2. แผนการจัดการเรียนรู้เพื่อพัฒนาทักษะการฟังภาษาอังกฤษ
กลุ่มสาระการเรียนรู้ภาษาต่างประเทศ ชั้นมัธยมศึกษาปีที่ 4
Unit: Travel
Topic: Accommodation
Sub-topic : Service
เวลา 2 ชั่วโมง
วันที่สอน วันที่ .........เดือน............................ พ.ศ. .................
1. จุดประสงค์การเรียนรู้
1.1 ฟังบทสนทนาเรือง At the hotel เพื่อความเข้าใจโดยสามารถจับคูประโยคให้สมพันธ์กับรูปภาพได้ โดยใช้
่
่
ั
ทักษะการเชื่อมโยง (While-listening, Activity1: Tell me! Which picture?)
1.2 ฟังบทสนทนาเรือง At the hotel เพื่อความเข้าใจโดยสามารถระบุประโยคได้ถูกต้องตามหมวดหมู่ โดยใช้
่
ทักษะการจาแนก (While-listening, Activity 2: Checking in or Checking out)
1.3 ฟังบทสนทนาเรือง At the hotel เพื่อความเข้าใจโดยสามารถตอบคาถามได้ โดยใช้ทักษะการตีความ
่
(Post-listening, Activity 1: I want to answer you!)
1.4 ฟังบทสนทนาเรือง At the hotel โดยประยุกต์ใช้กับการเล่าสถานการณ์ได้อย่างเหมาะสม โดยใช้ทักษะ
่
การให้เหตุผล (Post-listening, Activity 2: What should I do?)
2. ตัวชี้วัด
ต.1.1 ม. 4/3 อธิบายและเขียนประโยคและข้อความให้สมพันธ์กับสื่อที่ไม่ใช่ความเรียงรูปแบบต่างๆ ที่อ่าน
ั
รวมทั้งระบุและเขียนสื่อที่ไม่ใช่ความเรียงรูปแบบต่างๆ ให้สมพันธ์กับประโยค และข้อความที่
ั
ฟังหรืออ่าน
ต.1.2 ม. 4/3 พูดและเขียนแสดงความต้องการ เสนอ ตอบรับและปฏิเสธการให้ความช่วยเหลือ ใน
สถานการณ์จาลองหรือสถานการณ์จริงอย่างเหมาะสม
ต.2.1 ม. 4/1 เลือกใช้ภาษา น้าเสียง และกิริยาท่าทางเหมาะกับระดับของบุคคล โอกาส และสถานที่ ตาม
มารยาทสังคมและวัฒนธรรมของเจ้าของภาษา
ต.4.1 ม. 4/1 ใช้ภาษาสื่อสารในสถานการณ์จริง/ สถานการณ์จาลอง ทีเ่ กิดขึ้นในห้องเรียน สถานศึกษา
ชุมชนและสังคม
3. 3. เนื้อหาทางภาษา
Vocabulary: reservation, double room, luggage, passport, assistance, concierge,
refrigerator, credit card, receptionist, check in, checkout, cash, front desk,
suitcases, service
Structure: Passive Voice in Present Simple Tense and Past Simple Tense
1. Passive Voice in Present Simple Tense
Subject
+ is/are
+
Past Participle (V3)
Ex. It's delivered to the hotel.
Explanation
Subject
is/are
It
is
More examples:
- The passport is given by Mary.
- They are delivered to the hotel.
- Two double rooms are booked by me.
2. Passive Voice in Past Simple Tense
Subject
+ was/were
+
Past Participle (V3)
delivered
Past Participle (V3)
Ex. My sister's luggage was lost.
Explanation
Subject
is/are
My sister’s luggage
was
More examples:
- My passport was stolen.
- My credit cards were lost.
- The keycards were given by the receptionist.
