SlideShare a Scribd company logo
Конспект заняття-тренінгу
«Зимуючі птахи – невід’ємна частина природи Прикарпатського краю»
МЕТА:
- розширити знання гуртківців про зимуючі птахи, дати уявлення про
пристосування птахів взимку, навчити розпізнавати птахів за їх
зовнішнім виглядом, розкрити необхідність оберігання птахів,
привити любов до братів наших менших та розвинути бажання
допомагати птахам взимку, дати уявлення, який корм давати
зимуючим птахам, розвинути практичні навички щодо допомоги
птахам, сприяти усвідомленню гуртківцями важливості птахів у
ланцюгах живлення. Встановити наслідки загибелі птахів в холодну
пору року для фауни та екології;
- розвивати інтелектуальні здібності, логічне мислення і мову
гуртківців внаслідок їхньої розумової діяльності на занятті
(обговорення проблемних питань про способи життя та особливості
харчування птахів в зимовий період в порівнянні з літнім періодом),
розвивати уміння вихованців працювати з книгою, таблицями,
активізувати пізнавальну діяльність гуртківців, формувати вміння
робити висновки та узагальнювати;
- продовжувати формувати науковий світогляд гуртківців, виховувати
спостережливість при вивченні різноманітності зимуючих птахів,
бережливе ставлення до орнітофауни Карпат, сприяти формуванню у
вихованців зв’язку між теорією і практикою, сприяти розумінню
важливості місця зимуючих птахів на нашій планеті; переконати
гуртківців у необхідності охорони зимуючих птахів, формувати в них
екологічний світогляд, розширити поняття особливого значення
птахів в природі.
Хід заняття
Кімната підготовлена до тренінгу. Повішено плакат «Птахи
Прикарпатського краю» (Додаток А)
1. Вступ (3 хв.)
Керівник гуртка. Всім доброго дня. Ми сьогодні з вами зібрались тут для
того, щоб довідатися щось нове та провести цікаво час.
(Керівник гуртка читає на екрані епіграф).
О, скільки є істот живих!
І уявити важко,
Але співають з-поміж них
Лише людина й пташка.
Наше заняття буде тривати 1,5 години.
Для зручності в роботі я попрошу всіх взяти бейджики і фломастером
написати своє ім’я – так, як би ви хотіли, щоб до вас зверталися інші учасники
тренінгу.
Згідно зі структурою заняття ми з вами привітаємося і проведемо вправу.
2. «Знайомство» (10 хв.)
Керівник гуртка. Це буде відбуватися наступним чином. Кожен з вас,
представляючи себе, назве своє ім’я і продовжить речення про себе:
«Якщо пташка, то…» (по колу).
«Я – Наталя, керівник гуртків. Якщо пташка, то сойка»
Рефлексія:
- Які думки у вас виникли під час презентації інших учасників тренінгу?
- Чи всі птахи, яких ви назвали, залишаються в нашому краї зимувати?
(Діти: Ні, частина птахіввідлітає)
- Як ми їх називаємо? (Перелітними. Зимуючими ми називаємо тих
пташок, які залишаються з нами зимувати і тих, які прилітаютьдо нас
на зиму).
- З якою метою виконувалася ця вправа?
Ця вправа допомагає зрозуміти себе і налаштуватись на роботу.
(Знайомство, створення умов ефективної співпраці).
3.Оголошення теми, мети, завдань тренінгу (2 хв.)
Керівник гуртка. Тема нашого заняття-тренінгу називається «Зимуючі
птахи – невід’ємна частина природи Прикарпатського краю».
4.Очікування (5 хв.)
Керівник гуртка. Вправа «Птах надій» (Додаток Б). На стіні
прикріплений плакат, на якому намальований птах. Учасникам роздаються
різнокольорові пір’їнки, на яких вони записують свої очікування,
опираючись на тему, мету і завдання тренінгу. (На виконання дається 1 хв.).
Далі учасники озвучують свої очікування і прикріплюють свої пір’їнки
(Додаток В) на «Птаха надій».
Тепер по бажанню озвучуємо. «Я очікую…»
- Я очікую добре провести час з вами, активної роботи групи, вдало
провеститренінг, задовольнитиваші очікування щодо знань про зимуючі птахи
нашого краю.
Всі приклеюють свої очікування на «Птаха надій».
Запитання для обговорення:
- Для чого ми виконували цю вправу?
- А для чого нам потрібні ці знання?
- А що ви б хотіли дізнатися про зимуючихптахів?
5.Інформаційне повідомлення (10 хв.)
Керівник гуртка. Ми познайомилися і я хочу тепер розповісти вам про
птахів, які зимують на Прикарпатті.
Птахи – щирі друзі людини: вони допомагають їй боротися з різними
шкідниками, знищувати бур'яни, вони є санітарами лісу. Серед птахів багато
чудових співаків і, нарешті, багато птахів просто гарних.
Кожнийвид – неповторнийвитвір природи і зникнення будь-якого виду
– «корисного» чи «шкідливого» - безповоротне і трагічне, може стати
згубним для життєвого циклу нашої планети.
Красиво і мелодійно співають наші птахи. А чи знаєте ви, що спів – це
сигнал турбот, наближення небезпеки, біди, болю, страху. Птахи постійно
перекликаються, щоб не загубити один одного, щоб знайти пташенят.
Видове багатство пернатих в зимовий період представлений 22 видами.
Переважають горобцеподібні - 15 видів, що дорівнює 68,2%. На другому
місці - дятлові - 4 види, що займають 18,2%. Курині представлені 2-ма
видами (9,1%), голубоподібні представлені одним урбанізованим видом -
голубом сизим (4,5 %).
Серед родин домінантами являються воронові та в'юркові: по 5 видів
(22,7 %), дятловіпредставлені 4-ма видами (18,2 %). Інші родинимають по 1-
му представнику, тобто голубиним, омелюховим, синицевим, ткачиковим
належить частка по 4,6 %.
Невтомно працюють у зимовому лісі дятли, серед яких найчастіше
зустрічаються великий дятел строкатий. Для хвойних насаджень типовий
дятел трипалий. У широколистяних та мішаних лісах, крім великого
строкатого дятла, можна бачити середнього, малого. Дятли – корисні птахи
лісових масивів.
Де-не-де в зимовому лісі можна зустріти воронових. Але вони
малочисельні. Більшість птахів перебираються в населені пункти, в сади,
парки, де легше здобутикорм. Іноді в садах можна побачити дятлів, строкате
забарвлення яких милує око на білому зимовому фоні. Радують в зимі
людину горобцеподібні. Горобець хатній, зяблик європейський, снігур
європейський помітні своєю метушнею. Деколи пролетять над садами,
парками, будинками голуб сизий, чечітка.
Цікавим є пристосування твариндо зими. Горихвістка звичайна, сойка,
повзики закопують запаси корму в лісову підстилку або ховають у тріщини
стовбурів жолуді, горіхи. Ще одним пристосуванням птахів до зимових умов
є збільшення густоти пір'я.
Знання птахів рідного краю допоможе забезпечити охорону корисних,
рідкісних , зникаючих видів, допоможе обрати шляхи найбільш розумного і
раціонального використання багатств пташиного світу, розширить знання
про природу.
Наші предки дуже шанобливо і бережно ставились до природи. Проте з
кожним роком втрачається гармонія між людиною та навколишнім
середовищем.
На жаль, нові покоління втратили почуття нерозривного зв'язку з
природою. Під впливом господарської діяльності людини відбувається
збіднення генофондурослинного ітваринного світу. Багата і чарівна природа
протягом останнього століття зазнала втрати. Де тільки не зустрічаємо ми
птахів! Справді, птахи живуть скрізь. Але взимку вони потребують нашої
допомоги. Якої саме допомоги потребують птахи? (Мозковий штурм.
Відповіді на запитання):
1. Чим живляться птахи? (Живляться птахи різноманітною їжею. Є
рослиноїдні птахи, які живляться плодами і насінням (щиглики, чижі,
шишкарі). Хижі птахи їдять комах та їхніх личинок, риб, жаб, мишей
(ластівки, чайки, сови, чаплі). Багато птахів – всеїдні (граки, сороки,
горобці).
2. Які птахи можуть виводити пташенят і взимку? (Шишкар, омелюх).
3. Коли температура тіла горобця нижча: взимку чи влітку? (Однакова у
всі пори року).
4. Чи дихає курча в яйці? (Дихає через пори в шкаралупі).
5. Чому стрижі не сідають на землю? (У стрижів довгі крила).
6. Для чого дятлу потрібний міцний хвіст? (Дятел впирається ним в
стовбур дерева).
7. Простежте, як зграї снігурів, омелюхів, дроздів, прилітають на дерева та
кущі з насінням та плодами. Що вони роблять на деревах? Що
залишається під деревами та кущами після відльоту зграї?
6. Гра «Пересадки» (5 хв.)
Мета: активізувати учасників. Підготувати до виконання наступних вправ.
Керівник гуртка. Встаньте і поміняйтеся місцями всі ті:
- у кого гарний настрій;
- у кого є бейджик;
- у кого в вухах сережки;
- у кого карі очі;
- у кого оптимістичний характер;
- у кого в травні день народження;
- хто любить співати.
7. Прийняття правил (10 хв.)
Керівник гуртка. Все в нашому житті і в суспільстві підпорядковане
певним законам, правилам, які допомагають регулювати взаємовідносини між
людьми в будь-якій галузі людської діяльності.
Тому для того, щоб група працювала продуктивно, щоб кожен почував
себе комфортно і міг діяти ефективно, потрібно прийняти правила групи.
Розрахуємосяна «день-ніч» і об’єднаємося в пари. Кожна пара отримає одне
правило і покаже його невербально, а всі інші повинні відгадати, що це за
правило (на ватмані записуються всі пропозиції, обговорюються з групою,
приймаються як правило).
Орієнтовні правила:
- дотримуватися регламенту
- слухати і чути
- бути доброзичливим
- бути активним
- говорити тільки за темою і від свого імені
- не критикувати: кожен має право на свою думку
- дотримуватися принципу конфіденційності
- говорити коротко, по черзі.
Рефлексія:
- Для чого ми приймали правила?
- Що нам дає виконання цієї вправи?
Керівник гуртка. А тепер своїми підписами пропоную завірити наші правила.
(Роздати правила роботи в малих групах, які допоможуть ефективніше
працювати підчас виконання завдань в таких група. Бажано прийняти не
