BEAM B/5-6 CARRIES:
Dead Load from beam self weight : Gridline 5-6
Dead Load from brick wall self weight : Gridline 5-6
Dead Load from slab self weight : Gridline A-B/5-6, B-C/5-6
Live Load from slab : Gridline A-B/5-6, B-C/5-6
80
84. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
DEAD LOAD
Beam Self Weight
= Beam size x Density of reinforced concrete
= (0.20 x 0.50) m² x 24 kN/m³
= 2.40 kN/m
Brick Wall Self Weight
= Wall height x Wall thickness x Density of brick
= (3.00 x 0.15) m² x 19 kN/m³
= 8.55 kN/m
Slab A-B/5-6 Self Weight
= Slab thickness x Density of reinforced
concrete x Lx
/2
= (0.125m x 24 kN/m³) x 3.6
/2
= 3 kN/m² x 1.8m
= 5.40 kN/m
Slab B-C/5-6 Self Weight
= Slab thickness x Density of reinforced
concrete x Lx
/2
= (0.125m x 24 kN/m³) x 3.6
/2
= 3 kN/m² x 1.8m
= 5.40 kN/m
Total Dead Load
For 5-6 = (2.40 + 8.55 + 5.40 + 5.40) kN/m
= 21.75 kN/m
LIVE LOAD
Slab A-B/5-6
= Live load (UBBL) x Lx
/2
= 1.5 kN/m² x 3.6
/2
= 2.70 kN/m
5 6
4200
2.40 kN/m
8.55 kN/m
5.40 kN/m
21.75 kN/m
5 6
4200
2.70 kN/m
5.40 kN/m
81
85. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
Slab B-C/5-6
= Live load (UBBL) x Lx
/2
= 1.5 kN/m² x 3.6
/2
= 2.70 kN/m
Total Live Load
For 5-6 = (2.70 + 2.70) kN/m
= 5.40 kN/m
ULTIMATE LOAD
Ultimate Dead Load
= Total dead load x Load factor
= 21.75 kN/m x 1.4
= 30.45 kN/m
Ultimate Live Load
= Total live load x Load factor
= 5.40 kN/m x 1.6
= 8.64 kN/m
Total Ultimate Load
For 5-6 = (30.45 + 8.64) kN/m
= 39.09 kN/m
2.70 kN/m
5.40 kN/m
5 6
4200
30.45 kN/m
8.64 kN/m
39.09 kN/m
82
86. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
REACTION FORCES
Total Load
= 39.09 kN/m x 4.2 m
= 164.18 kN
By using 6B as reference point,
ΣM = 0
0 = M6B1
+ (-M6B2
)
= (R5B
x 4.2) - (164.18 x 2.1)
= 4.2 R5B
- 344.78
4.2 R5B
= 344.78
R5B
= 82.09 kN
ΣFy
= 0
0 = R5B
+R6B
+ (-164.18)
0 = 82.09 + R6B
-164.18
R6B
= 164.18 - 82.09
= 82.09 kN
5 6
4200
164.18 kN
2100 2100
R5B
82.09 kN 82.09 kN
39.09 kN/m
R6B
M6B1
M6B2
83
87. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
FIRST FLOOR LOAD DISTRIBUTION PLAN
BEAM B/4-5
BEAM B/4-5 CARRIES:
Dead Load from beam self weight : Gridline 4-5
DEAD LOAD
Beam Self Weight
= Beam size x Density of reinforced concrete
= (0.20 x 0.50) m² x 24 kN/m³
= 2.40 kN/m
ULTIMATE LOAD
Ultimate Dead Load
= Total dead load x Load factor
= 2.40 kN/m x 1.4
= 3.36 kN/m
4 5
1800
2.40 kN/m
4 5
1800
3.36 kN/m
84
88. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
REACTION FORCES
Total Load
= 3.36 kN/m x 1.8 m
= 6.05 kN
By using 5B as reference point,
ΣM = 0
0 = M5B1
+ (-M5B2
)
= (R4B
x 1.8) - (6.05 x 0.9)
= 1.8 R4B
- 5.45
1.8 R4B
= 5.45
R4B
= 3.03 kN
ΣFy
= 0
0 = R4B
+R5B
+ (-6.05)
0 = 3.03 + R5B
-6.05
R5B
= 6.05 - 3.03
= 3.02 kN (≈3.03 kN)
4 5
1800
6.05 kN
900 900
R4B
3.03 kN 3.02 kN
39.09 kN/m
R5B
M5B1
M5B2
85
89. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
FIRST FLOOR LOAD DISTRIBUTION PLAN
BEAM 5/A-C
BEAM 5/A-C CARRIES:
Dead Load from beam self weight : Gridline A-C
Dead Load from brick wall self weight : Gridline A-C
Dead Load from slab self weight : Gridline A-B/5-6, A-B/4-5, B-C/5-6 & B-C/4-5
Live Load from slab : Gridline A-B/5-6, A-B/4-5, B-C/5-6 & B-C/4-5
86
90. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
DEAD LOAD
Beam Self Weight
= Beam size x Density of reinforced concrete
= (0.20 x 0.50) m² x 24 kN/m³
= 2.40 kN/m
Brick Wall Self Weight
= Wall height x Wall thickness x Density of brick
= (3.00 x 0.15) m² x 19 kN/m³
= 8.55 kN/m
Slab A-B/5-6 Self Weight
= Slab thickness x Density of reinforced
concrete x Lx
/2
x 2
/3
= (0.125 m x 24 kN/m³) x 3.6
/2
x 2
/3
= 3 kN/m² x 1.8 m x 2
/3
= 3.60 kN/m
Slab A-B/4-5 Self Weight
= Slab thickness x Density of reinforced
concrete x Lx
/2
= (0.125 m x 24 kN/m³) x 1.8
/2
= 3 kN/m² x 0.9 m
= 2.70 kN/m
Slab B-C/5-6 Self Weight
= Slab thickness x Density of reinforced
concrete x Lx
/2
x 2
/3
= (0.125m x 24 kN/m³) x 3.6
/2
x 2
/3
= 3 kN/m² x 1.8m x 2
/3
= 3.60 kN/m
Slab B-C/4-5 Self Weight
= Slab thickness x Density of reinforced
concrete x Lx
/2
= (0.125 m x 24 kN/m³) x 1.8
/2
= 3 kN/m² x 0.9 m
= 2.70 kN/m
A C
7200
8.55 kN/m
3.60 kN/m
B
3600 3600
2.40 kN/m
2.70 kN/m
3.60 kN/m
2.70 kN/m
87
91. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
Total Dead Load
For A-B = (2.40 + 8.55 + 3.60 + 2.70) kN/m
= 17.25 kN/m
For B-C = (2.40 + 8.55 + 3.60 + 2.70) kN/m
= 17.25 kN/m
LIVE LOAD
Slab A-B/5-6
= Live load (UBBL) x Lx
/2
x 2
/3
= 1.5 kN/m² x 3.6
/2
x 2
/3
= 1.80 kN/m
Slab A-B/4-5
= Live load (UBBL) x Lx
/2
= 1.5 kN/m² x 1.8
/2
= 1.35 kN/m
Slab B-C/5-6
= Live load (UBBL) x Lx
/2
x 2
/3
= 1.5 kN/m² x 3.6
/2
x 2
/3
= 1.80 kN/m
Slab B-C/4-5
= Live load (UBBL) x Lx
/2
= 1.5 kN/m² x 1.8
/2
= 1.35 kN/m
Total Live Load
For A-B = (1.80 + 1.35) kN/m
= 3.15 kN/m
For B-C = (1.80 + 1.35) kN/m
= 3.15 kN/m
17.25 kN/m 17.25 kN/m
1.80 kN/m
1.35 kN/m
1.80 kN/m
1.35 kN/m
A C
7200
B
3600 3600
3.15 kN/m 3.15 kN/m
88
92. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
ULTIMATE LOAD
Ultimate Dead Load
For A-B = Total dead load x Load factor
= 17.25 kN/m x 1.4
= 24.15 kN/m
For B-C = Total dead load x Load factor
= 17.25 kN/m x 1.4
= 24.15 kN/m
Ultimate Live Load
For A-B = Total live load x Load factor
= 3.15 kN/m x 1.6
= 5.04 kN/m
For B-C = Total live load x Load factor
= 3.15 kN/m x 1.6
= 5.04 kN/m
Total Ultimate Load
For A-B = (24.15 + 5.04) kN/m
= 29.19 kN/m
For B-C = (24.15 + 5.04) kN/m
= 29.19 kN/m
Point Load
= R5B
(from Beam B/5-6) + R5B
(from Beam
B/4-5)
= (82.09 + 3.02) kN
= 85.11 kN
A C
7200
B
3600 3600
24.15 kN/m 24.15 kN/m
5.04 kN/m 5.04 kN/m
29.19 kN/m 29.19 kN/m
29.19 kN/m 29.19 kN/m
85.11 kN
89
93. 105.08 kN
STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
REACTION FORCES
Total Load
For A-B = 29.19 kN/m x 3.6 m
= 105.08 kN
For B-C = 29.19 kN/m x 3.6 m
= 105.08 kN
By using 5C as reference point,
ΣM = 0
0 = M5C1
+ (-M5C2
) + (-M5C3
) + (-M5C4
)
= (R5A
x 7.2) - (105.08 x 5.4)
- (85.11 x 3.6) - (105.8 x 1.8)
= 7.2 R5A
- 567.43 - 306.40 - 189.14
7.2 R5A
= 1062.97
R5A
= 147.63 kN
ΣFy
= 0
0 = R5A
+R5C
+ (-105.08) + (-85.11) +