4. สื่อการเรียนรู้
1. วีดีโอเรื่อง New Hotel Transylvania Trailer นาเข้าสู่บทเรียน
2. power point คาศัพท์และโครงสร้าง
3. Audio “At the hotel”
4. บัตรภาพ
5. คอมพิวเตอร์ หรือ โน้ตบุ๊ค
6. หูฟังขนาดเล็ก
Past Participle (V3)
lost
4. 5. กิจกรรมการเรียนรู้
ครู
Pre-listening (35 นาที)
1. ครูพูดทักทายนักเรียน
2. ครูให้นักเรียนดูวีดีโอเรื่อง “New Hotel
Transylvania Trailer” เพื่อนาเข้าสู่บทเรียน
3. ครูแนะนากลวิธีการเรียนให้นกเรียนฟังเพื่อให้
ั
นักเรียนนาไปใช้ในการตอบคาถามจากวีดีโอนาเข้า
สู่บทเรียนดังนี้
- Listening for comprehension
4. ครูถามคาถามจากวีดีโอ โดยใช้ประโยคคาถาม เช่น
- What did you see from the VDO?
- What is the video about? (Listening for
the main idea)
- Where dose the story happen? (Listening
for specific details)
5. ครูแจก Text 1ให้นักเรียนทุกคนแล้วเปิด Power
point แนะนาคาศัพท์ใหม่ให้นักเรียนฟังและออก
เสียงตาม พร้อมทั้งอธิบายความหมายของคาศัพท์
ทีละตัว แล้วยกตัวอย่างการนาคาศัพท์ไปใช้ในการ
สื่อสารในชีวิตประจาวัน
6. ครูแจก Text 2 แล้วอธิบายการใช้หลักไวยากรณ์
Passive Voice in Present Tense and Passive
Voice in Past Tense ในเรื่อง At the hotel ให้
นักเรียนฟัง
7. ครูเปิด audio เรือง At the hotel ให้นักเรียนฟัง
่
2 รอบ
8. ครูถามนักเรียนเกี่ยวกับเรื่องที่ฟงเพือตรวจสอบ
ั ่
ความเข้าใจอีกครัง เช่น
้
- Did Lisa and Mary have a reservation?
- What thing of Lisa was lost?
- What is their checkout time?
(Listening for comprehension)
นักเรียน
1. นักเรียนพูดทักทายครู
2. นักเรียนดูวีดีโอนาเข้าสู่บทเรียนเรื่อง New Hotel
Transylvania Trailer
3. นักเรียนฟังครูแนะนากลวิธีการเรียน
4. นักเรียนตอบคาถามครู
5. นักเรียนรับ Text 1 จากครู ออกเสียงคาศัพท์ตาม
power point ทีละตัวพร้อมทั้งทาความเข้าใจ
ความหมายของคาศัพท์ การนาคาศัพท์ไปใช้ใน
การสือสารในชีวิตประจาวัน
่
6. นักเรียนรับ Text 2 แล้วฟังครูอธิบายหลักการใช้
ไวยากรณ์
7. นักเรียนฟัง audio เรื่อง At the hotel
8. นักเรียนตอบคาถามเกี่ยวกับเรื่องที่ให้ฟงเพื่อ
ั
ตรวจสอบความเข้าใจ ดังนี้
- Yes
- Her luggage
- Eleven a.m.
5. ครู
While-listening (35 นาที)
Activity1: (Tell me! Which picture?)
(15 นาที)
1.ครูให้นักเรียนทบทวนกลวิธี Listening for
comprehension ที่ได้แนะนาในขั้น Pre-Listening
เพื่อนามาใช้ในกิจกรรม Tell me! Which picture?
2. ครูเปิด audio เรือง At the hotel ให้นักเรียนทุก
่
คนฟัง 1 รอบ เพื่อให้ผู้เรียนเกิดทักษะการเชื่อมโยง
3. ครูชี้แจงกิจกรรม
- ครูให้นักเรียนแบ่งกลุ่มกลุ่มละ 5 คน
- ครูนา audio บทสนทนาบางส่วนจากเรื่อง
At the hotel มาเปิดให้นักเรียนฟัง
- ครูให้นักเรียนเลือกรูปภาพทีสอดคล้องกับสิ่งที่ได้ฟัง
่
4. ครูให้นักเรียนแต่ละกลุมเข้าแถวตอนเรียงหนึงเพื่อ
่
่
ทากิจกรรม Tell me! Which picture?
