SlideShare a Scribd company logo
1 of 18
Тема: Подорожуємо вулицями Харкова. Таємниці Москалівки
Мета:
Навчальна: познайомити учнів з історією рідного міста та його вулиць,
діяльністю видатниххарківських учених, співаків, композиторів, архітекторів,
письменників, віршами українських поетів про Харків.
Розвивальна: розвивати логічне та творче мислення учнів, навички
висловлювання й узагальнення своїх думок, виразного читання ліричних
творів.
Виховна: виховувати в учнів патріотичні почуття до історії та культурного
життя рідного міста, позитивне ставлення до української мови та народної
культури, формувати естетичні смаки школярів, створювати умови для
розширення пізнавальнихінтересів у процесіпрактичного застосування знань.
Обладнання:тексти творів, записина дошці, карта районів міста, фотографій
краєвидів Москалівки, Гольбергівської церкви, будинку сім’ї К. Шульженко,
І. Дунаєвського, аудіозаписипісні К. Шульженко «Синий платочек» та пісні з
кінофільму «Весёлые ребята», уривок з п’єси «Шельменко-денщик»
Г. Квітки-Основ’яненка, гімн Жовтневого району, «Пісня про Харків»
митрополита Харківського і Богодухівського Никодима.
Тип уроку: узагальнення і систематизація навчального матеріалу
Форма уроку: урок-екскурсія
Міжпредметні зв’язки: історія України та художня культура.
ХІД УРОКУ:
І. Організаційний момент (1 хв.)
Вступне слово вчителя
У народі говорять: “Слова щирого вітання дорожчі частування”.
Усміхніться – і до вас прийде радісний настрій. Хочу, щоб ви були впевнені в
собі й задоволені собою. А людина тільки тоді може бути задоволена, коли
досягає певних успіхів, долаючи перешкоди.
Сьогодні ми проведемо незвичайний урок. Ми хочемо запросити вас на
історично-літературну екскурсію «Подорожуємо вулицямиХаркова. Таємниці
1
Москалівки».
Ми бажаємо вам терпіння, добра та успіху. Нехай Ваші знання стануть
вірними супутниками на стежках віртуальної мандрівки. Усього найкращого!
ІІ. Мотивація навчальної діяльності (2 хв.)
Бесіда
У кожної людини є дві Батьківщини – велика і мала. Що ми можемо
назвати великою Батьківщиною? Правильно, велика Батьківщина – країна, де
ми живемо, Україна.
Україна - рідний край
Рідне поле, зелений гай
Рідне місто й рідна хата
Рідне небо й рідна мати.
Наша рідна Україна має славну і давню історію, прекраснумову і високу
культуру. А що називається малою Батьківщиною? Мала Батьківщина – це
місто Харків:
В вільній державі наш Харків існує:
Вчиться, будує, співає, працює…
Хай вам щастить, дорогі харків’яни,
Вічно любов і добро будуть з вами!
Надія Акімова
Проблемне питання
Для чого людина повинна знати історію рідного краю, міста, де вона
народилася і живе?
ІІ. Оголошення теми та очікуваних результатів уроку (5 хв.)
Бесіда
На сьогоднішньому уроці ми звернемося до сторінок історії, народних
прислів’їв та поезій про рідний край. Готуючись до уроку, ви опрацювали
багато матеріалу, і тому я пропонуювам сьогодніпочеснуроль екскурсоводів
вулицями Харкова, розкрититаємниці Москалівки, «села посеред міста», яке
подарувало геніїв культури та науки.
2
Сформулювати мету сьогоднішнього заняття – до снаги кожному з вас.
Спробуйте сформулювати мету, скориставшись формулою “На
сьогоднішньому уроці ми дізнаємося про ....”
Учні формулюють очікувані результати.
На сьогоднішньому уроці ми подорожуватимемо залами:
 Москалівка. Історія виникненнята заселення частиниміста;
 розвиток промисловості. Перші заводи;
 найстаріший залізобетонний храм Г. Гольберга;
 початок кар’єри К. Шульженко та І. Дунаєвського;
 життєвий і творчий шлях Г. Квітки-Основ’яненка.
Робота в групах. Дидактична гра “Склади прислів’я”.
Учні повинні скласти прислів’я і пояснити їх повчальний зміст.
Група 1
Рідний край – умій за неї постояти.
Батьківщина – мати, земний рай.
Група 2
Кожному мила хто в своєму домі.
Добре тому, своя сторона.
Група 3
Людина без Вітчизни, хоч помирай.
За рідний край як соловей без пісні.
III. Процесуально-діяльнісний етап (20 хв.)
Віртуальна подорож залами
Виступи учнів
Перша зала «Москалівка.Історія виникненнята заселення частини
міста»
Дивно, але недалеко від Успенського соборудо цьогочасу зберігся район,
схожий на село посеред мегаполісу. Вперше місце майбутньої Моска-лівки
згадується в середині XVIII століття в книзі «Роспись церковных приходов».
3
Ніяких москалів тут ще не було, а за річкою Харків було всього 16
будинків. Там, де пізніше побудують звивисту вулицю Зайківську (зараз 1-ої
Кінної армії), проходив обороннийрубіжна підступах до Харківської фортеці
- тому, кажуть, вона такою кривою і вийшла.
Москалі прийшли сюди на початку XIX століття. Тоді ці землі належали
багатому купцеві - старообрядцю Федоту Карпову. Продати їх харківським
селянам для землеробстваневийшло - ґрунт на ділянках був поганий, піщаний
(місце за схожість з пустелею навіть прозвали " Аравія ") І тоді купець, щоб
добро не пропадало, вирішив роздати наділи москалям .
