1. PROIECT DE ACTIVITATE ALA 1
Page 1
GRUPA: MARE
NIVEL: II
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: CU CE ŞI CUM EXPRIMĂM CEEA CE SIMŢIM?
TEMA PROIECT: PE FURIȘ, LA NOI ÎN ODAIE/ A VENIT MOȘ NICOLAE!
TEMA SĂPTĂMĂNII: MOŞ NICOLAE, PRIETENUL COPIILOR
TEMA ZILEI: HAIDEȚI TOȚI SĂ FIM MAI BUNI!
CATEGORIA DE ACTIVITATE:
JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI DIDACTICE ALESE (A.L.A. I)
TEMELE ACTIVITĂŢILOR PE CENTRE DE INTERES ŞI MIJLOCE DE
REALIZARE:
STIINŢA : ,,Ajuta-l pe Mos Nicolae sa ajungă la ghetuţa”
CONSTRUCŢII : „Casa lui Moş Nicolae
JOC DE MASA; Puzzle: „Ghetuţa lui Moş Nicolae”
TIPUL ACTIVITĂȚII: verificare și consolidare de cunoștințe, priceperi şi deprinderi
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri mici, individual
DURATA: 45 min
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ
Să folosească materialele din centre, bazându-se pe priceperile și deprinderile însușite
anterior;
Să utilizeze efectiv instrumentele de scris, stăpânind deprinderile motrice elementare
necesare folosirii acestora;
Să-şi adapteze comportamentul propriu la cerinţele grupului în care trăieşte (grupul de
joacă).
OBIECTIVE OPERAŢIONALE
1. STIINŢA : ,,Ajuta-l pe Mos Nicolae sa ajungă la copiii săraci” – fișă de lucru
2. PROIECT DE ACTIVITATE ALA 1
Page 2
O1 - să găsească, trasând drumul lui Mos Nicolae către copil;
O2 - să coloreze primul şi ultimul cadou intâlnit în drum;
O3 - să deseneze în sacul moșului 4 acadele.
2. CONSTRUCŢII : „Casa lui Moş Nicolae” - construcții plane cu ținte din material plastic
O1 - să îmbine piesele, pentru a construi o casuţă pentru Mos Nicolae;
O2 - să mânuiască corect materialul pus la dispoziţie, îmbinând perfect ţintele;
O3 - să colaboreze cu ceilalţi colegi în realizarea construcţiilor plane.
3. JOC DE MASA:: „Ghetuţa lui Moş Nicolae” - puzzle
O1 - să sorteze diferite jetoane după culoare;
O2 - să aşeze diferite jetoane bucăţi într-o anumită ordine pentru a reconstitui o imagine – întreg
după model;
O3 - să poarte o discuţie pe baza imaginilor reconstituite;
O4 - să finalizeze lucrarea.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
METODE SI PROCEDEE: exercițiul, explicația, instructajul verbal, demonstrația, conversația,
observația, turul galeriei, aprecierea verbală
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: - Joc construcții plane – ținte, suport din material plastic,
fișe de lucru, creioane, puzzle panou de expunere a lucrărilor
FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri mici, individual
BIBLIOGRAFIE:
****„Curriculum pentru învăţământul preşcolar” (3-6/7 ani), Editura Didactica Publishig
House, Bucuresti, 2009
Ezechil, I., Paişi Lăzărescu, M., Laborator preşcolar. Ghid metodologic, Editura V&I
Integral, Bucureşti 2001
Repere metodice utile pentru invățământul preșcolar, Vol II, Ed. Delta Cart Educational,
Pitesti 2016
3. PROIECT DE ACTIVITATE ALA 1
Page 3
EVENIMENT
DIDACTIC
CONŢINUT ŞTIINŢIFIC
Strategia didactică
EVALUARE
Metode și
procedee
Mijloace de
învățământ
Forme de
organizare
1. Moment
Organizatoric
Se va asigura un climat educațional favorabil:
- aerisirea sălii de grupă;
- amenajarea sălii de grupă şi a mobilierului pe
centre de interes;
- pregătirea materialului necesar pentru
desfășurarea activității propuse;
- intrarea ordonată a copiilor în sala de grupă.
2. Captarea
Atenției
Se va trezi interesul copiilor pentru activitate
prin apariția unei zâne (Zâna IARNA) care se va
prezenta și le va așeza pe mese materialele aduse
de ea, materiale cu care vor lucra copii în timpul
activității (Fise,creioane,tinte ,cuburi), în timp ce
cântă un cântecel..
Observaţia
Conversaţia
Frontal Observarea
comportamen-
tului verbal
şi nonverbal al
copiilor
3. Intuirea
Materialelor
Se intuiesc materialele de la fiecare centru de
interes împreună cu copiii şi se urmărește ca
aceştia să le recunoască şi să le denumească.
Se cere copiilor să sugereze ce ar putea realiza
cu acestea.