5. ครูเปิด audio ข้อแรกให้นกเรียนฟัง
ั
6. ครูเฉลยคาตอบที่ถูกต้องพร้อมอธิบายคาตอบ
7. ครูทาตามข้อ 4 และ 5 จนนักเรียนได้จบคู่ภาพ
ั
ครบทุกคน
Activity 2:( Checking in or Checking out)
(20นาที)
1. ครูให้นักเรียนจับคู่กันเพือทากิจกรรม Checking
่
in or Checking out
2. ครูอธิบายกิจกรรม Checking in or Checking
out
3. ครูให้นักเรียนทุกคนฟัง audio เรื่อง At the
Hotel เพื่อให้ผเู้ รียนเกิดทักษะการจาแนก
4. ครูแจกแผ่นป้าย Checking in และ Checking
out ให้กับนักเรียนแต่ละคู่
5. ครูเปิดเสียงประโยคที่นามาจากเรื่อง At the
hotel ให้นักเรียนฟัง ประโยคละ 2 รอบ เพื่อให้
นักเรียนแต่ละคู่ช่วยกันคิดว่า ประโยคนั้นอยู่ใน
ขั้นตอนของ Checking in หรือ Checking out
6. ครูนับ 1 2 3! เพื่อเป็นสัญญาณให้นักเรียนแต่ละคู่
โชว์ป้ายคาตอบของตัวเอง
นักเรียน
1. นักเรียนทบทวนกลวิธี Listening to
Comprehension
2. นักเรียนทุกคนฟัง audio เรือง At the hotel
่
1 รอบ
3. นักเรียนทุกคนฟังคาอธิบายการทากิจกรรม
4. นักเรียนแต่ละกลุมเข้าแถวตอนเรียงหนึงเพื่อ
่
่
ทากิจกรรม Tell me! Which picture?
5. นักเรียนคนแรกของกลุ่มฟัง audio ที่ครูเปิด แล้ว
หยิบรูปภาพที่สอดคล้องกับสิ่งที่ได้ยินขึ้นมาโชว์
6. นักเรียนที่ตอบถูกได้คะแนน
7. นักเรียนกลุ่มที่ได้คะแนนสะสมสูงสุดเป็นผู้ชนะ
1. นักเรียนแบ่งกลุ่มกลุ่มละ 3 คน
2. นักเรียนแต่ละกลุมฟังครูอธิบายกิจกรรม
่
Checking in or Checking out
3. นักเรียนทุกคนฟัง audio เรือง At the hotel
่
4.นักเรียนแต่ละคู่รบแผ่นป้าย ป้าย Checking in
ั
และ Checking outจากครู
5.นักเรียนแต่ละคู่ฟังเสียงประโยค แล้วช่วยกันคิดว่า
ประโยคนั้นอยู่ในขั้นตอนใดของ Checking in หรือ
Checking out
6.นักเรียนโชว์ป้ายคาตอบของตัวเองขึ้น
6. ครู
นักเรียน
7. ครูเฉลยคาตอบให้นักเรียนฟัง พร้อมทั้งให้นักเรียน 7.นักเรียนฟังเฉลย แล้วช่วยกันอธิบายถึงคาตอบที่
ที่ตอบถูกอธิบายเกี่ยวกับคาตอบของตัวเอง
ถูกต้อง
8. ครูให้คะแนน 1 คะแนนแก่นักเรียนคู่ที่ตอบถูก
8.นักเรียนคูที่ตอบถูกรับคะแนน 1 คะแนนจากครู
่
Post-listening (50 นาที)
Activity 1: (I want to answer you!) (25 นาที)
1. ครูให้นักเรียนทบทวนกลวิธี Listening to
comprehension ที่ได้แนะนาในขั้น Pre-Listening
เพื่อนามาใช้ในกิจกรรม I want to answer you!