(-105.08)
0 = 147.63 + R5C
- 105.08 - 85.11 - 105.08
R5C
= 105.08 + 85.11 + 105.08 - 147.63
= 147.64 kN (≈147.63 kN)
SHEAR FORCES
147.63 - 105.08 = 42.55 kN
42.55 - 85.11 = -42.56 kN
-42.56 - 105.08 = -147.64 kN
-147.64 + 147.64 = 0 kN
BENDING MOMENT
Positive Area
= (147.63 + 42.55) kN x ½ x 3.6 m
= 342.32 kNm
Negative Area
= (-42.56 - 147.64) kN x ½ x 3.6 m
= -342.36 kNm (≈342.32 kNm)
∴ Positive area ≈ Negative area
342.32 kNm + (-342.36 kNm) = -0.04 (≈0)
A C
7200
85.11 kN
1800
R5A
147.63 kN 147.64 kN
29.19 kN/m
R5C
105.08 kN
1800 1800 1800
B
29.19 kN/m
85.11 kN
147.63 kN
-42.56 - 105.08
= -147.64 kN
-147.64 + 147.64
= 0kN
147.63 - 105.08
= 42.55kN
42.55 - 85.11
= -42.56kN
0 kNm 342.32 - 342.35
≈ 0 kNm
342.32 kNm
M5C1
M5C3
M5C4
M5C2
90
94. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
COLUMN ANALYSIS
ROOF LEVEL TRIBUTARY AREA
COLUMN A6
ROOF LEVEL
DEAD LOAD
Roof Weight
= (4.5 x 3.6) m² x 1.0 kN/m²
= 6.48 kN
Roof Beam
= (4.5 + 3.6) m x 1.44 kN/m
= 11.66 kN
Total Dead Load
= (6.48 + 11.66) kN
= 18.14 kN
LIVE LOAD
Roof Weight
= (4.5 x 3.6) m² x 0.5 kN/m²
= 8.10 kN
91
95. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
SECOND FLOOR TRIBUTARY AREA
SECOND FLOOR
DEAD LOAD
Slab Self Weight
= (4.5 x 3.6) m² x 3.6 kN/m²
= 58.32 kN
Beam Self Weight
= (4.5 + 3.6) m x 1.44 kN/m
+ 4.5 m x 1.44 kN/m x ½
= 11.66 kN + 3.24 kN
= 14.90 kN
Brick Wall Self Weight
= 4.5 m x 10 kN/m
= 45.00 kN
LIVE LOAD
Total Live Load
= (4.5 x 3.6) m² x 1.5 kN/m²
= 24.30 kN
92
96. Column Self Weight
= (0.3 x 0.3 x 3.0) m³ x 24 kN/m³
= 6.48 kN
Total Dead Load
= (58.32 + 14.90 + 45.00 + 6.48) kN
= 124.70 kN
STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
FIRST FLOOR TRIBUTARY AREA
93
97. FIRST FLOOR
DEAD LOAD
Slab Self Weight
= (4.5 x 3.6) m² x 3.6 kN/m²
= 58.32 kN
Beam Self Weight
= (4.5 + 3.6) m x 1.44 kN/m
+ 4.5 m x 1.44 kN/m x ½
= 11.66 kN + 3.24 kN
= 14.90 kN
Brick Wall Self Weight
= 4.5 m x 10 kN/m
+ 4.5 m x 10 kN/m x ½
= 45.00 kN + 22.5 kN
= 67.50 kN
Column Self Weight
= (0.3 x 0.3 x 3.0) m³ x 24 kN/m³
= 6.48 kN
Total Dead Load
= (58.32 + 14.90 + 67.50 + 6.48) kN
= 147.20 kN
STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
LIVE LOAD
Total Live Load
= (4.5 x 3.6) m² x 1.5 kN/m²
= 24.30 kN
94
98. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
GROUND FLOOR TRIBUTARY AREA
GROUND FLOOR
DEAD LOAD
Slab Self Weight
= (4.5 x 3.6) m² x 3.6 kN/m²
= 58.32 kN
Beam Self Weight
= (4.5 + 3.6) m x 1.44 kN/m
+ 4.5 m x 1.44 kN/m x ½
= 11.66 kN + 3.24 kN
= 14.90 kN
Brick Wall Self Weight
= 4.5 m x 10 kN/m
+ 4.5 m x 10 kN/m x ½
= 45.00 kN + 22.5 kN
= 67.50 kN
LIVE LOAD
Total Live Load
= (4.5 x 3.6) m² x 1.5 kN/m²
= 24.30 kN
95
99. Column Self Weight
= (0.3 x 0.3 x 3.0) m³ x 24 kN/m³
= 6.48 kN
Total Dead Load
= (58.32 + 14.90 + 67.50 + 6.48) kN
= 147.20 kN
ULTIMATE LOAD
Total Dead Load
= (27.86 + 124.70 + 147.20 + 147.20) kN
= 446.96 kN
Ultimate Dead Load
= 446.96 kN x 1.4
= 645.74 kN
Total Live Load
= (8.10 + 24.30 + 24.30 + 24.30) kN
= 81.00 kN
Ultimate Live Load
= 81.00 x 1.6
= 129.60 kN
Total Ultimate Load
= Ultimate dead load + Ultimate live load
= (625.74 + 129.60) kN
= 755.34 kN
STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW 96
100. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
COLUMN ANALYSIS
ROOF LEVEL TRIBUTARY AREA
COLUMN C5
ROOF LEVEL
DEAD LOAD
Roof Weight
= (3.0 x 7.2) m² x 1.0 kN/m²
= 21.60 kN
Roof Beam
= (3.0 + 7.2)m x 1.44 kN/m
= 14.69 kN
Total Dead Load
= (21.60 + 14.69) kN
= 36.29 kN
LIVE LOAD
Roof Weight
= (3.0 x 7.2) m² x 0.5 kN/m²
= 10.80 kN
97
101. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
SECOND FLOOR TRIBUTARY AREA
SECOND FLOOR
DEAD LOAD
Slab Self Weight
= (3.0 x 7.2) m² x 3.6 kN/m²
= 77.76 kN
Beam Self Weight
= (3.0 + 7.2) m x 1.44 kN/m
+ (3.0 + 3.0) m x 1.44 kN/m x ½
= 14.69 kN + 4.32 kN
= 19.01 kN
Column Self Weight
= (0.3 x 0.3 x 3.0) m³ x 24 kN/m³
= 6.48 kN
Total Dead Load
= (77.76 + 19.01 + 6.48) kN
= 103.25 kN
LIVE LOAD
Total Live Load
= (3.0 x 7.2) m² x 1.5 kN/m²
= 32.40 kN
98
102. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
FIRST FLOOR TRIBUTARY AREA
FIRST FLOOR
DEAD LOAD
Slab Self Weight
= (3.0 x 7.2) m² x 3.6 kN/m²
= 77.76 kN
Beam Self Weight
= (3.0 + 7.2) m x 1.44 kN/m
+ (3.0 + 3.0) m x 1.44 kN/m x ½
= 14.69 kN + 4.32 kN
= 19.01 kN
Brick Wall Self Weight
= (2.1 + 7.2) m x 10 kN/m
+ (2.1 + 2.1) m x 10 kN/m x ½
= 93.00 kN + 21.00 kN
= 114.00 kN
Column Self Weight
= (0.3 x 0.3 x 3.0) m³ x 24 kN/m³
= 6.48 kN
LIVE LOAD
Total Live Load
= (3.0 x 7.2) m² x 1.5 kN/m²
= 32.40 kN
99
103. Total Dead Load
= (77.76 + 19.01 + 114.00 + 6.48) kN
= 217.25 kN
STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
GROUND FLOOR TRIBUTARY AREA
GROUND FLOOR
DEAD LOAD
Slab Self Weight
= (3.0 x 7.2) m² x 3.6 kN/m²
= 77.76 kN
Beam Self Weight
= (3.0 + 7.2) m x 1.44 kN/m
+ (3.0 + 3.0) m x 1.44 kN/m x ½
= 14.69 kN + 4.32 kN
= 19.01 kN
Brick Wall Self Weight
= (2.1 + 7.2) m x 10 kN/m
+ (2.1 + 2.1) m x 10 kN/m x ½
= 93.00 kN + 21.00 kN
= 114.00 kN
LIVE LOAD
Total Live Load
= (3.0 x 7.2) m² x 1.5 kN/m²
= 32.40 kN
100
104. Column Self Weight
= (0.3 x 0.3 x 3.0) m³ x 24 kN/m³
= 6.48 kN
Total Dead Load
= (77.76 + 19.01 + 114.00 + 6.48) kN
= 217.25 kN
ULTIMATE LOAD
Total Dead Load
= (36.29 + 103.25 + 217.25 + 217.25) kN
= 574.04 kN
Ultimate Dead Load
= 574.04 kN x 1.4
= 803.66 kN
Total Live Load
= (10.80 + 32.40 + 32.40 + 32.40) kN
= 108..00 kN
Ultimate Live Load
= 108.00 x 1.6
= 172.80 kN
Total Ultimate Load
= Ultimate dead load + Ultimate live load
= (803.66 + 172.80) kN
= 976.46 kN
STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW 101
106. COLUMN ANALYSIS
BEAM ANALYSIS
BEAM A/3-4 (Uniformly Distributed Load)
BEAM 4/A-C(Uniformly Distributed Load and Point Load from
Beam B/4-5 & Beam B/3-4)
FIRST FLOOR LOAD DISTRIBUTION PLAN
103
STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
107. BEAM ANALYSIS
FIRST FLOOR LOAD DISTRIBUTION PLAN
BEAM A/3-4
BEAM A/3-4 CARRIES:
Dead Load from beam self weight : Gridline 3-4
Dead Load from brick wall self weight : Gridline 3-4