більше 10 правил).
8. Гра «Передача предметів» (5 хв.)
Мета: Створення атмосфери довіри та гарного настрою в групі.
Керівник гуртка. Я пропоную невербально один одному передавати по
колу наступні предмети:
• снігура;
• зернятко рису;
• сніжинку;
• краплинку води;
• пір’ячко;
• великий важкий телевізор;
• льодяну бурульку;
• пекучу кропиву.
(Далі учасники самостійно пропонують предмети і речі, які невербально
передаватимуть іншим).
Керівник гуртка. Ця вправа активізує творчість, креативність учасників,
розвиває уяву та відчуття власного тіла.
8. Вправа «Коло знань» (25 хв.)
Мета: закріплення та розширення знань про зимуючих птахів.
Кожен учасник отримує маленький кольоровий аркуш (червоний,
зелений, жовтий, блакитний) з однією літерою («А», «Б», «В», «Г»). Потім
учасники об’єднуються в чотири підгрупи за кольором аркуша. Кожна
підгрупа отримуєінформацію для опрацювання. (Додаток Г, Д ). На вивчення
інформації дається 5 хв.
Керівник гуртка. Далі я попрошу підвестися в кожній групі тих, у кого є
на аркуші літера «А» і перейти за годинниковою стрілкою до іншої групи, де
потрібно передати свою інформацію з опрацьованої картки та вислухати
інформацію команди (3 хв.).
Після цього тренер просить підвестися учасників з кожної групи з
літерою «Б» і перейти проти годинникової стрілки до іншої групи, де знову
обмінятися інформацією(3 хв.).
Тоді тренер просить підвестися учасників з літерою «В» і перейти в
групу по діагоналі, де знову обмінятися інформацією (3 хв.).
Рефлексія:
- Які птахи перебувають у нас постійно, а які прилітають лише в період
холодів?
- Які зимуючі птахи літають в пошуках їжі зграями?
9.Вправа «Меню для птахів» (5 хв.)
Учасники тренінгу об’єднуються у 4 групи за назвами зимуючих птахів і
складають меню, яким харчуються ці птахи. (Додаток Є)
Кожна команда зачитує своє меню.
10. Гра «Несприятлива погода» (3 хв.)
Мета: активізувати учасників, підготувати до виконання наступних вправ.
Учасники хаотично рухаються по кімнаті, коли тренер говорить фразу
«несприятлива погода» - рух припиняється, при фразі «погода» - рух
відновлюється.
11. Вправа «Країна щасливої зимівлі» (25 хв.)
Мета: закріпити теоретичний матеріал про зимуючих птахів
Прикарпаття; прищепити любов до братів наших менших та розвинути
бажання допомагати птахам узимку.
Керівник гуртка. Об’єднаємося в групи за назвами 3 зимуючих птахів:
шишкар, сойка, омелюх.
Кожна група одержує аркуш паперу А-4, набір фломастерів, ножиці,
кольоровий папір, клей.
Уявіть собі, що кожна з груп – це окрема країна щасливої зимівлі птахів,
що існує на планеті. Ви – її представники – птахи, до вас прилетіли з іншої
планети і вам потрібно:
1.Представити свою країну, вигадавши її назву, девіз (герб,гімн),
географічне положення, природні ресурси, населення (бажано портрет
представника країни), систему правління і захисту, закони, за якими живе
країна, її культурні особливості. Обов’язково все це записати або
намалювати. Незаписаного не існує!
2.Визначити між учасниками ролі парламентарів країни (1-2 особи).
3.Через парламентарів презентувати свою країну.
На виконання завдання 15 хвилин.
Презентація роботи груп.
Керівник гуртка. Ви уважно слухали своїх нових знайомих. А тепер
кожна країна протягом 3-5 хв. має знайти найсильніші та найслабші сторони
іншої країни і передати цю інформацію через парламентарів.
Пропонуюпоаплодувати та подякуватиодне одному за плідну взаємодію
під час гри.
Рефлексія:
- Що відбувалося в групі і в команді в цілому в момент створення
країни? В момент представлення? В момент аналізу сильних та
слабких сторін країни?
- Які ваші думки і враження від гри «Країна щасливої зимівлі птахів»?
- Чого вчить гра «Країна щасливої зимівлі птахів»?
(Ця гра даєможливість створити справжню команду! При обговоренні
звертається увага на взаємодію між учасниками гри, а також на те, що
спільними зусиллями можна вирішити багато проблем).
Керівник гуртка. Тож повернімося з вами до нашого «Птаха надій», і,
якщо ваші очікування певною мірою виправдалися, перемістіть свої пір’їнки
на землю, адже пір’я, яке протягом певного часу виконувало свою роль, уже
своє віджило і завжди линяє.
12. Вправа « Емоційний ланцюжок» (10 хв.)
Мета: закріплення позитивних результатів тренінгу.
Усі учасники стають у коло, кладуть ліву руку на плече сусіда і по черзі
один за одним дякують сусіду зліва за гарну роботу, позитивні емоції,
висловлюють свої враження, побажання тощо.
Керівник гуртка. На завершення нашого тренінгу я хочу розповісти вам
притчу.
Колись давно в Давньому Китаї жив дужу розумний, але пихатий
знатний вельможа. Весь день його складався з приміряння багатого вбрання
та розмов з підданими про свій розум… Так минали дні за днями, роки за
роками… Аж ось прийшов по всій країні поголос, що неподалік від кордону
з’явився мудрець, розумніший за всіх на світі. Дійшов той поголос і до
вельможі. Дуже розлютився він: хто може бути розумніший за нього? Але
вигляду про своєобурення не подав, а запросив мудреця до себе в палац. Сам
же вирішив обдурити його: «Я візьму в руки метелика, сховаю його за
спиною, і запитаю, що в мене в руках – живе чи мертве. І якщо мудрець
скаже, що живе – я роздушуметелика, а якщо мертве – я випущу його». І ось
настав день зустрічі. В залі зібралося багато людей, всім хотілося послухати
словесний поєдинок найрозумніших людей у світі. Вельможа сидів на
високому троні, тримав за спиною метелика і з нетерпінням чекав. Аж ось
двері відчинилися, і до зали увійшов невеличкий худорлявий чоловік. Він
підійшов до вельможі, привітався і сказав, що готовий відповісти на будь-яке
його запитання. І тоді, недобре всміхаючись, вельможа сказав: «Скажи мені,
що я тримаю в руках – живе чи мертве?» Мудрець трохи подумав, усміхнувся
і відповів: «Усе в твоїх руках!» Збентежений вельможа випустив метелика з
рук, і той полетів на волю, радісно тріпочучи своїми яскравими крильцями.
Отже, лише від нас залежить, чи будуть збережені вимираючі види
птахів, чи буде наша взаємодія живою, яскравою, плідною, чи навпаки.
13. Підсумки(5 хв.)
ДОДАТОК А
ДОДАТОК Б
ДОДАТОК В
ДОДАТОК Г
1. Довгий язик і міцний дзьоб дає змогу цьому птаху знищувати велику
кількість шкідників. Літає неохоче, зате вправно лазить по деревах.
(Дятел)
2. У неї голова, галстук, крила та хвіст чорні, а решта оперення сіре. Під
час оранки визбирує із землі личинок хрущів. Інколи нападає на
домашніх курчат. (Ворона)
3. Вірно людям я служу, їм дерева стережу. (Дятел)
4. Не людина, а живе в хатці. (Шпак)
5. Прилетіли гості, сіли на полості, без сокири, без лопати, поробили собі
хати. (Птахи
6. Жовті груди маю
І за день комах з'їдаю,
Скільки важу я сама. (Синичка)
7. Тут і там вона літає,
І на хвіст плітки збирає.
Що довідається, — все
Вмить по лісу рознесе. (Сорока)
8. Не боїться ця пташка зими,
Сало любить вона, так як ми.
Жовта грудка та сиві крильця.
Здогадалися, хто це? (Синиця)
9. Відкриваються щоночі
Величезні її очі.
Землю темрява вкрива –
Полювать летить (Сова)
10.Його дзьобик – молоток,
В лісі чути: „ток-ток-ток”.
Він з кори комах виймає,
Про дерева щиро дбає. (Дятел)
11.Чув я десь таке повір’я:
Коли в птаха біле пір’я,
Птах цей символмиру в світі.
Як же він зоветься, діти? (Голуб)
12.Живе довго птаха ця,
Має дзьоб ідва крильця.
Птаха горда, мов панич,
В неї чорнийфрак, мов ніч.
З висотигукає: “Кар!
Я вже вивчила буквар!” (Ворона)
13.На колір – сірувата,
На вдачу – хитрувата.
„Кар-р-,” – гукає,
Курчат лякає.(Ворона)
14.Чув я десь таке повір’я:
Коли в птаха біле пір’я,
Птах цей символ миру в світі.
Як же він зоветься, діти? (Голуб)
15.Я ловлю комах, жучків,
Їм маленький черв’ячків.
В теплий край я не літаю,
Під стріхою хату маю.
Цвірінь! – Сів я на хлівець.
Зовуть мене ... (Горобець)
16.Хоч нема у нього рук,
Молоточком стук, стук, стук!
Хто це, хлопчики й дівчатка,
Так будує собі хатку? (Дятел)
17.Понад хмарами літає,
Пильно здобич виглядає.
Як побачить її – вмить
Камінцем униз летить.(Орел)
18.Не боїться ця пташка зими,
Сало любить вона, так як ми.
Жовта грудка та сиві крильця.
Здогадалися, хто це? …(Синиця)
19.Птах оцей червоногрудий
Не злякається застуди.
Як сніги впадуть – умить
Із Сибіру прилетить.(Снігур)
20.Що за дивна птиця?
Їй вночі не спиться:
На мишей полює,
А вдень ледарює. (Сова)
21.Має славу торохтійки
І відомої злодійки.
Там, де з’явиться, - умить
Тиша в зарості біжить.
Хто це? Що воно таке?
Хто скрекоче «скре-ке-ке». (Сорока)
22.Озира зимовий ліс,
На морозі чистить ніс.
Для коханих пташеняток
У гніздечку у цей час –
Пуху, шишок і зерняток
На всю зиму він припас. (Шишкар)
ДОДАТОК Д
 Видно сокола за польотом, а сову - за поглядом.
 Дружні сорокий орла заклюють.
 Горобець маленький, а сердечко має.
 Сорокана хвості принесла. Совахоч би літала під небеса, то соколом
не буде.
 Пищить снігур – скоро зимабуде.
 Синиця пищить – зиму віщить.
 Від воронодстала, до пав не пристала.
 Вліз межи ворони, каркай, як і вони.
 Крук крукові ока не видзьобає.
 Горобець маленький, а серденько має.
 Горобців боятися - просане сіяти.
 Краще нині горобець, якузавтра голубець.
 Краще битися орлом, ніж жити зайцем.
 Куди орли літають, туди сорокне пускають.
 Краще синиця в жмені, ніж журавель у небі.
 Ніхто не буде знати, тільки сич та сова, та людей півсела.
 Сова вдень мовчить, а вночікричить.
 Дружні сорокиі орла заклюють.
 Сорокана хвості принесла.
ДОДАТОК Є