2. ครูให้นักเรียนแบ่งกลุมกลุ่มละ 5 คน
่
3. ครูอธิบายกิจกรรม I want to answer you! ให้
นักเรียนทุกคนฟัง
4. ครูเปิด audio เรือง At the hotel ให้นักเรียนฟัง
่
1 รอบ เพื่อให้ผู้เรียนเกิดทักษะการตีความ
5. ครูให้นักเรียนเข้าแถวหน้าชั้นเรียนเพื่อทากิจกรรม
I want to answer you!
6. ครูนับ 1 2 3 Go! แล้วให้นักเรียนคนแรกของแต่
ละกลุ่มวิ่งไปทีเ่ ครื่องคอมพิวเตอร์ ฟังคาถามโดยใช้
หูฟังที่อยู่กับเครื่องคอมพิวเตอร์ โดยคลิก Audio 1
แล้วตอบคาถามจากคาถามที่ได้ฟังโดยเขียนลงบน
กระดาษข้างเครื่องคอมพิวเตอร์ (นักเรียนแต่ละคน
ในกลุ่มจะต้องคลิกฟัง audio ตามลาดับที่ตัวเอง
เรียงแถว เช่น คนที่ 1 คลิกฟัง Audio 1 คนที่ 2
คลิกฟัง audio 2 ตามลาดับ)
7. ครูเฉลยคาตอบให้นักเรียนฟัง และให้นกเรียน
ั
ช่วยกันอธิบายเกี่ยวกับคาตอบ
8. ครูให้คะแนนพิเศษกับกลุมที่ตอบคาถามจากการ
่
ฟังเสร็จเป็นกลุมแรกและตอบคาถามถูกต้องทังหมด
่
้
1. นักเรียนทบทวนกลวิธี Listening to
Comprehension
2. นักเรียนแบ่งกลุ่มกลุ่มละ 5 คน
3. นักเรียนฟังครูอธิบายกิจกรรม I want to answer
you!
4. นักเรียนทุกคนฟัง audio เรือง At the hotel
่
5. นักเรียนหลับตาปรบมือไปตามจังหวะเพลงที่ครู
เปิด
6. นักเรียนคนแรกของแต่ละกลุมวิ่งไปทีเ่ ครื่อง
่
คอมพิวเตอร์ ฟังคาถาม แล้วเขียนคาตอบลงบน
กระดาษข้างเครื่องคอมพิวเตอร์ (นักเรียนทุกคนฟัง
audio ตามลาดับ)
7. นักเรียนฟังเฉลยจากครูและช่วยกันอธิบายเกี่ยวกับ
คาตอบ
8. นักเรียนกลุ่มที่ตอบคาถามจากการฟังเสร็จเป็น
กลุ่มแรกและตอบคาถามถูกต้องทังหมดรับคะแนน
้
พิเศษจากครู
Activity 2: (What should I do?) (25 นาที )
1. ครูเปิด audio เรือง At the hotel ให้นักเรียนฟัง 1.นักเรียนทุกคนฟัง audio เรื่อง At the hotel และ
่
แล้วอภิปรายเกี่ยวกับปัญหาทีเ่ กิดขึ้นในบทสนทนา ตอบคาถาม
เพื่อให้ผเู้ รียนเกิดทักษะการให้เหตุผลและเข้าใจถึง
วิธีการแก้ไขปัญหาที่อาจเกิดขึ้นในโรงแรม เช่น
- What’s their problem?
- How do they solve their problem?
- How do they ask for?
8. Listening Strategy
Activities
While-Listening 1: Tell me! Which picture?
Listening strategies
Listening to comprehension (The students
understand audio and can match with the
picture.)
While-Listening 2: Checking in or Checking out Listening for comprehension
Post-Listening 1: I want to answer you!
Listening to comprehension
Post-Listening 2: What should I do?
