SlideShare a Scribd company logo
1 of 4
АЛМАТЫ ИНДУСТРИАЛДЫ КОЛЛЕДЖІ
«БЕКІТЕМІН» «КЕЛІСІЛДІ»
АИК директоры ДиректордыңТІЖО
________АширалиеваГ.Н. __________ШумаковаШ.И.
«___»____________2017ж. «___»___________2017ж.
Сыныптан тыс іс-шара
Тақырыбы:«Әлемді өзгерткің келсе – өзіңнен баста!»
«ӘГП» циклдық пәндік Әзірлеген оқытушы
комиссиясыменқаралды ________Атем М.Н.
№____ хаттамасы
«___»__________2017ж.
Цикл төрағасы
________БелгожаеваТ.Ш.
Алматы, 2017 ж.
Тақырыбы: «Әлемді өзгерткің келсе – өзіңнен баста!»
Мақсаты: Білім алушылардың бойында әлемнің қандай болуы әрбір
адамға байланысты екендігін, әр адамның іс-әрекеті әлемнің дамуына ықпал
ететіндігін түсіндіру. Жеке тұлға ретінде әлем алдында жауапкершіліктерін
ояту. Әлемді жақсартуға өзіндік үлес қосуға ынталандыру.
Көрнекілігі: плакаттар, слайд, бейнеролик, нақыл сөздер т.б.
Сабақ мазмұны:
1. Кіріспе (3 минуты)
2. Ұйымдастырушылық кезең.Танысужаттығуы (5 минут)
3. Негізгібөлім. Тақырып ашар бейнеролик (2минут)
4. Тақырыпты бекітуші топтық жұмыс «Ассоциация»әдісі(10 минут)
5. «Қасиеттержәрмеңкесі»жаттығуы (12 минут)
6. «Жағымды сөздер» жаттығуы (3 минут)
7. «Арман ағашы» жаттығуы (7 минут)
8. Қорытынды. Ән. (3 минут)
9. Қорытынды сөз. Керібайланыс. (5 минут)
Топ ережесі:
1. Сабақ барысында тәртіп сақтау
2. Өзгенің ойын бөлмеу, пікірін сыйлау
3. Топтық жұмыс пен тапсырмаларды орындау барысында жарты
дауыста сөйлеу
4. Өзгеге құрмет пен ізет білдіру
5. Сабаққа белсене қатысу.
Сабақтың барысы:
1. Кіріспе:
Күн батты ма, түн келді ме, таң атты ма қайтадан,
Құдіретті тірлігіңе кірістің бе қайта, Адам?
Ар ма өмір, бар әлемді бауырына алып шайқаған!
Әлем – дарқан, саялаңдар, бәріңе де орын бар.– деп ақын Мұқағали
ағамыз өте керемет айтқан.
Адамның өмірі бүкіл әлеммен тығыз байланысты. Әлем – адамның
жарық дүниеге көзін ашқаннан тербеткен бесігі. Әлем – ол дарқан, кең,
құдіретті. Адам өзінің әлемі туралы шынайы сүйіспеншілігін, алаулаған
сағынышын, қадір - құрметін тек жүректен шыққан сырлы сазбен, ойлы
әуенмен, сырлы суретпен жеткізеді. Бізді қоршаған әлем үнемі өзгеріп
отырады. Ал оның қалай өзгеруі ондағы тұрғын мына бізге, АДАМдарға
байланысты екендігі даусыз.
Сәлеметсіздер ме құрметті ұстаздар және де білім алушылар! Бүгінгі
біздің «Әлемді өзгерткің келсе – өзіңнен баста!» атты ашық тәрбие
сабағымызға қош келіпсіздер!
2. Ұйымдастырушылық кезең. Танысу жаттығуы (5 минут).
Сабағымыздың негізгі бөліміне өтпестен алдын сіздермен «Танысу»
жаттығуын орындасақ.
Мақсаты: білім алушылардың зейінін бір арнаға шоғырландыру,
ұйымдастыру және де әрине бір-бірімен жақынырақ таныстыру.
Нұсқау: жаттығуға қатысушылар өз есімін және де есімінің бас әрібінен
басталатын өзінің жағымды қасиеттерін айтып өздерін таныстырады.
Мысалы: Сәлеметсіздер ме! Менің есімім Маржан. Мен мейірімдімін!
