Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Ekonomika
1. 1
НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНИЙ ЦЕНТР
ПРОФЕСІЙНО-ТЕХНІЧНОЇ ОСВІТИ У ХЕРСОНСЬКІЙ ОБЛАСТІ
НОВОКАХОВСЬКИЙ ПРОФЕСІЙНИЙ ЕЛЕКТРОТЕХНІЧНИЙ ЛІЦЕЙ
Обласний конкурс
методичних розробок онлайн - уроків
серед викладачів економічних дисциплін
закладів професійної (професійно – технічної) освіти
з предмету "Основи галузевої економіки та підприємництва"
за темою:
"Дохід, прибуток, рентабельність - сутність, значення, обчислення".
Укладачка методичної розробки
викладач Новокаховського професійного
електротехнічного ліцею
Бондаренко Ірина Юріївна.
м. Нова Каховка
2021 рік
2. 2
ПЕРЕДМОВА
Шляхи підвищення якості професійної підготовки здобувачів освіти
передбачають підвищення не тільки теоретичного рівня їх знань про зміст і
структуру курсу з предмету «основи галузевої економіки та підприємництва»,
а й сучасних методів і прийомів викладання, вироблення в учнів
професійних компетентностей, необхідних їм для розвитку самостійності й
інтересу до вивчаємої теми.
Головною метою функціонування підприємства є отримання прибутку та
його можлива максимізація, тому аналіз торгової діяльності займає важливе
місце у визначенні прибутку. Отримані знання з методики обчислення величин
доходу, прибутку й рентабельності можна використовувати не тільки у
повсякденному житті, а й за професійним спрямуванням, у підприємницькій
діяльності.
Вивчення теми онлайн уроку: «Дохід, прибуток, рентабельність –
сутність, значення, обчислення» необхідне для формування теоретичних і
практичних знань про дохідність та рентабельність виробництва, для того щоб
здобувачі освіти вміли визначати та розрізняти їх. Знання з цієї теми будуть
необхідні на дисциплінах «Облік і звітність», «Організація та технології
торгівельних процесів за спеціалізаціями», «Товарознавство продовольчих,
непродовольчих товарів», а також при проходженні виробничої практики та в
подальшій трудовій діяльності й особистому житті.
Також, урок займає важливе місце в навчальній програмі дисципліни
«основи галузевої економіки та підприємництва» і є ключовою з формування у
учнів знань з поняття доходу, прибутку та рентабельності; видів та методів
обчислення, значення і основних шляхів їх підвищення.
Основними моментами онлайн - уроку є розв’язання економічних задач,
розрахунок витрат та сопоставлення їх з доходом; виділення прибутку й
визначення одного із головних вартісних показників ефективної роботи
підприємств торгівлі – рентабельності; удосконалення самостійної роботи у
3. 3
інформаційному просторі, вміння готувати повідомлення, робити публічні
онлайн - виступи, цифрові компетентності.
Значення уроку дуже важливо для майбутніх кваліфікованих робітників
підприємств торгівлі, оскільки продавці продовольчих та непродовольчих
товарів, згідно стандарту професійної (професійно-технічної) освіти, повинні
знати сутність понять, а також аналізувати, узагальнювати, прогнозувати та
оцінювати дохід, прибуток, рентабельність і визначати результати
торгівельної діяльності.
Супровід уроку: вебсайт https://cutt.ly/ccVufKc
Тема уроку. Дохід, прибуток, рентабельність - сутність, значення, обчислення.
Мета уроку: з’ясувати поняття постійні та змінні витрати виробництва, неявні
витрати; навчити здобувачів освіти розуміти поняття доходу, прибутку та
рентабельності; види та методи обчислення, значення і основні шляхи їх
підвищення.
- Розвивати вміння: розв’язувати економічні задачі, розраховувати
витрати та зіставляти витрати з доходами ;
- Виховувати економічне мислення; патріотизм; прагнення до досягнення
життєвих цілей; толерантне ставлення здобувачів освіти один до одного.
- Удосконалювати навички самостійної роботи у інформаційному
просторі, вміння готувати повідомлення, робити публічні онлайн -
виступи, цифрові компетентності.
