Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Ю.Бойко. Особливості сприйняття літератури молодшими підлітками

936 views

Published on

Ю.Бойко. Особливості сприйняття літератури молодшими підлітками

Published in: Education
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Ю.Бойко. Особливості сприйняття літератури молодшими підлітками

 1. 1. Особливості сприйняття літератури молодшими підлітками Юлія Бойко, психолог, вчитель світової літератури Технічного ліцею м. Києва, учасник конкурсу “ Учитель року- 2014”
 2. 2. Психологічний розвиток особистості молодшого підліткового віку • Провідним видом діяльності є суспільно корисна праця (Д.І.Фельдштейн) та інтимно-особистісне спілкування (Д.Б.Ельконін). • Для підлітків важливо не просто бути разом з однолітками, вони прагнуть отримати той статус в їхньому середовищі, який відповідав би їхнім прагненням. Це прагнення є провідним мотивом поведінки в цьому віці. Для молодших підлітків провідною є потреба в гідному статусі в групі. Так, реакція учня на певний вплив учителя залежить не стільки від міри провини учня чи характеру впливу на нього учителя, скільки від шкоди, яка може бути завдана цим впливом його статусу в класі. При цьому впертість, свавілля і т.ін. мають на меті завоювати і зміцнити статус школяра в групі, колективі однолітків.
 3. 3. Психологічний розвиток особистості молодшого підліткового віку Центральним психічним новоутворенням цього віку стає самосвідомість особистості та почуття дорослості, що зумовлює прояви «максималізму самостійності». Перебудова взаємин підлітка з батьками супроводжується його поведінковим відокремленням від дорослих, що виявляється в реакціях емансипації та опозиції. Для підліткового віку характерний пріоритет дитячої спільноти над дорослою. Д.Б. Ельконін
 4. 4. Суперечливість внутрішньої позиції підлітка полягає в тому, що, з одного боку, він прагне до самостійності, протестує проти опіки, контролю. З іншого — відчуває тривогу і побоювання, що не впорається з новим завданням. Він чекає від дорослого допомоги і підтримки, але не хоче відкрито визнати це. Молодші підлітки, володіючи значним обсягом моральних знань, не можуть ще усвідомлювати взаємозв'язки системи «людина—мораль—поведінка».
 5. 5. Яка ж література є найбільш цікавою для підлітків? Тяжіння до «розважальності» має вплив на читацькі пріоритети: на перших позиціях тут пригоди, фентезі, гумористичні твори, комікси, страшилки, журнали, детективи. Насамперед це ті книги, які мають захоплюючий динамічний сюжет. При цьому ситуації неодмінно повинні бути в межах життєвого досвіду підлітка: книги повинні бути про них, про сучасне їхнє життя.
 6. 6. Аналіз програми зі світової літератури для 6 класу Зважаючи на все вище зазначене, вважаємо, що повністю відповідають віковим особливостям шестикласників такі твори, як: • Жуль Верн «П’ятнадцятилітній капітан»; • Роберт Льюїс Стівенсон «Острів скарбів»; • Чарльз Діккенс «Різдвяна пісня в прозі»; • Микола Васильович Гоголь «Ніч перед Різдвом»; • Антон Павлович Чехов «Хамелеон», «Товстий і тонкий»; • Джек Лондон «Жага до життя»; • Гаррієт Бічер-Стоу «Хатина дядька Тома»; • Антуан де Сент-Екзюпері «Маленький принц»; • Рей Дуглас Бредбері «Усмішка»; • Астрід Анна Емілія Ліндґрен «Брати Лев’яче серце», «Міо, мій Міо».
 7. 7. Твори, під час вивчення яких можуть виникнути труднощі Роберт Шеклі «Запах думки» + •Фантастичне оповідання; •динамічний сюжет; •незвичайні пригоди головного героя. - • Проблематика твору може бути незрозумілою для шестикласників.