More Related Content

What's hot

Твір-опис тварини в художньому стилі
Твір-опис тварини в художньому стиліТвір-опис тварини в художньому стилі
Твір-опис тварини в художньому стилі
Natalya Kunashenko
 
КВН. Зимуючі птахи рідного краю
КВН. Зимуючі птахи рідного краюКВН. Зимуючі птахи рідного краю
КВН. Зимуючі птахи рідного краю
Надвірнянський інформаційно - методичний центр
 
Тести з природознавства 1 клас
Тести з природознавства 1 класТести з природознавства 1 клас
Тести з природознавства 1 клас
alyonka24112
 
презентація математика 3 клас.pptx2
презентація математика 3 клас.pptx2презентація математика 3 клас.pptx2
презентація математика 3 клас.pptx2
Tamara Emec
 
Презентація про первоцвіти
Презентація про первоцвітиПрезентація про первоцвіти
Презентація про первоцвіти
Бібліотека Островського
 
Мистецтво. 2 клас. Л. М. Масол О. В. Гайдамака О. М. Колотило
Мистецтво. 2 клас. Л. М. Масол О. В. Гайдамака О. М. КолотилоМистецтво. 2 клас. Л. М. Масол О. В. Гайдамака О. М. Колотило
Мистецтво. 2 клас. Л. М. Масол О. В. Гайдамака О. М. Колотило
Ulyana_M
 
Українська мова, 4 клас. Аудіювання, ІІ семестр.
Українська мова, 4 клас. Аудіювання, ІІ семестр.Українська мова, 4 клас. Аудіювання, ІІ семестр.
Українська мова, 4 клас. Аудіювання, ІІ семестр.
Ковпитська ЗОШ
 
Презентация "Обереги українського народу"
Презентация "Обереги українського народу"Презентация "Обереги українського народу"
Презентация "Обереги українського народу"
Center_Inspiration
 
Образотворче мистецтво. Скульптура. 5 клас
Образотворче мистецтво. Скульптура. 5 класОбразотворче мистецтво. Скульптура. 5 клас
Образотворче мистецтво. Скульптура. 5 клас
Andy Levkovich
 
Портфоліо вчителя початкових класів Бишівської ЗОШ І-ІІІ ст. Приліпенко Людми...
Портфоліо вчителя початкових класів Бишівської ЗОШ І-ІІІ ст. Приліпенко Людми...Портфоліо вчителя початкових класів Бишівської ЗОШ І-ІІІ ст. Приліпенко Людми...
Портфоліо вчителя початкових класів Бишівської ЗОШ І-ІІІ ст. Приліпенко Людми...Tetiana Taranchuk
 
ЕКОЛОГІЧНИЙ ПРОЕКТ “Допомога пташкам взимку ”
ЕКОЛОГІЧНИЙ ПРОЕКТ “Допомога  пташкам взимку ”ЕКОЛОГІЧНИЙ ПРОЕКТ “Допомога  пташкам взимку ”
ЕКОЛОГІЧНИЙ ПРОЕКТ “Допомога пташкам взимку ”
Марина Д
 
корекційні ігри та вправи для дітей з особливими освітніми потребами
корекційні ігри та вправи для дітей з особливими освітніми потребамикорекційні ігри та вправи для дітей з особливими освітніми потребами
корекційні ігри та вправи для дітей з особливими освітніми потребами
Anhelina Mytsura
 
Мистецтво 2 клас
Мистецтво 2 класМистецтво 2 клас
Мистецтво 2 клас
Anna04081968
 
Обереги нашого життя
Обереги нашого життяОбереги нашого життя
Обереги нашого життя
Бібліотека Островського
 
