SlideShare a Scribd company logo
1 of 16
Лебідь Анна Геннадіївна
Вчитель біології КЗО «СЗШ №40»
м. Дніпропетровськ
Тема роботи
Активізація пізнавальної діяльності
учнів на уроках біології та
впровадження нестандартних форм
навчання
Одна із проблем,з якою зустрічається вчитель будь-якої дисципліни,
незалежно від вікової категорії учнів - як розвинути пізнавальний інтерес, як
навчити учнів мислити, висловлюватись, знаходити сенс навчання.
Вчитель часто не замислюється над тим, як треба правильно задавати
учням запитання,як треба їх формулювати, чи цікаві вони для учнів.
Основна мета таких запитань – перевірка знань учнів.
Призначення питання набагато ширше. Необхідно щоб питання спонукало
учня мислити і викликало бажання знайти на нього відповідь.
Ефективність роботи по запитаннях і завданнях з точки зору їх активізуючої
ролі залежить від певних вимог:
1. Складати питання та завдання, що відповідають певному виду пізнавальної
діяльності.
2. Питання формулювати чітко, ясно, конкретно.
3. Питання і завдання будувати в логічній послідовності.
4. Поєднувати питання і завдання з іншими видами діяльності.
5. Розкривати перед учнями значимість, сенс виконуємої діяльності.
6. Давати можливість учням висловлюватись до кінця, підтримувати бажання
міркувати над питанням.
7. Забезпечити спокійну, довірливу атмосферу під час спілкування.
Нестандартно сформульовані запитання з біології можуть виявити
зацікавленість учнів не тільки з предмету, а й інтерес до навколишнього світу
в цілому.
Наприклад:
- до теми «будова кісток». Подивіться на фото Ейфелевої вежі – її висота 325
метрів, вона досить міцна, незважаючи на ажурні опори. Як ви гадаєте, як у
Густава Ейфеля виникло рішення саме так побудувати цю споруду?
- до теми «будова скелету птахів». Одна із кісток скелету має назву кіль, ви
вже знаєте призначення цієї кістки. Яка ще структура з такою назвою вам
відома? Чи є щось спільне між кілем судна та кілем птахів.
2
Нестандартні форми навчання теж активізують діяльність учнів. До
цих форм можна віднести ігрові форми, роботу в групах, творчі завдання.
«У дитячому віці гра –це норма, і дитина повинна завжди грати,
навіть коли робить серйозну справу» А.С.Макаренко
Завдяки технології ігрових форм можна успішно реалізувати
відповідальне ставлення школярів до навчальної діяльності, підвищений
інтерес, авторитет знань. В процесі гри відбувається найбільш придбання
нових знань та умінь, збагачується індивідуальний досвід, створюється
атмосфера творчої співпраці.
В іграх відносно легше створити для кожного учня ситуацію успіху,
яка стає стимулом для подальшого просування його на шляху пізнання.
Ігри – оптимальна технологія навчання. В них поєднуються слідуючи
принципи:
• Активності
• Системності
• Результативності
• Проблемності
• Самостійності
• Динамічності
• Виконання ролей
• Колективності
• Співпраці
• Змагання
• Цікавості
Перевагами активних а також групових методів навчання є:
розвиток вмінь співпраці, а не конкуренції
забезпечення можливості визнавати і цінити вміння інших
заохочення новаторства і творчості
3
АНАЛІЗ РЕЗУЛЬТАТІВ ДІЯЛЬНОСТІ
Труднощі під час роботи Шляхи їх подолання
Якщо учні працюють (грають)
групами або командами, оцінювання
роботи кожного окремого учня не
завжди об’єктивне.
Створювати диференціювання
завдань для різних рівнів здібностей.
Часто підготовка до уроку-гри або
творчих завдань забирає багато часу
вчителя, та іноді потребує
матеріальних витрат
Залучати обдарованих учнів до
підготування таких уроків.
В ході змагань учні іноді не
контролюють свої емоції –
виникають суперечки, образи.
Виховання культури спілкування.
4
Приклади використання нестандартних форм
навчання у власному досвіді
Розробка уроку, 9 клас
Тема: ЕНДОКРИННА ФУНКЦІЯ ЗАЛОЗ ЗМІШАНОЇ СЕКРЕЦІЇ.
Мета
Навчальна: закріпити знання про особливості гуморальної регуляції та
функціювання залоз внутрішньої секреції. Ознайомити учнів з будовою та
функціями залоз змішаної секреції.
Розвиваюча: розвивати вміння порівнювати біологічні системи організму
людини, визначати їхні функції та значення.
Виховна: здійснювати валеологічне виховання.
Обладнання: таблиці «залози внутрішньої та змішаної секреції», залікові
листки
Основні терміни і поняття: гормони, яєчники, сем’яники, підшлункова
залоза, андрогени, естрогени, інсулін, глюкагон, цукровий діабет
Тип уроку: комбінований, з елементами гри
Хід уроку:
І ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ (ПОЕТИЧНА ХВИЛИНКА)
Экзамен – это шутка-ли,
коль не учил предмет?
Экзамен - дело жуткое,
Когда шпаргалки нет.
Тяну билет, от страха
расширились зрачки.
5
Но говорил же папа:
Хоть что-нибудь учи!
Стою. Сбежать так хочется! –
Что рассказать смогу?
А сердце так колотится
Как-будто я бегу!
(Лебідь А.Г.)
Учитель: сподіваюсь, ви здогадалися яке відношення має цей вірш до нашої
теми
ІІ ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ.
Сьогодні я пропоную вам працювати за заліковими листками, у № 1 якого
розташовані питання для перевірки д/з, а у № 2 завдання на закріплення
