SlideShare a Scribd company logo
1 of 12
ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΣΕΝΑΡΙΟΥ ΜΕ ΤΗ ΧΡΗΣΗ
ΤΩΝ ΤΠΕ
(Το εκπαιδευτικό σενάριο θα ολοκληρωθεί μεταξύ των παρακάτω ημερομηνιών. Ο
σχεδιασμός αφορά τέσσερις διδακτικές ώρες με ισάριθμες δραστηριότητες διδασκαλίας
με τη χρήση των ΤΠΕ, με πρόβλεψη να επεκταθεί και στην επόμενη ενότητα «εποχή του
χαλκού»)
Η περιγραφή των δραστηριοτήτων περιέχεται στους
φακέλους..drastiriotita_1.rar και..drastiriotita_2.rar και
..drastiriotita_3.rar και ..drastiriotita_4.rar

Σχολείο: 11/θέσιο Δ. Σχ. Αγροκηπίου

Δημιουργός: Δασκαλάκης Ιωάννης

Ημερ/νία: 14/04/2010-28/04/2010

Τάξη : Γ’

Εμπλεκόμενη γνωστική περιοχή : Ιστορία

Διδακτική ενότητα: Η εποχή του Λίθου

Σκοπός: Να διδαχτούν στοιχεία από την Προϊστορία και την Πρωτοϊστορία.


Διδακτικοί στόχοι:
Α)Ως προς το γνωστικό αντικείμενο:
   • Να γνωρίσουν την εξελικτική πορεία του Ανθρώπου κατά την
      παλαιολιθική και νεολιθική εποχή.
   • Να ερμηνεύσουν την ύπαρξη εργαλείων και οστών στα σπήλαια.
   • Να αξιοποιήσουν το εικονογραφικό υλικό, για να εξαγάγουν
      συμπεράσματα για τη χρησιμότητα των πρώτων εργαλείων, αλλά και
      γενικότερα για τον τρόπο ζωής του πρώτου ανθρώπου.
   • Να κατακτήσουν ιστορικές έννοιες και όρους, όπως: Ιστορία.
      Προϊστορία, Εποχή του λίθου, τροφοσυλλέκτης, κυνηγός, εργαλεία,
      όπλα, βραχογραφίες, οικισμός, τέχνη, ειδώλιο, θεότητα, πολιτισμός,
      αρχαιολόγος, ανασκαφή, νεολιθική εποχή, πλίθες, κ. ά.
   • Να εθιστούν στην άντληση ιστορικών πληροφοριών από την
      παρατήρηση των αρχαιολογικών ευρημάτων.
   • Να συσχετίσουν τον τρόπο ζωής του προϊστορικού ανθρώπου με το
      σημερινό.
   • Να εντοπίσουν στο χάρτη τους οικισμούς του σέσκλου και του
      Διμηνίου.
   • Να αξιοποιήσουν τις εικόνες για να περιγράψουν έναν οικισμό και να
      αναφέρουν τα υλικά κατασκευής του.
   • Να ζωγραφίσουν στοιχεία από τη ζωή του ανθρώπου στην εποχή του
      λίθου.
Β) Ως προς τη χρήση και αξιοποίηση Η/Υ
   • Να εξοικειωθούν οι μαθητές με τη χρήση του Η/Υ.
   • Να εξασκηθούν στην έρευνα και αναζήτηση πληροφοριών στο
      διαδίκτυο, με τη χρήση των μηχανών αναζήτησης.
   • Να εξασκηθούν στη χρήση των εργαλείων του κειμενογράφου(word),
      Λογισμικού παρουσίασης(ppt)
   • Να γνωρίσουν και να εργαστούν σε διαφορετικά εκπαιδευτικά
      περιβάλλοντα, όπως Revelation natural Art, CMaps Tools, internet
      explorer,

Γ) Ως προς τη μαθησιακή διαδικασία:
   • Να αναπτύξουν ομαδικό πνεύμα και δεξιότητες συνεργασίας.
   • Να ασκηθούν σε δεξιότητες αξιολόγησης πληροφοριών και ανάπτυξη
      κριτικής σκέψης .

