SlideShare a Scribd company logo
1 of 6
Download to read offline
Кравченко Людмила Володимирівна, керівник гуртка Миргородської райСЮН
Кравченко Людмила Володимирівна, керівник гуртка Миргородської райСЮН
РОЗРОБКА ЗАНЯТТЯ НА ТЕМУ:
«ЗНАЧЕННЯ ОКРЕМИХ ЕЛЕМЕНТІВ У ЖИТТІ РОСЛИН»
Цілі: з’ясувати значення окремих мікроелементів для росту та розвитку рослин; розвивати допитливість, комунікативні
здібності, логічне мислення, виховувати уважність, активність, бережливе ставлення до природи рідного краю,
здійснювати етичне й моральне виховання.
Обладнання: слайди мультимедійної презентації, схеми.
Базові поняття й терміни: мікроелементи, мезоелементи, макроелементи, ультрамікроелементи, ферменти,
карбоангідраза, дегідрогеназа, фотосинтез, антагоністи.
Форма заняття: круглий стіл.
Міжпредметні зв’язки: хімія, медицина, агрономія.
Девіз: Знатимеш хімію – знатимеш і біологію!
ХІД ЗАНЯТТЯ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
Керівник гуртка. Добрий день, мої дорогі юннати! Вітаю вас із ще одним чудовим днем!
Здається, що в цьому світі немає нічого вічного. Пам’ятайте: «Все тече, все змінюється». Проте на зміну зимі завжди
приходить весна. Ніч, якою б довгою вона не була, скінчиться, настане ранок. Життя кожного з нас не існує саме по собі.
Воно міцно вплетене в тканину загального буття, підпорядковане законам природи – складним і таємничим. Пізнати їх
непросто, але дуже цікаво. Доки існують люди, вони прагнуть глибше пізнати навколишній світ. Нехай їхні мрії
здійсняться! А наша з вами спільна праця принесе задоволення.
Я розраховую на вашу активну роботу і сподіваюся, що дух партнерства допоможе нам у цьому Я бажаю всім нам
успіху!
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНО-ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Повідомлення теми, мети та завдань заняття.
ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Кравченко Людмила Володимирівна, керівник гуртка Миргородської райСЮН
Керівник гуртка. Дослідженнями, що були проведені, я в нашій країні, так і закордоном, встановлено, що до складу
рослини входить близько 70 хімічних елементів. Їх можна поділити на чотири основні групи: мікроелементи,
мезоелементи, макроелементи та ультрамікроелементи.
Жодна рослина не може нормально рости та розвиватися без цих елементів, так як вони входять до складу важливих
ферментів, вітамінів, гормонів та інших фізіологічно активних сполук, що відіграють важливу роль в житті рослин.
Макроелементи регулюють ріст вегетативної маси і визначають величину та якість врожаю, активізують ріст
кореневої системи, підсилюють утворення цукрів та їх рух по тканинах рослини. Мезо- та мікроелементи беруть участь в
процесах синтезу білків, вуглеводів, жирів, вітамінів. Під їх впливом збільшується вміст хлорофілу в листках,
посилюється асимілююча діяльність всієї рослини, покращується процес фотосинтезу. Надзвичайно важливу роль
відіграють мікроелементи у процесах запліднення. Саме ці хімічні елементи позитивно впливають на розвиток насіння.
Під їх впливом рослини стають більш стійкими до несприятливих умов, посухи, зараженню хворобами та шкідниками.
А тепер я пропоную вам з’ясувати значення окремих мікроелементів для росту та розвитку рослин.
Учень 1. Мідь (Купрум) - це один із найменш рухомих важких металів у ґрунті. Вміст міді в ґрунтовому розчині
достатньо високий і коливається від 3 до 135 мг/л. 80% знаходиться в формі розчинних органічних халатів. У тканинах
коренів рослин мідь присутня у формі комплексів, однак до клітин кореневої системи вона потрапляє у дисоційованому
вигляді.
Вміст міді в рослинах із незабруднених територій коливається від 1 до 20 мг/кг сухої маси. Тому концентрація 20
мг/кг – це межа, що відділяє область надлишкового вмісту міді в рослинній сировині. Різні культури мають неоднакову
чутливість і можуть бути розміщені у такому порядку за спадаючою реакцією на мідь: пшениця, ячмінь, овес, кукурудза,
морква, буряк, цибуля, капуста білокачанна. (Демонстрація слайдів презентації). Середню чутливість мають картопля,
томати, конюшина червона, квасоля, соя.
Нестача Купруму у рослин родини Злакових можна виявити за такими ознаками: побіління та підсихання верхівок,
рослина набуває світло-зеленого забарвлення, з’являється так звана «хвороба обробки». З іншого боку, надлишок міді
знижує вміст Феруму у хлоропластах рослин і як наслідок виникає Си-індукованого хлорозу. Мідь є антаногістом Феруму
(заліза).
Кравченко Людмила Володимирівна, керівник гуртка Миргородської райСЮН
Учень 3. Участь міді у метаболізмі рослин полягає в тому, що:
o входить до складу комплексних сполук низькомолекулярними органічними речовинами та протеїнами;
o входить до складу ензимів, які відіграють важливу роль в метаболізмі рослин;
o впливає на проникність судин ксилеми для води і таким чином контролює баланс вологи;
o бере участь у фотосинтезі, диханні, перерозподілі вуглеводнів, побудові стінок клітин;
o контролює утворення ДНК та РНК. Її дефіцит помітно гальмує репродукування рослин (зменшує утворення зерна,
призводить до стерильності спор);
o впливає на механізми, що визначають стійкість до грибкових захворювань.
Мідь сприяє синтезу вітамінів В1, С, Р, РР, Е у рослинах. Нестача міді в організмі рослини призводить до швидкого
руйнування хлорофілу.
Учень 2. Серед усіх важких металів, що містяться у живих організмах, залізу належить провідна роль. Воно входить до
складу ферментів, бере участь в синтезі хлорофілу, у диханні та обміні речовин. Залізо концентрується у хлоропластах,
бере участь в утворенні хлорофілу. До того ж, органічні комплекси заліза приймають участь у перенесенні електронів під
час фотосинтезу. При недостатній кількості заліза в листках рослин порушується утворення хлорофілу, в результаті чого
розвивається хлороз листя (проявляється на молодих верхніх листках та пагонах. Листки втрачають зелений колір,
блідніють та опадають. Це явище спостерігається на карбонатних ґрунтах з високим значенням кислотності за рахунок