Dead Load from slab self weight : Gridline A-B/3-4
Live Load from slab : Gridline A-B/3-4
104
STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
108. DEAD LOAD
Beam Self Weight
= Beam size x Density of reinforced
concrete
= (0.25 x 0.60) m² x 24 kN/m³
= 3.60 kN/m
Brick Wall Self Weight
= Wall height x Wall thickness x Density
of brick
= (3.00 x 0.15) m² x 19 kN/m³
= 8.55 kN/m
Total Dead Load
For 3-4 = (3.60 + 8.55) kN/m
= 12.15 kN/m
ULTIMATE LOAD
Ultimate Dead Load
= Total dead load x Load factor
= 12.15 kN/m x 1.4
= 17.01 kN/m
Total Ultimate Load
For 3-4 = 17.01 kN/m
3 4
3600
3.60 kN/m
8.55 kN/m
12.15 kN/m
3 4
3600
17.01 kN/m
105
STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
109. REACTION FORCES
Total Load
= 24.57 kN/m x 3.6 m
= 88.452 kN
By using 6A as reference point,
ΣM = 0
0 = M3A1
+ (-M3A2
)
= (R3A
x 3.6) - (88.452 x 1.8)
= 3.6 R3A
- 159.2136
-3.6 R3A
= -159.213
R3A
= 44.226kN
ΣFy
= 0
0 = R3A
+R4A
+ (-44.226)
0 = 44.226+ R4A
-88.452
R6A
= 88.452-44.226
= 44.226 kN
SHEAR FORCES
44.226-88.452 = -44.226 kN
-44.226+44.226 = 0 kN
3 4
3600
88.452 kN
1800 1800
R3A
R4A
44.226kN 44.226kN
28.89 kN/m
44.226 kN
44.226-88.452
= -44.226 kN
-44026 +44.226
= 0kN
M3A1
M3A2
106
STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
110. BENDING MOMENT
Positive Area
= 44.226 kN x 1.8 m x ½
= 39.803 kNm
Negative Area
= -44.226 kN x 1.8 m x ½
= -39.803 kNm
∴ Positive area = Negative area
39.803 kNm + (-39.803kNm) = 0
0 kNm 44.226-44.226
= 0 kNm
44.226
kNm
107
STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
111. BEAM A/3-4
BEAM B/4-5 CARRIES:
Dead Load from beam self weight : Gridline 4-5
FIRST FLOOR LOAD DISTRIBUTION PLAN
DEAD LOAD
Beam Self Weight
= Beam size x Density of reinforced concrete
= (0.20 x 0.50) m² x 24 kN/m³
= 2.40 kN/m
ULTIMATE LOAD
Ultimate Dead Load
= Total dead load x Load factor
= 2.40 kN/m x 1.4
= 3.36 kN/m
4 5
1800
2.40 kN/m
4 5
1800
3.36 kN/m
108
STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
112. DEAD LOAD
Beam Self Weight
= Beam size x Density of reinforced concrete
= (0.20 x 0.50) m² x 24 kN/m³
= 2.40 kN/m
ULTIMATE LOAD
Ultimate Dead Load
= Total dead load x Load factor
= 2.40 kN/m x 1.4
= 3.36 kN/m
4 5
1800
2.40 kN/m
4 5
1800
3.36 kN/m
109
STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
113. REACTION FORCES
Total Load
= 3.36 kN/m x 1.8 m
= 6.05 kN
By using 5B as reference point,
ΣM = 0
0 = M5B1
+ (-M5B2
)
= (R4B
x 1.8) - (6.05 x 0.9)
= 1.8 R4B
- 5.45
1.8 R4B
= 5.45
R4B
= 3.03 kN
ΣFy
= 0
0 = R4B
+R5B
+ (-6.05)
0 = 3.03 + R5B
-6.05
R5B
= 6.05 - 3.03
= 3.02 kN (≈3.03 kN)
4 5
1800
6.05 kN
900 900
R4B
3.03 kN 3.02 kN
39.09 kN/m
R5B
M5B1
M5B2
110
STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
114. BEAM A/3-4
FIRST FLOOR LOAD DISTRIBUTION PLAN
BEAM B/3-4 CARRIES:
Dead Load from beam self weight : Gridline 3-4
Dead Load from brick wall self weight : Gridline 3-4
Dead Load from slab self weight : Gridline B-C/3-4
Live Load from slab : Gridline B-C/3-4
111
STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
115. DEAD LOAD
Beam Self Weight
= Beam size x Density of reinforced concrete
= (0.25 x 0.60) m² x 24 kN/m³
= 3.60 kN/m
Brick Wall Self Weight
= Wall height x Wall thickness x Density of brick
= (3.00 x 0.15) m² x 19 kN/m³
= 8.55 kN/m
Slab B-C/3-4 Self Weight
= Slab thickness x Density of reinforced
concrete x Lx
/2
= (0.125m x 24 kN/m³) x 3.6
/2
= 3 kN/m² x 1.8m
= 5.40 kN/m
Total Dead Load
For 3-4 = (3.60 + 8.55 + 5.40) kN/m
= 17.55 kN/m
LIVE LOAD
Slab B-C/3-4
= Live load (UBBL) x Lx
/2
= 1.5 kN/m² x 3.6
/2
= 2.70 kN/m
ULTIMATE LOAD
Ultimate Dead Load
= Total dead load x Load factor
= 17.55 kN/m x 1.4
= 24.57 kN/m
3 4
3600
3.60 kN/m
8.55 kN/m
5.40 kN/m
17.55 kN/m
3 4
3600
2.70 kN/m
3 4
3600
24.57 kN/m
112
STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
116. Ultimate Live Load
= Total live load x Load factor
= 2.70 kN/m x 1.6
= 4.32 kN/m
Total Ultimate Load
For 3-4 = (24.57 + 4.32) kN/m
= 28.89 kN/m
4.32 kN/m
28.89 kN/m
113
STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
117. REACTION FORCES
Total Load
= 28.89 kN/m x 3.6 m
= 104.004 kN
By using 4A as reference point,
ΣM = 0
0 = M3B1
+ (-M3B2
)
= (R3B
x 3.6) - (104.004 x 1.8)
= 3.6 R3B
- 187.2072
-3.6 R3B
= -187.2072
R3B
= 52.002 kN
ΣFy
= 0
0 = R3B
+R4B
+ (-104.004)
0 = 52.002+ R4B
-104.004
R4B
= 104.004-52.002
= 52.002 kN
3 4
3600
104.004 kN
1800 1800
R3B
R4B
52.002 kN 52.002kN
28.89 kN/m
M3B1
M3B2
114
STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
118. BEAM 4/A-C
FIRST FLOOR LOAD DISTRIBUTION PLAN
BEAM 4/A-C CARRIES:
Dead Load from beam self weight : Gridline 3-4
Dead Load from brick wall self weight : Gridline 3-4
Dead Load from slab self weight : Gridline A-B/4-5 , B-C 4-5, B-C/3-4
Live Load from slab : Gridline A-B/4-5 , B-C 4-5, B-C/3-4
115
STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
119. DEAD LOAD
Beam Self Weight
= Beam size x Density of reinforced concrete
= (0.25 x 0.60) m² x 24 kN/m³
= 3.60 kN/m
Brick Wall Self Weight
= Wall height x Wall thickness x Density of brick
= (3.00 x 0.15) m² x 19 kN/m³
= 8.55 kN/m
Slab A-B/4-5 Self Weight
= Slab thickness x Density of reinforced
concrete x Lx
/2
= (0.125m x 24 kN/m³) x 1.8
/2
= 3 kN/m² x 0.9m
= 2.70 kN/m
Slab B-C/4-5 Self Weight
= Slab thickness x Density of reinforced
concrete x Lx
/2
= (0.125m x 24 kN/m³) x 1.8
/2
= 3 kN/m² x 0.9m
= 2.70 kN/m
Slab B-C/3-4 Self Weight
= Slab thickness x Density of reinforced
concrete x Lx
/2
= (0.125m x 24 kN/m³) x 3.6
/2
= 3 kN/m² x 0.9m
= 5.40 kN/m
Total Dead Load
For A-B = (3.60+8.55+2.7) kN/m
= 14.85 kN/m
For B-C = (3.60+8.55+2.7+5.40) kN/m
= 20.25 kN/m
A C
7200
8.55 kN/m
2.70 kN/m
B
3600 3600
3.6 kN/m
2.70 kN/m
20.25 kN/m
5.40 kN/m
14.85 kN/m
116
STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
120. LIVE LOAD
Slab A-B/4-5
= Live load (UBBL) x Lx
/2
= 1.5 kN/m² x 1.8
/2
= 1.35 kN/m
Slab B-C/4-5
= Live load (UBBL) x Lx
/2
= 1.5 kN/m² x 1.8
/2
= 1.35 kN/m
Slab B-C /3-4
= Live load (UBBL) x Lx
/2
= 1.5 kN/m² x 3.6
/2
= 2.70 kN/m
Total Live Load
For A-B = 1.35 kN/m
For B-C = (2.70 + 1.35) kN/m