— Москалі - це люди, які були відставними солдатами, що 25 років
провели на службі. У них нічого не було, - розповідає краєзнавець Максим
Розенфельд. Свій армійськийпобут вонипринеслив Москалівку, що спочатку
неабияк лякало місцевих жителів.
Так у району з'явилася слава не зовсім безпечного та сумнівного.
Додають турботи ще й цигани, які охоче перебираються на дешеві землі за
річкою.
Оскільки територія належала родинікупців - старообрядців, вони побудували
церкву, біля якої селилися їх однодумці. Але вже до середини XIX століття
колишні солдати і старообрядці були основними жителями Москалівки.
Оскільки, земля була дешевою, а до центру міста близько, тут охоче селилися
різночинці - службовці, вчителі, лікарі, та інша інтелігентна, але небагата
публіка, якій не по кишені було оплачувати проживання в Нагірному районі.
(Додаток А)
Друга зала «Розвиток промисловості. Перші заводи»
Аж до кінця XIX століття район був переважно дерев'яним. Вулиці,
особливо розташованіближче до річки, навесні і восени потопали у багнюці.
Міська управа неодноразово виділяла кошти для осушення Москалівських
боліт, але гроші дивним чином зникали. Доріг тут не було. Головну вулицю
Велику Москалівку - нині Жовтневої революції – замостилибруківкою тільки
в 1885 році.
4
На цій головній вулиці району і почали будуватися підприємства, а
також перші кам'яні будинки купців і заводчиків. Перший завод - з
виготовлення кахельних плит - відкрився на Москалівській, 87, у 1869 році
виникли чавуноливарнийі свічково-восковийзаводи. НаприкінціXIX століття
неподалік почав працювати чавуноливарний та механічний завод фонДітмара
- в майбутньому знаменитий завод виробництва обладнання для гірничої
промисловості " Світло шахтаря". (Додаток Б)
Деякі будівлі , побудованізаможними городянамизбереглися й донині.
Наприклад , оригінальна одноповерхова будівля за адресою Жовтневої
революції, 20, де в 1872 році жив купець Булгаков. Хоча будинок кілька разів
перебудовувався, він зберіг свою самобутність і належить до числа пам'яток
архітектури міста. (Додаток Б)
— Тут, біля старого будинку, в 1869 році було встановлено першу на
Москалівці поштову скриньку, - зазначив харківський краєзнавець Георгій
Нікольський у своєму блозі.
А ось сусідній будинок № 22 цікавий тим, що з початку XX століття і
донині в ньому знаходиться аптека , де спочатку жив провізор. (Додаток Б)
Третя зала «Найстаріший залізобетонний храм Г. Гольберга»
Але не лише будинками, заводами славиться архітектура Москалівки. Який
харків'янин не знає Трьохсвятительську ( в народі - Гольбергівську ) церкву?
Один з найстаріших храмів міста був побудований заможним купцем
Григорієм Гольбергом. І побудований неспроста. Дуже багатий городянин
Григорій мріяв стати головою купецького товариства . Але на шляху стало
його віросповідання - єврей в ті часи таку посаду обійняти не міг. І
«амбіційний іновірець» вирішив похреститися, а в подарунок спорудив
православнуцеркву- Трьохсвятительськийхрам. Слід зазначити, що в процесі
будівництва
(в 1904 році) вперше в Харкові застосували залізобетон, тому будівля була
порожнюю і просторою всередині, без колон.
Трьохсвятительський храм названий на згадку про високошанованих на
5
Слобожанщині патріархів православної церкви: Василя Великого, Григорія
Богослова, Іоанна Златоуста, кожен з яких канонізований як Вселенський
учитель.
Ймовірно, на вибір назви храму вплинув той факт, що один з ініціаторів
створення цієї церкви, Григорій Гольберг, мав братів Івана та Василя, тобто
імена трьох братів збіглися з іменами трьох святителів. (Додаток В)
Жив купець навпроти - зараз в чудовомубудинкув стилі модернрозміщується
міська санстанція. (Додаток В)
Четверта зала «Початок кар’єри К. Шульженко та І. Дунаєвського»
Незважаючи на всі чудеса архітектури, Москалівка славиться не лише своїми
будівлями, але й людьми. Тут жили естрадна зірка Клавдія Шульженко,
композитор Ісаак Дунаєвський.
Виконувати народні пісні Клавдія почала з кінця 1920 -х років.
У 1923 році дебютувала як співачка з романсом «Зірки на небі».
У 1939 році Шульженко стала лауреатом Першого Всесоюзного
конкурсу артистів естради.
З першого дня Великої Вітчизняної війни виступає перед солдатами
Ленінградського фронту прямо на передовій. Під час блокади міста К.
Шульженко дала понад 500 концертів для солдатів. За виконання фронтових
пісень «Синий платочек», «Давай закурим», «Друзья-однополчане» Клавдія
Шульженко була нагороджена медаллю. (Додаток Г)
Неподалік, на Греківській, жив Ісаак Дунаєвський. Майбутній
композитор вчився напалітурника і паралельно - у гімназії . Практично сусіди
за місцем проживання, Дунаєвський і Шульженко познайомилися не на
Москалівці, а в театрі Синельникова на Дарвіна. Але можна припустити, що
майбутні зірки не раз проводиливечориу кого-небудь в будинку за заняттями
музикою .
Дунаєвський — один із творців радянської оперети, автор 12 творів у цьому
жанрі.
6