Звіт Атестація вчителя початкових класів
Звіт Атестація вчителя початкових класівЗвіт Атестація вчителя початкових класів
Звіт Атестація вчителя початкових класів
dzhostat dzhos
 
деформовані тексти
деформовані текстидеформовані тексти
деформовані тексти
Anton Gichko
 
Презентація " Державні символи України"
Презентація " Державні символи України"Презентація " Державні символи України"
Презентація " Державні символи України"
Lenok78_09
 
План виховної роботи 2023-2024 н. р..docx
План виховної роботи 2023-2024 н. р..docxПлан виховної роботи 2023-2024 н. р..docx
План виховної роботи 2023-2024 н. р..docx
keleberdaschool
 
Уроки зв'язного мовлення у 3 класі
Уроки зв'язного мовлення у 3 класіУроки зв'язного мовлення у 3 класі
Уроки зв'язного мовлення у 3 класі
zologym
 
1 klas-ja-doslidzhuju-svit-grushhinska-2018-1
1 klas-ja-doslidzhuju-svit-grushhinska-2018-11 klas-ja-doslidzhuju-svit-grushhinska-2018-1
1 klas-ja-doslidzhuju-svit-grushhinska-2018-1
KnijekNet
 

What's hot (20)

Твір-опис тварини в художньому стилі
Твір-опис тварини в художньому стиліТвір-опис тварини в художньому стилі
Твір-опис тварини в художньому стилі
 
КВН. Зимуючі птахи рідного краю
КВН. Зимуючі птахи рідного краюКВН. Зимуючі птахи рідного краю
КВН. Зимуючі птахи рідного краю
 
Тести з природознавства 1 клас
Тести з природознавства 1 класТести з природознавства 1 клас
Тести з природознавства 1 клас
 
презентація математика 3 клас.pptx2
презентація математика 3 клас.pptx2презентація математика 3 клас.pptx2
презентація математика 3 клас.pptx2
 
Презентація про первоцвіти
Презентація про первоцвітиПрезентація про первоцвіти
Презентація про первоцвіти
 
Мистецтво. 2 клас. Л. М. Масол О. В. Гайдамака О. М. Колотило
Мистецтво. 2 клас. Л. М. Масол О. В. Гайдамака О. М. КолотилоМистецтво. 2 клас. Л. М. Масол О. В. Гайдамака О. М. Колотило
Мистецтво. 2 клас. Л. М. Масол О. В. Гайдамака О. М. Колотило
 
Українська мова, 4 клас. Аудіювання, ІІ семестр.
Українська мова, 4 клас. Аудіювання, ІІ семестр.Українська мова, 4 клас. Аудіювання, ІІ семестр.
Українська мова, 4 клас. Аудіювання, ІІ семестр.
 
Презентация "Обереги українського народу"
Презентация "Обереги українського народу"Презентация "Обереги українського народу"
Презентация "Обереги українського народу"
 
Образотворче мистецтво. Скульптура. 5 клас
Образотворче мистецтво. Скульптура. 5 класОбразотворче мистецтво. Скульптура. 5 клас
Образотворче мистецтво. Скульптура. 5 клас
 
Портфоліо вчителя початкових класів Бишівської ЗОШ І-ІІІ ст. Приліпенко Людми...
Портфоліо вчителя початкових класів Бишівської ЗОШ І-ІІІ ст. Приліпенко Людми...Портфоліо вчителя початкових класів Бишівської ЗОШ І-ІІІ ст. Приліпенко Людми...
Портфоліо вчителя початкових класів Бишівської ЗОШ І-ІІІ ст. Приліпенко Людми...
 
ЕКОЛОГІЧНИЙ ПРОЕКТ “Допомога пташкам взимку ”
ЕКОЛОГІЧНИЙ ПРОЕКТ “Допомога  пташкам взимку ”ЕКОЛОГІЧНИЙ ПРОЕКТ “Допомога  пташкам взимку ”
ЕКОЛОГІЧНИЙ ПРОЕКТ “Допомога пташкам взимку ”
 
корекційні ігри та вправи для дітей з особливими освітніми потребами
корекційні ігри та вправи для дітей з особливими освітніми потребамикорекційні ігри та вправи для дітей з особливими освітніми потребами
корекційні ігри та вправи для дітей з особливими освітніми потребами
 
Мистецтво 2 клас
Мистецтво 2 класМистецтво 2 клас
Мистецтво 2 клас
 
Обереги нашого життя
Обереги нашого життяОбереги нашого життя
Обереги нашого життя
 
Звіт Атестація вчителя початкових класів
Звіт Атестація вчителя початкових класівЗвіт Атестація вчителя початкових класів
Звіт Атестація вчителя початкових класів
 
деформовані тексти
деформовані текстидеформовані тексти
деформовані тексти
 
Презентація " Державні символи України"
Презентація " Державні символи України"Презентація " Державні символи України"
Презентація " Державні символи України"
 
План виховної роботи 2023-2024 н. р..docx
План виховної роботи 2023-2024 н. р..docxПлан виховної роботи 2023-2024 н. р..docx
План виховної роботи 2023-2024 н. р..docx
 
Уроки зв'язного мовлення у 3 класі
Уроки зв'язного мовлення у 3 класіУроки зв'язного мовлення у 3 класі
Уроки зв'язного мовлення у 3 класі
 
1 klas-ja-doslidzhuju-svit-grushhinska-2018-1
1 klas-ja-doslidzhuju-svit-grushhinska-2018-11 klas-ja-doslidzhuju-svit-grushhinska-2018-1
1 klas-ja-doslidzhuju-svit-grushhinska-2018-1
 

Similar to Конспект заняття-тренінгу. Зимуючі птахи – невід’ємна частина природи

Птахи
ПтахиПтахи
Konspekt shevchenko
Konspekt shevchenkoKonspekt shevchenko
Konspekt shevchenko
Victoria Klimchuk
 
Урок у 7 класі, тема Птахи.doc
Урок у 7 класі, тема Птахи.docУрок у 7 класі, тема Птахи.doc
Урок у 7 класі, тема Птахи.doc
Репетитор Історія України
 
Вікторина «рослини та тварини»
Вікторина «рослини та тварини»Вікторина «рослини та тварини»
Вікторина «рослини та тварини»
Таня Гирлаку
 
Конспект. Різноманітність птахів
Конспект. Різноманітність птахівКонспект. Різноманітність птахів
Конспект. Різноманітність птахів
Надвірнянський інформаційно - методичний центр
 
природознавство
природознавствоприродознавство
природознавство
Olesea_Moldovan
 
земноводні сезонні явища
 земноводні сезонні явища земноводні сезонні явища
земноводні сезонні явищаSergey Mischenko
 
Ja doslidzhuju-svit-1-klas-gilberg-2018-2
Ja doslidzhuju-svit-1-klas-gilberg-2018-2Ja doslidzhuju-svit-1-klas-gilberg-2018-2
Ja doslidzhuju-svit-1-klas-gilberg-2018-2
kreidaros1
 
1 klas-ja-doslidzhuju-svit-gilberg-2018-2
1 klas-ja-doslidzhuju-svit-gilberg-2018-21 klas-ja-doslidzhuju-svit-gilberg-2018-2
1 klas-ja-doslidzhuju-svit-gilberg-2018-2
KnijekNet
 
Біологічний олімп
Біологічний олімпБіологічний олімп
Біологічний олімпYulia Karpenko
 
Різноманітність тварин у природі
Різноманітність тварин у природіРізноманітність тварин у природі
Різноманітність тварин у природі
Ковпитська ЗОШ
 
підсумковий урок-гра.ppt
підсумковий урок-гра.pptпідсумковий урок-гра.ppt
підсумковий урок-гра.ppt
Репетитор Історія України
 
моначчч
моначччмоначчч
моначчч
Lala Lalala
 
2 кл.проект
2 кл.проект2 кл.проект
2 кл.проект
Оксана Назаренко
 
навчально виховний проект наші друзі птахи
навчально виховний проект наші друзі птахинавчально виховний проект наші друзі птахи
навчально виховний проект наші друзі птахиschoolperem1984
 

Similar to Конспект заняття-тренінгу. Зимуючі птахи – невід’ємна частина природи (20)