= 4.05 N/m
1.35 kN/m
2.70 kN/m
A C
7200
B
3600 3600
1.35 kN/m 4.05 kN/m
1.35 kN/m
117
STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
121. ULTIMATE LOAD
Ultimate Dead Load
For A-B = Total dead load x Load factor
= 14.85 kN/m x 1.4
= 20.79 kN/m
For B-C = Total dead load x Load factor
= 20.25 kN/m x 1.4
= 28.35 kN/m
Ultimate Live Load
For A-B = Total live load x Load factor
= 1.35 kN/m x 1.6
= 2.16 kN/m
For B-C = Total live load x Load factor
= 4.05 kN/m x 1.6
= 6.48 kN/m
Total Ultimate Load
For A-B = (20.79+2.16) kN/m
= 22.95 kN/m
For B-C = (28.35+6.48) kN/m
= 34.83 kN/m
Point Load
= R5B
(from Beam B/5-6) + R5B
(from Beam
B/4-5)
= (52.002 + 3.02) kN
= 55.022 kN
A C
7200
B
3600 3600
24.15 kN/m 24.15 kN/m
2.16 kN/m 6.48kN/m
22.95kN/m 34.83 kN/m
22.95kN/m 34.83 kN/m
55.022 kN
118
STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
122. REACTION FORCES
Total Load
= 28.89 kN/m x 7.2 m
= 208.01 kN
By using 4C as reference point,
ΣM = 0
0 = M4A1
+ (-M4A2
)
= (R4A
x 7.2) - (263.03 x3.6)
= 7.2 R4A
- 946.91
-7.2 R4A
= -946.91
R4A
= 131.51 kN
ΣFy
= 0
0 = R4A
+R4C
+ (-104.004)
0 = 52.002+ R4C
-104.004
R4A
= 104.004-52.002
= 52.002 kN
SHEAR FORCES
131.51-104.00 = 27.51kN
27.51-55.02 = -27.51kN
-27.51-104.00= -131.51 kN
-131.51 + 131.51 = 0 kN
A C
7200
263.03 kN
3600 3600
R4A
R4C
131.51kN 131.51 kN
28.89 kN/m
M4A1
M4A2
55.022kN
131.51 kN
-27.51-104.00
= -131.51 kN
-11.51+131.51
= 0kN
131.51-104.00
= 27.51kN
27.51-55.02
= --27.51kN
119
STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
123. BENDING MOMENT
Positive Area
= (131.51+27.51) kN x 3.6 m x ½
= 329.58 kNm
Negative Area
= (-131.51-27.51)kN x 3.6 m x ½
= -329.58 kNm
∴ Positive area = Negative area
329.58 kNm + (-329.58kNm) = 0
0 kNm 329.58-329.58
= 0 kNm
329.58
kNm
120
STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
124. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
COLUMN ANALYSIS
COLUMN A4
ROOF LEVEL
DEAD LOAD
Roof Weight
= (2.7 x 3.6) m² x 1.0 kN/m²
= 9.72 kN
Roof Beam
= (2.7 + 3.6) m x 1.44 kN/m
= 6.3 kN
Total Dead Load
= (9.72+6.3) kN
= 16.02 kN
LIVE LOAD
Roof Weight
= (2.7x 3.6) m² x 0.5 kN/m²
= 4.86 kN
ROOF LEVEL TRIBUTARY AREA
121
125. SECOND FLOOR
DEAD LOAD
Slab Self Weight
= (0.9 x 3.6) m² x 3.6 kN/m²
= 11.66 kN
Beam Self Weight
= (0.9 + 3.6) m x 1.44 kN/m
+ 0.9 m x 1.44 kN/m x ½
= 6.48 kN + 1.3 kN
= 7.78 kN
Brick Wall Self Weight
= 0.9 m x 10 kN/m
= 9 kN
STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
COLUMN ANALYSIS
COLUMN A4
LIVE LOAD
Total Live Load
= (0.9 x 3.6) m² x 1.5 kN/m²
= 4.86 kN
Column Self Weight
= (0.3 x 0.3 x 3.0) m³ x 24 kN/m³
= 6.48 kN
Total Dead Load
= (11.66 + 7.78 + 9+ 6.48) kN
= 34.92kN
SECOND FLOOR TRIBUTARY AREA
122
126. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
COLUMN ANALYSIS
COLUMN A4
FIRST FLOOR
DEAD LOAD
Slab Self Weight
= (0.9 x 3.6) m² x 3.6 kN/m²
= 11.66 kN
Beam Self Weight
= (0.9 + 3.6) m x 1.44 kN/m
+ 0.9 m x 1.44 kN/m x ½
= 6.48 kN + 1.3 kN
= 7.78 kN
Brick Wall Self Weight
= 0.9 m x 10 kN/m
+ 0.9 m x 10 kN/m x ½
= 13.5 kN
LIVE LOAD
Total Live Load
= (0.9 x 3.6) m² x 1.5 kN/m²
= 4.86 kN
Column Self Weight
= (0.3 x 0.3 x 3.0) m³ x 24 kN/m³
= 6.48 kN
Total Dead Load
= (11.66 + 7.78 + 13.5+ 6.48) kN
= 39.42 kN
FIRST FLOOR TRIBUTARY AREA
123
127. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
COLUMN ANALYSIS
COLUMN A4
GROUND FLOOR
DEAD LOAD
Slab Self Weight
= (1.8x 3.6) m² x 3.6 kN/m²
= 23.32 kN
Beam Self Weight
= (1.8+ 3.6) m x 1.44 kN/m
+ 1.8m x 1.44 kN/m x ½
= 7.77 kN + 1.3 kN
= 9.07 kN
Brick Wall Self Weight
= 1.8 m x 10 kN/m
+1.8 m x 10 kN/m x ½
= 27 kN
LIVE LOAD
Total Live Load
= (1.8 x 3.6) m² x 1.5 kN/m²
= 9.72 kN
Column Self Weight
= (0.3 x 0.3 x 3.0) m³ x 24 kN/m³
= 6.48 kN
Total Dead Load
= (23.32+9.07+27+ 6.48) kN
= 65.87 kN
GROUND FLOOR TRIBUTARY AREA
124
128. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
COLUMN ANALYSIS
ULTIMATE LOAD
Total Dead Load
= (16.02+34.92+39.42+65.87) kN
= 156.23 kN
Ultimate Dead Load
= 156.23 kN x 1.4
= 162.64 kN
Total Live Load
= (4.86+4.86+4.86+9.72) kN
= 24.3kN
Ultimate Live Load
= 24.3 x 1.6
= 30.13 kN
Total Ultimate Load
= Ultimate dead load + Ultimate live
load
= (162.64+30.13) kN
= 192.77 kN
125
129. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
COLUMN ANALYSIS
COLUMN C5
ROOF LEVEL
DEAD LOAD
Roof Weight
= (0.9 x 7.2) m² x 1.0 kN/m²
= 6.48 kN
Roof Beam
= (0.9 + 7.2) m x 1.44 kN/m
= 11.664 kN
Total Dead Load
= (6.48+11.664) kN
= 18.144 kN
ROOF LEVEL TRIBUTARY AREA
LIVE LOAD
Roof Weight
= (0.9 x 7.2) m² x 0.5 kN/m²
= 3.24 kN
126
130. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
COLUMN ANALYSIS
COLUMN C5
SECOND FLOOR
DEAD LOAD
Slab Self Weight
= (0.9 x 7.2 m² x 3.6 kN/m²
= 23.33 kN
Beam Self Weight
= (0.9 + 7.2) m x 1.44 kN/m
+ 0.9 m x 1.44 kN/m x ½
= 11.66 kN + 1.3 kN
= 12.96 kN
Brick Wall Self Weight
= 0.9 m x 10 kN/m
= 9 kN
LIVE LOAD
Total Live Load
= (0.9 x 7.2) m² x 1.5 kN/m²
= 9.72 kN
Column Self Weight
= (0.3 x 0.3 x 3.0) m³ x 24 kN/m³
= 6.48 kN
Total Dead Load
= (23.33 + 12.96 + 9+ 6.48) kN
= 51.77 kN
127
131. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
COLUMN ANALYSIS
COLUMN A4
FIRST FLOOR TRIBUTARY AREA
FIRST FLOOR
DEAD LOAD
Slab Self Weight
= (2.7x 7.2) m² x 3.6 kN/m²
= 69.98 kN
Beam Self Weight
= (2.7+ 7.2) m x 1.44 kN/m
+ 2.7m x 1.44 kN/m x ½
= 14.25 kN + 3.88 kN
=18.13 kN
Brick Wall Self Weight
=2.7 m x 10 kN/m
+ 2.7 m x 10 kN/m x ½
= 40.5 kN
LIVE LOAD
Total Live Load
= (2.7 x 7.2) m² x 1.5 kN/m²
= 29.16 kN
Column Self Weight
= (0.3 x 0.3 x 3.0) m³ x 24 kN/m³
= 6.48 kN
Total Dead Load
= (69.98+18.13+40.5+6.48) kN
= 135.09 kN
128
132. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
COLUMN ANALYSIS
COLUMN A4
GROUND FLOOR
DEAD LOAD
Slab Self Weight
= (2.7x 7.2) m² x 3.6 kN/m²
= 69.98 kN
Beam Self Weight
= (2.7+ 7.2) m x 1.44 kN/m
+ 2.7m x 1.44 kN/m x ½
= 14.25 kN + 3.88 kN
=18.13 kN
Brick Wall Self Weight
=2.7 m x 10 kN/m
+ 2.7 m x 10 kN/m x ½
= 40.5 kN
LIVE LOAD
Total Live Load
= (2.7 x 7.2) m² x 1.5 kN/m²
= 29.16 kN
Column Self Weight
= (0.3 x 0.3 x 3.0) m³ x 24 kN/m³
= 6.48 kN
Total Dead Load
