1. Відділ освіти
Добропільської міської ради
Донецької області
Методичний кабінет
Місячник педагогічної майстерності
Віртуальна виставка
«Початкова школа: на шляху до змін»
Урок літературного читання в 2 класі
Підготувала
учитель початковихкласів
БілицькоїЗОШ І-ІІІ ступенів№ 9
Добропільськоїміськоїради
Донецькоїобласті
ФедороваВіта Василівна
2016 рік
2. Тема уроку. Вступ до теми «Уявлення про народну казку».
Мета. Розширювати знання дітей про казку як вид усної народної творчості, ознайомити з
віршем А.Костецького та статтею В.Нестайка про казку.
Розвивати уміння відтворювати зміст прочитаного, спонукати до творчості.
Виховувати повагу до народних традицій та народної творчості.
Методично-дидактичне забезпечення: картки; малюнки: Чапля, Журавель; ілюстрації до
народних казок; лялькові персонажі казок; аудіозапис українських мелодій до вистави,
портрети українських письменників, тлумачний словник.
Тип уроку: комбінований.
Основні поняття уроку: казка, народна творчість, народна казка, «з вуст у вуста», казки
про тварин.
Очікувані результати: учні оволодіють поняттям «народна казка», удосконалять навички
читання, познайомляться з народними казками про тварин «Журавель та Чапля»,
«Колобок», будуть вміти інсценізувати народні казки, працювати в групах, будуть
прагнути до творчості.
Методи, прийоми, форми роботи: психологічне налаштування, гра, групова робота,
мовленнєва гімнастика, бесіда, інтерактивні вправи, розповідь учителя, інсценізація,
робота з довідковою літературою, рефлексія.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
Хвилинка психологічного настрою.
II. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.
1. Гра «Що візьмемо на урок?»
Варіанти:
- Активність.
- Уміння читати.
- Творчість.
- Уміння слухати.
- Уважність.
Серед яких зайві:
- Лінь.
- Дрімоту.
- «Черепашачий» темп.
урок
Дзвоник лунає,
На урок скликає.
Будемо читати,
Старанно працювати.
Ще й до казочки у гості
Треба завітати.
3. 2. Вправа «Дешифрувальник»
- Літери розташовані по три в кожному колі. Перше число показує номер кола, а
друге (праворуч) номер літери, яку потрібно знайти, щоб отримати назву теми
нашого уроку.
III. Мовленнєва гімнастика.
1. Артикуляційна вправа «Добавляночка».
ок-ок-ок в нас казковий… (урок)
ки-ки-ки ми читаємо… (казки)
- Які ще рими можна дібрати до складу -ки- (залюбки, стежки, свічки і т.п.)
IV. Повторення вивченого матеріалу.
1. Бесіда-опитування.
- Які теми вивчали?
- Які твори вам найбільш сподобалися?
- А як можна знайти кожен з цих творів у підручнику? (за змістом в кінці
підручника)
- Що було задано додому? (Підготувати твір з вивченої теми, повторити
відомості про письменників)
2. Панорама вивченоїтеми. Робота групами.
- Кожна група отримує картку з прізвищами письменника. Треба підготувати
уривки з віршів та відомості про автора такі, щоб інші могли визначити, про
кого йдеться.
1 група. Г.Бойко. (писав смішинки-веселинки. Скоромовка «Подзьобав і
пострибав».)
2 група. О.Пчілка (писала для малечі; мати Лесі Українки. С.31 4 рядки «Вже у
любому куточку»).
3 група. С.Жупанин (писав не тільки для дітей, а й про дітей, 4 рядки
«Наталчина пригода»).
4 група. Л.Глібов (український байкар, понад 50 творів для дітей; 4 рядки
«Загадка»)
1
абв
2
ггд
3
еєж
4
зиі
5
їйк
3
1
1
3
2
5
1
4
5
4
КАЗКИ
Г.Бойко С.ЖупанинО.Пчілка
Л.Глібов Н.Забіла М.Підгірянка
4. 5 група. Н.Забіла (ніжно і лагідно розмовляє з читачами, її твори мелодійні;
«Дощ іде», 4 останні рядки.