мінеральної та хімічної фіксації заліза у вигляді малорозчинних сполук. Найчастіше хлороз можна побачити у плодових
дерев (яблуня, груша. Слива) та овочевих культур (капуста, помідори, картопля). (Демонстрація слайдів презентації).
Надлишок заліза трапляється рідко. При цьому зупиняється ріст кореневої системи та всієї рослини. При надлишку
Феруму листки відмирають та осипаються без видимих змін. При надлишку заліза уповільнюється засвоєння фосфору та
марганцю, тому проявлятимуться ознаки недостатньої кількості цих елементів. Солі заліза здатні знижувати уражаючу
дію гамма-променів.
Учень 4. Рослини поглинають Молібден в основному у вигляді іонів. Він достатньо рухливий внаслідок утворення
органічних амінокислотних комплексів, які були виявлені в сокові ксилеми. У порівнянні з іншими біметалами Молібден
необхідний живим організмам у меншій кількості. Однак за своїм впливом цей хімічний елемент займає одне з провідних
Кравченко Людмила Володимирівна, керівник гуртка Миргородської райСЮН
місць. Основна фізіологічна особливість Молібдену – здатність приймати участь в процесі фіксації атмосферного азоту
бульбочковими бактеріями бобових рослин. Другою важливою фізіологічною особливістю цього хімічного елемента є
участь у відновленні нітратів та синтез амінокислот в рослинах за допомогою ферменту нітротредуктази, до складу якого
він входить.
Молібден позитивно впливає на вуглеводний обмін, синтез хлорофілу, каротину, аскорбінової кислоти, впливає на
інтенсивність окислювально-відновних процесів у рослинах. Після відмирання старого листя він ре утилізується, знову
надходить до молодих органів та включається в біологічний обмін речовин. Молібден бере участь в синтезі білків та
нуклеїнових кислот. Він вступає у взаємодію з фосфором, утворюючи достатньо розчинний фосфорномолібденовий
комплекс, який сприяє збільшенню вмісту в рослинах білкового фосфору і сприяє синтезу нуклеїнових кислот.
При нестачі Молібдену у ґрунті і в рослині гальмується процес відновлення нітратів, уповільнюється синтез амідів,
амінокислот, білків, що призводить до зменшення кількості і якості врожаю.
Учень 5. Марганець входить до складу ферментних систем, що обумовлюють окисно-відновні процеси внутріклітинного
обміну речовин. У залежності від ступеня окислення він сприяє виділенню кисню в процесі фотосинтезу та окисленні
карбонатних кислот у процесі дихання рослин. Крім того марганець сприяє фіксації атмосферного азоту бульбочковими
бактеріями, зростанню кількості амінокислот, сприяє обміну Фосфору РНК та ДНК, а також Фосфору, що входить до
складу фосфоліпідів та нуклеїнових кислот. На сьогодні описано позитивний вплив марганцю на синтез та вміст цукрів в
листках, корінні, стеблах рослин. Цей хімічний елемент відіграє важливу роль у накопиченні крохмалю та аскорбінової
кислоти (вітаміну С) у бульбах картоплі.
У разі нестачі Марганцю порушується транспортування фосфору до наземних органів рослини. Критичний рівень
його недостатності знаходиться в межах 15-25 мг/кг, а шкідлива дія виявляється на рівні 500 мг/кг сухої маси.
Учень 4. Основним джерелом Цинку для рослини є ґрунт. Саме цей хімічний елемент найбільш розчинний ніж інші важкі
метали. Його концентрація коливається від 4 до 270 мкг/л у залежності від типу ґрунту. Вапнування знижує розчинність
цинку та зменшує його доступність до рослин.
Цинк входить до складу ферментів, ростових речовин та хлорофілу. Відомо близько 20 цинковмісних ферментів, без
яких не можливий гідроліз білків, ліпідів, полісахаридів, ефірів фосфорної кислоти, АТФ, а також синтез ауксинів,
Кравченко Людмила Володимирівна, керівник гуртка Миргородської райСЮН
рибосом та ДНК. Універсальним ферментом, у складі якого є цинк, вважають карбоангідразу. Вона міститься в листі
багатьох вищих рослин.
Участь цинку в окислювально-відновних реакціях і регулюванні активності синтезу білка визначає його вплив на
фотосинтез (входить до складу ферменту – дегідрогенази), утворення хлорофілу та ріст рослин. Цинк впливає на синтез
нуклеїнових кислот, а також на зберігання та передачу генетичної інформації.
При дефіциті цинку в рослинах спостерігається посилення окислювальних процесів за рахунок накопичення
пероксиду водню; накопичуються неорганічні фосфати, порушується синтез білків та вуглеводневий обмін.
На сьогодні доведена позитивна дія передпосівної обробки зерен пшениці та цукрового буряка розчином солей та
циковмісними відходами промисловості.
Керівник гуртка. Ми переконалися, що при дефіциті того чи іншого хімічного елемента у рослин спостерігаються
симптоми пошкодження органів. Саме по них діагностується запущена ступінь голодування рослин, яку неможливо
виправити простим внесенням мінеральних добрив. Тому цікавим є метод діагностики живлення рослин по аналізу
клітинного соку, віджатого із черешків рослин (методика К.П. Магницького).
Співвідношення макро- та мікроелементів в процесах життєдіяльності рослин може проявлятися у вигляді
адитивності, синергізму та антагонізму. Таким чином, цинк та залізо, цинк та марганець, мідь та азот, мідь та фосфор,
мідь та калій виступають як антагоністи. Не дивлячись на різницю в кількісній потребі, функція кожного елемента дуже
специфічна, ні один з них не може бути замінений іншим. Нестача будь-якого мікроелемента призводить до порушення
обміну речовин та фізіологічних процесів в рослині, погіршення росту та розвитку, зменшення врожаю та його якості.
При гострому дефіциті елементів живлення у рослин з’являються ознаки голодування. Великі дози мікроелементів
призводять до отруєння рослин.
ІV. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ ЗАНЯТТЯ
Керівник гуртка. Ось і добігло кінця наше заняття, в ході якого ми неодноразово пересвідчилися, що життя людини
невіддільне від долі природи. Тож нехай завжди у ваших душах живе нев’янучий цвіт до природи рідного краю. Любіть,
охороняйте й доглядайте за рослинами.
Я дякую вам за співпрацю! До побачення!