Тип уроку: засвоєння нових знань, умінь та навичок, з елементами пошукової
діяльності.
Обладнання та матеріали: комп’ютер викладача з доступом до мережі
Інтернет; комп’ютер або планшет, або смартфон у учня з доступом до мережі
Інтернет, інфографіка викладача, інтерактивні вправи, інтерактивний робочий
аркуш, комп’ютерна презентація, скринкаст , Iamboard, Google тест, Google
документ, Google презентація.
4. 4
Програмне забезпечення та онлайн - ресурси:
- Організація відеозвʼязку та комунікація: Zoom
- Організація опитування: AnswerGarden, Office 365 Forms, Google Forms
- Організація групової роботи: LinoIt, Canva, Jamboard, Google Docs, Google
Slides
- Організація відпрацювання практичних навичок: LearningApps,
Liveworksheets
- Організація оберненого зв’язку та оцінювання: Google Classroom
- Підримка онлайн - уроку: Google Site
Підготовчий етап:
- Міні проекти "Найвідоміші успішні підприємницькі стартапи України та
світу" здобувачів освіти (завдання надається на попередньому уроці).
- Надіслати ідентифікатор конференції та пароль для підключення до
ZOOM (напередодні).
- Опитування для визначення груп, які працювали над міні проектами,
проведено на попередньому уроці https://cutt.ly/3cVGukL
- Здобувачі освіти мають акаунти Google, за допомогою яких
зареєструвалися на сервісі Canva.
- Переглянути коротенькі інструкції: інструкція LinoIt
https://youtu.be/WriOpAruYJI; AnswerGarden інструкція
https://youtu.be/SrcTWK57b9s ; інструкція Canva
https://youtu.be/qMhQxanqMWY; інструкція, як працювати у робочому
аркуші https://youtu.be/on-fTZfWXNQ ; інструкція, як сумісно працювати
на онлайн – дошці Jamboard https://youtu.be/1jBmfYZGq38 ; інструкція ,як
відправити правильно завдання Google Docs
https://youtu.be/ECOrR5AEzVQ , інструкція, як сумісно працювати у
Google презентації. https://youtu.be/eTC94Mn7jpY
5. 5
План уроку
Незвичайний формат уроку визначає термін його проведення – 40 хвилин ( про
всяк випадок перед вивченням нової теми можна, ще раз під’єднатися)
І. Організаційний момент та перевірка домашнього завдання. 6 хвилин.
ІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності здобувачів освіти.6 хвилин
ІІІ. Актуалізація опорних знань і умінь здобувачів освіти. 8 хвилин
IV Вивчення нової теми. 9 хвилин
V Закріплення нових знань, умінь та навичок. 4 хвилини
VІ Підсумки уроку. 5 хвилин
VIІ Домашнє завдання. 2 хвилини
Хід уроку
І. Організаційний момент та перевірка домашнього завдання. 6 хвилин.
Наша відеоконференція налаштована , за зразком.
Викладач. Перевіряє здобувачів освіти, що долучилися до відеозв’язку,
пропонує за допомогою «+» або «-» прозвітувати про ступінь готовності до
співпраці.
На фоні вебсторінки , що є підтримкою онлайн - уроку https://cutt.ly/bcBR613
Викладач.
Вітаю, всіх учнів, хто долучився до онлайн - уроку за темою «Дохід, прибуток
та рентабельність: сутність, значення, обчислення». Впевнена, що разом ми
опрацюємо багато цікавої, сучасної, актуальної, корисної інформації; створимо
6. 6
змістовні ресурси та попрацюємо разом, командами та поодинці на цифрових
платформах:
Епіграфом нашої зустрічі є слова успішного українського підприємця.
"Бізнес - це завжди подолання труднощів. Якщо ти можеш долати такі прояви,
ти ведеш бізнес, якщо ні - ти його не ведеш. "
Віталій Антонов (власник концерну “Галнафтогаз”)
Викладач.
Зараз, спікери з обох груп поділяться з нами найцікавішими постами,
відгуками, уривками відео, рідкими фото, щоб зацікавити створеними міні
проектами (регламент виступу – 1,5 хвилини).
Інформація, яка не була оприлюднена на уроці за браком часу, буде доступна на
сайті - супроводі до уроку.