3. Негізгі бөлім. Тақырып ашар бейнеролик (2минут)
Тақырып аясында шағын бейнеролик ұсынылады.
Кері байланыс: 1. Көріністен не байқадыңыздар? Білім алушылардың
пікірімен танысу.
4. Тақырыпты бекітуші топтық жұмыс «Ассоциация» әдісі (10
минут)
Мақсаты: білім алушылардың тақырып аясында алған білімдерін
тексеру, шығармашылықтарын дамыта отырып білімдерін арттыру.
Нұсқау: білім алушылардың бірінші тобына «Автомобиль», екінші
тобына «Үй» бейнесі беріледі. Білім алушылар оы бейнелердің әрбір
құраушы компоненттін әлемді өзгертуге әсер ететін, қозғаушы күш болатын
заттармен сәйкестендіруі керек. Мысалы: автомобильдің «қозғалтқышы»
(двигатель) – адамның әлемді өзгертуге деген ниеті, үйдің есігі – ол өзгеге
қол ұшын беру, өзіңе жақын тарту т.б.
5. «Қасиеттер жәрмеңкесі» жаттығуы (12 минут)
Сіздермен жүргізілетін бұлжаттығуда сіздер өз бойларыңыздағыжақсы-
жаман қасиеттеріңізді саралап талдайтын боласыздар.
Мақсаты: білім алушылардың бойында жақсы мен жаманды ажырата
білу қабілеттерін ояту, олардың өздері және де өз бойындағы қасиеттері
туралы ойларын анықтау. Тұлғалық дамуға жағдай жасау.
Нұсқау: жаттығуға қатысушылар өздерінің бойындағы арылғысы
келетін қасиеттерді жәрмеңке тәртібі бойынша сатуға, ал керісінше
меңгергісі, дамытқысы келетін қасиеттерді сатып аламын деп белгілеп,
нақтылап жазуы тиіс.
6. Кері байланыс. «Жағымды сөздер» жаттығуы (3 минут)
Мақсаты: білім алушыларға жағымды көңіл-күй сыйлау. Өздеріне
деген сенімділіктерін арттыру.
Нұсқау: білім алушылар кезектесе отырып жанында отырған білім
алушыға оның бойындағы жағымды қасиетін айтып, қолдау көрсетеді.
7. «Арман ағашы» жаттығуы (7 минут)
Мақсаты: білім алушылардың әлемді жақсартуға деген ынталарын
ояту. Әлемді қалай көргісі келетіндігін анықтау.
Нұсқау: Тақтадағы «арман ағашына» әр білім алушы алма түріндегі
жапсырма қағазға әлемді қалай көргісі келетіндігі туралы тілегін жазып
жапсырады.
8. Қорытынды. Ән. «Өмір-ай» ТөреғалиТөреәлі (3 минут)
9. Қорытынды сөз. Керібайланыс. (5 минут)
Құрметті білім алушылар және де қонақтар, бүгінгі біздің «Әлемді
өзгерткің келсе – өзіңнен баста!» атты ашық тәрбие сабағымыз өз мәресіне
жетті. Қорыта келе айтарым, күн келбетті кезеңнің көркі біздің
достығымызда, сүйіспеншілікте, айналамызға деген қарым – қатынасымызда,
мұны әсте естен шығармайық достар. Біз өмір сүріп отырған әлем - әдемі
әлем. Өйткені онда мен бармын, сіздер барсыздар, бәріміз бармыз. Әдемі
әлемге әдемі жандар лайық. Ойдың әсемдігі қажет.
Біз ғаламды шат күлкі – жанарымен көруге құштармыз. Қап қара түннен
жарық іздейміз, сұп - сұр бұлттан жаңбыр күтеміз. Барша әлемге тек қана
жақсылық тілейміз. Ендеше әлемнің қандай болары мына бізге байланысты
екендігін ұмытпайық! Әрдайым қатені өзімізден іздеп, өзімізді жетілдіруден
танбайық! Себебі әлемді өзгерткің келсе – өзіңнен баста деген!