   Διδακτική προσέγγιση: Ομαδοσυνεργατική διδασκαλία

   Διάρκεια: 4 διδακτικές ώρες

Εκπαιδευτικό λογισμικό και άλλα υλικά:
 Επεξεργασία κειμένου(word), υπολογιστικά φύλλα (Excel),( Λογισμικό
παρουσίασης(ppt), Revelation natural Art, CMaps Tools, internet explorer,
πίνακας, φύλλα εργασιών , Τετράδιο εργασιών Γ΄τάξης, Βιβλίο μαθητή .

Συνθήκες οργάνωσης της τάξης:
Η οργάνωση της τάξης είναι 3 ομάδες των 4 παιδιών και 1 ομάδα 3 παιδιών.(
Η αίθουσα είναι αρκετά μικρή για αυτό οι δραστηριότητες θα
πραγματοποιηθούν με τις παραπάνω ομάδες.). Η διαθέσιμη υποδομή είναι
ένας Η/Υ με σύνδεση στο διαδίκτυο και με οθόνη 42΄ , φορητός Η/Υ(laptop).
Απαραίτητη προϋπόθεση είναι ο Η/Υ να έχει σύνδεση στο διαδίκτυο και να
έχουν εγκατασταθεί τα ανάλογα προγράμματα. Επίσης, ο φορητός
υπολογιστής θα χρησιμοποιηθεί βοηθητικά κατά τη μαθησιακή διαδικασία.

Προϋπάρχουσες γνώσεις και ιδέες των μαθητών
Οι μαθητές γνωρίζουν ελάχιστα στοιχεία για τη νέα αυτή διδακτική ενότητα της
«πρωτοϊστορίας», αφού στην ουσία τώρα γίνεται εισαγωγή τους στον ιστορικό
χρόνο( Στις προηγούμενες ενότητες οι μαθητές ασχολήθηκαν με την ενότητα
της μυθολογίας). Η αντίληψη της έννοιας του χρόνου στα παιδιά της ηλικίας
αυτής δεν έχει ολοκληρωθεί, για αυτό κρίνεται απαραίτητη μία εισαγωγή, ώστε
οι μαθητές να κατανοήσουν τη θέση της περιόδου που θα εξετάσουν μέσα
στον ιστορικό χρόνο. Σ’ αυτό θα βοηθήσει εκτός από τη συζήτηση και ένα
απλό σχεδιάγραμμα όπως το ppt «εποχή του λίθου».
  Σε σχέση με τους υπολογιστές οι γνώσεις του μεγαλύτερου αριθμού των
μαθητών είναι περιορισμένες, εκτός από 1-2 μαθητές οι οποίοι
παρακολουθούν εκτός του σχολείου μαθήματα Η/Υ, και αφορούν κάποιες
γνώσεις στο λογισμικό επεξεργασίας κειμένου και αναζήτησης πληροφοριών
μέσω του internet explorer. Αυτές οι γνώσεις είναι αρκετές για την διδασκαλία
της ενότητας « εποχή του λίθου», αφού η διδακτική της προσέγγιση θα
στηριχθεί στην ομαδοσυνεργατική διδασκαλία και στη διερευνητική μάθηση.


Προετοιμασία εκπαιδευτικού:


Πριν την εφαρμογή του εκπαιδευτικού σεναρίου μοιράζονται στους μαθητές
φύλλα εργασίας με τις απαραίτητες οδηγίες και πληροφορίες, ώστε να
ανταπεξέλθουν σε δυσκολίες κατά την εφαρμογή του. Οι μαθητές σε ομάδες
εργάζονται στα φύλλα εργασίας που τους έχουν δοθεί και εγώ καθοδηγώ και
βοηθάω αν κάποια ομάδα χρειαστεί κάτι. Φυσικά, πριν τους έχω παρουσιάσει
τα περιβάλλοντα των λογισμικών που θα χρησιμοποιήσουν και έχουν
κατακτήσει βασικές συνεργατικές δεξιότητες. Οι μαθητές είναι
εξοικειωμένοι με την εργασία σε ομάδες, στοιχείο που είναι απαραίτητο για
την επιτυχία των δραστηριοτήτων του συγκεκριμένου εκπαιδευτικού σεναρίου
Διδακτικές δραστηριότητες:

1η Δραστηριότητα:
Ημερομηνία:14/04/10

Στόχος: Να γνωρίσουν βασικά στοιχεία της Εποχής του Λίθου με τη χρήση
του Η/Υ.
Διδακτικό υλικό: Λογισμικό Cmaps Tools, λογισμικό επεξεργασίας κειμένου
(MS word), λογισμικό υπολογιστικών φύλλων(Excel),λογισμικό παρουσίασης
(pawerpoint), , φύλλα εργασίας, Βιβλίο μαθητή Ιστορίας Γ΄ τάξης
Διδασκαλία και χρήση του λογισμικού: Την 1η διδακτική ώρα
πραγματοποιείται η εισαγωγή στο κεφάλαιο «Η εποχή του λίθου» και
γνωριμία του λογισμικού Cmaps Tools. Καθορίζονται ο σκοπός και οι
συγκεκριμένοι στόχοι της ενότητας, ώστε οι μαθητές μου να γνωρίσουν τι θα
πρέπει να καταφέρουν στο τέλος της μαθησιακής διαδικασίας, όχι μόνο σε
σχέση με το γνωστικό αντικείμενο, αλλά και σε σχέση με τη χρήση του Η/Υ.
Οι μαθητές σε προηγούμενες δραστηριότητες, πάντα ανά ομάδες, έχουν
ασχοληθεί με το λογισμικό επεξεργασίας κειμένου (MS word) και τη μηχανή
αναζήτησης(internet explorer):
   • Παρουσιάζεται ο εννοιολογικός χάρτης «προϊστορία» και παράλληλα
      δίνονται πληροφορίες για τη χρήση του λογισμικού Cmaps Tools
   • Επιδεικνύεται μέσω του εννοιολογικού χάρτη και με τη χρήση
      υπολογιστικού φύλλου η σχηματική αναπαράσταση της Προϊστορίας.
   • Ακολουθεί σιωπηρή ανάγνωση από τους μαθητές του κειμένου σ.97
      του Β. Μαθητή (Ιστορία Γ΄τάξη).
   • Παρουσιάζεται με το λογισμικό παρουσίασης (pawerpoint) «η εποχή
      του λίθου» μέσω του εννοιολογικού χάρτη.
   • Δίνονται στις ομάδες Α, Β, Γ το φύλλο εργασίας 1 διάρκειας 4΄ -5΄ ) .
      Η ομάδα Δ΄ εργάζεται στον Η/Υ (συνεργατικά όπως και οι υπόλοιπες)
      το ίδιο φύλλο εργασίας.
   • Τέλος, όλες οι ομάδες ανακοινώνουν το αποτέλεσμα της εργασίας
      τους και όλοι μαζί ολοκληρώνουν στο φύλλο word «εποχή του λίθου»,
      που βρίσκεται στο εννοιολογικό χάρτη. Το λογισμικό Revelation
      Natural Art που θα χρησιμοποιηθεί στις επόμενες δραστηριότητες
      παρουσιάζεται στο μάθημα της Αισθητικής Αγωγής, όπου όλοι οι
      μαθητές συνθέτουν μια εικόνα και την επεξεργάζονται.
2η Δραστηριότητα:.....
Ημερομηνία: 19/04/10
Στόχος: να πραγματοποιηθεί διδακτική προσέγγιση της ενότητας «
Παλαιολιθική εποχή» με τη χρήση ΤΠΕ με ταυτόχρονη κατάκτηση των
επιμέρους διδακτικών και παιδαγωγικών της στόχων.
Διδακτικό υλικό: Λογισμικό Cmaps Tools, λογισμικό επεξεργασίας κειμένου
(MS word), λογισμικό Π.Ι. εικαστικά α΄-στ , λογισμικό παρουσίασης
(pawerpoint), εκπαιδευτικές πύλες, φύλλα εργασίας, Βιβλίο μαθητή Ιστορίας
Γ΄τάξης
Διδασκαλία και χρήση του λογισμικού: Η διδασκαλία της ενότητας θα
αρχίσει με μια ανάγνωση του μαθήματος (λόγω της ιδιαιτερότητας και της
διαφορετικότητας των μαθητών της Γ΄ τάξης στο επίπεδο αναγνωστικής
δεξιότητας) από εμένα. Οι μαθητές παράλληλα σημειώνουν άγνωστες λέξεις.

