SlideShare a Scribd company logo
Інтегрований урок 3 кл
(природознавство,читання та розвиток мовлення,математика)
З використанням інноваційних методів та дослідницької роботи
Мета:
Природознавство.
Сформувати поняття про гідросферу як складну оболонку,що складається
із взаємопов ‘язаних вод світового океану,суші та атмосферної води: про
світовий кругообіг води як закономірне явищ, що з’єднає всі оболонки
Землі,уточнити знання дітей про значення води в природі та житті
людини; про стан і властивості води; розвивати логічне мислення,вчити
міркувати на запропоновану тему;виховувати любов до природи,бережне
ставлення до води.
Читання та розвиток мовлення.
Формувати вміння підбирати потрібну літературу до теми,вчити
фантазувати; збагачувати мову учнів новими словами, фразеологізмами;
виховувати довільну увагу, культуру слухання і мовлення;виховувати
інтерес до слова,уміння точно передавати думку.
Математика.
Формувати уміння розв’язувати прості та складні задачі,пов’язані за
змістом тематики даного матеріалу, формувати обчислювальні
навички,сприяти розвитку логічного мислення,розвивати математичне
мовлення.
Обладнання.
Глобус,схема – малюнок кругообігу води в природі; аркуші ксерокопій із
завданням та пізнавальним матеріалом до теми; необхідні предмети
для дослідницької роботи.
Хід уроку
Встаньте, діти, всі рівненько,
Посміхніться всі гарненько.
Посміхніться ви до мене,
Посміхніться і до себе.
Привітайтесь: «Добрий день!»
Девіз нашого уроку буде такий:
Думати швидко
Виконувати чітко
Творчо працювати
Добре відповідати
1. Повідомлення теми та завдань уроку
- Сьогодні у нас незвичайний урок. На ньому ми дізнаємось багато
нового,цікавого,будемо проводити досліди, робити висновки, розв’язувати
задачі та багато іншого. А про тему уроку ви зможете здогадатися із загадки.
Відома з віку рідина
Усяк ії вживає.
Буває хмаркою вона,
Пушинкою буває,
Бува як скло,крихка,тверда –
Звичайна (підкажіть)….(вода)
- Чи здогадались ви про назву теми ? (Вода в природі).
- Чи знаєте ви,що у світі найсильніше? Виявляється – вода!
- Що ви знаєте про воду?
- Що хотіли б дізнатися?
Відповісти на ці та інші запитання допоможуть нам наші хмаринки, які
завітали до нас на урок.
Перша хмаринка – природознавча,яка принесла нам завдання, які ми
маємо виконати,щоб дізнатися відповіді на наші запитання.
1. Розповідь учителя
- Усі ми звикли дивитися на воду,як на звичайну річ. Але воду називають
найбільшим дивом землі (світу). Тому ми не можемо не говорити про неї.
- Уявіть собі,що було б на Землі, як би не було води?
(не зеленіла б трава,,росли б дерева, не було птахів, звірів і нас – людей)
Ось подивіться на карту світу. Скільки на ньому синього і блакитного кольору.
А якщо швидко покрутити глобус,то він увесь здається голубим. Нашу
Землю так і називають – голуба планета. Якщо всю Землю умовно поділити
на 4 частини, то три з них – вода: океани, море , річки,озера…. Але вода є
на Землі не тільки у водоймах. Усі ми бачили джерела, які б’ють із землі.
Звідки ж тут береться вода? Адже вода тече багато років,та джерела не
висихають,не зникають. Так, під землею теж є вода . Колодязі,криниці-- це
отвори для добування підземної води.
Вода є в повітрі, у земній атмосфері: це дощ,сніг,хмари,туман. Ось як багато
води на Землі.
Висновок: Вода міститься у водоймах ,суші,повітрі.
2. Дослідницька робота. Робота в групах щодо визначення властивостей
води.
- Уявіть собі,що ми з вами дослідники. Сьогодні перед нами стоїть така мета:
виявити які ж властивості має вода.
Властивості води (вивішується на дошці)
а) - Подивіться на склянку із водою,що ви можете сказати про гущу води?
(Рідка ) (вивішується на дошці)
--Візьміть піпетку і накапайте декілька крапель води на скло. Що сталося?
( Текуча)
б) --Опустіть олівець у воду. Ми бачимо олівець крізь воду?
(Прозора )
в) – Понюхайте воду. Чи має вода запах?
(Без запаху )
г) – Вода має дивовижну властивість розчиняти речовини. Тому ії називають
розчинником.
--Які речовини можна розчинити у воді? (цукор,сіль,фарби…)
(Вода – розчинник)
- Але розчиняються не всі речовини у воді .(олія,крейда,пісок…)
-- Давайте тепер прочитаємо,які ж властивості води ми виявили?
-- Хором зачитують властивості
3. Дослідницька робота. Стан води.(презентація)
-- Що відбувається з водою взимку при сильному охолодженні?
(Вода замерзає )
--Вода замерзає,перетворюється на лід і стає на дотик якою?
(твердою,холодною,слизькою)
--У твердому стані вода може бути не тільки льодом.
-- Чим ще? (снігом)
Вода замерзає при температурі 0 С. А тепер будемо спостерігати за киплячою
водою. Закипіла вода в чайнику. По чому це видно?
(звук,бульки,пара)
- Звідки береться пар і що це таке? Піднесемо скло під струмінь пару і
потримаємо. Що ми спостерігаємо? (Краплі води). Це пар піднімається
