1. 1 | P a g e
PROIECT DE ACTIVITATE
NIVEL DE VÂRSTĂ: 4-5 ANI, NIVEL I
GRUPA: MIJLOCIE
TEMA ANUALĂ DE STUDIU:CÂND, CUM ŞI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?
TEMA PROIECT:PRIMĂVARĂ,PRIMĂVARĂ!
TEMA SĂPTĂMÂNII:?????????(LUMEA MINUNATĂ A INSECTELOR)
TEMA ZILEI:
DISCIPLINA ( CATEGORIA DE ACTIVITATE): JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER -
ALESE (JALA I)
TEMELE ACTIVITĂŢILOR PE CENTRE DE INTERES ŞI MIJLOCE DE
REALIZARE:
BIBLIOTECĂ: ,,Primăvara în cuvinte!” – „citire” de imagini
JOC DE MASA: Puzzle„Primăvară în grădină” – reconstituirea întregului din bucăți
CONSTRUCŢII: „Lădițe pentru flori” – construcții tridimensionale cu piese LEGO
TIPUL DE ACTIVITATE: verificare şi consolidare de cunoștințe, priceperi şi deprinderi
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri mici, individual
DURATA: 45 min????
DOMENII DE DEZVOLTARE
A. Dezvoltarea fizică, a sănătății şi igienei personale
C. Capacități și atitudini în învățare
D.Dezvoltarea limbajului, a comunicării și a premiselor citirii și scrierii
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
A1. Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiare
C2. Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)
C3. Activare și manifestare a potențialului creativ
D2. Mesaje orale în diferite situaţii de comunicare
COMPORTAMENTE URMĂRITE
A1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate
C2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvență
C3.1. Manifestă creativitate în activități diverse
D 2.1.Demonstrează capacitate clară a unor idei, nevoi, curiozități, acțiuni, emoții proprii
2. 2 | P a g e
D.2.2.Respectă reguli de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare
D.2.3. Demonstrează extinderea progresivă a vocabularului
OBIECTIVE OPERAŢIONALE
1. BIBLIOTECĂ: ,,Primăvara în cuvinte!” – „citire” de imagini
O1 - să „citească” imaginile, enumerând elementele componente ale acestora;
O2-să formuleze propoziții corecte din punct de vedere gramatical pe baza imaginilor;
O3 - să coloreze imaginile, folosind culorile potrivite;
O4 - să finalizeze lucrarea.
2. JOC DE MASĂ: Puzzle „Primăvara în grădină” - reconstituirea întregului din
bucăți
O1 - să asambleze diferite jetoane-bucăţi într-o anumită ordine pentru a reconstitui o imagine –
întreg după model;
O2 - să lipească pe planșa suport imaginea – întreg reconstituită, respectând regulile de folosire a
lipiciului și încadrarea corectă în pagină;
O3 - să poarte o discuţie pe baza imaginilor reconstituite;
O4 - să finalizeze lucrarea.
3. CONSTRUCŢII: „Lădițe pentru flori” – construcții tridimensionale cu piese LEGO
O1 - să îmbine piesele jocului de construcţii pentru a realiza tema propusă;
O2 - să mânuiască corect materialul pus la dispoziţie, îmbinând perfect piesele lego
O3 - să colaboreze cu ceilalţi colegi în realizarea construcţiilor tridimensionale;
O4 - aşeze florile în lădiţele construite;
O5 - să finalizeze lucrarea.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
METODE SI PROCEDEE: exercițiul, explicația, instructajul verbal, demonstrația, conversația,
observația, turul galeriei, aprecierea verbală
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:imagine aspect de primăvară,creioane colorate, piese puzzle,
foaie suport, lipici, piese Lego,flori de primăvară, panouri pentru expunerea lucrărilor
FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri mici, individual
3. 3 | P a g e
BIBLIOGRAFIE:
****, CURRICULUM PENTRU EDUCAŢIE TIMPURIE, Bucuresti, 2019
Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a copilului de la naștere la 7
ani,Editura VANEMONDE
Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează
Curriculumul pentru Educație Timpurie, Bucuresti, 2019
Ezechil, I., Paişi Lăzărescu, M., Laborator preşcolar. Ghid metodologic, Editura V&I
Integral, Bucureşti 2001
4. 4 | P a g e
EVENIMENT
DIDACTIC
CONŢINUT ŞTIINŢIFIC
Strategia didactică
EVALUARE
Metode și
procedee
Mijloace de
învățământ
Forme de
organizare
1. Moment
Organizatoric
Se va asigura un climat educațional favorabil:
- aerisirea sălii de grupă;
- amenajarea sălii de grupă şi a mobilierului pe
centre de interes;
- pregătirea materialului necesar pentru
desfășurarea activității propuse;
- intrarea ordonată a copiilor în sala de grupă.
frontal
2. Captarea
Atenției
Se va trezi interesul copiilor pentru activitate
prin apariția unei scrisori de la ZÂNA
PRIMĂVARA care va fi însoțită de un cosuleț cu
materialele pe care le voi așeza pe mese,
materiale cu care vor lucra copiii în timpul
activității (imagine aspect de primăvară, creioane
colorate, piese puzzle, foaie suport, lipici, piese
Lego, flori de primăvară), în timp ce cântă un
cântecel.
