SlideShare a Scribd company logo
Grupa TROP 
Warszawa, Pożaryskiego 69 
22 615 52 40 | biuro@grupatrop.pl 
www.grupatrop.pl 
WE WRZEŚNIOWYM TROPLETTERZE: 
1. „Mediator – empatia, bezstronność i profesjonalizm w pakiecie” 
2. Aktualne kursy i szkolenia w Akademii TROP 
3. Międzynarodowy Dzień Empatii i ogólnopolska akcja „Współpraca Oparta Na Empatii” 
4. Sieć Wsparcia Aktywności Trenerskiej – co nowego? 
5. Rozwijaj kompetencje indywidualne – systemy wsparcia dla doświadczonych trenerów i coachów 
Grupa TROP na Facebook’u 
1. „MEDIATOR – EMPATIA, BEZSTRONNOŚĆ I PROFESJONALIZM W PAKIECIE” 
Metoda TROP obejmuje oryginalny i sprawdzający się model mediacji. Oczywistym jest, że nie ma mediatora bez wysokiej technicznej umiejętności prowadzenia procesu mediacji, ale niewiele warte są same techniki stosowane przez kogoś, kto nie ma koniecznych kompetencji osobistych. Najważniejszym narzędziem pracy mediatora jest on sam. 
Kiedy myślimy o procesie mediacji pierwszym, co rzuca się nam w oczy jest kwestia konfliktu. Mediacja bowiem opiera się na procesie uczenia się przez doświadczenie (które może być bolesne, ale nie ma róży bez kolców), w trakcie której mediator w całkowicie i obowiązkowo bezstronny sposób pomaga pracującej z nim parze klientów dostrzec to, co dzieje się pomiędzy nimi. Poprzez to doświadczenie mediator pomaga klientom wyjść z dżungli własnych emocji, nawyków i stereotypów i zobaczyć swój konflikt w bardziej przejrzystym świetle. 
Aby skutecznie pomóc w rozwiązaniu konfliktu mediator musi wykazać się szeregiem umiejętności, z których bodaj najważniejszą jest zdolność do aktywnego i uważnego słuchania. Rolą mediatora jest dać swoim klientom przestrzeń, w której poczują się bezpiecznie, w której zostaną wysłuchani, a ich racje wyłożone i naświetlone. Aby dobrze spełnić się w tej roli mediator musi bezwzględnie opierać się na umiejętności dojrzałej empatii, w której w sposób odpowiedzialny będzie umiał współodczuwać i rozumieć emocje swoich klientów bez zarażania się nimi. 
Emocje – zwłaszcza silne, a w dodatku często nie nazwane, przez co pozornie groźne i przynajmniej częściowo nieświadome – odgrywają w sytuacji konfliktu niezwykle ważną rolę. Mediator oswaja je, nazywając i stwarzając przestrzeń, w której mogą zaistnieć i posłużyć rozwiązaniu konfliktu, zamiast – tak jak wcześniej – stanowić paliwo do jego podżegania. Zachowując postawę pełnej akceptacji dla ludzi i ich uczuć, mediator daje uczestnikom konfliktu poczucie bezpieczeństwa, towarzysząc w sytuacji, w której pojawia się mnóstwo silnych i nie zawsze przyjemnych uczuć. Mediator pomaga ujawniać i nazywać te uczucia, a przez to zdobyć pewien dystans do nich. Emocje nazwane nie muszą
Grupa TROP 
Warszawa, Pożaryskiego 69 
22 615 52 40 | biuro@grupatrop.pl 
www.grupatrop.pl 
rządzić naszym zachowaniem – są jednym, ale niekoniecznie jedynym i najważniejszym elementem sytuacji. 
Jeżeli ludzie mają się przestać kłócić, to muszą wiedzieć i czuć, po co. Rolą mediatora jest oswajanie konfliktu. Uczymy, jak wychodząc z konfliktu, zrobić użytek z tego przykrego doświadczenia dla siebie i dla wspólnego dobra. Dzięki umiejętności dostrzegania szans i poszukiwania tego co łączy a nie dzieli, mediator może zapanować nad całym procesem mediacji. Uczenie się mediacji pomaga w rozwoju własnym i przyszłych klientów, ale też jest pięknym narzędziem oswajania i akceptowania rzeczywistości. 
Siła mediatora przejawia się w tym, że jest pewny tego, co robi. Jeśli okaże chwiejność, uczestnicy poczują się zagrożeni i mogą zareagować agresją lub wycofaniem. Krótko mówiąc, niepewny siebie mediator nie tylko nie doprowadzi do zgody, ale jeszcze „oberwie” od uczestników, którzy wyładują na nim swoje frustracje i lęki. 
Tekst: Dorota Szczepan-Jakubowska Redakcja: Szymon Niemiec 
Czytaj więcej artykułów na grupatrop.pl 
Jeżeli zaciekawił Cię temat mediacji, chcesz nabyć i rozwinąć kompetencje z zakresu mediacji oraz poszerzyć zakres swojego działania w organizacji o nowy kierunek i zwiększyć swoją skuteczność zapraszamy Cię dn. 6 października 2012 do Warszawy na pierwsze zajęcia w Szkole Mediacji TROP „Mediator w Organizacji”. Chcesz dowiedzieć się więcej o mediacjach, masz do nas pytania, napisz akademia@grupatrop.pl lub zadzwoń 22 615 52 40. 
Czytaj więcej o szkole na grupatrop.pl
Grupa TROP 
Warszawa, Pożaryskiego 69 
22 615 52 40 | biuro@grupatrop.pl 
www.grupatrop.pl 
2. AKTUALNE KURSY I SZKOLENIA W AKADEMII TROP 
SZKOŁA TRENERÓW BIZNESU TROP 
Program szkoły zbudowany jest z 3 modułów tematycznych (12 comiesięcznych zjazdów). Obejmuje 370 godzin szkoleniowych, w tym 50 godzin na pracę w grupach roboczych. Roczna nauka w szkole przygotuje Cię do samodzielnego prowadzenia warsztatów, poszerzy Twoje kompetencje w zakresie pracy z grupą i wpłynie na większą efektywność prowadzonych przez Ciebie zajęć. Zajęcia rozpoczynają się dn. 11 października 2012 (XXX edycja) oraz 25 listopada 2012 (XIX edycja - tylko III moduł). 
Czytaj więcej o szkole na grupatrop.pl 