Discuss or respond to what you heard
through writing drama
9. Classroom languages
Pre-Listening
1. Greeting
- Good Morning!
- How are you?
- What did you do yesterday?
2. Before we are going to learn I have video to show you.
- Watch and listen carefully.
3. Teaching vocabulary
- Repeat after sound.
- Again please.
- Louder, please.
4. Teaching structure
- Give me an example about passive present simple tense.
5. Teaching conversation
- I’ll turn on the audio one time.
- One more time?
- Listening carefully.
6. Checking understanding
- Do you understand?
- Do you what I mean?
- Can you tell me what is about?
While-Listening and Post-Listening
1. Grouping
- Make a group of ….people.
- Line up in front of the class.
2. Telling direction
- I’m going to turn on the audio sound.
3. Giving some prizes
- Group…is the winner!
- Give your friends a big hand.
- Give yourself a big hand.
10. 4. Before start to do activity
- One Two Three Go!
- One Two Three Start!
11. 6. การวัดผลประเมินผล
กิจกรรมที่จะประเมิน
Activity1: Tell me! Which picture?
Activity2: Checking in or Checking out
Activity3: I want to answer you!
Activity4: What should I do?
วิธีประเมิน
ตรวจและให้คะแนน
ตรวจและให้คะแนน
สังเกต บันทึก
และให้คะแนน
สังเกต บันทึก
และให้คะแนน
เครื่องมือประเมิน
- แบบประเมินทักษะการฟัง
- แบบประเมินทักษะการฟัง
- ประเมินทักษะการคิดแก้ปัญหา
7. กิจกรรมเสนอแนะ
...................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................................
8. ความเห็นของผู้บริหาร
...................................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................................
9. บันทึกหลังการจัดกิจกรรมการเรียนรู้
9.1 ผลการจัดกิจกรรมการเรียนรู้
...................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................................
9.2 ปัญหาและอุปสรรค
......................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................................
9.3 ข้อเสนอแนะ
...................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................................
12. Text 1
Vocabulary
reservation (n.)
a district that is reserved for particular purpose.
Ex. We have a reservation for a double room.
double room (n.)
double room is a double bed and you sleep together.
Ex. We have a reservation for a double room.
luggage (n.)
the cases, bags etc. that you carry when you are travelling
Ex. My sister's luggage was lost.
passport (n.)
a document to pass or go somewhere
Ex. I'll need your passport.
assistance (n.)
the act of assisting or the help supplied.
Ex. If you need any assistance, please see our
concierge or call the front desk.
concierge (n.)
someone in a hotel whose job is to help guests by
telling them about places to visit.
Ex. If you need any assistance, please see our
concierge or call the front desk.
credit card (n.)
a card that entitles a person to make purchases on credit.
Ex. Are you paying by cash or credit card?
13. suitcases (n.)
used for carrying clothes
Ex. I'm glad they lost my suitcases.
refrigerator (n.)
a box, room, cabinet in which food can be stored at
low temperatures.
Ex. Did you take anything from the refrigerator?
receptionist (n.)
a secretary whose main duty is to answer the
telephone and receive visitors
Ex. The receptionist at the desk had a very respectful
look on her face.
checkout (n.)
the act, time, or place of checking out, as at a hotel, library
Ex. We'd like to checkout of our room.
cash (n.)
money in coins or notes
Ex. Are you paying by cash or credit card?
front desk (n.)
a desk near the entrance to a hotel where people go
when they arrive and where they can get information, etc.
Ex. Visitors must register at the front desk.
check in (n.)
announce one’s arrival, at hotel or airport
Ex. We'd like to check in.
service (n.)
work done by one person or group that benefits another
Ex. We also ordered room service once.
14. Text 2
Structure
Passive Voice in Present Simple Tense and Past Simple Tense
1. Passive Voice in Present Simple Tense
Subject
+ is/are
+
Past Participle (V3)
Ex. It's delivered to the hotel.