More Related Content

Similar to сценарий

Су- тіршілік көзі
Су- тіршілік көзіСу- тіршілік көзі
Су- тіршілік көзіNurlan Abilhanov
 
дос және мен.ppt
дос және мен.pptдос және мен.ppt
дос және мен.pptssuser8c7445
 
абишева и.о портфолиосы
абишева и.о портфолиосыабишева и.о портфолиосы
абишева и.о портфолиосыalmnbtzh
 
Көшбасшы болуға ұмтыламыз!
Көшбасшы болуға ұмтыламыз!Көшбасшы болуға ұмтыламыз!
Көшбасшы болуға ұмтыламыз!Arai Khairedenova
 
мемлекеттік тілді меңгертуде қолданылатын интерактивті әдіс тәсілдердің тиімд...
мемлекеттік тілді меңгертуде қолданылатын интерактивті әдіс тәсілдердің тиімд...мемлекеттік тілді меңгертуде қолданылатын интерактивті әдіс тәсілдердің тиімд...
мемлекеттік тілді меңгертуде қолданылатын интерактивті әдіс тәсілдердің тиімд...Asem Sarsembayeva
 
Жаңаша оқыту бүгінгі заман талабы
Жаңаша оқыту бүгінгі заман талабыЖаңаша оқыту бүгінгі заман талабы
Жаңаша оқыту бүгінгі заман талабыАйбек Қуандықұлы
 
гульнура зерттейміз,білеміз
гульнура зерттейміз,білемізгульнура зерттейміз,білеміз
гульнура зерттейміз,білемізoquzaman
 
тренинг ұстаздарға
тренинг ұстаздарғатренинг ұстаздарға
тренинг ұстаздарғаRauan Ibraikhan
 
элективтұ курс , азалы,ұ226
элективтұ курс ,  азалы,ұ226элективтұ курс ,  азалы,ұ226
элективтұ курс , азалы,ұ226nurbolat84
 

Similar to сценарий (20)

Су- тіршілік көзі
Су- тіршілік көзіСу- тіршілік көзі
Су- тіршілік көзі
 
242458
242458242458
242458
 
16424rtrtrtrt
16424rtrtrtrt16424rtrtrtrt
16424rtrtrtrt
 
дос және мен.ppt
дос және мен.pptдос және мен.ppt
дос және мен.ppt
 
13refefe
13refefe13refefe
13refefe
 
өзін өзі тану ашық сабақ
өзін өзі тану ашық сабақөзін өзі тану ашық сабақ
өзін өзі тану ашық сабақ
 
Ss
SsSs
Ss
 
абишева и.о портфолиосы
абишева и.о портфолиосыабишева и.о портфолиосы
абишева и.о портфолиосы
 
Көшбасшы болуға ұмтыламыз!
Көшбасшы болуға ұмтыламыз!Көшбасшы болуға ұмтыламыз!
Көшбасшы болуға ұмтыламыз!
 
мемлекеттік тілді меңгертуде қолданылатын интерактивті әдіс тәсілдердің тиімд...
мемлекеттік тілді меңгертуде қолданылатын интерактивті әдіс тәсілдердің тиімд...мемлекеттік тілді меңгертуде қолданылатын интерактивті әдіс тәсілдердің тиімд...
мемлекеттік тілді меңгертуде қолданылатын интерактивті әдіс тәсілдердің тиімд...
 
