SlideShare a Scribd company logo
ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΣΕΝΑΡΙΟΥ ΜΕ ΤΗ ΧΡΗΣΗ
ΤΩΝ ΤΠΕ
(Στα πλαίσια του μαθήματος της ευέλικτης ζώνης, από την αρχή της σχολικής
χρονιάς, οι μαθητές μου επέλεξαν ως θέμα εργασίας τη γνωριμία του τόπου
τους. Έτσι οργανώθηκε ένας κεντρικός άξονας της εργασίας με κεντρικά του
σημεία: Ιστορία, Αξιοθέατα, Χλωρίδα, Πανίδα και Παράδοση. Επίσης,
αποφασίστηκε, η διάρκεια και το προϊόν της εργασίας. Θα ολοκληρωθεί την
επόμενη σχολική χρονιά σε έντυπη και ηλεκτρονική μορφή )


Σχολείο: 11/θέσιο Δ. Σχ. Αγροκηπίου

Δημιουργός: Δασκαλάκης Ιωάννης


Ημερ/νία: 7/05/2010 – 21/05/2010


Τάξη : Γ’


Εμπλεκόμενη γνωστική περιοχή : Ιστορία-Μελέτη ( Ευέλικτη Ζώνη)


Διδακτική ενότητα: Ο τόπος μου

Σκοπός: Να γνωρίσουν στοιχεία που έχουν σχέση με την χλωρίδα, την
πανίδα, την ιστορία και τις παραδόσεις καθώς και την γεωγραφία του τόπου
στον οποίο ζουν.


Διδακτικοί στόχοι:

Α)Ως προς το αντικείμενο:
   • Να γνωρίσουν την ιστορία του τόπου τους, να την εκτιμήσουν και να
      την εντάξουν στη γενική ιστορία.
   • Να έρθουν σε επαφή με ιστορικά, γεωγραφικά στοιχεία του τόπου τους
   • Να εθιστούν στην παρατήρηση και την έρευνα συγκεκριμένων
      ιστορικών και γεωγραφικών χώρων.
   • Να ευαισθητοποιηθούν σε θέματα που αφορούν την χλωρίδα και την
      πανίδα του τόπου τους.
   • Να γνωρίσουν πολιτιστικά και ιστορικά στοιχεία .
   • Να εκδώσουν ένα μικρό φυλλάδιο με γεωγραφικά, ιστορικά και
      πολιτιστικά στοιχεία του τόπου τους.

Β)Ως προς τη χρήση Η/Υ:
   • Να εξοικειωθούν οι μαθητές με τη χρήση του Η/Υ.
•   Να εξασκηθούν στην έρευνα και αναζήτηση πληροφοριών στο
       διαδίκτυο, με τη χρήση των μηχανών αναζήτησης.
   •   Να εξασκηθούν στη χρήση των εργαλείων του κειμενογράφου(word),
       Λογισμικού παρουσίασης(ppt)
   •   Να γνωρίσουν και να εργαστούν σε διαφορετικά εκπαιδευτικά
       περιβάλλοντα, CMaps Tools, internet explorer, κ.ά.
   •   Να κατασκευάσουν παρουσίαση ppt με στοιχεία από τον τόπο τους

Γ) Ως προς τη μαθησιακή διαδικασία:
   • Να αναπτύξουν ομαδικό πνεύμα και δεξιότητες συνεργασίας.
   • Να ασκηθούν σε δεξιότητες αξιολόγησης πληροφοριών και ανάπτυξη
      κριτικής σκέψης .
   • Να κατανοήσουν την αξία της ομαδικής εργασίας, όπου με τον
      καταμερισμό ρόλων και αρμοδιοτήτων επιτυγχάνεται το καλύτερο
      αποτέλεσμα.κ.ά.


   Διδακτική προσέγγιση: Ομαδοσυνεργατική διδασκαλία


Διάρκεια: 6 διδακτικές ώρες( 3 δίωρα από την ευέλικτη ζώνη )


Εκπαιδευτικό λογισμικό και άλλα υλικά:
  Επεξεργασία κειμένου(word), Λογισμικό παρουσίασης(ppt), CMaps Tools,
internet explorer, google-earth, φύλλα εργασιών , Εγκυκλοπαίδειες,
περιοδικά, εφημερίδες


Συνθήκες οργάνωσης της τάξης:
Η οργάνωση της τάξης είναι 3 ομάδες των 4 παιδιών και 1 ομάδα 3 παιδιών.
Οι συγκεκριμένες δραστηριότητες θα εκτελούνται ανά 2 μαθητές στις ομάδες
των τεσσάρων μαθητών. Δηλαδή σε αυτές τις τρεις ομάδες θα υπάρξουν
υποομάδες των 2 μαθητών, ώστε να επιτευχθεί σε μεγαλύτερο βαθμό
εμπλοκή των μαθητών στη χρήση των Η/Υ.
Η διαθέσιμη υποδομή είναι ένας Η/Υ με σύνδεση στο διαδίκτυο και με οθόνη
42΄ , φορητός Η/Υ(laptop). Απαραίτητη προϋπόθεση είναι ο Η/Υ να έχει
σύνδεση στο διαδίκτυο και να έχουν εγκατασταθεί τα ανάλογα προγράμματα.
Επίσης, ο φορητός υπολογιστής θα χρησιμοποιηθεί σε δραστηριότητες που
δεν χρειάζονται σύνδεση στο διαδίκτυο.


Προετοιμασία εκπαιδευτικού:
Πριν την εφαρμογή κάθε δραστηριότητας με χρήση των Ηλεκτρονικών
Υπολογιστών μοιράζονται στους μαθητές φύλλα εργασίας με τις απαραίτητες
οδηγίες και πληροφορίες, ώστε να ανταπεξέλθουν σε δυσκολίες κατά την
εφαρμογή του. Οι μαθητές σε ομάδες εργάζονται στα φύλλα εργασίας που
τους έχουν δοθεί και εγώ καθοδηγώ και βοηθάω αν κάποια ομάδα χρειαστεί
κάτι.
Διδακτικές δραστηριότητες:
1η Δραστηριότητα:

Ημερομηνία: 7/05/10 (2 διδακτικές ώρες)

Στόχος: Να γνωρίσουν χαρακτηριστικά του τόπου τους με τη χρήση του
Η/Υ.

Διδακτικό υλικό:,) Φύλλα εργασίας. Μηχανή αναζήτησης, διαδίκτυο,
έντυπο υλικό (περιοδικά, εφημερίδες, εγκυκλοπαίδεια, κ.ά.)


Διδασκαλία και χρήση του λογισμικού: Καθορίζονται ο σκοπός και οι
συγκεκριμένοι στόχοι της δραστηριότητας, ώστε οι μαθητές μου να
γνωρίσουν τι θα μπορούν να κάνουν στο τέλος της μαθησιακής
διαδικασίας, όχι μόνο σε σχέση με το γνωστικό αντικείμενο, αλλά και σε
σχέση με τη χρήση του Η/Υ. Στο πρώτο και δεύτερο κεφάλαιο της
εργασίας που έχουν στα πλαίσια της ευέλικτης ζώνης, που είναι Τα
ιστορικά πρόσωπα και τα αξιοθέατα του τόπου τους, οι μαθητές σε
ομάδες χρησιμοποιούν τους ηλεκτρονικούς υπολογιστές για να
αντλήσουν πληροφορίες και εικόνες. Τα αποθηκεύουν, ώστε στη
συνέχεια να εργαστούν στο λογισμικό παρουσίασης (ppt).
      Οι μαθητές έχουν οργανωθεί σε τέσσερις ομάδες.
      Ιστορικά πρόσωπα – αξιοθέατα - ζώα - φυτά.



Κατά την διάρκεια της πρώτης δραστηριότητας, επειδή ο Η/Υ και όχι το
    laptop έχει σύνδεση στο διαδίκτυο, στον υπολογιστή θα δουλέψουν
    μόνο οι ομάδες που έχουν αναλάβει τα ιστορικά πρόσωπα και τα
    αξιοθέατα. Οι υπόλοιπες ομάδες θα ασχοληθούν με την
    ολοκλήρωση της δικής τους εργασίας.(ενδεικτικά, μία απ’ αυτές:
    βλ.iposthriktiko iliko drastiriotitvnentipes ergasies_mathitonΚεφ. 3
    Τα ζώα του τόπου μας.pdf )Έτσι, λοιπόν:
Στο φύλλο εργασίας 1(βλ.fylla_ergasiasFyllo_ergasias_1 )υπάρχουν 2
    δραστηριότητες για την ομάδα «ιστορικά πρόσωπα» και 2
    δραστηριότητες για την ομάδα «αξιοθέατα», οι οποίες εκτελούνται
    στον Η/Υ με την ακόλουθη σειρά:

   Δραστηριότητα                      1η         -         Ιστορικά
    πρόσωπα:fylla_ergasiasFyllo_ergasias_1δραστηριότητα 1η.pdf
   Δραστηριότητα                          3η                       –
    Αξιοθέατα:fylla_ergasiasFyllo_ergasias_1δραστηριότητα 3η.pdf
    Δραστηριότητα            2η                            –ιστορικά
    πρόσωπα :fylla_ergasiasFyllo_ergasias_1δραστηριότητα 2η.pdf
    Δραστηριότητα                          4η                       –
    αξιοθέατα :fylla_ergasiasFyllo_ergasias_1δραστηριότητα 4η.pdf
2η Δραστηριότητα:.....
Ημερομηνία:14/05/10 (2 διδακτικές ώρες)

Στόχος: Να γνωρίσουν χαρακτηριστικά του τόπου τους με τη χρήση του
Η/Υ.