нового матеріалу. Ви будете працювати парами (за партою). І перший і
другий лист, які ви опрацюєте, оцінюються по 6 балів кожний. В кінці уроку
кожна пара отримає оцінку. А ще за швидкістю та правильністю роботи ми
визначимо кмітливішу пару класу.
6
Заліковий лист № 1
Учні: ______________________________________________
Завдання Результат (бали)
І Вставте пропущені слова (3 бали):
1. «Гормони» в перекладі з латинської «гармао» - …
2. Залоза, яка виділяє гормон росту - …
3. Органи, на які впливає гормон, називають органи - …
ІІ Установить відповідність ( 1, 5 бала)
1. Щитоподібна залоза А адреналін
2. Тімус Б гормони містять йод
3. Надниркові залози В центральний орган
імунного захисту організму
ІІІ Пригадайте відомих вам казкових героїв – Буратіно і
Чебурашку. Припустимо, вигляд їх обличчя пов’язаний з
порушенням роботи залоз. Яка це хвороба? Робота якої
залози порушена? (1, 5 бала)
Одразу після заповнення залікового листа, пари піднімають руки.
Вчитель дає фішки з номерами 1, 2 , 3 тим парам, які виконали завдання
першими. Коли всі учні виконали завдання, вчитель говорить правильні
відповіді до листа № 1 і учні позначають на своїх листах кількість балів.
Визначається пара, яка перша дала правильні відповіді.
ІІІ ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Мотивація навчальної діяльності.
Ми з вами вже знаємо, що є залози внутрішньої та зовнішньої секреції.
Куди виділяється їх секрет?
Як ви вважаєте, що ж таке змішана секреція?
Нами була вивчена травна система, чи пригадаєте ви травні залози?
Яка з них виділяє свій секрет в порожнину органа і в кров? Де знаходиться ця
залоза?
7
ПІДШЛУНКОВА ЗАЛОЗА
В підшлунковій залозі, окрім зовнішньо-секреторної частини, є
внутришньо-секреторна (ендокринна) частина, яка представлена острівками
Лангерганса. Це овальні утворення розміром 0,1 – 0,3 мм. Найбільша
концентрація остр. Лангерганса в хвостовому відділі залози. У дорослої
людини їх кількість 1,5 – 2 млн. В острівках Лангерганса є три види клітин:
α – виділяють глюкагон
β – виділяють інсулін
γ – виділяють соматостатін.
Основна дія інсуліну – підвищення використання глюкози тканинами.
Інсулін збільшує проникливість клітин для глюкози і засвоєння цукру
м’язами у вигляді глікогену. При цьому кількість цукру в крові зменшується.
Глюкагон діє протилежно інсуліну (скажіть, як?).
Недостатнє виділення інсуліну викликає тяжку хворобу – діабет.
Організм втрачає властивість засвоювати цукор, він накопичується в крові і
виводиться з сечею. Нестача інсуліну призводить до втрати води організмом,
що викликає у хворого сильну спрагу. Хворий виділяє за добу від 10 до 30
літрів сечі. Вміст цукру в ній може сягати 5 – 10% (в нормі сеча не містить
цукру).
Порушення функції підшлункової залози викликає глибокі здвиги
обміну речовин. Як же повернути його до норми? Перш за все лікар
встановлює правильну дієту для хворого. Джерелом інсуліну можуть
слугувати і речовини рослин. Цукровий діабет значно легше перебігає при
споживанні рослинної їжі. За вмістом інсуліноподібних речовин рослинні
продукти розташовуються в слідуючий послідовності: овес боби чечевиця˃ ˃
горох рис пшениця і картопля.˃ ˃ ˃
СТАТЕВІ ЗАЛОЗИ
8
Приблизно з 11 до 17 років організм людини охоплюють бурні
процеси дозрівання, які пов’язані головним чином з активністю статевих
залоз.
Яєчники.
Розташовані в малому тазу і прикріплені з обох сторін матки
власними зв’язками. У фолікулах (пухирцях) дозрівають яйцеклітини – їх
виведення – це зовнішня секреція.
Внутрішня секреція – гормони: естрон
естрадіол спільна назва - естрогени
естріол
Вони впливають на скорочення мускулатури матки, ріст
маткових труб, просування яйцеклітини по яйцеводах. Найбільше
виділення спостерігається перед менструацією.
Прогестерон (гормон жовтого тіла) викликає зміни внутрішньої
оболонки матки, характерні для раннього періоду вагітності. Він
стимулює ріст клітин молочної залози, що утворюють молоко.
Сім’яники – місце утворення чоловічих статевих гормонів:
тестостерон
андростерон спільна назва - андрогени
андростендіон
Тестостерон діє на обмін речовин, визначаючи розвиток
вторинних статевих ознак: оволосіння – поява вусів і бороди, низький
голос, характерну будову скелету. Цей гормон стимулює розвиток
сперматозоїдів – сперматогенез (їх виділення – це яка секреція?).
В статевих залозах чоловіків і жінок одночасно утворюються і
чоловічі, і жіночі гормони, але в різних кількостях, залежно від статі.
Слід зауважити, що зловживання пивом (що зараз дуже
актуально серед молоді) викликає виділення у чоловіків більшої
кількості жіночих гормонів, що робить не тільки фігуру женоподібною, а
9
і впливає на репродуктивну функцію. Порушення балансу у жінок може
викликати прийом гормональних контрацептивів.
ІV ЗАКРІПЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
Учні отримують заліковий лист № 2
Учням пропонується за допомогою кольорових шнурів з’єднати
поняття і терміни, що розглядалися на уроці. Робота оцінюється на 6 балів.
Заліковий лист № 2
10
Тема: Визначення рослин класу Дводольні (Практична робота)