Зейін
ЗейінЗейін
Зейін
 
Жаңаша оқыту бүгінгі заман талабы
Жаңаша оқыту бүгінгі заман талабыЖаңаша оқыту бүгінгі заман талабы
Жаңаша оқыту бүгінгі заман талабы
 
коучинг қмж көшбасшылық
коучинг қмж көшбасшылықкоучинг қмж көшбасшылық
коучинг қмж көшбасшылық
 
85555d
85555d85555d
85555d
 
лLеsson study м -__ал¦мн¦__ к__с¦би __рлеу жолы¬
лLеsson study  м -__ал¦мн¦__ к__с¦би __рлеу жолы¬лLеsson study  м -__ал¦мн¦__ к__с¦би __рлеу жолы¬
лLеsson study м -__ал¦мн¦__ к__с¦би __рлеу жолы¬
 
9559,nmnknk
9559,nmnknk9559,nmnknk
9559,nmnknk
 
гульнура зерттейміз,білеміз
гульнура зерттейміз,білемізгульнура зерттейміз,білеміз
гульнура зерттейміз,білеміз
 
тренинг ұстаздарға
тренинг ұстаздарғатренинг ұстаздарға
тренинг ұстаздарға
 
666
666666
666
 
элективтұ курс , азалы,ұ226
элективтұ курс ,  азалы,ұ226элективтұ курс ,  азалы,ұ226
элективтұ курс , азалы,ұ226
 

More from Вспомогательный образовательный сайт

More from Вспомогательный образовательный сайт (20)

метод.в орлеу1
метод.в орлеу1метод.в орлеу1
метод.в орлеу1
 
открытый урок украинченко ю.с.
открытый урок украинченко ю.с.открытый урок украинченко ю.с.
открытый урок украинченко ю.с.
 
стасенко о.а.
стасенко о.а.стасенко о.а.
стасенко о.а.
 
откр.урок состав слова
откр.урок состав словаоткр.урок состав слова
откр.урок состав слова
 
менің педагогикалық жетістігім
менің педагогикалық жетістігімменің педагогикалық жетістігім
менің педагогикалық жетістігім
 
ашық сабақ т дыбысы
ашық сабақ т дыбысыашық сабақ т дыбысы
ашық сабақ т дыбысы
 
открытый урок по обучению грамоте
открытый урок по обучению грамотеоткрытый урок по обучению грамоте
открытый урок по обучению грамоте
 
2 мәуе презента бағдарла
2 мәуе презента бағдарла2 мәуе презента бағдарла
2 мәуе презента бағдарла
 
джунелбаева
джунелбаеваджунелбаева
джунелбаева
 
методическое пособие от филатовой а. н.
методическое пособие от филатовой а. н.методическое пособие от филатовой а. н.
методическое пособие от филатовой а. н.
 
пед.чтение ижанара
пед.чтение ижанарапед.чтение ижанара
пед.чтение ижанара
 
фото с урока
фото с урокафото с урока
фото с урока
 
урок кошанова г.б.
урок кошанова г.б.урок кошанова г.б.
урок кошанова г.б.
 
этноград работа
этноград   работаэтноград   работа
этноград работа
 
оразбай сабина 1г
оразбай сабина 1горазбай сабина 1г
оразбай сабина 1г
 
тельмарова айзере 1 в
тельмарова айзере 1 втельмарова айзере 1 в
тельмарова айзере 1 в
 
алиева жамиля 1в
алиева жамиля 1валиева жамиля 1в
алиева жамиля 1в
 
малдагар али 1 в
малдагар али 1 вмалдагар али 1 в
малдагар али 1 в
 
самопознание
самопознаниесамопознание
самопознание
 
джандаралова гк портфолиоPpt
джандаралова гк портфолиоPptджандаралова гк портфолиоPpt
джандаралова гк портфолиоPpt
 

