1. PROF. ÎNV. PREȘCOLAR: PÂRVU EUGENIA DANA
GRĂDINIȚA CU P.P. NR. 47 MUNICIPIUL PLOIEȘTI, ROMÂNIA
PROIECT DE ACTIVITATE
DATA:
PROF. ÎNV. PREȘCOLAR: PÂRVU EUGENIA DANA
UNITATEA: GRĂDINIȚA P. P. NR. 47 MUNICIPIUL PLOIȘTI, ROMÂNIA
GRUPA: MARE B
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: “CUM ESTE, A FOST ȘI VA FI AICI PE PĂMÂNT ?”
SUBTEMA: ” TOAMNĂ HARNICĂ, TOAMNĂ DARNICĂ”
TEMA ZILEI: „ TOAMNA, ANOTIMPUL BOGĂȚIEI”
COMPORTAMENTE VIZATE:
Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate
Realizează sarcinile de lucru cu consecvență
Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmpină dificultăți
Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj în vederea înțelegerii și receptării lui (comunicare
receptivă)
Identifică elemente caracteristice ale unor relații din mediul apropiat
ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE
ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP)
Întâlnirea de dimineaţă: “Toamna”
Tranziţie: “Dacă vreau să cresc voinic...”
“Luaţi seama bine!”
„Suntem frunzulițe!”
Rutină: Singurel mă îngrijesc – deprinderi de a se spăla pe mâini;
Micul dejun - deprinderi de a mânca frumos ;
ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (ALA I) – CENTRE DE INTERES
2. Biblioteca: ”Citim imagini despre aspecte ale anotimpului toamna.”
Artă: ”Colorăm fructe și legume de toamnă”
ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE)
Activitate integrată: (DȘ + DOS): - ”Toamna, anotimpul bogăției”
lectura educatoarei / pictura - “Frunza”
ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (ALA II )
Joc de mișcare : “ Bate vântul frunzele !”
SCOP: Lărgirea orizontului de cunoaştere şi apreciere a tuturor vieţuitoarelor pământului, cultivarea
sentimentelor de protecţie a lumii vii, a sentimentelor de respect faţă de natură, consolidarea unor deprinderi de
realizare a unor sarcini de lucru.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- sa facă cât mai multe observații pe baza imaginii;
- să asculte cu atenție povestea educatoarei, acordând atenție succesiunii acțiunilor și informațiilor transmise
prin textul literar;
- să prezinte momentul principal al poveștii;
- să utilizeze propoziții clare și corecte din punct de vedere gramatical pentru a răspunde la întrebările
ridicate de educatoare;
- să identifice toate aspectele toamnei din imagine;
- să deseneze cu atenție frunzele din imagine.
- să se uită-te la imagine, să spună ce au observat în imagine și apoi să descrie imaginea prezentată (culoare,
aspect, elemente)
- să facă cât mai multe observații posibil pe baza imaginii.
- să denumească materialele disponibile;
- să respecte instrucțiunile primite pentru asamblarea frunzelor;
Sarcini de predare: Copiii vor asculta cu atenție introducerea educatoarei și vor comenta ceea ce au văzut și
au auzit; folosesc tehnica de desen și de asamblare prin lipire.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: instructajul, lectura educatoarei, povestirea, explicaţia, observația,conversaţia, exerciţiul,
analiza, asamblarea, turul galeriei.
3. Materiale didactice: fișe de lucru, foi de desen, creioane colorate, cărți și imagini de toamnă, jetoane, planșe
pentru poveste, calculator, siluete pentru asamblat, carton colorat, acuarele, pensule, bloc de desen, cd.muzical,
casetofon, tablă magnetică, magneți, ecusoane.
Forma de organizare: frontal, pe grupuri mici.
BIBLIOGRAFIE:
-Preda V.,Pletea M.,Grama F.,Cocoş A.,Oprea D:,Călin M.- „Ghid pentru proiecte tematice”,
ed. Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2005;
-Curriculum pentru învăţământul preşcolar (2008) M.E.C.T., Bucureşti;
-Ezechil, Liliana; Păişi-Lăzărescu, Mihaela (2002) Laborator preşcolar-ghid metodic, Editura V&Integral,
Bucureşti
Resursă creată personal din biblioteca bigitală:
https://www.storyjumper.com/book/read/112788272/danaparvu12
https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=229da9660498
https://wordwall.net/resource/20579215/p%c3%a2rvu-eugenia-dana-gr%c4%83dini%c8%9ba-cu-pp-nr-47-
municipiul-ploie%c8%99ti
https://docs.google.com/forms/d/1KnKUu2ZuNxi80RU3gLlN5c7_BPghfriBZeGX-iF4_TM/edit
Resurse publice internet:
https://m.youtube.com/watch?v=N026qVUkdpA&feature=youtu.be
https://www.youtube.com/watch?v=PLYYbWzzEMM
SCENARIUL ZILEI
Ziua debutează cu întâlnirea de dimineață, avâd ca temă – “Toamna.”