SZKOŁA COACHÓW TROP 
Program szkoły to 333 godziny szkoleniowe, w tym 5 godzin na indywidualne spotkania z wybranym przez Ciebie superwizorem oraz 27 godzin pracy z coachee, składające się na 3 moduły tematyczne. Uczestnictwo w 13 comiesięcznych zjazdach przygotuje Cię do pracy w relacji indywidualnej, samodzielnego prowadzenia coachingów, czy efektywnego zarządzania pracownikami. Śpiesz się! Pierwsze zajęcia rozpoczynają się już 11 października 2012 (XV edycja) oraz 25 listopada 2012 (XIV edycja – tylko III moduł). 
Czytaj więcej o szkole na grupatrop.pl 
TRENING INTERPERSONALNY – „ZROZUMIEĆ SIEBIE I INNYCH” 
W terminie 24-28 października 2012 odbędzie się w Warszawie trening interpersonalny. Trening nie ma z góry ustalonego programu. Realizowany jest w oparciu o proces grupowy. Trener pełni w nim rolę moderatora, opiekuna grupy. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak funkcjonujesz w grupie, jak postrzegają Cię inni, chcesz nauczyć się przyjmowania i udzielania informacji zwrotnych oraz pogłębić zrozumienie swoich interakcji z innymi ludźmi, zgłoś się do na. 
Czytaj więcej o treningu na grupatrop.pl 
DNI OTWARTE AKADEMII TROP – bezpłatne seminaria tematyczne 
Jeżeli chcesz zapoznać się z programem merytorycznym proponowanych przez nas szkół oraz poznać podstawy Metody TROP, zapraszamy Cię do wzięcia udziału w bezpłatnych seminariach, organizowanych w Warszawie w siedzibie Grupy TROP. Spotkania będą miały charakter warsztatowy z elementami wykładowymi. Na seminarium będziesz miał możliwość uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące konkretnej szkoły. Udział jest bezpłatny, a liczba miejsc ograniczona. 
Czytaj więcej o seminariach na grupatrop.pl
Grupa TROP 
Warszawa, Pożaryskiego 69 
22 615 52 40 | biuro@grupatrop.pl 
www.grupatrop.pl 
3. MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ EMPATII I OGÓLNOPOLSKA AKCJA „WSPÓŁPRACA OPARTA NA EMPATII” 
2 października, czyli w Międzynarodowy Dzień Empatii, dniu w którym świętujemy nasze współodczuwanie, odbędzie się kulminacyjny moment naszego projektu. Tego dnia w wielu miejscach w Polsce ruszą warsztaty i zajęcia poświęcone Współpracy Oparciu na Empatii, na które Cię serdecznie zapraszamy. 
Nasza akcja trwa cały rok i jeżeli tylko chcesz się w nią włączyć, daj nam znać. 
Możesz także (i na to liczymy) zorganizować w oparciu o tę ideę cały cykl zajęć, a nawet program rozwoju organizacji, program społeczny, wprowadzić innowację w pracę uczelni lub szkoły. SWAT powstał właśnie po to, żeby wspierać się nawzajem w tego rodzaju inicjatywach. 
Czytaj więcej o Akcji-Empatii Strona Akcji na Facebook’u 
4. SIEĆ WSPARCIA AKTYWNOŚCI TRENERSKIEJ – co nowego? 
We wrześniu SWAT rusza z nową energią! Już od 19 września 2012 zapraszamy na środowe spotkania dotyczące m.in. akcji „Współpraca Oparta na Empatii”. Ponadto, zachęcamy do udziału w Kole Coachów, Kole Mediatorów oraz Grupie Biznes. Zapisy na siectrop@gmail.com lub stowarzyszenie.swat@gmail.com. Co daje SWAT swoim uczestnikom? 
SWAT-owicz może: 
 zaangażować się w akcję społeczną „Współpraca Oparta na Empatii”, 
 doskonalić się w prowadzeniu i moderowaniu spotkań, 
 doskonalić się w roli lidera integrującego, który przekuwa inicjatywy na projekty społeczne we współpracy z innymi SWAT-owiczami i instytucjami lokalnymi, 
 doskonalić się w pracy marketingowej i redaktorskiej. 
Jeżeli chcesz otrzymywać więcej informacji o SWAT lub dołączyć do nas, napisz na siectrop@gmail.com. 
Czytaj więcej o SWAT na siec-trop.blogspot.com Strona SWAT na Facebook’u
Grupa TROP 
Warszawa, Pożaryskiego 69 
22 615 52 40 | biuro@grupatrop.pl 
www.grupatrop.pl 
5. ROZWIJAJ KOMPETENCJE INDYWIDUALNE – SYSTEMY WSPARCIA DLA DOŚWIADCZONYCH TRENERÓW I COACHÓW 
TRENER ROZWOJU ORGANIZACJI PRZYSZŁOŚCI – innowacje w szkoleniach 
Chcemy się podzielić z Wami, że przeszliśmy merytoryczną ocenę projektu „Trener Rozwoju Organizacji Przyszłości – innowacje w szkoleniach” i jesteśmy rekomendowani do otrzymania wsparcia w ramach V konkursu realizowanego w ramach projektu systemowego PARP „ Podnoszenie kompetencji kadry szkoleniowej”. 
Więcej informacji na temat rekrutacji do Projektu już wkrótce na naszej stronie. 
SZKOŁA TRENERÓW I COACHÓW II STOPNIA 
Proponujemy dwuletni program rozwoju kompetencji trenerów i coachów. Program opiera się na 3 obszarach pracy: świadome kreowanie osobistego rozwoju, rozwijanie wiedzy potrzebnej osobie wspierającej rozwój oraz uczenie się w działaniu (poprzez doświadczenie związane z realizacją projektów). Szkoła Trenerów i Coachów II Stopnia to intensywny system wsparcia, po którym uczestnicy mają możliwość osiągnięcia kolejnego stopnia profesjonalizmu. Do uczestnictwa w nim zapraszamy wszystkich tych, którzy chcą pogłębić swoje kompetencje, zbierać doświadczenie oraz poszerzyć swój dorobek trenerski czy coachingowy. 
Więcej informacji o szkole już wkrótce na naszej stronie, aktualnie strona jest w trakcie budowy. 
DO ZOBACZENIA W NASTĘPNYM NUMERZE!

