1. CHEN LIAN LIAN (AGNES) 0333357
CHONG MIN (CADENCE) 0333339
LEE JIA YEE (REBECCA) 0333311
NG JING YUAN 0331472
NANG AYE MYAT MON 0328627
SIM LI MEI 0328623
TUTOR: MR. MOHD. ADIB RAMLI
BUILDING STRUCTURES (BLD61003)
ASSIGNMENT 2 : STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
AKANAKA RESIDENCE, JAKARTA, INDONESIA
(RAW ARCHITECTS)
2. TABLE OF CONTENTS
1.0 Introduction
2.0 Architectural Plans
2.1 Ground Floor Plan
2.2 First Floor Plan
2.3 Roof Plan
3.0 Structural Brief
4.0 Structural Plans
4.1 Ground Floor Structural Plan
4.2 First Floor Structural Plan
4.3 Roof Structural Plan
5.0 Load Distribution Plans
5.1 Ground Floor Load Distribution Plan
5.2 First Floor Load Distribution Plan
5.3 Roof Load Distribution Plan
6.0 Column Tributary Area Diagrams
6.1 Ground Floor Columns Tributary Area Diagram
6.2 First Floor Columns Tributary Area Diagram
6.3 Roof Columns Tributary Area Diagram
7.0 Sim Li Mei - Beam and Column Analysis
7.1 Selected Beams and Columns
7.2 Beam Analysis
7.2.1 Uniform Distribution Load
7.2.2 Point Load & UDL
7.3 Column Analysis
7.3.1 Perimeter Column
7.3.2 Internal Column
2
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
25
31
35
3. 8.0 Nang Aye Myat Mon - Beam and Column Analysis
8.1 Selected Beams and Columns
8.2 Beam Analysis
8.2.1 Uniform Distribution Load
8.2.2 Point Load & UDL
8.3 Column Analysis
8.3.1 Perimeter Column
8.3.2 Internal Column
9.0 Ng Jing Yuan - Beam and Column Analysis
9.1 Selected Beams and Columns
9.2 Beam Analysis
9.2.1 Uniform Distribution Load
9.2.2 Point Load & UDL
9.3 Column Analysis
9.3.1 Perimeter Column
9.3.2 Internal Column
10.0 Lee Jia Yee - Beam and Column Analysis
10.1 Selected Beams and Columns
10.2 Beam Analysis
10.2.1 Uniform Distribution Load
10.2.2 Point Load & UDL
10.3 Column Analysis
10.3.1 Perimeter Column
10.3.2 Internal Column
3
39
40
41
45
51
55
59
60
61
65
71
75
79
80
81
85
91
95
4. 11.0 Chong Min - Beam and Column Analysis
11.1 Selected Beams and Columns
11.2 Beam Analysis
11.2.1 Uniform Distribution Load
11.2.2 Point Load & UDL
11.3 Column Analysis
11.3.1 Perimeter Column
11.3.2 Internal Column
12.0 Chen Lian Lian - Beam and Column Analysis
12.1 Selected Beams and Columns
12.2 Beam Analysis
12.2.1 Uniform Distribution Load
12.2.2 Point Load & UDL
12.3 Column Analysis
12.3.1 Perimeter Column
12.3.2 Internal Column
4
99
100
101
105
113
117
121
122
123
127
133
137
5. 1.0 INTRODUCTION
In this group cum individual assignment, we were given to task to obtain a set of
architectural drawings for a 2-storey bungalow. We were then required to redraw and
simplify the plans to only grid lines, dimensions and room labels.
The bungalow plan drawings used in this assignment was obtained from an online source:
https://www.archdaily.com/791281/akanaka-raw-architecture. This bungalow, named
Akanaka, is located in Jakarta, Indonesia designed by RAW Architects.
The architectural plan was redrawn and modified in AutoCAD in order to suit the
requirements of the assignment.
Among the lists of drawings produced were ground floor structural plan, first floor structural
plan and the roof structural plan.The subsequent structural plans were then duplicated in
order to be turned into load distribution plans and columns tributary area,
2 beams and 2 columns were chosen among the group members, prior in conducting the
structural analysis and respective calculations:
- One (1) beam with point load and uniformly distributed load
- One (1) beam with only uniformly distributed load
- One internal column (from roof to ground level)
- One perimeter column (from roof to ground level)
Along with the calculations, we were also required to produce load diagrams, shear force
diagrams and bending moment diagrams, whereas for the column, the ultimate load for the
column is analysed.
Exterior (above) and interior (right) view of Akanaka Residence, Jakarta,
Indonesia. (Archdaily, 2016)
Images above shows the interior spaces of the house. (Archdaily, 2016)
5
9. 3.0 STRUCTURAL BRIEF
(Quantity Life and Dead Loads Acting on Structure)
Structure Dimension
Slab 0.15m (thickness)
Wall 0.15m X 3.0m (thickness X height)
Beam 0.2m X 0.3 m (width X depth)
Column 0.3m X 0.3m X 3.0m (width X length X height)
Dimension of structure
Material Standard Weight (kN/m³)
Brickwork 19
Reinforced concrete 24
Standard Weight of Material
Structure Self-Weight
Structure Calculation Self-weight
Concrete slab 0.15m X 24kN/m³ 3.6kN/m²
Brick wall 0.15m X 3.0m X
19kN/m³
8.6kN/m
Beam 0.2m X 0.3m X
24kN/m³
1.4kN/m
Column 0.3m X 0.3m X 3.0m
X 24kN/m³
6.5kN/m²
Roof - 1.0kN/m²
9
10. 4.0 STRUCTURAL PLANS
4.1 GROUND FLOOR STRUCTURAL PLAN
Ground Level Structural Plan
Scale 1:200
10
13. 5.0 LOAD DISTRIBUTION PLANS
5.1 GROUND FLOOR LOAD DISTRIBUTION PLAN
Ground Level (Load Distribution Plan)
Scale 1:200
13
14. 5.0 LOAD DISTRIBUTION PLANS
5.2 FIRST FLOOR LOAD DISTRIBUTION PLAN
First Level (Load Distribution Plan)
Scale 1:200
14
15. 5.0 LOAD DISTRIBUTION PLANS
5.3 ROOF LOAD DISTRIBUTION PLAN
Roof Level (Roof Load Distribution Plan)
Scale 1:200
15
16. 6.0 COLUMNS TRIBUTARY AREA DIAGRAM
6.1 GROUND FLOOR COLUMNS TRIBUTARY AREA DIAGRAM
Ground Level (Columns Tributary Area Diagram)
Scale 1:200
16
17. 6.0 COLUMNS TRIBUTARY AREA DIAGRAM
6.2 FIRST FLOOR COLUMNS TRIBUTARY AREA DIAGRAM
First Level (Columns Tributary Area Diagram)
Scale 1:200
17
18. 6.0 COLUMNS TRIBUTARY AREA DIAGRAM
6.3 ROOF LEVEL COLUMNS TRIBUTARY AREA DIAGRAM
Roof Level (Columns Tributary Area Diagram)
Scale 1:200
18
19. SIM LI MEI
BEAM AND COLUMN ANALYSIS
7.1 Selected Beams and Columns
7.2 Beam Analysis
7.2.1 Uniform Distribution Load
-First Floor Beam B-C / 14a
7.2.2 Point Load & UDL
-First Floor Beam B/13-15
7.3 Column Analysis
7.3.1 Perimeter Column
-Column C/13
7.3.2 Internal Column
-Column B/13
7.0
19
20. 7.1 SELECTED BEAMS AND COLUMNS
Perimeter Column - Column B / 13
Internal Column - Column C / 13
Point Load & UDL - Beam B/ 13-15
Uniform Distribution Load Beam -
Beam B-C / 14a
20
21. First Floor Beam B-C / 14a
First Floor Beam B-C / 14a carries:
- Dead load from beam self weight: gridline B-C/14a
- Dead load from brick wall weight: gridline B-C/14a
- Dead load from slab: gridline B-C/13-14a & B-C/14a - 15
- Live load from slab: gridline B-C/13-14a & B-C/14a-15
7.2 BEAM ANALYSIS
7.2.1 UNIFORM DISTRIBUTION LOADS
First floor structural plan First floor load distributary plan
21
22. First Floor Beam B-C / 14a
Dead Load
Beam self weight
= (0.2 X 0.3) m² X 24kN/m³
= 1.44kN/m
Brick wall self weight
= (0.15 x 3.0) m² X 19kN/m³
= 8.6kN/m
Slab B-C/13-14a
= (2.77m/2) X (0.15m X 24kN/m³)
= 1.385m X 3.6kN/m³
= 5kN/m
Slab B-C/14a-15
= (1.48m/2)X (0.15m X 24kN/m³)
= 0.74m X 3.6kN/m³
= 2.7kN/m
Total Dead Load
= 1.4kN/m + 8.6kN/m + 5kN/m + 2.7kN/m
= 17.7kN/m
B C
3.43m
1.4kN/m
8.6kN/m
5kN/m
2.7kN/m
17.7kN/m
7.2 BEAM ANALYSIS
7.2.1 UNIFORM DISTRIBUTION LOADS
22
23. B C
3.43m
2.1kN/m
1.1kN/m
3.3kN/m
24.8kN/m
5.3kN/m
30.1kN/m
First Floor Beam B-C / 14a
7.2 BEAM ANALYSIS
