SlideShare a Scribd company logo
1 of 14
Тема: Підземні води, умови їх утворення і залягання в земній корі. Термальні й
мінеральні води. Охорона вод суходолу. (Слайд 1)
Мета: сформувати в учнів систему знань про підземні води як частину гідросфери;
поглибити систему знань учнів про гідросферу; з’ясувати умови утворення підземних вод,
виявити, які породи здатні пропускати, а які — затримувати воду; ввести поняття
«верховодка», «ґрунтові води», «міжпластові» води, «артезіанські води»; розкрити
значення підземних вод для людини; виховувати бережливе ставлення до водних багатств.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: фізична карта світу, атласи, підручники, карточки із завданнями, схеми,
таблиця «Підземні води».
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент.
Ось дзвіночок пролунав,
Дзвінко пісню заспівав.
Чули, діти? (так)
Сьогодні урок відкритий для всіх,
Багато гостей! Тож вітаємо їх!
( Ласкаво просимо!)
- Кому дозволено сісти першим? ( дівчаткам)
- Правильно, спочатку – краса, а потім сила.
- Діти! Урок розпочався. Що ви очікуєте від нього? Подумайте і закінчіть
речення: (Слайд – 2)
- Від уроку я очікую…
- Наш урок буде …
- На уроці ми будемо …
- Отже, якщо ми будемо на уроці такими, ми разом проведемо цікавий, творчий,
продуктивний урок. А мені дуже приємно навчати тих, хто хоче все знати.
Давайте згадаємо девіз нашого уроку: (Слайд 3)
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитись, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно й плідно працювати!
II. Актуалізація опорних знань.
Бліцопитування. Гра «Скажи швидко!» (Слайд – 4)
1. Що утворюється при замерзанні води? (Лід)
2. Льодовик, що займає вершину гори. (Гірський)
3. Що потрібно для утворення льодовиків, крім низьких температур? (Опади)
4. Плаваючі уламки льоду. (Айсберги)
5. Материк, покритий льодом. (Антарктида)
6. Як називають лінію, вище якої утворюється льодовик? (Снігова)
Прийом «Вірю –не вірю!» (Слайд – 5)
• Чи вірите ви в те, що осушення боліт має негативні наслідки для навколишнього
середовища?
• Чи вірите ви в те, що в озерах зосереджено більше запасів прісних вод, ніж у
річках?
• Чи вірите ви в те, що в Карпатах і Кримських горах є льодовики?
• Чи вірите ви в те, що покривні льодовики беруть участь у світовому кругообігу
води?
• Чи вірите ви в те, що айсберги не становлять небезпеки для морських суден?
• Чи вірите ви в те, що льодовик здатний переносити гірські породи?
• Чи вірите ви в те, що гірський льодовик подібний до річки?
Прийом «Третій зайвий» (Слайд – 6)
1) Берингова, Гавайські, Ґренландія.
2) Чорне, Африка, Євразія.
3) Озеро, болото, ставок.
4) Льодовик, снігова лінія, канал.
5) Атлантичний, Індійський, ехолот.
6) Бенгальська, Біскайська, Айсберг.
7) Середземне, Азовське, Африка.
8) Карське, Урал, Балтійське.
ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
Прийом «Дивуй» (Слайд – 7)
Ви вже знаєте про те, що вода – мандрівниця. Здійснюючи свій великий кругообіг,
вона весь час змінюється, перетворюючись то на прозору легку пару, то на крихітні
крапельки води, то на льодовики. З нею трапляється багато різноманітних пригод, і вона
навдивовижу старанна – завжди трудиться!
Вода знайшла собі роботу й під землею. Невпинною працею маленьких крапельок
створено цілий світ печер, підземних ходів і пустот. Завдяки своїй унікальній здатності
просочуватися між частинками гірських порід, вона утворює підземні струмки, річки,
величезні сховища найчистішої прісної та частково мінералізованої лікувальними солями
води. У води під землею є «помічники» – гірські породи, одні з яких пропускають воду,
другі затримують, а треті можуть розчинятися в ній.
- Як ви гадаєте, що відбувається з водою, яка потрапила на суходіл?
- Як називається вода, що потрапила в грунт?
Води суші називаються водами суходолу. Вони бувають поверхневими й
підземними. Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь про воду, що прихована від зору, в чому
особливість вод під землею.
III. Вивчення нового матеріалу
Розповідь вчителя
1.Утворення підземних вод та їх властивості
З космосу наша планета бачиться блакитний – адже більше 70% поверхні земної
кулі покрито водою. Однак вода знаходиться не тільки на поверхні землі. Вона перебуває,
і в її надрах – у рідкому, в твердому (підземні льоди) і газоподібному стані. Іноді підземні
води утворюють цілі озера. І що особливо важливо – підземні води частіше бувають
прісними.
(Слайд – 8) Відсутність поверхневих вод у пустелях, природа компенсувала по-
своєму. Так, певним парадоксом є відкриття у ХХ ст. підземних “морів” – величезних
резервуарів прісної або солонуватої води під пустелями. Вони залягають на різних
глибинах. Наприклад, в африканській пустелі Сахара верхня межа підземного водного
сховища знаходиться на відстані 150-200 м від поверхні. Отже, під землею накопичено
величезні запаси прісної води. Але утворювалися вони дуже повільно – мільйони років.
Тому їх швидке відновлення неможливе.
(Слайд – 9) Підземними називають води, які містяться у земній корі. Вони
можуть перебувати, як і поверхневі води, у трьох станах: у вигляді рідини, льоду або
водяної пари.
Для утворення підземних вод необхідні певні умови: наявність значної кількості
атмосферних опадів та здатність гірських порід пропускати та не пропускати воду.
Атмосферні опади, що потрапляють на земну поверхню, проникають у гірські породи
завдяки присутніх в них тріщин, порожнин, пор.
Пори – це своєрідні проміжки між частинками гірської породи. Чим більші
частинки, тим більші пори. Легко пропускають воду пісок, торф, гравій. Гірські породи,
що здатні пропускати воду, називають водопроникними.. Зовсім не пропускають воду
тверді магматичні породи, зокрема граніт. Породи, які не пропускають воду, належать до
водотривких. На них на різних глибинах затримується вода
Підземні води утворюються в процесі взаємодії гідросфери й атмосфери з
літосферою.
(Слайд – 10)Умови утворення підземних вод:
а) велика кількість опадів;
б) пропускання гірських порід.
Поверхня суходолу складається з осадових порід різної проникності. Вода
проходить через водопроникні породи в глибину, поки не зустріне водотривкий шар, і
потім починає нагромаджуватися над ним.
(Слайд – 11) Пласти, які містять воду, називаються водоносними.
(Слайд 12) За умовами залягання підземні води поділяються на верховодку, ґрунтові,
міжпластові води.
Уявіть собі територію, верхній шар якої складає водопроникний пісок, а нижче
залягає водотривка глина. Під час опадів, що надходить на цю ділянку суходолу, вода
швидко пройде крізь пісок та затримається на глині. При цьому сформується водоносний
шар, який поступово заповнить всі пори у піску. В земній корі чергуються водопроникні
та водотривкі гірські породи. Тому підземні води розташовані в земній корі на різних
“поверхах”.
Схема «Географічний млин»
Підземні
води
Верховодка
Грунтові
Міжпластові
Артезіанська
Залягаютьу
верхньомушарі
верхньому
Непостійний
рівень
Постійні
Рівень
коливається
Кришталево
чисті
Сильнийтиск
Постійнийрівень
Поповнюється
повільно
У верхньому, найближчому до поверхні шарі гірських порід та в ґрунті,
знаходиться верховодка. Ця вода сезонна: її наявність залежить від пори року.
Верховодка з’являється після дощів або танення снігу, а в тривалу засуху, зовсім зникає.
Ці води нагадують підземні брудні “калюжі”, які лежать на окремих ділянках водотривких
порід, й не мають течії.
Глибше залягають ґрунтові води. Вони, на відміну від верховодки, існують
постійно і стікають у бік похилу водотривкого шару порід, на яких формуються. Ґрунтові
води існують постійно, проте їх рівень значно коливається. Вони живляться
атмосферними опадами. Тому в наших широтах їх рівень значно підвищується навесні
після танення снігу, а також під час літніх злив. Копаючи криниці, люди дістаються
ґрунтових вод. В них легко спостерігати коливання рівня води. Так навесні, води в
криниці більшає й вона стає каламутною. Наприкінці літа, навпаки, її бракує.
Рухаючись під землею, ґрунтові води інколи виходять на поверхню у вигляді
джерел. Найчастіше це трапляється у ярах або річкових долинах. В такий спосіб річки
одержують підземне живлення.
Ще на “поверх” глибше залягають міжпластові води. Вони сформувалися між
двома водотривкими шарами гірських порід. Потрапити в цей шар воді набагато
складніше. Це відбувається лише у тому місці, де водоносний пласт виходить на земну
поверхню. Тому міжпластові води поповнюються дуже повільно й мають постійний
рівень кришталево чистої води. До них можна дістатися за допомогою свердловин, які
пробурюють крізь водотривкі шари. Іноді у глибоких ярах чи долинах річок вони також,
як і ґрунтові води, утворюють джерела.
Там, де пласти гірських порід залягають чашеподібно, міжпластова вода