More Related Content

Similar to TROPletter - wrzesien 2012

TROPletter - maj 2013 - Action Learning
TROPletter - maj 2013 - Action LearningTROPletter - maj 2013 - Action Learning
TROPletter - maj 2013 - Action Learning
Grupa Trop
 
VandO. Value and Organization - filozofia marki
VandO. Value and Organization - filozofia markiVandO. Value and Organization - filozofia marki
VandO. Value and Organization - filozofia marki
VandO. Value&Organization
 
TROPletter - luty 2014 - Stop-klatka, czyli jak łapać dystans
TROPletter - luty 2014 - Stop-klatka, czyli jak łapać dystansTROPletter - luty 2014 - Stop-klatka, czyli jak łapać dystans
TROPletter - luty 2014 - Stop-klatka, czyli jak łapać dystans
Grupa Trop
 
TROPletter - luty 2013
TROPletter - luty 2013TROPletter - luty 2013
TROPletter - luty 2013
Grupa Trop
 
Program szkolenia praktyk nlp
Program szkolenia praktyk nlpProgram szkolenia praktyk nlp
Program szkolenia praktyk nlp
Przemek Turkowski
 
TROPletter - maj 2014 - Ja w 5 smakach: O poszukiwaniu własnej drogi rozwoju
TROPletter - maj 2014 - Ja w 5 smakach: O poszukiwaniu własnej drogi rozwojuTROPletter - maj 2014 - Ja w 5 smakach: O poszukiwaniu własnej drogi rozwoju
TROPletter - maj 2014 - Ja w 5 smakach: O poszukiwaniu własnej drogi rozwoju
Grupa Trop
 