= (69.98+18.13+40.5+6.48) kN
= 135.09 kN
GROUND FLOOR TRIBUTARY AREA
129
133. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
COLUMN ANALYSIS
COLUMN A4
ULTIMATE LOAD
Total Dead Load
= (18.144+51.77+135.09+135.09)
kN
= 340.1 kN
Ultimate Dead Load
= 340.1 kN x 1.4
= 476.14 kN
Total Live Load
= (3.24+9.72+29.16+29.16) kN
= 71.28kN
Ultimate Live Load
= 71.28 x 1.6
= 114.05 kN
Total Ultimate Load
= Ultimate dead load + Ultimate live
load
= (476.14+114.05) kN
= 590.19 kN
130
135. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
COLUMN ANALYSIS
BEAM ANALYSIS
BEAM A/6-8 (Uniformly Distributed Load)
BEAM A-C/8 (Uniformly Distributed Load and Point Load from
Beam B/6-8)
COLUMN A8 (Perimeter Column)
COLUMN C6 (Interior Column)
FIRST FLOOR LOAD DISTRIBUTION PLAN
132
136. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
BEAM ANALYSIS
FIRST FLOOR LOAD DISTRIBUTION PLAN
BEAM A/6-8
BEAM A/6-8 CARRIES:
Dead Load from beam self weight : Gridline 6-8
Dead Load from brick wall self weight : Gridline 6-8
Dead Load from slab self weight : Gridline A-B/6-8
Live Load from slab : Gridline A-B/6-8
133
137. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
DEAD LOAD
Beam Self Weight
= Beam size x Density of reinforced concrete
= (0.25 x 0.60) m² x 24 kN/m³
= 3.60 kN/m
Brick Wall Self Weight
= Wall height x Wall thickness x Density of brick
= (3.00 x 0.15) m² x 19 kN/m³
= 8.55 kN/m
Slab A-B/6-8 Self Weight
= Slab thickness x Density of reinforced
concrete x Lx
/2
= (0.125m x 24 kN/m³) x 3.6
/2
= 3 kN/m² x 1.8m
= 5.40 kN/m
Total Dead Load
For 6-8 = (3.60 + 8.55 + 5.40) kN/m
= 17.55 kN/m
LIVE LOAD
Slab A-B/5-6
= Live load (UBBL) x Lx
/2
= 1.5 kN/m² x 3.6
/2
= 2.70 kN/m
ULTIMATE LOAD
Ultimate Dead Load
= Total dead load x Load factor
= 17.55 kN/m x 1.4
= 24.57 kN/m
6 8
4800
3.60 kN/m
8.55 kN/m
5.40 kN/m
17.55 kN/m
6 8
4800
2.70 kN/m
6 8
4800
24.57 kN/m
134
138. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
Ultimate Live Load
= Total live load x Load factor
= 2.70 kN/m x 1.6
= 4.32 kN/m
Total Ultimate Load
For 6-8 = (24.57 + 4.32) kN/m
= 28.89 kN/m
REACTION FORCES
Total Load
= 28.89 kN/m x 4.8 m
= 138.67 kN
By using 8A as reference point,
ΣM = 0
0 = M8A1
+ (-M8A2
)
= (R6A
x 4.8) - (138.67 x 2.4)
= 4.8 R6A
- 332.81
4.8 R6A
= 332.81
R6A
= 69.34 kN
ΣFy
= 0
0 = R6A
+R8A
+ (138.67)
0 = 69.34 + R8A
-138.67
R8A
= 138.67 - 69.34
= 69.33 (≈69.34 kN)
SHEAR FORCES
69.34 - 138.67 = -69.33 kN
-69.33 + 69.33 = 0 kN
4.32 kN/m
28.89 kN/m
6 8
4800
138.67
2400 2400
R6A
R8A
69.34 kN 69.33 kN
28.89 kN/m
69.34 kN
69.34 - 138.67
= -69.33 kN
-69.33 + 69.33
= 0kN
M8A1
M8A2
135
139. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
BENDING MOMENT
Positive Area
= 69.34 kN x 2.4 m x ½
= 83.21 kNm
Negative Area
= -69.33 kN x 2.4 m x ½
= -83.20 kNm
∴ Positive area = Negative area
83.21 kNm + (-83.20 kNm) = 0.1 (≈0)
0 kNm 83.21 - 83.20
≈ 0 kNm
83.21 kNm
136
140. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
FIRST FLOOR LOAD DISTRIBUTION PLAN
BEAM B/6-8
BEAM B/6-8 CARRIES:
Dead Load from beam self weight : Gridline 6-8
Dead Load from brick wall self weight : Gridline 6-8
Dead Load from slab self weight : Gridline A-B/6-8, B-C/6-8
Live Load from slab : Gridline A-B/6-8, B-C/6-8
137
141. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
DEAD LOAD
Beam Self Weight
= Beam size x Density of reinforced concrete
= (0.20 x 0.50) m² x 24 kN/m³
= 2.40 kN/m
Brick Wall Self Weight
= Wall height x Wall thickness x Density of brick
= (3.00 x 0.15) m² x 19 kN/m³
= 8.55 kN/m
Slab A-B/6-8 Self Weight
= Slab thickness x Density of reinforced
concrete x Lx
/2
= (0.125m x 24 kN/m³) x 3.6
/2
= 3 kN/m² x 1.8m
= 5.40 kN/m
Slab B-C/6-8 Self Weight
= Slab thickness x Density of reinforced
concrete x Lx
/2
= (0.125m x 24 kN/m³) x 3.6
/2
= 3 kN/m² x 1.8m
= 5.40 kN/m
Total Dead Load
For 6-8 = (2.40 + 8.55 + 5.40 + 5.40) kN/m
= 21.75 kN/m
LIVE LOAD
Slab A-B/6-8
= Live load (UBBL) x Lx
/2
= 1.5 kN/m² x 3.6
/2
= 2.70 kN/m
6 8
4800
2.40 kN/m
8.55 kN/m
5.40 kN/m
21.75 kN/m
6 8
4200
2.70 kN/m
5.40 kN/m
138
142. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
Slab B-C/6-8
= Live load (UBBL) x Lx
/2
= 1.5 kN/m² x 3.6
/2
= 2.70 kN/m
Total Live Load
For 6-8 = (2.70 + 2.70) kN/m
= 5.40 kN/m
ULTIMATE LOAD
Ultimate Dead Load
= Total dead load x Load factor
= 21.75 kN/m x 1.4
= 30.45 kN/m
Ultimate Live Load
= Total live load x Load factor
= 5.40 kN/m x 1.6
= 8.64 kN/m
Total Ultimate Load
For 5-6 = (30.45 + 8.64) kN/m
= 39.09 kN/m
2.70 kN/m
5.40 kN/m
6 8
4800
30.45 kN/m
8.64 kN/m
39.09 kN/m
139
143. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
REACTION FORCES
Total Load
= 39.09 kN/m x 4.8 m
= 187.63 kN
By using 8b as reference point;
ΣM = 0
0 = M8b1
+ (-M8b2
)
= (R6b
x 4.8) - (187.63 x 2.4)
= 4.8 R6b
- 450.31
4.8 R6b
= 450.31
R6b
= 93.81 kN
ΣFy
= 0
0 = R6b
+R8b
+ (-187.63)
0 = 93.81 + R8b
-187.63
R8b
= 187.63 - 93.81
= 93.82 kN
6 8
4800
187.63 kN
2400 2400
R6b
93.81 kN 93.82 kN
187.63 kN/m
R8b
M8b1
M8b2
140
144. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
FIRST FLOOR LOAD DISTRIBUTION PLAN
BEAM 8/A-C
BEAM 8/A-C CARRIES:
Dead Load from beam self weight : Gridline A-C
Dead Load from brick wall self weight : Gridline A-C
Dead Load from slab self weight : Gridline A-B/6-8 & B-C/6-8
Live Load from slab : Gridline A-B/6-8 & B-C/6-8
141
145. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
DEAD LOAD
Beam Self Weight
= Beam size x Density of reinforced concrete
= (0.25 x 0.60) m² x 24 kN/m³
= 3.60 kN/m
Brick Wall Self Weight
= Wall height x Wall thickness x Density of brick
= (3.00 x 0.15) m² x 19 kN/m³
= 8.55 kN/m
Slab A-B/6-8 Self Weight
= Slab thickness x Density of reinforced
concrete x Lx
/2
x 2
/3
= (0.125 m x 24 kN/m³) x 3.6
/2
x 2
/3
= 3 kN/m² x 1.8 m x 2
/3
= 3.60 kN/m
Slab B-C/7-8 Self Weight
= Slab thickness x Density of reinforced
concrete x Lx
/2
x 2
/3
= (0.125m x 24 kN/m³) x 3.6
/2
x 2
/3
= 3 kN/m² x 1.8m x 2
/3
= 3.60 kN/m
Total Dead Load
For A-B = (3.60 + 8.55 + 3.60) kN/m
= 15.75 kN/m
For B-C = (3.60 + 8.55 + 3.60) kN/m
= 15.75 kN/m
A C