вгору і осідає на склі. Скло холодне і перетворює пару знову на воду.
Вода перетворюється в пар при нагріванні. А зараз дивіться. Що
станеться з водою на склянці. (Вода починає капати ) Чому? На склі
зібралося багато крапель,вони стають дуже важкими і стікають.
Аналогічно утворюються хмари. Хмара – це множина крапель води. Коли
їх збереться дуже багато – іде дощ. Визначено: вода у природі буває у
трьох станах.
При звичайній температурі – рідкій, при низькій – твердий, при
нагріванні стає – газоподібною.
Запам’ятайте це слово газоподібна, значить подібна до газу,а значить і
властивості подібні ( легкий,прозорий).
Третій висновок: Вода буває у трьох станах: рідка, тверда, газоподібна.
(Показ слайдів)
5. Розповідь вчителя про кругообіг води в природі
І так,перетворення води з одного стану в іншій відбувається в природі
постійно.
6. Прослухування казки « Про маленькі водяні краплі» (учитель читає
казку)
7. Бесіда за прочитаним
- Чому краплинка не залишилась на землі?
- Що сталося з краплинками високо у небі?
- Чому вони знову упали на землю?
- Як рухалися краплинки?
Висновок: Вода в природі рухається по замкненому колу.
( просмотр мультфільму « Капітошка»)
8. Робота за схемою – малюнком
Подивіться на схему. Сонце зігріває землю . З поверхонь річок,ставків,
озер, океанів, ґрунтів, рослин випаровується вода. Легка водяна пара
піднімається високо в небо. Там набагато холодніше ніж на землі.
Водяна пара охолоджується і перетворюється на дрібненькі краплинки
води. З них утворюються дощові хмари. У хмарах краплинки зливаються.
Вони стають важкими і падають у вигляді дощу при температурі вище 0 С
і у вигляді снігу при температурі 0 С. Отже,вода, що випаровувалася
повертається у вигляді опадів (дощу,снігу, граду).
Частина цієї води знову просочується у грунт,потрапляє в озера, річки,
моря. А решта води знову випаровується з поверхонь суходолу, водойм і
рослин. Вода в природі постійно рухається. Перетворення води в природі
з одного стану в іншій називають кругообігом води.
11. Самостійна робота
Малювання кругообігу води в природі на аркушах паперу.
12. Фізкультхвилинка
Друга хмаринка – Читайликова
1. Групова робота(авторське крісло)
- Чи знаєте ви, як багато є в літературі цікавих творів, де вода займає чи не
головне місце? Додому кожна група отримала завдання: підготувати свій
твір.
1 – Вода – на дорожча річ.
2 – Хліб це батько, вода наша мати
3 – Криниця.
Висновок: Вода – джерело життя.
2. Прислів’я.
Діти читають прислів’я та пояснюють їх зміст.
1. Яка криниця, такий і господар.
2. Скільки криниць на землі,стільки зірок на небі.
3. Не плюй у криницю – прийдеться напитись.
4. Будь мудрий як земля,а чистий як вода.
5. Річка – колиска життя.
6. Вода – душа врожаю.
7. Вода – великий санітар.
Третя хмаринка -- Мовна
1. Гра «Зумій пояснити вислів»
Виявляється в українській мові є майже 50 фразеологізмів із словом «вода»
Варити воду – знущатися з кого – не будь
Вийти сухим із води – уникнути покарання, вередувати.
Вилами по воді писане – про щось малоймовірне,таке, що не може бути.
В ложці води втопити – про намагання зробити комусь прикрість.
2. Створення висловів.(з’єднати стрілочками)(робота в парах)
Канути в воду Перестати існувати,зникнути
Мов води в рот набрав Зажурений,засмучений
Водою не розлити Той,хто нічого не робить
Наче у воду опущений Не сказати жодного слова,мовчати
Під лежачий камінь вода не тече Про тісну дружбу
3. « Павутинка» до слова
Краплинка (мала, тепла, весела,пухнаста,добра….)
Четверта хмаринка – Математична
1. Розв’язування «цікавих» задач
1. Людина за добу споживає до 6 літрів води. Скільки води споживає людина
за тиждень? (6 х 7 =42)
2. На 100 л води припадає 2 літри питної води. Скільки літрів непитної води
становить на 100 л? (100 – 2 =98 (л) )
(Виховний момент. Питної води на землі мало, тому ії треба берегти )
Робота в парах
3. Стебло кукурудзи за 6 днів випаровує 24 л води. Скільки літрів води буде
випаровувати кукурудза за 8 днів? ( 24: 6 х 8 = 32 (л) )
4. Якщо з крана постійно крапає вода,то за 2 дні марно витікає 14 л води.
Скільки літрів води витікає за тиждень? (14: 2 х 7 = 49 (л) ) (виховний момент)
5. Під час купання витрачається 7 відер води. Під час прання в пральній
машині на 3 відра води більше. Скільки всього відер води витрачається на
купання і прання? ( 7+3) + 7 = 17 (в.)
Висновок: На Землі стає менше чистої води,тому ії треба берегти.
Підсумок уроку.
1. « Мозкова атака»
Інтерв’ю кореспондента
- Що найбільше сподобалось вам на уроці?
- Що нового ви дізналися?
- Яким був урок?
- У – урочистий
- Р – радісний
- О – особистий
- К – красивий
Проект
Підсумок уроку.
1. « Мозкова атака»
Інтерв’ю кореспондента
- Що найбільше сподобалось вам на уроці?
- Що нового ви дізналися?
- Яким був урок?
- У – урочистий
- Р – радісний
- О – особистий
- К – красивий
Проект