За бажанням можна долучитися доопрацювати проекти.
Учні.
Учні мають можливість демонструвати екран. Представники кожної з двох
команд, які були утворені зазделегіть, по черзі демонструють онлайн - дошки і
діляться найцікавішими постами з неї (3 або 4).
Представник команди 1 (демонструє свій екран – 1,5 хв)
Ми працювали над випуском сумісної онлайн - газети "Найвідоміший
успішний стартап України: інтернет - магазин Rozetka та його засновник
Владислав Чочоткін". https://cutt.ly/EcBDQ17
7. 7
Представник команди 2 (демонструє свій екран – 1,5 хв)
Наш стаття у інтернет - виданні вийшла під заголовком "Найвідоміший
успішний стартап світу корпорація Microsoft та її засновник Білл Гейтс".
https://cutt.ly/bcBFSfZ
Викладач на фоні відповідної вебсторінки https://cutt.ly/Qc2klB4
Дві різні людини, країни на різних континентах, неоднаковий шлях
досягнення мети. Але спільне - це величезне бажання досягти мети , розуміння
, що для цього необхідно працювати, вміти приймати рішення, вчитися.
"Щоб дійти до мети, треба йти ":, казав французький письменник Оноре де
Бальзак.
ІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності здобувачів освіти. 6
хвилин
Перша вправа (перебіг вправи 1,5 хвилини) . Викладач на фоні відповідної
вебсторінки https://cutt.ly/9c2kCJH
Щоб налаштувати себе до успішної співпраці на уроці пограємо в онлайн - гру
"Побажання майбутньому фахівцеві".
8. 8
Правила гри.
- За посиланням зайти на поле для гри "Побажання майбутньому
фахівцеві". (Посилання є в чаті і на сайті – супроводі уроку)
- На кожну літеру ключового слова теми уроку «прибуток» напишіть слово
– бажання в економічному сенсі .
Учні групи (всі бажаючи) переходять по посиланню
https://answergarden.ch/1862100 і у відповідне поле вводять – одне побажання
(одне слово) (дивись інструкцію) згортають вікно браузера
Викладач демонструє свій екран, на якому всі учні бачать результат онлайн -
гри в реальному часі. Він називає слова, що з’являються у вікні ресурса в
правильній послідовності ПРИБУТОК
Вправа друга (перебіг вправи 1.5 хвилини) . Викладач демонструє свій екран з
вебсторінкою, на якій розташована інфографіка https://cutt.ly/9c2kCJH
Молодці, ми разом визначили складові економічного успіху будь - якого
бізнесу.
Через пандемію COVID - 19 найбільші економіки світу увійшли в зону
рекордного падіння.
Нині в Україні спостерігається тенденція до значного зниження рівня
рентабельності виробництва, що означає збитковість багатьох підприємств.
9. 9
В такий період одні, слабші підприємства, не витримують умов реформування і
зникають, а інші, сильніші, шукають виходу, змінюють погляди, методи
роботи, і, знайшовши свої шляхи, впевнено прямують ними.
“Мати можливість інвестувати під час кризи у світовій чи національній
економіці — це щастя. Криза показує справжню силу компанії.”
Олексій Вадатурський (засновник компанії “Нібулон”)
На спільному екрані інфографіка.
Питання учням для її обговорення:
1. Назвати найприбутковіші державні підприємства України 2020 року?
2. Назвати галузі , яким належать ці підприємства.
Учні – відповідають, але слід наголосити правила групової комунікації.
(Перебіг обговорення – 1 хвилина )
10. 10
Вправа третя (перебіг вправи 3 хвилини). Викладач у чаті і на вебсторінці
надає посилання на джерело інформації
https://investinkherson.gov.ua/promislovist-khersonshiny/ і сервіс для створення
інфографіки https://cutt.ly/JcN3F3h (необхідна реєстрація, можна через Google
акаунт); прізвища учнів, що будуть працювати з ресурсом і номера ділянок, які
вони редагуватимуть.
Створити сумісну інфографіку "Провідні підприємства Херсонщини" у галузі
машинобудування, так як саме для цій галузі готує фахівців наш навчальний
заклад. Користуємось інформацією з вебджерела .