Стиль Дунаєвського склався на основі міської пісенної й інструментальної
побутової музики, а також тісно пов'язанийз оперетоюй джазом. Композитор
створив новий тип масової пісні. Це пісні-марші: («Марш весёлых ребят»,
«Песня о Каховке», «Спортивный марш», «Песня о весёлом ветре», «Марш
энтузиастов»), характерноюрисоюякихєдинаміка пружнихритмів, загальний
мажорний колорит. (звучить музика з кінофільму «Весёлые ребята»)
(Додаток Ґ)
Фізкультхвилинка (1 хв)
Комплекс вправ гімнастики для очей
1. Швидко покліпати очима, заплющити очі та посидіти спокійно, повільно
рахуючи до 5. Повторити 4 -5 разів.
2. Міцно замружити очі. Порахувати до 3, відкрити очі та подивитися
вдалечінь. Порахувати до 5. Повторити 4 – 5 разів.
3. У середньому темпі проробити 3 – 4 кругових рухів очима в правий бік,
стільки ж само - у лівий. Розслабивши очні м’язи, подивитися вдалечінь – на
рахунок 1 – 6. Повторити 1 – 2 рази.
П’ята зала: Життєвий і творчий шлях Г. Квітки-Основ’яненка
Далі, Москалівською вулицею розташовувалося приміськеселищеОснова, яке
потім з’єдналося з містом. Ім’я цього поселення носив прозаїк української
літератури Г.Ф. Квітка-Основ’яненко.
Утни, батьку, орле сизий!
Нехай я заплачу,
Нехай своюУкраїну
Я ще раз побачу.
Т.Г. Шевченко «До Основ’яненка»
Чудовим представником української літератури є Григорій Федорович
Квітка-Основ’яненко (1778-1843), який походив із козацького роду. Він
народився 18 листопада на хуторі Основа, що поблизу Харкова, цим
пояснюється його псевдонім Основ’яненко.
Це цікаво: Рід Квітки — один з найстаріших і найвідоміших у
7
Слобідській Україні й у Харкові. У цьому роді були помітні, з одного боку,
релігійні, з другого — науково-літературні інтереси, що вплинуло на
формування світогляду Г.Ф. Квітки-Основ’яненка.
Г.Ф. Квітка-Основ’яненко був активним громадським діячем: займав
посаду харківського повітового предводителя дворянства, посаду голови
кримінальної палати, відігравав важливу роль в Благодійному товаристві, був
ініціатором відкриття в Харкові інституту шляхетних дівчат, кадетського
корпусу, бібліотеки, був одним із співредакторів у Харкові “Украинского
вестника”, при його участі було організовано альманах “Утренняя звезда”, що
видавався в Харкові.
Літературну діяльність Г.Ф. Квітка-Основ’яненко почав у 1816 році. Він був
основоположником художньої прозив новійукраїнській літературі. Його перу
належить багато повістей і оповідань, серед яких: «Конотопська відьма»,
«Солдатський патрет», «Маруся», «Козир-дівка», «Сердешна Оксана».
А в 30-х роках він написав книгу “Малороссийские повести,
рассказываемые Грицьком Основьяненком”, які мали великий успіх та дали
Квітці-Основ’яненкові справжнє літературне ім’я. Популярність
письменникові принесли також комедії “Приїжджий із столиці”, “Дворянські
вибори”, “Шельменко — волосний писар”. П’єси “Сватання на Гончарівці” і
“Шельменко-денщик” досі не сходять зі сцени багатьох театрів.
(Демонструється сцена з п’єси “Шельменко-денщик”)
Помер Г.Ф. Квітка-Основ’яненко 1843 року в Харкові.
Був похований на кладовищі на Холодній горі, пізніше прах і пам’ятник
перенесено на міське кладовище (вул. Пушкінська).
Відомий український письменник Григорій Федорович Квітка-Основ’яненко
зробив чудовий внесок у розвиток культури і народної освіти Харкова.
Це важливо: У Харкові є багато місць, які нагадують про видатного
земляка. Його ім’я носять парк культури та відпочинку, вулиця в центрі міста,
одна з середніх шкіл.
У харківському театрі ім. Т.Г. Шевченка є громадський музей
8
письменника. На вулиці Квітки-Основ’яненкавстановлено пам’ятнудошкудо
200-річчя з дня його народження. (Додаток Д)
IV. Рефлексія (10 хв.)
1. Робота в групах:
Група 1.
Складання сенкана «Москалівка та її таємниці».
Група 2.
Створення асоціативного грона до поняття «Москалівка».
Група 3.
Скласти проект президентської програми з теми «Що необхідно зробити,
щоб Харків став сучасним європейським містом?»
2. Метод «Мікрофон».
Продовжити речення, написане на дошці «Для мене Харків – це …»
3. Оцінювання учнями власного психологічного стану та участі в
роботі групи (використання індивідуальної картки):
Картка самооцінки роботи на уроці
(Додаток Е)
Учитель:
Харків нам силу й натхнення дає.
Горді ми з того, що ми – харків’яни,
Ми ще прославимо місто моє.
V. Оцінювання з участю учнів (3 хв.)
VI. Домашнє завдання (диференційоване) (2 хв.)
1. Самостійно знайти та вивчити напам’ять поезію про Харків, зробити її
ідейно-художній аналіз.
2. Скласти акровірш «Харків – зірка України».
3. Написати твір-мініатюру на тему: «Мандруючи вулицями міста…»
Звучить пісня «Харкове мій»
Додаток А
Додаток Б
Додаток В
Додаток В
Додаток Г
Додаток Ґ
Додаток Д
Додаток Е
Картка самооцінки учня
№ Як я працював на уроці Коментар учня Оцінка
1 Я висловлювавновіідеї
2 Я співробітничавз іншими, коли ми
працювали в групі над досягненням
загальнихцілей
3 Зможу скласти узагальнюючурозповідь
4 Настрій на уроці, мої очікування