More Related Content

Similar to Urok

Вода в природі та житті людини. Три стани води.
Вода в природі та житті людини. Три стани води.Вода в природі та житті людини. Три стани води.
Вода в природі та житті людини. Три стани води.
Ковпитська ЗОШ
 
Вода має бути чистою
Вода має бути чистоюВода має бути чистою
Вода має бути чистою
Lidija Rudakova
 
154,23.docx
154,23.docx154,23.docx
154,23.docx
ssuser33f19a
 
Чому морська вода не замарзає при температурі 0°C?
Чому морська вода не замарзає при температурі 0°C?Чому морська вода не замарзає при температурі 0°C?
Чому морська вода не замарзає при температурі 0°C?PanyOksana Fiz
 
Де живе вода? Я хочу знати все! (віртуально-пізнавальний проєкт)
Де живе вода? Я хочу знати все! (віртуально-пізнавальний проєкт)Де живе вода? Я хочу знати все! (віртуально-пізнавальний проєкт)
Де живе вода? Я хочу знати все! (віртуально-пізнавальний проєкт)
Елена Ташлык
 
вода
водавода
кругообіг води
кругообіг водикругообіг води
кругообіг води
Alexandr Vlasenko
 
Vlastivost vodi
Vlastivost vodiVlastivost vodi
гідросфера, її складові частини
гідросфера, її складові частинигідросфера, її складові частини
гідросфера, її складові частиниliliya2896
 