знаходиться під великим тиском. У таких місцях, якщо пробурити свердловину, вода під
напором піднімається вгору й б’є фонтаном. Такі напірні міжпластові води називають
артезіанськими. Ця назва походить від французької провінції Артуа, де ці води здавна
використовувалися.
Підземні води повільно переміщаються за ухилом водоносного шару. У річкових
долинах, балках ярах, можуть розкриватися, утворюючи виходи на земну поверхню –
джерела.(Слайд 13)
(Слайд – 14) Своєрідний тип джерел – гейзери, що періодично викидають гарячу
воду і пару на висоту до 60 метрів. Вони утворюються в областях сучасного вулканізму,
де близько від поверхні залягає розпечена магма. Гейзери є в США, Росії (Камчатка),
Ісландії, Новій Зеландії. (відеоролик)
Підземні води різні за хімічним складом і температурою. Верхні горизонти
підземних вод – прісні або слабко мінералізовані, на великих глибинах – значно
мінералізовані, тобто місять у собі розчинені солі та гази. За температурою вони
розділяються на холодні до +20 С і термальні від +20 до +100 С. В термальних вод висока
кількість різних солей, кислот металів, радіоактивних елементів. (відеоролик)
Ґрунтові води в різних місцях земної кулі залягають на різних глибинах. На
Полтавщині — 4-10 м, а в пустелях — 250 м. Підземні води широко використовуються
населенням для водопостачання, зрошення, обводнення.
Відомо, що кабани, ведмеді, олені теж нерідко використовують мінеральні води. В
оповіданні Е. Сетона-Томпсона «Життя сірого ведмедя» описано, як старий ведмідь Уеб,
хворий на ревматизм, успішно лікувався, приймаючи ванни сірководневого джерела в
Скалистих горах поблизу Єллоустонського парку.
2.Робота підземних вод та їх наслідки. (Слайд – 15)
У товщі земної кори, розмиваючи й розчиняючи осадові породи, підземні води
утворюють карстові підземні печери (Слайд – 16), лійки, (Слайд – 17), озера, (Слайд –
18), річки. (Слайд – 19)
Підземні води спричиняють катастрофічні явища, наприклад зсуви. (Слайд – 20)
Вони поширені на схилах річок (райони Києва, Дніпропетровська та ін.) і морів (райони
Одеси, Ялти). Зсуви руйнують дороги, будівлі, знищують сільськогосподарські угіддя.
Для запобігання зсувним явищам укріплюють схили, висаджують дерева, відводять
грунтові води. (Слайд – 21)
3.Використанні та охорона підземних вод
Людство активно використовує підземні води з другої половини ХХ ст. З цього
часу стало очевидним, що води річок та озер вже не достатньо для задоволення
господарських потреб людини. Нині підземні води широко застосовують у побуті, для
зрошення полів, а також на заводах та фабриках.
Запаси підземних вод хоча й великі, але швидко вичерпуються. Якщо їх швидко
витрачати, підземні води не встигають поновлюватися й їх кількість зменшується. Ці води
не захищені від забруднення. Так, у ґрунтові води потрапляють стоки, що містять
небезпечні речовини, роблячи їх непридатними для використання.
- Як ви гадаєте, які є основні чинники забруднення підземних вод? (Відповіді
учнів)
(Слайд – 22) Основними чинниками, що забруднюють підземну воду, є
використання міндобрив, отрутохімікатів, накопичення побутових відходів, відсутність
ефективного очищення на тваринницьких фермах. (Слайд – 23)
Небезпечний стан для підземних вод склався у районах видобутку нафти. Тут з
свердловин нафта може надходити у міжпластові води, отруюючи їх. Після цього вже
очистити ці води неможливо. Тому слід зберігати та охороняти підземні води від
забруднення.
Тому, щоб прісні води були чистими, потрібно дбати про поверхню Землі.
Під землею приховані безцінні запаси прісної води. Води становлять близько 1/3
всіх вод суходолу, але відтворюються дуже повільно. Поступово проходячи вглиб крізь
товщі гірських порід, немов через фільтр, підземні води очищуються. Вони звільняються
від будь-яких небезпечних домішок, тому є джерелом справді чистої прісної води.
Мінеральні води завдяки їх цілющим властивостям використовують для лікування
людей. Залежно від хімічного складу води здатні долати наслідки різних захворювань.
4.Аналіз позитивних і негативних наслідків роботи підземних вод.
Прийом «Риб’яча кісточка» (Слайд – 24)
Голова – питання теми;
Верхні кісточки – основні поняття теми;
Нижні кісточки – суть понять;
Хвіст – відповідь на питання.
Робота в групах. Прийом «Риб’яча кістка » (Слайд – 25)
Підземні
води, та їх
наслідки
(позитивні)
()
Великийзапас
прісноїводи
Водний потік
Лійки Озера Річки
Підземні порожнини Западини Природна водойма
Печери
Робота в групах. Прийом «Риб’яча кістка» (Слайд – 26)
Підземні
води, та їх
наслідки
(негативні)
()
Створюютьнебезпеку,
загибельлюдей
Пошкодження доріг,
будівель
Знищення с/г угідь
Руйнуваннягірських
порід
Порушенняцілісності
поверхні
Нестача продуктів
харчування
Зсуви
Випереджувальне завдання. (Слайд – 27)
Прийом «Проблемне питання»
• З’ясуйте, де в Україні видобувають мінеральні води? Як вони використовуються?
• Назвіть найвідоміші курорти України, що пов’язані з джерелами мінеральних вод.
V. Закріплення вивченого матеріалу
Географічний практикум. (Слайд – 28)
1. Спробуйте відшукати родовища мінеральних вод на фізичній карті України.
2. Прийом «Чомучка» (Слайд – 29)
• Чому одні гірські породи пропускають воду, а інші – ні?
• Чому міжшарові підземні води зазвичай вирізняються високою якістю?
• Чому рівень ґрунтових вод не залишається постійним?
• Чому ґрунтові води в містах іноді навіть можуть затоплювати підвали будинків?
• Чому підземні води слід витрачати дуже економно?
VI. Підсумки уроку
Заключне слово вчителя
Висновки (учні)
1. Підземними є води, що містяться у земній корі на різних глибинах. Їх існування
пов’язане з чергуванням водопроникних та водотривких плотів гірських порід. Підземні
води розрізняються за температурою та хімічних складом.
2. За умовами залягання виділяють такі типи підземних вод: верховодка, ґрунтові
та міжпластові води. Артезіанськими називають напірні міжпластові води.
3. Підземні води є колосальним резервом прісної води для людства. Активно
використовуються ґрунтові та міжпластові води. Їх слід охороняти від забруднення.
Прийом «Мене вразило» (Слайд –30)
Учні називають факти, пов’язані з темою уроку, які їх найбільше вразили.
VII. Домашнє завдання (Слайд – 31)
• Опрацювати текст параграфа.
• Повторити тему «Гідросфера».
Питання для самоконтролю
1. Які води називають підземними? За яких умов вони утворюються в земній корі?
2. Як розрізняють підземні води за їх властивостями?
3. Порівняйте різні за умовами залягання типи підземних вод.
4. Які води називають артезіанськими? Поясніть, як вони утворилися.
5. Як використовують підземні води на сучасному етапі?
6. Поясніть, чому слід охороняти підземні води.
Додатковий матеріал до уроку
• У деяких країнах (Саудівська Аравія, Мальта, Данія та ін.) підземні води – єдине
джерело водопостачання, в інших – основне його джерело. У Тунісі їх частка становить 95
% усіх вод, що використовуються, у Бельґії – 85 %, у Нідерландах, Німеччині, Марокко –
75 %. Такі великі міста, як Мінськ, Вільнюс, Єреван, Тбілісі, Уфа, використовують тільки
підземні води.
У країнах із посушливим кліматом підземні води використовують також для
зрошування. Ними зрошується третина всіх поливних земель у світі, 45 % – у США, 58 %
– в Ірані, 67 % – в Алжирі. Зрошуване землеробство в Індії використовує майже тільки
підземні води.
Підземні води часто використовують для своїх потреб промислові підприємства.
Тільки в Москві заводи та фабрики мають на своїй території понад 400 артезіанських
свердловин.
• У такому посушливому районі земної кулі, як пустеля Сахара, під товщею пісків
на глибині 2300 м нещодавно відкрили водоносні горизонти на площі 900 тис. кв. км.
Вважають, що звідти можна щодня відкачувати 100 млн куб. м прісної води. Цього
достатньо, щоб за кілька років перетворити більшу частину пустелі на квітучий сад.
Величезний підземний басейн виявлено також у надрах Австралії, Західносибірської
низовини, Казахстану.
• Україна надзвичайно багата на мінеральні води. На її території існує понад 500
джерел мінеральних вод, на базі яких функціонує 50 курортів і близько 48 заводів з
розливання мінеральних вод. Далеко за межами України відомі такі води, як
«Миргородська», «Свалява», «Поляна Квасова», «Луганська», «Нафтуся» та ін.
Найвідомішим курортом мінеральних вод на Харківщині є «Бермінводи» – бальнеологічна
оздоровниця міждержавного значення. Одним із найвідоміших мінеральних джерел
Криму є Аджен-Су або, як його ще називають, Чорні води. Аджен-Су виходить на
поверхню трьома джерелами, розташованими досить близько одне від одного. Одне із
джерел дає чисту прісну воду, інші два, що знаходяться на 18 і 45 м нижче від нього, не
тільки гірко-солоні на смак, але й містять значну кількість газу.