Salutul - Ne salutăm unii pe alţii rostindu-ne numele.. Împărtășirea cu ceilalți: are loc o scurtă conversație
între copii și educatoare: - Ce zi este azi?
- În ce lună ne aflăm?
- În ce anotimp?
- Ce schimbări au avut loc în natură?
Activitatea de grup: “Dacă vreau să cresc voinic...”
“Luaţi seama bine!”
Noutarea zilei. Le reamintesc copiiilor care sunt cele patru anotimpuri ale anului din țara noastră și le spun
copiilor că ne aflăm în anotimpul Toamna, cel mai frumos și bogat anotimp .
Le propun copiilor să vorbim împreună despre frunzele care cad din copaci, de ce cad și de ce își schimbă
culoarea, despre fructe și legume de toamnă, dar și despre alte aspecte surpriză. Le cer părerea copiilor despre
acest fapt şi ei se arată mulţumiţi şi fericiţi că astăzi vom vorbi despre frunze. Le-am adresat copiilor următoarele
întrebări:
-Vouă vă plac frunzele?
-Ce știți voi despre copaci?
-De ce credeți ca frunzele îngălbenesc și cad?
4. https://www.storyjumper.com/book/read/112788272/danaparvu12
După ce au răspuns la întrebări, ne vom juca un joc si ne vom continua activitaea la centrele de interes, care vor
fi descrise în continuare:
https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=229da9660498
Biblioteca: ”Citim imagini despre aspecte ale anotimpului toamna.”
Artă:”Colorăm frunze”
La fiecare centru , copiii vor avea anumite sarcini de lucru. De exemplu la sectorul artă, ei vor trebui să
coloreze cu atenţie fructele din imagine, iar la sectorul bibliotecă, să recunoască legumele din imagine;
-să privească imaginile, să spună ce fel de frunză observă în acea imagine şi apoi să descrie respectiva frunză
(formă, culoare,aspect)
-să facă cât mai multe observaţii pe baza imaginilor .
Prin tranziția- „Suntem grupa fluturașilor!”copiii vor trece la activitatea pe domenii experiențiale, iar
activitatea zilei se finalizează cu un joc de mișcare - “ Morarule, morișca ta se-nvârte așa!”
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
Evenimentul
Didactic
Conținutul științific Strategii didactice
Metode,procedee / mat.didactic.
Evaluare
Momentul
Organizatoric
- aerisirea sălii
- aranjarea mobilierului
- intrarea ordonată a copiilor
- poziţia corectă pe scăunel
- instructajul
-observarea
comportam.
copiilor
Captarea
Atenţiei
Se realizează prin prezentarea unui plic
găsit în cutia poștală a grădiniței, în care
se află o scrisoare de la Zâna Toamna,
care vrea să le spună copiilor o poveste
despre ea și prietenii ei de joacă, dar și
surprize pentru copiii care ascultă cu
atenție și lucrează frumos. Pentru că şi ea
este încă mică, la fel ca şi ei şi nu ştie
încă să citească, o roagă pe d-na
educatoare să le prezinte pe CP o
prezentare despre anotimpul Toamna.
-surpriza
plic cu surpriză
-conversaţia
observarea
comportam.
verbal şi
nonverbal al
copiilor
5. Anunţarea
temei și a
obiectivelor
Reactualizarea
cunoștiințelor
Astăzi vom vedea o prezentare despre
anotimpul toamna ce se numește-
“Toamna, anotimpul bogăției“. Apoi vom
picta frunze folosind culorile toamnei pe
care le veți primi, iar la sfârșitul activității
ne vom juca un joc. Vom fi atenți,
răspundem corect la întrebări, povestim
frumos și lucrăm curat, poate primim
recompense de la Zâna Toamna.
Ne vom aminti ce am învățat despre
Toamnă, dar și ce am lucrat la centrele de
interes, în prima parte a zilei.
La sectorul Artă am colorat frunze,
folosind culorile roșu, galben și verde. La
sectorul Bibliotecă, am citit imagini cu
fructe și legume de toamnă și am aflat
multe lucruri despre ele.