More Related Content

Viewers also liked

Правила поведінки в природі
Правила поведінки в природіПравила поведінки в природі
Правила поведінки в природіYulia Karpenko
 
Правила поведінки в природі
Правила поведінки в природіПравила поведінки в природі
Правила поведінки в природіFursovaNanja
 
Виховний захід "Екологія природи - екологія душі" Ященко В.М.
Виховний захід "Екологія природи - екологія душі" Ященко В.М.Виховний захід "Екологія природи - екологія душі" Ященко В.М.
Виховний захід "Екологія природи - екологія душі" Ященко В.М.Yulia Karpenko
 
Український сувенір 1
Український сувенір 1Український сувенір 1
Український сувенір 1Yulia Karpenko
 
Птахоїд - голіаф
Птахоїд - голіафПтахоїд - голіаф
Птахоїд - голіафYulia Karpenko
 
Біологічний олімп
Біологічний олімпБіологічний олімп
Біологічний олімпYulia Karpenko
 
Intel ЕКО Україна - 2016
Intel ЕКО Україна - 2016Intel ЕКО Україна - 2016
Intel ЕКО Україна - 2016Yulia Karpenko
 
ХХ Білоруська конференція учнів
ХХ Білоруська конференція учнівХХ Білоруська конференція учнів
ХХ Білоруська конференція учнівYulia Karpenko
 
VIІІ Міжнародний еколого-оздоровчий конкурси «Веломанія»
VIІІ Міжнародний еколого-оздоровчий конкурси «Веломанія»VIІІ Міжнародний еколого-оздоровчий конкурси «Веломанія»
VIІІ Міжнародний еколого-оздоровчий конкурси «Веломанія»Yulia Karpenko
 
Фотоконкурс "Моя країна - Укаїно!"
Фотоконкурс "Моя країна - Укаїно!"Фотоконкурс "Моя країна - Укаїно!"
Фотоконкурс "Моя країна - Укаїно!"Yulia Karpenko
 
Наукова палітра
Наукова палітраНаукова палітра
Наукова палітраYulia Karpenko
 
Заочний міжнародний конкурс «Енергозберігаючі традиції народів України та Мол...
Заочний міжнародний конкурс «Енергозберігаючі традиції народів України та Мол...Заочний міжнародний конкурс «Енергозберігаючі традиції народів України та Мол...
Заочний міжнародний конкурс «Енергозберігаючі традиції народів України та Мол...Yulia Karpenko
 
День зустрічі птахів 2015
День зустрічі птахів 2015День зустрічі птахів 2015
День зустрічі птахів 2015Yulia Karpenko
 
Презентація вчителя до проекту "Краса Землі моєї"
Презентація вчителя до проекту "Краса Землі моєї"Презентація вчителя до проекту "Краса Землі моєї"
Презентація вчителя до проекту "Краса Землі моєї"FursovaNanja
 
презентація папороті
презентація папоротіпрезентація папороті
презентація папоротіvikadin
 
Фотоальбом - краса Землі моєї
Фотоальбом - краса Землі моєїФотоальбом - краса Землі моєї
Фотоальбом - краса Землі моєїFursovaNanja
 
Хвойні рослини 3 клас презентація
Хвойні рослини 3 клас презентаціяХвойні рослини 3 клас презентація
Хвойні рослини 3 клас презентаціяYulia Novichenko
 