   •   Ακολουθεί τα video «σπήλαιο των Πετραλώνων» (YouTube -
       ΘAPPAΛEOI-ΕΙΡΗΝΙΚΟΙ Αρχάνθρωποι Σπ. Πετραλώνων Χαλκιδική)
        και «σπήλαιο των Πετραλώνων 2» (YouTube - AGE OF FIRE Teaser 2)
        που βρίσκονται στο εννοιολογικό χάρτη (Cmaps Tools)
   •   Στη συνέχεια ή παρουσίαση του ppt «Παλαιολιθική εποχή» μέσω του
       λογισμικού Cmaps Tools. Ανάθεση του φύλλου εργασίας 2 στις
       ομάδες:
           Δραστηριότητα 1 , ομάδα Γ
           Δραστηριότητα 2 , ομάδα Β
           Δραστηριότητα 3 ,ομάδα Δ
           Δραστηριότητα 4 , ομάδα Α
           Δραστηριότητα 5 όλες οι ομάδες


   •   Στο τέλος της διδασκαλίας υπάρχει πρόβλεψη όλοι μαζί, ανάλογα με
       το χρόνο, να συμπληρώσουμε κάποιες πληροφορίες στον
       εννοιολογικό χάρτη για την παλαιολιθική εποχή.
3η δραστηριότητα:.....
Ημερομηνία: 21/04/10
Στόχος: να πραγματοποιηθεί διδακτική προσέγγιση της ενότητας «
Νεολιθική εποχή» με τη χρήση ΤΠΕ με ταυτόχρονη κατάκτηση των επιμέρους
διδακτικών και παιδαγωγικών της στόχων.
Διδακτικό υλικό: Λογισμικό Cmaps Tools, λογισμικό επεξεργασίας κειμένου
(MS word), λογισμικό Π.Ι. εικαστικά α΄-στ , λογισμικό παρουσίασης
(pawerpoint), εκπαιδευτικές πύλες, φύλλα εργασίας, Βιβλίο μαθητή Ιστορίας
Γ΄τάξης , Τ. Εργασιών Ιστορίας Γ΄ τάξη.
Διδασκαλία και χρήση του λογισμικού: Η διδασκαλία της ενότητας θα
αρχίσει με σιωπηρή ανάγνωση του μαθήματος από τους μαθητές . Οι
μαθητές παράλληλα σημειώνουν άγνωστες λέξεις.
    • Ακολουθεί η παρουσίαση του ppt «Νεολιθική εποχή» μέσω του
       λογισμικού Cmaps Tools)
    • Ανάθεση του φύλλου εργασίας 3 στις ομάδες:
            Δραστηριότητα 1 , ομάδα Α
            Δραστηριότητα 2 , ομάδα Β
            Δραστηριότητα 3 ,ομάδα Γ
            Δραστηριότητα 4 , ομάδα Δ
            Δραστηριότητα 5 όλες οι ομάδες :Συνεργάζονται και επιλύουν
              τις εργασίες 1και 2 του Τ. Εργασιών σελ.41. Ακόμα όλοι οι
              μαθητές ,ατομικά, ζωγραφίζουν ελεύθερα και διακοσμούν ένα
              αγγείο (παρατηρούν τις εικόνες αγγείων στη σελ.102 του βιβλίου
              του μαθητή)
    • Παρουσίαση ppt μέσω του εννοιολογικού χάρτη»νεολιθική εποχή» της
       παρουσίασης με τίτλο «αγγεία»
    • Στο τέλος της διδασκαλίας υπάρχει πρόβλεψη όλοι μαζί, ανάλογα με το
       χρόνο, να παρακολουθήσουμε ένα video για τα ειδώλια (βλ.YouTube -
       Νεολιθικά ειδώλια εν Ελλάδι)
              που βρίσκεται κι αυτό στο φάκελο «Προϊστορία1» του
              λογισμικού Cmaps Tools.
     • Η αξιολόγηση στηρίζεται κυρίως στην παρατήρηση από εμένα της
        συμμετοχής και του ενδιαφέροντος που δείχνουν οι μαθητές , αλλά και
        στην επιτυχή και αποτελεσματική επίλυση των δραστηριοτήτων που
        τους έχουν ανατεθεί.
4η Δραστηριότητα:....
Ημερομηνία: 26/04/10
Στόχος: να πραγματοποιηθεί διδακτική προσέγγιση της ενότητας «
Νεολιθική εποχή» με τη χρήση ΤΠΕ με ταυτόχρονη κατάκτηση των επιμέρους
διδακτικών και παιδαγωγικών της στόχων.
Διδακτικό υλικό: Λογισμικό Cmaps Tools, λογισμικό επεξεργασίας κειμένου
(MS word), google-earth, λογισμικό παρουσίασης (pawerpoint), εκπαιδευτικές
πύλες, φύλλα εργασίας, Βιβλίο μαθητή Ιστορίας Γ΄τάξης , Τ. Εργασιών
Ιστορίας Γ΄ τάξη.
Διδασκαλία και χρήση του λογισμικού: Η διδασκαλία της ενότητας θα
αρχίσει ανάγνωση του μαθήματος από εμένα . Οι μαθητές παράλληλα
σημειώνουν άγνωστες λέξεις.
   • Ακολουθεί η παρουσίαση μέσω του google-earth της τοποθεσίας των
       Νεολιθικών οικισμών (Σέσκλου, Διμηνίου, Χοιροκοιτίας και Δισπηλιού..
   • Στη συνέχεια παρουσιάζεται ολιγόλεπτο video (βλ. YouTube - ΔΙΜΗΝΙ-
       ΣΕΣΚΛΟ 2) με περιεχόμενο ανάλογο
   • Ανάθεση του φύλλου εργασίας 4 στις ομάδες:
           Δραστηριότητα 1 , ομάδα Α
           Δραστηριότητα 2 , ομάδα Β
           Δραστηριότητα 3 όλες οι ομάδες(Συνεργάζονται και απαντούν
              στις ερωτήσεις 1και 2 του Β. μαθητή σελ.106).
   • Η δραστηριότητα 3 του Τ. Εργασιών προτείνεται ως εργασία για το
       σπίτι (σελ.42)