Мета: Закріпити знання про особливості будови основних родин класу
Дводольні, навчитися визначати представників цих родин. Формувати у
учнів бережливе ставлення до рослин.
Обладнання і матеріали: таблиці «Класифікація покритонасінних рослин»,
«Родина Айстрові», «Родина Капустяні», «Родина Пасльонові», «Родина
Бобові», «Родина Розові».
Роздавальний матеріал: кошики для збирання рослин, картки з малюнками
рослин з різних родин, картки з описанням цих рослин.
Підготовка до уроку: В якості д/з учням пропонувалося підготувати
повідомлення про незвичайних представників з родин або про квіти в
легендах.
Структура і зміст уроку
І АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ
ДІЯЛЬНОСТІ
1. До яких родин належать багато харчових рослин?
2. Яки ознаки мають представники родини Пасльонові?
3. Яку будову має квітка рослин родини Бобові?
4. Яка родина налічує більше декоративних видів?
ІІ ВИКОНАННЯ ПРАКТИЧНОЇ РОБОТИ
1. Вчитель пропонує учням утворити групи по 4 – 5 чоловік (зручно учням
однієї парти повернутися до учнів середньої)
2. Кожна група отримує кошик з кишеньками та картки з малюнками та
описаннями рослин.
3. На кошику з двох сторін записані назви родин. Учні повинні обрати із
запропонованих зразків представників саме цих родин і розмістити їх у
кишені.
4. Один учень з кожної команди називає і показує які рослини зібрали у
кошик, а яки виявилися зайвими. Ці зайві рослини можуть потрапити до
11
іншого кошику, тому всі команди повинні бути уважними і підняти руку,
бажаючи отримати представника своєї родини.
5. Коли всі рослини зібрані у кошики, представник з кожної групи розповідає
легенду або повідомлення про одного з представників даної родини.
6. Кожна команда отримує оцінки, враховуючи правильні відповіді і
підготовку д/з.
12
Розробка уроку, 8 клас
Контрольно-узагальнюючий урок за темами «Тип Губки», «Тип
Кишковопорожнинні», «Черви».
Мета: Узагальнити знання про вивчені типи тварин, активізувати роботу
більшості учнів на уроці, формувати культуру спілкування під час змагання.
Обладнання: Таблиці, які використовувались на попередніх уроках, таблиця
«Морський бій» (примірник див. у додатку).
Тип уроку: Узагальнення й систематизація знань. Тематичний контроль
знань.
Хід уроку
І ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
Ведучий. Сьогодні ми будемо грати з вами в улюблену для багатьох
дітей гру «Морський бій». У нас з вами вже сформовані 3 команди (за
рядами).оберить назви для своїх команд і я оголошу правила гри.
ІІ ОГОЛОШЕННЯ ПРАВИЛ
Таблиця на дошці містить 35 невеликих листочків, під якими сховані
цифри й букви. Кожна команда буде почергово називати координати. Якщо
під листочком з цими координатами виявилася цифра – ведучий зачитує
команді запитання під цим номером (запитання ведучий узгоджує з вчителем
завчасно). За правильну відповідь учень з команди отримує фішку (це може
бути і відірваний листочок).
Якщо команда влучила в букву, вона отримує за це фішку, а буква
записується на дошці. При цьому ведучий оголошує, що із знайдених букв
повинно утворитися слово. Коли всі букви будуть записані, акцентується
увага на те, що тепер можна отримати фішку не тільки за запитання, а й за
назване слово.
13
По закінченню гри вся команда, де зібралося найбільше фішок,
отримує 11 балів, інші команди пропорційно до кількості фішок. Можна
нагородити найбільш активного гравця.
Запитання до гри «Морський бій»
1. Чи відповідає назва «Губки» їх будові? Чому?
2. До якого типу належить гідра?
3. Що таке поліп?
4. Яка будова жалкої клітини кишковопорожнинних?
5. Що таке ентодерма?
6. Яке значення дощових червив?
7. Як пересувається гідра?
8. Які ароморфози з’явилися у круглих червив?
9. На які класи ділиться тип Плоскі черви?
10.Хто такий проміжний хазяїн?
11.Кого називають остаточним хазяїном?
12.Як запобігти гельмінтозам?
13.За рахунок чого паразитичні черви мають плодючість?
14.Що ви знаєте про аскариду?
15.Кого найчастіше вражає гострик?
16.Що це – фіна?
17.У яких червив вперше з’являється кровоносна система?
18.Як називається дихання паразитичних червив?
19.Що таке протонефридії?
20. Що таке регенерація?
21.Наведіть приклади ідіоадаптації у червив-паразитів?
22.Як відбувається зараження личинками бичачого ціп’яка?
23.Приклади дегенерації у паразитичних червив?
24. Яка кровоносна система у кільчиків?
25.Що таке гірудин?
26.Аскарида належить до типу …
14
27.Значення паренхіми у червив.
28.Які черви є первиннопорожнинними?
29.У яких паразитичних червив цикл розвитку пов'язаний з одним
організмом?
15
Зміст використаної літератури
1. Бібліотека «Шкільного світу». Ігри дорослих. Інтерактивні методи
навчання. Київ, 2005
2. Богданова О.К. Сучасні форми і методи викладання біології в школі.
– Х.: Основа, 2003
3. Газета «Біологія» № 14, травень 2010
4. Газета «Біологія» № 22-23, серпень 2011
5. Шулдик В.І. Методика організації пізнавальної діяльності школярів
на уроках біології. - К.: Наук. Світ, 2002
6. Шулдик В.І. Урок біології в сучасній школі: Посіб. Для вчителя.
– К.: Знання, 1999
16