TROPletter - wrzesien 2013 - Przedsiębiorczy trener i coach
TROPletter - wrzesien 2013 - Przedsiębiorczy trener i coachTROPletter - wrzesien 2013 - Przedsiębiorczy trener i coach
TROPletter - wrzesien 2013 - Przedsiębiorczy trener i coach
Grupa Trop
 
TROPletter - marzec 2014 - Inspiracje
TROPletter - marzec 2014 - InspiracjeTROPletter - marzec 2014 - Inspiracje
TROPletter - marzec 2014 - Inspiracje
Grupa Trop
 
Szkolenia e-learningowe VandO
Szkolenia e-learningowe VandOSzkolenia e-learningowe VandO
Szkolenia e-learningowe VandO
VandO. Value&Organization
 
Newsletter nr 3 Kurs.pdf
Newsletter nr 3 Kurs.pdfNewsletter nr 3 Kurs.pdf
Newsletter nr 3 Kurs.pdf
SPUstrobna
 
Ready To Jump (R2J) oferta programów rozwojowych
Ready To Jump (R2J) oferta programów rozwojowychReady To Jump (R2J) oferta programów rozwojowych
Ready To Jump (R2J) oferta programów rozwojowych
Michal Piatkowski
 
Szkoła Facylitacji Pathways Polska
Szkoła Facylitacji Pathways PolskaSzkoła Facylitacji Pathways Polska
Szkoła Facylitacji Pathways Polska
Szkoła Facylitacji Pathways
 
D&i
D&iD&i
D&i
PatrykSmolik
 
Nowe technologie w komunikacji NGO
Nowe technologie w komunikacji NGONowe technologie w komunikacji NGO
Nowe technologie w komunikacji NGO
technologieorgpl
 
Szkoła Coachingu Zespołowego i Grupowego - Informator
Szkoła Coachingu Zespołowego i Grupowego - InformatorSzkoła Coachingu Zespołowego i Grupowego - Informator
Szkoła Coachingu Zespołowego i Grupowego - Informator
Rafał Szewczak
 
Warsztaty Profeiny
Warsztaty ProfeinyWarsztaty Profeiny
Warsztaty Profeiny
Profeina
 
Trening interpersonalny - Krzysztof Jedliński i inni - ebook
Trening interpersonalny - Krzysztof Jedliński i inni - ebookTrening interpersonalny - Krzysztof Jedliński i inni - ebook
Trening interpersonalny - Krzysztof Jedliński i inni - ebook
e-booksweb.pl
 
#Przywództwo w organizacji
#Przywództwo w organizacji#Przywództwo w organizacji
#Przywództwo w organizacji
adrianseroczynski
 

Similar to TROPletter - wrzesien 2012 (20)

TROPletter - maj 2013 - Action Learning
TROPletter - maj 2013 - Action LearningTROPletter - maj 2013 - Action Learning
TROPletter - maj 2013 - Action Learning
 
VandO. Value and Organization - filozofia marki
VandO. Value and Organization - filozofia markiVandO. Value and Organization - filozofia marki
VandO. Value and Organization - filozofia marki
 
TROPletter - luty 2014 - Stop-klatka, czyli jak łapać dystans
TROPletter - luty 2014 - Stop-klatka, czyli jak łapać dystansTROPletter - luty 2014 - Stop-klatka, czyli jak łapać dystans
TROPletter - luty 2014 - Stop-klatka, czyli jak łapać dystans
 
TROPletter - luty 2013
TROPletter - luty 2013TROPletter - luty 2013
TROPletter - luty 2013
 
Program szkolenia praktyk nlp
Program szkolenia praktyk nlpProgram szkolenia praktyk nlp
Program szkolenia praktyk nlp
 
TROPletter - maj 2014 - Ja w 5 smakach: O poszukiwaniu własnej drogi rozwoju
TROPletter - maj 2014 - Ja w 5 smakach: O poszukiwaniu własnej drogi rozwojuTROPletter - maj 2014 - Ja w 5 smakach: O poszukiwaniu własnej drogi rozwoju
TROPletter - maj 2014 - Ja w 5 smakach: O poszukiwaniu własnej drogi rozwoju
 
TROPletter - wrzesien 2013 - Przedsiębiorczy trener i coach
TROPletter - wrzesien 2013 - Przedsiębiorczy trener i coachTROPletter - wrzesien 2013 - Przedsiębiorczy trener i coach
TROPletter - wrzesien 2013 - Przedsiębiorczy trener i coach
 
TROPletter - marzec 2014 - Inspiracje
TROPletter - marzec 2014 - InspiracjeTROPletter - marzec 2014 - Inspiracje
TROPletter - marzec 2014 - Inspiracje
 
