1. Маңғыстау облысы Жаңаөзен қаласы Қашаған
Күржіманұлы атындағы №8 орта мектептің
бастауыш сынып мұғалімі Джүзбаева Баян.
Ана тілі сабағы
Қасым Аманжолов «Туған жер» өлеңі.
Сабақтың мақсаты: Қасым Аманжоловтың өмірі мен
шығармашылығы жайлы білімдерін қалыптастыру ,ақынның
өзіндік мұратын таныту,өлеңнің идеясы мен тақырыбын ашу.
Дамытушылық:оқушылардың ой өрісін, сөйлеу мәдениетін әдеби
тіл байлығын сто технологиялары арқылы өз бетімен жұмысқа,
шығармашылыққа дағдыландыру.
Тәрбиелік: Қасым поэзиясы арқылы Отанды,туған жерді
сүюге,қастерлеуге, ана тілін қадірлеуге, қайсарлыққа, табандылыққа
тәрбиелеу.
Сабақ түрі: Жаңа тақырыпты меңгерту.
Сабақтың тегі:Кірістірілген сабақ.
Сабақ әдісі:Әңгімелеу,сұрақ-жауап
Пәнаралық байланыс:Дүниетану.
Сабақ барысы 1.Ұйымдастыру кезеңі.
1) амандасу
2) оқушыларды түгендеу
2. Үйге тапсырманы сұрау.
2. Сұрақ арқылы-жауап алу.
1.Қос пырақ қандай елдерді аралапты
2.Қыран олардан не деп сұрапты?
3.Пырақ не деп жауап береді?
4. Мәтіндегі мақалдар не туралы айтылады?
2 .Мақалдарды жатқа айту.
Осы айтылған қанатты сөздеріміз мақал-мәтелдеріміз не туралы
айтып тұр. Тарауымыз
Туған жер-туған еліміз туралы.
2.слайд
Олай болса Қазақ елінің жері байтақ , елі бай , егемендік алған
достық пен ынтымақтас тәуелсіз ел , Тәуелсіздік 20 жылдың
табалдырығын аттадық ,елбасымыз Н.Ә.Назарбаев жолдауын
жариялады. Біз тәуелсіз ел тірегі білімді ұрпақ тәрбиелеудеміз.
3. 3слайд Тәуелсіз ел тірегі-білімді ұрпақ
3. Жаңа сабақ.
4слайд
-Осы туған жерін ,Туған елін жырлаған ақын ағаларымыз көп
солардың бірі Қасым Аманжолов ағамыз.
Қасым
Аманжолов
1911-1955
Қарағанды
обылысы,
Қарқаралы
ауданы
Шығармалары
Жауынгер,
аудармашы
лирик ақын
Байрон,Пушкин,
Лермонтов,
Шевченкодан.
Жамбыл тойында,
Купия қыз,Өз
елім,
4. Қ.Аманжолов өз өмірін өлеңмен өрген қазақтың талантты , қиын да
күрделі заманда тауып , адалдық пен ақындықты тұмар етіп, батыл
ойлы , шыншыл да сырлы , дауылды поэзиямен XXІ ғасыр
ұрпақтарының жүрегінде терең із қалдырған.
Қ.Аманжолов 1911 жылы 10 қазанда Қарағанды облысы
Қарқаралы ауданында Қызыл ауылда туған. Әкесі сол жерде қайтыс
болған. Әкесі мен шешесінен ерте айырылған. Қасым жоқшылық
жетімділікті сәби кезінен басынан өткеріп,ой-қозы бағады, тезек
тереді, кісі есігінде телмірейді. Алғаш ауыл молдасында білім
алады,кейін ағасының көмегімен Семейдегі интернатқа ауысып,
онда үш жыл тәрбиеленеді. Одан кенін Семейдегі мал дәрігерлік
техникумын, Оралдағы пединститутты, Ленинградтағы орман
шаруашылығы инстиуттарына түскенмен денсаулығы сыр
беріп,оқуын жалғастыра алмайды. Газеттерде редакторлық, кейін
театрда қызмет жасаған. Ақын 1941-46 жыл арасында майданға
ілесіп, “қанды қырған, қыпқызыл өрттің ішінде болады” Әртістік
әншілік,өнерге бейім ақын домыра,күйсандық,мондалина сияқты
аспаптарды жақсы ойнап, өзінің бірқатар өлеңдеріне ән шығарған
сазгер.
2011 жылы Қасым Аманжоловтың 100 жылдығы Респулика
көлемінде тойланды. Оның соғыс кезінде көп өлеңдері жоғалған,
әндері де түспей қалған. Кейінгі бар мұрасы 3 том ғана болды.
5. 1. Өлеңді мәнерлеп оқу(өзім)
2. Балаларға –тізбектеп оқыту.
3.Балаларға -шумақпен оқыту.
4. Толық өлеңді оқыту.
Кітаппен жұмыс:
1.Ақынның көңіл күйі, туған жерге деген ризашылық сезімі өлеңнің
қай жолдарында берілген.
2. Өлеңнің соңғы жолдарынан автордың қандай ой пікірін аңғаруға
болады?
3.Осы оқулықта ақынның қандай өлеңін білесіз?
-Олай болса Туған елін, жерін Отанын жырламаған ақын да жоқ
шығар.- деп өлеңдер тыңдайық
1. Сәкен Сейфуллин “Туған ел”.
6. 2.Әбіш Кекілбайұлы “Туған жер” өлең шумақтарын таныту.
- Балалар көрдіңдер ме әрбір адам баласының өз туған жерін
Отанына сүйіспеншілігін жоғары деп білемін.
4. Дәптермен жұмыс.
Өлеңнен ұйқасып тұрған сөздерді табу.
Кең далаға-жас балаға
Туған жер-кеше гөр
Жер едің-бөледің
Кең едің-келемін
Сабақты қорытындылау:
7. Не үйреніп, не білдік?
Үй тапсырмасын беру:Туған жер өлеңін жаттау,сөз жұмбақты
шешу.
Бағалау.
жазушы Досқа адал
жауынгерсазгер Ақ көңіл
Қасым
аудармашыақынКең пейіл
Байтақ ел
Байлығы мол
жомарттығы
бейбіт
сұлу