More Related Content

What's hot (11)

37
3737
37
 
64
6464
64
 
в. сухомлинський учитель вчителів
в. сухомлинський   учитель вчителівв. сухомлинський   учитель вчителів
в. сухомлинський учитель вчителів
 
в. сухомлинський учитель вчителів
в. сухомлинський   учитель вчителівв. сухомлинський   учитель вчителів
в. сухомлинський учитель вчителів
 
пізнавально ігрові комплекси
пізнавально ігрові комплексипізнавально ігрові комплекси
пізнавально ігрові комплекси
 
1
11
1
 
1
11
1
 
41
4141
41
 
Ділова гра Король О.А.
Ділова гра Король О.А.Ділова гра Король О.А.
Ділова гра Король О.А.
 
Методика будиночки
Методика будиночкиМетодика будиночки
Методика будиночки
 
єременко н. п.
єременко н. п.єременко н. п.
єременко н. п.
 

Viewers also liked

Конспект уроку позакласного читання у 9 класі теплі історії до кави
Конспект уроку позакласного читання у 9 класі теплі історії до кавиКонспект уроку позакласного читання у 9 класі теплі історії до кави
Конспект уроку позакласного читання у 9 класі теплі історії до кавиСветлана Ивановна Ковтун
 
Гра – найбільш доступний, природний та улюблений вид дитячої діяльності.
Гра – найбільш доступний, природний та  улюблений вид дитячої діяльності.Гра – найбільш доступний, природний та  улюблений вид дитячої діяльності.
Гра – найбільш доступний, природний та улюблений вид дитячої діяльності.Светлана Ивановна Ковтун
 
Réussir son community management
Réussir son community managementRéussir son community management
Réussir son community management2h60
 

Viewers also liked (20)

відкритий урок
відкритий уроквідкритий урок
відкритий урок
 
Конспект уроку позакласного читання у 9 класі теплі історії до кави
Конспект уроку позакласного читання у 9 класі теплі історії до кавиКонспект уроку позакласного читання у 9 класі теплі історії до кави
Конспект уроку позакласного читання у 9 класі теплі історії до кави
 
Portfolio kutepova
Portfolio kutepovaPortfolio kutepova
Portfolio kutepova
 
кабинет английского языка №37 сш №40
кабинет английского языка №37 сш №40кабинет английского языка №37 сш №40
кабинет английского языка №37 сш №40
 
брейн ринг (6-7)
брейн ринг (6-7)брейн ринг (6-7)
брейн ринг (6-7)
 
ДЕНЬ УКРАЇНСЬКОЇ ПИСЕМНОСТІ ТА МОВИ
ДЕНЬ УКРАЇНСЬКОЇ ПИСЕМНОСТІ ТА МОВИДЕНЬ УКРАЇНСЬКОЇ ПИСЕМНОСТІ ТА МОВИ
ДЕНЬ УКРАЇНСЬКОЇ ПИСЕМНОСТІ ТА МОВИ
 
Мої наробки уроків
Мої наробки уроківМої наробки уроків
Мої наробки уроків
 
звіт з проведення тижня іноземних мов
звіт з проведення тижня іноземних мовзвіт з проведення тижня іноземних мов
звіт з проведення тижня іноземних мов
 
презентация
презентацияпрезентация
презентация
 
тиждень трудового навчання 2014 2015
тиждень трудового навчання 2014 2015тиждень трудового навчання 2014 2015
тиждень трудового навчання 2014 2015
 
портфолио дригола
портфолио дриголапортфолио дригола
портфолио дригола
 
Гра – найбільш доступний, природний та улюблений вид дитячої діяльності.
Гра – найбільш доступний, природний та  улюблений вид дитячої діяльності.Гра – найбільш доступний, природний та  улюблений вид дитячої діяльності.
Гра – найбільш доступний, природний та улюблений вид дитячої діяльності.
 
Звіт за 2014-2015 н.р.
Звіт за 2014-2015 н.р.Звіт за 2014-2015 н.р.
Звіт за 2014-2015 н.р.
 
герус анна кейт мидлтон
герус анна   кейт мидлтонгерус анна   кейт мидлтон
герус анна кейт мидлтон
 
Портфоліо вчителя початкових класів
Портфоліо вчителя початкових класівПортфоліо вчителя початкових класів
Портфоліо вчителя початкових класів
 
Personprofil
PersonprofilPersonprofil
Personprofil
 
Sociocratie
SociocratieSociocratie
Sociocratie
 
Моє портфоліо
Моє портфоліоМоє портфоліо
Моє портфоліо
 
Réussir son community management
Réussir son community managementRéussir son community management
Réussir son community management
 
Екологічні проблеми та енергозбереженя
 Екологічні проблеми та енергозбереженя Екологічні проблеми та енергозбереженя
Екологічні проблеми та енергозбереженя
 

Similar to курсовая работа лебедь аг

Опис досвіду Радовець Н.Я. (математика)
Опис досвіду Радовець Н.Я. (математика)Опис досвіду Радовець Н.Я. (математика)
Опис досвіду Радовець Н.Я. (математика)Andy Levkovich
 
розвиток логічного мислення на уроках маткматики в початкових класах
розвиток  логічного  мислення  на  уроках  маткматики  в  початкових  класахрозвиток  логічного  мислення  на  уроках  маткматики  в  початкових  класах
розвиток логічного мислення на уроках маткматики в початкових класахNata Благій
 
Виховання обдарованої дитини на уроках математики
Виховання обдарованої дитини на уроках математикиВиховання обдарованої дитини на уроках математики
Виховання обдарованої дитини на уроках математики270479
 
творча група вчителів початкових класів
творча група вчителів початкових класівтворча група вчителів початкових класів
творча група вчителів початкових класівorestznak
 
кримовська а.в. соснівка досвід роботи над проблемою
кримовська а.в. соснівка досвід роботи над проблемоюкримовська а.в. соснівка досвід роботи над проблемою
кримовська а.в. соснівка досвід роботи над проблемоюTamara Emec
 