7.2.1 UNIFORM DISTRIBUTION LOADS
Live Load
Slab B-C/13-14a
= (2.77m/2) X 1.5kN/m²
= 1.385m X 1.5kN/m²
= 2.1kN/m
Slab B-C/14a - 15
= (1.48m/2) X 1.5kN/m²
= 0.74m X 1.5kN/m²
= 1.1kN/m
Total live load
= 2.1kN/m + 1.1kN/m
= 3.3kN/m
Ultimate Load
Ultimate dead load
= 17.7kN/m X 1.4
= 24.8kN/m
Ultimate live load
= 3.3kN/m X 1.6
= 5.3kN/m
Total ultimate load
= 24.8kN/m + 5.3kN/m
= 30.1kN/m
23
24. Resultant Force
= 30.1kN/m X 3.43m
= 103.2kN
Reaction Force
∑MD = 0
= Rb (3.43) – 103.2(3.43/2)
= 3.43Rb – 177
Rb = 51.6kN
∑Fy = 0
= Rc + 51.6 - 103.2
Rc = 51.6kN
Shear force diagram
51.6kN - 103.2kN
= -51.6kN
-51.6kN + 51.6kN = 0kN
Bending moment diagram
Positive area
51.6kN X 1.715m X (½)
= 44.2kNm
Negative area
51.6kN X 1.715m X (½)
= 44.2kNm
Hence, Positive area = Negative area
B C
3.43m
30.1kN/m
3.43m
1.715m 1.715m
Fᵣ = 103.2kN
3.43m
1.715m 1.715m
Ra Rb
Rb = 51.6kN Rc = 51.6kN
0kN
-51.6kN+51.6kN
= 0kN
51.6kN
+
-
51.6kN - 103.2kN
= -51.6kN
0kN 0kN
44.2kNm
First Floor Beam B-C / 14a
7.2 BEAM ANALYSIS
7.2.1 UNIFORM DISTRIBUTION LOADS
30.1kN/m
24
25. First Floor Beam B/13-15 carries:
- Dead load from beam self weight: gridline B/13-15
- Dead load from brick wall weight: gridline B/13-14a
- Dead load from slab: gridline B-C/13-14a
- Live load from slab: gridline B-C/13-14a
- Point load at point B/14a from beam B-C/14a
First Floor Beam B / 13-15
7.2 BEAM ANALYSIS
7.2.2 POINT LOAD & UDL
First floor structural plan First floor load distributary plan
25
26. Dead Load
Beam self weight
= (0.2 x 0.3) m² x 24kN/m³
= 1.4kN/m
Brick wall self weight
= (0.15 x 3.0) m² x 19kN/m³
= 8.6kN/m
Slab B-C/13-14a
= [(2.77m / 2) (⅔)] x (0.15m x 24kN/m³)
= 0.9m x 3.6kN/m³
= 3.2kN/m
Total Dead Load
Beam B/13-14a
= 1.4kN/m + 8.6kN/m + 3.2kN/m
= 13.2kN/m
Beam B/14a-15
= 1.4kN/m
13 1514a
4.25m
2.77m 1.48m
1.4kN/m
8.6kN/m
3.2kN/m
13.2kN/m 1.4kN/m
First Floor Beam B / 13-15
7.2 BEAM ANALYSIS
7.2.2 POINT LOAD & UDL
26
27. Live Load
Slab B-C/13-14a
= [(2.77m / 2) (⅔)] x 1.5kN/m²
= 0.9m x 1.5kN/m²
= 1.4kN/m
Total Live Load
Beam B/13-14a
= 1.4kN/m
13 1514a
4.25m
2.77m 1.48m
1.4kN/m
1.4kN/m
First Floor Beam B / 13-15
7.2 BEAM ANALYSIS
7.2.2 POINT LOAD & UDL
27
28. Ultimate Load
Ultimate dead load
Beam B/13-14a
= 13.2kN/m x 1.4
= 18.5kN/m
Beam B/14a-15
= 1.4kN/m x 1.4
= 2kN/m
Ultimate live load
Beam B/13-14a
= 1.4kN/m x 1.6
= 2.7kN/m
Total ultimate load
Beam B/13-14a
= 18.5kN/m + 2.7kN/m
= 21.2kN/m
Beam B/14a-15
= 2kN/m
Point Load from beam B-C/14a
= 51.6kN
13 1514a
4.25m
2.77m 1.48m
18.5kN/m
2.7kN/m
2kN/m
21.2kN/m
2kN/m
21.2kN/m
2kN/m
51.6kN
First Floor Beam B / 13-15
7.2 BEAM ANALYSIS
7.2.2 POINT LOAD & UDL
28
29. 13 1514a
4.25m
2.77m 1.48m
21.2kN/m
2kN/m
21.2kN/m
2kN/m
51.6kN/m
51.6kN/m
4.25m
2.77m 1.48m
1.385m 1.385m 0.74m 0.74m
Ra = 58.1kN Rb = 55.2kN
First Floor Beam B / 13-15
7.2 BEAM ANALYSIS
7.2.2 POINT LOAD & UDL
Resultant Force
Point load at point B/14a
= 51.6kN
Resultant Force, Fr1
= 21.2kN/m x 2.77m
= 58.7kN
Resultant Force, Fr2
= 2kN/m x 1.48m
= 3kN
Reaction Force
∑M = 0
= Ra(4.25) + [-58.7 (2.865)] +
[-51.6(1.48)] + [-3(0.74)]
= 4.25Ra – 168.176 – 76.368– 2.22
4.25Ra = 246.764
Ra = 58.1kN
∑Fy = 0
= 58.1 + Rb + (–58.7) + (–51.6) +
(–3)
Rb = 55.2kN
29
31. Dead load
Roof weight
= (3.175m x 1.715m) x 1.0kN/m²
= 5.4kN
Roof beam
= (3.175 + 1.715)m x 1.4kN/m
= 6.8kN
Total dead load
= 5.4kN + 6.8kN
= 12.2kN
Live Load
Roof weight
= (3.175m x 1.715m) x 0.5kN/m²
= 2.7kN
7.3 COLUMN ANALYSIS
7.3.1 PERIMETER COLUMN - Column B/13
ROOF LEVEL
Roof level columns tributary area diagram
31
32. Dead load
Concrete slab
= (3.175m x 1.715m) x 3.6kN/m²
= 19.6kN
Beam self weight
= (3.175 + 1.715)m x 1.4kN/m
= 6.8kN
Brick wall
= 3.175m x 8.6kN/m
= 27.3kN
Column self weight
= (0.3 x 0.3 x 3.0)m x 24kN/m³
= 6.5kN
Total dead load
= 19.6kN + 6.8kN + 27.3kN + 6.5kN
= 60.2kN
Live Load
Concrete slab
= (3.175m x 1.715m) x 1.5kN/m²
= 8.2kN
7.3 COLUMN ANALYSIS
7.3.1 PERIMETER COLUMN - Column B/13
FIRST LEVEL
First floor columns tributary area diagram
32
33. Dead load
Concrete slab
= (3.175m x 1.715m) x 3.6kN/m²
= 19.6kN
Beam self weight
= (3.175 + 1.715)m x 1.44kN/m
= 6.8kN
Brick wall
= 3.175m x 8.6kN/m
= 27.3kN
Column self weight
= (0.3 x 0.3 x 3.0)m x 24kN/m³
= 6.5kN
Total dead load
= 19.6kN + 6.8kN + 27.3kN + 6.5kN
= 60.2kN
Live Load
Concrete slab
= (3.175m x 1.715m) x 1.5kN/m²
= 8.2kN
GROUND LEVEL
7.3 COLUMN ANALYSIS
7.3.1 PERIMETER COLUMN - Column B/13
Ground floor columns tributary area diagram
33
34. Ultimate Load
Total dead load
= 12.2kN + 60.2kN + 60.2kN
= 132.6kN
Total live load
= 2.7kN + 8.2kN + 8.2kN
= 19.1kN
Ultimate dead load
= 132.6kN x 1.4
= 185.6kN
Ultimate live load
= 19.1kN x 1.6
= 30.6kN
Total ultimate load
= 185.6kN + 30.6kN
= 216.2kN
7.3 COLUMN ANALYSIS
7.3.1 PERIMETER COLUMN - Column B/13
34
35. Dead load
Roof weight
= (3.42m x 4.08m) x 1.0kN/m²
= 14kN
Roof beam
= (3.42m + 4.08m) x 1.4kN/m
= 10.5kN
Total dead load
= 14kN + 10.5kN
= 24.5kN
Live Load
Roof weight
= (3.42m x 4.08m) x 0.5kN/m²
= 7kN
7.3 COLUMN ANALYSIS
7.3.1 INTERNAL COLUMN - Column C/13
ROOF LEVEL
35
36. Dead load
Concrete slab
= [(3.42m x 4.08m)]x 3.6kN/m²
= 14m² x 3.6kN/m²
= 50.4kN
Beam self weight
= (3.42m + 4.08m) x 1.4kN/m
= 10.5kN
Brick wall
= 4.08m x 8.6kN/m
= 35.1kN
Column self weight
= (0.3 x 0.3 x 3.0)m x 24kN/m³
= 6.5kN
Total dead load
= 50.4kN + 10.5kN + 35.1kN + 6.5kN
= 102.3kN
Live Load
Concrete slab
= [(3.42m x 4.08m)] x 1.5kN/m²
= 14m² x 1.5 kN/m²
= 21kN
7.3 COLUMN ANALYSIS
7.3.1 INTERNAL COLUMN - Column C/13
FIRST LEVEL
36
37. Dead load
Concrete slab
= (3.42m x 4.08m) x 3.6kN/m²
= 50.2kN
Beam self weight
= (3.42m + 4.08m)x 1.4kN/m
= 10.5kN
Brick wall
= 4.08m x 8.6kN/m
= 35.1kN
Column self weight
= (0.3 x 0.3 x 3.0)m x 24kN/m³
= 6.5kN
Total dead load
= 50.2kN + 10.5kN + 35.1kN + 6.5kN
= 102.3kN
Live Load
Concrete slab
= (3.42m x 4.08m) x 1.5kN/m²
= 20.9kN
7.3 COLUMN ANALYSIS
7.3.1 INTERNAL COLUMN - Column C/13
GROUND LEVEL
37
38. Ultimate Load
Total dead load
= 24.5kN + 102.3kN + 102.3kN
= 229.1kN
Total live load
= 7kN + 21kN + 20.9kN
= 48.9kN
Ultimate dead load
= 229.1kN x 1.4
= 320.7kN
Ultimate live load
= 48.9kN x 1.6
= 78.2kN
Total ultimate load
= 320.7kN + 78.2kN
= 398.9kN
7.3 COLUMN ANALYSIS
7.3.1 INTERNAL COLUMN - Column C/13
38
39. NANG AYE MYAT MON
BEAM AND COLUMN ANALYSIS8.0
8.1 Selected Beams and Columns
8.2 Beam Analysis
8.2.1 Uniform Distribution Load
-First Floor Beam B-C / 3a
8.2.2 Point Load & UDL
-First Floor Beam B/3-4
8.3 Column Analysis
8.3.1 Perimeter Column
-Column C/3
8.3.2 Internal Column
-Column B/3
39
40. 8.1 SELECTED BEAMS AND COLUMNS
Perimeter Column - Column B / 3
Internal Column - Column C / 3
Point Load & UDL - Beam B/ 3-4
Uniform Distribution Load Beam -
Beam B-C / 3a
40
41. First Floor Beam B-C / 3a
First Floor Beam B-C / 3a carries:
- Dead load from beam self weight: gridline B-C/3a
- Dead load from brick wall weight: gridline B-C/3a
- Dead load from slab: gridline B-C/3-3a & B-C/3a - 4
- Live load from slab: gridline B-C/3-3a & B-C/3a - 4
8.2 BEAM ANALYSIS