Учні. Виконують роботу учні ( 6 осіб ), яких обрав викладач (інші слідкують за
демонстрацією екрану). Обрані учні у реальному часі заходять за посиланням і
кожен редагує та наповнює контентом свою ділянку інфографіки, тому часу ця
робота займає небагато.
Учень з 6 виконав роботу – другий з непрацюючих з ресурсом прочитав
інформацію, яка з’явиться на
екрані, що демонструє викладач.
Результат співпраці вбудовано
на вебсторінці
https://cutt.ly/ucMqmKD
Отже, можна зробити висновок,
що вміле розпорядження
ресурсами підприємства
говорить про ефективність
фінансової діяльності и веде до
збільшення прибутку
підприємства
11. 11
ІІІ. Актуалізація опорних знань і умінь здобувачів освіти. 8 хвилин
Викладач демонструє відповідну вебсторінку https://cutt.ly/NcMwGYz
Щоб прокласти знаневий місточок від вже вивчених тем до успішного
опанування нової теми виконаємо онлайн - вправи.
Вправа перша (перебіг вправи 1,5 хвилини) Викладач у чаті і на вебсторінці
надає посилання на онлайн – вправу і назначає учня, який її буде виконувати
https://learningapps.org/watch?v=pz1tz911c21
Учень демонструє свій екран з вправою, інші учні можуть допомагати, але слід
наголосити правила групової комунікації.
- Читає завдання. До якого виду підприємницької діяльності відноситься
кожна ситуація?
- Називає вид підприємницької діяльності, активує клітинку з назвою,
потім відкриває складові пазлу з вірними відповідями.
- Оприлюднює результат.
12. 12
Вправа друга (перебіг вправи 1,5 хвилини) Викладач у чаті і на вебсторінці
надає посилання на онлайн - вправу і назначає учня, який її буде виконувати
https://learningapps.org/watch?v=p2bb5skic21
Учень демонструє свій екран з вправою, інші учні можуть допомагати, але слід
наголосити правила групової комунікації.
- Читає завдання. Повторити терміни та їх позначення, які допоможуть
опрацювати зміст та обчислення понять : дохід, прибуток, рентабельність
- Заповнює пропуски у економічному онлайн - диктанті.
- Оприлюднює результат.
Вправа третя (перебіг вправи 1 хвилина) Викладач у чаті і на вебсторінці
надає посилання на онлайн - вправу і назначає учня, який її буде виконувати
https://learningapps.org/watch?v=p1mrqjs2518
Учень демонструє свій екран з вправою, інші учні можуть допомагати, але слід
наголосити правила групової комунікації.
- Читає завдання. Розподіліть подані витрати на постійні та змінні.
- Перетягує прямокутники з відповідями у відповідні сторони.
- Оприлюднює результат.
13. 13
Вправа четверта (перебіг вправи 4 хвилини) Викладач у чаті і на вебсторінці
надає посилання на інтерактивний робочий аркуш і назначає учня, який її
буде виконувати https://www.liveworksheets.com/ez1774112pz
Учень демонструє свій екран з вправою, інші учні можуть допомагати, але слід
наголосити правила групової комунікації.
- Читає завдання.
- Вводить дані.
- Оприлюднює результат.
15. 15
IV Вивчення нової теми. 9 хвилин
Викладач. (термін перегляду - 9 хвилин) Викладач у чаті і на вебсторінці
надає посилання на скринкаст з поясненням нової теми
https://youtu.be/r-UMFy8bAfI
Учень
- у браузері відкриває скринкаст з поясненням нової теми, (не у відео
конференції) ;
- на 4,25 хвилині зупиняє відео та перемальовує 2 схеми і розв’язання задач
- по завершенню регламентованого часу, учні згортають вікно браузеру і за
вимогою викладача вибірково показують зроблені нотатки.
Викладач. Наголошує, що за потребою можна скринкаст передивитися у будь
– який позаурочний час.
Зміст та коментарі до скринкасту: https://cutt.ly/fcMfA3F
Ми разом, поодинці, групами вже виконали попереджальні завдання і вправи
щодо повторення відомостей з теми уроку "Дохід, прибуток, рентабельність -
сутність, значення, обчислення".