   •   Η αξιολόγηση στηρίζεται κυρίως στην παρατήρηση από εμένα της
       συμμετοχής και του ενδιαφέροντος που δείχνουν οι μαθητές , αλλά και
       στην επιτυχή και αποτελεσματική επίλυση των δραστηριοτήτων που
       τους έχουν ανατεθεί.
Αξιολόγηση του σεναρίου και ανατροφοδότηση:...
      1η. Η αξιολόγηση της πρώτης δραστηριότητας στηρίχθηκε κυρίως στην
δική μου παρατήρηση. Σ όλη τη διάρκεια της δραστηριότητας υπήρχε ενεργό
συμμετοχή και ενδιαφέρον από τους μαθητές μου. Τέλος η συμπλήρωση του
φύλλου εργασίας από μία ομάδα στον εννοιολογικό χάρτη ¨(βλ. upostiriktiko
iliko drastiriotitvn_senario 1εποχή του λίθου.pdf) όπως και η ολοκλήρωσή του
από το σύνολο των μαθητών , ήταν επιτυχής.
      Οι μαθητές θαύμασαν τις δυνατότητες του λογισμικού Cmaps Tools και
παρακολούθησαν με προσοχή την εξέλιξη του μαθήματος.( Στο παράρτημα 2
παρατίθενται ενδεικτικά κάποιες από τις εργασίες των μαθητών)?

