1. 1
Тема : Кругообіг кисню в проироді. Використання кисню. Біологічна
роль. Захист проекту «Значення хімічних елементів для росту та
розвитку рослин. Якіелементи потрібні нашим зеленим друзям?»
Мета: Узагальнити і систематизуати знання про поширення Оксигену в
природі (в земній корі, атмосфері); формування поняття про колообіг
Оксигену в природі, планетарне значення рослин; формування навичок
експериментальної роботи в галузі природничо-математичних наук; розвиток
вміння складати хімічні рівняння, знаходити масові частки хімічних
елементів в речовинах; розвиток вміння проводити аналіз, узагальнювати,
робити висновки; розвиток вміння працювати з підручником, з
діаграмами;виховання екологічного мислення, шанобливого ставлення до
природи; виховання культури праці; виховання соціальної компетентності
аналізувати результати роботи по презентації проектів, розвивати вміння
порівнювати
Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д.І. Менделєєва,
таблиця розчинності,комп’ютер, плакати «Кругообіг кисню в природі»,
«Гроно знань», «використання кисню»,.
Базові поняття: кисень, Оксиген, елементи , прості речовини, каталізатори
типи хімічних реакцій.
Тип уроку: узагальнення знань.
Методи навчання: словесні – бесіда, практичні – виконання вправ,
репродукивні, частково-пошукові, творчі.
Структура уроку
І. Організаційний етап…………………………………………………….3хв.
ІІ. Перевірка домашнього завдання та актуалізація опорних
знань……………………………………………………………………….. 7хв.
ІІІ. Повідомлення теми…………………………………………….……...5хв.
ІV . Узагальнення та систематизація знань (презентація проектів) ….. 25 хв.
V. Домашнє завдання………………………………………………………3хв.
VІ. Підбиття підсумків……………………………………………………..7хв.
2. 2
Хід уроку
І. Організаційний етап
Перевіряється готовність учнів до уроку, створення робочогонастрою.
Зібратись разом – це початок,
триматись разом – це прогрес,
працювати разом - це успіх.
Генрі Форд
I. Організаційний етап
Організаціякласу епіграф;
«Життя нічого не дає без праці» (В. Шекспір)
налаштуванняна роботу;
перевірка наявності підручників, зошитів, щоденників,
канцелярського обладнання.
ІІ. Перевірка домашнього завдання та актуалізація опорнихзнань:
Паралельно: комп’ютернетестування (для слабших).
Задача1.
Визначити масові частки елементів Оксигену та Нітрогену в амоній нітраті
(NH4NO3 амоніачна селітра).
Дано Розв’язання
NH4NO3 W(N) = Ar (N)*2 = 14 *2= 28
W (O) = Ar (O) *3 = 16*3 = 48
W (N) - ?
W ( O) - ? Відповідь: W (N)=28
W(O) = 48
Задача 2. «Гроно знань», використовуючисхему 1.
1. Кисень будова молекули
Кисень фізичні властивості від -183С0 до -219С0
2. Хімічні властивості
S + O2 → …SO2
4P + 5O2 →…2P2O5
3. 3
4 K + O2 →2K2O
2 C2H2 + 5O2 →…4CO2 + 2H2O
Складіть вірно формулиоксидів:
3. Способи добування (лабораторніта промислові)
2KMnO4…→K2MnO4 +MnO2 + O2
2KClO3 …→2KCl + 3O2
2Na NO3…→2NaNO2 + O2
2H2O2…→ 2H2O + O2
2H2O…→2H2 +O2
ислові
Природнє(Cхема 4).
6 CO2 + 6H2O (хлорофіл, світло) → С6H12O6 + 6O2
4. Використання : нааписати рівняння наступних перетворень:
KClO3 →O2→CO→ CO2
5. Значення
6. Для людини
Питання залишилось одне – колообіг кисню в природі Схема 4
Чи є він ?
Як відбувається?
ІІІ. Основначастина
Колообіг кисню полягає …в використанні кисню в процесі дихання
рослинами, тваринами, людиною, під час процесів окиснення та говоріння. В
процесі дихання та горіння виділяється вуглекислий газ CO2, який в
результаті фотосинтезуперетворюється накисень.
Таблиця ІІ.
Висновок *головний постачальник кисню в природі Землі – процес
фотосинтезу.
ІV. Напрошується логічне продовження кількість кисню, що
використовуються (все автомобілі лише годину роботи викидають у повітря
до 600 тис. т Карбон(ІV) оксиду)
Прошу вас до слова про спільну роботу.
Виступ 1.
Наш проект називається «Якіхімічні елементи потрібні рослинам?».
Виконували роботуучні 7 класу.
Після обробки рослин розчинами амоній нітрату, марганцівки
покращився вигляд хлорофітумів не вистачало Нітогену; стан каланхое
4. 4
покращився тільки після обробки розчином суперфосфатом. Цій
рослиніне вистачало Фосфору.
Нітроген - найбільш широко використовуваний макроелемент,
найважливіший будівельний матеріал рослин, який збільшує зелену
(вегетативну) масу рослин і, як наслідок, врожайність. Нітроген бере
участь у створенні білків, як важлива складова частина знаходиться в
нуклеопротеїнах і нуклеїнових кислотах, входить до складу молекули
хлорофілу, вітамінів, алкалоїдів. Серед усіх мінеральних добрив
Нітроген найбільш небезпечні при передозуванні. Ознаки дефіциту
Нітрогену - гальмування росту рослин. В овочевих культур старі
листки набувають жовто-зеленого кольору, у плодових - листя
зафарбовується у червоний колір. Після зав'язування плодів частина їх
осипається, а ті, що залишилися, виростають дрібними з щільною
м'якоттю.