Паламарчук Г.В
Паламарчук Г.ВПаламарчук Г.В
Паламарчук Г.ВSergey Pika
 
Розробка батьківських зборів у формі тренінгу «Ідемо у перший клас у Нову укр...
Розробка батьківських зборів у формі тренінгу «Ідемо у перший клас у Нову укр...Розробка батьківських зборів у формі тренінгу «Ідемо у перший клас у Нову укр...
Розробка батьківських зборів у формі тренінгу «Ідемо у перший клас у Нову укр...Ковпитська ЗОШ
 
мо засідання
мо   засіданнямо   засідання
мо засіданняElena Bosa
 
опис жалюк
опис жалюкопис жалюк
опис жалюкbti14
 

Similar to курсовая работа лебедь аг (20)

160
160160
160
 
Освіта для сталого розвитку
Освіта для сталого розвиткуОсвіта для сталого розвитку
Освіта для сталого розвитку
 
150
150150
150
 
195,23.docx
195,23.docx195,23.docx
195,23.docx
 
Опис досвіду Радовець Н.Я. (математика)
Опис досвіду Радовець Н.Я. (математика)Опис досвіду Радовець Н.Я. (математика)
Опис досвіду Радовець Н.Я. (математика)
 
88
8888
88
 
розвиток логічного мислення на уроках маткматики в початкових класах
розвиток  логічного  мислення  на  уроках  маткматики  в  початкових  класахрозвиток  логічного  мислення  на  уроках  маткматики  в  початкових  класах
розвиток логічного мислення на уроках маткматики в початкових класах
 
Виховання обдарованої дитини на уроках математики
Виховання обдарованої дитини на уроках математикиВиховання обдарованої дитини на уроках математики
Виховання обдарованої дитини на уроках математики
 
творча група вчителів початкових класів
творча група вчителів початкових класівтворча група вчителів початкових класів
творча група вчителів початкових класів
 
24
2424
24
 
60
6060
60
 
гузієва
гузієвагузієва
гузієва
 
кримовська а.в. соснівка досвід роботи над проблемою
кримовська а.в. соснівка досвід роботи над проблемоюкримовська а.в. соснівка досвід роботи над проблемою
кримовська а.в. соснівка досвід роботи над проблемою
 
ігри
ігриігри
ігри
 
Паламарчук Г.В
Паламарчук Г.ВПаламарчук Г.В
Паламарчук Г.В
 
Розробка батьківських зборів у формі тренінгу «Ідемо у перший клас у Нову укр...
Розробка батьківських зборів у формі тренінгу «Ідемо у перший клас у Нову укр...Розробка батьківських зборів у формі тренінгу «Ідемо у перший клас у Нову укр...
Розробка батьківських зборів у формі тренінгу «Ідемо у перший клас у Нову укр...
 
*
**
*
 
мо засідання
мо   засіданнямо   засідання
мо засідання
 
опис досвіду мій
опис досвіду мійопис досвіду мій
опис досвіду мій
 
опис жалюк
опис жалюкопис жалюк
опис жалюк
 

More from Светлана Ивановна Ковтун

урок №4 ознайомлення з технологією токарної обробки
урок №4 ознайомлення з технологією токарної обробкиурок №4 ознайомлення з технологією токарної обробки
урок №4 ознайомлення з технологією токарної обробкиСветлана Ивановна Ковтун
 
токарний верстат (дерево метал) та фрезерний верстат
токарний верстат (дерево метал) та фрезерний верстаттокарний верстат (дерево метал) та фрезерний верстат
токарний верстат (дерево метал) та фрезерний верстатСветлана Ивановна Ковтун
 

More from Светлана Ивановна Ковтун (20)

1756872
17568721756872
1756872
 
Подорож країною Інтернет
Подорож країною ІнтернетПодорож країною Інтернет
Подорож країною Інтернет
 
Епідемія кору
Епідемія коруЕпідемія кору
Епідемія кору
 
Eпідемія кору
Eпідемія коруEпідемія кору
Eпідемія кору
 
Звіт директора за 2016/2017 н.р.
Звіт директора за 2016/2017 н.р.Звіт директора за 2016/2017 н.р.
Звіт директора за 2016/2017 н.р.
 
Звіт директора школи за 2016/2017
Звіт директора школи за 2016/2017Звіт директора школи за 2016/2017
Звіт директора школи за 2016/2017
 
Звіт директора школи за 2016- 2017 н.р.
Звіт директора школи за 2016- 2017 н.р.Звіт директора школи за 2016- 2017 н.р.
Звіт директора школи за 2016- 2017 н.р.
 
Штаб національно-патріотичного виховання
Штаб національно-патріотичного вихованняШтаб національно-патріотичного виховання
Штаб національно-патріотичного виховання
 
урок №4 ознайомлення з технологією токарної обробки
урок №4 ознайомлення з технологією токарної обробкиурок №4 ознайомлення з технологією токарної обробки
урок №4 ознайомлення з технологією токарної обробки
 
урок №3 організація робочого місця
урок №3 організація робочого місцяурок №3 організація робочого місця
урок №3 організація робочого місця
 
урок №2 токарний верстат по обробці деревини
урок №2 токарний верстат по обробці деревиниурок №2 токарний верстат по обробці деревини
урок №2 токарний верстат по обробці деревини
 
урок №1 місце та роль токарства
урок №1 місце та роль токарстваурок №1 місце та роль токарства
урок №1 місце та роль токарства
 
токарний верстат (дерево метал) та фрезерний верстат
токарний верстат (дерево метал) та фрезерний верстаттокарний верстат (дерево метал) та фрезерний верстат
токарний верстат (дерево метал) та фрезерний верстат
 
Слюсарна справа
Слюсарна справаСлюсарна справа
Слюсарна справа
 
технологIя обробки деревини
технологIя обробки деревинитехнологIя обробки деревини
технологIя обробки деревини
 