Διδακτικό υλικό:,) Φύλλα εργασίας, Λογισμικό παρουσίασης (ppt)
Μηχανή αναζήτησης, διαδίκτυο, έντυπο υλικό (περιοδικά, εφημερίδες,
εγκυκλοπαίδεια, κ.ά.)

Διδασκαλία και χρήση του λογισμικού: Καθορίζονται ο σκοπός και οι
συγκεκριμένοι στόχοι της δραστηριότητας, ώστε οι μαθητές μου να
γνωρίσουν τι θα μπορούν να κάνουν στο τέλος της μαθησιακής
διαδικασίας, όχι μόνο σε σχέση με το γνωστικό αντικείμενο, αλλά και σε
σχέση με τη χρήση του Η/Υ. Στο τρίτο και τέταρτο κεφάλαιο της
εργασίας που έχουν στα πλαίσια της ευέλικτης ζώνης, που είναι φυτά και
τα ζώα του τόπου τους, οι μαθητές σε ομάδες χρησιμοποιούν τους
ηλεκτρονικούς υπολογιστές για να αντλήσουν πληροφορίες και εικόνες.
Τα αποθηκεύουν, ώστε στη συνέχεια να εργαστούν στο λογισμικό
παρουσίασης (ppt).
      Οι μαθητές έχουν οργανωθεί σε τέσσερις ομάδες.
      Ιστορικά πρόσωπα – αξιοθέατα - ζώα - φυτά.

Κατά την διάρκεια της δεύτερης δραστηριότητας, θα χρησιμοποιηθεί ο
    Η/Υ και το laptop. Στον υπολογιστή θα δουλέψουν οι ομάδες που
    έχουν αναλάβει τα φυτά και τα ζώα του τόπου μας. Οι υπόλοιπες
    ομάδες θα ασχοληθούν στο laptop , όπου με φύλλα εργασίας και τη
    βοήθειά μου θα δουλέψουν με το λογισμικό παρουσίασης. Οι
    ομάδες, όταν δεν δουλεύουν στους υπολογιστές, εργάζονται με
    έντυπο υλικό που σχετίζεται με το θέμα μας( Ο τόπος μου), όπως
    συμπλήρωση χαρτών, συγγραφή πληροφοριακού κειμένου, κ.ά.
    Έτσι, λοιπόν:
Στο φύλλο εργασίας 2(βλ.fylla_ergasiasfyllo_ergasias_2 υπάρχουν δύο
    δραστηριότητες για την ομάδα «φυτά» και δύο δραστηριότητες για
    την ομάδα «ζώα», όπου οι μαθητές χρησιμοποιούν τον Η/Υ. Επίσης
    δύο δραστηριότητες και για τις υπόλοιπες ομάδες, οι οποίες
    εκτελούνται στον laptop:

   Δραστηριότητα 1η ομάδα
      «ζώα»:fylla_ergasiasfyllo_ergasias_2δραστηριότητα 1η.pdf
     Δραστηριότητα 3η ομάδα
      «φυτά»:fylla_ergasiasfyllo_ergasias_2δραστηριότητα 2η.pdf
     Δραστηριότητα 2η ομάδα
      «ζώα» :fylla_ergasiasfyllo_ergasias_2δραστηριότητα 3η.pdf
     Δραστηριότητα 4η ομάδα «φυτά» :fylla_ergasiasfyllo_ergasias_2
      δραστηριότητα 4η.pdf
     Δραστηριότητα 5η ομάδα «ιστορικά
      πρόσωπα»:fylla_ergasiasfyllo_ergasias_2δραστηριότητα 5η.pdf
     Δραστηριότητα 6η ομάδα
      «αξιοθέατα»:fylla_ergasiasfyllo_ergasias_2δραστηριότητα 6η.pdf
3η Δραστηριότητα:
Ημερομηνία: 21/05/10 (2 διδακτικές ώρες)

Στόχος: Να γνωρίσουν διάφορα μέρη του τόπου τους με τη χρήση του
Η/Υ και να γνωρίσουν δυνατότητες του λογισμικού google earth.

Διδακτικό υλικό:,) Φύλλα εργασίας, λογισμικό google earth διαδίκτυο,
λογισμικό παρουσίασης ppt, έντυπο υλικό (περιοδικά, εφημερίδες,
εγκυκλοπαίδεια, κ.ά.)

Διδασκαλία και χρήση του λογισμικού: Καθορίζονται ο σκοπός και οι
συγκεκριμένοι στόχοι της δραστηριότητας, ώστε οι μαθητές μου να
γνωρίσουν τι θα μπορούν να κάνουν στο τέλος της μαθησιακής
διαδικασίας κυρίως σε σχέση με τη χρήση του Η/Υ. Οι μαθητές σε
ομάδες εργάζονται ,με την καθοδήγησή μου στο λογισμικό Google earth,
αναζητώντας γνωστές τοποθεσίες του τόπου τους. Τις επισημαίνουν,
μορφοποιούν και καταγράφουν κάποιο ιδιαίτερο χαρακτηριστικό γι’
αυτές. Στη συνέχεια αποθηκεύουν αυτά τα στοιχεία.
Οι ομάδες εναλλάσσονται διαδοχικά και εκτελούν την 1η δραστηριότητα
του φύλλου εργασίας 3
(βλ.fylla_ergasiasfyllo_ergasias_3δραστηριότητα 1η.pdf Αφού
τελειώσουν από μια τοποθεσία κάθε ομάδα, συνεχίζουν κατά τον ίδιο
τρόπο μέχρι να ολοκληρωθεί ολόκληρο το δίωρο της Ευέλικτης ζώνης.
Έτσι οι μαθητές βρίσκουν αρκετές από τις τοποθεσίες που έχουν
καταγραφεί και μελετηθεί στα πλαίσια της εργασίας «Ο τόπος μου» του
μαθήματος της Ευέλικτης Ζώνης.
Κατά τη διάρκεια της 3ης δραστηριότητας θα χρησιμοποιηθεί ο
Υπολογιστής με σύνδεση στο διαδίκτυο και το laptop. Οι ομάδες, όταν
δε θα εργάζονται στον Η/Υ θα συνεχίζουν στα πλαίσια του μαθήματος,
χρησιμοποιώντας άλλες πηγές στην ολοκλήρωση άλλων δραστηριοτήτων
(συμπλήρωση χαρτών – πολιτικών, γεωφυσικών, παραγωγικών,
τουριστικών, κ.ά.- κείμενα, κ.ά. που σχετίζονται με άλλο κεφάλαιο της
εργασίας « Ο τόπος μου». Επίσης θα ολοκληρωθούν με τις
δραστηριότητες 2(βλ.fylla_ergasiasfyllo_ergasias_3δραστηριότητα )
2η.pdf και 3(βλ. fylla_ergasiasfyllo_ergasias_3δραστηριότητα 3η.pdf)
του Φύλου εργασίας 3(βλ. fylla_ergasiasfyllo_ergasias_3) η δημιουργία
του ppt από τις ομάδες που έχουν αναλάβει τα ζώα και τα φυτά του
τόπου μας.
Συνοδευτικά φύλλα εργασίας: Ναι( παρατίθενται στο τέλος του
εκπαιδευτικού σεναρίου Παράρτημα 1)




Αξιολόγηση του σεναρίου και ανατροφοδότηση

      Οι μαθητές ανταποκρίθηκαν με επιτυχία στην εκτέλεση των
δραστηριοτήτων και σε γενικές γραμμές πέτυχαν την υλοποίηση των στόχων
που είχαν τεθεί κατά τον σχεδιασμό τους.
      Και στις τρείς δραστηριότητες το ενδιαφέρον των παιδιών ήταν
εντυπωσιακό και συνεχές. Η δραστηριότητα που φάνηκε να αρέσει
περισσότερο ήταν η κατασκευή του ppt για την κάθε ομάδα, όπου όλοι οι
μαθητές εντυπωσιάστηκαν με την παρουσίαση που δημιούργησαν, τα εφέ
κίνησης και εναλλαγής διαφανειών που δοκίμασαν και κυρίως από το
αποτέλεσμα της δουλειάς τους.(Βλ.τις παρουσιάσεις στο φάκελοppt του
σεναρίου).
      Επίσης, η προσοχή και το ενδιαφέρον στην δραστηριότητα όπου έκαναν
αναζήτηση κάποιων τοποθεσιών του τόπου τους με το Google Earth ήταν στο
μεγαλύτερο επιθυμητό βαθμό. (βλ.
fylla_ergasiasfyllo_ergasias_3δραστηριότητα 1η.pdf)δραστηριότητα
      Η χρονική διάρκεια κάθε δραστηριότητας, η οποία ήταν δύο
συνεχόμενες διδακτικές ώρες επέδρασε σημαντικά στην επιτυχία τους.
Κάποια προβλήματα υπήρξαν στην ταχύτητα εκτέλεσης των δραστηριοτήτων
από τις ομάδες, κυρίως επειδή δύο απ’ αυτές είχαν μεγαλύτερη εξοικείωση με
τη χρήση του Η/Υ.
      Η βοήθεια και η καθοδήγησή μου ήταν ανάλογη με το βαθμό εξοικείωσης
στη χρήση του Η/Υ κάθε ομάδας, δηλαδή περισσότερη στις ομάδες με μικρή
εξοικείωση και ελάχιστη στις ομάδες με μεγαλύτερη εξοικείωση.