More Related Content

What's hot

Історичні мандрівки Києвом. Вулиця Прорізна
Історичні мандрівки Києвом. Вулиця ПрорізнаІсторичні мандрівки Києвом. Вулиця Прорізна
Історичні мандрівки Києвом. Вулиця ПрорізнаНБУ для дітей
 
Історичні мандрівки Києвом. Вулиця Золотоворітська
Історичні мандрівки Києвом.  Вулиця ЗолотоворітськаІсторичні мандрівки Києвом.  Вулиця Золотоворітська
Історичні мандрівки Києвом. Вулиця ЗолотоворітськаНБУ для дітей
 
презентація 5. звідси починався миколаїв. проект
презентація 5. звідси починався миколаїв. проектпрезентація 5. звідси починався миколаїв. проект
презентація 5. звідси починався миколаїв. проектliliya2896
 
презентація дніпропетровщині 80 років-
презентація  дніпропетровщині   80 років-презентація  дніпропетровщині   80 років-
презентація дніпропетровщині 80 років-infosto
 
Едуард Мане – один з найвідоміших французьких художників 19 ст. : бібліогр...
   Едуард Мане – один з найвідоміших французьких художників 19 ст. : бібліогр...   Едуард Мане – один з найвідоміших французьких художників 19 ст. : бібліогр...
Едуард Мане – один з найвідоміших французьких художників 19 ст. : бібліогр...Дарницька Книгиня
 
К 125-летию Евгения Коновальца
К 125-летию Евгения КоновальцаК 125-летию Евгения Коновальца
К 125-летию Евгения КоновальцаЦБ М. Маріуполя
 
Микола Пимоненко( творчий спадок) / Mykola Pymonenko (Ukranian artist)
Микола Пимоненко( творчий спадок) / Mykola Pymonenko (Ukranian artist)Микола Пимоненко( творчий спадок) / Mykola Pymonenko (Ukranian artist)
Микола Пимоненко( творчий спадок) / Mykola Pymonenko (Ukranian artist)Liza Kharchenko
 
Історичні мандрівки Києвом. Вулиця Ірининська
Історичні мандрівки Києвом.  Вулиця ІрининськаІсторичні мандрівки Києвом.  Вулиця Ірининська
Історичні мандрівки Києвом. Вулиця ІрининськаНБУ для дітей
 
Історичні мандрівки Києвом. Вулиця Костьольна
Історичні мандрівки Києвом.  Вулиця КостьольнаІсторичні мандрівки Києвом.  Вулиця Костьольна
Історичні мандрівки Києвом. Вулиця КостьольнаНБУ для дітей
 
Історичні мандрівки Києвом. Бульвар Тараса Шевченка (частина 1)
Історичні мандрівки Києвом. Бульвар Тараса Шевченка (частина 1)Історичні мандрівки Києвом. Бульвар Тараса Шевченка (частина 1)
Історичні мандрівки Києвом. Бульвар Тараса Шевченка (частина 1)НБУ для дітей
 
Традиційні ремесла Країни вранішнього сонця
 Традиційні ремесла Країни вранішнього сонця Традиційні ремесла Країни вранішнього сонця
Традиційні ремесла Країни вранішнього сонцяlibrary_darnitsa
 
Історичні мандрівки Києвом. Вулиця Стрітенська
Історичні мандрівки Києвом.  Вулиця СтрітенськаІсторичні мандрівки Києвом.  Вулиця Стрітенська
Історичні мандрівки Києвом. Вулиця СтрітенськаНБУ для дітей
 
історія с. котузів оригінал
історія с. котузів оригіналісторія с. котузів оригінал
історія с. котузів оригіналgavronnatalia
 
Історичні мандрівки Києвом. Вулиця Михайлівська
Історичні мандрівки Києвом.  Вулиця МихайлівськаІсторичні мандрівки Києвом.  Вулиця Михайлівська
Історичні мандрівки Києвом. Вулиця МихайлівськаНБУ для дітей
 
сценарій визначні місця україни полтавщина
сценарій визначні місця україни полтавщинасценарій визначні місця україни полтавщина
сценарій визначні місця україни полтавщинаDashenka Yatskevich
 
Визначні місця Полтавщини
Визначні місця ПолтавщиниВизначні місця Полтавщини
Визначні місця Полтавщиниsveta7940
 

What's hot (20)

Транспорт нашого міста
Транспорт нашого містаТранспорт нашого міста
Транспорт нашого міста
 
Історичні мандрівки Києвом. Вулиця Прорізна
Історичні мандрівки Києвом. Вулиця ПрорізнаІсторичні мандрівки Києвом. Вулиця Прорізна
Історичні мандрівки Києвом. Вулиця Прорізна
 
104
104104
104
 
Історичні мандрівки Києвом. Вулиця Золотоворітська
Історичні мандрівки Києвом.  Вулиця ЗолотоворітськаІсторичні мандрівки Києвом.  Вулиця Золотоворітська
Історичні мандрівки Києвом. Вулиця Золотоворітська
 
презентація 5. звідси починався миколаїв. проект
презентація 5. звідси починався миколаїв. проектпрезентація 5. звідси починався миколаїв. проект
презентація 5. звідси починався миколаїв. проект
 
презентація дніпропетровщині 80 років-
презентація  дніпропетровщині   80 років-презентація  дніпропетровщині   80 років-
презентація дніпропетровщині 80 років-
 
Едуард Мане – один з найвідоміших французьких художників 19 ст. : бібліогр...
   Едуард Мане – один з найвідоміших французьких художників 19 ст. : бібліогр...   Едуард Мане – один з найвідоміших французьких художників 19 ст. : бібліогр...
Едуард Мане – один з найвідоміших французьких художників 19 ст. : бібліогр...
 
К 125-летию Евгения Коновальца
К 125-летию Евгения КоновальцаК 125-летию Евгения Коновальца
К 125-летию Евгения Коновальца
 
Микола Пимоненко( творчий спадок) / Mykola Pymonenko (Ukranian artist)
Микола Пимоненко( творчий спадок) / Mykola Pymonenko (Ukranian artist)Микола Пимоненко( творчий спадок) / Mykola Pymonenko (Ukranian artist)
Микола Пимоненко( творчий спадок) / Mykola Pymonenko (Ukranian artist)
 
Історичні мандрівки Києвом. Вулиця Ірининська
Історичні мандрівки Києвом.  Вулиця ІрининськаІсторичні мандрівки Києвом.  Вулиця Ірининська
Історичні мандрівки Києвом. Вулиця Ірининська
 
Історичні мандрівки Києвом. Вулиця Костьольна
Історичні мандрівки Києвом.  Вулиця КостьольнаІсторичні мандрівки Києвом.  Вулиця Костьольна
Історичні мандрівки Києвом. Вулиця Костьольна
 