 8. 8. Епізоди твору, до яких учитель повинен бути готовий: Коли тварина наблизилася, Кліві помітив, що в неї немає ані очей, ані вух. Це його не здивувало – навпаки, видалося цілком доречним. Чому, власне, білка повинна мати очі та вуха? Для білок було б краще не бачити болю і мук цього світу, не чути розпачливих криків… Єдине, що треба, – вирішив Кліві, – не думати про… думати про щось інше. У такий спосіб пан…, можливо, вона втратить слід. Він почав згадувати всіх дівчат, яких коли-небудь знав, старанно пригадуючи найменші подробиці. Сліпий полює на сліпого, подумав Кліві, і це видалося йому глибокою вічною істиною. Потім він побачив, як білка дрібно затремтіла: вовк крутнувся на місці, стрибнув і за три ковтки її проковтнув. (…) Поглянувши під ноги Кліві побачив зелений хвіст білки, а трохи далі – її голову.
 9. 9. Твори, під час вивчення яких можуть виникнути труднощі Крістіне Нестлінґер «Конрад, або Дитина з бляшанки» + •Напівказковий, динамічний сюжет; •почуття гумору; •жива мова; •сучасність, актуальні проблеми.
 10. 10. Епізоди твору, до яких учитель повинен бути готовий - Що ти робиш, Конраде? - Вчуся рахувати, - відповів хлопець. - Я ж бо завтра піду до школи. Тому хочу приготуватися як слід. - Як слід, як слід, - буркнула пані Бартолотті, йдучи до кухні, а коли впевнилась, що Конрад її вже не почує, додала: - Терпіти не можу цих слів! Вони такі самі гидкі, як і "сумлінно", "щоденно", "ввічливо". Тьху, хай їм біс! — Не клей дурня, Егончику, — перебила його пані Бартолотті, а тоді звернулася до Конрада: — Все те, що він набалакав, — неправда, геть усе! Немає ніякого малого Ісуса, немає святого Миколая, і немає ніякого зайця, що передає дітям гостинці. (…) Мабуть, дорослим дуже приємно забивати дітям баки всілякою брехнею, їм тоді здається, що вони дуже дотепні й розумні…
 11. 11. Епізоди твору, до яких учитель повинен бути готовий Був урок фізкультури. Діти хотіли гойдатися на кільцях. А вчителька хотіла, щоб вони ходили по перевернених шведських лавках. — Починаймо! — гукала вчителька. Але діти пошепки домовились: — Влаштуймо страйк! Не будемо ходити по тих дурних шведських лавках. Вони посідали додолу, схрестивши ноги, і не рушали з місця. Конрад також сів додолу і схрестив ноги. — Починаймо, швидко, швидко! — гукала пані Штайнц. Діти й далі не рушали з місця. І Конрад так само. Він думав: «Так хоче Кіті! І діти теж так хочуть!» Та ось учителька суворо глянула йому у вічі і сказала: — Конраде, як ти поводишся? Від тебе я такого не сподівалася! Конрад справді не хотів іти на лавку, хотів лишитися з дітьми. Але нічого не вийшло, його наче хтось схопив і підняв угору. Він не міг опертися. — Ганьба! — засичали діти. І тоді Конрад тричі назвав його бовдуром. — Ви повинні похвалити його, — шепнула Кіті на вухо панові Егону, — а то всі мої зусилля будуть даремні! Це була найтяжча хвилина в житті пана Егона. Він нахилився до хлопця і сказав йому: — Як ти гарно навчився казати «бовдур», синку. Я пишаюся тобою!
 12. 12. Епізоди твору, до яких учитель повинен бути готовий Коли вони опинилися біля гвинтових сходів, то почули Конрадів голос: — Іду вже, бовдури! І хлопець на животі ногами вперед з’їхав униз поруччям. А що гостроноса стояла саме там, де кінчалося поруччя, то він, на жаль, влучив їй ногами в живіт. Ставши на підлогу, Конрад сказав: — Пардон, бабо, на жаль, я штовхнув тебе навмисне! — Тоді озирнувся навколо й запитав: — А який це йолоп гукав мене, аж надсаджувався?
 13. 13. Висновок Кожна вікова категорія має найбільш сприятливий період для розвитку певних здібностей, коли найяскравіше виявляється здатність дітей до того чи іншого навчального предмета, тієї чи іншої діяльності. За спостереженнями Л.Виготського, творчі можливості 10-12- річних дітей найбільш повно проявляються якраз в царині літератури. Отже, від того, якими будуть уроки літератури у шостих – восьмих класах, значною мірою залежить ставлення учня до читання у майбутньому.
 14. 14. Читання – це віконце, через яке діти бачать, пізнають світ і самих себе. В. Сухомлинський.

×