Szkolenia e-learningowe VandO
Szkolenia e-learningowe VandOSzkolenia e-learningowe VandO
Szkolenia e-learningowe VandO
 
Trening w Networkingu
Trening w NetworkinguTrening w Networkingu
Trening w Networkingu
 
C4P coachingcamp_2012
C4P coachingcamp_2012C4P coachingcamp_2012
C4P coachingcamp_2012
 
Newsletter nr 3 Kurs.pdf
Newsletter nr 3 Kurs.pdfNewsletter nr 3 Kurs.pdf
Newsletter nr 3 Kurs.pdf
 
Ready To Jump (R2J) oferta programów rozwojowych
Ready To Jump (R2J) oferta programów rozwojowychReady To Jump (R2J) oferta programów rozwojowych
Ready To Jump (R2J) oferta programów rozwojowych
 
Szkoła Facylitacji Pathways Polska
Szkoła Facylitacji Pathways PolskaSzkoła Facylitacji Pathways Polska
Szkoła Facylitacji Pathways Polska
 
D&i
D&iD&i
D&i
 
Nowe technologie w komunikacji NGO
Nowe technologie w komunikacji NGONowe technologie w komunikacji NGO
Nowe technologie w komunikacji NGO
 
Szkoła Coachingu Zespołowego i Grupowego - Informator
Szkoła Coachingu Zespołowego i Grupowego - InformatorSzkoła Coachingu Zespołowego i Grupowego - Informator
Szkoła Coachingu Zespołowego i Grupowego - Informator
 
Warsztaty Profeiny
Warsztaty ProfeinyWarsztaty Profeiny
Warsztaty Profeiny
 
Trening interpersonalny - Krzysztof Jedliński i inni - ebook
Trening interpersonalny - Krzysztof Jedliński i inni - ebookTrening interpersonalny - Krzysztof Jedliński i inni - ebook
Trening interpersonalny - Krzysztof Jedliński i inni - ebook
 
#Przywództwo w organizacji
#Przywództwo w organizacji#Przywództwo w organizacji
#Przywództwo w organizacji
 

More from Grupa Trop

E magazyn trop - lipiec 2015
E magazyn trop - lipiec 2015E magazyn trop - lipiec 2015
E magazyn trop - lipiec 2015
Grupa Trop
 
TROPletter - maj 2015
TROPletter - maj 2015TROPletter - maj 2015
TROPletter - maj 2015
Grupa Trop
 
TROPletter - luty 2015
TROPletter - luty 2015TROPletter - luty 2015
TROPletter - luty 2015
Grupa Trop
 
TROPletter - grudzien 2013 - Zmiana w człowieku, człowiek w zmianie
TROPletter - grudzien 2013 - Zmiana w człowieku, człowiek w zmianieTROPletter - grudzien 2013 - Zmiana w człowieku, człowiek w zmianie
TROPletter - grudzien 2013 - Zmiana w człowieku, człowiek w zmianie
Grupa Trop
 
TROPletter - styczen 2014 - Od zmiany… …do działania!
TROPletter - styczen 2014 - Od zmiany… …do działania!TROPletter - styczen 2014 - Od zmiany… …do działania!
TROPletter - styczen 2014 - Od zmiany… …do działania!
Grupa Trop
 
TROPletter - pazdziernik 2013 - Liderstwo: Mistrzostwo osobiste
TROPletter - pazdziernik 2013 - Liderstwo: Mistrzostwo osobisteTROPletter - pazdziernik 2013 - Liderstwo: Mistrzostwo osobiste
TROPletter - pazdziernik 2013 - Liderstwo: Mistrzostwo osobiste
Grupa Trop
 
Współpraca oparta na empatii
Współpraca oparta na empatii Współpraca oparta na empatii
Współpraca oparta na empatii
Grupa Trop
 
Ewaluacja w procesie wprowadzania lean management
Ewaluacja w procesie wprowadzania lean managementEwaluacja w procesie wprowadzania lean management
Ewaluacja w procesie wprowadzania lean management
Grupa Trop
 
Ewaluacja jako narzędzie monitorowania procesu zmiany
Ewaluacja jako narzędzie monitorowania procesu zmianyEwaluacja jako narzędzie monitorowania procesu zmiany
Ewaluacja jako narzędzie monitorowania procesu zmiany
Grupa Trop
 

More from Grupa Trop (9)

E magazyn trop - lipiec 2015
E magazyn trop - lipiec 2015E magazyn trop - lipiec 2015
E magazyn trop - lipiec 2015
 
TROPletter - maj 2015
TROPletter - maj 2015TROPletter - maj 2015
TROPletter - maj 2015
 