SOSмайбутнє
SOSмайбутнє SOSмайбутнє
SOSмайбутнє
 
Історичні мандрівки Києвом. Бульвар Тараса Шевченка (частина 1)
Історичні мандрівки Києвом. Бульвар Тараса Шевченка (частина 1)Історичні мандрівки Києвом. Бульвар Тараса Шевченка (частина 1)
Історичні мандрівки Києвом. Бульвар Тараса Шевченка (частина 1)
 
Традиційні ремесла Країни вранішнього сонця
 Традиційні ремесла Країни вранішнього сонця Традиційні ремесла Країни вранішнього сонця
Традиційні ремесла Країни вранішнього сонця
 
Історичні мандрівки Києвом. Вулиця Стрітенська
Історичні мандрівки Києвом.  Вулиця СтрітенськаІсторичні мандрівки Києвом.  Вулиця Стрітенська
Історичні мандрівки Києвом. Вулиця Стрітенська
 
історія с. котузів оригінал
історія с. котузів оригіналісторія с. котузів оригінал
історія с. котузів оригінал
 
Історичні мандрівки Києвом. Вулиця Михайлівська
Історичні мандрівки Києвом.  Вулиця МихайлівськаІсторичні мандрівки Києвом.  Вулиця Михайлівська
Історичні мандрівки Києвом. Вулиця Михайлівська
 
сценарій визначні місця україни полтавщина
сценарій визначні місця україни полтавщинасценарій визначні місця україни полтавщина
сценарій визначні місця україни полтавщина
 
Володар дум селянських
Володар дум селянських Володар дум селянських
Володар дум селянських
 
Визначні місця Полтавщини
Визначні місця ПолтавщиниВизначні місця Полтавщини
Визначні місця Полтавщини
 

Similar to 88

Видатні постаті Бобринеччини, що вплинули на розвиток місцевого суспільства
Видатні постаті Бобринеччини, що вплинули на розвиток місцевого суспільстваВидатні постаті Бобринеччини, що вплинули на розвиток місцевого суспільства
Видатні постаті Бобринеччини, що вплинули на розвиток місцевого суспільстваAlinaSitel
 
Cлов’янській писемності – 1150 років
Cлов’янській писемності – 1150 роківCлов’янській писемності – 1150 років
Cлов’янській писемності – 1150 роківОльга Романюк
 
мистецтво 19 ст теорія
мистецтво 19 ст теоріямистецтво 19 ст теорія
мистецтво 19 ст теоріяAndy Levkovich
 
«Донбас»: переPROчитання образу
«Донбас»: переPROчитання образу«Донбас»: переPROчитання образу
«Донбас»: переPROчитання образуЮрій Марченко
 
проект видатні постаті вітчизняної культури
проект   видатні постаті вітчизняної культурипроект   видатні постаті вітчизняної культури
проект видатні постаті вітчизняної культуриуля стукало
 
Новгород-Сіверський – любов моя
Новгород-Сіверський – любов мояНовгород-Сіверський – любов моя
Новгород-Сіверський – любов мояestet13
 
Полтавський феномен
Полтавський феноменПолтавський феномен
Полтавський феноменymcmb_ua
 
Київ тепер і колись
Київ тепер і колисьКиїв тепер і колись
Київ тепер і колисьlibraryCNUCA
 
Pavlo chubunskuy
Pavlo chubunskuyPavlo chubunskuy
Pavlo chubunskuytryvit
 
Найцікавіші міста Черкащини
Найцікавіші міста ЧеркащиниНайцікавіші міста Черкащини
Найцікавіші міста ЧеркащиниНБУ для дітей
 
київ вічний і величний»3
київ вічний і величний»3київ вічний і величний»3
київ вічний і величний»3VitArt
 

Similar to 88 (20)

Видатні постаті Бобринеччини, що вплинули на розвиток місцевого суспільства
Видатні постаті Бобринеччини, що вплинули на розвиток місцевого суспільстваВидатні постаті Бобринеччини, що вплинули на розвиток місцевого суспільства
Видатні постаті Бобринеччини, що вплинули на розвиток місцевого суспільства
 
Робота учасниці конкурсу
Робота учасниці конкурсуРобота учасниці конкурсу
Робота учасниці конкурсу
 
Cлов’янській писемності – 1150 років
Cлов’янській писемності – 1150 роківCлов’янській писемності – 1150 років
Cлов’янській писемності – 1150 років
 
мистецтво 19 ст теорія
мистецтво 19 ст теоріямистецтво 19 ст теорія
мистецтво 19 ст теорія
 
«Донбас»: переPROчитання образу
«Донбас»: переPROчитання образу«Донбас»: переPROчитання образу
«Донбас»: переPROчитання образу
 
7 чудес України
7 чудес України7 чудес України
7 чудес України
 
ніжин
ніжинніжин
ніжин
 
проект видатні постаті вітчизняної культури
проект   видатні постаті вітчизняної культурипроект   видатні постаті вітчизняної культури
проект видатні постаті вітчизняної культури
 
Новгород-Сіверський – любов моя
Новгород-Сіверський – любов мояНовгород-Сіверський – любов моя
Новгород-Сіверський – любов моя
 
Куди б мене дорога не вела
Куди б мене дорога не велаКуди б мене дорога не вела
Куди б мене дорога не вела
 
Полтавський феномен
Полтавський феноменПолтавський феномен
Полтавський феномен
 
490,23.docx
490,23.docx490,23.docx
490,23.docx
 
Київ тепер і колись
Київ тепер і колисьКиїв тепер і колись
Київ тепер і колись
 
Робота учасника конкурсу
Робота учасника конкурсуРобота учасника конкурсу
Робота учасника конкурсу
 
Pavlo chubunskuy
Pavlo chubunskuyPavlo chubunskuy
Pavlo chubunskuy
 
Співець народної долі
Співець народної доліСпівець народної долі
Співець народної долі
 
Найцікавіші міста Черкащини
Найцікавіші міста ЧеркащиниНайцікавіші міста Черкащини
Найцікавіші міста Черкащини
 