Iнструменти
IнструментиIнструменти
Iнструменти
 
будова токарного стд 120 м верстата
будова токарного стд 120 м верстатабудова токарного стд 120 м верстата
будова токарного стд 120 м верстата
 
Урок
УрокУрок
Урок
 
Всі уроки 6 кл труд
Всі уроки 6 кл трудВсі уроки 6 кл труд
Всі уроки 6 кл труд
 
Презентація досвіду роботи
Презентація досвіду роботи Презентація досвіду роботи
Презентація досвіду роботи
 

Recently uploaded

О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяAdriana Himinets
 
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»tetiana1958
 
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxАвтомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxvitalina6709
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfssuser54595a
 

Recently uploaded (6)

О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
 
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
 
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
 
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxАвтомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
 
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptxЇї величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
 

курсовая работа лебедь аг

  • 1. Лебідь Анна Геннадіївна Вчитель біології КЗО «СЗШ №40» м. Дніпропетровськ Тема роботи Активізація пізнавальної діяльності учнів на уроках біології та впровадження нестандартних форм навчання
  • 2. Одна із проблем,з якою зустрічається вчитель будь-якої дисципліни, незалежно від вікової категорії учнів - як розвинути пізнавальний інтерес, як навчити учнів мислити, висловлюватись, знаходити сенс навчання. Вчитель часто не замислюється над тим, як треба правильно задавати учням запитання,як треба їх формулювати, чи цікаві вони для учнів. Основна мета таких запитань – перевірка знань учнів. Призначення питання набагато ширше. Необхідно щоб питання спонукало учня мислити і викликало бажання знайти на нього відповідь. Ефективність роботи по запитаннях і завданнях з точки зору їх активізуючої ролі залежить від певних вимог: 1. Складати питання та завдання, що відповідають певному виду пізнавальної діяльності. 2. Питання формулювати чітко, ясно, конкретно. 3. Питання і завдання будувати в логічній послідовності. 4. Поєднувати питання і завдання з іншими видами діяльності. 5. Розкривати перед учнями значимість, сенс виконуємої діяльності. 6. Давати можливість учням висловлюватись до кінця, підтримувати бажання міркувати над питанням. 7. Забезпечити спокійну, довірливу атмосферу під час спілкування. Нестандартно сформульовані запитання з біології можуть виявити зацікавленість учнів не тільки з предмету, а й інтерес до навколишнього світу в цілому. Наприклад: - до теми «будова кісток». Подивіться на фото Ейфелевої вежі – її висота 325 метрів, вона досить міцна, незважаючи на ажурні опори. Як ви гадаєте, як у Густава Ейфеля виникло рішення саме так побудувати цю споруду? - до теми «будова скелету птахів». Одна із кісток скелету має назву кіль, ви вже знаєте призначення цієї кістки. Яка ще структура з такою назвою вам відома? Чи є щось спільне між кілем судна та кілем птахів. 2
  • 3. Нестандартні форми навчання теж активізують діяльність учнів. До цих форм можна віднести ігрові форми, роботу в групах, творчі завдання. «У дитячому віці гра –це норма, і дитина повинна завжди грати, навіть коли робить серйозну справу» А.С.Макаренко Завдяки технології ігрових форм можна успішно реалізувати відповідальне ставлення школярів до навчальної діяльності, підвищений інтерес, авторитет знань. В процесі гри відбувається найбільш придбання нових знань та умінь, збагачується індивідуальний досвід, створюється атмосфера творчої співпраці. В іграх відносно легше створити для кожного учня ситуацію успіху, яка стає стимулом для подальшого просування його на шляху пізнання. Ігри – оптимальна технологія навчання. В них поєднуються слідуючи принципи: • Активності • Системності • Результативності • Проблемності • Самостійності • Динамічності • Виконання ролей • Колективності • Співпраці • Змагання • Цікавості Перевагами активних а також групових методів навчання є: розвиток вмінь співпраці, а не конкуренції забезпечення можливості визнавати і цінити вміння інших заохочення новаторства і творчості 3
  • 4. АНАЛІЗ РЕЗУЛЬТАТІВ ДІЯЛЬНОСТІ Труднощі під час роботи Шляхи їх подолання Якщо учні працюють (грають) групами або командами, оцінювання роботи кожного окремого учня не завжди об’єктивне. Створювати диференціювання завдань для різних рівнів здібностей. Часто підготовка до уроку-гри або творчих завдань забирає багато часу вчителя, та іноді потребує матеріальних витрат Залучати обдарованих учнів до підготування таких уроків. В ході змагань учні іноді не контролюють свої емоції – виникають суперечки, образи. Виховання культури спілкування. 4
  • 5. Приклади використання нестандартних форм навчання у власному досвіді Розробка уроку, 9 клас Тема: ЕНДОКРИННА ФУНКЦІЯ ЗАЛОЗ ЗМІШАНОЇ СЕКРЕЦІЇ. Мета Навчальна: закріпити знання про особливості гуморальної регуляції та функціювання залоз внутрішньої секреції. Ознайомити учнів з будовою та функціями залоз змішаної секреції. Розвиваюча: розвивати вміння порівнювати біологічні системи організму людини, визначати їхні функції та значення. Виховна: здійснювати валеологічне виховання. Обладнання: таблиці «залози внутрішньої та змішаної секреції», залікові листки Основні терміни і поняття: гормони, яєчники, сем’яники, підшлункова залоза, андрогени, естрогени, інсулін, глюкагон, цукровий діабет Тип уроку: комбінований, з елементами гри Хід уроку: І ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ (ПОЕТИЧНА ХВИЛИНКА) Экзамен – это шутка-ли, коль не учил предмет? Экзамен - дело жуткое, Когда шпаргалки нет. Тяну билет, от страха расширились зрачки. 5