More Related Content

Similar to Урок 6 клас.docx

Ch17 groundwaterfall2007-140429092955-phpapp01
Ch17 groundwaterfall2007-140429092955-phpapp01Ch17 groundwaterfall2007-140429092955-phpapp01
Ch17 groundwaterfall2007-140429092955-phpapp01Cleophas Rwemera
 
SDME revision pack 2016
SDME revision pack 2016SDME revision pack 2016
SDME revision pack 2016Mrs Coles
 
PHYSICAL GEOGRAPHY 1.4-WATER MASSES
PHYSICAL GEOGRAPHY 1.4-WATER MASSESPHYSICAL GEOGRAPHY 1.4-WATER MASSES
PHYSICAL GEOGRAPHY 1.4-WATER MASSESshahzadebaujiti
 
Unit 2 relief
Unit 2 reliefUnit 2 relief
Unit 2 reliefeleytuchy
 
C:\Fakepath\How Do Aquifers Work
C:\Fakepath\How Do Aquifers WorkC:\Fakepath\How Do Aquifers Work
C:\Fakepath\How Do Aquifers Workguestc4cb231c
 
The Flow of Fresh Water
The Flow of Fresh WaterThe Flow of Fresh Water
The Flow of Fresh Watermlong24
 
Revision booklet 2015 OCR B Geography
Revision booklet 2015 OCR B GeographyRevision booklet 2015 OCR B Geography
Revision booklet 2015 OCR B GeographyMrs Coles
 
floodplain presentation
floodplain presentationfloodplain presentation
floodplain presentationrupankar456
 
L4 Levees And Floodplains
L4 Levees And FloodplainsL4 Levees And Floodplains
L4 Levees And Floodplainstudorgeog
 

Similar to Урок 6 клас.docx (20)

Ch17 groundwaterfall2007-140429092955-phpapp01
Ch17 groundwaterfall2007-140429092955-phpapp01Ch17 groundwaterfall2007-140429092955-phpapp01
Ch17 groundwaterfall2007-140429092955-phpapp01
 
SDME revision pack 2016
SDME revision pack 2016SDME revision pack 2016
SDME revision pack 2016
 
Is Genesis' flood story scientifically possible?
Is Genesis' flood story scientifically possible? Is Genesis' flood story scientifically possible?
Is Genesis' flood story scientifically possible?
 