82988.pptx
82988.pptx82988.pptx
82988.pptx
 
7 чудес України
 7 чудес України 7 чудес України
7 чудес України
 
київ вічний і величний»3
київ вічний і величний»3київ вічний і величний»3
київ вічний і величний»3
 

More from Cshkilniy (20)

10
1010
10
 
08
0808
08
 
08
0808
08
 
07
0707
07
 
28.04.2021. 3
28.04.2021. 328.04.2021. 3
28.04.2021. 3
 
28.04.2021.2
28.04.2021.228.04.2021.2
28.04.2021.2
 
28.04.2021
28.04.202128.04.2021
28.04.2021
 
6,03,2021
6,03,20216,03,2021
6,03,2021
 
21.02.21.2
21.02.21.221.02.21.2
21.02.21.2
 
21.02.21
21.02.2121.02.21
21.02.21
 
6.02.2020
6.02.20206.02.2020
6.02.2020
 
18.10
18.1018.10
18.10
 
5.10
5.105.10
5.10
 
1,10
1,101,10
1,10
 
30.09
30.0930.09
30.09
 
Toys
ToysToys
Toys
 
29.09
29.0929.09
29.09
 
29.09
29.0929.09
29.09
 
1
11
1
 
1
11
1
 

Recently uploaded

upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfssuser54595a
 
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»tetiana1958
 
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxАвтомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxvitalina6709
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяAdriana Himinets
 

Recently uploaded (6)

Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
 
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptxЇї величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
 
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
 
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxАвтомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
 