  • 6. Но говорил же папа: Хоть что-нибудь учи! Стою. Сбежать так хочется! – Что рассказать смогу? А сердце так колотится Как-будто я бегу! (Лебідь А.Г.) Учитель: сподіваюсь, ви здогадалися яке відношення має цей вірш до нашої теми ІІ ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ. Сьогодні я пропоную вам працювати за заліковими листками, у № 1 якого розташовані питання для перевірки д/з, а у № 2 завдання на закріплення нового матеріалу. Ви будете працювати парами (за партою). І перший і другий лист, які ви опрацюєте, оцінюються по 6 балів кожний. В кінці уроку кожна пара отримає оцінку. А ще за швидкістю та правильністю роботи ми визначимо кмітливішу пару класу. 6
  • 7. Заліковий лист № 1 Учні: ______________________________________________ Завдання Результат (бали) І Вставте пропущені слова (3 бали): 1. «Гормони» в перекладі з латинської «гармао» - … 2. Залоза, яка виділяє гормон росту - … 3. Органи, на які впливає гормон, називають органи - … ІІ Установить відповідність ( 1, 5 бала) 1. Щитоподібна залоза А адреналін 2. Тімус Б гормони містять йод 3. Надниркові залози В центральний орган імунного захисту організму ІІІ Пригадайте відомих вам казкових героїв – Буратіно і Чебурашку. Припустимо, вигляд їх обличчя пов’язаний з порушенням роботи залоз. Яка це хвороба? Робота якої залози порушена? (1, 5 бала) Одразу після заповнення залікового листа, пари піднімають руки. Вчитель дає фішки з номерами 1, 2 , 3 тим парам, які виконали завдання першими. Коли всі учні виконали завдання, вчитель говорить правильні відповіді до листа № 1 і учні позначають на своїх листах кількість балів. Визначається пара, яка перша дала правильні відповіді. ІІІ ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ Мотивація навчальної діяльності. Ми з вами вже знаємо, що є залози внутрішньої та зовнішньої секреції. Куди виділяється їх секрет? Як ви вважаєте, що ж таке змішана секреція? Нами була вивчена травна система, чи пригадаєте ви травні залози? Яка з них виділяє свій секрет в порожнину органа і в кров? Де знаходиться ця залоза? 7
  • 8. ПІДШЛУНКОВА ЗАЛОЗА В підшлунковій залозі, окрім зовнішньо-секреторної частини, є внутришньо-секреторна (ендокринна) частина, яка представлена острівками Лангерганса. Це овальні утворення розміром 0,1 – 0,3 мм. Найбільша концентрація остр. Лангерганса в хвостовому відділі залози. У дорослої людини їх кількість 1,5 – 2 млн. В острівках Лангерганса є три види клітин: α – виділяють глюкагон β – виділяють інсулін γ – виділяють соматостатін. Основна дія інсуліну – підвищення використання глюкози тканинами. Інсулін збільшує проникливість клітин для глюкози і засвоєння цукру м’язами у вигляді глікогену. При цьому кількість цукру в крові зменшується. Глюкагон діє протилежно інсуліну (скажіть, як?). Недостатнє виділення інсуліну викликає тяжку хворобу – діабет. Організм втрачає властивість засвоювати цукор, він накопичується в крові і виводиться з сечею. Нестача інсуліну призводить до втрати води організмом, що викликає у хворого сильну спрагу. Хворий виділяє за добу від 10 до 30 літрів сечі. Вміст цукру в ній може сягати 5 – 10% (в нормі сеча не містить цукру). Порушення функції підшлункової залози викликає глибокі здвиги обміну речовин. Як же повернути його до норми? Перш за все лікар встановлює правильну дієту для хворого. Джерелом інсуліну можуть слугувати і речовини рослин. Цукровий діабет значно легше перебігає при споживанні рослинної їжі. За вмістом інсуліноподібних речовин рослинні продукти розташовуються в слідуючий послідовності: овес боби чечевиця˃ ˃ горох рис пшениця і картопля.˃ ˃ ˃ СТАТЕВІ ЗАЛОЗИ 8
  • 9. Приблизно з 11 до 17 років організм людини охоплюють бурні процеси дозрівання, які пов’язані головним чином з активністю статевих залоз. Яєчники. Розташовані в малому тазу і прикріплені з обох сторін матки власними зв’язками. У фолікулах (пухирцях) дозрівають яйцеклітини – їх виведення – це зовнішня секреція. Внутрішня секреція – гормони: естрон естрадіол спільна назва - естрогени естріол Вони впливають на скорочення мускулатури матки, ріст маткових труб, просування яйцеклітини по яйцеводах. Найбільше виділення спостерігається перед менструацією. Прогестерон (гормон жовтого тіла) викликає зміни внутрішньої оболонки матки, характерні для раннього періоду вагітності. Він стимулює ріст клітин молочної залози, що утворюють молоко. Сім’яники – місце утворення чоловічих статевих гормонів: тестостерон андростерон спільна назва - андрогени андростендіон Тестостерон діє на обмін речовин, визначаючи розвиток вторинних статевих ознак: оволосіння – поява вусів і бороди, низький голос, характерну будову скелету. Цей гормон стимулює розвиток сперматозоїдів – сперматогенез (їх виділення – це яка секреція?). В статевих залозах чоловіків і жінок одночасно утворюються і чоловічі, і жіночі гормони, але в різних кількостях, залежно від статі. Слід зауважити, що зловживання пивом (що зараз дуже актуально серед молоді) викликає виділення у чоловіків більшої кількості жіночих гормонів, що робить не тільки фігуру женоподібною, а 9