гідросфера, її складові частини
гідросфера, її складові частинигідросфера, її складові частини
гідросфера, її складові частиниliliya2896
 
Voda
VodaVoda
без води немає життя. властивості води рідини. вода розчинник.
без води немає життя. властивості води   рідини. вода розчинник.без води немає життя. властивості води   рідини. вода розчинник.
без води немає життя. властивості води рідини. вода розчинник.2017oksanasaenko
 
Презентація на тему: "Значення води"
Презентація на тему: "Значення води"Презентація на тему: "Значення води"
Презентація на тему: "Значення води"
vvbalanenko
 

Similar to Urok (20)

Вода в природі та житті людини. Три стани води.
Вода в природі та житті людини. Три стани води.Вода в природі та житті людини. Три стани води.
Вода в природі та житті людини. Три стани води.
 
1
11
1
 
Проєкт.docx
Проєкт.docxПроєкт.docx
Проєкт.docx
 
Вода має бути чистою
Вода має бути чистоюВода має бути чистою
Вода має бути чистою
 
конспект.docx
конспект.docxконспект.docx
конспект.docx
 
154,23.docx
154,23.docx154,23.docx
154,23.docx
 
Чому морська вода не замарзає при температурі 0°C?
Чому морська вода не замарзає при температурі 0°C?Чому морська вода не замарзає при температурі 0°C?
Чому морська вода не замарзає при температурі 0°C?
 
Де живе вода? Я хочу знати все! (віртуально-пізнавальний проєкт)
Де живе вода? Я хочу знати все! (віртуально-пізнавальний проєкт)Де живе вода? Я хочу знати все! (віртуально-пізнавальний проєкт)
Де живе вода? Я хочу знати все! (віртуально-пізнавальний проєкт)
 
вода
водавода
вода
 
Позакласний захід "Цікаве про воду"
Позакласний захід "Цікаве про воду"Позакласний захід "Цікаве про воду"
Позакласний захід "Цікаве про воду"
 
281
281281
281
 
кругообіг води
кругообіг водикругообіг води
кругообіг води
 
Vlastivost vodi
Vlastivost vodiVlastivost vodi
Vlastivost vodi
 
гідросфера, її складові частини
гідросфера, її складові частинигідросфера, її складові частини
гідросфера, її складові частини
 
гідросфера, її складові частини
гідросфера, її складові частинигідросфера, її складові частини
гідросфера, її складові частини
 
160
160160
160
 
вода 2(3ворд)
вода 2(3ворд)вода 2(3ворд)
вода 2(3ворд)
 
Voda
VodaVoda
Voda
 
без води немає життя. властивості води рідини. вода розчинник.
без води немає життя. властивості води   рідини. вода розчинник.без води немає життя. властивості води   рідини. вода розчинник.
без води немає життя. властивості води рідини. вода розчинник.
 
Презентація на тему: "Значення води"
Презентація на тему: "Значення води"Презентація на тему: "Значення води"
Презентація на тему: "Значення води"
 

More from Cshkilniy

28.04.2021. 3
28.04.2021. 328.04.2021. 3
28.04.2021. 3
Cshkilniy
 
28.04.2021.2
28.04.2021.228.04.2021.2
28.04.2021.2
Cshkilniy
 
28.04.2021
28.04.202128.04.2021
28.04.2021
Cshkilniy
 
6,03,2021
6,03,20216,03,2021
6,03,2021
Cshkilniy
 
21.02.21.2
21.02.21.221.02.21.2
21.02.21.2
Cshkilniy
 
21.02.21
21.02.2121.02.21
21.02.21
Cshkilniy
 
6.02.2020
6.02.20206.02.2020
6.02.2020
Cshkilniy
 
18.10
18.1018.10
18.10
Cshkilniy
 
5.10
5.105.10
5.10
Cshkilniy
 
1,10
1,101,10
1,10
Cshkilniy
 
30.09
30.0930.09
30.09
Cshkilniy
 
Toys
ToysToys
Toys
Cshkilniy
 
29.09
29.0929.09
29.09
Cshkilniy
 
29.09
29.0929.09
29.09
Cshkilniy
 

More from Cshkilniy (20)