     2η . Στην δεύτερη δραστηριότητα της διδακτική ενότητας «Η εποχή του
λίθου» το ενδιαφέρον των μαθητών ήταν μεγαλύτερο. Παρακολούθησαν με
προσοχή τα video των 5΄ λεπτών για το σπήλαιο των Πετραλώνων, όπως
και τη μικρή παρουσίαση ppt. Μεγάλη ήταν η συμμετοχή και το ενδιαφέρον
στα φύλλα εργασίας.
     Τα φύλλα εργασίας συμπληρώθηκαν χωρίς καμία ιδιαίτερη δυσκολία
από τα παιδιά (βλ.upostiriktiko iliko drastiriotitvn_senario 1ενδεικτικά
συμπληρωμένο φύλλο εργασίας 2ης δραστηριότητας.pdf )Σε αυτό, μάλλον,
βοήθησε και ο τρόπος της παρουσίασης που άρεσε στα παιδιά. Μετά το τέλος
των δραστηριοτήτων κάθε ομάδα παρουσίασε το αποτέλεσμα της δουλειάς
της. Έτσι κάναμε και μία ανακεφαλαίωση στα βασικά σημεία του μαθήματος.
Τελικά από τις εργασίες του Τ.Εργασιών δε λύθηκε η 2. Τα παιδιά στην
εργασία 3(να ζωγραφίσουν ένα ζώο της παλαιολιθικής εποχή) έδειξαν
καθολική συμμετοχή και φαίνονταν ευχαριστημένα με το αποτέλεσμα της
δουλειάς τους.
     Η δραστηριότητα κράτησε περίπου όσο είχε προγραμματιστεί.35-40
λεπτά.
     Αν αναλογιστούμε ότι ήταν η 5η διδακτική ώρα (11.45-12.25)
     Όσον αφορά τους συγκεκριμένους στόχους που είχαν τεθεί για τη
συγκεκριμένη ενότητα «παλαιολιθική εποχή» ικανοποιήθηκαν στο σύνολό
τους. Το σίγουρο είναι ότι αυτό που έμαθαν ,έδειξαν να το κατανόησαν καλά.
      Τα λογισμικά που χρησιμοποιήθηκαν ,νομίζω, ήταν τα κατάλληλα. Στην
επεξεργασία κειμένου(MS word) οι μαθητές μου δεν φοβήθηκαν αλλά εκεί
φάνηκαν κάποια προβλήματα στη χρήση του.
      Αν και θα ήθελα να χρησιμοποιήσω και το Revelation Natural Art (Το
είχα γνωρίσει στους μαθητές και τους άρεσε) δεν ήταν εφικτό λόγω χρόνου.
       Τέλος για το χρόνο πραγματοποίησης της δραστηριότητας χρειάστηκα
ακριβώς 10΄ από την 6η διδακτική ώρα επειδή : α)υπήρξε κάποια ένταση στο
διάλειμμα με παιδιά άλλης τάξης και β) χρειάστηκε να κάνω ξανά
εγκατάσταση του λογισμικού Cmaps Tools (ευτυχώς γρήγορα και με
επιτυχία). Έχασα όμως τουλάχιστον 10΄ λεπτα διδακτικού χρόνου ,αν όχι
παραπάνω.

 3η. Στην Τρίτη δραστηριότητα οι μαθητές έχοντας εξοικειωθεί με τον τρόπο
της διδακτική προσέγγισης και της χρήσης ΤΠΕ ανταποκρίθηκαν
ικανοποιητικά στις δραστηριότητές τους(βλ.upostiriktiko iliko
drastiriotitvn_senario 1ενδεικτικά συμπληρωμένο φύλλο εργασίας 3ης
δραστηριότητας.pdf ).Οι στόχοι της διδακτικής ενότητας υλοποιήθηκαν. Οι
μαθητές με ενδιαφέρον και μέσα από τα αποτελέσματα των ομάδων
κατάκτησαν τα βασικά σημεία της ενότητας ,τα οποία αποτελούσαν και δικούς
μου στόχους.
Το video- ειδώλια δεν προβλήθηκε λόγω χρόνου. Τα παιδία σχεδίασαν
ειδώλια και αγγεία σε λευκή κόλλα και φάνηκαν ότι το διασκέδασαν.
Αδύνατο σημείο κατtά την πραγματοποίηση της δραστηριότητας ήταν η
ταχύτητα στην συμπλήρωση του έγγραφου word «Νεολιθική εποχή»(βλ.
upostiriktiko iliko drastiriotitvn_senario 1Νεολιθική εποχή.pdf) του Cmaps
Tools, όπου δεν ήταν ικανοποιητική. Κατά συνέπεια η εργασία αυτή κράτησε
διπλάσιο χρόνο από τον προβλεπόμενο.
Γενικά η 3η δραστηριότητα κύλησε ομαλά και τα παιδιά; χάρηκαν τη διαδικασία
της εκτέλεσής της.