7200
8.55 kN/m
3.60 kN/m
B
3600 3600
3.60 kN/m
3.60 kN/m
15.75 kN/m 15.75 kN/m
142
146. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
LIVE LOAD
Slab A-B/6-8
= Live load (UBBL) x Lx
/2
x 2
/3
= 1.5 kN/m² x 3.6
/2
x 2
/3
= 1.80 kN/m
Slab B-C/6-8
= Live load (UBBL) x Lx
/2
x 2
/3
= 1.5 kN/m² x 3.6
/2
x 2
/3
= 1.80 kN/m
Total Live Load
For A-B = 1.80 kN/m
For B-C = 1.80 kN/m
1.80 kN/m
1.80 kN/m
A C
7200
B
3600 3600
1.80 kN/m 1.80 kN/m
143
147. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
ULTIMATE LOAD
Ultimate Dead Load
For A-B = Total dead load x Load factor
= 15.75 kN/m x 1.4
= 22.05 kN/m
For B-C = Total dead load x Load factor
= 15.75 kN/m x 1.4
= 22.05 kN/m
Ultimate Live Load
For A-B = Total live load x Load factor
= 1.80 kN/m x 1.6
= 2.88 kN/m
For B-C = Total live load x Load factor
= 1.80 kN/m x 1.6
= 2.88 kN/m
Total Ultimate Load
For A-B = (22.05 + 2.88) kN/m
= 24.93 kN/m
For B-C = (22.05 + 2.88) kN/m
= 24.93 kN/m
Point Load
= R8b
= 93.82 kN
A C
7200
B
3600 3600
22.05 kN/m 22.05 kN/m
2.88 kN/m 2.88 kN/m
24.93 kN/m 24.93 kN/m
24.93 kN/m 24.93 kN/m
93.82 kN
144
148. REACTION FORCES
Total Load
For A-B = 24.93 kN/m x 3.6 m
= 89.75 kN
For B-C = 24.93 kN/m x 3.6 m
= 89.75 kN
By using 8c as reference point,
ΣM = 0
0 = M8c1
+ (-M8c2
) + (-M8c3
) + (-M8c4
)
= (R8a
x 7.2) - (89.75 x 5.4)
- (93.82 x 3.6) - (89.75 x 1.8)
= 7.2 R5a
- 484.65 - 337.75 - 161.55
7.2 R8a
= 983.95
R8a
= 136.66 kN
ΣFy
= 0
0 = R8a
+R8c
+ (-89.75) + (-93.82) + (-89.75)
0 = 136.66 + Rb
- 89.75 - 93.82 - 89.75
R8c
= 89.75 + 93.82 + 89.75 - 136.66
= 136.66 kN
SHEAR FORCES
136.66 - 89.75 = 46.91 kN
46.91 - 93.82 = -46.91 kN
-46.91 - 89.75 = -136.66 kN
-136.66 + 136.66 = 0 kN
BENDING MOMENT
Positive Area
= (136.66 + 46.91) kN x ½ x 3.6 m
= 221.01 kNm
Negative Area
= (-46.91 - 136.66) kN x ½ x 3.6 m
= -221.01 kNm
∴ Positive area = Negative area
0
89.75 kN
STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
A C
7200
93.82 kN
1800
R8a
136.66 kN 136.66 kN
24.93 kN/m
R8c
89.75 kN
1800 1800 1800
B
24.93 kN/m
93.82 kN
136.66 kN
-46.91 - 89.75
= -136.66 kN
-136.66 + 136.66
= 0kN
136.66 - 89.75
= 46.91kN
46.91 - 93.82
= -46.91kN
0 kNm 221.01 - 221.01
= 0 kNm
221.01 kNm
M8c1
M8c3
M8c4
M8c2
145STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
149. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
COLUMN ANALYSIS
ROOF LEVEL TRIBUTARY AREA
COLUMN A8
ROOF LEVEL
DEAD LOAD
Roof Weight
= (2.4 x 3.6) m² x 1.0 kN/m²
= 8.64 kN
Roof Beam
= (2.4 + 3.6) m x 1.44 kN/m
= 8.64 kN
Total Dead Load
= (8.64 + 8.64) kN
= 17.28 kN
LIVE LOAD
Roof Weight
= (2.4 x 3.6) m² x 0.5 kN/m²
= 4.32 kN
146
150. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
SECOND FLOOR TRIBUTARY AREA
SECOND FLOOR
DEAD LOAD
Slab Self Weight
= (2.4 x 3.6) m² x 3.6 kN/m²
= 31.10 kN
Beam Self Weight
= (2.4 + 3.6) m x 1.44 kN/m
+ 2.4 m x 1.44 kN/m x ½
= 8.64 kN + 1.73 kN
= 10.37 kN
Brick Wall Self Weight
= (2.4 + 3.6) x 10 kN/m
= 60 kN
LIVE LOAD
Total Live Load
= (2.4 x 3.6) m² x 1.5 kN/m²
= 12.96 kN
147
151. Column Self Weight
= (0.3 x 0.3 x 3.0) m³ x 24 kN/m³
= 6.48 kN
Total Dead Load
= (31.10 + 10.37 + 60 + 6.48) kN
= 107.95 kN
STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
FIRST FLOOR TRIBUTARY AREA
148
152. FIRST FLOOR
DEAD LOAD
Slab Self Weight
= (2.4 x 3.6) m² x 3.6 kN/m²
= 31.10 kN
Beam Self Weight
= (2.4 + 3.6) m x 1.44 kN/m
+ 2.4 m x 1.44 kN/m x ½
= 8.64 kN + 1.73 kN
= 10.37 kN
Brick Wall Self Weight
= (2.4+3.6) m x 10 kN/m
+ 2.4 x 10 kN/m x ½
= 72 kN
Column Self Weight
= (0.3 x 0.3 x 3.0) m³ x 24 kN/m³
= 6.48 kN
Total Dead Load
= (31.10 + 10.37 + 72 + 6.48) kN
= 119.95 kN
STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
LIVE LOAD
Total Live Load
= (2.4 x 3.6) m² x 1.5 kN/m²
= 12.96 kN
149
153. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
GROUND FLOOR TRIBUTARY AREA
GROUND FLOOR
DEAD LOAD
Slab Self Weight
= (2.4 x 3.6) m² x 3.6 kN/m²
= 31.10 kN
Beam Self Weight
= (2.4 + 3.6) m x 1.44 kN/m
+ 2.4 m x 1.44 kN/m x ½
= 8.64 kN + 1.73 kN
= 10.37 kN
Brick Wall Self Weight
= (2.4+3.6) m x 10 kN/m
+ 2.4 x 10 kN/m x ½
= 72 kN
LIVE LOAD
Total Live Load
= (2.4 x 3.6) m² x 1.5 kN/m²
= 12.96 kN
150
154. Column Self Weight
= (0.3 x 0.3 x 3.0) m³ x 24 kN/m³
= 6.48 kN
Total Dead Load
= (31.10 + 10.37 + 72 + 6.48) kN
= 119.95 kN
ULTIMATE LOAD
Total Dead Load
= (17.28 + 107.95 + 119.95 + 119.95) kN
= 365.13 kN
Ultimate Dead Load
= 365.13 kN x 1.4
= 511.18 kN
Total Live Load
= (4.32 + 12.96 + 12.96 + 12.96) kN
= 43.2 kN
Ultimate Live Load
= 43.2 x 1.6
= 69.12 kN
Total Ultimate Load
= Ultimate dead load + Ultimate live load
= (511.18 + 69.12) kN
= 580.30 kN
STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW 151
155. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
COLUMN ANALYSIS
ROOF LEVEL TRIBUTARY AREA
COLUMN C6
ROOF LEVEL
DEAD LOAD
Roof Weight
= (4.5 x 7.2) m² x 1.0 kN/m²
= 32.4 kN
Roof Beam
= (4.5 + 7.2)m x 1.44 kN/m
= 16.85 kN
Total Dead Load
= (32.4 + 16.85) kN
= 49.25 kN
LIVE LOAD
Roof Weight
= (4.5 x 7.2) m² x 0.5 kN/m²
= 16.2 kN
152
156. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
SECOND FLOOR TRIBUTARY AREA
SECOND FLOOR
DEAD LOAD
Slab Self Weight
= (4.5 x 7.2) m² x 3.6 kN/m²
= 116.64 kN
Beam Self Weight
= (4.5 + 7.2) m x 1.44 kN/m
+ (4.5 + 4.5) m x 1.44 kN/m x ½
= 16.85 kN + 6.48 kN
= 23.33 kN
Column Self Weight
= (0.3 x 0.3 x 3.0) m³ x 24 kN/m³
= 6.48 kN
Total Dead Load
= (116.64 + 23.33 + 6.48) kN
= 146.45 kN
LIVE LOAD
Total Live Load
= (4.5 x 7.2) m² x 1.5 kN/m²
= 48.6 kN
153
157. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
FIRST FLOOR TRIBUTARY AREA
FIRST FLOOR
DEAD LOAD
Slab Self Weight
= (4.5 x 7.2) m² x 3.6 kN/m²
= 116.64 kN
Beam Self Weight
= (4.5 + 7.2) m x 1.44 kN/m
+ (4.5 + 4.5) m x 1.44 kN/m x ½
= 16.85 kN + 6.48 kN
= 23.33 kN
Brick Wall Self Weight
= 4.5 m x 10 kN/m
+ (4.5 + 4.5) m x 10 kN/m x ½
= 45 kN + 45 kN
= 90 kN
Column Self Weight
= (0.3 x 0.3 x 3.0) m³ x 24 kN/m³
= 6.48 kN
LIVE LOAD
Total Live Load
= (4.5 x 7.2) m² x 1.5 kN/m²
= 48.6 kN
154
158. Total Dead Load
= (116.64 + 23.33 + 90 + 6.48) kN
= 236.45 kN
STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
GROUND FLOOR TRIBUTARY AREA
GROUND FLOOR
DEAD LOAD
Slab Self Weight
= (4.5 x 7.2) m² x 3.6 kN/m²
= 116.64 kN
Beam Self Weight
= (4.5 + 7.2) m x 1.44 kN/m
+ (4.5 + 4.5) m x 1.44 kN/m x ½
= 16.85 kN + 6.48 kN
= 23.33 kN
Brick Wall Self Weight
= 4.5 m x 10 kN/m
+ (4.5 + 4.5) m x 10 kN/m x ½
= 45 kN + 45 kN
= 90 kN
LIVE LOAD
Total Live Load
= (4.5 x 7.2) m² x 1.5 kN/m²
= 48.6 kN
155
159. Column Self Weight
= (0.3 x 0.3 x 3.0) m³ x 24 kN/m³
= 6.48 kN
Total Dead Load
= (116.64 + 23.33 + 90 + 6.48) kN
= 236.45 kN
ULTIMATE LOAD
Total Dead Load
= (49.25 + 146.45 + 236.45 + 236.45) kN
= 668.6 kN
Ultimate Dead Load
= 668.6 kN x 1.4
= 936.04 kN
Total Live Load
= (16.20 + 48.60 + 48.60 + 48.60) kN
= 162 kN
Ultimate Live Load
= 162 x 1.6
= 259.20 kN
Total Ultimate Load
= Ultimate dead load + Ultimate live load
= (936.04 + 259.20) kN
= 1195.24 kN
STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW 156
160. YEW JEY YEE 0327708
STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS
& COLUMNS
161. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
COLUMN ANALYSIS
BEAM ANALYSIS
BEAM 8/G-H (Uniformly Distributed Load)
BEAM H/6-8 (Uniformly Distributed Load and Point Load from
Beam 7/H-I)
COLUMN G8 (Perimeter Column)
COLUMN H6 (Interior Column)
FIRST FLOOR LOAD DISTRIBUTION PLAN
158
162. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
BEAM ANALYSIS
FIRST FLOOR LOAD DISTRIBUTION PLAN
BEAM 8/G-H
BEAM 8/G-H CARRIES:
Dead Load from beam self weight : Gridline G-H
Dead Load from brick wall self weight : Gridline G-H
Dead Load from slab self weight : Gridline G-H/6-8
Live Load from slab : Gridline G-H/6-8
159
163. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
DEAD LOAD
Beam Self Weight
= Beam size x Density of reinforced concrete
= (0.25 x 0.60) m² x 24 kN/m³
= 3.60 kN/m
Brick Wall Self Weight
= Wall height x Wall thickness x Density of brick
= (3.00 x 0.15) m² x 19 kN/m³
= 8.55 kN/m
Slab G-H/6-8 Self Weight
= Slab thickness x Density of reinforced
concrete x Lx
/2
= (0.125m x 24 kN/m³) x 4.8
/2
= 3 kN/m² x 2.4m
= 7.20 kN/m
Total Dead Load
For G-H = (3.60 + 8.55 + 7.20) kN/m
= 19.35 kN/m
LIVE LOAD
Slab G-H/6-8
= Live load (UBBL) x Lx
/2
= 1.5 kN/m² x 4.8
/2
= 3.60 kN/m
ULTIMATE LOAD
Ultimate Dead Load
= Total dead load x Load factor
= 19.35 kN/m x 1.4
= 27.09 kN/m
G H
5400
3.60 kN/m
8.55 kN/m
7.20 kN/m
19.35 kN/m
G H
5400
3.60 kN/m
G H
5400
27.09 kN/m
160
164. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
Ultimate Live Load
= Total live load x Load factor
= 3.60 kN/m x 1.6
= 5.76 kN/m
Total Ultimate Load
For G-H = (27.09 + 5.76) kN/m
= 32.85 kN/m
REACTION FORCES
Total Load
= 32.85 kN/m x 5.4 m
= 177.39 kN
By using 8H as reference point,
ΣM = 0
0 = M8H1
+ (-M8H2
)
= (R8G
x 5.4) - (177.39 x 2.7)
= 5.4 R8G
- 478.95
5.4 R8G
= 478.95
R8G
= 88.70 kN
ΣFy
= 0
0 = R8G
+R8G
+ (-177.39)
0 = 88.70 + R8G
- 177.39
R8G
= 177.39 - 88.70
= 88.70 kN
SHEAR FORCES
88.70 - 177.39 = -88.70 kN
-88.70 + 88.70 = 0 kN
5.76 kN/m
32.85 kN/m
G H
5400
177.39 kN
2700 2700
R8G
R8H
88.70 kN 88.70 kN
32.85 kN/m
88.70 kN
88.70 - 177.39
= -88.70 kN
-88.70 + 88.70
= 0kN
M8H1
M8H2
161
165. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
BENDING MOMENT
Positive Area
= 88.70 kN x 2.7 m x ½
= 119.74 kNm
Negative Area
= -88.70 kN x 2.7 m x ½
= -119.74 kNm
∴ Positive area = Negative area
119.74 kNm + (-119.74 kNm) = 0
0 kNm 119.74 - 119.74
= 0 kNm
119.74 kNm
162
166. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
FIRST FLOOR LOAD DISTRIBUTION PLAN
BEAM 7/H-I
BEAM 7/H-I CARRIES:
Dead Load from beam self weight : Gridline H-I
Dead Load from brick wall self weight : Gridline H-I
163
167. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
DEAD LOAD
Beam Self Weight
= Beam size x Density of reinforced concrete
= (0.20 x 0.60) m² x 24 kN/m³
= 3.60 kN/m
Brick Wall Self Weight
= Wall height x Wall thickness x Density of brick
= (3.00 x 0.15) m² x 19 kN/m³
= 8.55 kN/m
Total Dead Load
For H-I = (3.60 + 8.55) kN/m
= 12.15 kN/m
ULTIMATE LOAD
Ultimate Dead Load
= Total dead load x Load factor
= 12.15 kN/m x 1.4
= 17.01 kN/m
H I
3000
3.60 kN/m
8.55 kN/m
12.15 kN/m
H I
3000
17.01 kN/m
164
168. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
REACTION FORCES
Total Load
= 17.01 kN/m x 3 m
= 51.03 kN
By using 7I as reference point,
ΣM = 0
0 = M7I1
+ (-M7I2
)
= (R7H
x 3) - (51.03 x 1.5)
= 3 R7H
- 76.55
3 R7H
= 76.55
R7H
= 25.52 kN
ΣFy
= 0
0 = R7H
+R7I
+ (-51.03)
0 = 25.52 + R7I
-51.03
R7I
= 51.03 -25.52
= 25.52 kN
H I
3000
51.03 kN
1500 1500
R7H
25.52 kN 25.52 kN
17.01 kN/m
R7I
M7I1
M7I2
165
169. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
FIRST FLOOR LOAD DISTRIBUTION PLAN
BEAM H/6-8
BEAM 5/A-C CARRIES:
Dead Load from beam self weight : Gridline 6-8
Dead Load from brick wall self weight : Gridline 6-8
Dead Load from slab self weight : Gridline G-H/6-8
Live Load from slab : Gridline G-H/6-8
166
170. 5.40 kN/m
STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
DEAD LOAD
Beam Self Weight
= Beam size x Density of reinforced concrete
= (0.20 x 0.60) m² x 24 kN/m³
= 3.60 kN/m
Brick Wall Self Weight
= Wall height x Wall thickness x Density of brick
= (3.00 x 0.15) m² x 19 kN/m³
= 8.55 kN/m
Slab G-H/6-8 Self Weight
= Slab thickness x Density of reinforced
concrete x Lx
/2
x 2
/3
= (0.125 m x 24 kN/m³) x 5.4
/2
x 2
/3
= 3 kN/m² x 2.7 m x 2
/3
= 5.40 kN/m
Total Dead Load
For 6-8 = (3.60 + 8.55 + 5.40) kN/m
= 15.55 kN/m
LIVE LOAD
Slab G-H/6-8
= Live load (UBBL) x Lx
/2
x 2
/3
= 1.5 kN/m² x 5.4
/2
x 2
/3
= 2.7 kN/m
6 8
4800
8.55 kN/m
7
3300 1500
3.60 kN/m
15.55 kN/m
6 8
4800
7
3300 1500
5.40 kN/m
167
171. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
ULTIMATE LOAD
Ultimate Dead Load
For 6-8 = Total dead load x Load factor
= 15.55 kN/m x 1.4
= 21.77 kN/m
Ultimate Live Load
For 6-8 = Total live load x Load factor
= 2.7 kN/m x 1.6
= 4.32 kN/m
Total Ultimate Load
For 6-8 = (21.77 + 4.32) kN/m
= 26.09 kN/m
Point Load
= R7H
(from Beam 7/H-I)
= 21.52 kN
6 8
4800
7
3300 1500
21.77 kN/m
4.32 kN/m