8.2.1 UNIFORM DISTRIBUTION LOADS
First floor structural plan First floor load distributary plan
41
42. First Floor Beam B-C / 3a
Dead Load
Beam self weight
= (0.2 X 0.3) m² X 24kN/m³
= 1.44kN/m
Brick wall self weight
= (0.15 x 3.0) m² X 19kN/m³
= 8.6kN/m
Slab B-C/3-3a
= (1.83m/2) X (0.15m X 24kN/m³)
= 0.915m X 3.6kN/m³
= 3.3kN/m
Slab B-C/4-4a
= (1.45m/2)X (0.15m X 24kN/m³)
= 0.725m X 3.6kN/m³
= 2.61kN/m
Total Dead Load
= 1.4kN/m + 8.6kN/m +3.3kN/m + 2.61kN/m
= 15.9kN/m
B C
3.43m
1.4kN/m
8.6kN/m
3.3kN/m
2.61kN/m
15.9kN/m
8.2 BEAM ANALYSIS
8.2.1 UNIFORM DISTRIBUTION LOADS
42
43. Live Load
Slab B-C/3-3a
= (1.83m/2) X 1.5kN/m²
= 0.915m X 1.5kN/m²
= 1.4kN/m
Slab B-C/3a - 4
= (1.45m/2) X 1.5kN/m²
= 0.725m X 1.5kN/m²
= 1.1kN/m
Total live load
= 1.4kN/m + 1.1kN/m
= 2.5kN/m
Ultimate Load
Ultimate dead load
= 15.9kN/m X 1.4
= 22.3kN/m
Ultimate live load
= 2.5kN/m X 1.6
= 4kN/m
Total ultimate load
= 22.3kN/m + 4kN/m
= 26.3kN/m
B C
3.43m
1.4kN/m
1.1kN/m
2.5kN/m
22.3kN/m
4kN/m
26.3kN/m
First Floor Beam B-C / 3a
8.2 BEAM ANALYSIS
8.2.1 UNIFORM DISTRIBUTION LOADS
43
44. Resultant Force
= 26.3kN/m X 3.43m
= 90.2kN
Reaction Force
∑MD = 0
= Rb (3.43) – 90.2(3.43/2)
= 3.43Rb – 154.7
Rb = 45.1kN
∑Fy = 0
= Rc + 45.1 - 90.2
Rc = 45.1kN
Shear force diagram
45.1kN - 90.2kN
= -45.1kN
-45.1kN + 45.1kN = 0kN
Bending moment diagram
Positive area
45.1kN X 1.715m X (½)
= 38.7kNm
Negative area
45.1kN X 1.715m X (½)
= 38.7kNm
Hence, Positive area = Negative area
B C
3.43m
26.3kN/m
3.43m
1.715m 1.715m
Fᵣ = 90.2kN
3.43m
1.715m 1.715m
Ra Rb
Rb = 45.1kN Rc = 45.1kN
0kN
-45.1kN+45.1kN
= 0kN
45.1kN
+
-
45.1kN - 90.2kN
= -45.1kN
0kN 0kN
38.7kNm
First Floor Beam B-C / 3a
8.2 BEAM ANALYSIS
8.2.1 UNIFORM DISTRIBUTION LOADS
26.3kN/m
44
45. First Floor Beam B/3-4 carries:
- Dead load from beam self weight: gridline B/3-4
- Dead load from brick wall weight: gridline B/3-4
- Dead load from slab: gridline B-C/3-4
- Live load from slab: gridline B-C/3-4
- Point load at point B/3a from beam B-C/3a
First Floor Beam B / 3-4
8.2 BEAM ANALYSIS
8.2.2 POINT LOAD & UDL
First floor structural plan First floor load distributary plan
45
46. Dead Load
Beam self weight
= (0.2 x 0.3) m² x 24kN/m³
= 1.4kN/m
Brick wall self weight
= (0.15 x 3.0) m² x 19kN/m³
= 8.6kN/m
Slab B-C/3-3a
= [(1.83m / 2) (⅔)] x (0.15m x 24kN/m³)
= 0.61m x 3.6kN/m³
= 2.2kN/m
Total Dead Load
Beam B/3-3a
= 1.4kN/m + 8.6kN/m + 2.2kN/m
= 12.2kN/m
Beam B/3a-4
= 1.4kN/m
3 43a
3.28m
1.83m 1.45m
1.4kN/m
8.6kN/m
2.2kN/m
12.2kN/m 1.4kN/m
First Floor Beam B / 3-4
8.2 BEAM ANALYSIS
8.2.2 POINT LOAD & UDL
46
47. Live Load
Slab B-C/3-3a
= [(1.83m / 2) (⅔)] x 1.5kN/m²
= 0.61m x 1.5kN/m²
= 0.9kN/m
Total Live Load
Beam B/3-3a
= 0.9kN/m
3 43a
3.28m
1.83m 1.45m
0.9kN/m
0.9kN/m
First Floor Beam B / 3-4
8.2 BEAM ANALYSIS
8.2.2 POINT LOAD & UDL
47
48. Ultimate Load
Ultimate dead load
Beam B/13-14a
= 12.2kN/m x 1.4
= 17.1kN/m
Beam B/14a-15
= 1.4kN/m x 1.4
= 2kN/m
Ultimate live load
Beam B/3-3a
=0.9kN/m x 1.6
= 1.3kN/m
Total ultimate load
Beam B/3-3a
= 17.1kN/m + 1.3kN/m
= 18.4kN/m
Beam B/3a-4
= 2kN/m
Point Load from beam B-C/3a
= 45.1kN
3 43a
3.28m
1.83m 1.45m
17.1kN/m
1.3kN/m
2kN/m
18.4kN/m
2kN/m
18.4kN/m
2kN/m
45.1kN
First Floor Beam B / 3-3a
8.2 BEAM ANALYSIS
8.2.2 POINT LOAD & UDL
48
49. Resultant Force
Point load at point B/3a
= 45.1kN
Resultant Force, Fr1
= 17.1kN/m x 1.83m
= 31.3kN
Resultant Force, Fr2
= 2kN/m x 1.45m
= 3kN
Reaction Force
∑M = 0
= Ra(3.28) + [-31.3 (2.365)] +
[-45.1(1.45)] + [-3(0.725)]
= 3.28Ra – 74 – 65.4– 2.175
3.28Ra = 141.575
Ra = 43.2kN
∑Fy = 0
= 43.2 + Rb + (–31.3) + (–45.1) +
(–3)
Rb = 36.2kN
3 43a
3.28m
1.83m 1.45m
17.1kN/m
2kN/m
17.1kN/m
2kN/m
45.1kN/m
45.1kN/m
3.28m
1.83m 1.45m
0.915m 0.915m 0.725m 0.725m
Ra = 43.2kN Rb = 36.2kN
First Floor Beam B / 3-4
8.2 BEAM ANALYSIS
8.2.2 POINT LOAD & UDL
49
50. Shear force diagram
43.2kN - [17.1kN/m (1.83m)]
= 43.2kN - 31.3kN
= 11.9kN
11.9kN – 45.1kN
= –33.2kN
– 33.2kN – [2kN/m (1.45m)]
= – 33.2kN – 3kN
= – 36.2kN
– 36.2kN + 36.2kN
= 0kN
Bending moment diagram
Positive area
(43.2kN + 11.9kN)X 1.83m X (½)
= 50.4kNm
Negative area
(-33.2kN + (-36.2kN)X 1.45m X (½)
= 50.3 kNm
Positive area - Negative area
=50.4 kNm - 50.3 kNm
=0.1kNm
0.1kNm ≈ 0kNm
Hence, Positive Area = Negative Area
17.1kN/m
2kN/m
45.1kN/m
3.28m
1.83m 1.45m
0.915m 0.915m 0.725m 0.725m
Ra = 43.2kN Rb = 36.2kN
3 43a
First Floor Beam B / 3-4
8.2 BEAM ANALYSIS
8.2.2 POINT LOAD & UDL
+
-
0KN
43.2KN
(43.2-31.3)
11.9KN
-33.2KN
(11.9-45.1)
-36.2KN
(-33.2-3)
0KN
Shear Force DIagram
50.4KNm
0KN 0KN
Bending Moment DIagram
50
51. Total dead load
= 5.7kN + 8.3kN
= 14kN
Live Load
Roof weight
= (3.35m x 1.715m) x 0.5kN/m²
= 2.85kN
Dead load
Roof weight
= (3.35m x 1.715m) x 1.0kN/m²
= 5.7kN
Roof beam
= (3.35 + 1.715)m x 1.44kN/m
= 8.3kN
8.3 COLUMN ANALYSIS
8.3.1 PERIMETER COLUMN - Column B/3
ROOF LEVEL
Roof level columns tributary area diagram
51
52. Total dead load
= 20.7kN + 7.1kN + 28.8kN + 6.5kN
= 63.1kN
Live Load
Concrete slab
= (3.35m x 1.715m) x 1.5kN/m²
= 8.6kN
Dead load
Concrete slab
= (3.35m x 1.715m) x 3.6kN/m²
= 20.7kN
Beam self weight
= (3.35 + 1.715)m x 1.4kN/m
= 7.1kN
Brick wall
= 3.35m x 8.6kN/m
= 28.8kN
Column self weight
= (0.3 x 0.3 x 3.0)m x 24kN/m³
= 6.5kN
8.3 COLUMN ANALYSIS
8.3.1 PERIMETER COLUMN - Column B/3
FIRST LEVEL
First floor columns tributary area diagram
52
53. Dead load
Concrete slab
= (3.35m x 1.715m) x 3.6kN/m²
= 20.7kN
Beam self weight
= (3.35 + 1.715)m x 1.44kN/m
= 7.1kN
Brick wall
= 3.35m x 8.6kN/m
= 28.8kN
Column self weight
= (0.3 x 0.3 x 3.0)m x 24kN/m³
= 6.5kN
Total dead load
= 20.7kN + 7.1kN + 28.8kN + 6.5kN
= 63.1kN
Live Load
Concrete slab
= (3.35m x 1.715m) x 1.5kN/m²
= 8.6kN
GROUND LEVEL
8.3 COLUMN ANALYSIS
8.3.1 PERIMETER COLUMN - Column B/3
Ground floor columns tributary area diagram
53
54. Ultimate Load
Total dead load
= 14kN + 63.1kN + 63.1kN
= 140.2kN
Total live load
= 2.85kN + 8.6kN + 8.6kN
= 20kN
Ultimate dead load
= 140.2kN x 1.4
= 196.3kN
Ultimate live load
= 20kN x 1.6
= 32kN
Total ultimate load
= 196.3kN + 32kN
= 228.3kN
8.3 COLUMN ANALYSIS
8.3.1 PERIMETER COLUMN - Column B/3
54
55. Dead load
Roof weight
= (3.35m x 3.42m) x 1.0kN/m²
= 11.5kN
Roof beam
= (3.435m + 3.42m) x 1.44kN/m
= 9.7kN
Total dead load
= 11.5kN + 9.7kN
= 21.2kN
Live Load
Roof weight
= (3.35m x 3.42m) x 0.5kN/m²
= 5.7kN
8.3 COLUMN ANALYSIS
8.3.1 INTERNAL COLUMN - Column C/3
ROOF LEVEL
55
56. Dead load
Concrete slab
= [(3.35m x 3.42m) - (1.715m x 1.705m)]x 3.6kN/m²
= (11.5 - 2.9)m² x 3.6kN/m²
= 8.6m² x 3.6 kN/m²
= 31kN
Beam self weight
= (3.35m + 3.42m) x 1.4kN/m
= 9.5kN
Brick wall
= 3.35m x 8.6kN/m
= 28.8kN
Column self weight
= (0.3 x 0.3 x 3.0)m x 24kN/m³
= 6.5kN
Total dead load
= 31kN + 9.5kN + 28.8kN + 6.5kN
= 75.8kN
Live Load
Concrete slab
= [(3.35m x 3.42m) - (1.715m x 1.705m)]
x
1.5kN/m²
= (11.5 - 2.9)m² x 1.5kN/m²
= 8.6m² x 1.5 kN/m²
= 12.9kN
8.3 COLUMN ANALYSIS
8.3.1 INTERNAL COLUMN - Column C/3
FIRST LEVEL
56
57. Dead load
Concrete slab
= (3.35m x 3.42m) x 3.6kN/m²
= 41.2kN
Beam self weight