Explanation
Subject
is/are
It
is
More examples:
- The passport is given by Mary.
- They are delivered to the hotel.
- Two double rooms are booked by me.
Past Participle (V3)
delivered
2. Passive Voice in Past Simple Tense
Subject
+ was/were
+
Past Participle (V3)
Ex. My sister's luggage was lost.
Explanation
Subject
is/are
My sister’s luggage
was
More examples:
- My passport was stolen.
- My credit cards were lost.
- The keycards were given by the receptionist.
Past Participle (V3)
lost
15. Text 3
Conversation: At the hotel
Checking in
Lisa: Wow! I've never stayed in a place this fancy before!
Receptionist: Welcome to the Hula-Hula hotel. How can I help you?
Mary: We'd like to check in. Our names are Lisa and Mary Lee. We have a reservation for a
double room.
Receptionist: Let's see ... Yes, we have a suit for you on the third floor, room three-two-one,
for five nights.
Mary: Great! Oh and my sister's luggage was lost. Please tell us if it's delivered to the hotel.
Receptionist: Of course. I'll need your passport, and please sign this guest card.
Mary: Ok. Here you are. Oh, and what is the checkout time?
Receptionist: Eleven A.M. And if you need any assistance, please see our concierge or call
the front desk. Here are your keys.
Checking out
Receptionist: Hello. What can I do for you?
Lisa: We'd like to checkout of our room. Here are the keys. It's room number three-two-one.
Receptionist: Did you take anything from the refrigerator?
Mary: Yes, we had two colas. We also ordered room service once.
Receptionist: Ok. Your five-night total comes to three hundred and ten dollars. Are you paying
by cash or credit card?
Mary: Credit card. Here you are. Oh, and can you call an airport taxi for us?
Receptionist: I'll do that right away. (A moment later) Please sign on the dotted line.
Lisa: (To Mary) you bought so much, we can barely carry it all. I'm glad they lost my suitcases.
Receptionist: Oh, I almost forgot. Ms. Lee, someone dropped this off for you this morning.
Lisa: What? Hey, that's my luggage!
19. Activity1
While-listening (Tell me! Which picture? )
Direction 1
1. The teacher will turn on the audio sound 1 times.
2. Make a group of five people.
3. Each group lines up in front of the class.
4. The teacher turns on the first audio. (from some part of At the hotel audio)
5. The first student has to listen to the audio carefully and choose a picture that match with
the audio.
6. Next student of each group has to do like the first student. (Each student will get a
different audio.)
7. The group that gets all of the correct answers gets full point from the teacher.
Example
1. We'd like to check in. Our names are Lisa and Mary Lee. We have a reservation for
a double room.
Correct answer
2. Let's see ... Yes, we have a suit for you on the third floor, room three-two-one, for five nights.
3. Great! Oh and my sister's luggage was lost. Please tell us if it's delivered to the hotel.
4. Yes, we had two colas. We also ordered room service once.
5. Credit card. Here you are. Oh, and can you call an airport taxi for us?
20. Activity 2
While-listening (Checking in or Checking out)
Direction
1. Work in pair.
2. The teacher turns on “At the hotel” audio.
3. The teacher gives each pair checking in and checking out card.
4. The teacher turns on a sentence audio that is chosen from “At the hotel” audio.
5. When the teacher counts One Two Three, each pair has to show an answer.
6. The teacher gives one point for pairs which get correct answer.
At the hotel
Card
Checking in
Card
Checking out
Questions
1. We have a reservation for a double room.
2. Did you take anything from the refrigerator?
3. We have a suit for you on the third floor, room three-two-one, for five nights.
4. I'll need your passport, and please sign this guest card.
5. Are you paying cash or credit card?
6. If you need any assistance, please see our concierge or call the front desk.
7. Your five-night total comes to three hundred and ten dollars.
8. Welcome to the Hula-Hula hotel. How can I help you?
9. Can you call an airport taxi for us?
10. Our names are Lisa and Mary Lee.
21. Activity1
Post-listening (I want to answer you!)