Разом підсумували:
- Щоб отримати результат у будь-якій справі – необхідно багато працювати
і вчитися.
- Це чинники - ефективної підприємницької діяльності, яка веде до
збільшення
прибутку
підприємства.
Зараз розглянемо
значення поняття: дохід,
прибуток, рентабельність
та способи їх
обчислення.
16. 16
Отже, слід ретельно вивчити обидва способи.
Підприємець має організувати свою діяльність у такий спосіб, щоб дохід від
реалізації продукції фірми був більше, ніж загальні витрати. Тільки в такому
випадку фірма буде мати прибуток.
Згадаємо, ми вже працювали над цими поняттями.
Виробничі витрати - це фактичні витрати виробника на придбання й
використання всіх необхідних умов виробництва, які забезпечують досягнення
кінцевого результату господарської діяльності.
Наприклад, щоб виробити джинси, необхідно купити тканину, нитки, ґудзики,
швейні машинки тощо, а також найняти працівників.
17. 17
Всі витрати поділяються
на кілька видів.
Чистий прибуток–
частина економічного
прибутку, що залишилась
після виплати податків і
платежів.
Визначається за формулою
NPr = Pr – T
NPr (net profit) – чистий
прибуток
Т (tax) – податок на прибуток
Абсолютні показники
прибутку не є
достатньою підставою
для характеристики
ефективної роботи
підприємства. Тому
якість роботи
підприємства
визначають за відносним показником — рентабельністю.
19. 19
Проте, валовий прибуток не надходить безпосередньо у власність підприємця.
Оскільки, із нього потрібно відрахувати податки, після сплати яких
залишається бухгалтерський (чистий) прибуток.
Проте, окрім бухгалтерського прибутку, існує ще й економічний прибуток,
який дозволяє зрозуміти явище підприємницького доходу.
З розрахунків видно, що підприємцю необхідно продовжувати власну справу
тому, що, по перше, підприємець отримує бухгалтерський прибуток, по-друге,
підприємець отримує економічний прибуток, по-третє, економічний прибуток
перевищує неявні витрати.
20. 20
V Закріплення нових знань, умінь та навичок. 4 хвилини
(Після перегляду скринкасту, учні згорнули вікно браузеру і продовжують
працювати на платформі ZOOM).
На фоні вебсторінки https://cutt.ly/HcMz69X
Викладач. (перебіг вправи 4 хвилин) У чаті і на вебсторінці надає посилання
на онлайн - вправу https://jamboard.google.com/d/1v8T7K_-
Xj1jQdE7nzEpQneT5iaFuwkh_iszfyNesq6A/edit?usp=sharing (обов'язково мати
Google акаунт)
Підсумуємо знання та навички, отримані на уроці.
Група за алфавітом поділена на три групи, представники яких сумісно
працюють на онлайн - дошці Jamboard (хто буде працювати члени команд
обирають самостійно);
Учень
1. Переходять по посиланню (тільки ті хто працює на онлайн - дошці).
Представник кожної групи працює у окремому фреймі (перша у 1, друга у 2,
третя у 3) синхронно в реальному часі ( це займає небагато часу 2 – 3
хвилини);
2. Розв'язує задачу, зміст якої пропонується на фреймі.
3. Учні, які працюють на онлайн - дошці, працюють у браузері на вебсторінці.
Її не бачать інші.
4. Інші учні разом з викладачем, який увімкнув демонстрацію Jamboard зі свого
акаунту, бачать все, що відбувається онлайн і синхронно коментують ( звук
працюючих бажано вимкнути, щоб їм не заважати)
5. Хто швидше і вірно виконає своє завдання – визначається переможцем.
21. 21
Результати роботи на сумісній онлайн - дошці для контролю можна зберегти у
.pdf форматі і надіслати для учням для завантаження.
22. 22
VІ Підсумки уроку. 5 хвилин
Викладач. На фоні вебсторінки. (перебіг тестування 5 хвилин) У чаті і на
вебсторінці надає посилання на онлайн - опитувальник
https://forms.gle/PrQYL7iENqRmaGUC7
Підсумуємо співпрацю на онлайн - уроці. Для цього проведемо онлайн -
змагання.