10
1010
10
 
08
0808
08
 
08
0808
08
 
07
0707
07
 
28.04.2021. 3
28.04.2021. 328.04.2021. 3
28.04.2021. 3
 
28.04.2021.2
28.04.2021.228.04.2021.2
28.04.2021.2
 
28.04.2021
28.04.202128.04.2021
28.04.2021
 
6,03,2021
6,03,20216,03,2021
6,03,2021
 
21.02.21.2
21.02.21.221.02.21.2
21.02.21.2
 
21.02.21
21.02.2121.02.21
21.02.21
 
6.02.2020
6.02.20206.02.2020
6.02.2020
 
18.10
18.1018.10
18.10
 
5.10
5.105.10
5.10
 
1,10
1,101,10
1,10
 
30.09
30.0930.09
30.09
 
Toys
ToysToys
Toys
 
29.09
29.0929.09
29.09
 
29.09
29.0929.09
29.09
 
1
11
1
 
1
11
1
 

Recently uploaded

Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
tetiana1958
 
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdfОснови_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
olaola5673
 
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
estet13
 
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdfKUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
Olga Kudriavtseva
 
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdfLOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
Olga Kudriavtseva
 
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdfPOPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
Olga Kudriavtseva
 
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdfПідсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
ssuser7541ef1
 
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Vinnytsia Regional Universal Scientific Library named after Valentin Otamanovsky
 
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdfГлавлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
olaola5673
 
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
Репетитор Історія України
 

Recently uploaded (10)

Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
 
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdfОснови_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
 
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
 
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdfKUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
 
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdfLOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
 
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdfPOPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
 
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdfПідсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
 
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
 
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdfГлавлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
 