PHYSICAL GEOGRAPHY 1.4-WATER MASSES
PHYSICAL GEOGRAPHY 1.4-WATER MASSESPHYSICAL GEOGRAPHY 1.4-WATER MASSES
PHYSICAL GEOGRAPHY 1.4-WATER MASSES
 
Chapter nine
Chapter nineChapter nine
Chapter nine
 
Unit 2 relief
Unit 2 reliefUnit 2 relief
Unit 2 relief
 
LANDFORMS
LANDFORMSLANDFORMS
LANDFORMS
 
Ground water facts
Ground water factsGround water facts
Ground water facts
 
C:\Fakepath\How Do Aquifers Work
C:\Fakepath\How Do Aquifers WorkC:\Fakepath\How Do Aquifers Work
C:\Fakepath\How Do Aquifers Work
 
Ch.14. Groundwater.ppt
Ch.14. Groundwater.pptCh.14. Groundwater.ppt
Ch.14. Groundwater.ppt
 
The Flow of Fresh Water
The Flow of Fresh WaterThe Flow of Fresh Water
The Flow of Fresh Water
 
Submarine canyons
Submarine canyonsSubmarine canyons
Submarine canyons
 
Hydrosphere notes
Hydrosphere notesHydrosphere notes
Hydrosphere notes
 
Groundwater
GroundwaterGroundwater
Groundwater
 
Water. The hydrosphere
Water. The hydrosphereWater. The hydrosphere
Water. The hydrosphere
 
Spring, Well, Caverns, and Geysers
Spring, Well, Caverns, and GeysersSpring, Well, Caverns, and Geysers
Spring, Well, Caverns, and Geysers
 
Revision booklet 2015 OCR B Geography
Revision booklet 2015 OCR B GeographyRevision booklet 2015 OCR B Geography
Revision booklet 2015 OCR B Geography
 
floodplain presentation
floodplain presentationfloodplain presentation
floodplain presentation
 
Everest Vs Himalaya
Everest Vs HimalayaEverest Vs Himalaya
Everest Vs Himalaya
 
L4 Levees And Floodplains
L4 Levees And FloodplainsL4 Levees And Floodplains
L4 Levees And Floodplains
 

More from Репетитор Історія України

онлайн квест онлайн квест онлайн квест онлайн квест
онлайн квест онлайн квест онлайн квест онлайн квестонлайн квест онлайн квест онлайн квест онлайн квест
онлайн квест онлайн квест онлайн квест онлайн квестРепетитор Історія України
 

More from Репетитор Історія України (20)

17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx
17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx
17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx
 
17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx
17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx
17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx
 
16.04.2024.docx16.04.2024.docx16.04.2024.docx
16.04.2024.docx16.04.2024.docx16.04.2024.docx16.04.2024.docx16.04.2024.docx16.04.2024.docx
16.04.2024.docx16.04.2024.docx16.04.2024.docx
 
07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx
07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx
07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx
 
25.03.2024.docx25.03.2024.docx25.03.2024.docx
25.03.2024.docx25.03.2024.docx25.03.2024.docx25.03.2024.docx25.03.2024.docx25.03.2024.docx
25.03.2024.docx25.03.2024.docx25.03.2024.docx
 
20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf
20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf
20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf
 
24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc
24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc
24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc
 
04.03.2024.docx04.03.2024.docx04.03.2024.docx
04.03.2024.docx04.03.2024.docx04.03.2024.docx04.03.2024.docx04.03.2024.docx04.03.2024.docx
04.03.2024.docx04.03.2024.docx04.03.2024.docx
 
25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx
25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx
25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx
 
22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf
22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf
22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf
 
20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx
20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx
20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx
 
Кібербезпека.pptxКібербезпека.pptxКібербезпека.pptx
Кібербезпека.pptxКібербезпека.pptxКібербезпека.pptxКібербезпека.pptxКібербезпека.pptxКібербезпека.pptx
Кібербезпека.pptxКібербезпека.pptxКібербезпека.pptx
 
онлайн квест онлайн квест онлайн квест онлайн квест
онлайн квест онлайн квест онлайн квест онлайн квестонлайн квест онлайн квест онлайн квест онлайн квест
онлайн квест онлайн квест онлайн квест онлайн квест
 
Сценарій онлайн квесту Врятовані дива.docx
Сценарій онлайн квесту Врятовані дива.docxСценарій онлайн квесту Врятовані дива.docx
Сценарій онлайн квесту Врятовані дива.docx
 
3
33
3
 
2
22
2
 
1
11
1
 
методична_розробка козацтво.pdf
методична_розробка козацтво.pdfметодична_розробка козацтво.pdf
методична_розробка козацтво.pdf
 
Презентация Microsoft Office PowerPoint.pptx
Презентация Microsoft Office PowerPoint.pptxПрезентация Microsoft Office PowerPoint.pptx
Презентация Microsoft Office PowerPoint.pptx
 
Укрмова. 9 клас.doc
Укрмова. 9 клас.docУкрмова. 9 клас.doc
Укрмова. 9 клас.doc
 

Recently uploaded

HMCS Max Bernays Pre-Deployment Brief (May 2024).pptx
HMCS Max Bernays Pre-Deployment Brief (May 2024).pptxHMCS Max Bernays Pre-Deployment Brief (May 2024).pptx
HMCS Max Bernays Pre-Deployment Brief (May 2024).pptxEsquimalt MFRC
 
Interdisciplinary_Insights_Data_Collection_Methods.pptx
Interdisciplinary_Insights_Data_Collection_Methods.pptxInterdisciplinary_Insights_Data_Collection_Methods.pptx
Interdisciplinary_Insights_Data_Collection_Methods.pptxPooja Bhuva
 
Play hard learn harder: The Serious Business of Play
Play hard learn harder:  The Serious Business of PlayPlay hard learn harder:  The Serious Business of Play
Play hard learn harder: The Serious Business of PlayPooky Knightsmith
 
Jamworks pilot and AI at Jisc (20/03/2024)
Jamworks pilot and AI at Jisc (20/03/2024)Jamworks pilot and AI at Jisc (20/03/2024)
Jamworks pilot and AI at Jisc (20/03/2024)Jisc
 