Птахи
ПтахиПтахи
Птахи
 
179,23.docx
179,23.docx179,23.docx
179,23.docx
 
Konspekt shevchenko
Konspekt shevchenkoKonspekt shevchenko
Konspekt shevchenko
 
Урок у 7 класі, тема Птахи.doc
Урок у 7 класі, тема Птахи.docУрок у 7 класі, тема Птахи.doc
Урок у 7 класі, тема Птахи.doc
 
100,23.docx
100,23.docx100,23.docx
100,23.docx
 
тварини
тваринитварини
тварини
 
Вікторина «рослини та тварини»
Вікторина «рослини та тварини»Вікторина «рослини та тварини»
Вікторина «рослини та тварини»
 
Конспект. Різноманітність птахів
Конспект. Різноманітність птахівКонспект. Різноманітність птахів
Конспект. Різноманітність птахів
 
природознавство
природознавствоприродознавство
природознавство
 
земноводні сезонні явища
 земноводні сезонні явища земноводні сезонні явища
земноводні сезонні явища
 
Ja doslidzhuju-svit-1-klas-gilberg-2018-2
Ja doslidzhuju-svit-1-klas-gilberg-2018-2Ja doslidzhuju-svit-1-klas-gilberg-2018-2
Ja doslidzhuju-svit-1-klas-gilberg-2018-2
 
1
11
1
 
1 klas-ja-doslidzhuju-svit-gilberg-2018-2
1 klas-ja-doslidzhuju-svit-gilberg-2018-21 klas-ja-doslidzhuju-svit-gilberg-2018-2
1 klas-ja-doslidzhuju-svit-gilberg-2018-2
 
42
4242
42
 
Біологічний олімп
Біологічний олімпБіологічний олімп
Біологічний олімп
 
Різноманітність тварин у природі
Різноманітність тварин у природіРізноманітність тварин у природі
Різноманітність тварин у природі
 
підсумковий урок-гра.ppt
підсумковий урок-гра.pptпідсумковий урок-гра.ppt
підсумковий урок-гра.ppt
 
моначчч
моначччмоначчч
моначчч
 
2 кл.проект
2 кл.проект2 кл.проект
2 кл.проект
 
навчально виховний проект наші друзі птахи
навчально виховний проект наші друзі птахинавчально виховний проект наші друзі птахи
навчально виховний проект наші друзі птахи
 

More from Надвірнянський інформаційно - методичний центр

Прикладні задачі (на допомогу вчителю математики)
Прикладні задачі (на допомогу вчителю математики)Прикладні задачі (на допомогу вчителю математики)
Прикладні задачі (на допомогу вчителю математики)
Надвірнянський інформаційно - методичний центр
 
Тиждень ГПД, Ланчинська гімназія
Тиждень ГПД, Ланчинська гімназіяТиждень ГПД, Ланчинська гімназія
Тиждень ГПД, Ланчинська гімназія
Надвірнянський інформаційно - методичний центр
 
Тиждень ГПД, Надвірнянська ЗОШ І-ІІІ ст. №4
Тиждень ГПД, Надвірнянська ЗОШ І-ІІІ ст. №4Тиждень ГПД, Надвірнянська ЗОШ І-ІІІ ст. №4
Тиждень ГПД, Надвірнянська ЗОШ І-ІІІ ст. №4
Надвірнянський інформаційно - методичний центр
 
Тиждень ГПД, Гвіздська ЗОШ І-ІІІ ст.
Тиждень ГПД, Гвіздська ЗОШ І-ІІІ ст.Тиждень ГПД, Гвіздська ЗОШ І-ІІІ ст.
Тиждень ГПД, Гвіздська ЗОШ І-ІІІ ст.
Надвірнянський інформаційно - методичний центр
 
Тиждень ГПД, Фитьківський ліцей
Тиждень ГПД, Фитьківський ліцейТиждень ГПД, Фитьківський ліцей
Тиждень ГПД, Фитьківський ліцей
Надвірнянський інформаційно - методичний центр
 
Тиждень ГПД, Краснянська ЗОШ І-ІІІ ст.
Тиждень ГПД, Краснянська ЗОШ І-ІІІ ст.Тиждень ГПД, Краснянська ЗОШ І-ІІІ ст.
Тиждень ГПД, Краснянська ЗОШ І-ІІІ ст.
Надвірнянський інформаційно - методичний центр
 
Тиждень ГПД, Переріслянський ліцей
Тиждень ГПД, Переріслянський ліцейТиждень ГПД, Переріслянський ліцей
Тиждень ГПД, Переріслянський ліцей
Надвірнянський інформаційно - методичний центр
 
Розділ 10
Розділ 10Розділ 10
Читання як провідна галузь Pisa 2018 2
Читання як провідна галузь Pisa 2018 2Читання як провідна галузь Pisa 2018 2
Читання як провідна галузь Pisa 2018 2
Надвірнянський інформаційно - методичний центр
 
Робота з текстом на уроках української мови як засіб активізації когнітивно-д...
Робота з текстом на уроках української мови як засіб активізації когнітивно-д...Робота з текстом на уроках української мови як засіб активізації когнітивно-д...
Робота з текстом на уроках української мови як засіб активізації когнітивно-д...
Надвірнянський інформаційно - методичний центр
 
Тиждень груп продовженого дня в Білоославській ЗОШ І-ІІІ ст.
Тиждень груп продовженого дня в Білоославській ЗОШ І-ІІІ ст.Тиждень груп продовженого дня в Білоославській ЗОШ І-ІІІ ст.
Тиждень груп продовженого дня в Білоославській ЗОШ І-ІІІ ст.
Надвірнянський інформаційно - методичний центр
 
Портфоліо вчителя початкових класів Андрусяк Світлани Степанівни
Портфоліо вчителя початкових класів Андрусяк Світлани СтепанівниПортфоліо вчителя початкових класів Андрусяк Світлани Степанівни
Портфоліо вчителя початкових класів Андрусяк Світлани Степанівни
Надвірнянський інформаційно - методичний центр
 
Поротфоліо вчителя початкових класів Шльомей Лариси Іванівни
Поротфоліо вчителя початкових класів Шльомей Лариси ІванівниПоротфоліо вчителя початкових класів Шльомей Лариси Іванівни
Поротфоліо вчителя початкових класів Шльомей Лариси Іванівни
Надвірнянський інформаційно - методичний центр
 
Портфоліо вчителя початкових класів Пушкар Іванни Володимирівни
Портфоліо вчителя початкових класів Пушкар Іванни ВолодимирівниПортфоліо вчителя початкових класів Пушкар Іванни Володимирівни
Портфоліо вчителя початкових класів Пушкар Іванни Володимирівни
Надвірнянський інформаційно - методичний центр
 
Творчий звіт вчителя початкових класів Свідрак Нелі Іванівни
Творчий звіт вчителя початкових класів Свідрак Нелі ІванівниТворчий звіт вчителя початкових класів Свідрак Нелі Іванівни
Творчий звіт вчителя початкових класів Свідрак Нелі Іванівни
Надвірнянський інформаційно - методичний центр
 

More from Надвірнянський інформаційно - методичний центр (20)

Прикладні задачі (на допомогу вчителю математики)
Прикладні задачі (на допомогу вчителю математики)Прикладні задачі (на допомогу вчителю математики)
Прикладні задачі (на допомогу вчителю математики)
 
Тиждень ГПД, Ланчинська гімназія
Тиждень ГПД, Ланчинська гімназіяТиждень ГПД, Ланчинська гімназія
Тиждень ГПД, Ланчинська гімназія
 
Тиждень ГПД, Надвірнянська ЗОШ І-ІІІ ст. №4
Тиждень ГПД, Надвірнянська ЗОШ І-ІІІ ст. №4Тиждень ГПД, Надвірнянська ЗОШ І-ІІІ ст. №4
Тиждень ГПД, Надвірнянська ЗОШ І-ІІІ ст. №4
 
Тиждень ГПД, Гвіздська ЗОШ І-ІІІ ст.
Тиждень ГПД, Гвіздська ЗОШ І-ІІІ ст.Тиждень ГПД, Гвіздська ЗОШ І-ІІІ ст.
Тиждень ГПД, Гвіздська ЗОШ І-ІІІ ст.
 
Тиждень ГПД, Зеленська ЗОШ І-ІІІ ст.
Тиждень ГПД, Зеленська ЗОШ І-ІІІ ст.Тиждень ГПД, Зеленська ЗОШ І-ІІІ ст.
Тиждень ГПД, Зеленська ЗОШ І-ІІІ ст.
 