Επέκταση
Ενδεικτικά, μετά το τέλος των δραστηριοτήτων οι μαθητές μπορούν:
    Να εμπλουτίσουν με περισσότερες διαφάνειες τις παρουσιάσεις τους
      και να φτιάξουν ένα εξώφυλλο για κάθε μια.
    Να βρουν περισσότερα σημεία για τον τόπο τους μέσω Google Earth
      και να τα σχολιάσουν , να τα μορφοποιήσουν κ.ά.
    Να εργαστούν και να κατασκευάσουν ένα ηλεκτρονικό έντυπο( π.χ.
      τουριστικό οδηγό) που να διαφημίζει τον τόπο τους και να το
      ανεβάσουν στο διαδίκτυο, κ.ά.
    Να συμπληρώσουν παραγωγικούς, ιστορικούς, γεωγραφικούς και
      πολιτικούς χάρτες του τόπου τους ( Ν. Χανίων)
Βιβλιογραφία

Ιστορία της Κρήτης, (1990) Θ.Δετοράκης, Ηράκλειο

Ιστορία του Ελληνικού Έθνους, (1971) Εκδοτική Αθηνών, Αθήνα

http://www.plataniasguide.gr/content/view/28/110/lang,el Ιστοσελίδα που
έχει σχέση με την τουριστική προβολή των Χανίων, ( ημερομηνία
τελευταίας επίσκεψης. 19 Ιουνίου 2010)

http://www.hri.org/infoxenios/greek/crete/people.html ,Κρήτη - Ο Τόπος
& Οι Ανθρωποι, (ημερομηνία τελευταίας επίσκεψης. 19 Ιουνίου 2010)

http://www.chania.eu/tourism/ Ιστοσελίδα που αναφέρεται στο Ν.
Χανίων, (ημερομηνία τελευταίας επίσκεψης. 19 Ιουνίου 2010) (Χλωρίδα
και Πανίδα)

http://www.chania-guide.gr/st/gen/historygr.jsp Τουριστικός οδηγός Ν.
Χανίων, (ημερομηνία τελευταίας επίσκεψης. 19 Ιουνίου 2010) ( Chania
Guide-Ιστορία των Χανίων)

http://www.xania.gr/ Ιστοσελίδα για τα Χανιά , (ημερομηνία τελευταίας
επίσκεψης. 19 Ιουνίου 2010) xania.gr Καλώς ήλθατε στον τόπο μας -
Χανιά - Κρήτη

http://2dim-kalam.thess.sch.gr/13/t13.htm Δύο λόγια για την ιστορία της
Κρήτης, (ημερομηνία τελευταίας επίσκεψης. 19 Ιουνίου 2010) ( ΔΥΟ
ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ)

http://www.xania.net/ Αξιοθέατα, Φωτογραφίες, παρλίες, κ.ά. για τα
Χανιά, (ημερομηνία τελευταίας επίσκεψης. 19 Ιουνίου 2010) ( Χανια
Κρητης, Chania Crete)

http://earth.google.com/ Πρόγραμμα περιήγησης της Γης, (ημερομηνία
τελευταίας επίσκεψης. 19 Ιουνίου 2010) ( Google Earth)
Λοιπά: Εφημερίδες, «χανιώτικα νέα»
Αποκόμματα Περιοδικών
Γραπτά κείμενα των παιδιών (υλικό που μάζεψαν τα παιδιά)
Παράρτημα 1
    Περιλαμβάνει τα φύλλα εργασίας των δραστηριοτήτων (Βλέπε
fylla_ergasias)



                             Παράρτημα 2
Περιλαμβάνει, ενδεικτικά ,αποτελέσματα της εργασίας των μαθητών μου
(Βλέπε ppt, iposthriktiko iliko drastiriotitvnentipes
ergasies_mathiton και iposthriktiko iliko drastiriotitvnapotlesmata
Google Earth.pdf

More Related Content

What's hot

σχέδιο εργασίας για την 4η ιστοεξερεύνηση
σχέδιο εργασίας για την 4η ιστοεξερεύνησησχέδιο εργασίας για την 4η ιστοεξερεύνηση
σχέδιο εργασίας για την 4η ιστοεξερεύνησηΔημοτικό Γαλάτιστας
 
νεοελληνική γλώσσα γ τάξη, μκο
νεοελληνική γλώσσα  γ  τάξη, μκονεοελληνική γλώσσα  γ  τάξη, μκο
νεοελληνική γλώσσα γ τάξη, μκοakoureli
 
Παρεμβαση γεωγραφικες συντεταγμενες α ταξη
Παρεμβαση γεωγραφικες συντεταγμενες α ταξηΠαρεμβαση γεωγραφικες συντεταγμενες α ταξη
Παρεμβαση γεωγραφικες συντεταγμενες α ταξη
Georgia Katsadima
 
Διδακτικό Σενάριο: «Αναζήτηση Εικόνων στο Διαδίκτυο»
Διδακτικό Σενάριο: «Αναζήτηση Εικόνων στο Διαδίκτυο»Διδακτικό Σενάριο: «Αναζήτηση Εικόνων στο Διαδίκτυο»
Διδακτικό Σενάριο: «Αναζήτηση Εικόνων στο Διαδίκτυο»
Penelope Markellou
 
Γιάννου Βασιλική, 2ο ΓΕΛ Ευόσμου, Έκφραση -Έκθεση Γ΄Λυκείου "Το διαδίκτυο στη...
Γιάννου Βασιλική, 2ο ΓΕΛ Ευόσμου, Έκφραση -Έκθεση Γ΄Λυκείου "Το διαδίκτυο στη...Γιάννου Βασιλική, 2ο ΓΕΛ Ευόσμου, Έκφραση -Έκθεση Γ΄Λυκείου "Το διαδίκτυο στη...
Γιάννου Βασιλική, 2ο ΓΕΛ Ευόσμου, Έκφραση -Έκθεση Γ΄Λυκείου "Το διαδίκτυο στη...Vassiliki Yiannou
 
Πληροφορική στο Δημοτικό σχολείο
Πληροφορική στο Δημοτικό σχολείοΠληροφορική στο Δημοτικό σχολείο
Πληροφορική στο Δημοτικό σχολείο
Maria Skiadelli
 
ανακαλύπτοντας το λεξιλογικό μας πλούτο
ανακαλύπτοντας το λεξιλογικό μας πλούτοανακαλύπτοντας το λεξιλογικό μας πλούτο
ανακαλύπτοντας το λεξιλογικό μας πλούτοDimitra Stagia
 
Αίγυπτος-Α' Λυκείου
Αίγυπτος-Α' ΛυκείουΑίγυπτος-Α' Λυκείου
Αίγυπτος-Α' Λυκείου
Efi Karagianni
 
Papadakis tεχνολογικά υποστηριζόμενη ξενόγλωσση διδασκαλία και σχεδιασμός μάθ...
Papadakis tεχνολογικά υποστηριζόμενη ξενόγλωσση διδασκαλία και σχεδιασμός μάθ...Papadakis tεχνολογικά υποστηριζόμενη ξενόγλωσση διδασκαλία και σχεδιασμός μάθ...
Papadakis tεχνολογικά υποστηριζόμενη ξενόγλωσση διδασκαλία και σχεδιασμός μάθ...
Dr. Spyros Papadakis, Hellenic Open University
 
Διδακτικό σενάριο στη Μελέτη Περιβάλλοντος
Διδακτικό σενάριο στη Μελέτη Περιβάλλοντος Διδακτικό σενάριο στη Μελέτη Περιβάλλοντος
Διδακτικό σενάριο στη Μελέτη Περιβάλλοντος Eleni Chrisanthakopoulou
 
διδακτικο σεναριο ιστοριας α'λυκειου
διδακτικο σεναριο ιστοριας α'λυκειουδιδακτικο σεναριο ιστοριας α'λυκειου
διδακτικο σεναριο ιστοριας α'λυκειουmgpanousi1
 
Διδακτικό σενάριο στη Μελέτη Περιβάλλοντος Α΄τάξη-Οι οικογένειες των ζώων
Διδακτικό σενάριο στη Μελέτη Περιβάλλοντος Α΄τάξη-Οι οικογένειες των ζώωνΔιδακτικό σενάριο στη Μελέτη Περιβάλλοντος Α΄τάξη-Οι οικογένειες των ζώων
Διδακτικό σενάριο στη Μελέτη Περιβάλλοντος Α΄τάξη-Οι οικογένειες των ζώωνEleni Chrisanthakopoulou
 
ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ 10
ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ 10ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ 10
ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ 10
Constantina Athanasiou
 