How to Create and Manage Wizard in Odoo 17
How to Create and Manage Wizard in Odoo 17How to Create and Manage Wizard in Odoo 17
How to Create and Manage Wizard in Odoo 17Celine George
 
HMCS Vancouver Pre-Deployment Brief - May 2024 (Web Version).pptx
HMCS Vancouver Pre-Deployment Brief - May 2024 (Web Version).pptxHMCS Vancouver Pre-Deployment Brief - May 2024 (Web Version).pptx
HMCS Vancouver Pre-Deployment Brief - May 2024 (Web Version).pptxmarlenawright1
 
Spellings Wk 4 and Wk 5 for Grade 4 at CAPS
Spellings Wk 4 and Wk 5 for Grade 4 at CAPSSpellings Wk 4 and Wk 5 for Grade 4 at CAPS
Spellings Wk 4 and Wk 5 for Grade 4 at CAPSAnaAcapella
 
Sensory_Experience_and_Emotional_Resonance_in_Gabriel_Okaras_The_Piano_and_Th...
Sensory_Experience_and_Emotional_Resonance_in_Gabriel_Okaras_The_Piano_and_Th...Sensory_Experience_and_Emotional_Resonance_in_Gabriel_Okaras_The_Piano_and_Th...
Sensory_Experience_and_Emotional_Resonance_in_Gabriel_Okaras_The_Piano_and_Th...Pooja Bhuva
 
How to Manage Call for Tendor in Odoo 17
How to Manage Call for Tendor in Odoo 17How to Manage Call for Tendor in Odoo 17
How to Manage Call for Tendor in Odoo 17Celine George
 
Understanding Accommodations and Modifications
Understanding  Accommodations and ModificationsUnderstanding  Accommodations and Modifications
Understanding Accommodations and ModificationsMJDuyan
 
How to Manage Global Discount in Odoo 17 POS
How to Manage Global Discount in Odoo 17 POSHow to Manage Global Discount in Odoo 17 POS
How to Manage Global Discount in Odoo 17 POSCeline George
 
Introduction to TechSoup’s Digital Marketing Services and Use Cases
Introduction to TechSoup’s Digital Marketing  Services and Use CasesIntroduction to TechSoup’s Digital Marketing  Services and Use Cases
Introduction to TechSoup’s Digital Marketing Services and Use CasesTechSoup
 
Model Attribute _rec_name in the Odoo 17
Model Attribute _rec_name in the Odoo 17Model Attribute _rec_name in the Odoo 17
Model Attribute _rec_name in the Odoo 17Celine George
 
REMIFENTANIL: An Ultra short acting opioid.pptx
REMIFENTANIL: An Ultra short acting opioid.pptxREMIFENTANIL: An Ultra short acting opioid.pptx
REMIFENTANIL: An Ultra short acting opioid.pptxDr. Ravikiran H M Gowda
 
How to Add New Custom Addons Path in Odoo 17
How to Add New Custom Addons Path in Odoo 17How to Add New Custom Addons Path in Odoo 17
How to Add New Custom Addons Path in Odoo 17Celine George
 
The basics of sentences session 3pptx.pptx
The basics of sentences session 3pptx.pptxThe basics of sentences session 3pptx.pptx
The basics of sentences session 3pptx.pptxheathfieldcps1
 
Details on CBSE Compartment Exam.pptx1111
Details on CBSE Compartment Exam.pptx1111Details on CBSE Compartment Exam.pptx1111
Details on CBSE Compartment Exam.pptx1111GangaMaiya1
 
COMMUNICATING NEGATIVE NEWS - APPROACHES .pptx
COMMUNICATING NEGATIVE NEWS - APPROACHES .pptxCOMMUNICATING NEGATIVE NEWS - APPROACHES .pptx
COMMUNICATING NEGATIVE NEWS - APPROACHES .pptxannathomasp01
 

Recently uploaded (20)

HMCS Max Bernays Pre-Deployment Brief (May 2024).pptx
HMCS Max Bernays Pre-Deployment Brief (May 2024).pptxHMCS Max Bernays Pre-Deployment Brief (May 2024).pptx
HMCS Max Bernays Pre-Deployment Brief (May 2024).pptx
 
Interdisciplinary_Insights_Data_Collection_Methods.pptx
Interdisciplinary_Insights_Data_Collection_Methods.pptxInterdisciplinary_Insights_Data_Collection_Methods.pptx
Interdisciplinary_Insights_Data_Collection_Methods.pptx
 
Play hard learn harder: The Serious Business of Play
Play hard learn harder:  The Serious Business of PlayPlay hard learn harder:  The Serious Business of Play
Play hard learn harder: The Serious Business of Play
 
Jamworks pilot and AI at Jisc (20/03/2024)
Jamworks pilot and AI at Jisc (20/03/2024)Jamworks pilot and AI at Jisc (20/03/2024)
Jamworks pilot and AI at Jisc (20/03/2024)
 
How to Create and Manage Wizard in Odoo 17
How to Create and Manage Wizard in Odoo 17How to Create and Manage Wizard in Odoo 17
How to Create and Manage Wizard in Odoo 17
 
HMCS Vancouver Pre-Deployment Brief - May 2024 (Web Version).pptx
HMCS Vancouver Pre-Deployment Brief - May 2024 (Web Version).pptxHMCS Vancouver Pre-Deployment Brief - May 2024 (Web Version).pptx
HMCS Vancouver Pre-Deployment Brief - May 2024 (Web Version).pptx
 
Spellings Wk 4 and Wk 5 for Grade 4 at CAPS
Spellings Wk 4 and Wk 5 for Grade 4 at CAPSSpellings Wk 4 and Wk 5 for Grade 4 at CAPS
Spellings Wk 4 and Wk 5 for Grade 4 at CAPS
 
Sensory_Experience_and_Emotional_Resonance_in_Gabriel_Okaras_The_Piano_and_Th...
Sensory_Experience_and_Emotional_Resonance_in_Gabriel_Okaras_The_Piano_and_Th...Sensory_Experience_and_Emotional_Resonance_in_Gabriel_Okaras_The_Piano_and_Th...
Sensory_Experience_and_Emotional_Resonance_in_Gabriel_Okaras_The_Piano_and_Th...
 