Антибактеріальні властивості лікарських рослин
Антибактеріальні властивості лікарських рослинАнтибактеріальні властивості лікарських рослин
Антибактеріальні властивості лікарських рослинYulia Karpenko
 
Виготовлення аплікації «Холодна осінь»
Виготовлення аплікації «Холодна осінь»Виготовлення аплікації «Холодна осінь»
Виготовлення аплікації «Холодна осінь»Yulia Karpenko
 

Viewers also liked (20)

Правила поведінки в природі
Правила поведінки в природіПравила поведінки в природі
Правила поведінки в природі
 
Правила поведінки в природі
Правила поведінки в природіПравила поведінки в природі
Правила поведінки в природі
 
Виховний захід "Екологія природи - екологія душі" Ященко В.М.
Виховний захід "Екологія природи - екологія душі" Ященко В.М.Виховний захід "Екологія природи - екологія душі" Ященко В.М.
Виховний захід "Екологія природи - екологія душі" Ященко В.М.
 
Український сувенір 1
Український сувенір 1Український сувенір 1
Український сувенір 1
 
INFOMATRIX2016
INFOMATRIX2016INFOMATRIX2016
INFOMATRIX2016
 
Птахоїд - голіаф
Птахоїд - голіафПтахоїд - голіаф
Птахоїд - голіаф
 
Біологічний олімп
Біологічний олімпБіологічний олімп
Біологічний олімп
 
Intel ЕКО Україна - 2016
Intel ЕКО Україна - 2016Intel ЕКО Україна - 2016
Intel ЕКО Україна - 2016
 
ХХ Білоруська конференція учнів
ХХ Білоруська конференція учнівХХ Білоруська конференція учнів
ХХ Білоруська конференція учнів
 
VIІІ Міжнародний еколого-оздоровчий конкурси «Веломанія»
VIІІ Міжнародний еколого-оздоровчий конкурси «Веломанія»VIІІ Міжнародний еколого-оздоровчий конкурси «Веломанія»
VIІІ Міжнародний еколого-оздоровчий конкурси «Веломанія»
 
Фотоконкурс "Моя країна - Укаїно!"
Фотоконкурс "Моя країна - Укаїно!"Фотоконкурс "Моя країна - Укаїно!"
Фотоконкурс "Моя країна - Укаїно!"
 
Наукова палітра
Наукова палітраНаукова палітра
Наукова палітра
 
Заочний міжнародний конкурс «Енергозберігаючі традиції народів України та Мол...
Заочний міжнародний конкурс «Енергозберігаючі традиції народів України та Мол...Заочний міжнародний конкурс «Енергозберігаючі традиції народів України та Мол...
Заочний міжнародний конкурс «Енергозберігаючі традиції народів України та Мол...
 
День зустрічі птахів 2015
День зустрічі птахів 2015День зустрічі птахів 2015
День зустрічі птахів 2015
 
Презентація вчителя до проекту "Краса Землі моєї"
Презентація вчителя до проекту "Краса Землі моєї"Презентація вчителя до проекту "Краса Землі моєї"
Презентація вчителя до проекту "Краса Землі моєї"
 
презентація папороті
презентація папоротіпрезентація папороті
презентація папороті
 
Фотоальбом - краса Землі моєї
Фотоальбом - краса Землі моєїФотоальбом - краса Землі моєї
Фотоальбом - краса Землі моєї
 
Хвойні рослини 3 клас презентація
Хвойні рослини 3 клас презентаціяХвойні рослини 3 клас презентація
Хвойні рослини 3 клас презентація
 
Антибактеріальні властивості лікарських рослин
Антибактеріальні властивості лікарських рослинАнтибактеріальні властивості лікарських рослин
Антибактеріальні властивості лікарських рослин
 
Виготовлення аплікації «Холодна осінь»
Виготовлення аплікації «Холодна осінь»Виготовлення аплікації «Холодна осінь»
Виготовлення аплікації «Холодна осінь»
 

Similar to Значення окремих елементів в житті рослин

презентаці гринчишин м.
презентаці гринчишин м.презентаці гринчишин м.
презентаці гринчишин м.ZSchool1
 
лекция екологія
лекция екологіялекция екологія
лекция екологіяmashtaler
 
план конспект 7 клас узагальнення
план конспект 7 клас узагальненняплан конспект 7 клас узагальнення
план конспект 7 клас узагальненняCshkilniy
 
мінеральні добрива
 мінеральні добрива мінеральні добрива
мінеральні добриваIngulcik
 
благодир б.п.
благодир б.п.благодир б.п.
благодир б.п.bogdanblagodir
 
Хуйня.pptx
Хуйня.pptxХуйня.pptx
Хуйня.pptxXMEN46
 
шкідники плодових культур
шкідники плодових культуршкідники плодових культур
шкідники плодових культурСана Петрова
 
Хвороби соняшника_Darmenko Оleg
Хвороби соняшника_Darmenko ОlegХвороби соняшника_Darmenko Оleg
Хвороби соняшника_Darmenko Оlegagromedicina
 
Презентація:Органічні сполуки
Презентація:Органічні сполукиПрезентація:Органічні сполуки
Презентація:Органічні сполукиsveta7940
 
Лекція_5.1_Фармботаніка.ppt
Лекція_5.1_Фармботаніка.pptЛекція_5.1_Фармботаніка.ppt
Лекція_5.1_Фармботаніка.pptolesya22
 