Тиждень ГПД, Черниківська ЗОШ І-ІІ ст.
Тиждень ГПД, Черниківська ЗОШ І-ІІ ст.Тиждень ГПД, Черниківська ЗОШ І-ІІ ст.
Тиждень ГПД, Черниківська ЗОШ І-ІІ ст.
 
Тиждень ГПД, Фитьківський ліцей
Тиждень ГПД, Фитьківський ліцейТиждень ГПД, Фитьківський ліцей
Тиждень ГПД, Фитьківський ліцей
 
Тиждень ГПД, Краснянська ЗОШ І-ІІІ ст.
Тиждень ГПД, Краснянська ЗОШ І-ІІІ ст.Тиждень ГПД, Краснянська ЗОШ І-ІІІ ст.
Тиждень ГПД, Краснянська ЗОШ І-ІІІ ст.
 
Тиждень ГПД, Переріслянський ліцей
Тиждень ГПД, Переріслянський ліцейТиждень ГПД, Переріслянський ліцей
Тиждень ГПД, Переріслянський ліцей
 
Розділ 12
Розділ 12Розділ 12
Розділ 12
 
Розділ 11
Розділ 11Розділ 11
Розділ 11
 
Розділ 10
Розділ 10Розділ 10
Розділ 10
 
Читання як провідна галузь Pisa 2018 2
Читання як провідна галузь Pisa 2018 2Читання як провідна галузь Pisa 2018 2
Читання як провідна галузь Pisa 2018 2
 
Робота з текстом на уроках української мови як засіб активізації когнітивно-д...
Робота з текстом на уроках української мови як засіб активізації когнітивно-д...Робота з текстом на уроках української мови як засіб активізації когнітивно-д...
Робота з текстом на уроках української мови як засіб активізації когнітивно-д...
 
Тиждень груп продовженого дня в Білоославській ЗОШ І-ІІІ ст.
Тиждень груп продовженого дня в Білоославській ЗОШ І-ІІІ ст.Тиждень груп продовженого дня в Білоославській ЗОШ І-ІІІ ст.
Тиждень груп продовженого дня в Білоославській ЗОШ І-ІІІ ст.
 
Міс МАМА!!!
Міс МАМА!!!Міс МАМА!!!
Міс МАМА!!!
 
Портфоліо вчителя початкових класів Андрусяк Світлани Степанівни
Портфоліо вчителя початкових класів Андрусяк Світлани СтепанівниПортфоліо вчителя початкових класів Андрусяк Світлани Степанівни
Портфоліо вчителя початкових класів Андрусяк Світлани Степанівни
 
Поротфоліо вчителя початкових класів Шльомей Лариси Іванівни
Поротфоліо вчителя початкових класів Шльомей Лариси ІванівниПоротфоліо вчителя початкових класів Шльомей Лариси Іванівни
Поротфоліо вчителя початкових класів Шльомей Лариси Іванівни
 
Портфоліо вчителя початкових класів Пушкар Іванни Володимирівни
Портфоліо вчителя початкових класів Пушкар Іванни ВолодимирівниПортфоліо вчителя початкових класів Пушкар Іванни Володимирівни
Портфоліо вчителя початкових класів Пушкар Іванни Володимирівни
 
Творчий звіт вчителя початкових класів Свідрак Нелі Іванівни
Творчий звіт вчителя початкових класів Свідрак Нелі ІванівниТворчий звіт вчителя початкових класів Свідрак Нелі Іванівни
Творчий звіт вчителя початкових класів Свідрак Нелі Іванівни
 

Recently uploaded

«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
estet13
 
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
Репетитор Історія України
 
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdfLOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
Olga Kudriavtseva
 
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
tetiana1958
 
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdfОснови_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
olaola5673
 
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdfKUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
Olga Kudriavtseva
 
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Vinnytsia Regional Universal Scientific Library named after Valentin Otamanovsky
 
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdfPOPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
Olga Kudriavtseva
 
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdfПідсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
ssuser7541ef1
 
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdfГлавлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
olaola5673
 

Recently uploaded (10)

«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
 
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
 
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdfLOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
 
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
 
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdfОснови_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
 
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdfKUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
 
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
 
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdfPOPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
 
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdfПідсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
 
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdfГлавлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
 