How to Manage Call for Tendor in Odoo 17
How to Manage Call for Tendor in Odoo 17How to Manage Call for Tendor in Odoo 17
How to Manage Call for Tendor in Odoo 17
 
Understanding Accommodations and Modifications
Understanding  Accommodations and ModificationsUnderstanding  Accommodations and Modifications
Understanding Accommodations and Modifications
 
How to Manage Global Discount in Odoo 17 POS
How to Manage Global Discount in Odoo 17 POSHow to Manage Global Discount in Odoo 17 POS
How to Manage Global Discount in Odoo 17 POS
 
Introduction to TechSoup’s Digital Marketing Services and Use Cases
Introduction to TechSoup’s Digital Marketing  Services and Use CasesIntroduction to TechSoup’s Digital Marketing  Services and Use Cases
Introduction to TechSoup’s Digital Marketing Services and Use Cases
 
Model Attribute _rec_name in the Odoo 17
Model Attribute _rec_name in the Odoo 17Model Attribute _rec_name in the Odoo 17
Model Attribute _rec_name in the Odoo 17
 
REMIFENTANIL: An Ultra short acting opioid.pptx
REMIFENTANIL: An Ultra short acting opioid.pptxREMIFENTANIL: An Ultra short acting opioid.pptx
REMIFENTANIL: An Ultra short acting opioid.pptx
 
Our Environment Class 10 Science Notes pdf
Our Environment Class 10 Science Notes pdfOur Environment Class 10 Science Notes pdf
Our Environment Class 10 Science Notes pdf
 
How to Add New Custom Addons Path in Odoo 17
How to Add New Custom Addons Path in Odoo 17How to Add New Custom Addons Path in Odoo 17
How to Add New Custom Addons Path in Odoo 17
 
The basics of sentences session 3pptx.pptx
The basics of sentences session 3pptx.pptxThe basics of sentences session 3pptx.pptx
The basics of sentences session 3pptx.pptx
 
Details on CBSE Compartment Exam.pptx1111
Details on CBSE Compartment Exam.pptx1111Details on CBSE Compartment Exam.pptx1111
Details on CBSE Compartment Exam.pptx1111
 
VAMOS CUIDAR DO NOSSO PLANETA! .
VAMOS CUIDAR DO NOSSO PLANETA!                    .VAMOS CUIDAR DO NOSSO PLANETA!                    .
VAMOS CUIDAR DO NOSSO PLANETA! .
 
COMMUNICATING NEGATIVE NEWS - APPROACHES .pptx
COMMUNICATING NEGATIVE NEWS - APPROACHES .pptxCOMMUNICATING NEGATIVE NEWS - APPROACHES .pptx
COMMUNICATING NEGATIVE NEWS - APPROACHES .pptx
 