Манган Марганець бере участь в обмінних реакціях в клітинах рослин,
в процесах фотосинтезу, створення хлорофілу, білковому обміні,
синтезі витаміну С (аскорбінової кислоти), посилює накопичення
цукру.
Недостатність марганцю може також проявлятися на високогумусних і
на підзолистих грунтах після їх вапнування.
Ознаки дефіциту марганцю в рослин різні. У картоплі поверхня листка
стає нерівною: прожилки залишаються внизу, а міжжилковий простір
піднімається. В огірка молоді листки набирають світло-зеленого
забарвлення, а на краях - жовтуватого.
Фосфор Фосфор - один з основних макроскладників, що підвищує
врожайність та якість продукції. Завдяки своїй активуючій дії фосфор
відіграє вирішальну роль при фотосинтезі, передачі енергії та водню
(диханні), передачі спадкових властивостей, створенні клітинних
мембран, прискорює перехід рослин до репродуктивної фази розвитку.
Фосфор позитивно впливає на генеративні органи рослини, що
особливо важливо для культур, товарними органами яких є насіння та
плоди (зернові, плодові, ягідні, більшість овочів).
Ознаки дефіциту фосфору: овочеві рослини призупиняють ріст, листки
та молоді стеблини набувають кольору від темно-зеленого до синьо-
5. 5
зеленого. У плодових рослин стебла та окремі листки стають сизо-
рожевимиабо набувають коричнево-зеленого забарвлення.
Цинк
Цинк - важливий біогенний елемент, присутній в живих організмах, що
виконує у рослинному організмі різнобічні функції при рясному
внесенні фосфору, цинк сильно зв'язується у верхніх горизонтах, в
результаті чого може відбуватися цинкове голодування. При
недостатності цинку в рослинах знижується накопичення цукрів,
збільшується кількість органічних кислот, порушується синтез білка.
Ознаки дефіциту цинку: дрібнолистковість (ланцетовидність) і
розеточність. В овочевих культур з'являється плямистість верхніх
листків, які стають жовтуватими, з бронзовим відтінком. В томатів
створюються ненормально дрібні хлоротичні листки, що нагадують
дрібнолистність плодових дерев.
Сульфур бере участь в обміні речовин та перенесенні речовин в
загальних процесах іонної рівноваги у клітинах рослин. Сульфур
входить до складу білків будучи одним з вихідних продуктів для
біосинтезу амінокислот
Ознаки дефіциту Сульфуру: листки набувають світло – зеленого
забарвлення пізніше жовтого частково з червонуватим відтінком. На
відміну від недостатності Нітрогену, який спочатку проявляється на
старих листках недостатність Сульфуру проявляється спочатку на
молодих пагонах. Стебла стають тонкими ламкими задерев’янілими і
жорсткими.
Висновок:
V. Домашнє завдання . § Колообіг кисню. Масові частки елементів в
сполуках Fe2O3 , Fe3O4.
VI. Узагальнення знань. За кросвордом.
Кросворд
Ключеве слово:процес утворення кисню (фотосинтез).
1. хімічний елемент - один з основних макроскладників, що підвищує
врожайність та якість продукції. Завдяки своїй активуючій дії відіграє
6. 6
вирішальну роль при фотосинтезі, передачі енергії та водню (диханні),
передачі спадковихвластивостей (Фосфор).
2. Елемент покращує засвоєння поживних речовин і транспортування
вуглеводів з листків до коренів та репродуктивнихорганів (Бор).
3. Найбільш широко використовуваний макроелемент, найважливіший
будівельний матеріал рослин, який збільшує зелену (вегетативну) масу
рослин(Нітроген).
4. Наука, завданням якої є вивчення круговороту речовин у землеробстві і
виявлення таких заходів впливу на хімічні й біологічні процеси, що
відбуваються в ґрунті та рослині, які сприяють підвищенню
врожайності сільськогосподарських культур і поліпшенню якості
сільськогосподарської продукції (агрохімія).
5. При дефіциті цього елемента листки набувають світло-зеленого
забарвлення, пізніше жовтого, частково з червонуватим відтінком. На
відміну від недостатності азоту, який спочатку проявляється на старих
листках, недостатність сірки проявляється спочатку на молодих
пагонах (Сульфур).
6. Проста речовина що утворюється під час процесу фотосинтезу
(кисень).
7. При дефіциті цього елемента дрібнолистковість (ланцетовидність) і
розеточність (Цинк).
8. Проста речовина, що утворюється з Нітрогену( Азот).
9. При дефіциті цього елементу затримується ріст рослин, молоді листки
стають хлоротичними. При гострому дефіциті листки біліють, і лише
жилки листка на краях залишаються зеленими (Феруму).
10. Простаречовинахімічного елемента
11.VIІ. Підсумки.
Сьогодні на уроці: ми не тільки обговорили питання коло обігу кисню,
значення його, повторилийого властивості,
Представили підсумки роботи за проектом «Які хімічні елементи потрібні
рослинам?», ознайомились з впливом деяких елементів на рослини,
навчились роботи комп’ютерні презентації та випуск газет, а головне
навчились аналізувати стан рослин і надавати їм агрохімічну допомогу та
співпрацювати .
Хочеться завершити урок словами американського дослідника –натураліста
Генрі Дейвід Торо:
7. 7
Як могла б природа бути настільки світлою і прекрасною, якби
призначеннялюдини не було таким же? -
Вчиться, робіть якомога краще, щоб Ви та Ваша діяльність відповідали такій
світлій та прекрасній природі, що оточує нас.
Схема 1. Гроно знань
Схема 2. Гроно знань