Конспект заняття-тренінгу. Зимуючі птахи – невід’ємна частина природи

  • 1. Конспект заняття-тренінгу «Зимуючі птахи – невід’ємна частина природи Прикарпатського краю» МЕТА: - розширити знання гуртківців про зимуючі птахи, дати уявлення про пристосування птахів взимку, навчити розпізнавати птахів за їх зовнішнім виглядом, розкрити необхідність оберігання птахів, привити любов до братів наших менших та розвинути бажання допомагати птахам взимку, дати уявлення, який корм давати зимуючим птахам, розвинути практичні навички щодо допомоги птахам, сприяти усвідомленню гуртківцями важливості птахів у ланцюгах живлення. Встановити наслідки загибелі птахів в холодну пору року для фауни та екології; - розвивати інтелектуальні здібності, логічне мислення і мову гуртківців внаслідок їхньої розумової діяльності на занятті (обговорення проблемних питань про способи життя та особливості харчування птахів в зимовий період в порівнянні з літнім періодом), розвивати уміння вихованців працювати з книгою, таблицями, активізувати пізнавальну діяльність гуртківців, формувати вміння робити висновки та узагальнювати; - продовжувати формувати науковий світогляд гуртківців, виховувати спостережливість при вивченні різноманітності зимуючих птахів, бережливе ставлення до орнітофауни Карпат, сприяти формуванню у вихованців зв’язку між теорією і практикою, сприяти розумінню важливості місця зимуючих птахів на нашій планеті; переконати гуртківців у необхідності охорони зимуючих птахів, формувати в них екологічний світогляд, розширити поняття особливого значення птахів в природі. Хід заняття Кімната підготовлена до тренінгу. Повішено плакат «Птахи Прикарпатського краю» (Додаток А)
  • 2. 1. Вступ (3 хв.) Керівник гуртка. Всім доброго дня. Ми сьогодні з вами зібрались тут для того, щоб довідатися щось нове та провести цікаво час. (Керівник гуртка читає на екрані епіграф). О, скільки є істот живих! І уявити важко, Але співають з-поміж них Лише людина й пташка. Наше заняття буде тривати 1,5 години. Для зручності в роботі я попрошу всіх взяти бейджики і фломастером написати своє ім’я – так, як би ви хотіли, щоб до вас зверталися інші учасники тренінгу. Згідно зі структурою заняття ми з вами привітаємося і проведемо вправу. 2. «Знайомство» (10 хв.) Керівник гуртка. Це буде відбуватися наступним чином. Кожен з вас, представляючи себе, назве своє ім’я і продовжить речення про себе: «Якщо пташка, то…» (по колу). «Я – Наталя, керівник гуртків. Якщо пташка, то сойка» Рефлексія: - Які думки у вас виникли під час презентації інших учасників тренінгу? - Чи всі птахи, яких ви назвали, залишаються в нашому краї зимувати? (Діти: Ні, частина птахіввідлітає) - Як ми їх називаємо? (Перелітними. Зимуючими ми називаємо тих пташок, які залишаються з нами зимувати і тих, які прилітаютьдо нас на зиму). - З якою метою виконувалася ця вправа? Ця вправа допомагає зрозуміти себе і налаштуватись на роботу. (Знайомство, створення умов ефективної співпраці). 3.Оголошення теми, мети, завдань тренінгу (2 хв.) Керівник гуртка. Тема нашого заняття-тренінгу називається «Зимуючі
  • 3. птахи – невід’ємна частина природи Прикарпатського краю». 4.Очікування (5 хв.) Керівник гуртка. Вправа «Птах надій» (Додаток Б). На стіні прикріплений плакат, на якому намальований птах. Учасникам роздаються різнокольорові пір’їнки, на яких вони записують свої очікування, опираючись на тему, мету і завдання тренінгу. (На виконання дається 1 хв.). Далі учасники озвучують свої очікування і прикріплюють свої пір’їнки (Додаток В) на «Птаха надій». Тепер по бажанню озвучуємо. «Я очікую…» - Я очікую добре провести час з вами, активної роботи групи, вдало провеститренінг, задовольнитиваші очікування щодо знань про зимуючі птахи нашого краю. Всі приклеюють свої очікування на «Птаха надій». Запитання для обговорення: - Для чого ми виконували цю вправу? - А для чого нам потрібні ці знання? - А що ви б хотіли дізнатися про зимуючихптахів? 5.Інформаційне повідомлення (10 хв.) Керівник гуртка. Ми познайомилися і я хочу тепер розповісти вам про птахів, які зимують на Прикарпатті. Птахи – щирі друзі людини: вони допомагають їй боротися з різними шкідниками, знищувати бур'яни, вони є санітарами лісу. Серед птахів багато чудових співаків і, нарешті, багато птахів просто гарних. Кожнийвид – неповторнийвитвір природи і зникнення будь-якого виду – «корисного» чи «шкідливого» - безповоротне і трагічне, може стати згубним для життєвого циклу нашої планети. Красиво і мелодійно співають наші птахи. А чи знаєте ви, що спів – це сигнал турбот, наближення небезпеки, біди, болю, страху. Птахи постійно перекликаються, щоб не загубити один одного, щоб знайти пташенят. Видове багатство пернатих в зимовий період представлений 22 видами.
  • 4. Переважають горобцеподібні - 15 видів, що дорівнює 68,2%. На другому місці - дятлові - 4 види, що займають 18,2%. Курині представлені 2-ма видами (9,1%), голубоподібні представлені одним урбанізованим видом - голубом сизим (4,5 %). Серед родин домінантами являються воронові та в'юркові: по 5 видів (22,7 %), дятловіпредставлені 4-ма видами (18,2 %). Інші родинимають по 1- му представнику, тобто голубиним, омелюховим, синицевим, ткачиковим належить частка по 4,6 %. Невтомно працюють у зимовому лісі дятли, серед яких найчастіше зустрічаються великий дятел строкатий. Для хвойних насаджень типовий дятел трипалий. У широколистяних та мішаних лісах, крім великого строкатого дятла, можна бачити середнього, малого. Дятли – корисні птахи лісових масивів. Де-не-де в зимовому лісі можна зустріти воронових. Але вони малочисельні. Більшість птахів перебираються в населені пункти, в сади, парки, де легше здобутикорм. Іноді в садах можна побачити дятлів, строкате забарвлення яких милує око на білому зимовому фоні. Радують в зимі людину горобцеподібні. Горобець хатній, зяблик європейський, снігур європейський помітні своєю метушнею. Деколи пролетять над садами, парками, будинками голуб сизий, чечітка. Цікавим є пристосування твариндо зими. Горихвістка звичайна, сойка, повзики закопують запаси корму в лісову підстилку або ховають у тріщини стовбурів жолуді, горіхи. Ще одним пристосуванням птахів до зимових умов є збільшення густоти пір'я. Знання птахів рідного краю допоможе забезпечити охорону корисних, рідкісних , зникаючих видів, допоможе обрати шляхи найбільш розумного і раціонального використання багатств пташиного світу, розширить знання про природу. Наші предки дуже шанобливо і бережно ставились до природи. Проте з кожним роком втрачається гармонія між людиною та навколишнім
  • 5. середовищем. На жаль, нові покоління втратили почуття нерозривного зв'язку з природою. Під впливом господарської діяльності людини відбувається збіднення генофондурослинного ітваринного світу. Багата і чарівна природа протягом останнього століття зазнала втрати. Де тільки не зустрічаємо ми птахів! Справді, птахи живуть скрізь. Але взимку вони потребують нашої допомоги. Якої саме допомоги потребують птахи? (Мозковий штурм. Відповіді на запитання): 1. Чим живляться птахи? (Живляться птахи різноманітною їжею. Є рослиноїдні птахи, які живляться плодами і насінням (щиглики, чижі, шишкарі). Хижі птахи їдять комах та їхніх личинок, риб, жаб, мишей (ластівки, чайки, сови, чаплі). Багато птахів – всеїдні (граки, сороки, горобці). 2. Які птахи можуть виводити пташенят і взимку? (Шишкар, омелюх). 3. Коли температура тіла горобця нижча: взимку чи влітку? (Однакова у всі пори року). 4. Чи дихає курча в яйці? (Дихає через пори в шкаралупі). 5. Чому стрижі не сідають на землю? (У стрижів довгі крила). 6. Для чого дятлу потрібний міцний хвіст? (Дятел впирається ним в стовбур дерева). 7. Простежте, як зграї снігурів, омелюхів, дроздів, прилітають на дерева та кущі з насінням та плодами. Що вони роблять на деревах? Що залишається під деревами та кущами після відльоту зграї? 6. Гра «Пересадки» (5 хв.) Мета: активізувати учасників. Підготувати до виконання наступних вправ. Керівник гуртка. Встаньте і поміняйтеся місцями всі ті: - у кого гарний настрій; - у кого є бейджик; - у кого в вухах сережки; - у кого карі очі;
  • 6. - у кого оптимістичний характер; - у кого в травні день народження; - хто любить співати. 7. Прийняття правил (10 хв.) Керівник гуртка. Все в нашому житті і в суспільстві підпорядковане певним законам, правилам, які допомагають регулювати взаємовідносини між людьми в будь-якій галузі людської діяльності. Тому для того, щоб група працювала продуктивно, щоб кожен почував себе комфортно і міг діяти ефективно, потрібно прийняти правила групи. Розрахуємосяна «день-ніч» і об’єднаємося в пари. Кожна пара отримає одне правило і покаже його невербально, а всі інші повинні відгадати, що це за правило (на ватмані записуються всі пропозиції, обговорюються з групою, приймаються як правило). Орієнтовні правила: - дотримуватися регламенту - слухати і чути - бути доброзичливим - бути активним - говорити тільки за темою і від свого імені - не критикувати: кожен має право на свою думку - дотримуватися принципу конфіденційності - говорити коротко, по черзі. Рефлексія: - Для чого ми приймали правила? - Що нам дає виконання цієї вправи? Керівник гуртка. А тепер своїми підписами пропоную завірити наші правила. (Роздати правила роботи в малих групах, які допоможуть ефективніше працювати підчас виконання завдань в таких група. Бажано прийняти не більше 10 правил). 8. Гра «Передача предметів» (5 хв.)