Застосування біопроепаратів для захисту та підвищення урожайності в овочівництві
Застосування біопроепаратів для захисту та підвищення урожайності в овочівництвіЗастосування біопроепаратів для захисту та підвищення урожайності в овочівництві
Застосування біопроепаратів для захисту та підвищення урожайності в овочівництвіNataella
 
мінеральні добрива урок на конкурс
мінеральні добрива урок на конкурсмінеральні добрива урок на конкурс
мінеральні добрива урок на конкурсОксана Чепиль
 
Використання фітогормонів для укорінення живців,прискорення дозрівання плодів...
Використання фітогормонів для укорінення живців,прискорення дозрівання плодів...Використання фітогормонів для укорінення живців,прискорення дозрівання плодів...
Використання фітогормонів для укорінення живців,прискорення дозрівання плодів...Olegovna
 
пPезентация
пPезентацияпPезентация
пPезентацияyaniva-kat
 

Similar to Значення окремих елементів в житті рослин (20)

презентаці гринчишин м.
презентаці гринчишин м.презентаці гринчишин м.
презентаці гринчишин м.
 
лекция екологія
лекция екологіялекция екологія
лекция екологія
 
план конспект 7 клас узагальнення
план конспект 7 клас узагальненняплан конспект 7 клас узагальнення
план конспект 7 клас узагальнення
 
мінеральні добрива
 мінеральні добрива мінеральні добрива
мінеральні добрива
 
благодир б.п.
благодир б.п.благодир б.п.
благодир б.п.
 
біолоігія 1
біолоігія 1біолоігія 1
біолоігія 1
 
Хуйня.pptx
Хуйня.pptxХуйня.pptx
Хуйня.pptx
 
1
11
1
 
шкідники плодових культур
шкідники плодових культуршкідники плодових культур
шкідники плодових культур
 
Biolog 2012
Biolog 2012Biolog 2012
Biolog 2012
 
Хвороби соняшника_Darmenko Оleg
Хвороби соняшника_Darmenko ОlegХвороби соняшника_Darmenko Оleg
Хвороби соняшника_Darmenko Оleg
 
Презентація:Органічні сполуки
Презентація:Органічні сполукиПрезентація:Органічні сполуки
Презентація:Органічні сполуки
 
Лекція_5.1_Фармботаніка.ppt
Лекція_5.1_Фармботаніка.pptЛекція_5.1_Фармботаніка.ppt
Лекція_5.1_Фармботаніка.ppt
 
Застосування біопроепаратів для захисту та підвищення урожайності в овочівництві
Застосування біопроепаратів для захисту та підвищення урожайності в овочівництвіЗастосування біопроепаратів для захисту та підвищення урожайності в овочівництві
Застосування біопроепаратів для захисту та підвищення урожайності в овочівництві
 
перші 30
перші 30перші 30
перші 30
 
перші 30
перші 30перші 30
перші 30
 
мінеральні добрива урок на конкурс
мінеральні добрива урок на конкурсмінеральні добрива урок на конкурс
мінеральні добрива урок на конкурс
 
298
298298
298
 
Використання фітогормонів для укорінення живців,прискорення дозрівання плодів...
Використання фітогормонів для укорінення живців,прискорення дозрівання плодів...Використання фітогормонів для укорінення живців,прискорення дозрівання плодів...
Використання фітогормонів для укорінення живців,прискорення дозрівання плодів...
 
пPезентация
пPезентацияпPезентация
пPезентация
 

More from Yulia Karpenko

Solutions elementary wb
Solutions elementary wbSolutions elementary wb
Solutions elementary wbYulia Karpenko
 
Solutions elementary sb
Solutions elementary sbSolutions elementary sb
Solutions elementary sbYulia Karpenko
 
Longman press focus on advanced english grammar practice 1999
Longman press focus on advanced english grammar practice 1999Longman press focus on advanced english grammar practice 1999
Longman press focus on advanced english grammar practice 1999Yulia Karpenko
 
Click on test_booklet_3_with_key
Click on test_booklet_3_with_keyClick on test_booklet_3_with_key
Click on test_booklet_3_with_keyYulia Karpenko
 
Click on 3_teacher__s_book
Click on 3_teacher__s_bookClick on 3_teacher__s_book
Click on 3_teacher__s_bookYulia Karpenko
 
Click on 3 workbook student's
Click on 3 workbook student'sClick on 3 workbook student's
Click on 3 workbook student'sYulia Karpenko
 
Click on 3 student's book
Click on 3 student's bookClick on 3 student's book
Click on 3 student's bookYulia Karpenko
 
Click on 2 culture clips - Ukraine
Click on 2   culture clips - UkraineClick on 2   culture clips - Ukraine
Click on 2 culture clips - UkraineYulia Karpenko
 
Click on 2 test booklet with keys
Click on 2   test booklet with keysClick on 2   test booklet with keys
Click on 2 test booklet with keysYulia Karpenko
 
Click on 2 student's book
Click on 2   student's bookClick on 2   student's book
Click on 2 student's bookYulia Karpenko
 
Click on test_booklet_1_without_key
Click on test_booklet_1_without_keyClick on test_booklet_1_without_key
Click on test_booklet_1_without_keyYulia Karpenko
 
Click on ukraine book 1
Click on ukraine book 1Click on ukraine book 1
Click on ukraine book 1Yulia Karpenko
 
Aнглійська мова лютий
Aнглійська мова лютийAнглійська мова лютий
Aнглійська мова лютийYulia Karpenko
 
Наші пернаті друзі
Наші пернаті друзі Наші пернаті друзі
Наші пернаті друзі Yulia Karpenko
 