Τα φυτά στη διατροφή μας
Τα φυτά στη διατροφή μαςΤα φυτά στη διατροφή μας
Τα φυτά στη διατροφή μας
Eleni Chrisanthakopoulou
 

What's hot (19)

σχέδιο εργασίας για την 4η ιστοεξερεύνηση
σχέδιο εργασίας για την 4η ιστοεξερεύνησησχέδιο εργασίας για την 4η ιστοεξερεύνηση
σχέδιο εργασίας για την 4η ιστοεξερεύνηση
 
νεοελληνική γλώσσα γ τάξη, μκο
νεοελληνική γλώσσα  γ  τάξη, μκονεοελληνική γλώσσα  γ  τάξη, μκο
νεοελληνική γλώσσα γ τάξη, μκο
 
Παρεμβαση γεωγραφικες συντεταγμενες α ταξη
Παρεμβαση γεωγραφικες συντεταγμενες α ταξηΠαρεμβαση γεωγραφικες συντεταγμενες α ταξη
Παρεμβαση γεωγραφικες συντεταγμενες α ταξη
 
Διδακτικό Σενάριο: «Αναζήτηση Εικόνων στο Διαδίκτυο»
Διδακτικό Σενάριο: «Αναζήτηση Εικόνων στο Διαδίκτυο»Διδακτικό Σενάριο: «Αναζήτηση Εικόνων στο Διαδίκτυο»
Διδακτικό Σενάριο: «Αναζήτηση Εικόνων στο Διαδίκτυο»
 
Γιάννου Βασιλική, 2ο ΓΕΛ Ευόσμου, Έκφραση -Έκθεση Γ΄Λυκείου "Το διαδίκτυο στη...
Γιάννου Βασιλική, 2ο ΓΕΛ Ευόσμου, Έκφραση -Έκθεση Γ΄Λυκείου "Το διαδίκτυο στη...Γιάννου Βασιλική, 2ο ΓΕΛ Ευόσμου, Έκφραση -Έκθεση Γ΄Λυκείου "Το διαδίκτυο στη...
Γιάννου Βασιλική, 2ο ΓΕΛ Ευόσμου, Έκφραση -Έκθεση Γ΄Λυκείου "Το διαδίκτυο στη...
 
Perigrafi senariou
Perigrafi senariouPerigrafi senariou
Perigrafi senariou
 
Senario logotexnias
Senario logotexniasSenario logotexnias
Senario logotexnias
 
Πληροφορική στο Δημοτικό σχολείο
Πληροφορική στο Δημοτικό σχολείοΠληροφορική στο Δημοτικό σχολείο
Πληροφορική στο Δημοτικό σχολείο
 
ανακαλύπτοντας το λεξιλογικό μας πλούτο
ανακαλύπτοντας το λεξιλογικό μας πλούτοανακαλύπτοντας το λεξιλογικό μας πλούτο
ανακαλύπτοντας το λεξιλογικό μας πλούτο
 
Αίγυπτος-Α' Λυκείου
Αίγυπτος-Α' ΛυκείουΑίγυπτος-Α' Λυκείου
Αίγυπτος-Α' Λυκείου
 
Papadakis tεχνολογικά υποστηριζόμενη ξενόγλωσση διδασκαλία και σχεδιασμός μάθ...
Papadakis tεχνολογικά υποστηριζόμενη ξενόγλωσση διδασκαλία και σχεδιασμός μάθ...Papadakis tεχνολογικά υποστηριζόμενη ξενόγλωσση διδασκαλία και σχεδιασμός μάθ...
Papadakis tεχνολογικά υποστηριζόμενη ξενόγλωσση διδασκαλία και σχεδιασμός μάθ...
 
γιαννειου γεωργια αμ4367
γιαννειου γεωργια αμ4367γιαννειου γεωργια αμ4367
γιαννειου γεωργια αμ4367
 
Διδακτικό σενάριο στη Μελέτη Περιβάλλοντος
Διδακτικό σενάριο στη Μελέτη Περιβάλλοντος Διδακτικό σενάριο στη Μελέτη Περιβάλλοντος
Διδακτικό σενάριο στη Μελέτη Περιβάλλοντος
 
διδακτικο σεναριο ιστοριας α'λυκειου
διδακτικο σεναριο ιστοριας α'λυκειουδιδακτικο σεναριο ιστοριας α'λυκειου
διδακτικο σεναριο ιστοριας α'λυκειου
 
Διδακτικό σενάριο στη Μελέτη Περιβάλλοντος Α΄τάξη-Οι οικογένειες των ζώων
Διδακτικό σενάριο στη Μελέτη Περιβάλλοντος Α΄τάξη-Οι οικογένειες των ζώωνΔιδακτικό σενάριο στη Μελέτη Περιβάλλοντος Α΄τάξη-Οι οικογένειες των ζώων
Διδακτικό σενάριο στη Μελέτη Περιβάλλοντος Α΄τάξη-Οι οικογένειες των ζώων
 
Σενάριο τοπικής ιστορίας
Σενάριο τοπικής ιστορίαςΣενάριο τοπικής ιστορίας
Σενάριο τοπικής ιστορίας
 
ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ 10
ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ 10ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ 10
ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ 10
 
Τα φυτά στη διατροφή μας
Τα φυτά στη διατροφή μαςΤα φυτά στη διατροφή μας
Τα φυτά στη διατροφή μας
 
volos_conf_2009
volos_conf_2009volos_conf_2009
volos_conf_2009
 

Similar to Sxediasmos senariou

διαλέγω διαδίκτυο αλλά... επιλέγω!
διαλέγω διαδίκτυο αλλά... επιλέγω!διαλέγω διαδίκτυο αλλά... επιλέγω!
διαλέγω διαδίκτυο αλλά... επιλέγω!
zetabokola
 
ΝΕ Γλώσσα Γ΄ Γυμνασίου Σενάριο Αναπηρία_Ανδρικοπούλου Ειρήνη
ΝΕ Γλώσσα Γ΄ Γυμνασίου Σενάριο Αναπηρία_Ανδρικοπούλου ΕιρήνηΝΕ Γλώσσα Γ΄ Γυμνασίου Σενάριο Αναπηρία_Ανδρικοπούλου Ειρήνη
ΝΕ Γλώσσα Γ΄ Γυμνασίου Σενάριο Αναπηρία_Ανδρικοπούλου Ειρήνη
renatelis
 
αξιοποίηση τπε στο μάθημα των θρησκευτικών
αξιοποίηση τπε στο μάθημα των θρησκευτικώναξιοποίηση τπε στο μάθημα των θρησκευτικών
αξιοποίηση τπε στο μάθημα των θρησκευτικών
Μάχη Χούλη
 
αξιοποίηση τπε στο μάθημα των θρησκευτικών
αξιοποίηση τπε στο μάθημα των θρησκευτικώναξιοποίηση τπε στο μάθημα των θρησκευτικών
αξιοποίηση τπε στο μάθημα των θρησκευτικών
Μάχη Χούλη
 
Μελέτη Περίπτωσης μικτής μάθησης Ούρδα Βασιλική
Μελέτη Περίπτωσης μικτής μάθησης Ούρδα ΒασιλικήΜελέτη Περίπτωσης μικτής μάθησης Ούρδα Βασιλική
Μελέτη Περίπτωσης μικτής μάθησης Ούρδα Βασιλικήvassourd
 
σεναριο διδασκαλιασ θεωρητικο μεροσ
σεναριο διδασκαλιασ θεωρητικο μεροσσεναριο διδασκαλιασ θεωρητικο μεροσ
σεναριο διδασκαλιασ θεωρητικο μεροσTzaniEleni
 
Educ 556 dl_ergasia_3
Educ 556 dl_ergasia_3Educ 556 dl_ergasia_3
Educ 556 dl_ergasia_3
katiltsiou
 
σχεδιο εργασιασ για σεμιναριο αλλοδαπων
σχεδιο εργασιασ για σεμιναριο αλλοδαπωνσχεδιο εργασιασ για σεμιναριο αλλοδαπων
σχεδιο εργασιασ για σεμιναριο αλλοδαπωνΙωαννα Χαλκιά
 
9th Primary School of Ioannina - Erasmus+ 2022-2023 projects based on digital...
9th Primary School of Ioannina - Erasmus+ 2022-2023 projects based on digital...9th Primary School of Ioannina - Erasmus+ 2022-2023 projects based on digital...
9th Primary School of Ioannina - Erasmus+ 2022-2023 projects based on digital...
ssuser11e075
 
ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΖΟΡΜΠΑΣ Β΄ ΛΥΚΕΙΟΥ
ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΖΟΡΜΠΑΣ Β΄ ΛΥΚΕΙΟΥ ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΖΟΡΜΠΑΣ Β΄ ΛΥΚΕΙΟΥ
ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΖΟΡΜΠΑΣ Β΄ ΛΥΚΕΙΟΥ
ELENIBRINIA1
 
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣΜΟΥΖΟΥΡΑ ΕΛΕΝΗ ελενη
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣΜΟΥΖΟΥΡΑ ΕΛΕΝΗ ελενηΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣΜΟΥΖΟΥΡΑ ΕΛΕΝΗ ελενη
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣΜΟΥΖΟΥΡΑ ΕΛΕΝΗ ελενη
elenim
 