  • 7. Мета: Створення атмосфери довіри та гарного настрою в групі. Керівник гуртка. Я пропоную невербально один одному передавати по колу наступні предмети: • снігура; • зернятко рису; • сніжинку; • краплинку води; • пір’ячко; • великий важкий телевізор; • льодяну бурульку; • пекучу кропиву. (Далі учасники самостійно пропонують предмети і речі, які невербально передаватимуть іншим). Керівник гуртка. Ця вправа активізує творчість, креативність учасників, розвиває уяву та відчуття власного тіла. 8. Вправа «Коло знань» (25 хв.) Мета: закріплення та розширення знань про зимуючих птахів. Кожен учасник отримує маленький кольоровий аркуш (червоний, зелений, жовтий, блакитний) з однією літерою («А», «Б», «В», «Г»). Потім учасники об’єднуються в чотири підгрупи за кольором аркуша. Кожна підгрупа отримуєінформацію для опрацювання. (Додаток Г, Д ). На вивчення інформації дається 5 хв. Керівник гуртка. Далі я попрошу підвестися в кожній групі тих, у кого є на аркуші літера «А» і перейти за годинниковою стрілкою до іншої групи, де потрібно передати свою інформацію з опрацьованої картки та вислухати інформацію команди (3 хв.). Після цього тренер просить підвестися учасників з кожної групи з літерою «Б» і перейти проти годинникової стрілки до іншої групи, де знову обмінятися інформацією(3 хв.). Тоді тренер просить підвестися учасників з літерою «В» і перейти в
  • 8. групу по діагоналі, де знову обмінятися інформацією (3 хв.). Рефлексія: - Які птахи перебувають у нас постійно, а які прилітають лише в період холодів? - Які зимуючі птахи літають в пошуках їжі зграями? 9.Вправа «Меню для птахів» (5 хв.) Учасники тренінгу об’єднуються у 4 групи за назвами зимуючих птахів і складають меню, яким харчуються ці птахи. (Додаток Є) Кожна команда зачитує своє меню. 10. Гра «Несприятлива погода» (3 хв.) Мета: активізувати учасників, підготувати до виконання наступних вправ. Учасники хаотично рухаються по кімнаті, коли тренер говорить фразу «несприятлива погода» - рух припиняється, при фразі «погода» - рух відновлюється. 11. Вправа «Країна щасливої зимівлі» (25 хв.) Мета: закріпити теоретичний матеріал про зимуючих птахів Прикарпаття; прищепити любов до братів наших менших та розвинути бажання допомагати птахам узимку. Керівник гуртка. Об’єднаємося в групи за назвами 3 зимуючих птахів: шишкар, сойка, омелюх. Кожна група одержує аркуш паперу А-4, набір фломастерів, ножиці, кольоровий папір, клей. Уявіть собі, що кожна з груп – це окрема країна щасливої зимівлі птахів, що існує на планеті. Ви – її представники – птахи, до вас прилетіли з іншої планети і вам потрібно: 1.Представити свою країну, вигадавши її назву, девіз (герб,гімн), географічне положення, природні ресурси, населення (бажано портрет представника країни), систему правління і захисту, закони, за якими живе країна, її культурні особливості. Обов’язково все це записати або намалювати. Незаписаного не існує!
  • 9. 2.Визначити між учасниками ролі парламентарів країни (1-2 особи). 3.Через парламентарів презентувати свою країну. На виконання завдання 15 хвилин. Презентація роботи груп. Керівник гуртка. Ви уважно слухали своїх нових знайомих. А тепер кожна країна протягом 3-5 хв. має знайти найсильніші та найслабші сторони іншої країни і передати цю інформацію через парламентарів. Пропонуюпоаплодувати та подякуватиодне одному за плідну взаємодію під час гри. Рефлексія: - Що відбувалося в групі і в команді в цілому в момент створення країни? В момент представлення? В момент аналізу сильних та слабких сторін країни? - Які ваші думки і враження від гри «Країна щасливої зимівлі птахів»? - Чого вчить гра «Країна щасливої зимівлі птахів»? (Ця гра даєможливість створити справжню команду! При обговоренні звертається увага на взаємодію між учасниками гри, а також на те, що спільними зусиллями можна вирішити багато проблем). Керівник гуртка. Тож повернімося з вами до нашого «Птаха надій», і, якщо ваші очікування певною мірою виправдалися, перемістіть свої пір’їнки на землю, адже пір’я, яке протягом певного часу виконувало свою роль, уже своє віджило і завжди линяє. 12. Вправа « Емоційний ланцюжок» (10 хв.) Мета: закріплення позитивних результатів тренінгу. Усі учасники стають у коло, кладуть ліву руку на плече сусіда і по черзі один за одним дякують сусіду зліва за гарну роботу, позитивні емоції, висловлюють свої враження, побажання тощо. Керівник гуртка. На завершення нашого тренінгу я хочу розповісти вам притчу. Колись давно в Давньому Китаї жив дужу розумний, але пихатий
  • 10. знатний вельможа. Весь день його складався з приміряння багатого вбрання та розмов з підданими про свій розум… Так минали дні за днями, роки за роками… Аж ось прийшов по всій країні поголос, що неподалік від кордону з’явився мудрець, розумніший за всіх на світі. Дійшов той поголос і до вельможі. Дуже розлютився він: хто може бути розумніший за нього? Але вигляду про своєобурення не подав, а запросив мудреця до себе в палац. Сам же вирішив обдурити його: «Я візьму в руки метелика, сховаю його за спиною, і запитаю, що в мене в руках – живе чи мертве. І якщо мудрець скаже, що живе – я роздушуметелика, а якщо мертве – я випущу його». І ось настав день зустрічі. В залі зібралося багато людей, всім хотілося послухати словесний поєдинок найрозумніших людей у світі. Вельможа сидів на високому троні, тримав за спиною метелика і з нетерпінням чекав. Аж ось двері відчинилися, і до зали увійшов невеличкий худорлявий чоловік. Він підійшов до вельможі, привітався і сказав, що готовий відповісти на будь-яке його запитання. І тоді, недобре всміхаючись, вельможа сказав: «Скажи мені, що я тримаю в руках – живе чи мертве?» Мудрець трохи подумав, усміхнувся і відповів: «Усе в твоїх руках!» Збентежений вельможа випустив метелика з рук, і той полетів на волю, радісно тріпочучи своїми яскравими крильцями. Отже, лише від нас залежить, чи будуть збережені вимираючі види птахів, чи буде наша взаємодія живою, яскравою, плідною, чи навпаки. 13. Підсумки(5 хв.)
  • 14. ДОДАТОК Г 1. Довгий язик і міцний дзьоб дає змогу цьому птаху знищувати велику кількість шкідників. Літає неохоче, зате вправно лазить по деревах. (Дятел) 2. У неї голова, галстук, крила та хвіст чорні, а решта оперення сіре. Під час оранки визбирує із землі личинок хрущів. Інколи нападає на домашніх курчат. (Ворона) 3. Вірно людям я служу, їм дерева стережу. (Дятел) 4. Не людина, а живе в хатці. (Шпак) 5. Прилетіли гості, сіли на полості, без сокири, без лопати, поробили собі хати. (Птахи 6. Жовті груди маю І за день комах з'їдаю, Скільки важу я сама. (Синичка) 7. Тут і там вона літає, І на хвіст плітки збирає. Що довідається, — все Вмить по лісу рознесе. (Сорока) 8. Не боїться ця пташка зими, Сало любить вона, так як ми. Жовта грудка та сиві крильця. Здогадалися, хто це? (Синиця) 9. Відкриваються щоночі Величезні її очі. Землю темрява вкрива – Полювать летить (Сова) 10.Його дзьобик – молоток, В лісі чути: „ток-ток-ток”. Він з кори комах виймає, Про дерева щиро дбає. (Дятел) 11.Чув я десь таке повір’я: Коли в птаха біле пір’я, Птах цей символмиру в світі. Як же він зоветься, діти? (Голуб) 12.Живе довго птаха ця, Має дзьоб ідва крильця. Птаха горда, мов панич, В неї чорнийфрак, мов ніч. З висотигукає: “Кар! Я вже вивчила буквар!” (Ворона) 13.На колір – сірувата, На вдачу – хитрувата. „Кар-р-,” – гукає, Курчат лякає.(Ворона)
  • 15. 14.Чув я десь таке повір’я: Коли в птаха біле пір’я, Птах цей символ миру в світі. Як же він зоветься, діти? (Голуб) 15.Я ловлю комах, жучків, Їм маленький черв’ячків. В теплий край я не літаю, Під стріхою хату маю. Цвірінь! – Сів я на хлівець. Зовуть мене ... (Горобець) 16.Хоч нема у нього рук, Молоточком стук, стук, стук! Хто це, хлопчики й дівчатка, Так будує собі хатку? (Дятел) 17.Понад хмарами літає, Пильно здобич виглядає. Як побачить її – вмить Камінцем униз летить.(Орел) 18.Не боїться ця пташка зими, Сало любить вона, так як ми. Жовта грудка та сиві крильця. Здогадалися, хто це? …(Синиця) 19.Птах оцей червоногрудий Не злякається застуди. Як сніги впадуть – умить Із Сибіру прилетить.(Снігур) 20.Що за дивна птиця? Їй вночі не спиться: На мишей полює, А вдень ледарює. (Сова) 21.Має славу торохтійки І відомої злодійки. Там, де з’явиться, - умить Тиша в зарості біжить. Хто це? Що воно таке? Хто скрекоче «скре-ке-ке». (Сорока) 22.Озира зимовий ліс, На морозі чистить ніс. Для коханих пташеняток У гніздечку у цей час – Пуху, шишок і зерняток На всю зиму він припас. (Шишкар)
  • 16. ДОДАТОК Д  Видно сокола за польотом, а сову - за поглядом.  Дружні сорокий орла заклюють.  Горобець маленький, а сердечко має.  Сорокана хвості принесла. Совахоч би літала під небеса, то соколом не буде.  Пищить снігур – скоро зимабуде.  Синиця пищить – зиму віщить.  Від воронодстала, до пав не пристала.  Вліз межи ворони, каркай, як і вони.  Крук крукові ока не видзьобає.  Горобець маленький, а серденько має.  Горобців боятися - просане сіяти.  Краще нині горобець, якузавтра голубець.  Краще битися орлом, ніж жити зайцем.  Куди орли літають, туди сорокне пускають.  Краще синиця в жмені, ніж журавель у небі.  Ніхто не буде знати, тільки сич та сова, та людей півсела.  Сова вдень мовчить, а вночікричить.  Дружні сорокиі орла заклюють.  Сорокана хвості принесла.