Зимуючі птахи
Зимуючі птахиЗимуючі птахи
Зимуючі птахиYulia Karpenko
 

More from Yulia Karpenko (20)

Solutions elementary wb
Solutions elementary wbSolutions elementary wb
Solutions elementary wb
 
Solutions elementary sb
Solutions elementary sbSolutions elementary sb
Solutions elementary sb
 
Longman press focus on advanced english grammar practice 1999
Longman press focus on advanced english grammar practice 1999Longman press focus on advanced english grammar practice 1999
Longman press focus on advanced english grammar practice 1999
 
Click on test_booklet_3_with_key
Click on test_booklet_3_with_keyClick on test_booklet_3_with_key
Click on test_booklet_3_with_key
 
Click on 3_teacher__s_book
Click on 3_teacher__s_bookClick on 3_teacher__s_book
Click on 3_teacher__s_book
 
Click on 3 workbook student's
Click on 3 workbook student'sClick on 3 workbook student's
Click on 3 workbook student's
 
Click on 3 student's book
Click on 3 student's bookClick on 3 student's book
Click on 3 student's book
 
Click on 2 wb tb
Click on 2   wb tbClick on 2   wb tb
Click on 2 wb tb
 
Click on 2 culture clips - Ukraine
Click on 2   culture clips - UkraineClick on 2   culture clips - Ukraine
Click on 2 culture clips - Ukraine
 
Click on 2 test booklet with keys
Click on 2   test booklet with keysClick on 2   test booklet with keys
Click on 2 test booklet with keys
 
Click on 2 workbook
Click on 2   workbookClick on 2   workbook
Click on 2 workbook
 
Click on 2 student's book
Click on 2   student's bookClick on 2   student's book
Click on 2 student's book
 
Click on test_booklet_1_without_key
Click on test_booklet_1_without_keyClick on test_booklet_1_without_key
Click on test_booklet_1_without_key
 
Click on ukraine book 1
Click on ukraine book 1Click on ukraine book 1
Click on ukraine book 1
 
Click on 1 wb
Click on 1 wbClick on 1 wb
Click on 1 wb
 
Click on 1 sb
Click on 1 sbClick on 1 sb
Click on 1 sb
 
Across Cultures TB
Across Cultures TBAcross Cultures TB
Across Cultures TB
 
Aнглійська мова лютий
Aнглійська мова лютийAнглійська мова лютий
Aнглійська мова лютий
 
Наші пернаті друзі
Наші пернаті друзі Наші пернаті друзі
Наші пернаті друзі
 
Зимуючі птахи
Зимуючі птахиЗимуючі птахи
Зимуючі птахи
 

Recently uploaded

Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"tetiana1958
 
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна ГудаБалади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна ГудаAdriana Himinets
 
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptxГорбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptxOlgaDidenko6
 
Defectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptxDefectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptxOlgaDidenko6
 
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.pptpsychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.pptOlgaDidenko6
 
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішенняПроблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішенняtetiana1958
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxOlgaDidenko6
 
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdfІваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdfhome
 
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdfатестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdfhome
 
Роль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війніРоль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війніestet13
 
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.pptаналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.pptJurgenstiX
 
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptxоцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptxbagniylarisa15
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxOlgaDidenko6
 

Recently uploaded (14)

Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
 
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна ГудаБалади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
 
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptxГорбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
 
Defectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptxDefectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptx
 
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.pptpsychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
 
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішенняПроблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
 
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdfІваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
 
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdfатестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
 
Роль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війніРоль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війні
 
Габон
ГабонГабон
Габон
 
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.pptаналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
 
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptxоцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
 