Правила онлайн - змагання.
1. Група вже поділена на 3 групи за алфавітом.
2. Заходимо за посиланням в чаті або у месенджері, або на відповідній
вебсторінці https://cutt.ly/xcMThsz
3. Відповідаємо на питання онлайн - опитувальника.
4. Час виконання 5 хвилин. Учні, які звітують про виконання пізніше, робота
не зараховується.
5. Перемогла команда, яка має найбільшу суму оцінок (+ 2 бали за перемогу у
попередньому онлайн - змаганні).
6. Переможці мають по + 0,5 б до загальної оцінки уроку.
7. Бажаю успішного виконання завдань !
Учні.
- Всі переходять по посиланню і працюють у середовищі онлайн -
опитувальника.
- Виконують, звітують про виконання.
- Закривають вебсторінку з онлайн - опитувальником. Знову опинилися у
середовищі відео конференції.
Викладач. Оцінки будуть виставлені в Google класі (код класу gazucp2 або за
посиланням https://classroom.google.com/c/MzEzNzgwNjcyOTIx?cjc=gazucp2
27. 27
VIІ Домашнє завдання. 2 хвилини
Викладач. На фоні відповідної вебсторінки https://cutt.ly/McMFQqv інструктує
учнів щодо виконання домашнього завдання
Завдання 1.
- Заходимо у Google клас (код класу gazucp2 або за посиланням
https://classroom.google.com/c/MzEzNzgwNjcyOTIx?cjc=gazucp2
- Кожен учень отримує аркуш з домашнім завданням, у якому заповнює
вільні поля.
- По завершенню уроку обов'язково натиснути здати. Дивись інструкцію
https://youtu.be/ECOrR5AEzVQ
28. 28
Завдання 2.
- Заходимо у Google клас , у завданні викладена презентація
https://docs.google.com/presentation/d/1nPc5o4pMF2FAxLTGoxR92Lvpqr_p
JCn9yIpTB5nvgyg/edit?usp=sharing для сумісної роботи, кожен заповнює
слайд, номер якого надав викладач .
- По завершенню уроку обов'язково натиснути прозвітувати . Дивись
інструкцію. https://youtu.be/eTC94Mn7jpY
Будь - яка онлайн - подія зараз оцінюється респондентами (ставляться лайки).
Ми з Вами також «лайкнемо» питання.
Оцініть користь теми уроку для Вашого майбутнього життя (від 1 до 12 )
Долучайтеся по посиланню (У чаті і на вебсторінці)
https://answergarden.ch/1869465
Урок завершено ! Дякую всім хто працював на онлайн - уроці ! Всі зусилля та
ініціативи будуть гідно оцінені!
Бажаю, щоб розгортаючи будь - яку підприємницьку діяльність, Ви згадували
слова українського філософа, поета, педагога Григорія Сковороди « Якщо
любиш прибуток, шукай його пристойним шляхом».
29. 29
Література .
1. Радіонова І. Ф. Економіка: підручник для 11 кл. Рівень стандарту,
Академічний рівень. Кам’янець – Подільський.: «Аксіома», 2011р.
https://drive.google.com/file/d/1SMOytWXUyEEvq91UgCrPUbb3SyQajb-
L/view
2. Крупська Л. П. Економіка: підручник для 11 кл. Рівень стандарту,
Академічний рівень. Харків.: «Ранок», 2011р.
https://drive.google.com/file/d/1hIhQWQzwPZpmtuWB7pNkZzNJGQFQlhE
A/view
3. Довгань Г. Д. Основи економіки у визначеннях, таблицях і схемах. Г.Д.
Довгань. - Х.: Ранок, 2010р.
4. Горленко Г.О. Збірник задач з економіки: Навчальний посібник для учнів
10-11класів / Г.О. Горленко. - Кам′янець-Подільський: АбеткаНОВА,
2009р.
5. Горленко Г.О. Практичні роботи з економіки. 11 кл. (рівень стандарту).
Методичний посібник для вчителя. - Кам’янець – Подільський, 2010 –
Аксіома.
6. Довгань Г. Д. Економіка (розробки уроків), 11 клас./ Г.Д. Довгань. - Х.:
Ранок, 2011р.