= (3.35m x 3.42m)x 1.4kN/m
= 16kN
Brick wall
= 3.42m x 8.6kN/m
= 29.4kN
Column self weight
= (0.3 x 0.3 x 3.0)m x 24kN/m³
= 6.5kN
Total dead load
= 41.2kN +16kN + 29.4kN + 6.5kN
= 93.1kN
Live Load
Concrete slab
= (3.35m x 3.42m) x 1.5kN/m²
= 17.2kN
8.3 COLUMN ANALYSIS
8.3.1 INTERNAL COLUMN - Column C/3
GROUND LEVEL
57
58. Ultimate Load
Total dead load
= 21.2kN + 75.8kN + 93.1kN
= 190.1kN
Total live load
= 5.7kN + 12.9kN + 17.2kN
= 35.8kN
Ultimate dead load
= 190.1kN x 1.4
= 266.14kN
Ultimate live load
= 35.8kN x 1.6
= 57.3kN
Total ultimate load
= 266.14kN + 57.3kN
= 323.44kN
8.3 COLUMN ANALYSIS
8.3.1 INTERNAL COLUMN - Column C/3
58
59. NG JING YUAN
BEAM AND COLUMN ANALYSIS
9.1 Selected Beams and Columns
9.2 Beam Analysis
9.2.1 Uniform Distribution Load
-First Floor Beam E-F/14a
9.2.2 Point Load & UDL
-First Floor Beam E/12-15
9.3 Column Analysis
9.3.1 Perimeter Column
-Column G/14
9.3.2 Internal Column
-Column F/14
9.0
59
60. Perimeter Column - Column G / 14
Internal Column - Column F/ 14
Point Load & UDL - Beam E/12-15
Uniform Distribution Load Beam -
Beam E-F/14a
9.1 SELECTED BEAMS AND COLUMNS
First floor structural plan
Scale 1:200
60
61. First Floor Beam E-F/14a
First Floor Beam E-F/14a carries:
- Dead load from beam self weight: gridline E-F/14a
- Dead load from brick wall weight: gridline E-F/14a
- Dead load from slab: gridline E-F/12-14a & E-F/14a - 15
- Live load from slab: gridline E-F/12-14a & E-F/14a - 1
9.2 BEAM ANALYSIS
9.2.1 UNIFORM DISTRIBUTION LOADS
First floor structural plan First floor load distributary plan
61
62. First Floor Beam E-F/14a
Dead Load
Beam self weight
= Beam size x density of concrete
= (0.2 X 0.3) m² X 24kN/m³
= 1.4kN/m
Brick wall self weight
= Brick wall size x density of brickwork
= (0.15 x 3.0) m² X 19kN/m³
= 8.6kN/m
Slab E-F/12-14a
=( ᴸˣ/₂ X ²/₃ ) X slab self-weight
= ( 3.75
/₂ X ²/₃ ) X (0.15m X 24kN/m³)
= 4.5kN/m
Slab E-F/14a - 15
= ( ᴸˣ/₂ ) X slab self-weight
= ( 1.48
/₂ ) X (0.15m X 24kN/m³)
= 2.7kN/m
Total Dead Load
= 1.4kN/m + 8.6kN/m + 4.5kN/m + 2.7kN/m
= 17.2kN/m
E F
3.75.m
1.4kN/m
8.6kN/m
4.5kN/m
2.7kN/m
17.2kN/m
9.2 BEAM ANALYSIS
9.2.1 UNIFORM DISTRIBUTION LOADS
62
63. Live Load
Slab E-F/12-14a
=( ᴸˣ/₂ X ²/₃ ) X live load (UBBL)
= ( 3.75
/₂ X ²/₃ ) X 1.5kN/m²
= 1.9kN/m
Slab E-F/14a - 15
= ( ᴸˣ/₂ ) X live load (UBBL)
= ( 1.48
/₂ ) X 1.5kN/m²
= 1.1 kN/m
Total live load
= 1.9kN/m + 1.1kN/m
= 3.0kN/m
Ultimate Load
Ultimate dead load
= 17.2kN/m X 1.4
= 24.1kN/m
Ultimate live load
= 3.0kN/m X 1.6
= 4.8kN/m
Total ultimate load
= 24.1kN/m + 4.8kN/m
= 28.9kN/m
E F
3.75m
1.9kN/m
1.1kN/m
3.0kN/m
24.1kN/m
4.8kN/m
28.9kN/m
First Floor Beam E-F/14a
9.2 BEAM ANALYSIS
9.2.1 UNIFORM DISTRIBUTION LOADS
63
64. First Floor Beam E-F/14a
9.2 BEAM ANALYSIS
9.2.1 UNIFORM DISTRIBUTION LOADS
Resultant Force
= 28.9kN/m X 3.75m
=108.4kN
Reaction Force
∑MF = 0
(Ra x 3.75 ) - (108.4 x 1.875) = 0
3.75Ra = 203.25
Ra = 54.2kN
∑Fy = 0
54.2 - 108.4 + Rb = 0
Rb = 54.2kN
Shear force diagram (V)
54.2kN - 108.4kN
= -54.2kN
-54.2kN + 54.2kN = 0kN
Bending moment diagram (M)
Positive area
54.2kN X 1.875m X (½)
= 50.8kNm
Negative area
54.2kN X 1.875m X (½)
= 50.8kNm
Hence,
Positive area = Negative area
(50.8-50.8)kNm = 0
E F
3.75m
28.9kN/m
3.75m
1.875m 1.875m
Fᵣ = 108.4kN
Ra=54.2kN Rb =54.2kN
0kN
-54.2kN+54.2kN
= 0kN
54.2kN
+
-
54.2kN - 108.4kN
= -54.2kN
0kN 0kN
50.8kNm
64
65. First Floor Beam E/12-15 carries:
- Dead load from beam self weight: gridline E/12-15
- Dead load from brick wall weight: gridline E/12-14a
- Dead load from slab: gridline E-F/12-14a
- Live load from slab: gridline E-F/12-14a
- Point load at point E/14a from beam E-F /14a
First Floor Beam E/ 12-15
9.2 BEAM ANALYSIS
9.2.2 POINT LOAD & UDL
First floor structural plan First floor load distributary plan
65
66. Dead Load
Beam self weight
= Beam size x density of concrete
= (0.2 x 0.3) m² x 24kN/m³
= 1.4kN/m
Brick wall self weight
= Brick wall size x density of brickwork
= (0.15 x 3.0) m² x 19kN/m³
= 8.6kN/m
Slab E-F/12-14a
= ( ᴸˣ/₂ ) X slab self-weight
= ( 3.75
/₂ ) x (0.15m x 24kN/m³)
= 6.8kN/m
Total Dead Load
Beam E/12-14a
= 1.4kN/m + 8.6kN/m + 6.8kN/m
= 16.8kN/m
Beam E/14a-15
= 1.4kN/m
12 1514a
6.55m
5.07m 1.48m
1.4kN/m
8.6kN/m
6.8kN/m
16.8kN/m 1.4kN/m
First Floor Beam E/ 12-15
9.2 BEAM ANALYSIS
9.2.2 POINT LOAD & UDL
66
67. Live Load
Slab E-F/12-14a
= ( ᴸˣ/₂ ) X live load (UBBL)
= ( 3.75
/₂ ) X 1.5kN/m²
= 2.8 kN/m
Total Live Load
Beam E/ 12-14a
= 2.8 kN/m
12 1514a
6.55m
5.07m 1.48m
1.8kN/m
1.4kN/m
First Floor Beam E/ 12-15
9.2 BEAM ANALYSIS
9.2.2 POINT LOAD & UDL
67
68. Ultimate Load
Ultimate dead load
Beam E/12-14a
= 16.8kN/m x 1.4
= 23.5kN/m
Beam E/14a-15
= 1.4kN/m x 1.4
= 2.0kN/m
Ultimate live load
Beam E/ 12-14a
= 2.8kN/m x 1.6
= 4.5kN/m
Total ultimate load
Beam E/12-14a
= 23.5kN/m + 4.5kN/m
= 28.0kN/m
Beam E/14a-15
= 2.0kN/m
Point Load from beam E-F /14a
= 54.2kN
12 1514a
6.55m
5.07m 1.48m
23.5kN/m
4.5kN/m
2.0kN/m
28.0kN/m
2.0kN/m
28.0kN/m
2.0kN/m
54.2kN
First Floor Beam E/ 12-15
9.2 BEAM ANALYSIS
9.2.2 POINT LOAD & UDL
68
69. Resultant Force
Point load at point E/14a
= 54.2kN
Resultant Force, Fr1
= 28.0kN/m x 5.07m
= 142.0kN
Resultant Force, Fr2
= 2.0kN/m x 1.48m
= 3.0kN
Reaction Force
∑M15 = 0
(Ra x 6.55) - [142.0 x (2.535+1.48)]
- (54.2 x 1.48) - (3.0 x 0.74) = 0
6.55Ra = 652.566
Ra = 99.6kN
∑Fy = 0
99.6 - 142.0 - 54.2 - 3.0 + Rb = 0
Rb = 99.6kN
12 1514a
6.55m
5.07m 1.48m
28.0kN/m
2.0kN/m
28.0kN/m
2.0kN/m
54.2kN/m
54.2kN/m
6.55m
5.07m 1.48m
2.535m 2.535m 0.74m 0.74m
Ra = 99.6kN Rb = 99.6kN
First Floor Beam E/ 12-15
9.2 BEAM ANALYSIS
9.2.2 POINT LOAD & UDL
69
28.0kN/m
70. Shear force diagram (V)
99.6kN - [28.0kN/m x (5.07m)]
=99.6kN - 141.96kN
= -42.4kN
– 42.4kN – 54.2kN
= –96.6kN
– 96.6kN – [2.0kN/m (1.48m)]
=-96.6kN - 2.96kN
= – 99.6kN
– 99.6kN + 99.6kN
= 0kN
Triangular proportion method
x / 5.07 = 42.4 / (99.6 + 42.4)
x = 1.5 m
Bending moment diagram (M)
Positive area
= 0.5 X 99.6 X (5.07 - 1.5 )
= 177.6kNm
Negative area
= (0.5 x 42.4 x 1.5) +
[0.5(96.6+99.6) x 1.48]
= 177.0kNm
Positive area - negative area
= 177.6kNm - 177.0kNm
= 0.6kNm ≈ 0kNm
42.4
5.07
99.6
x
99.6kN
0kN
–
+
99.6kN - 141.96kN
= – 42.4kN
-42.4kN - 54.2kN
= – 96.6kN
– 96.6kN – 2.96kN
= – 99.6kN
–99.6kN + 99.6kN
= 0kN
28.0kN/m
2.0kN/m
54.2kN/m
6.55m
5.07m 1.48m
2.535m 2.535m 0.74m 0.74m
Ra = 99.6kN Rb = 99.6kN
177.8kNm
12 1514a
First Floor Beam E/ 12-15
9.2 BEAM ANALYSIS
9.2.2 POINT LOAD & UDL
70
71. Dead load
Roof weight
= (3.175m x 2.0m) x 1.0kN/m²
= 6.4kN
Roof beam
= (3.175 + 2.0 )m x 1.44kN/m
= 7.5kN
Total dead load
= 6.4kN + 7.5kN
= 13.9kN
Live Load
Roof weight
= (3.175m x 2.0m) x 0.5kN/m²
= 3.2kN
9.3 COLUMN ANALYSIS
9.3.1 PERIMETER COLUMN - Column G/14
ROOF LEVEL
Roof level columns tributary area diagram
71
72. Dead load
Concrete slab
= (3.175m x 2.0m) x 3.6kN/m²
= 22.9kN
Beam self weight
= (3.175 + 2.0)m x 1.44kN/m
= 7.5kN
Brick wall
= 2.0m x 8.6kN/m
= 17.2kN
Column self weight
= (0.3 x 0.3 x 3.0)m x 24kN/m³
= 6.5kN
Total dead load
= 22.9kN + 7.5kN + 17.2kN + 6.5kN