TROPletter - luty 2015
TROPletter - luty 2015TROPletter - luty 2015
TROPletter - luty 2015
 
TROPletter - grudzien 2013 - Zmiana w człowieku, człowiek w zmianie
TROPletter - grudzien 2013 - Zmiana w człowieku, człowiek w zmianieTROPletter - grudzien 2013 - Zmiana w człowieku, człowiek w zmianie
TROPletter - grudzien 2013 - Zmiana w człowieku, człowiek w zmianie
 
TROPletter - styczen 2014 - Od zmiany… …do działania!
TROPletter - styczen 2014 - Od zmiany… …do działania!TROPletter - styczen 2014 - Od zmiany… …do działania!
TROPletter - styczen 2014 - Od zmiany… …do działania!
 
TROPletter - pazdziernik 2013 - Liderstwo: Mistrzostwo osobiste
TROPletter - pazdziernik 2013 - Liderstwo: Mistrzostwo osobisteTROPletter - pazdziernik 2013 - Liderstwo: Mistrzostwo osobiste
TROPletter - pazdziernik 2013 - Liderstwo: Mistrzostwo osobiste
 
Współpraca oparta na empatii
Współpraca oparta na empatii Współpraca oparta na empatii
Współpraca oparta na empatii
 
Ewaluacja w procesie wprowadzania lean management
Ewaluacja w procesie wprowadzania lean managementEwaluacja w procesie wprowadzania lean management
Ewaluacja w procesie wprowadzania lean management
 
Ewaluacja jako narzędzie monitorowania procesu zmiany
Ewaluacja jako narzędzie monitorowania procesu zmianyEwaluacja jako narzędzie monitorowania procesu zmiany
Ewaluacja jako narzędzie monitorowania procesu zmiany
 

