1. Відділ освіти
Добропільської міської ради
Донецької області
Методичний кабінет
Місячник педагогічної майстерності
Віртуальна виставка
«Використання ІКТ в навчально-виховному процесі»
Урок зарубіжної літератури в 6 класі
«Мацуо Басьо. Хайку.
Відображення японських уявлень
про красу в поезії митця»
Підготувала
учитель зарубіжної літератури
БілицькоїЗОШ І-ІІІ ступенів№ 9
Добропільськоїміськоїради
Донецькоїобласті
Дмитрук Ірина Миколаївна
2016 рік
2. Тема. Мацуо Басьо. Хайку. Відображення японськихуявлень про красу в поезії
митця.
Мета. Усвідомитизначимість відображення японськихуявлень про красу в
поезії Мацуо Басьо.
Цілі:
- навчальна: ознайомити учнів з особливостями японської культури,
життям і творчістю Мацуо Басьо, поняттями «хайку», «сабі», «вабі»,
«юген», «шібуй»;
- розвивальна: формувати навички виразного і вдумливого читання
оригінальної японської поезії, уміння інтерпретувати її, розрізняти види;
розвивати образне мислення, творчі здібності;
- виховна: виховувати шанобливе ставлення до культури японського
народу, прищеплювати любов до природи через поетичне слово.
Очікуванірезультати:
учні знатимуть:
- про Японію, особливостіїї культури;
- біографію Мацуо Басьо;
- що таке «хайку», «сабі», «вабі», «юген», «шібуй»;
- про відображення японськихуявлень про красу в поезії митця.
учні вмітимуть:
- працювати з епіграфом;
- виразно читати японськупоезію;
- аналізувати її;
- співпрацювати в парах та групах;
- робитивисновки.
Методи і прийоми роботи: слово вчителя, аутотренінг, «Незакінчене речення»,
словникова робота, бесіда, рольова гра, пошукова робота, творча робота,
«Мікрофон».
Форми роботи: фронтальна, роботав парах і групах, індивідуальна робота.
Міжпредметнізв’язки: психологія, географія, художня культура, театральне
мистецтво.
Тип уроку: урокзасвоєння нових знань.
Вид уроку: урок-подорож.
Унаочнення: підручники, чистіаркуші, макет піщаного годинника,
ілюстрації, орігамі, ікебана, костюм, аркуші зі словами, мікрофон.
Мультимедійний супровід:презентація, відеоролик.
Випереджувальні завдання: підготувати рольову гру «Перевтілення»,
повідомлення.
3. ХІД УРОКУ
І. Організаційно– мотиваційний етап
1.Психологічний аутотренінг (Слайд1)
Учитель. Доброго дня, діти! Ви добре знаєте, що урок – це сукупність певних
справ. А кожна людина повинна розпочинати справу з гарним настроєм! Отже,
для цього ми з вами проведемо аутотренінг. Подивіться на спроектовані
речення, які допоможуть вам налаштуватися на плідну роботу:
Я – це досконалий виявжиття.
Я – розумна дитина.
Я – демонструю здатність до творчості.
Я – активний учень.
У мене є сила й уміння засвоювати нові знання.
(Діти повторюють ці слова по черзі, а потім – разом)
2. Метод«Незакінченеречення» (Слайд2)
На аркушиках записані незакінчені речення:
«Від уроку я очікую..»
«Від себе я очікую…»
Кожен учень дописуєречення, зачитує вголос свої очікування та наклеює на
макет піщаного годинника.
3. Повідомлення теми й мети уроку. Мотивація (Слайд3)
Учитель. У нас сьогодні незвичайний урок - урок-подорож. Бо це буде
подорож чудовою країною Японією разом із поетом Мацуо Басьо. І хоч ця
мандрівка умовна, та веде вона шляхами вміння здобуватинові знання, творчо
мислити, аналізувати, формувати особисту думку. Отже, ви готові
подорожувати? (Відповідь учнів) Дивовижна Японія подарувала світу
неперевершеного майстра хоку Мацуо Басьо. Щоб краще зрозуміти, про що
пише поет, варто пізнати світ, у якому він жив і творив.
ІІ. Актуалізація опорних знань і практичного досвіду учнів
1.Робота з епіграфом (Слайд4)
«Японія – вишуканий, прекраснийсад, утілення самої Краси…» (К. Бальмонт)
-- Прекрасний сад, до якого ми вирушаємо, розташований на Далекому Сході,
у країні Висхідного Сонця, яку здавна називають Японію.
-- Прочитайте, що про неї сказав російський поет. Як ви розумієте ці слова?
-- Які картини у вашій уяві викликає слово «Японія»?
4. 2. Повідомлення учнівпроЯпонію (Слайди 5-8)
Учениця. Японія ( «країна, де сходить сонце») розташована на островах ( їх
близько 4-х тисяч) у Тихому океані. Найбільшими є такі острови: Хонсю,
Хоккайдо, Косю, Сікосу. Три чверті території займають гори. Найвищою
точкою Японії є гора Фудзіяма. Її шанують як національну святиню. Японські
острови - високосейсмічний район. Щороку тут реєструють близько півтори
тисячі землетрусів, які на узбережжі нерідко супроводжуються великими
хвилями цунамі.