  • 10. і впливає на репродуктивну функцію. Порушення балансу у жінок може викликати прийом гормональних контрацептивів. ІV ЗАКРІПЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ. Учні отримують заліковий лист № 2 Учням пропонується за допомогою кольорових шнурів з’єднати поняття і терміни, що розглядалися на уроці. Робота оцінюється на 6 балів. Заліковий лист № 2 10
  • 11. Тема: Визначення рослин класу Дводольні (Практична робота) Мета: Закріпити знання про особливості будови основних родин класу Дводольні, навчитися визначати представників цих родин. Формувати у учнів бережливе ставлення до рослин. Обладнання і матеріали: таблиці «Класифікація покритонасінних рослин», «Родина Айстрові», «Родина Капустяні», «Родина Пасльонові», «Родина Бобові», «Родина Розові». Роздавальний матеріал: кошики для збирання рослин, картки з малюнками рослин з різних родин, картки з описанням цих рослин. Підготовка до уроку: В якості д/з учням пропонувалося підготувати повідомлення про незвичайних представників з родин або про квіти в легендах. Структура і зміст уроку І АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ 1. До яких родин належать багато харчових рослин? 2. Яки ознаки мають представники родини Пасльонові? 3. Яку будову має квітка рослин родини Бобові? 4. Яка родина налічує більше декоративних видів? ІІ ВИКОНАННЯ ПРАКТИЧНОЇ РОБОТИ 1. Вчитель пропонує учням утворити групи по 4 – 5 чоловік (зручно учням однієї парти повернутися до учнів середньої) 2. Кожна група отримує кошик з кишеньками та картки з малюнками та описаннями рослин. 3. На кошику з двох сторін записані назви родин. Учні повинні обрати із запропонованих зразків представників саме цих родин і розмістити їх у кишені. 4. Один учень з кожної команди називає і показує які рослини зібрали у кошик, а яки виявилися зайвими. Ці зайві рослини можуть потрапити до 11
  • 12. іншого кошику, тому всі команди повинні бути уважними і підняти руку, бажаючи отримати представника своєї родини. 5. Коли всі рослини зібрані у кошики, представник з кожної групи розповідає легенду або повідомлення про одного з представників даної родини. 6. Кожна команда отримує оцінки, враховуючи правильні відповіді і підготовку д/з. 12
  • 13. Розробка уроку, 8 клас Контрольно-узагальнюючий урок за темами «Тип Губки», «Тип Кишковопорожнинні», «Черви». Мета: Узагальнити знання про вивчені типи тварин, активізувати роботу більшості учнів на уроці, формувати культуру спілкування під час змагання. Обладнання: Таблиці, які використовувались на попередніх уроках, таблиця «Морський бій» (примірник див. у додатку). Тип уроку: Узагальнення й систематизація знань. Тематичний контроль знань. Хід уроку І ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП Ведучий. Сьогодні ми будемо грати з вами в улюблену для багатьох дітей гру «Морський бій». У нас з вами вже сформовані 3 команди (за рядами).оберить назви для своїх команд і я оголошу правила гри. ІІ ОГОЛОШЕННЯ ПРАВИЛ Таблиця на дошці містить 35 невеликих листочків, під якими сховані цифри й букви. Кожна команда буде почергово називати координати. Якщо під листочком з цими координатами виявилася цифра – ведучий зачитує команді запитання під цим номером (запитання ведучий узгоджує з вчителем завчасно). За правильну відповідь учень з команди отримує фішку (це може бути і відірваний листочок). Якщо команда влучила в букву, вона отримує за це фішку, а буква записується на дошці. При цьому ведучий оголошує, що із знайдених букв повинно утворитися слово. Коли всі букви будуть записані, акцентується увага на те, що тепер можна отримати фішку не тільки за запитання, а й за назване слово. 13
  • 14. По закінченню гри вся команда, де зібралося найбільше фішок, отримує 11 балів, інші команди пропорційно до кількості фішок. Можна нагородити найбільш активного гравця. Запитання до гри «Морський бій» 1. Чи відповідає назва «Губки» їх будові? Чому? 2. До якого типу належить гідра? 3. Що таке поліп? 4. Яка будова жалкої клітини кишковопорожнинних? 5. Що таке ентодерма? 6. Яке значення дощових червив? 7. Як пересувається гідра? 8. Які ароморфози з’явилися у круглих червив? 9. На які класи ділиться тип Плоскі черви? 10.Хто такий проміжний хазяїн? 11.Кого називають остаточним хазяїном? 12.Як запобігти гельмінтозам? 13.За рахунок чого паразитичні черви мають плодючість? 14.Що ви знаєте про аскариду? 15.Кого найчастіше вражає гострик? 16.Що це – фіна? 17.У яких червив вперше з’являється кровоносна система? 18.Як називається дихання паразитичних червив? 19.Що таке протонефридії? 20. Що таке регенерація? 21.Наведіть приклади ідіоадаптації у червив-паразитів? 22.Як відбувається зараження личинками бичачого ціп’яка? 23.Приклади дегенерації у паразитичних червив? 24. Яка кровоносна система у кільчиків? 25.Що таке гірудин? 26.Аскарида належить до типу … 14
  • 15. 27.Значення паренхіми у червив. 28.Які черви є первиннопорожнинними? 29.У яких паразитичних червив цикл розвитку пов'язаний з одним організмом? 15
  • 16. Зміст використаної літератури 1. Бібліотека «Шкільного світу». Ігри дорослих. Інтерактивні методи навчання. Київ, 2005 2. Богданова О.К. Сучасні форми і методи викладання біології в школі. – Х.: Основа, 2003 3. Газета «Біологія» № 14, травень 2010 4. Газета «Біологія» № 22-23, серпень 2011 5. Шулдик В.І. Методика організації пізнавальної діяльності школярів на уроках біології. - К.: Наук. Світ, 2002 6. Шулдик В.І. Урок біології в сучасній школі: Посіб. Для вчителя. – К.: Знання, 1999 16