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ elenim
 
ΣΕΝΑΡΙΟ Μαθαινω το ρημα εχω Α-Β ΤΑΞΗ.pdf
ΣΕΝΑΡΙΟ Μαθαινω το ρημα εχω Α-Β ΤΑΞΗ.pdfΣΕΝΑΡΙΟ Μαθαινω το ρημα εχω Α-Β ΤΑΞΗ.pdf
ΣΕΝΑΡΙΟ Μαθαινω το ρημα εχω Α-Β ΤΑΞΗ.pdf
ΟΛΓΑ ΤΣΕΧΕΛΙΔΟΥ
 
9th Primary School of IOANNINA Erasmus+ 2023 projects.pptx
9th Primary School of IOANNINA Erasmus+ 2023 projects.pptx9th Primary School of IOANNINA Erasmus+ 2023 projects.pptx
9th Primary School of IOANNINA Erasmus+ 2023 projects.pptx
ssuser11e075
 
Εκπαιδευτικό σενάριο: Ηλεκτρική ενέργεια
Εκπαιδευτικό σενάριο: Ηλεκτρική ενέργειαΕκπαιδευτικό σενάριο: Ηλεκτρική ενέργεια
Εκπαιδευτικό σενάριο: Ηλεκτρική ενέργεια
katerinavas
 
energeia
energeiaenergeia
energeia
katerinavas
 

Similar to Sxediasmos senariou (20)

σενάριο 1ο
σενάριο 1οσενάριο 1ο
σενάριο 1ο
 
διαλέγω διαδίκτυο αλλά... επιλέγω!
διαλέγω διαδίκτυο αλλά... επιλέγω!διαλέγω διαδίκτυο αλλά... επιλέγω!
διαλέγω διαδίκτυο αλλά... επιλέγω!
 
ΝΕ Γλώσσα Γ΄ Γυμνασίου Σενάριο Αναπηρία_Ανδρικοπούλου Ειρήνη
ΝΕ Γλώσσα Γ΄ Γυμνασίου Σενάριο Αναπηρία_Ανδρικοπούλου ΕιρήνηΝΕ Γλώσσα Γ΄ Γυμνασίου Σενάριο Αναπηρία_Ανδρικοπούλου Ειρήνη
ΝΕ Γλώσσα Γ΄ Γυμνασίου Σενάριο Αναπηρία_Ανδρικοπούλου Ειρήνη
 
Syros 2009
Syros 2009Syros 2009
Syros 2009
 
αξιοποίηση τπε στο μάθημα των θρησκευτικών
αξιοποίηση τπε στο μάθημα των θρησκευτικώναξιοποίηση τπε στο μάθημα των θρησκευτικών
αξιοποίηση τπε στο μάθημα των θρησκευτικών
 
αξιοποίηση τπε στο μάθημα των θρησκευτικών
αξιοποίηση τπε στο μάθημα των θρησκευτικώναξιοποίηση τπε στο μάθημα των θρησκευτικών
αξιοποίηση τπε στο μάθημα των θρησκευτικών
 
Μελέτη Περίπτωσης μικτής μάθησης Ούρδα Βασιλική
Μελέτη Περίπτωσης μικτής μάθησης Ούρδα ΒασιλικήΜελέτη Περίπτωσης μικτής μάθησης Ούρδα Βασιλική
Μελέτη Περίπτωσης μικτής μάθησης Ούρδα Βασιλική
 
σεναριο διδασκαλιασ θεωρητικο μεροσ
σεναριο διδασκαλιασ θεωρητικο μεροσσεναριο διδασκαλιασ θεωρητικο μεροσ
σεναριο διδασκαλιασ θεωρητικο μεροσ
 
Educ 556 dl_ergasia_3
Educ 556 dl_ergasia_3Educ 556 dl_ergasia_3
Educ 556 dl_ergasia_3
 
σχεδιο εργασιασ για σεμιναριο αλλοδαπων
σχεδιο εργασιασ για σεμιναριο αλλοδαπωνσχεδιο εργασιασ για σεμιναριο αλλοδαπων
σχεδιο εργασιασ για σεμιναριο αλλοδαπων
 
Ο άνθρωπος και τα μέσα μεταφοράς
Ο  άνθρωπος και τα μέσα μεταφοράςΟ  άνθρωπος και τα μέσα μεταφοράς
Ο άνθρωπος και τα μέσα μεταφοράς
 
9th Primary School of Ioannina - Erasmus+ 2022-2023 projects based on digital...
9th Primary School of Ioannina - Erasmus+ 2022-2023 projects based on digital...9th Primary School of Ioannina - Erasmus+ 2022-2023 projects based on digital...
9th Primary School of Ioannina - Erasmus+ 2022-2023 projects based on digital...
 
ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΖΟΡΜΠΑΣ Β΄ ΛΥΚΕΙΟΥ
ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΖΟΡΜΠΑΣ Β΄ ΛΥΚΕΙΟΥ ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΖΟΡΜΠΑΣ Β΄ ΛΥΚΕΙΟΥ
ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΖΟΡΜΠΑΣ Β΄ ΛΥΚΕΙΟΥ
 
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣΜΟΥΖΟΥΡΑ ΕΛΕΝΗ ελενη
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣΜΟΥΖΟΥΡΑ ΕΛΕΝΗ ελενηΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣΜΟΥΖΟΥΡΑ ΕΛΕΝΗ ελενη
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣΜΟΥΖΟΥΡΑ ΕΛΕΝΗ ελενη
 
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ
 
ΣΕΝΑΡΙΟ Μαθαινω το ρημα εχω Α-Β ΤΑΞΗ.pdf
ΣΕΝΑΡΙΟ Μαθαινω το ρημα εχω Α-Β ΤΑΞΗ.pdfΣΕΝΑΡΙΟ Μαθαινω το ρημα εχω Α-Β ΤΑΞΗ.pdf
ΣΕΝΑΡΙΟ Μαθαινω το ρημα εχω Α-Β ΤΑΞΗ.pdf
 
9th Primary School of IOANNINA Erasmus+ 2023 projects.pptx
9th Primary School of IOANNINA Erasmus+ 2023 projects.pptx9th Primary School of IOANNINA Erasmus+ 2023 projects.pptx
9th Primary School of IOANNINA Erasmus+ 2023 projects.pptx
 
Σενάριο "Γνωρίζω τα ζώα"
Σενάριο  "Γνωρίζω τα ζώα"Σενάριο  "Γνωρίζω τα ζώα"
Σενάριο "Γνωρίζω τα ζώα"
 
Εκπαιδευτικό σενάριο: Ηλεκτρική ενέργεια
Εκπαιδευτικό σενάριο: Ηλεκτρική ενέργειαΕκπαιδευτικό σενάριο: Ηλεκτρική ενέργεια
Εκπαιδευτικό σενάριο: Ηλεκτρική ενέργεια
 
energeia
energeiaenergeia
energeia
 

More from daskalogiannis

ολυμπισμος
ολυμπισμοςολυμπισμος
ολυμπισμος
daskalogiannis
 
παρουσίαση πολυτεχνείου 2008 2009
παρουσίαση πολυτεχνείου 2008   2009παρουσίαση πολυτεχνείου 2008   2009
παρουσίαση πολυτεχνείου 2008 2009daskalogiannis
 
κεφ. 6 διαφορα
κεφ. 6 διαφορακεφ. 6 διαφορα
κεφ. 6 διαφοραdaskalogiannis
 
οι παραθαλάσσιοι οικισμοί της ελλάδας
οι παραθαλάσσιοι οικισμοί της ελλάδαςοι παραθαλάσσιοι οικισμοί της ελλάδας
οι παραθαλάσσιοι οικισμοί της ελλάδαςdaskalogiannis
 
η ζωή στα νησιά
η ζωή στα νησιάη ζωή στα νησιά
η ζωή στα νησιάdaskalogiannis
 
οι θάλασσες και τα νησιά της ελλάδας
οι θάλασσες  και τα νησιά της ελλάδαςοι θάλασσες  και τα νησιά της ελλάδας
οι θάλασσες και τα νησιά της ελλάδαςdaskalogiannis
 
οι ακτές της ελλάδας
οι ακτές της ελλάδαςοι ακτές της ελλάδας
οι ακτές της ελλάδαςdaskalogiannis
 
5. επιλυση προβληματων 1
5. επιλυση  προβληματων 15. επιλυση  προβληματων 1
5. επιλυση προβληματων 1daskalogiannis
 
6.μια νεα πρωτευουσα, η κωνσταντινουπολη
6.μια νεα πρωτευουσα, η κωνσταντινουπολη6.μια νεα πρωτευουσα, η κωνσταντινουπολη
6.μια νεα πρωτευουσα, η κωνσταντινουποληdaskalogiannis
 
5. μεγαλεσ αλλαγεσ στη διοικηση τησ αυτοκρατοριασ
5. μεγαλεσ αλλαγεσ στη διοικηση τησ αυτοκρατοριασ5. μεγαλεσ αλλαγεσ στη διοικηση τησ αυτοκρατοριασ
5. μεγαλεσ αλλαγεσ στη διοικηση τησ αυτοκρατοριασdaskalogiannis
 