Урок 6 клас.docx

  • 1. Тема: Підземні води, умови їх утворення і залягання в земній корі. Термальні й мінеральні води. Охорона вод суходолу. (Слайд 1) Мета: сформувати в учнів систему знань про підземні води як частину гідросфери; поглибити систему знань учнів про гідросферу; з’ясувати умови утворення підземних вод, виявити, які породи здатні пропускати, а які — затримувати воду; ввести поняття «верховодка», «ґрунтові води», «міжпластові» води, «артезіанські води»; розкрити значення підземних вод для людини; виховувати бережливе ставлення до водних багатств. Тип уроку: комбінований. Обладнання: фізична карта світу, атласи, підручники, карточки із завданнями, схеми, таблиця «Підземні води». ХІД УРОКУ I. Організаційний момент. Ось дзвіночок пролунав, Дзвінко пісню заспівав. Чули, діти? (так) Сьогодні урок відкритий для всіх, Багато гостей! Тож вітаємо їх! ( Ласкаво просимо!) - Кому дозволено сісти першим? ( дівчаткам) - Правильно, спочатку – краса, а потім сила. - Діти! Урок розпочався. Що ви очікуєте від нього? Подумайте і закінчіть речення: (Слайд – 2) - Від уроку я очікую… - Наш урок буде … - На уроці ми будемо … - Отже, якщо ми будемо на уроці такими, ми разом проведемо цікавий, творчий, продуктивний урок. А мені дуже приємно навчати тих, хто хоче все знати. Давайте згадаємо девіз нашого уроку: (Слайд 3) Не просто слухати, а чути. Не просто дивитись, а бачити.
  • 2. Не просто відповідати, а міркувати. Дружно й плідно працювати! II. Актуалізація опорних знань. Бліцопитування. Гра «Скажи швидко!» (Слайд – 4) 1. Що утворюється при замерзанні води? (Лід) 2. Льодовик, що займає вершину гори. (Гірський) 3. Що потрібно для утворення льодовиків, крім низьких температур? (Опади) 4. Плаваючі уламки льоду. (Айсберги) 5. Материк, покритий льодом. (Антарктида) 6. Як називають лінію, вище якої утворюється льодовик? (Снігова) Прийом «Вірю –не вірю!» (Слайд – 5) • Чи вірите ви в те, що осушення боліт має негативні наслідки для навколишнього середовища? • Чи вірите ви в те, що в озерах зосереджено більше запасів прісних вод, ніж у річках? • Чи вірите ви в те, що в Карпатах і Кримських горах є льодовики? • Чи вірите ви в те, що покривні льодовики беруть участь у світовому кругообігу води? • Чи вірите ви в те, що айсберги не становлять небезпеки для морських суден? • Чи вірите ви в те, що льодовик здатний переносити гірські породи? • Чи вірите ви в те, що гірський льодовик подібний до річки? Прийом «Третій зайвий» (Слайд – 6) 1) Берингова, Гавайські, Ґренландія. 2) Чорне, Африка, Євразія. 3) Озеро, болото, ставок. 4) Льодовик, снігова лінія, канал. 5) Атлантичний, Індійський, ехолот. 6) Бенгальська, Біскайська, Айсберг.
  • 3. 7) Середземне, Азовське, Африка. 8) Карське, Урал, Балтійське. ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності Прийом «Дивуй» (Слайд – 7) Ви вже знаєте про те, що вода – мандрівниця. Здійснюючи свій великий кругообіг, вона весь час змінюється, перетворюючись то на прозору легку пару, то на крихітні крапельки води, то на льодовики. З нею трапляється багато різноманітних пригод, і вона навдивовижу старанна – завжди трудиться! Вода знайшла собі роботу й під землею. Невпинною працею маленьких крапельок створено цілий світ печер, підземних ходів і пустот. Завдяки своїй унікальній здатності просочуватися між частинками гірських порід, вона утворює підземні струмки, річки, величезні сховища найчистішої прісної та частково мінералізованої лікувальними солями води. У води під землею є «помічники» – гірські породи, одні з яких пропускають воду, другі затримують, а треті можуть розчинятися в ній. - Як ви гадаєте, що відбувається з водою, яка потрапила на суходіл? - Як називається вода, що потрапила в грунт? Води суші називаються водами суходолу. Вони бувають поверхневими й підземними. Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь про воду, що прихована від зору, в чому особливість вод під землею. III. Вивчення нового матеріалу Розповідь вчителя 1.Утворення підземних вод та їх властивості З космосу наша планета бачиться блакитний – адже більше 70% поверхні земної кулі покрито водою. Однак вода знаходиться не тільки на поверхні землі. Вона перебуває, і в її надрах – у рідкому, в твердому (підземні льоди) і газоподібному стані. Іноді підземні води утворюють цілі озера. І що особливо важливо – підземні води частіше бувають прісними. (Слайд – 8) Відсутність поверхневих вод у пустелях, природа компенсувала по- своєму. Так, певним парадоксом є відкриття у ХХ ст. підземних “морів” – величезних резервуарів прісної або солонуватої води під пустелями. Вони залягають на різних глибинах. Наприклад, в африканській пустелі Сахара верхня межа підземного водного сховища знаходиться на відстані 150-200 м від поверхні. Отже, під землею накопичено величезні запаси прісної води. Але утворювалися вони дуже повільно – мільйони років. Тому їх швидке відновлення неможливе.
  • 4. (Слайд – 9) Підземними називають води, які містяться у земній корі. Вони можуть перебувати, як і поверхневі води, у трьох станах: у вигляді рідини, льоду або водяної пари. Для утворення підземних вод необхідні певні умови: наявність значної кількості атмосферних опадів та здатність гірських порід пропускати та не пропускати воду. Атмосферні опади, що потрапляють на земну поверхню, проникають у гірські породи завдяки присутніх в них тріщин, порожнин, пор. Пори – це своєрідні проміжки між частинками гірської породи. Чим більші частинки, тим більші пори. Легко пропускають воду пісок, торф, гравій. Гірські породи, що здатні пропускати воду, називають водопроникними.. Зовсім не пропускають воду тверді магматичні породи, зокрема граніт. Породи, які не пропускають воду, належать до водотривких. На них на різних глибинах затримується вода Підземні води утворюються в процесі взаємодії гідросфери й атмосфери з літосферою. (Слайд – 10)Умови утворення підземних вод: а) велика кількість опадів; б) пропускання гірських порід. Поверхня суходолу складається з осадових порід різної проникності. Вода проходить через водопроникні породи в глибину, поки не зустріне водотривкий шар, і потім починає нагромаджуватися над ним. (Слайд – 11) Пласти, які містять воду, називаються водоносними. (Слайд 12) За умовами залягання підземні води поділяються на верховодку, ґрунтові, міжпластові води. Уявіть собі територію, верхній шар якої складає водопроникний пісок, а нижче залягає водотривка глина. Під час опадів, що надходить на цю ділянку суходолу, вода швидко пройде крізь пісок та затримається на глині. При цьому сформується водоносний шар, який поступово заповнить всі пори у піску. В земній корі чергуються водопроникні та водотривкі гірські породи. Тому підземні води розташовані в земній корі на різних “поверхах”.
  • 5.
  • 7. У верхньому, найближчому до поверхні шарі гірських порід та в ґрунті, знаходиться верховодка. Ця вода сезонна: її наявність залежить від пори року. Верховодка з’являється після дощів або танення снігу, а в тривалу засуху, зовсім зникає. Ці води нагадують підземні брудні “калюжі”, які лежать на окремих ділянках водотривких порід, й не мають течії. Глибше залягають ґрунтові води. Вони, на відміну від верховодки, існують постійно і стікають у бік похилу водотривкого шару порід, на яких формуються. Ґрунтові води існують постійно, проте їх рівень значно коливається. Вони живляться атмосферними опадами. Тому в наших широтах їх рівень значно підвищується навесні після танення снігу, а також під час літніх злив. Копаючи криниці, люди дістаються ґрунтових вод. В них легко спостерігати коливання рівня води. Так навесні, води в криниці більшає й вона стає каламутною. Наприкінці літа, навпаки, її бракує. Рухаючись під землею, ґрунтові води інколи виходять на поверхню у вигляді джерел. Найчастіше це трапляється у ярах або річкових долинах. В такий спосіб річки одержують підземне живлення. Ще на “поверх” глибше залягають міжпластові води. Вони сформувалися між двома водотривкими шарами гірських порід. Потрапити в цей шар воді набагато складніше. Це відбувається лише у тому місці, де водоносний пласт виходить на земну поверхню. Тому міжпластові води поповнюються дуже повільно й мають постійний рівень кришталево чистої води. До них можна дістатися за допомогою свердловин, які пробурюють крізь водотривкі шари. Іноді у глибоких ярах чи долинах річок вони також, як і ґрунтові води, утворюють джерела. Там, де пласти гірських порід залягають чашеподібно, міжпластова вода знаходиться під великим тиском. У таких місцях, якщо пробурити свердловину, вода під напором піднімається вгору й б’є фонтаном. Такі напірні міжпластові води називають артезіанськими. Ця назва походить від французької провінції Артуа, де ці води здавна використовувалися. Підземні води повільно переміщаються за ухилом водоносного шару. У річкових долинах, балках ярах, можуть розкриватися, утворюючи виходи на земну поверхню – джерела.(Слайд 13) (Слайд – 14) Своєрідний тип джерел – гейзери, що періодично викидають гарячу воду і пару на висоту до 60 метрів. Вони утворюються в областях сучасного вулканізму, де близько від поверхні залягає розпечена магма. Гейзери є в США, Росії (Камчатка), Ісландії, Новій Зеландії. (відеоролик)