26.09 kN/m
26.09 kN/m
21.52 kN
168
172. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
REACTION FORCES
Total Load
For 6-7 = 26.09 kN/m x 3.3 m
= 125.22
By using 8H as reference point,
ΣM = 0
0 = M8H1
+ (-M8H2
) + (-M8H3
)
= (R8H
x 4.8) - (125.22 x 2.4)
- (25.52 x 1.5)
= 4.8 R6H
- 300.53 - 38.28
4.8 R6H
= 338.81
R6H
= 70.59 kN
ΣFy
= 0
0 = R6H
+R8H
+ (-86.10) + (-39.12) + (-25.52)
0 = 70.59 + R8H
- 150.73
R8H
= 150.74 - 70.59
= 80.15
SHEAR FORCES
70.59 - 86.10 = -15.51 kN
-15.51 - 25.52 = -41.03 kN
-41.03 - 39.13 = -80.16 kN
-80.16 + 80.15 = -0.01 kN (≈0 kN)
BENDING MOMENT
Positive Area
= (147.63 + 42.55) kN x ½ x 3.6 m
= 342.32 kNm
Negative Area
= (-42.56 - 147.64) kN x ½ x 3.6 m
= -342.36 kNm (≈342.32 kNm)
∴ Positive area ≈ Negative area
342.32 kNm + (-342.36 kNm) = -0.04 (≈0)
6 8
4800
25.52 kN
2400
R6H
70.59 kN 80.15 kN
26.09 kN/m
R8H
125.22 kN
800 1500
7
25.52 kN
70.59 kN
-41.03 - 39.13
= -80.15 kN
-80.16 - 80.10
≈ 0 kN
70.59 - 86.10
= -15.51kN
-15.51 - 25.52
= -41.03kN
0 kNm 342.32 - 342.35
≈ 0 kNm
342.32 kNm
M8H1
M8H2 M8H3
169
173. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
BENDING MOMENT
Positive Area
15,51/70.59 = x/3.30
x = 0.80
3.3 - 0.80 = 2.50
= ½(70.59 x 2.50) + ½(15.51 x 0.73)
= 88.23 + 5.66
= 93.09 kNm
Negative Area
80.15 - 41.03 = 39.12
= (1.5 x 41.03) + ½(1.5 x 39.12)
= 61.77 + 31.34
= 93.11
∴ Positive area ≈ Negative area
93.09 kNm + (-93.11 kNm) = -0.02 (≈0)
0 kNm 93.09 - 93.11
≈ 0 kNm
93.09 kNm
3.3 - 0.8
= 2.50
x = 0.8
80.15 - 41.03
= 39.12
170
174. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
COLUMN ANALYSIS
ROOF LEVEL TRIBUTARY AREA
COLUMN G8
ROOF LEVEL
DEAD LOAD
Roof Weight
= (6.3 x 2.4) m² x 1.0 kN/m²
= 15.12 kN
Roof Beam
= (6.3 + 2.4) m x 1.44 kN/m
= 12.53 kN
Total Dead Load
= (15,12 + 12.53) kN
= 27.65 kN
LIVE LOAD
Roof Weight
= (6.3 x 2.4) m² x 0.5 kN/m²
= 7.56 kN
171
175. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
SECOND FLOOR TRIBUTARY AREA
SECOND FLOOR
DEAD LOAD
Slab Self Weight
= (6.3 x 2.4) m² x 3.6 kN/m²
= 54.43 kN
Beam Self Weight
= (6.3 + 2.4) m x 1.44 kN/m
+ (2.4 m x 1.44 kN/m x ½)
= 12.53 kN + 1.73 kN
= 14.26 kN
Brick Wall Self Weight
= (3.6 + 2.7) m x 10 kN/m
= 97.20 kN
Column Self Weight
= (0.3 x 0.3 x 3.0) m³ x 24 kN/m³
= 6.48 kN
Total Dead Load
= (54.43 + 14.26 + 97.20 + 6.48) kN
= 172.47 kN
LIVE LOAD
Total Live Load
= (6.3 x 2.4) m² x 1.5 kN/m²
= 22.68 kN
172
176. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
FIRST FLOOR TRIBUTARY AREA
173
FIRST FLOOR
DEAD LOAD
Slab Self Weight
= (6.3 x 2.4) m² x 3.6 kN/m²
= 54.43 kN
Beam Self Weight
= (6.3 + 2.4) m x 1.44 kN/m
+ (2.4 m x 1.44 kN/m x ½ )
= 12.53 kN + 1.73 kN
= 14.26 kN
Brick Wall Self Weight
= (6.3 + 2.7 + 2.4) m x 10 kN/m
= 114 kN
Column Self Weight
= (0.3 x 0.3 x 3.0) m³ x 24 kN/m³
= 6.48 kN
Total Dead Load
= (54.43 + 14.26 + 114 + 6.48) kN
= 189.17 kN
LIVE LOAD
Total Live Load
= (6.3 x 2.4) m² x 1.5 kN/m²
= 22.68 kN
177. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
GROUND FLOOR TRIBUTARY AREA
GROUND FLOOR
DEAD LOAD
Slab Self Weight
= (6.3 x 2.4) m² x 3.6 kN/m²
= 54.43 kN
Beam Self Weight
= (6.3 + 2.4) m x 1.44 kN/m
+ (2.4 m x 1.44 kN/m x ½ )
= 12.53 kN + 1.73 kN
= 14.26 kN
Brick Wall Self Weight
= (6.3+2.4) m x 10 kN/m
= 87 kN
Column Self Weight
= (0.3 x 0.3 x 3.0) m³ x 24 kN/m³
= 6.48 kN
Total Dead Load
= (54.43 + 14.26 + 87 + 6.48) kN
= 162.27 kN
LIVE LOAD
Total Live Load
= (6.3 x 2.4) m² x 1.5 kN/m²
= 22.68 kN
174
178. ULTIMATE LOAD
Total Dead Load
= (27.65 + 172.47 + 189.17 + 162.27) kN
= 551.56 kN
Ultimate Dead Load
= 551.56 kN x 1.4
= 772.18 kN
Total Live Load
= (7.56 + 22.68 + 22.68 + 22.68) kN
= 75.60 kN
Ultimate Live Load
= 75.60 x 1.6
= 120.96 kN
Total Ultimate Load
= Ultimate dead load + Ultimate live load
= (772.18 + 120.96) kN
= 893.14 kN
STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW 175
179. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
COLUMN ANALYSIS
ROOF LEVEL TRIBUTARY AREA
COLUMN H6
ROOF LEVEL
DEAD LOAD
Roof Weight
= (4.2 x 3.75) m² x 1.0 kN/m²
= 15.75 kN
Roof Beam
= (4.2 + 3.75)m x 1.44 kN/m
= 11.45 kN
Total Dead Load
= (15.75 + 11.45) kN
= 27.20 kN
LIVE LOAD
Roof Weight
= (4.2 x 3.75) m² x 0.5 kN/m²
= 7.88 kN
176
180. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
SECOND FLOOR TRIBUTARY AREA
SECOND FLOOR
DEAD LOAD
Slab Self Weight
= (2.7 x 3.75) m² x 3.6 kN/m²
= 23.22 kN
Beam Self Weight
= (2.7 + 3.75) m x 1.44 kN/m
= 9.28 kN
Brick Wall Self Weight
= (3.75 + 2.7) m x 10 kN/m
= 64.50 kN
Column Self Weight
= (0.3 x 0.3 x 3.0) m³ x 24 kN/m³
= 6.48 kN
Total Dead Load
= (23.22 + 9.28 + 64.50 + 6.48) kN
= 103.48 kN
LIVE LOAD
Total Live Load
= (2.7 x 3.75) m² x 1.5 kN/m²
= 15.19 kN
177
181. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
FIRST FLOOR TRIBUTARY AREA
FIRST FLOOR
DEAD LOAD
Slab Self Weight
= (2.7 x 3.75) m² x 3.6 kN/m²
= 23.22 kN
Beam Self Weight
= (2.7 + 3.75) m x 1.44 kN/m
= 9.28 kN
Brick Wall Self Weight
= 3.75 m x 10 kN/m
= 37.50 kN
Column Self Weight
= (0.3 x 0.3 x 3.0) m³ x 24 kN/m³
= 6.48 kN
Total Dead Load
= (23.22 + 9.28 + 37.50 + 6.48) kN
= 76.48 kN
LIVE LOAD
Total Live Load
= (2.7 x 3.75) m² x 1.5 kN/m²
= 15.19 kN
178
182. STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
GROUND FLOOR TRIBUTARY AREA
GROUND FLOOR
DEAD LOAD
Slab Self Weight
= (4.2 x 3.75) m² x 3.6 kN/m²
= 56.7 kN
Beam Self Weight
= (4.2 + 3.75) m x 1.44 kN/m
= 11.45 kN
Brick Wall Self Weight
= 3.75 m x 10 kN/m
= 37.50 kN
Column Self Weight
= (0.3 x 0.3 x 3.0) m³ x 24 kN/m³
= 6.48 kN
Total Dead Load
= (56.7 + 11.45 + 37.50 + 6.48) kN
= 112.13 kN
LIVE LOAD
Total Live Load
= (4.2 x 3.75) m² x 1.5 kN/m²
= 23.63 kN
179
183. ULTIMATE LOAD
Total Dead Load
= (27.20 + 103.48 + 76.48 + 112.13) kN
= 319.29 kN
Ultimate Dead Load
= 319.29 kN x 1.4
= 447 kN
Total Live Load
= (7.88 + 15.19 + 15.19 + 23.63) kN
= 61.89 kN
Ultimate Live Load
= 61.89 x 1.6
= 99.02 kN
Total Ultimate Load
= Ultimate dead load + Ultimate live load
= (447 + 99.02) kN
= 546.02 kN
STRUCTURAL ANALYSIS OF BEAMS & COLUMNS
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW 180