сценарий

  • 1. АЛМАТЫ ИНДУСТРИАЛДЫ КОЛЛЕДЖІ «БЕКІТЕМІН» «КЕЛІСІЛДІ» АИК директоры ДиректордыңТІЖО ________АширалиеваГ.Н. __________ШумаковаШ.И. «___»____________2017ж. «___»___________2017ж. Сыныптан тыс іс-шара Тақырыбы:«Әлемді өзгерткің келсе – өзіңнен баста!» «ӘГП» циклдық пәндік Әзірлеген оқытушы комиссиясыменқаралды ________Атем М.Н. №____ хаттамасы «___»__________2017ж. Цикл төрағасы ________БелгожаеваТ.Ш. Алматы, 2017 ж.
  • 2. Тақырыбы: «Әлемді өзгерткің келсе – өзіңнен баста!» Мақсаты: Білім алушылардың бойында әлемнің қандай болуы әрбір адамға байланысты екендігін, әр адамның іс-әрекеті әлемнің дамуына ықпал ететіндігін түсіндіру. Жеке тұлға ретінде әлем алдында жауапкершіліктерін ояту. Әлемді жақсартуға өзіндік үлес қосуға ынталандыру. Көрнекілігі: плакаттар, слайд, бейнеролик, нақыл сөздер т.б. Сабақ мазмұны: 1. Кіріспе (3 минуты) 2. Ұйымдастырушылық кезең.Танысужаттығуы (5 минут) 3. Негізгібөлім. Тақырып ашар бейнеролик (2минут) 4. Тақырыпты бекітуші топтық жұмыс «Ассоциация»әдісі(10 минут) 5. «Қасиеттержәрмеңкесі»жаттығуы (12 минут) 6. «Жағымды сөздер» жаттығуы (3 минут) 7. «Арман ағашы» жаттығуы (7 минут) 8. Қорытынды. Ән. (3 минут) 9. Қорытынды сөз. Керібайланыс. (5 минут) Топ ережесі: 1. Сабақ барысында тәртіп сақтау 2. Өзгенің ойын бөлмеу, пікірін сыйлау 3. Топтық жұмыс пен тапсырмаларды орындау барысында жарты дауыста сөйлеу 4. Өзгеге құрмет пен ізет білдіру 5. Сабаққа белсене қатысу. Сабақтың барысы: 1. Кіріспе: Күн батты ма, түн келді ме, таң атты ма қайтадан, Құдіретті тірлігіңе кірістің бе қайта, Адам? Ар ма өмір, бар әлемді бауырына алып шайқаған! Әлем – дарқан, саялаңдар, бәріңе де орын бар.– деп ақын Мұқағали ағамыз өте керемет айтқан. Адамның өмірі бүкіл әлеммен тығыз байланысты. Әлем – адамның жарық дүниеге көзін ашқаннан тербеткен бесігі. Әлем – ол дарқан, кең, құдіретті. Адам өзінің әлемі туралы шынайы сүйіспеншілігін, алаулаған
  • 3. сағынышын, қадір - құрметін тек жүректен шыққан сырлы сазбен, ойлы әуенмен, сырлы суретпен жеткізеді. Бізді қоршаған әлем үнемі өзгеріп отырады. Ал оның қалай өзгеруі ондағы тұрғын мына бізге, АДАМдарға байланысты екендігі даусыз. Сәлеметсіздер ме құрметті ұстаздар және де білім алушылар! Бүгінгі біздің «Әлемді өзгерткің келсе – өзіңнен баста!» атты ашық тәрбие сабағымызға қош келіпсіздер! 2. Ұйымдастырушылық кезең. Танысу жаттығуы (5 минут). Сабағымыздың негізгі бөліміне өтпестен алдын сіздермен «Танысу» жаттығуын орындасақ. Мақсаты: білім алушылардың зейінін бір арнаға шоғырландыру, ұйымдастыру және де әрине бір-бірімен жақынырақ таныстыру. Нұсқау: жаттығуға қатысушылар өз есімін және де есімінің бас әрібінен басталатын өзінің жағымды қасиеттерін айтып өздерін таныстырады. Мысалы: Сәлеметсіздер ме! Менің есімім Маржан. Мен мейірімдімін! 