= 54.1kN
Live Load
Concrete slab
= (3.175m x 2.0m) x 1.5kN/m²
= 9.5kN
9.3 COLUMN ANALYSIS
9.3.1 PERIMETER COLUMN - Column G/14
FIRST LEVEL
First floor columns tributary area diagram
72
73. Dead load
Concrete slab
= (3.175m x 2.0m) x 3.6kN/m²
= 22.9kN
Beam self weight
= (3.175 + 2.0)m x 1.44kN/m
= 7.5kN
Brick wall
= ( 2.0m x2 ) x 8.6kN/m
= 34.4kN
Column self weight
= (0.3 x 0.3 x 3.0)m x 24kN/m³
= 6.5kN
Total dead load
= 22.9kN + 7.5kN + 34.4kN + 6.5kN
= 71.3kN
Live Load
Concrete slab
= (3.175m x 2.0m) x 1.5kN/m²
= 9.5kN
GROUND LEVEL
9.3 COLUMN ANALYSIS
9.3.1 PERIMETER COLUMN - Column G/14
Ground floor columns tributary area diagram
73
74. Ultimate Load
Total dead load
= 13.9kN + 54.1kN + 71.3kN
= 139.3kN
Total live load
= 3.2kN + 9.5kN + 9.5kN
= 22.2kN
Ultimate dead load
= 139.3kN x 1.4
= 195.0kN
Ultimate live load
= 22.2kN x 1.6
= 35.5kN
Total ultimate load
= 195.0kN + 35.5kN
= 230.5kN
9.3 COLUMN ANALYSIS
9.3.1 PERIMETER COLUMN - Column G/14
74
75. Dead load
Roof weight
= (3.875m x 3.175m) x 1.0kN/m²
= 12.3kN
Roof beam
= (3.175m + 2.0m) x 1.44kN/m
= 7.5kN
Total dead load
= 12.3kN + 7.5kN
= 19.8kN
Live Load
Roof weight
= (3.875m x 3.175m) x 0.5kN/m²
= 6.1kN
9.3 COLUMN ANALYSIS
9.3.1 INTERNAL COLUMN - Column F/14
ROOF LEVEL
75
76. Dead load
Concrete slab
= (3.875m x 3.175m) x 3.6kN/m²
= 44.3kN
Beam self weight
= (2.0 + 3.175)m x 1.4kN/m
= 7.5kN
Brick wall
= (1.875 + 1.6 + 2.0)m x 8.6kN/m
= 47.1kN
Column self weight
= (0.3 x 0.3 x 3.0)m x 24kN/m³
= 6.5kN
Total dead load
= 44.3kN + 7.5kN + 47.1kN + 6.5kN
= 105.4kN
Live Load
Concrete slab
= (3.875m x 3.175m) x 1.5kN/m²
= 18.5kN
9.3 COLUMN ANALYSIS
9.3.1 INTERNAL COLUMN - Column F/14
FIRST LEVEL
76
77. Dead load
Concrete slab
= (3.875m x 3.175m) x 3.6kN/m²
= 44.3kN
Beam self weight
= (2.0 + 3.175)m x 1.44kN/m
= 7.5kN
Brick wall
= (2.0 + 3.175 + 1.875)m x 8.6kN/m
= 60.6kN
Column self weight
= (0.3 x 0.3 x 3.0)m x 24kN/m³
= 6.5kN
Total dead load
= 44.3kN + 7.5kN + 60.6kN + 6.5kN
= 118.9kN
Live Load
Concrete slab
= (3.875m x 3.175m) x 1.5kN/m²
= 18.5kN
9.3 COLUMN ANALYSIS
9.3.1 INTERNAL COLUMN - Column F/14
GROUND LEVEL
77
78. Ultimate Load
Total dead load
= 19.8kN + 105.4kN + 118.9kN
=244.1kN
Total live load
= 6.1kN + 18.5kN + 18.5kN
= 43.1kN
Ultimate dead load
= 244.1kN x 1.4
= 341.7kN
Ultimate live load
= 43.1kN x 1.6
= 69.0kN
Total ultimate load
= 341.78kN + 69.0kN
= 410.7kN
9.3 COLUMN ANALYSIS
9.3.1 INTERNAL COLUMN - Column F/14
78
79. LEE JIA YEE
BEAM AND COLUMN ANALYSIS10.0
10.1 Selected Beams and Columns
10.2 Beam Analysis
10.2.1 Uniform Distribution Load
-First Floor Beam E-F / 14a
10.2.2 Point Load & UDL
-First Floor Beam E/12-15
10.3 Column Analysis
10.3.1 Perimeter Column
-Column E/12
10.3.2 Internal Column
-Column F/12
79
80. Perimeter Column - Column E/ 12
Internal Column - Column F / 12
Point Load & UDL - Beam E/ 12-15
Uniform Distribution Load Beam -
Beam E-F / 14a
10.1 SELECTED BEAMS AND COLUMNS
Ground Floor Plan
80
81. Ground Floor Beam E-F / 14a
Ground Floor Beam E-F / 14a carries:
- Dead load from beam self weight: gridline E-F /14a
- Dead load from brick wall weight: gridline E-F /14a
- Dead load from slab: gridline E-F /12-14a & E-F /14a-15
- Live load from slab: gridline E-F /12-14a & E-F /14a-15
10.2 BEAM ANALYSIS
10.2.1 UNIFORM DISTRIBUTION LOADS
Ground floor structural plan Ground floor load distributary plan
81
82. Ground Floor Beam E-F / 14a
Dead Load
Beam self weight
= (0.2 X 0.3) m² X 24kN/m³
= 1.4kN/m
Brick wall self weight
= (0.15 x 3.0) m² X 19kN/m³
= 8.6kN/m
Slab E-F/12-14a
= (4.87m/2) X (0.15m X 24kN/m³)
= 2.4m X 3.6kN/m³
= 8.6kN/m
Slab E-F/14a-15
= (1.48m/2)X (0.15m X 24kN/m³)
= 0.7m X 3.6kN/m³
= 2.5kN/m
Total Dead Load
= 1.4kN/m + 8.6kN/m + 8.6kN/m + 2.5kN/m
= 21.1kN/m
E F
3.75m
1.4kN/m
8.6kN/m
8.6kN/m
2.5kN/m
21.1kN/m
10.2 BEAM ANALYSIS
10.2.1 UNIFORM DISTRIBUTION LOADS
82
83. Live Load
Slab E-F/12-14a
= (4.87m/2) X 1.5kN/m²
= 2.4m X 1.5kN/m²
= 3.6kN/m
Slab E-F/14a-15
= (1.48m/2) X 1.5kN/m²
= 0.74m X 1.5kN/m²
= 1.1kN/m
Total live load
= 3.6kN/m + 1.1kN/m
= 4.7kN/m
Ultimate Load
Ultimate dead load
= 21.1kN/m X 1.4
= 29.5kN/m
Ultimate live load
= 4.7kN/m X 1.6
= 7.5kN/m
Total ultimate load
= 29.5kN/m + 7.5kN/m
= 37kN/m
E F
3.75m
3.6kN/m
1.1kN/m
4.7kN/m
29.5kN/m
7.5kN/m
37kN/m
Ground Floor Beam E-F / 14a
10.2 BEAM ANALYSIS
10.2.1 UNIFORM DISTRIBUTION LOADS
83
84. Resultant Force
= 37kN/m X 3.75m
= 138.8kN
Reaction Force
∑MD = 0
= Rb (3.75) – 138.8(3.75/2)
= 3.75Rb – 260.25
Rb = 69.4kN
∑Fy = 0
= Rc + 69.4 - 138.8
Rc = 69.4kN
Shear force diagram
69.4kN - 138.8kN
= -69.4kN
-69.4kN + 69.4kN = 0kN
Bending moment diagram
Positive area
69.4kN X 1.875m X (½)
= 65kNm
Negative area
69.4kN X 1.875m X (½)
= 65kNm
Hence, Positive area = Negative area
E F
3.75m
37kN/m
3.75m
1.875m 1.875m
Fᵣ = 138.8kN
3.75m
1.875m 1.875m
Ra Rb
Rb = 69.4kN Rc = 69.4kN
0kN
-69.4kN + 69.4kN
= 0kN
69.4kN
+
-
69.4kN - 138.8kN
= -69.4kN
0kN 0kN
65kNm
Ground Floor Beam E-F / 14a
138.8kkN/m
10.2 BEAM ANALYSIS
10.2.1 UNIFORM DISTRIBUTION LOADS
84
85. Ground Floor Beam E / 12-15 carries:
- Dead load from beam self weight: gridline E/12-15
- Dead load from brick wall weight: gridline E/12-14a
- Dead load from slab: gridline E-F/12-14a
- Live load from slab: gridline E-F/12-14a
- Point load at point E/14a from beam E-F/14a
-
Ground Floor Beam E / 12-15
Ground floor structural plan Ground floor load distributary plan
10.2 BEAM ANALYSIS
10.2.2 POINT LOAD & UDL
85
86. Dead Load
Beam self weight
= (0.2 x 0.3) m² x 24kN/m³
= 1.4kN/m
Brick wall self weight
= (0.15 x 3.0) m² x 19kN/m³
= 8.6kN/m
Slab E-F/12-14a
= [(4.87m / 2) x (2/3)] x (0.15m x 24kN/m³)
= 1.6m x 3.6kN/m³
= 5.8kN/m
Total Dead Load
Beam E/12-14a
= 1.4kN/m + 8.6kN/m + 5.8kN/m
= 15.8kN/m
Beam E/14a-15
= 1.4kN/m
12 1514a
6.35m
4.87m 1.48m
1.4kN/m
8.6kN/m
5.8kN/m
15.8kN/m 1.4kN/m
Ground Floor Beam E / 12-15
10.2 BEAM ANALYSIS
10.2.2 POINT LOAD & UDL
86
87. Live Load
Slab E-F/12-14a
= [(4.87m / 2) x (2/3)] x 1.5kN/m²
= 1.6m x 1.5kN/m²
= 2.4kN/m
Total Live Load
Beam E/12-14a
= 2.4kN/m
12 1514a
6.35m
4.87m 1.48m
2.4kN/m
2.4kN/m
Ground Floor Beam E / 12-15
10.2 BEAM ANALYSIS
10.2.2 POINT LOAD & UDL
87
88. Ultimate Load
Ultimate dead load
Beam E/12-14a
= 15.8kN/m x 1.4
= 22.1kN/m
Beam E/14a-15
= 1.4kN/m x 1.4
= 2kN/m
Ultimate live load
Beam E/12-14a
= 2.4kN/m x 1.6
= 3.8kN/m
Total ultimate load
Beam E/12-14a
= 22.1kN/m + 3.8kN/m
= 25.9kN/m
Beam E/14a-15
= 2kN/m
Point Load from beam E-F/14a
= 69.4kN
Ground Floor Beam E / 12-15 12 1514a
6.35m
1.48m
22.1kN/m
3.8kN/m
2kN/m
25.9kN/m
2kN/m
25.9kN/m
2kN/m
69.4kN
4.87m
10.2 BEAM ANALYSIS
10.2.2 POINT LOAD & UDL
88
89. Resultant Force
Point load at point E/14a
= 69.4kN
Resultant Force, Fr1
= 25.9kN/m x 4.87m
= 126.1kN
Resultant Force, Fr2
= 2kN/m x 1.48m
= 3kN
Reaction Force
∑M = 0
= Ra(6.35) + [-126.1 (3.9)] +
[-69.4(1.48)] + [-3(0.74)]
= 6.35Ra – 491.8 – 102.7–
2.2 6.35Ra = 596.7
Ra = 94kN
∑Fy = 0
= 94 + Rb + (–126.1) + (–69.4) +
(–3)
Rb = 104.5kN
12 1514a
6.35m
4.87m 1.48m
25.9kN/m
2kN/m