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
 

Urok

  • 1. Інтегрований урок 3 кл (природознавство,читання та розвиток мовлення,математика) З використанням інноваційних методів та дослідницької роботи Мета: Природознавство. Сформувати поняття про гідросферу як складну оболонку,що складається із взаємопов ‘язаних вод світового океану,суші та атмосферної води: про світовий кругообіг води як закономірне явищ, що з’єднає всі оболонки Землі,уточнити знання дітей про значення води в природі та житті людини; про стан і властивості води; розвивати логічне мислення,вчити міркувати на запропоновану тему;виховувати любов до природи,бережне ставлення до води. Читання та розвиток мовлення. Формувати вміння підбирати потрібну літературу до теми,вчити фантазувати; збагачувати мову учнів новими словами, фразеологізмами; виховувати довільну увагу, культуру слухання і мовлення;виховувати інтерес до слова,уміння точно передавати думку. Математика. Формувати уміння розв’язувати прості та складні задачі,пов’язані за змістом тематики даного матеріалу, формувати обчислювальні навички,сприяти розвитку логічного мислення,розвивати математичне мовлення. Обладнання. Глобус,схема – малюнок кругообігу води в природі; аркуші ксерокопій із завданням та пізнавальним матеріалом до теми; необхідні предмети для дослідницької роботи.
  • 2. Хід уроку Встаньте, діти, всі рівненько, Посміхніться всі гарненько. Посміхніться ви до мене, Посміхніться і до себе. Привітайтесь: «Добрий день!» Девіз нашого уроку буде такий: Думати швидко Виконувати чітко Творчо працювати Добре відповідати 1. Повідомлення теми та завдань уроку - Сьогодні у нас незвичайний урок. На ньому ми дізнаємось багато нового,цікавого,будемо проводити досліди, робити висновки, розв’язувати задачі та багато іншого. А про тему уроку ви зможете здогадатися із загадки. Відома з віку рідина Усяк ії вживає. Буває хмаркою вона, Пушинкою буває, Бува як скло,крихка,тверда – Звичайна (підкажіть)….(вода) - Чи здогадались ви про назву теми ? (Вода в природі). - Чи знаєте ви,що у світі найсильніше? Виявляється – вода! - Що ви знаєте про воду? - Що хотіли б дізнатися?
  • 3. Відповісти на ці та інші запитання допоможуть нам наші хмаринки, які завітали до нас на урок. Перша хмаринка – природознавча,яка принесла нам завдання, які ми маємо виконати,щоб дізнатися відповіді на наші запитання. 1. Розповідь учителя - Усі ми звикли дивитися на воду,як на звичайну річ. Але воду називають найбільшим дивом землі (світу). Тому ми не можемо не говорити про неї. - Уявіть собі,що було б на Землі, як би не було води? (не зеленіла б трава,,росли б дерева, не було птахів, звірів і нас – людей) Ось подивіться на карту світу. Скільки на ньому синього і блакитного кольору. А якщо швидко покрутити глобус,то він увесь здається голубим. Нашу Землю так і називають – голуба планета. Якщо всю Землю умовно поділити на 4 частини, то три з них – вода: океани, море , річки,озера…. Але вода є на Землі не тільки у водоймах. Усі ми бачили джерела, які б’ють із землі. Звідки ж тут береться вода? Адже вода тече багато років,та джерела не висихають,не зникають. Так, під землею теж є вода . Колодязі,криниці-- це отвори для добування підземної води. Вода є в повітрі, у земній атмосфері: це дощ,сніг,хмари,туман. Ось як багато води на Землі. Висновок: Вода міститься у водоймах ,суші,повітрі. 2. Дослідницька робота. Робота в групах щодо визначення властивостей води. - Уявіть собі,що ми з вами дослідники. Сьогодні перед нами стоїть така мета: виявити які ж властивості має вода. Властивості води (вивішується на дошці) а) - Подивіться на склянку із водою,що ви можете сказати про гущу води?
  • 4. (Рідка ) (вивішується на дошці) --Візьміть піпетку і накапайте декілька крапель води на скло. Що сталося? ( Текуча) б) --Опустіть олівець у воду. Ми бачимо олівець крізь воду? (Прозора ) в) – Понюхайте воду. Чи має вода запах? (Без запаху ) г) – Вода має дивовижну властивість розчиняти речовини. Тому ії називають розчинником. --Які речовини можна розчинити у воді? (цукор,сіль,фарби…) (Вода – розчинник) - Але розчиняються не всі речовини у воді .(олія,крейда,пісок…) -- Давайте тепер прочитаємо,які ж властивості води ми виявили? -- Хором зачитують властивості 3. Дослідницька робота. Стан води.(презентація) -- Що відбувається з водою взимку при сильному охолодженні? (Вода замерзає ) --Вода замерзає,перетворюється на лід і стає на дотик якою? (твердою,холодною,слизькою) --У твердому стані вода може бути не тільки льодом. -- Чим ще? (снігом) Вода замерзає при температурі 0 С. А тепер будемо спостерігати за киплячою водою. Закипіла вода в чайнику. По чому це видно? (звук,бульки,пара) - Звідки береться пар і що це таке? Піднесемо скло під струмінь пару і потримаємо. Що ми спостерігаємо? (Краплі води). Це пар піднімається