TROPletter - wrzesien 2012

  • 1. Grupa TROP Warszawa, Pożaryskiego 69 22 615 52 40 | biuro@grupatrop.pl www.grupatrop.pl WE WRZEŚNIOWYM TROPLETTERZE: 1. „Mediator – empatia, bezstronność i profesjonalizm w pakiecie” 2. Aktualne kursy i szkolenia w Akademii TROP 3. Międzynarodowy Dzień Empatii i ogólnopolska akcja „Współpraca Oparta Na Empatii” 4. Sieć Wsparcia Aktywności Trenerskiej – co nowego? 5. Rozwijaj kompetencje indywidualne – systemy wsparcia dla doświadczonych trenerów i coachów Grupa TROP na Facebook’u 1. „MEDIATOR – EMPATIA, BEZSTRONNOŚĆ I PROFESJONALIZM W PAKIECIE” Metoda TROP obejmuje oryginalny i sprawdzający się model mediacji. Oczywistym jest, że nie ma mediatora bez wysokiej technicznej umiejętności prowadzenia procesu mediacji, ale niewiele warte są same techniki stosowane przez kogoś, kto nie ma koniecznych kompetencji osobistych. Najważniejszym narzędziem pracy mediatora jest on sam. Kiedy myślimy o procesie mediacji pierwszym, co rzuca się nam w oczy jest kwestia konfliktu. Mediacja bowiem opiera się na procesie uczenia się przez doświadczenie (które może być bolesne, ale nie ma róży bez kolców), w trakcie której mediator w całkowicie i obowiązkowo bezstronny sposób pomaga pracującej z nim parze klientów dostrzec to, co dzieje się pomiędzy nimi. Poprzez to doświadczenie mediator pomaga klientom wyjść z dżungli własnych emocji, nawyków i stereotypów i zobaczyć swój konflikt w bardziej przejrzystym świetle. Aby skutecznie pomóc w rozwiązaniu konfliktu mediator musi wykazać się szeregiem umiejętności, z których bodaj najważniejszą jest zdolność do aktywnego i uważnego słuchania. Rolą mediatora jest dać swoim klientom przestrzeń, w której poczują się bezpiecznie, w której zostaną wysłuchani, a ich racje wyłożone i naświetlone. Aby dobrze spełnić się w tej roli mediator musi bezwzględnie opierać się na umiejętności dojrzałej empatii, w której w sposób odpowiedzialny będzie umiał współodczuwać i rozumieć emocje swoich klientów bez zarażania się nimi. Emocje – zwłaszcza silne, a w dodatku często nie nazwane, przez co pozornie groźne i przynajmniej częściowo nieświadome – odgrywają w sytuacji konfliktu niezwykle ważną rolę. Mediator oswaja je, nazywając i stwarzając przestrzeń, w której mogą zaistnieć i posłużyć rozwiązaniu konfliktu, zamiast – tak jak wcześniej – stanowić paliwo do jego podżegania. Zachowując postawę pełnej akceptacji dla ludzi i ich uczuć, mediator daje uczestnikom konfliktu poczucie bezpieczeństwa, towarzysząc w sytuacji, w której pojawia się mnóstwo silnych i nie zawsze przyjemnych uczuć. Mediator pomaga ujawniać i nazywać te uczucia, a przez to zdobyć pewien dystans do nich. Emocje nazwane nie muszą
  • 2. Grupa TROP Warszawa, Pożaryskiego 69 22 615 52 40 | biuro@grupatrop.pl www.grupatrop.pl rządzić naszym zachowaniem – są jednym, ale niekoniecznie jedynym i najważniejszym elementem sytuacji. Jeżeli ludzie mają się przestać kłócić, to muszą wiedzieć i czuć, po co. Rolą mediatora jest oswajanie konfliktu. Uczymy, jak wychodząc z konfliktu, zrobić użytek z tego przykrego doświadczenia dla siebie i dla wspólnego dobra. Dzięki umiejętności dostrzegania szans i poszukiwania tego co łączy a nie dzieli, mediator może zapanować nad całym procesem mediacji. Uczenie się mediacji pomaga w rozwoju własnym i przyszłych klientów, ale też jest pięknym narzędziem oswajania i akceptowania rzeczywistości. Siła mediatora przejawia się w tym, że jest pewny tego, co robi. Jeśli okaże chwiejność, uczestnicy poczują się zagrożeni i mogą zareagować agresją lub wycofaniem. Krótko mówiąc, niepewny siebie mediator nie tylko nie doprowadzi do zgody, ale jeszcze „oberwie” od uczestników, którzy wyładują na nim swoje frustracje i lęki. Tekst: Dorota Szczepan-Jakubowska Redakcja: Szymon Niemiec Czytaj więcej artykułów na grupatrop.pl Jeżeli zaciekawił Cię temat mediacji, chcesz nabyć i rozwinąć kompetencje z zakresu mediacji oraz poszerzyć zakres swojego działania w organizacji o nowy kierunek i zwiększyć swoją skuteczność zapraszamy Cię dn. 6 października 2012 do Warszawy na pierwsze zajęcia w Szkole Mediacji TROP „Mediator w Organizacji”. Chcesz dowiedzieć się więcej o mediacjach, masz do nas pytania, napisz akademia@grupatrop.pl lub zadzwoń 22 615 52 40. Czytaj więcej o szkole na grupatrop.pl