Значення окремих елементів в житті рослин

  • 1. Кравченко Людмила Володимирівна, керівник гуртка Миргородської райСЮН
  • 2. Кравченко Людмила Володимирівна, керівник гуртка Миргородської райСЮН РОЗРОБКА ЗАНЯТТЯ НА ТЕМУ: «ЗНАЧЕННЯ ОКРЕМИХ ЕЛЕМЕНТІВ У ЖИТТІ РОСЛИН» Цілі: з’ясувати значення окремих мікроелементів для росту та розвитку рослин; розвивати допитливість, комунікативні здібності, логічне мислення, виховувати уважність, активність, бережливе ставлення до природи рідного краю, здійснювати етичне й моральне виховання. Обладнання: слайди мультимедійної презентації, схеми. Базові поняття й терміни: мікроелементи, мезоелементи, макроелементи, ультрамікроелементи, ферменти, карбоангідраза, дегідрогеназа, фотосинтез, антагоністи. Форма заняття: круглий стіл. Міжпредметні зв’язки: хімія, медицина, агрономія. Девіз: Знатимеш хімію – знатимеш і біологію! ХІД ЗАНЯТТЯ І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП Керівник гуртка. Добрий день, мої дорогі юннати! Вітаю вас із ще одним чудовим днем! Здається, що в цьому світі немає нічого вічного. Пам’ятайте: «Все тече, все змінюється». Проте на зміну зимі завжди приходить весна. Ніч, якою б довгою вона не була, скінчиться, настане ранок. Життя кожного з нас не існує саме по собі. Воно міцно вплетене в тканину загального буття, підпорядковане законам природи – складним і таємничим. Пізнати їх непросто, але дуже цікаво. Доки існують люди, вони прагнуть глибше пізнати навколишній світ. Нехай їхні мрії здійсняться! А наша з вами спільна праця принесе задоволення. Я розраховую на вашу активну роботу і сподіваюся, що дух партнерства допоможе нам у цьому Я бажаю всім нам успіху! ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНО-ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ Повідомлення теми, мети та завдань заняття. ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
  • 3. Кравченко Людмила Володимирівна, керівник гуртка Миргородської райСЮН Керівник гуртка. Дослідженнями, що були проведені, я в нашій країні, так і закордоном, встановлено, що до складу рослини входить близько 70 хімічних елементів. Їх можна поділити на чотири основні групи: мікроелементи, мезоелементи, макроелементи та ультрамікроелементи. Жодна рослина не може нормально рости та розвиватися без цих елементів, так як вони входять до складу важливих ферментів, вітамінів, гормонів та інших фізіологічно активних сполук, що відіграють важливу роль в житті рослин. Макроелементи регулюють ріст вегетативної маси і визначають величину та якість врожаю, активізують ріст кореневої системи, підсилюють утворення цукрів та їх рух по тканинах рослини. Мезо- та мікроелементи беруть участь в процесах синтезу білків, вуглеводів, жирів, вітамінів. Під їх впливом збільшується вміст хлорофілу в листках, посилюється асимілююча діяльність всієї рослини, покращується процес фотосинтезу. Надзвичайно важливу роль відіграють мікроелементи у процесах запліднення. Саме ці хімічні елементи позитивно впливають на розвиток насіння. Під їх впливом рослини стають більш стійкими до несприятливих умов, посухи, зараженню хворобами та шкідниками. А тепер я пропоную вам з’ясувати значення окремих мікроелементів для росту та розвитку рослин. Учень 1. Мідь (Купрум) - це один із найменш рухомих важких металів у ґрунті. Вміст міді в ґрунтовому розчині достатньо високий і коливається від 3 до 135 мг/л. 80% знаходиться в формі розчинних органічних халатів. У тканинах коренів рослин мідь присутня у формі комплексів, однак до клітин кореневої системи вона потрапляє у дисоційованому вигляді. Вміст міді в рослинах із незабруднених територій коливається від 1 до 20 мг/кг сухої маси. Тому концентрація 20 мг/кг – це межа, що відділяє область надлишкового вмісту міді в рослинній сировині. Різні культури мають неоднакову чутливість і можуть бути розміщені у такому порядку за спадаючою реакцією на мідь: пшениця, ячмінь, овес, кукурудза, морква, буряк, цибуля, капуста білокачанна. (Демонстрація слайдів презентації). Середню чутливість мають картопля, томати, конюшина червона, квасоля, соя. Нестача Купруму у рослин родини Злакових можна виявити за такими ознаками: побіління та підсихання верхівок, рослина набуває світло-зеленого забарвлення, з’являється так звана «хвороба обробки». З іншого боку, надлишок міді знижує вміст Феруму у хлоропластах рослин і як наслідок виникає Си-індукованого хлорозу. Мідь є антаногістом Феруму (заліза).
  • 4. Кравченко Людмила Володимирівна, керівник гуртка Миргородської райСЮН Учень 3. Участь міді у метаболізмі рослин полягає в тому, що: o входить до складу комплексних сполук низькомолекулярними органічними речовинами та протеїнами; o входить до складу ензимів, які відіграють важливу роль в метаболізмі рослин; o впливає на проникність судин ксилеми для води і таким чином контролює баланс вологи; o бере участь у фотосинтезі, диханні, перерозподілі вуглеводнів, побудові стінок клітин; o контролює утворення ДНК та РНК. Її дефіцит помітно гальмує репродукування рослин (зменшує утворення зерна, призводить до стерильності спор); o впливає на механізми, що визначають стійкість до грибкових захворювань. Мідь сприяє синтезу вітамінів В1, С, Р, РР, Е у рослинах. Нестача міді в організмі рослини призводить до швидкого руйнування хлорофілу. Учень 2. Серед усіх важких металів, що містяться у живих організмах, залізу належить провідна роль. Воно входить до складу ферментів, бере участь в синтезі хлорофілу, у диханні та обміні речовин. Залізо концентрується у хлоропластах, бере участь в утворенні хлорофілу. До того ж, органічні комплекси заліза приймають участь у перенесенні електронів під час фотосинтезу. При недостатній кількості заліза в листках рослин порушується утворення хлорофілу, в результаті чого розвивається хлороз листя (проявляється на молодих верхніх листках та пагонах. Листки втрачають зелений колір, блідніють та опадають. Це явище спостерігається на карбонатних ґрунтах з високим значенням