Direction
1. All of students listens to “At the hotel” audio carefully.
2. Make a group of five people.
3. Each group lines up in front of the class.
4. When the teacher counts “One Two Three Go!”, the first student of each group has to
listen to audio 1 by earphone with computer and answer the question that you heard.
Student 1: Listen to audio 1
Student 1: Listen to audio 2
Student 1: Listen to audio 3
Student 1: Listen to audio 4
Student 1: Listen to audio 5
5. The teacher gives a special score for the group that answers all of the questions correct.
Audio 1: What is Lisa’s and Mary’s number of room?
Audio 2: If Lisa and Mary need any assistance, how should they do?
Audio 3: What kind of thr room did they have a reservetion?
Audio 4: What kind of paying did they use while checking out?
Audio 5: Did they want to call an airport texi or not?
Answer:
Audio 1: ……….Room 321………………………………………………………………………………………………………………
Audio 2: ……………………………………………………………………………………………………………………………………..…
Audio 3: ………………………………………………………………………………………………………………………………………...
Audio 4: …………………………………………………………………………………………………………………………………………
Audio 5: …………………………………………………………………………………………………………………………………..…….
22. Activity 2
Post-listening (What should I do?)
Direction 2
1. The teacher will turn on the audio sound 1 times.
2. The teacher and all of students discuss about cause of problems in the hotel and how
to solve these problems from the audio. (It’s useful to do activity about solving
problems.)
3. Make a group of five people.
4. Each group sends a representative to draw a lot about problem situation from the
teacher.
5. Each group thinks how to solve a problem that you got and prepare a role play.
6. Present your role play in front of the class.
Example
At the hotel
Situation: You are staying in Dudee hotel with your partner. In the morning, you ordered
two hamburgers and two tea cups for breakfast. Now! It’s almost 10 a.m. but you haven’t
gotten any menu. What should you do?
Example:
You are calling receptionist.
Receptionist: Hello! How can I do for you?
You: I have a problem.
Receptionist: What is your problem?
You: I have ordered two hamburgers and two tea cups for breakfast at 7 a.m. You told me
that I would get all of orders within 5 minutes. I have been waiting for 3 hours. Now, I
haven’t gotten any menu.
Receptionist: Oh! We are really sorry! I think that our cooker might forget it. We will give
you a big special menu for your brunch. Is it ok for you?
Your partner: I think that it’s ok. What about you?
You: Ok! I want to get your special menu. We hope that we will not wait for a long time
again.
Receptionist: Sure! I will serve you within 10 minutes.
23. References
Englishpage. Active / Passive Verb Forms. Retrieved June 5, 2013, from Language Dynamics, All
Rights Reserved. Website : http://www.englishpage.com/verbpage/activepassive.html
Equipped for the Future at the Center for Literacy. Using Listening Strategies. Retrieved
June 5, 2013, from Website : http://eff.cls.utk.edu/toolkit/support_listening_strategies.htm
Merriam-Webster, Incorporated. Vocabulary. Retrieved June 5, 2013, from Website :
http://www.merriam-webster.com/dictionary/
NCLRC : The essentials of language teaching. (2003) Teaching Listening Strategies for Developing
Listening Skills. Retrieved June 5, 2013, from The National Capital Language Resource
Center, Washington, DC Website : http://www.nclrc.org/essentials/listening/stratlisten.htm
Patranft. (2010). checking in at a hotel conversation (ESL lesson). Retrieve June 4, 2013, from
Besthobby Club website : http://besthobby.org/index.php/componentrelatedvideos/?
vid=fkoKLxtuIOA
Teacher Planet. Role playing Rubrics. Retrieve June 4, 2013, from Teacher Planet Club
website : http://www.rubrics4teachers.com/roleplay.php
The faculty of Engineering, Northern New Mexico College. Problem Solving Skills Rubric.
Retrieve June 4, 2013, from Engineering, Northern New Mexico College website :
engineering.nnmc.edu