1. «_____»_________20___року
Конспект уроку з української мови 5 клас
Тема: Звуки мови та звуки мовлення. Голосні та приголосні звуки
Мета: повторити й узагальнити знання про голосні і приголосні звуки;
закріпити знання учнів про звуки мови і мовлення; розвивати фонематичний
слух учнів; виховувати в учнів пізнавальний інтерес до української мови.
Очікувані результати. У результаті вивчення теми учні повинні поглибити й
систематизувати знання із фонетики, орфографії та орфоепії, пояснити як
творяться голосні та приголосні звуки, розвивати слухову та зорову пам'ять,
збагачувати словниковий запас, виховувати мовну культуру.
Обладнання: підручник, таблиця "Звук", дидактичні матеріали.
Тип уроку: урок повторення й узагальнення знань
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань учнів
1. Бесіда за питаннями.
-Які розділи науки про мову ви знаєте?
-Як утворюються звуки людського мовлення?
-У чому полягає відмінність між звуком та буквою?
2. Мозковий штурм: допишіть букви так, щоб утворилися нові слова
..із, ..іжка, ..ід, ..абка, ..ішка, ..іс.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
1. Колективна робота.
Завдання: прочитати групи слів, визначити в них спільну частину
Телефон, диктофон, мікрофон; каліграфічний, стенографія, графолог.
2. 2. Завдання-жарти
-Що стоїть посеред школи?
-Чого немає в дельфіна, але є в кита, акули, краба?
-Чим закінується літо і починається осінь?
-Чим відрізняється життя від шиття?
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
ІV. Опрацювання нового матеріалу
1. Робота за підручником.
1) Опрацювання теоретичного матеріалу, с.80-81, впр.187,188-усно
- Знайомство з графікою, орфографією, орфоепією, фонетикою.
Завдання: перевірка домашнього завдання.
Графіка- наука про знаки письма, співвідношення між буквами і звуками.
Орфографія- це розділ мовознавства, що встановлює і вивчає
загальноприйняті правила передачі слів на письмі.
Орфоепія- це розділ мовознавства, що вивчає нормативну літературну
вимову.
2) Письмова робота.
-Подані слова передати фонетичною транскрипцією.
Осінній, знання, яма, під'їзд, їжак, юність
-Вставити голосні й прочитати прислів'я :
А) Кр..щ... ч..сн... вм..рт.. ,..к н..ч..сн.. ж..т.. .
Б) Скр..мн..сть пр..кр..ш л..д..н.. .
3) Від поданих слів утворіть якомога більше нових, змінюючи лише один
звук
3. Бій, мак, мир ,маса, каша, ноша.
4) Дайте відповіді на питання: Скільки звуків в алфаіфті? Які бувають
звуки?
5) Розминка
Доберіть перервані слова
Гри..ки-, сте..ки-, кни..ки-, ву..ький-, ду..ка- ,ка..ка-.. .
Перевірка: грибки-грибок, стежки-стежечка, книжка-книжечка, вузький-
вузесенький, дужка-дужечка, казка-казочка
V. Систематизація й узагальнення знань, умінь і навичок
Виконання задачі з одним невідомим.
Уважно прочитайте і вирішить запропоновану задачу.
Задача
У нашому мовленні 38 звуків, з них 32 приголосних. Скільки голосних?
Складіть рівняння
VI. Підбиття підсумків уроку.
"Закінчіть речення"
1) На уроці я навчив(ла)ся... (Використовуйте інтерактивний метод
"Мікрофон")
2) Перевірка вивченого матеріалу
-Про що нове ви дізналися на уроці?
-Які є приголосні звуки в українській мові?
-Як вимовляються дзвінкі приголосні в кінці слова?
VІІ. Домашнє завдання
- Складіть усне повідомлення на тему: "Звуки мови"