4η . Στην τέταρτη δραστηριότητα, όπως και στις προηγούμενες ο βαθμός
εξοικείωσης των μαθητών ήταν μεγαλύτερος και οι στόχοι της δραστηριότητας
πραγματοποιήθηκαν.
Αυτό που πρέπει να επισημανθεί είναι στη χρησιμοποίηση του λογισμικού
google-earth οι δραστηριότητες δεν είχαν την αναμενόμενη από εμένα
επιτυχία. Περιηγηθήκαμε στο Ν. Μαγνησίας , βρήκαμε με κάποια δυσκολία το
Δίμηνι και γι’ αυτό δε συνεχίσαμε με τους υπόλοιπους οικισμούς. Νομίζω ότι
χρειαζόταν καλύτερη προετοιμασία από μέρους μου. Στις υπόλοιπες
δραστηριότητες οι μαθητές ανταποκρίθηκαν σε ικανοποιητικό βαθμό.

Επέκταση
   Οι μαθητές μπορούν κατά την παρουσίαση μέσω του εννοιολογικού
     χάρτη και με τη χρήση υπολογιστικού φύλλου της σχηματικής
     αναπαράστασης της Προϊστορίας να δοκιμάσουν σχηματικές
     αναπαραστάσεις με άλλους τύπους γραφήματος. (καλύτερη γνωριμία
     με το συγκεκριμένο λογισμικό).
   Επίσης, με στόχο την εξοικείωση με το λογισμικό cmapsTools, στα
     πλαίσια της εισαγωγικής αυτής ενότητας «Πρωτοϊστορία» να
     δοκιμάσουν να φτιάξουν ένα νέο εννοιολογικό χάρτη για την εποχή του
     χαλκού
Βιβλιογραφία


 Ιστορία, βιβλίο δασκάλου, (2007) Γ’ τάξη 73-83

 Ιστορία, βιβλίο μαθητή, (2007) Γ’ τάξησ.97-106

 Τ. Εργασιών ιστορίας, (2007) Γ΄τάξη σ.40-42

 http://www.int-soc-hist-didact.org/curricula/Greece-Gr.pdf Διαθεματικό
 ενιαίο πλαίσιο προγραμμάτων σπουδών Ιστορίας( ημερομηνία τελευταίας
 επίσκεψης. 16 Ιουνίου 2010)

 http://cmap.ihmc.us/download/dlp_CmapTools.phpΛογισμικό CmapsTools (
 ημερομηνία τελευταίας επίσκεψης. 16 Ιουνίου 2010)

 http://sfrang.com/historia/graphics/site/caveptg.htmΠαλαιολιθικές
 σπηλαιογραφίες( ημερομηνία τελευταίας επίσκεψης. 16 Ιουνίου 2010)

 http://www.youtube.com/watch?v=gwjxEf8-gMcΘAPPAΛEOI-
 ΕΙΡΗΝΙΚΟΙ Αρχάνθρωποι Σπ. Πετραλώνων Χαλκιδική                   Σπήλαιο
 Πετραλώνων1 ( ημερομηνία τελευταίας επίσκεψης 16 Ιουνίου 2010)

 http://www.youtube.com/watch?v=CUh9iromDMIAGE OF FIRE Teaser 2:
 Σπήλαιο Πετραλώνων2 ( ημερομηνία τελευταίας επίσκεψης 16 Ιουνίου 2010)

              http://www.e-history.gr/ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ Προϊστορία,
 Αρχαιότητα, Βυζάντιο, Οθωμανικά,
 σύγχρονα χρόνια( ημερομηνία τελευταίας επίσκεψης. 16 Ιουνίου 2010)

 http://www.praxis.edu.gr/comenius/isto12.htm isto12 : Χρονολογικές
 αναφορές, γλωσσάρι …( ημερομηνία τελευταίας επίσκεψης. 16 Ιουνίου
 2010)

        http://www.youtube.com/watch?v=FA7zci4Jr9M&feature=related
 ΔΙΜΗΝΙ-ΣΕΣΚΛΟ 2 : Δίμηνι και Σέσκλο ( ημερομηνία τελευταίας
 επίσκεψης .16 Ιουνίου 2010)

 http://www.youtube.com/watch?v=ZuJG60oUccc Νεολιθικά ειδώλια εν
 Ελλάδι : Νεολιθικά ειδώλια στην Ελλάδα( ημερομηνία τελευταίας επίσκεψης.
 16 Ιουνίου 2010)
ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ 1
Περιλαμβάνει τα φύλλα εργασίας των δραστηριοτήτων.(βλ.fylla_ergasias)