88

  • 1. Тема: Подорожуємо вулицями Харкова. Таємниці Москалівки Мета: Навчальна: познайомити учнів з історією рідного міста та його вулиць, діяльністю видатниххарківських учених, співаків, композиторів, архітекторів, письменників, віршами українських поетів про Харків. Розвивальна: розвивати логічне та творче мислення учнів, навички висловлювання й узагальнення своїх думок, виразного читання ліричних творів. Виховна: виховувати в учнів патріотичні почуття до історії та культурного життя рідного міста, позитивне ставлення до української мови та народної культури, формувати естетичні смаки школярів, створювати умови для розширення пізнавальнихінтересів у процесіпрактичного застосування знань. Обладнання:тексти творів, записина дошці, карта районів міста, фотографій краєвидів Москалівки, Гольбергівської церкви, будинку сім’ї К. Шульженко, І. Дунаєвського, аудіозаписипісні К. Шульженко «Синий платочек» та пісні з кінофільму «Весёлые ребята», уривок з п’єси «Шельменко-денщик» Г. Квітки-Основ’яненка, гімн Жовтневого району, «Пісня про Харків» митрополита Харківського і Богодухівського Никодима. Тип уроку: узагальнення і систематизація навчального матеріалу Форма уроку: урок-екскурсія Міжпредметні зв’язки: історія України та художня культура. ХІД УРОКУ: І. Організаційний момент (1 хв.) Вступне слово вчителя У народі говорять: “Слова щирого вітання дорожчі частування”. Усміхніться – і до вас прийде радісний настрій. Хочу, щоб ви були впевнені в собі й задоволені собою. А людина тільки тоді може бути задоволена, коли досягає певних успіхів, долаючи перешкоди. Сьогодні ми проведемо незвичайний урок. Ми хочемо запросити вас на історично-літературну екскурсію «Подорожуємо вулицямиХаркова. Таємниці
  • 2. 1 Москалівки». Ми бажаємо вам терпіння, добра та успіху. Нехай Ваші знання стануть вірними супутниками на стежках віртуальної мандрівки. Усього найкращого! ІІ. Мотивація навчальної діяльності (2 хв.) Бесіда У кожної людини є дві Батьківщини – велика і мала. Що ми можемо назвати великою Батьківщиною? Правильно, велика Батьківщина – країна, де ми живемо, Україна. Україна - рідний край Рідне поле, зелений гай Рідне місто й рідна хата Рідне небо й рідна мати. Наша рідна Україна має славну і давню історію, прекраснумову і високу культуру. А що називається малою Батьківщиною? Мала Батьківщина – це місто Харків: В вільній державі наш Харків існує: Вчиться, будує, співає, працює… Хай вам щастить, дорогі харків’яни, Вічно любов і добро будуть з вами! Надія Акімова Проблемне питання Для чого людина повинна знати історію рідного краю, міста, де вона народилася і живе? ІІ. Оголошення теми та очікуваних результатів уроку (5 хв.) Бесіда На сьогоднішньому уроці ми звернемося до сторінок історії, народних прислів’їв та поезій про рідний край. Готуючись до уроку, ви опрацювали багато матеріалу, і тому я пропонуювам сьогодніпочеснуроль екскурсоводів вулицями Харкова, розкрититаємниці Москалівки, «села посеред міста», яке подарувало геніїв культури та науки.
  • 3. 2 Сформулювати мету сьогоднішнього заняття – до снаги кожному з вас. Спробуйте сформулювати мету, скориставшись формулою “На сьогоднішньому уроці ми дізнаємося про ....” Учні формулюють очікувані результати. На сьогоднішньому уроці ми подорожуватимемо залами:  Москалівка. Історія виникненнята заселення частиниміста;  розвиток промисловості. Перші заводи;  найстаріший залізобетонний храм Г. Гольберга;  початок кар’єри К. Шульженко та І. Дунаєвського;  життєвий і творчий шлях Г. Квітки-Основ’яненка. Робота в групах. Дидактична гра “Склади прислів’я”. Учні повинні скласти прислів’я і пояснити їх повчальний зміст. Група 1 Рідний край – умій за неї постояти. Батьківщина – мати, земний рай. Група 2 Кожному мила хто в своєму домі. Добре тому, своя сторона. Група 3 Людина без Вітчизни, хоч помирай. За рідний край як соловей без пісні. III. Процесуально-діяльнісний етап (20 хв.) Віртуальна подорож залами Виступи учнів Перша зала «Москалівка.Історія виникненнята заселення частини міста» Дивно, але недалеко від Успенського соборудо цьогочасу зберігся район, схожий на село посеред мегаполісу. Вперше місце майбутньої Моска-лівки згадується в середині XVIII століття в книзі «Роспись церковных приходов».
  • 4. 3 Ніяких москалів тут ще не було, а за річкою Харків було всього 16 будинків. Там, де пізніше побудують звивисту вулицю Зайківську (зараз 1-ої Кінної армії), проходив обороннийрубіжна підступах до Харківської фортеці - тому, кажуть, вона такою кривою і вийшла. Москалі прийшли сюди на початку XIX століття. Тоді ці землі належали багатому купцеві - старообрядцю Федоту Карпову. Продати їх харківським селянам для землеробстваневийшло - ґрунт на ділянках був поганий, піщаний (місце за схожість з пустелею навіть прозвали " Аравія ") І тоді купець, щоб добро не пропадало, вирішив роздати наділи москалям . — Москалі - це люди, які були відставними солдатами, що 25 років провели на службі. У них нічого не було, - розповідає краєзнавець Максим Розенфельд. Свій армійськийпобут вонипринеслив Москалівку, що спочатку неабияк лякало місцевих жителів. Так у району з'явилася слава не зовсім безпечного та сумнівного. Додають турботи ще й цигани, які охоче перебираються на дешеві землі за річкою. Оскільки територія належала родинікупців - старообрядців, вони побудували церкву, біля якої селилися їх однодумці. Але вже до середини XIX століття колишні солдати і старообрядці були основними жителями Москалівки. Оскільки, земля була дешевою, а до центру міста близько, тут охоче селилися різночинці - службовці, вчителі, лікарі, та інша інтелігентна, але небагата публіка, якій не по кишені було оплачувати проживання в Нагірному районі. (Додаток А) Друга зала «Розвиток промисловості. Перші заводи» Аж до кінця XIX століття район був переважно дерев'яним. Вулиці, особливо розташованіближче до річки, навесні і восени потопали у багнюці. Міська управа неодноразово виділяла кошти для осушення Москалівських боліт, але гроші дивним чином зникали. Доріг тут не було. Головну вулицю Велику Москалівку - нині Жовтневої революції – замостилибруківкою тільки в 1885 році.
  • 5. 4 На цій головній вулиці району і почали будуватися підприємства, а також перші кам'яні будинки купців і заводчиків. Перший завод - з виготовлення кахельних плит - відкрився на Москалівській, 87, у 1869 році виникли чавуноливарнийі свічково-восковийзаводи. НаприкінціXIX століття неподалік почав працювати чавуноливарний та механічний завод фонДітмара - в майбутньому знаменитий завод виробництва обладнання для гірничої промисловості " Світло шахтаря". (Додаток Б) Деякі будівлі , побудованізаможними городянамизбереглися й донині. Наприклад , оригінальна одноповерхова будівля за адресою Жовтневої революції, 20, де в 1872 році жив купець Булгаков. Хоча будинок кілька разів перебудовувався, він зберіг свою самобутність і належить до числа пам'яток архітектури міста. (Додаток Б) — Тут, біля старого будинку, в 1869 році було встановлено першу на Москалівці поштову скриньку, - зазначив харківський краєзнавець Георгій Нікольський у своєму блозі. А ось сусідній будинок № 22 цікавий тим, що з початку XX століття і донині в ньому знаходиться аптека , де спочатку жив провізор. (Додаток Б) Третя зала «Найстаріший залізобетонний храм Г. Гольберга» Але не лише будинками, заводами славиться архітектура Москалівки. Який харків'янин не знає Трьохсвятительську ( в народі - Гольбергівську ) церкву? Один з найстаріших храмів міста був побудований заможним купцем Григорієм Гольбергом. І побудований неспроста. Дуже багатий городянин Григорій мріяв стати головою купецького товариства . Але на шляху стало його віросповідання - єврей в ті часи таку посаду обійняти не міг. І «амбіційний іновірець» вирішив похреститися, а в подарунок спорудив православнуцеркву- Трьохсвятительськийхрам. Слід зазначити, що в процесі будівництва (в 1904 році) вперше в Харкові застосували залізобетон, тому будівля була порожнюю і просторою всередині, без колон. Трьохсвятительський храм названий на згадку про високошанованих на