3. Негізгі бөлім. Тақырып ашар бейнеролик (2минут) Тақырып аясында шағын бейнеролик ұсынылады. Кері байланыс: 1. Көріністен не байқадыңыздар? Білім алушылардың пікірімен танысу. 4. Тақырыпты бекітуші топтық жұмыс «Ассоциация» әдісі (10 минут) Мақсаты: білім алушылардың тақырып аясында алған білімдерін тексеру, шығармашылықтарын дамыта отырып білімдерін арттыру. Нұсқау: білім алушылардың бірінші тобына «Автомобиль», екінші тобына «Үй» бейнесі беріледі. Білім алушылар оы бейнелердің әрбір құраушы компоненттін әлемді өзгертуге әсер ететін, қозғаушы күш болатын заттармен сәйкестендіруі керек. Мысалы: автомобильдің «қозғалтқышы» (двигатель) – адамның әлемді өзгертуге деген ниеті, үйдің есігі – ол өзгеге қол ұшын беру, өзіңе жақын тарту т.б. 5. «Қасиеттер жәрмеңкесі» жаттығуы (12 минут) Сіздермен жүргізілетін бұлжаттығуда сіздер өз бойларыңыздағыжақсы- жаман қасиеттеріңізді саралап талдайтын боласыздар. Мақсаты: білім алушылардың бойында жақсы мен жаманды ажырата білу қабілеттерін ояту, олардың өздері және де өз бойындағы қасиеттері туралы ойларын анықтау. Тұлғалық дамуға жағдай жасау. Нұсқау: жаттығуға қатысушылар өздерінің бойындағы арылғысы келетін қасиеттерді жәрмеңке тәртібі бойынша сатуға, ал керісінше меңгергісі, дамытқысы келетін қасиеттерді сатып аламын деп белгілеп, нақтылап жазуы тиіс.
  • 4. 6. Кері байланыс. «Жағымды сөздер» жаттығуы (3 минут) Мақсаты: білім алушыларға жағымды көңіл-күй сыйлау. Өздеріне деген сенімділіктерін арттыру. Нұсқау: білім алушылар кезектесе отырып жанында отырған білім алушыға оның бойындағы жағымды қасиетін айтып, қолдау көрсетеді. 7. «Арман ағашы» жаттығуы (7 минут) Мақсаты: білім алушылардың әлемді жақсартуға деген ынталарын ояту. Әлемді қалай көргісі келетіндігін анықтау. Нұсқау: Тақтадағы «арман ағашына» әр білім алушы алма түріндегі жапсырма қағазға әлемді қалай көргісі келетіндігі туралы тілегін жазып жапсырады. 8. Қорытынды. Ән. «Өмір-ай» ТөреғалиТөреәлі (3 минут) 9. Қорытынды сөз. Керібайланыс. (5 минут) Құрметті білім алушылар және де қонақтар, бүгінгі біздің «Әлемді өзгерткің келсе – өзіңнен баста!» атты ашық тәрбие сабағымыз өз мәресіне жетті. Қорыта келе айтарым, күн келбетті кезеңнің көркі біздің достығымызда, сүйіспеншілікте, айналамызға деген қарым – қатынасымызда, мұны әсте естен шығармайық достар. Біз өмір сүріп отырған әлем - әдемі әлем. Өйткені онда мен бармын, сіздер барсыздар, бәріміз бармыз. Әдемі әлемге әдемі жандар лайық. Ойдың әсемдігі қажет. Біз ғаламды шат күлкі – жанарымен көруге құштармыз. Қап қара түннен жарық іздейміз, сұп - сұр бұлттан жаңбыр күтеміз. Барша әлемге тек қана жақсылық тілейміз. Ендеше әлемнің қандай болары мына бізге байланысты екендігін ұмытпайық! Әрдайым қатені өзімізден іздеп, өзімізді жетілдіруден танбайық! Себебі әлемді өзгерткің келсе – өзіңнен баста деген!