  • 8. Підземні води різні за хімічним складом і температурою. Верхні горизонти підземних вод – прісні або слабко мінералізовані, на великих глибинах – значно мінералізовані, тобто місять у собі розчинені солі та гази. За температурою вони розділяються на холодні до +20 С і термальні від +20 до +100 С. В термальних вод висока кількість різних солей, кислот металів, радіоактивних елементів. (відеоролик) Ґрунтові води в різних місцях земної кулі залягають на різних глибинах. На Полтавщині — 4-10 м, а в пустелях — 250 м. Підземні води широко використовуються населенням для водопостачання, зрошення, обводнення. Відомо, що кабани, ведмеді, олені теж нерідко використовують мінеральні води. В оповіданні Е. Сетона-Томпсона «Життя сірого ведмедя» описано, як старий ведмідь Уеб, хворий на ревматизм, успішно лікувався, приймаючи ванни сірководневого джерела в Скалистих горах поблизу Єллоустонського парку. 2.Робота підземних вод та їх наслідки. (Слайд – 15) У товщі земної кори, розмиваючи й розчиняючи осадові породи, підземні води утворюють карстові підземні печери (Слайд – 16), лійки, (Слайд – 17), озера, (Слайд – 18), річки. (Слайд – 19) Підземні води спричиняють катастрофічні явища, наприклад зсуви. (Слайд – 20) Вони поширені на схилах річок (райони Києва, Дніпропетровська та ін.) і морів (райони Одеси, Ялти). Зсуви руйнують дороги, будівлі, знищують сільськогосподарські угіддя. Для запобігання зсувним явищам укріплюють схили, висаджують дерева, відводять грунтові води. (Слайд – 21) 3.Використанні та охорона підземних вод Людство активно використовує підземні води з другої половини ХХ ст. З цього часу стало очевидним, що води річок та озер вже не достатньо для задоволення господарських потреб людини. Нині підземні води широко застосовують у побуті, для зрошення полів, а також на заводах та фабриках. Запаси підземних вод хоча й великі, але швидко вичерпуються. Якщо їх швидко витрачати, підземні води не встигають поновлюватися й їх кількість зменшується. Ці води не захищені від забруднення. Так, у ґрунтові води потрапляють стоки, що містять небезпечні речовини, роблячи їх непридатними для використання. - Як ви гадаєте, які є основні чинники забруднення підземних вод? (Відповіді учнів)
  • 9. (Слайд – 22) Основними чинниками, що забруднюють підземну воду, є використання міндобрив, отрутохімікатів, накопичення побутових відходів, відсутність ефективного очищення на тваринницьких фермах. (Слайд – 23) Небезпечний стан для підземних вод склався у районах видобутку нафти. Тут з свердловин нафта може надходити у міжпластові води, отруюючи їх. Після цього вже очистити ці води неможливо. Тому слід зберігати та охороняти підземні води від забруднення. Тому, щоб прісні води були чистими, потрібно дбати про поверхню Землі. Під землею приховані безцінні запаси прісної води. Води становлять близько 1/3 всіх вод суходолу, але відтворюються дуже повільно. Поступово проходячи вглиб крізь товщі гірських порід, немов через фільтр, підземні води очищуються. Вони звільняються від будь-яких небезпечних домішок, тому є джерелом справді чистої прісної води. Мінеральні води завдяки їх цілющим властивостям використовують для лікування людей. Залежно від хімічного складу води здатні долати наслідки різних захворювань. 4.Аналіз позитивних і негативних наслідків роботи підземних вод. Прийом «Риб’яча кісточка» (Слайд – 24) Голова – питання теми; Верхні кісточки – основні поняття теми; Нижні кісточки – суть понять; Хвіст – відповідь на питання.
  • 10.
  • 11. Робота в групах. Прийом «Риб’яча кістка » (Слайд – 25) Підземні води, та їх наслідки (позитивні) () Великийзапас прісноїводи Водний потік Лійки Озера Річки Підземні порожнини Западини Природна водойма Печери
  • 12. Робота в групах. Прийом «Риб’яча кістка» (Слайд – 26) Підземні води, та їх наслідки (негативні) () Створюютьнебезпеку, загибельлюдей Пошкодження доріг, будівель Знищення с/г угідь Руйнуваннягірських порід Порушенняцілісності поверхні Нестача продуктів харчування Зсуви
  • 13. Випереджувальне завдання. (Слайд – 27) Прийом «Проблемне питання» • З’ясуйте, де в Україні видобувають мінеральні води? Як вони використовуються? • Назвіть найвідоміші курорти України, що пов’язані з джерелами мінеральних вод. V. Закріплення вивченого матеріалу Географічний практикум. (Слайд – 28) 1. Спробуйте відшукати родовища мінеральних вод на фізичній карті України. 2. Прийом «Чомучка» (Слайд – 29) • Чому одні гірські породи пропускають воду, а інші – ні? • Чому міжшарові підземні води зазвичай вирізняються високою якістю? • Чому рівень ґрунтових вод не залишається постійним? • Чому ґрунтові води в містах іноді навіть можуть затоплювати підвали будинків? • Чому підземні води слід витрачати дуже економно? VI. Підсумки уроку Заключне слово вчителя Висновки (учні) 1. Підземними є води, що містяться у земній корі на різних глибинах. Їх існування пов’язане з чергуванням водопроникних та водотривких плотів гірських порід. Підземні води розрізняються за температурою та хімічних складом. 2. За умовами залягання виділяють такі типи підземних вод: верховодка, ґрунтові та міжпластові води. Артезіанськими називають напірні міжпластові води. 3. Підземні води є колосальним резервом прісної води для людства. Активно використовуються ґрунтові та міжпластові води. Їх слід охороняти від забруднення. Прийом «Мене вразило» (Слайд –30) Учні називають факти, пов’язані з темою уроку, які їх найбільше вразили. VII. Домашнє завдання (Слайд – 31) • Опрацювати текст параграфа. • Повторити тему «Гідросфера». Питання для самоконтролю 1. Які води називають підземними? За яких умов вони утворюються в земній корі? 2. Як розрізняють підземні води за їх властивостями? 3. Порівняйте різні за умовами залягання типи підземних вод. 4. Які води називають артезіанськими? Поясніть, як вони утворилися. 5. Як використовують підземні води на сучасному етапі? 6. Поясніть, чому слід охороняти підземні води.
  • 14. Додатковий матеріал до уроку • У деяких країнах (Саудівська Аравія, Мальта, Данія та ін.) підземні води – єдине джерело водопостачання, в інших – основне його джерело. У Тунісі їх частка становить 95 % усіх вод, що використовуються, у Бельґії – 85 %, у Нідерландах, Німеччині, Марокко – 75 %. Такі великі міста, як Мінськ, Вільнюс, Єреван, Тбілісі, Уфа, використовують тільки підземні води. У країнах із посушливим кліматом підземні води використовують також для зрошування. Ними зрошується третина всіх поливних земель у світі, 45 % – у США, 58 % – в Ірані, 67 % – в Алжирі. Зрошуване землеробство в Індії використовує майже тільки підземні води. Підземні води часто використовують для своїх потреб промислові підприємства. Тільки в Москві заводи та фабрики мають на своїй території понад 400 артезіанських свердловин. • У такому посушливому районі земної кулі, як пустеля Сахара, під товщею пісків на глибині 2300 м нещодавно відкрили водоносні горизонти на площі 900 тис. кв. км. Вважають, що звідти можна щодня відкачувати 100 млн куб. м прісної води. Цього достатньо, щоб за кілька років перетворити більшу частину пустелі на квітучий сад. Величезний підземний басейн виявлено також у надрах Австралії, Західносибірської низовини, Казахстану. • Україна надзвичайно багата на мінеральні води. На її території існує понад 500 джерел мінеральних вод, на базі яких функціонує 50 курортів і близько 48 заводів з розливання мінеральних вод. Далеко за межами України відомі такі води, як «Миргородська», «Свалява», «Поляна Квасова», «Луганська», «Нафтуся» та ін. Найвідомішим курортом мінеральних вод на Харківщині є «Бермінводи» – бальнеологічна оздоровниця міждержавного значення. Одним із найвідоміших мінеральних джерел Криму є Аджен-Су або, як його ще називають, Чорні води. Аджен-Су виходить на поверхню трьома джерелами, розташованими досить близько одне від одного. Одне із джерел дає чисту прісну воду, інші два, що знаходяться на 18 і 45 м нижче від нього, не тільки гірко-солоні на смак, але й містять значну кількість газу.