  • 6. 5 Слобожанщині патріархів православної церкви: Василя Великого, Григорія Богослова, Іоанна Златоуста, кожен з яких канонізований як Вселенський учитель. Ймовірно, на вибір назви храму вплинув той факт, що один з ініціаторів створення цієї церкви, Григорій Гольберг, мав братів Івана та Василя, тобто імена трьох братів збіглися з іменами трьох святителів. (Додаток В) Жив купець навпроти - зараз в чудовомубудинкув стилі модернрозміщується міська санстанція. (Додаток В) Четверта зала «Початок кар’єри К. Шульженко та І. Дунаєвського» Незважаючи на всі чудеса архітектури, Москалівка славиться не лише своїми будівлями, але й людьми. Тут жили естрадна зірка Клавдія Шульженко, композитор Ісаак Дунаєвський. Виконувати народні пісні Клавдія почала з кінця 1920 -х років. У 1923 році дебютувала як співачка з романсом «Зірки на небі». У 1939 році Шульженко стала лауреатом Першого Всесоюзного конкурсу артистів естради. З першого дня Великої Вітчизняної війни виступає перед солдатами Ленінградського фронту прямо на передовій. Під час блокади міста К. Шульженко дала понад 500 концертів для солдатів. За виконання фронтових пісень «Синий платочек», «Давай закурим», «Друзья-однополчане» Клавдія Шульженко була нагороджена медаллю. (Додаток Г) Неподалік, на Греківській, жив Ісаак Дунаєвський. Майбутній композитор вчився напалітурника і паралельно - у гімназії . Практично сусіди за місцем проживання, Дунаєвський і Шульженко познайомилися не на Москалівці, а в театрі Синельникова на Дарвіна. Але можна припустити, що майбутні зірки не раз проводиливечориу кого-небудь в будинку за заняттями музикою . Дунаєвський — один із творців радянської оперети, автор 12 творів у цьому жанрі.
  • 7. 6 Стиль Дунаєвського склався на основі міської пісенної й інструментальної побутової музики, а також тісно пов'язанийз оперетоюй джазом. Композитор створив новий тип масової пісні. Це пісні-марші: («Марш весёлых ребят», «Песня о Каховке», «Спортивный марш», «Песня о весёлом ветре», «Марш энтузиастов»), характерноюрисоюякихєдинаміка пружнихритмів, загальний мажорний колорит. (звучить музика з кінофільму «Весёлые ребята») (Додаток Ґ) Фізкультхвилинка (1 хв) Комплекс вправ гімнастики для очей 1. Швидко покліпати очима, заплющити очі та посидіти спокійно, повільно рахуючи до 5. Повторити 4 -5 разів. 2. Міцно замружити очі. Порахувати до 3, відкрити очі та подивитися вдалечінь. Порахувати до 5. Повторити 4 – 5 разів. 3. У середньому темпі проробити 3 – 4 кругових рухів очима в правий бік, стільки ж само - у лівий. Розслабивши очні м’язи, подивитися вдалечінь – на рахунок 1 – 6. Повторити 1 – 2 рази. П’ята зала: Життєвий і творчий шлях Г. Квітки-Основ’яненка Далі, Москалівською вулицею розташовувалося приміськеселищеОснова, яке потім з’єдналося з містом. Ім’я цього поселення носив прозаїк української літератури Г.Ф. Квітка-Основ’яненко. Утни, батьку, орле сизий! Нехай я заплачу, Нехай своюУкраїну Я ще раз побачу. Т.Г. Шевченко «До Основ’яненка» Чудовим представником української літератури є Григорій Федорович Квітка-Основ’яненко (1778-1843), який походив із козацького роду. Він народився 18 листопада на хуторі Основа, що поблизу Харкова, цим пояснюється його псевдонім Основ’яненко. Це цікаво: Рід Квітки — один з найстаріших і найвідоміших у
  • 8. 7 Слобідській Україні й у Харкові. У цьому роді були помітні, з одного боку, релігійні, з другого — науково-літературні інтереси, що вплинуло на формування світогляду Г.Ф. Квітки-Основ’яненка. Г.Ф. Квітка-Основ’яненко був активним громадським діячем: займав посаду харківського повітового предводителя дворянства, посаду голови кримінальної палати, відігравав важливу роль в Благодійному товаристві, був ініціатором відкриття в Харкові інституту шляхетних дівчат, кадетського корпусу, бібліотеки, був одним із співредакторів у Харкові “Украинского вестника”, при його участі було організовано альманах “Утренняя звезда”, що видавався в Харкові. Літературну діяльність Г.Ф. Квітка-Основ’яненко почав у 1816 році. Він був основоположником художньої прозив новійукраїнській літературі. Його перу належить багато повістей і оповідань, серед яких: «Конотопська відьма», «Солдатський патрет», «Маруся», «Козир-дівка», «Сердешна Оксана». А в 30-х роках він написав книгу “Малороссийские повести, рассказываемые Грицьком Основьяненком”, які мали великий успіх та дали Квітці-Основ’яненкові справжнє літературне ім’я. Популярність письменникові принесли також комедії “Приїжджий із столиці”, “Дворянські вибори”, “Шельменко — волосний писар”. П’єси “Сватання на Гончарівці” і “Шельменко-денщик” досі не сходять зі сцени багатьох театрів. (Демонструється сцена з п’єси “Шельменко-денщик”) Помер Г.Ф. Квітка-Основ’яненко 1843 року в Харкові. Був похований на кладовищі на Холодній горі, пізніше прах і пам’ятник перенесено на міське кладовище (вул. Пушкінська). Відомий український письменник Григорій Федорович Квітка-Основ’яненко зробив чудовий внесок у розвиток культури і народної освіти Харкова. Це важливо: У Харкові є багато місць, які нагадують про видатного земляка. Його ім’я носять парк культури та відпочинку, вулиця в центрі міста, одна з середніх шкіл. У харківському театрі ім. Т.Г. Шевченка є громадський музей
  • 9. 8 письменника. На вулиці Квітки-Основ’яненкавстановлено пам’ятнудошкудо 200-річчя з дня його народження. (Додаток Д) IV. Рефлексія (10 хв.) 1. Робота в групах: Група 1. Складання сенкана «Москалівка та її таємниці». Група 2. Створення асоціативного грона до поняття «Москалівка». Група 3. Скласти проект президентської програми з теми «Що необхідно зробити, щоб Харків став сучасним європейським містом?» 2. Метод «Мікрофон». Продовжити речення, написане на дошці «Для мене Харків – це …» 3. Оцінювання учнями власного психологічного стану та участі в роботі групи (використання індивідуальної картки): Картка самооцінки роботи на уроці (Додаток Е) Учитель: Харків нам силу й натхнення дає. Горді ми з того, що ми – харків’яни, Ми ще прославимо місто моє. V. Оцінювання з участю учнів (3 хв.) VI. Домашнє завдання (диференційоване) (2 хв.) 1. Самостійно знайти та вивчити напам’ять поезію про Харків, зробити її ідейно-художній аналіз. 2. Скласти акровірш «Харків – зірка України». 3. Написати твір-мініатюру на тему: «Мандруючи вулицями міста…» Звучить пісня «Харкове мій»
  • 18. № Як я працював на уроці Коментар учня Оцінка 1 Я висловлювавновіідеї 2 Я співробітничавз іншими, коли ми працювали в групі над досягненням загальнихцілей 3 Зможу скласти узагальнюючурозповідь 4 Настрій на уроці, мої очікування