  • 5. вгору і осідає на склі. Скло холодне і перетворює пару знову на воду. Вода перетворюється в пар при нагріванні. А зараз дивіться. Що станеться з водою на склянці. (Вода починає капати ) Чому? На склі зібралося багато крапель,вони стають дуже важкими і стікають. Аналогічно утворюються хмари. Хмара – це множина крапель води. Коли їх збереться дуже багато – іде дощ. Визначено: вода у природі буває у трьох станах. При звичайній температурі – рідкій, при низькій – твердий, при нагріванні стає – газоподібною. Запам’ятайте це слово газоподібна, значить подібна до газу,а значить і властивості подібні ( легкий,прозорий). Третій висновок: Вода буває у трьох станах: рідка, тверда, газоподібна. (Показ слайдів) 5. Розповідь вчителя про кругообіг води в природі І так,перетворення води з одного стану в іншій відбувається в природі постійно. 6. Прослухування казки « Про маленькі водяні краплі» (учитель читає казку) 7. Бесіда за прочитаним - Чому краплинка не залишилась на землі? - Що сталося з краплинками високо у небі? - Чому вони знову упали на землю? - Як рухалися краплинки? Висновок: Вода в природі рухається по замкненому колу. ( просмотр мультфільму « Капітошка»)
  • 6. 8. Робота за схемою – малюнком Подивіться на схему. Сонце зігріває землю . З поверхонь річок,ставків, озер, океанів, ґрунтів, рослин випаровується вода. Легка водяна пара піднімається високо в небо. Там набагато холодніше ніж на землі. Водяна пара охолоджується і перетворюється на дрібненькі краплинки води. З них утворюються дощові хмари. У хмарах краплинки зливаються. Вони стають важкими і падають у вигляді дощу при температурі вище 0 С і у вигляді снігу при температурі 0 С. Отже,вода, що випаровувалася повертається у вигляді опадів (дощу,снігу, граду). Частина цієї води знову просочується у грунт,потрапляє в озера, річки, моря. А решта води знову випаровується з поверхонь суходолу, водойм і рослин. Вода в природі постійно рухається. Перетворення води в природі з одного стану в іншій називають кругообігом води. 11. Самостійна робота Малювання кругообігу води в природі на аркушах паперу. 12. Фізкультхвилинка Друга хмаринка – Читайликова 1. Групова робота(авторське крісло) - Чи знаєте ви, як багато є в літературі цікавих творів, де вода займає чи не головне місце? Додому кожна група отримала завдання: підготувати свій твір. 1 – Вода – на дорожча річ. 2 – Хліб це батько, вода наша мати 3 – Криниця. Висновок: Вода – джерело життя.
  • 7. 2. Прислів’я. Діти читають прислів’я та пояснюють їх зміст. 1. Яка криниця, такий і господар. 2. Скільки криниць на землі,стільки зірок на небі. 3. Не плюй у криницю – прийдеться напитись. 4. Будь мудрий як земля,а чистий як вода. 5. Річка – колиска життя. 6. Вода – душа врожаю. 7. Вода – великий санітар. Третя хмаринка -- Мовна 1. Гра «Зумій пояснити вислів» Виявляється в українській мові є майже 50 фразеологізмів із словом «вода» Варити воду – знущатися з кого – не будь Вийти сухим із води – уникнути покарання, вередувати. Вилами по воді писане – про щось малоймовірне,таке, що не може бути. В ложці води втопити – про намагання зробити комусь прикрість. 2. Створення висловів.(з’єднати стрілочками)(робота в парах) Канути в воду Перестати існувати,зникнути Мов води в рот набрав Зажурений,засмучений Водою не розлити Той,хто нічого не робить Наче у воду опущений Не сказати жодного слова,мовчати
  • 8. Під лежачий камінь вода не тече Про тісну дружбу 3. « Павутинка» до слова Краплинка (мала, тепла, весела,пухнаста,добра….) Четверта хмаринка – Математична 1. Розв’язування «цікавих» задач 1. Людина за добу споживає до 6 літрів води. Скільки води споживає людина за тиждень? (6 х 7 =42) 2. На 100 л води припадає 2 літри питної води. Скільки літрів непитної води становить на 100 л? (100 – 2 =98 (л) ) (Виховний момент. Питної води на землі мало, тому ії треба берегти ) Робота в парах 3. Стебло кукурудзи за 6 днів випаровує 24 л води. Скільки літрів води буде випаровувати кукурудза за 8 днів? ( 24: 6 х 8 = 32 (л) ) 4. Якщо з крана постійно крапає вода,то за 2 дні марно витікає 14 л води. Скільки літрів води витікає за тиждень? (14: 2 х 7 = 49 (л) ) (виховний момент) 5. Під час купання витрачається 7 відер води. Під час прання в пральній машині на 3 відра води більше. Скільки всього відер води витрачається на купання і прання? ( 7+3) + 7 = 17 (в.) Висновок: На Землі стає менше чистої води,тому ії треба берегти.
  • 9. Підсумок уроку. 1. « Мозкова атака» Інтерв’ю кореспондента - Що найбільше сподобалось вам на уроці? - Що нового ви дізналися? - Яким був урок? - У – урочистий - Р – радісний - О – особистий - К – красивий Проект
  • 10. Підсумок уроку. 1. « Мозкова атака» Інтерв’ю кореспондента - Що найбільше сподобалось вам на уроці? - Що нового ви дізналися? - Яким був урок? - У – урочистий - Р – радісний - О – особистий - К – красивий Проект