  • 3. Grupa TROP Warszawa, Pożaryskiego 69 22 615 52 40 | biuro@grupatrop.pl www.grupatrop.pl 2. AKTUALNE KURSY I SZKOLENIA W AKADEMII TROP SZKOŁA TRENERÓW BIZNESU TROP Program szkoły zbudowany jest z 3 modułów tematycznych (12 comiesięcznych zjazdów). Obejmuje 370 godzin szkoleniowych, w tym 50 godzin na pracę w grupach roboczych. Roczna nauka w szkole przygotuje Cię do samodzielnego prowadzenia warsztatów, poszerzy Twoje kompetencje w zakresie pracy z grupą i wpłynie na większą efektywność prowadzonych przez Ciebie zajęć. Zajęcia rozpoczynają się dn. 11 października 2012 (XXX edycja) oraz 25 listopada 2012 (XIX edycja - tylko III moduł). Czytaj więcej o szkole na grupatrop.pl SZKOŁA COACHÓW TROP Program szkoły to 333 godziny szkoleniowe, w tym 5 godzin na indywidualne spotkania z wybranym przez Ciebie superwizorem oraz 27 godzin pracy z coachee, składające się na 3 moduły tematyczne. Uczestnictwo w 13 comiesięcznych zjazdach przygotuje Cię do pracy w relacji indywidualnej, samodzielnego prowadzenia coachingów, czy efektywnego zarządzania pracownikami. Śpiesz się! Pierwsze zajęcia rozpoczynają się już 11 października 2012 (XV edycja) oraz 25 listopada 2012 (XIV edycja – tylko III moduł). Czytaj więcej o szkole na grupatrop.pl TRENING INTERPERSONALNY – „ZROZUMIEĆ SIEBIE I INNYCH” W terminie 24-28 października 2012 odbędzie się w Warszawie trening interpersonalny. Trening nie ma z góry ustalonego programu. Realizowany jest w oparciu o proces grupowy. Trener pełni w nim rolę moderatora, opiekuna grupy. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak funkcjonujesz w grupie, jak postrzegają Cię inni, chcesz nauczyć się przyjmowania i udzielania informacji zwrotnych oraz pogłębić zrozumienie swoich interakcji z innymi ludźmi, zgłoś się do na. Czytaj więcej o treningu na grupatrop.pl DNI OTWARTE AKADEMII TROP – bezpłatne seminaria tematyczne Jeżeli chcesz zapoznać się z programem merytorycznym proponowanych przez nas szkół oraz poznać podstawy Metody TROP, zapraszamy Cię do wzięcia udziału w bezpłatnych seminariach, organizowanych w Warszawie w siedzibie Grupy TROP. Spotkania będą miały charakter warsztatowy z elementami wykładowymi. Na seminarium będziesz miał możliwość uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące konkretnej szkoły. Udział jest bezpłatny, a liczba miejsc ograniczona. Czytaj więcej o seminariach na grupatrop.pl
  • 4. Grupa TROP Warszawa, Pożaryskiego 69 22 615 52 40 | biuro@grupatrop.pl www.grupatrop.pl 3. MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ EMPATII I OGÓLNOPOLSKA AKCJA „WSPÓŁPRACA OPARTA NA EMPATII” 2 października, czyli w Międzynarodowy Dzień Empatii, dniu w którym świętujemy nasze współodczuwanie, odbędzie się kulminacyjny moment naszego projektu. Tego dnia w wielu miejscach w Polsce ruszą warsztaty i zajęcia poświęcone Współpracy Oparciu na Empatii, na które Cię serdecznie zapraszamy. Nasza akcja trwa cały rok i jeżeli tylko chcesz się w nią włączyć, daj nam znać. Możesz także (i na to liczymy) zorganizować w oparciu o tę ideę cały cykl zajęć, a nawet program rozwoju organizacji, program społeczny, wprowadzić innowację w pracę uczelni lub szkoły. SWAT powstał właśnie po to, żeby wspierać się nawzajem w tego rodzaju inicjatywach. Czytaj więcej o Akcji-Empatii Strona Akcji na Facebook’u 4. SIEĆ WSPARCIA AKTYWNOŚCI TRENERSKIEJ – co nowego? We wrześniu SWAT rusza z nową energią! Już od 19 września 2012 zapraszamy na środowe spotkania dotyczące m.in. akcji „Współpraca Oparta na Empatii”. Ponadto, zachęcamy do udziału w Kole Coachów, Kole Mediatorów oraz Grupie Biznes. Zapisy na siectrop@gmail.com lub stowarzyszenie.swat@gmail.com. Co daje SWAT swoim uczestnikom? SWAT-owicz może:  zaangażować się w akcję społeczną „Współpraca Oparta na Empatii”,  doskonalić się w prowadzeniu i moderowaniu spotkań,  doskonalić się w roli lidera integrującego, który przekuwa inicjatywy na projekty społeczne we współpracy z innymi SWAT-owiczami i instytucjami lokalnymi,  doskonalić się w pracy marketingowej i redaktorskiej. Jeżeli chcesz otrzymywać więcej informacji o SWAT lub dołączyć do nas, napisz na siectrop@gmail.com. Czytaj więcej o SWAT na siec-trop.blogspot.com Strona SWAT na Facebook’u
  • 5. Grupa TROP Warszawa, Pożaryskiego 69 22 615 52 40 | biuro@grupatrop.pl www.grupatrop.pl 5. ROZWIJAJ KOMPETENCJE INDYWIDUALNE – SYSTEMY WSPARCIA DLA DOŚWIADCZONYCH TRENERÓW I COACHÓW TRENER ROZWOJU ORGANIZACJI PRZYSZŁOŚCI – innowacje w szkoleniach Chcemy się podzielić z Wami, że przeszliśmy merytoryczną ocenę projektu „Trener Rozwoju Organizacji Przyszłości – innowacje w szkoleniach” i jesteśmy rekomendowani do otrzymania wsparcia w ramach V konkursu realizowanego w ramach projektu systemowego PARP „ Podnoszenie kompetencji kadry szkoleniowej”. Więcej informacji na temat rekrutacji do Projektu już wkrótce na naszej stronie. SZKOŁA TRENERÓW I COACHÓW II STOPNIA Proponujemy dwuletni program rozwoju kompetencji trenerów i coachów. Program opiera się na 3 obszarach pracy: świadome kreowanie osobistego rozwoju, rozwijanie wiedzy potrzebnej osobie wspierającej rozwój oraz uczenie się w działaniu (poprzez doświadczenie związane z realizacją projektów). Szkoła Trenerów i Coachów II Stopnia to intensywny system wsparcia, po którym uczestnicy mają możliwość osiągnięcia kolejnego stopnia profesjonalizmu. Do uczestnictwa w nim zapraszamy wszystkich tych, którzy chcą pogłębić swoje kompetencje, zbierać doświadczenie oraz poszerzyć swój dorobek trenerski czy coachingowy. Więcej informacji o szkole już wkrótce na naszej stronie, aktualnie strona jest w trakcie budowy. DO ZOBACZENIA W NASTĘPNYM NUMERZE!