4. προσανατολισμοσ
4. προσανατολισμοσ4. προσανατολισμοσ
4. προσανατολισμοσdaskalogiannis
 
α. οι ελληνεσ και οι ρωμαιοι
α. οι ελληνεσ και οι ρωμαιοια. οι ελληνεσ και οι ρωμαιοι
α. οι ελληνεσ και οι ρωμαιοιdaskalogiannis
 
4. η ταυτοτητα του χαρτη κλιμακα
4. η ταυτοτητα του χαρτη  κλιμακα4. η ταυτοτητα του χαρτη  κλιμακα
4. η ταυτοτητα του χαρτη κλιμακαdaskalogiannis
 
3. η ταυτοτητα του χαρτη τιτλοσ και υπομνημα
3. η ταυτοτητα του χαρτη τιτλοσ και υπομνημα3. η ταυτοτητα του χαρτη τιτλοσ και υπομνημα
3. η ταυτοτητα του χαρτη τιτλοσ και υπομνημαdaskalogiannis
 
1.1 ο αγώνας στο σχολείο
1.1 ο αγώνας στο σχολείο1.1 ο αγώνας στο σχολείο
1.1 ο αγώνας στο σχολείοdaskalogiannis
 
2. τα ειδη χαρτων
2. τα ειδη χαρτων2. τα ειδη χαρτων
2. τα ειδη χαρτωνdaskalogiannis
 
χανια κρητη ο τοπος μου
χανια κρητη ο τοπος μουχανια κρητη ο τοπος μου
χανια κρητη ο τοπος μουdaskalogiannis
 

More from daskalogiannis (20)

ολυμπισμος
ολυμπισμοςολυμπισμος
ολυμπισμος
 
παρουσίαση πολυτεχνείου 2008 2009
παρουσίαση πολυτεχνείου 2008   2009παρουσίαση πολυτεχνείου 2008   2009
παρουσίαση πολυτεχνείου 2008 2009
 
εισαγωγή
εισαγωγήεισαγωγή
εισαγωγή
 
εισαγωγή
εισαγωγήεισαγωγή
εισαγωγή
 
κεφ. 6 διαφορα
κεφ. 6 διαφορακεφ. 6 διαφορα
κεφ. 6 διαφορα
 
οι παραθαλάσσιοι οικισμοί της ελλάδας
οι παραθαλάσσιοι οικισμοί της ελλάδαςοι παραθαλάσσιοι οικισμοί της ελλάδας
οι παραθαλάσσιοι οικισμοί της ελλάδας
 
η ζωή στα νησιά
η ζωή στα νησιάη ζωή στα νησιά
η ζωή στα νησιά
 
οι θάλασσες και τα νησιά της ελλάδας
οι θάλασσες  και τα νησιά της ελλάδαςοι θάλασσες  και τα νησιά της ελλάδας
οι θάλασσες και τα νησιά της ελλάδας
 
οι ακτές της ελλάδας
οι ακτές της ελλάδαςοι ακτές της ελλάδας
οι ακτές της ελλάδας
 
5. επιλυση προβληματων 1
5. επιλυση  προβληματων 15. επιλυση  προβληματων 1
5. επιλυση προβληματων 1
 
6.μια νεα πρωτευουσα, η κωνσταντινουπολη
6.μια νεα πρωτευουσα, η κωνσταντινουπολη6.μια νεα πρωτευουσα, η κωνσταντινουπολη
6.μια νεα πρωτευουσα, η κωνσταντινουπολη
 
5. μεγαλεσ αλλαγεσ στη διοικηση τησ αυτοκρατοριασ
5. μεγαλεσ αλλαγεσ στη διοικηση τησ αυτοκρατοριασ5. μεγαλεσ αλλαγεσ στη διοικηση τησ αυτοκρατοριασ
5. μεγαλεσ αλλαγεσ στη διοικηση τησ αυτοκρατοριασ
 
4. προσανατολισμοσ
4. προσανατολισμοσ4. προσανατολισμοσ
4. προσανατολισμοσ
 
α. οι ελληνεσ και οι ρωμαιοι
α. οι ελληνεσ και οι ρωμαιοια. οι ελληνεσ και οι ρωμαιοι
α. οι ελληνεσ και οι ρωμαιοι
 
4. η ταυτοτητα του χαρτη κλιμακα
4. η ταυτοτητα του χαρτη  κλιμακα4. η ταυτοτητα του χαρτη  κλιμακα
4. η ταυτοτητα του χαρτη κλιμακα
 
3. η ταυτοτητα του χαρτη τιτλοσ και υπομνημα
3. η ταυτοτητα του χαρτη τιτλοσ και υπομνημα3. η ταυτοτητα του χαρτη τιτλοσ και υπομνημα
3. η ταυτοτητα του χαρτη τιτλοσ και υπομνημα
 
1.1 ο αγώνας στο σχολείο
1.1 ο αγώνας στο σχολείο1.1 ο αγώνας στο σχολείο
1.1 ο αγώνας στο σχολείο
 
2. τα ειδη χαρτων
2. τα ειδη χαρτων2. τα ειδη χαρτων
2. τα ειδη χαρτων
 
1.ο χαρτησ
1.ο χαρτησ1.ο χαρτησ
1.ο χαρτησ
 
χανια κρητη ο τοπος μου
χανια κρητη ο τοπος μουχανια κρητη ο τοπος μου
χανια κρητη ο τοπος μου
 