25.9kN/m
2kN/m
69.4kN/m
69.4kN/m
6.35m
4.87m 1.48m
2.435m 2.435m 0.74m 0.74m
Ra = 94kN Rb = 104.5kN
Ground Floor Beam E / 12-15
10.2 BEAM ANALYSIS
10.2.2 POINT LOAD & UDL
89
90. Shear force diagram
94kN - [25.9kN/m (4.87m)]
= 94kN - 126.1kN
= -32.1kN
– 32.1kN – 69.4kN
= –101.5kN
– 101.5N – [2kN/m (1.48m)]
= – 101.5kN – 3kN
= – 104.5kN
– 104.5N + 104.5kN
= 0kN
Triangular proportion method
x / 4.87 = 32.1 / (32.1+94)
x = 1.2
Bending moment diagram
Positive area
= (½) X [94 (4.87 - 1.2)]
= (½) X 345
= 172.5 kNm
Negative area
= [½ X (32.1 X 1.2)] + [½ X 1.48 X
(101.1+104.1)]
= 19.3 + 152.4
= 171.7 kNm
Positive area - negative area
= 172.5 kNm - 171.7 kNm
= 0.8kNm ≈ 0kNm
31.7
4.87
94.4
x
94kN
0kN
–
+
94kN - 126.1kN
= –32.1kN
-32.1kN - 69.4kN
= – 101.5kN –101.5kN – 3kN
= – 104.5kN
– 104.5N + 104.5kN
= 0kN
25.9kN/m
2kN/m
69.4kN/m
6.35m
4.87m 1.48m
2.435m 2.435m 0.74m 0.74m
Ra = 94kN Rb = 104.5kN
171.7kNm
12 1514a
Ground Floor Beam E / 12-15
10.2 BEAM ANALYSIS
10.2.2 POINT LOAD & UDL
90
91. Dead load
Roof weight
= (4.5 x 1.76)m x 1.0kN/m²
= 7.9kN
Roof beam
= (4.5 + 1.76)m x 1.44kN/m
= 9kN
Total dead load
= 7.9kN + 9kN
= 16.9kN
Live Load
Roof weight
= (4.5 x 1.76)m x 0.5kN/m²
= 4kN
10.3 COLUMN ANALYSIS
10.3.1 PERIMETER COLUMN - Column E/12
ROOF LEVEL
Roof level columns tributary area diagram
91
92. 10.3 COLUMN ANALYSIS
10.3.1 PERIMETER COLUMN - Column E/12
FIRST LEVEL
First floor columns tributary area diagram
Dead load
Concrete slab
= (4.5 x 1.76)m x 3.6kN/m²
= 28.5kN
Beam self weight
= (4.5 + 1.76)m x 1.4kN/m
= 11.1N
Brick wall
= (4.5 + 1.76)m x 8.6kN/m
= 53.8kN
Column self weight
= (0.3 x 0.3 x 3.0)m x 24kN/m³
= 6.5kN
Total dead load
= 28.5kN + 11.1kN + 53.8kN + 6.5kN
= 99.9kN
Live Load
Concrete slab
= (4.5 x 1.76)m x 1.5kN/m²
= 11.9kN
92
93. GROUND LEVEL
10.3 COLUMN ANALYSIS
10.3.1 PERIMETER COLUMN - Column E/12
Ground floor columns tributary area diagram
Dead load
Concrete slab
= (4.5 x 1.76)m x 3.6kN/m²
= 28.5kN
Beam self weight
= (4.5 + 1.76)m x 1.4kN/m
= 11.1N
Column self weight
= (0.3 x 0.3 x 3.0)m x 24kN/m³
= 6.5kN
Total dead load
= 28.5kN + 11.1kN + 6.5kN
= 46.1kN
Live Load
Concrete slab
= (4.5 x 1.76)m x 1.5kN/m²
= 11.9kN
93
94. Ultimate Load
Total dead load
= 16.9kN + 99.9kN + 46.1kN
= 162.9kN
Total live load
= 4kN + 11.9kN + 11.9kN
= 27.8kN
Ultimate dead load
= 162.9kN x 1.4
= 228.1kN
Ultimate live load
= 27.8kN x 1.6
= 44.5kN
Total ultimate load
= 228.1kN + 44.5kN
= 272.6kN
10.3 COLUMN ANALYSIS
10.3.1 PERIMETER COLUMN - Column E/12
94
95. 10.3 COLUMN ANALYSIS
10.3.2 INTERNAL COLUMN - Column F/12
ROOF LEVEL
Roof level columns tributary area diagram
Dead load
Roof weight
= (4.4m x 3.9m) x 1.0kN/m²
= 17.2kN
Roof beam
= (4.4m + 3.9m) x 1.4kN/m
= 11.6kN
Total dead load
= 17.2kN + 11.6kN
= 28.8kN
Live Load
Roof weight
= (4.4m x 3.9m) x 0.5kN/m²
= 8.6kN
95
96. FIRST LEVEL
First floor columns tributary area diagram
10.3 COLUMN ANALYSIS
10.3.2 INTERNAL COLUMN - Column F/12
Dead load
Concrete slab
= [(2.9m x 3.9m)]x 3.6kN/m²
= 11.3m² x 3.6kN/m²
= 40.7kN
Beam self weight
= (2.9m + 3.9m) x 1.4kN/m
= 9.5kN
Brick wall
= (2.9m + 3.9m)x 8.6kN/m
= 58.5kN
Column self weight
= (0.3 x 0.3 x 3.0)m x 24kN/m³
= 6.5kN
Total dead load
= 40.7kN + 9.5kN + 58.5kN + 6.5kN
= 115.2kN
Live Load
Concrete slab
= [(2.9m x 3.9m)] x 1.5kN/m²
= 11.3m² x 1.5 kN/m²
= 17kN
96
97. 10.3 COLUMN ANALYSIS
10.3.2 INTERNAL COLUMN - Column F/12
Ground floor columns tributary area diagram
GROUND LEVEL
Dead load
Concrete slab
= [(2.9m x 3.9m)]x 3.6kN/m²
= 11.3m² x 3.6kN/m²
= 40.7kN
Beam self weight
= (2.9m + 3.9m) x 1.4kN/m
= 9.5kN
Brick wall
= (2.9m + 1.9m)x 8.6kN/m
= 41.3kN
Column self weight
= (0.3 x 0.3 x 3.0)m x 24kN/m³
= 6.5kN
Total dead load
= 40.7kN + 9.5kN + 41.3kN + 6.5kN
= 98kN
Live Load
Concrete slab
= [(2.9m x 3.9m)] x 1.5kN/m²
= 11.3m² x 1.5 kN/m²
= 17kN
97
98. Ultimate Load
Total dead load
= 28.8kN + 115.2kN + 98kN
= 242kN
Total live load
= 8.6kN + 17kN + 17kN
= 42.6kN
Ultimate dead load
= 242kN x 1.4
= 338.8kN
Ultimate live load
= 42.6kN x 1.6
= 68.2kN
Total ultimate load
= 338.8kN + 68.2kN
= 407kN
10.3 COLUMN ANALYSIS
10.3.2 INTERNAL COLUMN - Column F/12
98
99. CHONG MIN
BEAM AND COLUMN ANALYSIS11.0
11.1 Selected Beams and Columns
11.2 Beam Analysis
11.2.1 Uniform Distribution Load
Ground Floor Beam B-C / 7
11.2.2 Point Load & UDL
-Ground Floor Beam B/4-7
11.3 Column Analysis
11..3.1 Perimeter Column
-Column B/7
11.3.2 Internal Column
-Column C/7
99
100. 11.1 SELECTED BEAMS AND COLUMNS
Perimeter Column - Column B / 7
Internal Column - Column C / 7
Point Load & UDL - Beam B/ 4-7
Uniform Distribution Load Beam -
Beam B-C / 7
100
101. Ground Floor Beam B-C / 7
First Floor Beam B-C / 3a carries:
- Dead load from beam self weight: gridline B-C / 7
- Dead load from brick wall weight: gridline B-C / 7
- Dead load from slab: gridline Slab B-C/5-7 & Slab B-C/7-9
- Live load from slab: gridline Slab B-C/5-7 & Slab B-C/7-9
11.2 BEAM ANALYSIS
11.2.1 UNIFORM DISTRIBUTION LOADS
Ground floor structural plan Ground floor load distributary plan
101
102. Ground Floor Beam B-C / 7
Dead Load
Beam self weight
= (0.2 X 0.3) m² X 24kN/m³
= 1.44kN/m
Brick wall self weight
= (0.15 x 3.0) m² X 19kN/m³
= 8.55kN/m
Slab B-C/5-7
= (3m/2) X (0.15m X 24kN/m³)
= 1.5m X 3.6kN/m³
= 5.4kN/m
Slab B-C/7-9
= (3.4m/2) X (2/3) X (0.15m X 24kN/m³)
= 1.1m X 3.6kN/m³
= 4.1kN/m
Total Dead Load
= 1.4kN/m + 8.55kN/m +5.4kN/m + 4.1kN/m
= 19.5kN/m
11.2 BEAM ANALYSIS
11.2.1 UNIFORM DISTRIBUTION LOADS
102
103. Live Load
Slab B-C/5-7
= (3m/2) X 1.5kN/m²
= 1.5m X 1.5kN/m²
= 2.3kN/m
Slab B-C/7-9
= (3.4m/2) X (2/3) X 1.5kN/m²
= 1.1m X 1.5kN/m²
= 1.7kN/m
Total live load
= 2.3kN/m + 1.7kN/m
= 4.0kN/m
Ultimate Load
Ultimate dead load
= 19.5N/m X 1.4
= 27.3kN/m
Ultimate live load
= 4.0kN/m X 1.6
= 6.4kN/m
Total ultimate load
= 27.3kN/m + 6.4kN/m
= 33.7kN/m
Ground Floor Beam B-C / 7
11.2 BEAM ANALYSIS
11.2.1 UNIFORM DISTRIBUTION LOADS
103
104. Resultant Force
= 33.7kN/m X 3.4m
= 115kN
Reaction Force
∑MD = 0
Rb (3.4) = 115(1.7)
Rb = 57.5kN
∑Fy = 0
Rc + Rb = 115
Rc = 57.5kN
Shear force diagram
57.5kN -115kN
= -57.5N
-57.5kN + 57.5kN = 0kN
Bending moment diagram
Positive area
57.5kN X 3.4m X (½)
= 97.8kNm
Negative area
45.1kN X 1.715m X (½)
= 38.7kNm
Hence, Positive area = Negative area
Ground Floor Beam B-C / 7
11.2 BEAM ANALYSIS
11.2.1 UNIFORM DISTRIBUTION LOADS
104
105. Ground Floor Beam B/4-7 carries:
- Dead load from beam self weight: gridline B/4-7
- Dead load from brick wall weight: gridline B/4-7
- Dead load from slab: gridline B-C/4-5
- Live load from slab: gridline B-C/5-7
- Point load at point B/5 from beam B-C/5
Ground Floor Beam B/4-7
11.2 BEAM ANALYSIS
11.2.2 POINT LOAD & UDL
Ground floor structural plan Ground floor load distributary plan
105
106. Dead Load
Beam self weight
= (0.2 x 0.3) m² x 24kN/m³
= 1.44kN/m
Brick wall self weight
= (0.15 x 3.0) m² x 19kN/m³
= 8.55kN/m
Slab B-C/4-5
= (1.5m / 2) x (0.15m x 24kN/m³)
= 2.7kN/m
Slab B-C/5-7
= (3m / 2) x (2/3) X (0.15m x 24kN/m³)
= 3.6kN/m