6 група. М.Підгірянка (письменниця з Закарпаття, в її вірах музика природи; 4
рядки «Ліс»).
3. Фізхвилинка.
V. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.
1. Хвилинка ерудита. Робота за тлумачним словником (казка).
Казка – художній твір про вигадані події, вигаданих осіб, іноді з участю фантастичних
сил.
2. Робота над прислів’ям.
Складіть прислів’я з поданих слів (просто, а, ній, в, казка, багато, мовить, розуму).
Казка мовить просто, а розуму в ній багато.
3. Розповідь учителя.
Колись давно, коли ще не було писемності, люди не могли записувати казки, які чули з
дитинства від матері, бабусі, дідуся. Такі твори передавалися із вуст у вуста; від неньки до
дитини, від дідусів до онуків-правнуків. А коли люди навчилися писати, то стали казки
записувати, але ж їх склали ще наші пращури. Такі казки називаються народними. Тому в
одній і тій казці, записаній різними людьми, траплялися деякі зміни в тексті та основний
зміст зберігся.
4. Робота над віршем А.Костецького (с. 34).
1) Гра «Струмочки» (читаємо текст напівголоса, наче звук струмочка).
2) Бесіда за прочитаним:
- Про що йдеться у вірі А.Костецького?
3) Словникова робота (слово на дошці).
Баский – швидкий, прудкий.
5. Робота над статтею В.Нестайка (с.34).
1) читання статті В.Нестайка учителем.
2) читання статті «естафетою» (по 1 реченню).
3) бесіда за прочитаним.
- Про що головне завжди йдеться в казках?
- Як ви думаєте, які сили переможуть? Чому?
4) гімнастика для очей «Човник»
Човник дітки уявили
І по річечці поплили:
Вліво- вправо, вверх і вниз.
Капітане, посміхнись!
Методична ремарка
Діти плавно водять рукою у зазначених напрямках, дивлячись на кінчики пальців
(голова нерухома)
Ми до Сонця летимо,
Промінчики беремо
Ой, промінчик, сідай на мізинчик,
А тепер на вказівні,
Попливемо у човні.
Уперед і назад –
Це для наих оченят.
А тепер назад лети,
Яскравіше нам світи!
5. VI. Узагальнення і систематизація набутих учнями знань.
1. Гра «Ляльковий театр». Вікторина з найулюбленішими героями українських
казок(з музичним оформленням).
Методична ремарка
Окремі діти за допомогою лялькового театру розігрують уривок з відомої казки, інші –
відгадують, яка це казочка.
Колобок («Я по засіку
метений»)
«Коза-дереза» («Козю моя люба,
козю моя мила, чи пила ти й чи
їла?..»)
Лисичка і журавель (сцена гостин
у журавля)
6. 2. Гра «Скринька народних казок». Робота за підручником (с.35).
- Скринька відкриється, якщо ми відповімо на запитання на с.35 – у такий спосіб
здобудемо ключик.
- Читання запитань дітьми.
а) мовчазне;
б) за вказівкою учителя.
- Хто є найулюбленішими героями українських народних казок?
(діти отримують ключ і відкривають скриньку з малюнками Чаплі та Журавля)
3. Інсценування казки «Журавель та Чапля».
Одну з народних казок ми зараз побачимо. До вашої уваги вистава «Журавель та Чапля» (з
музичною фонограмою).
VII. Підсумок уроку. Рефлексія.
- Що нового ви узнали про народні казки?
- У вас на парті є квіточки. Хто задоволений своєю роботою на уроці, уроком –
піднесіть їх угору.
- Я теж піднесу свою квіточку вгору, бо задоволена вашими відповідями,
роботою на уроці та зацікавленими оченятами.
VIII. Домашнє завдання. С 34-35 прочитати, відповісти на запитання, дібрати
загадки про казкових героїв. Завдання для творчої групи – скласти загадки
про казкових героїв.
Рукавичка (діалог Мишки й
Жабки)