Observaţia
Conversaţia
Frontal Observarea
comportamen-
tului copiilor
3. Intuirea Se intuiesc materialele de la fiecare centru de
interes împreună cu copiii şi se urmărește ca
imagine
aspect de
Frontal Observarea
comportamen-
5. 5 | P a g e
Materialelor aceştia să le recunoască şi să le denumească.
Se cere copiilor să sugereze ce ar putea realiza
cu acestea.
Observaţia
Conversaţia
primăvară,
creioane
colorate,
piese
puzzle,
foaie suport,
lipici, piese
Lego, flori
de
primăvară
Individual tului verbal şi
nonverbal al
copiilor
4. Anunţarea
Temei şi a
Obiectivelor
Se va anunţa tema şi obiectivele fiecărui
centru de interes în termeni accesibili și pe
înţelesul copiilor.
BIBLIOTECĂ: Tema: „Primăvara în cuvinte”
JOC DE MASĂ: Tema:„Primăvara în
grădină”
CONSTRUCŢII: Tema: „Lădite pentru flori”
Conversaţia
Explicația
Frontal
Observarea
comportamen-
tului copiilor
5. Explicarea și
Demonstrarea
Sarcinilor
Se va explica şi demonstra modul de lucrupentru
fiecarecentru de interes.
La Centrul BIBLIOTECĂcopiii trebuie să
„citească” imaginile, să poarte o discuţie,
formulând propoziții pe baza imaginilor din
tablou; să coloreze imaginea și să finalizeze
lucrarea.
Explicaţia
Demonstraţia
Instructajul
Fişă
imagine
primăvară,c
reioane
Frontal
Pe grupe
Observarea
comportamen-
tului copiilorși a
interesului
6. 6 | P a g e
La Centrul JOC DE MASĂcopiii vor avea la
dispoziție jocuri PUZZLE, vor asambla piesele
astfel încât săobțină o imagine descifrabilă,
reconstituind imaginea-întreg din jetoane-bucăți
apoi lipindu-le, vor formula propoziţii pe baza
imaginii reconstituite și vor finaliza lucrarea.
La CentrulCONSTRUCŢII copiii trebuie să
îmbine piesele, pentru a construi o ladiţă pentru
flori, să mânuiască corect materialul pus la
dispoziţie, îmbinând perfect piesele lego și să
colaboreze cu ceilalţi colegi în realizarea
construcţiilor tridimensionale.să poarte o discuţie
pe baza imaginilor reconstituite și să finalizeze
lucrarea.
Copiii vor fi lăsaţi să-şi exprime
preferinţele în legătură cu centrul de interes la
care doresc să-şi desfăşoare activitatea/ să
lucreze.
verbal
Observaţia
Explicaţia
Demonstraţia
Instructajul
verbal
Observaţia
Explicaţia
Demonstraţia
Instructajul
verbal
Observaţia
colorate,
Piese
puzzle,lipici
joc piese
lego
Frontal
Pe grupe
Individual
Frontal
Pe grupe
Individual
pentru activitate
Observarea
comportamen-
tului copiilor și
a interesului
pentru activitate
Observarea
comportamen-
tului copiilor și
a interesului
pentru activitate
6. Obţinerea
Performanţelor
Realizarea temelor / sarcinilor de cǎtre copii
Se va da semnalul de începere a lucrului. Li Exerciţiul Fişă Observarea
7. 7 | P a g e
se va atrage atenţia cǎ trebuie sǎ termine lucrǎrile
la timp.
În timp ce copiii lucreazǎ, se vor oferi
explicaţii suplimentare şi se va interveni acolo
unde este necesar.
Dacǎ este cazul se vor corecta greşelile şi va
nota numele copiilor pe lucrǎri. Se va urmǎri
mânuirea corectǎ a instrumentelor de lucru şi a
materialelor puse la dispoziţie, poziţia corectǎ a
corpului şi de asemenea respectarea temei şi
finalizarea ei.
După realizarea temei propuse la un centru,
copiii își pot schimbă zonele de lucru în funcţie
de preferinţe.
Instructajul
verbal
Explicaţia
Conversaţia
imagine
primăvară,
creioane
colorate,
Piese
puzzle, fișă
suport,
lipici
joc piese
lego
Pe grupuri
mici
Individual
Pe grupuri
mici
Individual
Pe grupuri
mici
Individual
comportamen-
tului copiilor
Evaluare orală
Evaluarea
practică
Evaluarea
relaţionării
copiilor
Aprecierea
verbală
7. Evaluarea
Performanțelor
La finalizarea timpului de lucru, împreună cu
copiii se va realiza un tur al galeriei al tuturor
centrelor, iar lucrările deja expuse vor fi
prezentate de copiii cărora le aparţin.
Se va puncta finalizarea lucrărilor, modul de
lucru, tehnicile abordate, respectarea indicaţiilor
Turul
galeriei
Conversaţia
Produsele
muncii
copiilor
Frontal
Pe grupuri
Autoevaluarea
Interevaluarea
8. 8 | P a g e
primite.
Se va recompensa cu stimulente orice copil
care a realizat tot ceea ce i s-a propus în centre și
a realizat obiectivele activității.
Stimulente
mici
Individual
Aprecieri
verbale
Analiza
produselor
activităţii
7. Încheierea
Activităţii
Se vor face aprecieri asupra activităţii şi
aprecieri asupra participării şi comportării
copiilor la activitate.
Aprecierea
verbală
Frontal Evaluare
orală
individuală