Total Dead Load
Slab B-C/4-5
= 1.4kN/m + 8.6kN/m + 2.7kN/m
= 12.3kN/m
Slab B-C/5-7
= 1.4kN/m + 8.6kN/m + 3.6kN/m
= 13.4kN/m
Ground Floor Beam B/4-7
11.2 BEAM ANALYSIS
11.2.2 POINT LOAD & UDL
106
107. Total Live Load
Slab B-C/4-5
= (1.5m / 2) x 1.5kN/m²
= 1.1kN
Slab B-C/5-7
= (3m / 2) x (2/3) 1.5kN/m²
= 1.5kN
Ground Floor Beam B/4-7
11.2 BEAM ANALYSIS
11.2.2 POINT LOAD & UDL
107
108. Ultimate Load
Ultimate dead load
Beam B/4-5
= 12.3kN/m x 1.4
= 17.2kN/m
Beam B/5-7
= 13.4kN/m x 1.4
= 18.8kN/m
Ultimate live load
Beam B/4-5
=1.1kN/m x 1.6
= 1.8kN/m
Beam B/5-7
=1.5kN/m x 1.6
= 2.4kN/m
Total ultimate load
BeamB/4-5
= 17.2kN/m + 1.8kN/m
= 19.0kN/m
Beam B/5-7
= 18.8kN/m + 2.4kN/m
= 21.2kN/m
Point Load from beam B-C/3a
= 45.1kN
Ground Floor Beam B/4-7
11.2 BEAM ANALYSIS
11.2.2 POINT LOAD & UDL
108
109. Dead Load
Beam self weight
= (0.2 x 0.3) m² x 24kN/m³
= 1.44kN/m
Brick wall self weight
= (0.15 x 3.0) m² x 19kN/m³
= 8.55kN/m
Slab B-C/4-5
= (1.5m / 2) x (0.15m x 24kN/m³)
= 2.7kN/m
Slab B-C/5-7
=(3m / 2) x (0.15m x 24kN/m³)
= 5.4kN/m
Total Dead Load
Slab B-C/4-5
= 1.4kN/m + 8.6kN/m + 2.7kN/m + 5.4kN/m
= 18.1kN/m
Live Load
Slab B-C/4-5
= (1.5m / 2) x 1.5kN/m²
= 1.1kN
Slab B-C/5-7
= (3m / 2) x 1.5kN/m²
= 2.3kN
Total Live Load
= 1.1kN + 2.3kN
= 3.4kN
Point Load at Point B/5
11.2 BEAM ANALYSIS
11.2.2 POINT LOAD & UDL
109
110. Point Load at Point B/5
11.2 BEAM ANALYSIS
11.2.2 POINT LOAD & UDL
Ultimate Load
Ultimate dead load
= 18.1N/m X 1.4
= 25.3kN/m
Ultimate live load
= 3.4N/m X 1.6
= 5.5kN/m
Total ultimate load
= 25.3kN/m + 5.5kN/m
= 30.8kN/m
Resultant Force
= 30.8kN/m X 3.4m
= 105kN
110
111. Resultant Force
Point load at point B/5
= 105kN
Resultant Force, Fr1
= 19kN/m x 1.5m
= 28.5kN
Resultant Force, Fr2
= 21.1kN/m x 3m
= 63.6kN
Reaction Force
∑MD = 0
{28.5 [4.5-(1.5/2)]} + [63.6(3/2)] +
(105X3)= 4. Rb
Rb = 115.3kN
∑Fy = 0
Rc + Rb = 28.5+63.6+105
Rc = 81.8kN
First Floor Beam B / 3-4
11.2 BEAM ANALYSIS
11.2.2 POINT LOAD & UDL
Fr=105 kN
111
112. Shear force diagram
115.3kN -28.5kN=86.8kN
86.8kN -105kN=-18.2kN
-18.2kN+63.6kN=-81.8kN
-81.8kN + 81.1kN=0
Bending moment diagram
Positive area
(115.3kN + 86.8kN)X 1.5m X (½)
= 151 kNm
Negative area
(81.8kN + 18.2kN)X 3m X (½)
= 150 kNm
Positive area - Negative area
=151 kNm - 150 kNm
=1kNm
1kNm ≈ 0kNm
Hence, Positive area = Negative area
First Floor Beam B / 3-4
11.2 BEAM ANALYSIS
11.2.2 POINT LOAD & UDL
112
113. Dead load
Roof weight
= (1.7mX4.2m) x 1.0kN/m²
=7.1kN
Roof beam
= (1.7m+4.2m) x 1.44kN/m
= 9.5kN
Total dead load
= 7.1kN + 9.5kN
=16.6kN
Live Load
Roof weight
= (1.7m+4.2m) x 0.5kN/m²
=2.95kN
11.3 COLUMN ANALYSIS
11.3.1 PERIMETER COLUMN - Column B/7
ROOF LEVEL
Roof level columns tributary area diagram
113
114. Dead load
Concrete slab
= (1.7mx4.2m) x 3.6kN/m²
= 25.7kN
Beam self weight
= (4.2m+1.7m) x 1.4kN/m
= 8.3kN
Brick wall
=(4.2m+1.7m) x 8.6kN/m
= 50.7kN
Column self weight
= (0.3 x 0.3 x 3.0)m x 24kN/m³
= 6.5kN
Total dead load
= 25.7kN +8.3kN + 50.7kN + 6.5kN
= 91.2kN
Live Load
Concrete slab
= (1.7mx4.2m) x 1.5kN/m²
= 10.7kN
FIRST LEVEL
First floor columns tributary area diagram
11.3 COLUMN ANALYSIS
11.3.1 PERIMETER COLUMN - Column B/7
114
115. GROUND LEVEL
Ground floor columns tributary area diagram
11.3 COLUMN ANALYSIS
11.3.1 PERIMETER COLUMN - Column B/7
Dead load
Concrete slab
= (1.7mx4.2m) x 3.6kN/m²
= 25.7kN
Beam self weight
= (4.2m+1.7m) x 1.4kN/m
= 8.3kN
Brick wall
=(4.2m+1.7m) x 8.6kN/m
= 50.7kN
Column self weight
= (0.3 x 0.3 x 3.0)m x 24kN/m³
= 6.5kN
Total dead load
= 25.7kN +8.3kN + 50.7kN + 6.5kN
= 91.2kN
Live Load
Concrete slab
= (1.7mx4.2m) x 1.5kN/m²
= 10.7kN
115
116. Ultimate Load
Total dead load
= 16.6kN + 91.2kN + 91.2kN
= 199kN
Total live load
=2.95KN +10.7kN +10.7kN
= 24.4kN
Ultimate dead load
= 199kN x 1.4
= 278.6
Ultimate live load
= 24.4kN x 1.6
= 39.0kN
Total ultimate load
= 278.6kN + 39.0kN
= 317.6kN
11.3 COLUMN ANALYSIS
11.3.1 PERIMETER COLUMN - Column B/7
116
117. Dead load
Roof weight
= (3.4mX4.2m) x 1.0kN/m²
=14.3kN
Roof beam
= (3.4m+4.2m)m x 1.44kN/m
= 11.0kN
Total dead load
= 14.3kN + 11kN
= 25.3kN
Live Load
Roof weight
= (3.4m x 4.2m) x 0.5kN/m²
= 7.14kN
ROOF LEVEL
Roof level columns tributary area diagram
11.3 COLUMN ANALYSIS
11.3.2 INTERNAL COLUMN - Column C/7
117
118. Dead load
Concrete slab
= (3.4mx4.2m) x 3.6kN/m²
= 51.4kN
Beam self weight
= (3.4m+4.2m) x 1.4kN/m
= 10.6kN
Brick wall
= (3.4m+4.2m) x 8.6kN/m
= 65.4kN
Column self weight
= (0.3 x 0.3 x 3.0)m x 24kN/m³
= 6.5kN
Total dead load
= 51.4kN +10.6kN + 65.4kN + 6.5kN
= 133.9kN
Live Load
Concrete slab
= (3.4mx4.2m) x 1.5kN/m²
= 21.4kN
FIRST LEVEL
First floor columns tributary area diagram
11.3 COLUMN ANALYSIS
11.3.2 INTERNAL COLUMN - Column C/7
118
119. GROUND LEVEL
Ground floor columns tributary area diagram
11.3 COLUMN ANALYSIS
11.3.2 INTERNAL COLUMN - Column C/7
Dead load
Concrete slab
= (3.4mx4.2m) x 3.6kN/m²
= 51.4kN
Beam self weight
= (3.4m+4.2m) x 1.4kN/m
= 10.6kN
Brick wall
= (3.4m+4.2m) x 8.6kN/m
= 65.4kN
Column self weight
= (0.3 x 0.3 x 3.0)m x 24kN/m³
= 6.5kN
Total dead load
= 51.4kN +10.6kN + 65.4kN + 6.5kN
= 133.9kN
Live Load
Concrete slab
= (3.4mx4.2m) x 1.5kN/m²
= 21.4kN
119
120. Ultimate Load
Total dead load
= 25.3kN + 104.6kN + 104.6kN
= 234.5kN
Total live load
=7.14N + 21.4kN +21.4kN
= 50.0kN
Ultimate dead load
= 234.5kN x 1.4
= 328.3kN
Ultimate live load
= 50.0kN x 1.6
= 80.0kN
Total ultimate load
= 328.3kN + 80.0kN
= 408.3kN
11.3 COLUMN ANALYSIS
11.3.2 INTERNAL COLUMN - Column C/7
120
121. CHEN LIAN LIAN
BEAM AND COLUMN ANALYSIS
12.1 Selected Beams and Columns
12.2 Beam Analysis
12.2.1 Uniform Distribution Load
-First Floor Beam B-C/8a
12.2.2 Point Load & UDL
-First Floor Beam B/7-9
12.3 Column Analysis
12.3.1 Perimeter Column
-Column B/7
12.3.2 Internal Column
-Column C/7
12.0
121
122. 12.1 SELECTED BEAMS AND COLUMNS
Perimeter Column - Column B / 9
Internal Column - Column C / 7
Point Load & UDL - Beam B/ 7-9
Uniform Distribution Load Beam -
Beam B-C / 9
First Floor Plan
122
123. First Floor Beam B-C / 8a
First Floor Beam B-C / 8a carries:
- Dead load from beam self weight: gridline B-C/8a
- Dead load from brick wall weight: gridline B-C/8a
- Dead load from slab: gridline B-C/7-8a & B-C/8a-9
- Live load from slab: gridline B-C/7-8a & B-C/8a-9
12.2 BEAM ANALYSIS
12.2.1 UNIFORM DISTRIBUTION LOADS
First floor structural plan First floor load distributary plan
123
124. First Floor Beam B-C / 8a
Dead Load
Beam self weight
= (0.2 X 0.3) m² X 24kN/m³
= 1.4kN/m
Brick wall self weight
= (0.15 x 3.0) m² X 19kN/m³
= 8.6kN/m
Slab B-C/ 7-8a
= [(2.35m/2) X (⅔)] X (0.15m X 24kN/m³)
= 0.78m X 3.6kN/m³
= 2.8kN/m
Slab B-C/ 8a-9
= (1.4m/2)X (0.15m X 24kN/m³)
= 0.7m X 3.6kN/m³
= 2.5kN/m
Total Dead Load
= 1.4kN/m + 8.6kN/m + 2.8kN/m +
2.5kN/m
= 15.3kN/m
B C
3.43m
1.4kN/m
8.6kN/m
2.8kN/m
2.5kN/m
15.3kN/m
12.2 BEAM ANALYSIS
12.2.1 UNIFORM DISTRIBUTION LOADS
124
125. Live Load
Slab B-C/ 7-8a
= [(2.35m/2) X (⅔)] X 1.5kN/m²
= 0.78m X 1.5kN/m²
= 1.2kN/m
Slab B-C/ 8a-9
= (1.4m/2) X 1.5kN/m²
= 0.7m X 1.5kN/m²