Sxediasmos senariou

  • 1. ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΣΕΝΑΡΙΟΥ ΜΕ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΤΩΝ ΤΠΕ (Στα πλαίσια του μαθήματος της ευέλικτης ζώνης, από την αρχή της σχολικής χρονιάς, οι μαθητές μου επέλεξαν ως θέμα εργασίας τη γνωριμία του τόπου τους. Έτσι οργανώθηκε ένας κεντρικός άξονας της εργασίας με κεντρικά του σημεία: Ιστορία, Αξιοθέατα, Χλωρίδα, Πανίδα και Παράδοση. Επίσης, αποφασίστηκε, η διάρκεια και το προϊόν της εργασίας. Θα ολοκληρωθεί την επόμενη σχολική χρονιά σε έντυπη και ηλεκτρονική μορφή ) Σχολείο: 11/θέσιο Δ. Σχ. Αγροκηπίου Δημιουργός: Δασκαλάκης Ιωάννης Ημερ/νία: 7/05/2010 – 21/05/2010 Τάξη : Γ’ Εμπλεκόμενη γνωστική περιοχή : Ιστορία-Μελέτη ( Ευέλικτη Ζώνη) Διδακτική ενότητα: Ο τόπος μου Σκοπός: Να γνωρίσουν στοιχεία που έχουν σχέση με την χλωρίδα, την πανίδα, την ιστορία και τις παραδόσεις καθώς και την γεωγραφία του τόπου στον οποίο ζουν. Διδακτικοί στόχοι: Α)Ως προς το αντικείμενο: • Να γνωρίσουν την ιστορία του τόπου τους, να την εκτιμήσουν και να την εντάξουν στη γενική ιστορία. • Να έρθουν σε επαφή με ιστορικά, γεωγραφικά στοιχεία του τόπου τους • Να εθιστούν στην παρατήρηση και την έρευνα συγκεκριμένων ιστορικών και γεωγραφικών χώρων. • Να ευαισθητοποιηθούν σε θέματα που αφορούν την χλωρίδα και την πανίδα του τόπου τους. • Να γνωρίσουν πολιτιστικά και ιστορικά στοιχεία . • Να εκδώσουν ένα μικρό φυλλάδιο με γεωγραφικά, ιστορικά και πολιτιστικά στοιχεία του τόπου τους. Β)Ως προς τη χρήση Η/Υ: • Να εξοικειωθούν οι μαθητές με τη χρήση του Η/Υ.
  • 2. Να εξασκηθούν στην έρευνα και αναζήτηση πληροφοριών στο διαδίκτυο, με τη χρήση των μηχανών αναζήτησης. • Να εξασκηθούν στη χρήση των εργαλείων του κειμενογράφου(word), Λογισμικού παρουσίασης(ppt) • Να γνωρίσουν και να εργαστούν σε διαφορετικά εκπαιδευτικά περιβάλλοντα, CMaps Tools, internet explorer, κ.ά. • Να κατασκευάσουν παρουσίαση ppt με στοιχεία από τον τόπο τους Γ) Ως προς τη μαθησιακή διαδικασία: • Να αναπτύξουν ομαδικό πνεύμα και δεξιότητες συνεργασίας. • Να ασκηθούν σε δεξιότητες αξιολόγησης πληροφοριών και ανάπτυξη κριτικής σκέψης . • Να κατανοήσουν την αξία της ομαδικής εργασίας, όπου με τον καταμερισμό ρόλων και αρμοδιοτήτων επιτυγχάνεται το καλύτερο αποτέλεσμα.κ.ά. Διδακτική προσέγγιση: Ομαδοσυνεργατική διδασκαλία Διάρκεια: 6 διδακτικές ώρες( 3 δίωρα από την ευέλικτη ζώνη ) Εκπαιδευτικό λογισμικό και άλλα υλικά: Επεξεργασία κειμένου(word), Λογισμικό παρουσίασης(ppt), CMaps Tools, internet explorer, google-earth, φύλλα εργασιών , Εγκυκλοπαίδειες, περιοδικά, εφημερίδες Συνθήκες οργάνωσης της τάξης: Η οργάνωση της τάξης είναι 3 ομάδες των 4 παιδιών και 1 ομάδα 3 παιδιών. Οι συγκεκριμένες δραστηριότητες θα εκτελούνται ανά 2 μαθητές στις ομάδες των τεσσάρων μαθητών. Δηλαδή σε αυτές τις τρεις ομάδες θα υπάρξουν υποομάδες των 2 μαθητών, ώστε να επιτευχθεί σε μεγαλύτερο βαθμό εμπλοκή των μαθητών στη χρήση των Η/Υ. Η διαθέσιμη υποδομή είναι ένας Η/Υ με σύνδεση στο διαδίκτυο και με οθόνη 42΄ , φορητός Η/Υ(laptop). Απαραίτητη προϋπόθεση είναι ο Η/Υ να έχει σύνδεση στο διαδίκτυο και να έχουν εγκατασταθεί τα ανάλογα προγράμματα. Επίσης, ο φορητός υπολογιστής θα χρησιμοποιηθεί σε δραστηριότητες που δεν χρειάζονται σύνδεση στο διαδίκτυο. Προετοιμασία εκπαιδευτικού: Πριν την εφαρμογή κάθε δραστηριότητας με χρήση των Ηλεκτρονικών Υπολογιστών μοιράζονται στους μαθητές φύλλα εργασίας με τις απαραίτητες οδηγίες και πληροφορίες, ώστε να ανταπεξέλθουν σε δυσκολίες κατά την εφαρμογή του. Οι μαθητές σε ομάδες εργάζονται στα φύλλα εργασίας που τους έχουν δοθεί και εγώ καθοδηγώ και βοηθάω αν κάποια ομάδα χρειαστεί κάτι.
  • 3. Διδακτικές δραστηριότητες: 1η Δραστηριότητα: Ημερομηνία: 7/05/10 (2 διδακτικές ώρες) Στόχος: Να γνωρίσουν χαρακτηριστικά του τόπου τους με τη χρήση του Η/Υ. Διδακτικό υλικό:,) Φύλλα εργασίας. Μηχανή αναζήτησης, διαδίκτυο, έντυπο υλικό (περιοδικά, εφημερίδες, εγκυκλοπαίδεια, κ.ά.) Διδασκαλία και χρήση του λογισμικού: Καθορίζονται ο σκοπός και οι συγκεκριμένοι στόχοι της δραστηριότητας, ώστε οι μαθητές μου να γνωρίσουν τι θα μπορούν να κάνουν στο τέλος της μαθησιακής διαδικασίας, όχι μόνο σε σχέση με το γνωστικό αντικείμενο, αλλά και σε σχέση με τη χρήση του Η/Υ. Στο πρώτο και δεύτερο κεφάλαιο της εργασίας που έχουν στα πλαίσια της ευέλικτης ζώνης, που είναι Τα ιστορικά πρόσωπα και τα αξιοθέατα του τόπου τους, οι μαθητές σε ομάδες χρησιμοποιούν τους ηλεκτρονικούς υπολογιστές για να αντλήσουν πληροφορίες και εικόνες. Τα αποθηκεύουν, ώστε στη συνέχεια να εργαστούν στο λογισμικό παρουσίασης (ppt). Οι μαθητές έχουν οργανωθεί σε τέσσερις ομάδες. Ιστορικά πρόσωπα – αξιοθέατα - ζώα - φυτά. Κατά την διάρκεια της πρώτης δραστηριότητας, επειδή ο Η/Υ και όχι το laptop έχει σύνδεση στο διαδίκτυο, στον υπολογιστή θα δουλέψουν μόνο οι ομάδες που έχουν αναλάβει τα ιστορικά πρόσωπα και τα αξιοθέατα. Οι υπόλοιπες ομάδες θα ασχοληθούν με την ολοκλήρωση της δικής τους εργασίας.(ενδεικτικά, μία απ’ αυτές: βλ.iposthriktiko iliko drastiriotitvnentipes ergasies_mathitonΚεφ. 3 Τα ζώα του τόπου μας.pdf )Έτσι, λοιπόν:
  • 4. Στο φύλλο εργασίας 1(βλ.fylla_ergasiasFyllo_ergasias_1 )υπάρχουν 2 δραστηριότητες για την ομάδα «ιστορικά πρόσωπα» και 2 δραστηριότητες για την ομάδα «αξιοθέατα», οι οποίες εκτελούνται στον Η/Υ με την ακόλουθη σειρά:  Δραστηριότητα 1η - Ιστορικά πρόσωπα:fylla_ergasiasFyllo_ergasias_1δραστηριότητα 1η.pdf  Δραστηριότητα 3η – Αξιοθέατα:fylla_ergasiasFyllo_ergasias_1δραστηριότητα 3η.pdf Δραστηριότητα 2η –ιστορικά πρόσωπα :fylla_ergasiasFyllo_ergasias_1δραστηριότητα 2η.pdf Δραστηριότητα 4η – αξιοθέατα :fylla_ergasiasFyllo_ergasias_1δραστηριότητα 4η.pdf
  • 5. 2η Δραστηριότητα:..... Ημερομηνία:14/05/10 (2 διδακτικές ώρες) Στόχος: Να γνωρίσουν χαρακτηριστικά του τόπου τους με τη χρήση του Η/Υ. Διδακτικό υλικό:,) Φύλλα εργασίας, Λογισμικό παρουσίασης (ppt) Μηχανή αναζήτησης, διαδίκτυο, έντυπο υλικό (περιοδικά, εφημερίδες, εγκυκλοπαίδεια, κ.ά.) Διδασκαλία και χρήση του λογισμικού: Καθορίζονται ο σκοπός και οι συγκεκριμένοι στόχοι της δραστηριότητας, ώστε οι μαθητές μου να γνωρίσουν τι θα μπορούν να κάνουν στο τέλος της μαθησιακής διαδικασίας, όχι μόνο σε σχέση με το γνωστικό αντικείμενο, αλλά και σε σχέση με τη χρήση του Η/Υ. Στο τρίτο και τέταρτο κεφάλαιο της εργασίας που έχουν στα πλαίσια της ευέλικτης ζώνης, που είναι φυτά και τα ζώα του τόπου τους, οι μαθητές σε ομάδες χρησιμοποιούν τους ηλεκτρονικούς υπολογιστές για να αντλήσουν πληροφορίες και εικόνες. Τα αποθηκεύουν, ώστε στη συνέχεια να εργαστούν στο λογισμικό παρουσίασης (ppt). Οι μαθητές έχουν οργανωθεί σε τέσσερις ομάδες. Ιστορικά πρόσωπα – αξιοθέατα - ζώα - φυτά. Κατά την διάρκεια της δεύτερης δραστηριότητας, θα χρησιμοποιηθεί ο Η/Υ και το laptop. Στον υπολογιστή θα δουλέψουν οι ομάδες που έχουν αναλάβει τα φυτά και τα ζώα του τόπου μας. Οι υπόλοιπες ομάδες θα ασχοληθούν στο laptop , όπου με φύλλα εργασίας και τη βοήθειά μου θα δουλέψουν με το λογισμικό παρουσίασης. Οι ομάδες, όταν δεν δουλεύουν στους υπολογιστές, εργάζονται με έντυπο υλικό που σχετίζεται με το θέμα μας( Ο τόπος μου), όπως συμπλήρωση χαρτών, συγγραφή πληροφοριακού κειμένου, κ.ά. Έτσι, λοιπόν:
