1. Урок позакласного читання. Усна народна творчість
Мета:повторитижанри усної народної творчості; збагатити уявлення учнів про малі
формиусної народної творчості; навчати виділяти в них головне, вживати у власному
мовленні прислів’я та приказки; розвиватитворчіздібностіучнів, спритність; виховувати
любов до рідного краю, культури рідного народу.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
І зновудзвониккличе в клас,
Знання нові чекають нас.
Ми дуже любим рідну мову,
Її мелодію чудову,
Тож починаємо урок!
ІІ. МОВЛЕННЄВАРОЗМИНКА
Робота над скоромовкою
Мільйон мікробів на руках,
Під мікроскопом — просто жах!
Візьму мило, кран відкрию,
Руки я мерщій помию!
IІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ
УРОКУ
— Сьогоднішній урокпозакласного читання присвяченийусній народній творчості.
— Що таке усна народна творчість? (Народна мудрість)
— Чому усна? Чому народна? Чому творчість?(Передавалася з вуст в уста; складавсам
народ; від слова «творити».)
— Які жанри усної народної творчостівам відомі? (Прислів’я, приказки, лічилки, загадки,
усмішки, народні казки, притчі, легенди, народні пісні)
— Тож давайте ще раз перегорнемо сторінкикниги усної народної творчості.
ІV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Сторінка перша. Прислів’я і приказки
— Прислів’я — це коротківлучні вислови повчального змісту.
Прислів’я та приказки відображають риси людей, за які поважали наші пращури
людину або, навпаки, засуджували.
Приказка — жанр фольклорної прози,короткийсталий образнийвислів, нерідко
становить частину прислів’я, але без висновку, і вживається в переносномузначенні.
Часто приказка є скороченим прислів’ям.
Робота в групах
Кожна група одержуєзавдання дібрати прислів’я, об’єднаніоднією темою:
1-ша група — про працю;
2-га група — про дружбу;
3-тя група — про пори року;
4-та група — про навчання.
2. Сторінка друга. Загадки
— Загадка — це цікава задача. Вона має форму питального або розповідногоречення, у
якому слова часто римуються. У загадках називається не сам предмет, а подібний до нього
за істотними ознаками.
2. Конкурс «Кращий відгадувач загадок»
1. Два брати у воду дивляться, та вони повік не зійдуться.
2. Через річку повисло червонекоромисло.
3. Я — вода, і на воді плаваю.
4. Гуляє по полю, та не кінь.
5. Ввечері вмирає, а зранку оживає.
6. Колинемає — чекають, коли прийде — тікають.
7. Без рук, без ніг, а воротавідчиняє.
8. Батько — високий, мати — низька, син — гарячий, дочка — мокра.
9. Зайде в дім — не виженеш дрючком, прийдечас — сам вийде.
10. Вночі спить на землі, а вранці тікає.
Відповіді: 1. Береги. 2. Веселка. 3. Крига. 4. Вітер. 5. День. 6. Дощ. 7. Вітер. 8. Небо,
земля, вогонь, вода. 9. Промінь сонця. 10. Роса.
Фізкультхвилинка
3. Сторінка третя. Українська народна пісня
— Українці, як соловейки,— співучий народ. Кажуть, де три українці, там цілий хор.
Споконвіку наші предки мали хист до співу. Ще змалку знали вони багато пісень,
колядок, щедрівок.
Народна пісня — невеличкий усний віршований твір, що співається.
Перший жанр усної народної творчості, з яким людина ознайомлюється з перших днів
свого життя,— це колисковіпісні. Коли в сім’ї народжується дитина, поруч із нею
постійно знаходиться матуся. А коли вона вкладає дитя спати, то співає пісні.
— Як матуся співає ці пісні? (Тихо, спокійно, ніжно...)
— Яке призначення колискової пісні? (Щоб дитина спокійнозаснула.)
— Матуся за допомогоюколисковоїпісні передає свою любов і ніжність до своєї дитини,
бажання бачити своєдитя щасливим, здоровим, розумним. Матуся співає пісню і в ритм
гойдаєколиску.
— Давайте всі разом заспіваємо колискову! (Діти співають колискову пісню, тримаючи у
руках ляльку.)
4. Сторінка четверта. Скоромовки
— Своєрідним фольклорним жанром є скоромовки.Їх цінність полягає в тому, що в них
добираютьсяслова, вимоваяких вимагає певних зусиль і сприяє виробленню дикції,
правильної артикуляції, що підвищує культуру мовлення. Наш народ любить скоромовки
тому, що їх виконання сприймається як весела забава: той, хто прагне швидко
продекламувати скоромовку, часто потрапляє в кумедне становище, «спотикаючись»чи
перекручуючи слова.
Конкурс на краще виконання скоромовок
V. ПІДСУМОК УРОКУ
— Чи сподобавсявам сьогоднішній урок?
— Що найбільше сподобалося?
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
— Наступний урокпозакласного читання ми проведемо за темою «Міфи Стародавньої
Греції».
Завдання до уроку та списоклітератури ви знайдете в куточку читача.