Учень. Японія – високорозвинена країна, яка досягла феноменальних
результатів в економіці та соціальному розвитку. Це країна найновіших
технологій та електронних винаходів. Однак Японія відзначається не тільки
економічним розвитком, а й своєрідною культурою. Протягом тривалої історії
вона створиласвоюсамобутню національну культуру. Для жителів цієї країни є
традиційним тонке відчуття прекрасного, пошук краси, їм властивий тісний
зв'язок з природою, любов до якої виховується з дитячих років. Японці
говорять: «Любіть природу, любіть квіти, любіть дерева, небо, красу у
великому й малому – і ви навчитесь любити життя.»
Учитель. Що ви, діти, можете розповістипро японськукультуру?
1-ий учень: Японія – це країна:
-- орігамі ( традиційнеяпонськемистецтво:з квадратногоаркуша паперу
шляхом складання виходять різні фігурки та предмети).
2-ий учень:
-- ікебани ( прикладнемистецтвокомбінування квітів та гілок у вазі. Ці
композиції не продаються іне даруються, вони виготовляються для себе, для
своєї родини).
3-ій учень:
-- бонсай ( вирощування карликовихдереву горщиках, які обмежують їх ріст).
4-ий учень:
-- чайної церемонії ( мистецтвоприготування чайного напою в присутності
гостей).
5-ий учень:
-- боротьби сумо ( борці, що вирізняються могутньою статуроюта вагою
більше 130 кг).
6-ий учень:
--нецке (міні-скульптурка зі слонячої кістки або дерева).
Учитель. А ще Японія – це країна хайку.
5. ІІІ. Сприйманняй усвідомленняшколярами навчальногоматеріалу
1.Інтерактивна рольова гра «Перевтілення» (Слайд9)
Учень. Доброго дня! Дякую вам, діти, за запрошення. Я, Мацуо Басьо,
народився в містечку Уено (Японія) у багатодітній сімї заможного селянина-
самурая. У 19-років улаштувався на службу до молодого господаря пажем.
Він допоміг мені вивчити японський жанр хайку - і я почав складати вірші.
Згодом господар помер, а мені довелося повернутися додому. У 1672 році
переїхав до Токіо. Деякий час працював керівником будівельної компанії з
водозабезпечення Токіо, але ця робота не приносила мені задоволення. Я
відмовився від посади і згодом створив школу хайку. Продовжував багато
писати та публікувати вірші. Після того як узимку 1682 р. пожежа знищила
мою «бананову хатинку» — «басьо-ан», яку придбав мені колишній учень
Сампу, я вирушив у багаторічну подорож Японією.
2. Інтерактивна вправа «Діалог з поетом»
- Прочитайте, будь ласка, свою улюблену поезію. (Фуру іке я кавадзу
тобікому мідзу-но ото)
- Які теми Ваших віршів? (Теми моїх поезій різні. Вони про природу і
людину, їх взаємозв’язок, про красу, звичайні речі)
3. Постановка проблемного питання (Слайд 10)
У чомуж полягає цінність хайку Мацуо Басьо?
4. Розповідь учителя прояпонськупоезію (Слайд11)
Поезія японців дуже незвична для нас, європейців. Вона нагадує малюнок і
залишає великий простір для роздумів читача. У ній немає рими, але значення
має кількість складів і лаконізм. А ще в Японії існують особливі поняття для
позначення того, що ми називаємо красивим. (Матеріална форзаці підручника)
5. Робота з літературознавчим поняттям(Слайд12)
Запис у зошит
Хайку ( від япон. « початкова фраза») – неримований тривірш у японській
поезії, який має 17 складів: 5/7/5/. Головна тема хоку – життя природий
людини в їх нерозривнійєдності.
6. Читанняпоезій
- Робота з підручником (стор. 172-174)
7.Бесіда з учнями
1.Які традиційні для японськоїпоезії образивикористовує Мацуо Басьо?
6. 2. Які емоції, почуття передає поет у хайку?
Фізхвилинка-танок (відеролик)
ІV. Осмисленняновихзнань у процесі практичноїдіяльності
1.Пошукова робота в парах (за підручником)
Навести приклади вияву понять сабі, вабі, шібуй, юген у поезії Мацуо Басьо.
2. Творча робота в групах
Учитель. Щороку в Японії відбуваються турніри майстрів і читців хоку, на
якому сам імператор оголошує тему. Ми теж проведемо такий турнір.
( Групи отримують аркуші зі словами, які повинні використати в хайку)
V. Узагальнення й систематизація знань учнів
Учитель. Отже, у чому ж полягає цінність хайку Мацуо Басьо?
Відповідіучнів на проблемне питання (Слайд13)
- Поезія Мацуо Басьо закликає: «Вдивляйтесь у звичне – і побачите
несподіване. Вдивляйтесь у непривабливе – і побачите гарне. Вдивляйтесь у
просте – і побачите складне. Вдивляйтесь в мале – і побачите велике…
Зупиніться на мить, не поспішайте, вслухайтесь, вдивляйтесь…Не проходьте
повз…» Побачитипрекрасне і не залишитися байдужим – ось до чого закликає
нас поезія Мацуо Басьо.
VI. Підсумок уроку. Оцінювання. Рефлексія
Рефлексія
Метод «Мікрофон»
- Чи справдилися ваші очікування?
-Де і за яких обставинви можете застосуватиотримані знання?
VII. Домашнє завдання
Знати біографію Мацуо Басьо (стор.170-171), вивчити визначення поняття
«хайку», 3 хайку напам’ять (на вибір); намалювати ілюстрацію до 1 поезії (за
бажанням) (Слайд 14)