-explicaţia
-conversaţia
Fișe de lucru,
culori
Cărți cu imagini,
jetoane
-explicaţia
-conversaţia
-observarea
comportam.
verbal şi
nonverbal al
copiilor
Evaluare
orală
Dirijarea
învățării
DS –lectura educatoarei
Voi reda conţinutul pregătit și îl vom
explica cât mai expresiv, folosind mimica
şi gestica corespunzătoare. Conţinutul va
fi expus urmărindu-se succesiunea
momentelor principale după următorul
plan de idei:
Pe baza unui plan de întrebări, vom
construi o imagine de ansamblu a
anotimpilui toamna.
1.Cum arată toamna ?
2. Cum este vremea ?
3. Ce este toamna ?
4. Ce fac animalele toamna ?
5. Ce fac oamenii toamna ?
6. Care sunt semnele venirii toamnei ?
Pe baza acestor intrebări vom dirija
invățarea astfel încât la sfârșitul activității
-lectura educatoarei
-observarea
comportam.
verbal şi
nonverbal al
copiilor
6. copiii sa-și insușeasca cat mai multe
cunoștințe despre anotimpul toamna.
https://m.youtube.com/watch?v=N026qV
UkdpA&feature=youtu.be
Tranziția care face trecerea la activitatea
practică o voi face printr-un cântec -
“Bate văntul frunzele!”
https://www.youtube.com/watch?v=PLY
YbWzzEMM
Planșe
reprezentative
-conversaţia
-povestirea
Jetoane cu frunze
-exercițiul tablă magnetică
magneți
Înțelegerea
mesajului
Evaluare
orală
Obținerea
performanțelor
DEC – Pictură
Descriere și demonstrație
Le voi explica copiilor că trebuie să facă
un carton pe care l-am desenat, îl vor
lipi pe copac și apoi le voi arăta cum să
lucreze.
În acest sens, vom analiza ce materiale
avem la dispoziție și îi rog pe copii să
privească materialele și să le numească.
Exercițiu de încălzire musculară
Pentru a începe lucrul, trebuie să fim
pregătiți și să ne încălzim mâinile. Acest
lucru se face cu ajutorul exercițiilor
destinate degetelor, palmelor și
pumnilor - Ne mișcăm degetele!,
Închide și deschide pumnii! , Plesneste
palmele! ,Spală rufele! , Strângeți
hainele!
Tema finalizată
După ce voi da startul, copiii încep să
lucreze, prin pictarea unei frunze si apoi
lipirea acesteia intr-un copac realizat de
educatoare, respectând indicaţiile.
Le vom picta cu culori care sunt unice
toamnei, și anume roșu, galben și verde.
Pentru a crea o atmosferă plăcută, voi
oferi un fundal muzical plăcut în timpul
realizării lucrărilor.
Voi oferi îndrumări și ajutor copiilor
-explicaţia
-demonstrația
-conversaţia
Carton colorat,
lipici
-exercițiu
magneți
tablă magnetică
-exercițiu casetofon
cd- muzical
-ansamblarea
-observaţia
Lucrările copiilor
Înțelegerea
mesajului
-observarea
modului de
lucru al
copiilor,de
participare şi de
îndeplinire a
sarcinii
7. care au nevoie de sprijin în timpul
activității.
Pe măsură ce se apropie expirarea
timpului alocat, voi anunța că această
lucrare va fi oprită, iar copiii își vor
termina lucrul.
Lucrările sunt expuse pe panoul de
expoziție (copac), iar aprecierea
lucrărilor se va face folosindu-ne de
metoda Turul galeriei. Vom face o
scurtă analiză a lucrărilor realizate de
copii și vom discuta de ce preferăm o
lucrare anume.
Copiii vor analiza lucrările pe rând după
care vom realiza panoul final și vom
face aprecieri
-analiza
-conversația
-Turul galeriei
aprecieri
verbale
Asigurarea
feedback- ului
ALA2 – Joc distractiv
”Toamna, anotimpul bogăției !”
https://wordwall.net/resource/20579215
/p%c3%a2rvu-eugenia-dana-
gr%c4%83dini%c8%9ba-cu-pp-nr-47-
municipiul-ploie%c8%99ti
Vom realiza impreună un chestionar ,
amintindu-ne astfel cele învățate în
această zi.
https://docs.google.com/forms/d/1KnK
Uu2ZuNxi80RU3gLlN5c7_BPghfriBZe
GX-iF4_TM/edit
-conversaţia
-observaţia
-aprecieri
verbale
Încheierea
activităţii
Se fixează tema şi retrospectiva întregii
activităţii .Pentru că toţi copiii au fost
cuminţi şi harnici, vor fi recompensați cu
ecusoane, iar în încheiere ne vom juca
jocul ”Morarule, morișca ta....”
-conversaţia ecusoane
-aprecieri
verbale
collective și
individuale
- recompense