  • 6. Στο φύλλο εργασίας 2(βλ.fylla_ergasiasfyllo_ergasias_2 υπάρχουν δύο δραστηριότητες για την ομάδα «φυτά» και δύο δραστηριότητες για την ομάδα «ζώα», όπου οι μαθητές χρησιμοποιούν τον Η/Υ. Επίσης δύο δραστηριότητες και για τις υπόλοιπες ομάδες, οι οποίες εκτελούνται στον laptop:  Δραστηριότητα 1η ομάδα «ζώα»:fylla_ergasiasfyllo_ergasias_2δραστηριότητα 1η.pdf  Δραστηριότητα 3η ομάδα «φυτά»:fylla_ergasiasfyllo_ergasias_2δραστηριότητα 2η.pdf  Δραστηριότητα 2η ομάδα «ζώα» :fylla_ergasiasfyllo_ergasias_2δραστηριότητα 3η.pdf  Δραστηριότητα 4η ομάδα «φυτά» :fylla_ergasiasfyllo_ergasias_2 δραστηριότητα 4η.pdf  Δραστηριότητα 5η ομάδα «ιστορικά πρόσωπα»:fylla_ergasiasfyllo_ergasias_2δραστηριότητα 5η.pdf  Δραστηριότητα 6η ομάδα «αξιοθέατα»:fylla_ergasiasfyllo_ergasias_2δραστηριότητα 6η.pdf
  • 7. 3η Δραστηριότητα: Ημερομηνία: 21/05/10 (2 διδακτικές ώρες) Στόχος: Να γνωρίσουν διάφορα μέρη του τόπου τους με τη χρήση του Η/Υ και να γνωρίσουν δυνατότητες του λογισμικού google earth. Διδακτικό υλικό:,) Φύλλα εργασίας, λογισμικό google earth διαδίκτυο, λογισμικό παρουσίασης ppt, έντυπο υλικό (περιοδικά, εφημερίδες, εγκυκλοπαίδεια, κ.ά.) Διδασκαλία και χρήση του λογισμικού: Καθορίζονται ο σκοπός και οι συγκεκριμένοι στόχοι της δραστηριότητας, ώστε οι μαθητές μου να γνωρίσουν τι θα μπορούν να κάνουν στο τέλος της μαθησιακής διαδικασίας κυρίως σε σχέση με τη χρήση του Η/Υ. Οι μαθητές σε ομάδες εργάζονται ,με την καθοδήγησή μου στο λογισμικό Google earth, αναζητώντας γνωστές τοποθεσίες του τόπου τους. Τις επισημαίνουν, μορφοποιούν και καταγράφουν κάποιο ιδιαίτερο χαρακτηριστικό γι’ αυτές. Στη συνέχεια αποθηκεύουν αυτά τα στοιχεία. Οι ομάδες εναλλάσσονται διαδοχικά και εκτελούν την 1η δραστηριότητα του φύλλου εργασίας 3 (βλ.fylla_ergasiasfyllo_ergasias_3δραστηριότητα 1η.pdf Αφού τελειώσουν από μια τοποθεσία κάθε ομάδα, συνεχίζουν κατά τον ίδιο τρόπο μέχρι να ολοκληρωθεί ολόκληρο το δίωρο της Ευέλικτης ζώνης. Έτσι οι μαθητές βρίσκουν αρκετές από τις τοποθεσίες που έχουν καταγραφεί και μελετηθεί στα πλαίσια της εργασίας «Ο τόπος μου» του μαθήματος της Ευέλικτης Ζώνης. Κατά τη διάρκεια της 3ης δραστηριότητας θα χρησιμοποιηθεί ο Υπολογιστής με σύνδεση στο διαδίκτυο και το laptop. Οι ομάδες, όταν δε θα εργάζονται στον Η/Υ θα συνεχίζουν στα πλαίσια του μαθήματος, χρησιμοποιώντας άλλες πηγές στην ολοκλήρωση άλλων δραστηριοτήτων (συμπλήρωση χαρτών – πολιτικών, γεωφυσικών, παραγωγικών, τουριστικών, κ.ά.- κείμενα, κ.ά. που σχετίζονται με άλλο κεφάλαιο της εργασίας « Ο τόπος μου». Επίσης θα ολοκληρωθούν με τις δραστηριότητες 2(βλ.fylla_ergasiasfyllo_ergasias_3δραστηριότητα ) 2η.pdf και 3(βλ. fylla_ergasiasfyllo_ergasias_3δραστηριότητα 3η.pdf) του Φύλου εργασίας 3(βλ. fylla_ergasiasfyllo_ergasias_3) η δημιουργία του ppt από τις ομάδες που έχουν αναλάβει τα ζώα και τα φυτά του τόπου μας.
  • 8. Συνοδευτικά φύλλα εργασίας: Ναι( παρατίθενται στο τέλος του εκπαιδευτικού σεναρίου Παράρτημα 1) Αξιολόγηση του σεναρίου και ανατροφοδότηση Οι μαθητές ανταποκρίθηκαν με επιτυχία στην εκτέλεση των δραστηριοτήτων και σε γενικές γραμμές πέτυχαν την υλοποίηση των στόχων που είχαν τεθεί κατά τον σχεδιασμό τους. Και στις τρείς δραστηριότητες το ενδιαφέρον των παιδιών ήταν εντυπωσιακό και συνεχές. Η δραστηριότητα που φάνηκε να αρέσει περισσότερο ήταν η κατασκευή του ppt για την κάθε ομάδα, όπου όλοι οι μαθητές εντυπωσιάστηκαν με την παρουσίαση που δημιούργησαν, τα εφέ κίνησης και εναλλαγής διαφανειών που δοκίμασαν και κυρίως από το αποτέλεσμα της δουλειάς τους.(Βλ.τις παρουσιάσεις στο φάκελοppt του σεναρίου). Επίσης, η προσοχή και το ενδιαφέρον στην δραστηριότητα όπου έκαναν αναζήτηση κάποιων τοποθεσιών του τόπου τους με το Google Earth ήταν στο μεγαλύτερο επιθυμητό βαθμό. (βλ. fylla_ergasiasfyllo_ergasias_3δραστηριότητα 1η.pdf)δραστηριότητα Η χρονική διάρκεια κάθε δραστηριότητας, η οποία ήταν δύο συνεχόμενες διδακτικές ώρες επέδρασε σημαντικά στην επιτυχία τους. Κάποια προβλήματα υπήρξαν στην ταχύτητα εκτέλεσης των δραστηριοτήτων από τις ομάδες, κυρίως επειδή δύο απ’ αυτές είχαν μεγαλύτερη εξοικείωση με τη χρήση του Η/Υ. Η βοήθεια και η καθοδήγησή μου ήταν ανάλογη με το βαθμό εξοικείωσης στη χρήση του Η/Υ κάθε ομάδας, δηλαδή περισσότερη στις ομάδες με μικρή εξοικείωση και ελάχιστη στις ομάδες με μεγαλύτερη εξοικείωση. Επέκταση Ενδεικτικά, μετά το τέλος των δραστηριοτήτων οι μαθητές μπορούν:  Να εμπλουτίσουν με περισσότερες διαφάνειες τις παρουσιάσεις τους και να φτιάξουν ένα εξώφυλλο για κάθε μια.  Να βρουν περισσότερα σημεία για τον τόπο τους μέσω Google Earth και να τα σχολιάσουν , να τα μορφοποιήσουν κ.ά.  Να εργαστούν και να κατασκευάσουν ένα ηλεκτρονικό έντυπο( π.χ. τουριστικό οδηγό) που να διαφημίζει τον τόπο τους και να το ανεβάσουν στο διαδίκτυο, κ.ά.  Να συμπληρώσουν παραγωγικούς, ιστορικούς, γεωγραφικούς και πολιτικούς χάρτες του τόπου τους ( Ν. Χανίων)
  • 9. Βιβλιογραφία Ιστορία της Κρήτης, (1990) Θ.Δετοράκης, Ηράκλειο Ιστορία του Ελληνικού Έθνους, (1971) Εκδοτική Αθηνών, Αθήνα http://www.plataniasguide.gr/content/view/28/110/lang,el Ιστοσελίδα που έχει σχέση με την τουριστική προβολή των Χανίων, ( ημερομηνία τελευταίας επίσκεψης. 19 Ιουνίου 2010) http://www.hri.org/infoxenios/greek/crete/people.html ,Κρήτη - Ο Τόπος & Οι Ανθρωποι, (ημερομηνία τελευταίας επίσκεψης. 19 Ιουνίου 2010) http://www.chania.eu/tourism/ Ιστοσελίδα που αναφέρεται στο Ν. Χανίων, (ημερομηνία τελευταίας επίσκεψης. 19 Ιουνίου 2010) (Χλωρίδα και Πανίδα) http://www.chania-guide.gr/st/gen/historygr.jsp Τουριστικός οδηγός Ν. Χανίων, (ημερομηνία τελευταίας επίσκεψης. 19 Ιουνίου 2010) ( Chania Guide-Ιστορία των Χανίων) http://www.xania.gr/ Ιστοσελίδα για τα Χανιά , (ημερομηνία τελευταίας επίσκεψης. 19 Ιουνίου 2010) xania.gr Καλώς ήλθατε στον τόπο μας - Χανιά - Κρήτη http://2dim-kalam.thess.sch.gr/13/t13.htm Δύο λόγια για την ιστορία της Κρήτης, (ημερομηνία τελευταίας επίσκεψης. 19 Ιουνίου 2010) ( ΔΥΟ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ) http://www.xania.net/ Αξιοθέατα, Φωτογραφίες, παρλίες, κ.ά. για τα Χανιά, (ημερομηνία τελευταίας επίσκεψης. 19 Ιουνίου 2010) ( Χανια Κρητης, Chania Crete) http://earth.google.com/ Πρόγραμμα περιήγησης της Γης, (ημερομηνία τελευταίας επίσκεψης. 19 Ιουνίου 2010) ( Google Earth) Λοιπά: Εφημερίδες, «χανιώτικα νέα» Αποκόμματα Περιοδικών Γραπτά κείμενα των παιδιών (υλικό που μάζεψαν τα παιδιά)
  • 10. Παράρτημα 1 Περιλαμβάνει τα φύλλα εργασίας των δραστηριοτήτων (Βλέπε fylla_ergasias) Παράρτημα 2 Περιλαμβάνει, ενδεικτικά ,αποτελέσματα της εργασίας των μαθητών μου (Βλέπε ppt, iposthriktiko iliko drastiriotitvnentipes ergasies_mathiton και iposthriktiko iliko drastiriotitvnapotlesmata Google Earth.pdf