= 1.1kN/m
Total live load
= 1.2kN/m + 1.1kN/m
= 2.3kN/m
Ultimate Load
Ultimate dead load
= 15.3kN/m X 1.4
= 21.4kN/m
Ultimate live load
= 2.3kN/m X 1.6
= 3.7kN/m
Total ultimate load
= 21.4kN/m + 3.7kN/m
= 25.1kN/m
B C
3.43m
1.2kN/m
1.1kN/m
2.3kN/m
21.4kN/m
3.7kN/m
25.1kN/m
First Floor Beam B-C / 8a
12.2 BEAM ANALYSIS
12.2.1 UNIFORM DISTRIBUTION LOADS
125
126. Resultant Force
= 25.1kN/m X 3.43m
= 86kN
Reaction Force
∑MD = 0
= Rb (3.43) – 86(3.43/2)
= 3.43Rb – 147.5
Rb = 43kN
∑Fy = 0
= Rc + 43 - 86
Rc = 43kN
Shear force diagram
43kN - 86kN
= -43kN
-43kN + 43kN = 0kN
Bending moment diagram
Positive area
43kN X 1.715m X (½)
= 36.9kNm
Negative area
43kN X 1.715m X (½)
= 36.9kNm
Hence, Positive area = Negative area
B C
3.43m
25.1kN/m
3.43m
1.715m 1.715m
Fᵣ = 86kN
3.43m
1.715m 1.715m
Ra Rb
Rb = 43kN Rc = 43kN
0kN
-43kN+43kN
= 0kN
43kN
+
-
43kN - 86kN
= -43kN
0kN 0kN
36.9kNm
First Floor Beam B-C / 8a
12.2 BEAM ANALYSIS
12.2.1 UNIFORM DISTRIBUTION LOADS
25.1kN/m
126
127. First Floor Beam B/ 7-9 carries:
- Dead load from beam self weight: gridline B/ 7-9
- Dead load from brick wall weight: gridline B/ 7-8a
- Dead load from slab: gridline B-C/ 7-8a
- Live load from slab: gridline B-C/ 7-8a
- Point load at point B/ 8a from beam B-C/ 8a
First Floor Beam B / 7-9
12.2 BEAM ANALYSIS
12.2.2 POINT LOAD & UDL
First floor structural plan First floor load distributary plan
127
128. Dead Load
Beam self weight
= (0.2 x 0.3) m² x 24kN/m³
= 1.4kN/m
Brick wall self weight
= (0.15 x 3.0) m² x 19kN/m³
= 8.6kN/m
Slab B-C/ 7-8a
= (2.77m/2)x (0.15m x 24kN/m³)
= 1.39m x 3.6kN/m³
= 5kN/m
Total Dead Load
Beam B/ 7-8a
= 1.4kN/m + 8.6kN/m + 5kN/m
= 15kN/m
Beam B/ 8a-9
= 1.4kN/m
7 98a
4.17m
2.77m 1.4m
1.4kN/m
8.6kN/m
5kN/m
15kN/m 1.4kN/m
First Floor Beam B / 7-9
12.2 BEAM ANALYSIS
12.2.2 POINT LOAD & UDL
128
129. Live Load
Slab B-C/ 7-8a
= (2.77m / 2) x 1.5kN/m²
= 1.39m x 1.5kN/m²
= 2.1kN/m
Total Live Load
Beam B/ 7-8a
= 2.1kN/m
7 98a
4.17m
2.77m 1.4m
2.1kN/m
2.1kN/m
First Floor Beam B / 7-9
12.2 BEAM ANALYSIS
12.2.2 POINT LOAD & UDL
129
130. Ultimate Load
Ultimate dead load
Beam B/ 7-8a
= 15kN/m x 1.4
= 21kN/m
Beam B/ 8a-9
= 1.4kN/m x 1.4
= 2kN/m
Ultimate live load
Beam B/ 7-8a
= 2.1kN/m x 1.6
= 3.7kN/m
Total ultimate load
Beam B/ 7-8a
= 21kN/m + 3.7kN/m
= 24.7kN/m
Beam B/ 8a-9
= 2kN/m
Point Load from beam B-C/ 8a
= 43kN
7 98a
4.17m
2.77m 1.4m
21kN/m
3.7kN/m
2kN/m
24.7kN/m
2kN/m
24.7kN/m
2kN/m
43kN
First Floor Beam B / 7-9
12.2 BEAM ANALYSIS
12.2.2 POINT LOAD & UDL
130
131. Resultant Force
Point load at point B/ 8a
= 43kN
Resultant Force, Fr1
= 21kN/m x 2.77m
= 58.2kN
Resultant Force, Fr2
= 2kN/m x 1.4m
= 2.8kN
Reaction Force
∑M = 0
= Ra(4.17) + [-58.2 (2.77)] +
[-43(1.4)] + [-2.8(0.7)]
= 4.17Ra – 161.21 – 6.02– 1.98
4.17Ra = 169.21
Ra = 40.6kN
∑Fy = 0
= 40.6 + Rb + (–58.2) + (–43) + (–2.8)
Rb = 63.4kN
7 98a
4.17m
2.77m 1.4m
21kN/m
2kN/m
21kN/m
2kN/m
43kN/m
43kN/m
4.17m
2.77m 1.4m
1.385m 1.385m 0.7m 0.7m
Ra = 40.6kN Rb = 63.4kN
First Floor Beam B / 7-9
12.2 BEAM ANALYSIS
12.2.2 POINT LOAD & UDL
131
132. First Floor Beam B / 7-9
17.6
2.77
40.6
x
40.6kN
0kN
–
+
40.6kN - 58.2kN
= – 17.6kN
-17.6kN - 43kN
= – 60.6kN – 60.6kN – 2.8kN
= – 63.4kN
–63.4kN + 63.4kN
= 0kN
21kN/m
2kN/m
43kN/m
4.17m
2.77m 1.4m
1.385m 1.385m 0.7m 0.7m
Ra = 40.6kN Rb = 63.4kN
39kNm
7 98a
12.2 BEAM ANALYSIS
12.2.2 POINT LOAD & UDL
Shear force diagram
40.6kN - (21kN/m X 2.77m)
= 40.6kN - 58.2kN
= -17.6kN
– 17.6kN – 43kN
= –60.6kN
– 60.6kN – (2kN/m X 1.4m)
= – 60.6kN – 2.8kN
= – 63.4kN
– 63.4kN + 63.4kN
= 0kN
Triangular proportion method
x / 2.77 = 17.6 / (17.6+40.6)
x = 0.84
Bending moment diagram
Positive area
= (½) X [40.6 (2.77 - 0.84)]
= (½) X (112.5 X 34.1)
= (½) X 78.4
= 39.2 kNm
Negative area
= [½ X (-17.6 X 0.84)] + [½ X 1.4 X 63.4]
= -7.4 + 46.4
= 39 kNm
Positive area - negative area
= 39.2kNm - 39kNm
= 0.2kNm ≈ 0kNm
132
133. Dead load
Roof weight
= (4.15m x 1.715m) x 1.0kN/m²
= 7.1kN
Roof beam
= (4.15 x 1.715)m x 1.44kN/m
= 10.3kN
Total dead load
= 7.1kN + 10.3kN
= 17.4kN
Live Load
Roof weight
= (4.15m x 1.715m) x 0.5kN/m²
= 3.6kN
12.3 COLUMN ANALYSIS
12.3.1 PERIMETER COLUMN - Column B/7
ROOF LEVEL
Roof level columns tributary area diagram
133
134. Dead load
Concrete slab
= (4.15m x 1.715m) x 3.6kN/m²
= 25.6kN
Beam self weight
= (4.15 + 1.715)m x 1.4kN/m
= 8.2kN
Brick wall
= 4.15m x 10kN/m
= 41.5kN
Column self weight
= (0.3 x 0.3 x 3.0)m x 24kN/m³
= 6.5kN
Total dead load
= 25.6kN + 8.2kN + 41.5kN + 6.5kN
= 81.8kN
Live Load
Concrete slab
= (4.15m x 1.715m) x 1.5kN/m²
= 10.7kN
12.3 COLUMN ANALYSIS
12.3.1 PERIMETER COLUMN - Column B/7
FIRST LEVEL
First floor columns tributary area diagram
134
135. Dead load
Concrete slab
= (4.17m x 1.715m) x 3.6kN/m²
= 25.7kN
Beam self weight
= (4.17 + 1.715)m x 1.44kN/m
= 8.5kN
Brick wall
= 4.17m x 8.6kN/m
= 41.7kN
Column self weight
= (0.3 x 0.3 x 3.0)m x 24kN/m³
= 6.5kN
Total dead load
= 25.7kN + 8.5kN + 41.7kN + 6.5kN
= 75.9kN
Live Load
Concrete slab
= (4.17m x 1.715m) x 1.5kN/m²
= 10.7kN
GROUND LEVEL
12.3 COLUMN ANALYSIS
12.3.1 PERIMETER COLUMN - Column B/7
Ground floor columns tributary area diagram
135
136. Ultimate Load
Total dead load
= 17.4kN + 81.8kN + 75.9kN
= 175.1kN
Total live load
= 3.6kN + 10.7kN + 10.7kN
= 25kN
Ultimate dead load
= 178.7kN x 1.4
= 245.1kN
Ultimate live load
= 25kN x 1.6
= 40kN
Total ultimate load
= 245.1kN + 40kN
= 285.1kN
12.3 COLUMN ANALYSIS
12.3.1 PERIMETER COLUMN - Column B/7
136
137. Dead load
Roof weight
= (4.15m x 3.42m) x 1.0kN/m²
= 14.2kN
Roof beam
= (4.15m x 3.42m) x 1.44kN/m
= 20.4kN
Total dead load
= 14.2kN + 20.4kN
= 34.6kN
Live Load
Roof weight
= (4.15m x 3.42m) x 0.5kN/m²
= 7.1kN
12.3 COLUMN ANALYSIS
12.3.1 INTERNAL COLUMN - Column C/7
ROOF LEVEL
Roof level columns tributary area diagram
137
138. Total dead load
= 51.1kN + 10.6kN + 41.5kN + 6.5kN
= 109.7kN
Live Load
Concrete slab
= (4.15m x 3.42m) x 1.5kN/m²
= 21.3kN
Dead load
Concrete slab
= (4.15m X 3.42m) X 3.6kN/m²
= 51.1kN
Beam self weight
= (4.15m + 3.42m) x 1.4kN/m
= 10.6kN
Brick wall
= 4.15m x 10kN/m
= 41.5kN
Column self weight
= (0.3 x 0.3 x 3.0)m x 24kN/m³
= 6.5kN
12.3 COLUMN ANALYSIS
12.3.1 INTERNAL COLUMN - Column C/7
FIRST LEVEL
First level columns tributary area diagram
138
139. Total dead load
= 51.2kN + 10.6kN + 41.6kN + 6.5kN
= 110kN
Live Load
Concrete slab
= (4.16m x 3.42m) x 1.5kN/m²
= 21.3kN
Dead load
Concrete slab
= (4.16m x 3.42m) x 3.6kN/m²
= 51.2kN
Beam self weight
= (4.16m + 3.42m)x 1.4kN/m
= 10.6kN
Brick wall
= 4.16m x 10kN/m
= 41.6kN
Column self weight
= (0.3 x 0.3 x 3.0)m x 24kN/m³
= 6.5kN
12.3 COLUMN ANALYSIS
12.3.1 INTERNAL COLUMN - Column C/7
GROUND LEVEL
Ground level columns tributary area diagram
139
140. 12.3 COLUMN ANALYSIS
12.3.1 INTERNAL COLUMN - Column C/7
Ultimate Load
Total dead load
= 34.6kN + 109.7kN + 110kN
= 254.3kN
Total live load
= 7.1kN + 21.3kN + 21.3kN
= 49.7kN
Ultimate dead load
= 254.3kN x 1.4
= 356kN
Ultimate live load
= 49.7kN x 1.6
= 79.5kN
Total ultimate load
= 356kN + 79.5kN
= 435.5kN
140