кислотності за рахунок мінеральної та хімічної фіксації заліза у вигляді малорозчинних сполук. Найчастіше хлороз можна побачити у плодових дерев (яблуня, груша. Слива) та овочевих культур (капуста, помідори, картопля). (Демонстрація слайдів презентації). Надлишок заліза трапляється рідко. При цьому зупиняється ріст кореневої системи та всієї рослини. При надлишку Феруму листки відмирають та осипаються без видимих змін. При надлишку заліза уповільнюється засвоєння фосфору та марганцю, тому проявлятимуться ознаки недостатньої кількості цих елементів. Солі заліза здатні знижувати уражаючу дію гамма-променів. Учень 4. Рослини поглинають Молібден в основному у вигляді іонів. Він достатньо рухливий внаслідок утворення органічних амінокислотних комплексів, які були виявлені в сокові ксилеми. У порівнянні з іншими біметалами Молібден необхідний живим організмам у меншій кількості. Однак за своїм впливом цей хімічний елемент займає одне з провідних
  • 5. Кравченко Людмила Володимирівна, керівник гуртка Миргородської райСЮН місць. Основна фізіологічна особливість Молібдену – здатність приймати участь в процесі фіксації атмосферного азоту бульбочковими бактеріями бобових рослин. Другою важливою фізіологічною особливістю цього хімічного елемента є участь у відновленні нітратів та синтез амінокислот в рослинах за допомогою ферменту нітротредуктази, до складу якого він входить. Молібден позитивно впливає на вуглеводний обмін, синтез хлорофілу, каротину, аскорбінової кислоти, впливає на інтенсивність окислювально-відновних процесів у рослинах. Після відмирання старого листя він ре утилізується, знову надходить до молодих органів та включається в біологічний обмін речовин. Молібден бере участь в синтезі білків та нуклеїнових кислот. Він вступає у взаємодію з фосфором, утворюючи достатньо розчинний фосфорномолібденовий комплекс, який сприяє збільшенню вмісту в рослинах білкового фосфору і сприяє синтезу нуклеїнових кислот. При нестачі Молібдену у ґрунті і в рослині гальмується процес відновлення нітратів, уповільнюється синтез амідів, амінокислот, білків, що призводить до зменшення кількості і якості врожаю. Учень 5. Марганець входить до складу ферментних систем, що обумовлюють окисно-відновні процеси внутріклітинного обміну речовин. У залежності від ступеня окислення він сприяє виділенню кисню в процесі фотосинтезу та окисленні карбонатних кислот у процесі дихання рослин. Крім того марганець сприяє фіксації атмосферного азоту бульбочковими бактеріями, зростанню кількості амінокислот, сприяє обміну Фосфору РНК та ДНК, а також Фосфору, що входить до складу фосфоліпідів та нуклеїнових кислот. На сьогодні описано позитивний вплив марганцю на синтез та вміст цукрів в листках, корінні, стеблах рослин. Цей хімічний елемент відіграє важливу роль у накопиченні крохмалю та аскорбінової кислоти (вітаміну С) у бульбах картоплі. У разі нестачі Марганцю порушується транспортування фосфору до наземних органів рослини. Критичний рівень його недостатності знаходиться в межах 15-25 мг/кг, а шкідлива дія виявляється на рівні 500 мг/кг сухої маси. Учень 4. Основним джерелом Цинку для рослини є ґрунт. Саме цей хімічний елемент найбільш розчинний ніж інші важкі метали. Його концентрація коливається від 4 до 270 мкг/л у залежності від типу ґрунту. Вапнування знижує розчинність цинку та зменшує його доступність до рослин. Цинк входить до складу ферментів, ростових речовин та хлорофілу. Відомо близько 20 цинковмісних ферментів, без яких не можливий гідроліз білків, ліпідів, полісахаридів, ефірів фосфорної кислоти, АТФ, а також синтез ауксинів,
  • 6. Кравченко Людмила Володимирівна, керівник гуртка Миргородської райСЮН рибосом та ДНК. Універсальним ферментом, у складі якого є цинк, вважають карбоангідразу. Вона міститься в листі багатьох вищих рослин. Участь цинку в окислювально-відновних реакціях і регулюванні активності синтезу білка визначає його вплив на фотосинтез (входить до складу ферменту – дегідрогенази), утворення хлорофілу та ріст рослин. Цинк впливає на синтез нуклеїнових кислот, а також на зберігання та передачу генетичної інформації. При дефіциті цинку в рослинах спостерігається посилення окислювальних процесів за рахунок накопичення пероксиду водню; накопичуються неорганічні фосфати, порушується синтез білків та вуглеводневий обмін. На сьогодні доведена позитивна дія передпосівної обробки зерен пшениці та цукрового буряка розчином солей та циковмісними відходами промисловості. Керівник гуртка. Ми переконалися, що при дефіциті того чи іншого хімічного елемента у рослин спостерігаються симптоми пошкодження органів. Саме по них діагностується запущена ступінь голодування рослин, яку неможливо виправити простим внесенням мінеральних добрив. Тому цікавим є метод діагностики живлення рослин по аналізу клітинного соку, віджатого із черешків рослин (методика К.П. Магницького). Співвідношення макро- та мікроелементів в процесах життєдіяльності рослин може проявлятися у вигляді адитивності, синергізму та антагонізму. Таким чином, цинк та залізо, цинк та марганець, мідь та азот, мідь та фосфор, мідь та калій виступають як антагоністи. Не дивлячись на різницю в кількісній потребі, функція кожного елемента дуже специфічна, ні один з них не може бути замінений іншим. Нестача будь-якого мікроелемента призводить до порушення обміну речовин та фізіологічних процесів в рослині, погіршення росту та розвитку, зменшення врожаю та його якості. При гострому дефіциті елементів живлення у рослин з’являються ознаки голодування. Великі дози мікроелементів призводять до отруєння рослин. ІV. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ ЗАНЯТТЯ Керівник гуртка. Ось і добігло кінця наше заняття, в ході якого ми неодноразово пересвідчилися, що життя людини невіддільне від долі природи. Тож нехай завжди у ваших душах живе нев’янучий цвіт до природи рідного краю. Любіть, охороняйте й доглядайте за рослинами. Я дякую вам за співпрацю! До побачення!