Observaţia
Conversaţia
Fise,creioane
colorate , joc
ţinte,joc
tinte, puzzle
Frontal Observarea
comportamen-
tului verbal şi
nonverbal al
copiilor
4. Anunţarea
Temei şi a
Obiectivelor
Se va anunţa tema şi obiectivele fiecărui centru
de interes în termeni accesibili și pe înţelesul
copiilor.
STIINŢA : ,,Ajuta-l pe Mos Nicolae sa ajungă
la copiii săraci” – fișă de lucru
CONSTRUCŢII : „Casa lui Moş Nicolae” -
construcții plane cu ținte din material plastic
Conversaţia
Explicația
Frontal
Observarea
comportamen-
tului copiilor
4. PROIECT DE ACTIVITATE ALA 1
Page 4
JOC DE MASA:: „Ghetuţa lui Moş Nicolae” -
puzzle
5. Explicarea și
Demonstrarea
Sarcinilor
Se va explica şi demonstra modul de lucru
pentru fiecare sector de activitate.
La central de interes STIINŢA copii trebuie
să rezolve fișa de lucru, găsind și trasând drumul
lui Mos Nicolae către copil, apoi să coloreze
primul şi ultimul cadou intâlnit în drum și să
deseneze în sacul moșului 4 acadele.
La central de interes CONSTRUCŢII copiii
trebuie să îmbine piesele, pentru a construi o
casuţă pentru Mos Nicolae, să mânuiască corect
materialul pus la dispoziţie, îmbinând perfect
ţintele și să colaboreze cu ceilalţi colegi în
realizarea construcţiilor plane.
La centrul de interes JOC DE MASĂ copiii
trebuie să sorteze diferite jetoane după culoare, să
aşeze diferite jetoane bucăţi într-o anumită ordine
pentru a reconstitui o imagine – întreg după model,
să poarte o discuţie pe baza imaginilor
reconstituite și să finalizeze lucrarea.
Copiii vor fi lăsaţi să-şi exprime preferinţele
în legătură cu centrul de interes la care doresc să-şi
desfăşoare activitatea/ să lucreze.
Explicaţia
Demonstraţ
ia
Instructajul
verbal
Observaţia
Explicaţia
Demonstraţ
ia
Instructajul
verbal
Observaţia
Explicaţia
Demonstraţ
ia
Instructajul
verbal
Observaţia
fişa
,creioane
colorate
joc ţinte
puzzle
,imagine
suport
Frontal
Pe grupe
Frontal
Pe grupe
Frontal
Pe grupe
Observarea
comportamen-
tului copiilor
Observarea
comportamen-
tului copiilor și
a interesului
pentru
activitate
5. PROIECT DE ACTIVITATE ALA 1
Page 5
6. Obţinerea
Performanţelor
Realizarea temelor / sarcinilor de cǎtre copii
Se va da semnalul de începere a lucrului. Li se
va atrage atenţia cǎ trebuie sǎ termine lucrǎrile la
timp.
În timp ce copiii lucreazǎ, se vor oferi
explicaţii suplimentare şi se va interveni acolo
unde este necesar.
Dacǎ este cazul se vor corecta greşelile şi va
nota numele copiilor pe lucrǎri. Se va urmǎri
mânuirea corectǎ a instrumentelor de lucru şi a
materialelor puse la dispoziţie, poziţia corectǎ a
corpului şi de asemenea respectarea temei şi
finalizarea ei.
După realizarea temei propuse la un centru,
copiii își pot schimbă zonele de lucru în funcţie de
preferinţe.
Exerciţiul
Instructajul
verbal
Explicaţia
Conversaţia
fişa
,creioane
colorate ,joc
ţinte
puzzle
,imagine
suport
Pe grupuri
mici
Individu-al
Pe grupuri
mici
Individual
Pe grupuri
mici
Individual
Observarea
comportamen-
tului copiilor
Evaluare orală
Evaluarea
practică
Aprecierea
verbală
7. Evaluarea
Performanțelor
La finalizarea timpului de lucru, împreună cu
copiii se va realiza un tur al galeriei al tuturor
centrelor, iar lucrările deja expuse vor fi prezentate
de copiii cărora le aparţin.
Se va puncta finalizarea lucrărilor, modul de
lucru, tehnicile abordate, respectarea indicaţiilor
primite.
Se va recompensa cu stimulente orice copil
care a realizat tot ceea ce i s-a propus în centre și a
realizat obiectivele activității.
Turul
galeriei
Conversaţia
Produsele
muncii
copiilor
Stimulente
Frontal
Pe grupuri
mici
Individual
Autoevaluarea
Interevaluarea
Aprecieri
verbale
Analiza
produselor
activităţii
6. PROIECT DE ACTIVITATE ALA 1
Page 6
7. Încheierea
Activităţii
Se vor face aprecieri asupra activităţii şi
aprecieri asupra participării şi comportării copiilor
la activitate.
Aprecierea
verbală
Frontal Evaluare
orală
individuală