                                 ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ 2
       Περιλαμβάνει, ενδεικτικά ,αποτελέσματα της εργασίας των μαθητών
μου:
                upostiriktiko     iliko   drastiriotitvn_senario  1ενδεικτικά
             συμπληρωμένο φύλλο εργασίας 1ης δραστηριότητας.jpg
            upostiriktiko iliko drastiriotitvn_senario 1ενδεικτικά
             συμπληρωμένο φύλλο εργασίας 2ης δραστηριότητας.pdf
            upostiriktiko     iliko     drastiriotitvn_senario   1ενδεικτικά
             συμπληρωμένο φύλλο εργασίας 3ης δραστηριότητας.pdf
            upostiriktiko iliko drastiriotitvn_senario 1εποχή του
             λίθου.pdf
            upostiriktiko     iliko     drastiriotitvn_senario   1Νεολιθική
             εποχή.pdf
Perigrafi senariou

More Related Content

What's hot

ανθρωποι και δελφινια
ανθρωποι και δελφινιαανθρωποι και δελφινια
ανθρωποι και δελφινιαXyla Eleni
 
Ταξιδεύοντας στον κόσμο των ζώων
Ταξιδεύοντας στον κόσμο των ζώωνΤαξιδεύοντας στον κόσμο των ζώων
Ταξιδεύοντας στον κόσμο των ζώωνMeletia Zotika
 
νεοελληνική γλώσσα γ τάξη, μκο
νεοελληνική γλώσσα  γ  τάξη, μκονεοελληνική γλώσσα  γ  τάξη, μκο
νεοελληνική γλώσσα γ τάξη, μκοakoureli
 
σχεδιασμός μαθήματος μικτής μάθησης Ppt ομαδική εργασία
σχεδιασμός μαθήματος μικτής    μάθησης Ppt ομαδική εργασίασχεδιασμός μαθήματος μικτής    μάθησης Ppt ομαδική εργασία
σχεδιασμός μαθήματος μικτής μάθησης Ppt ομαδική εργασίαMaria Kapouniaridou
 
ενδεικτικό σενάριο 1
ενδεικτικό σενάριο  1ενδεικτικό σενάριο  1
ενδεικτικό σενάριο 1mxatzi
 
01. Γεωγραφία Στ' τάξης - Κεφάλαιο 19: Γλώσσες και θρησκείες - Φύλλο σεναρίου
01. Γεωγραφία Στ' τάξης -  Κεφάλαιο 19: Γλώσσες και θρησκείες - Φύλλο σεναρίου01. Γεωγραφία Στ' τάξης -  Κεφάλαιο 19: Γλώσσες και θρησκείες - Φύλλο σεναρίου
01. Γεωγραφία Στ' τάξης - Κεφάλαιο 19: Γλώσσες και θρησκείες - Φύλλο σεναρίουPetros Michailidis
 
ΝΕ Γλώσσα Γ΄ Γυμνασίου Σενάριο Αναπηρία_Ανδρικοπούλου Ειρήνη
ΝΕ Γλώσσα Γ΄ Γυμνασίου Σενάριο Αναπηρία_Ανδρικοπούλου ΕιρήνηΝΕ Γλώσσα Γ΄ Γυμνασίου Σενάριο Αναπηρία_Ανδρικοπούλου Ειρήνη
ΝΕ Γλώσσα Γ΄ Γυμνασίου Σενάριο Αναπηρία_Ανδρικοπούλου Ειρήνηrenatelis
 
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ ΕΛΕΝΗ ΜΟΥΖΟΥΡΑ
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ ΕΛΕΝΗ ΜΟΥΖΟΥΡΑΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ ΕΛΕΝΗ ΜΟΥΖΟΥΡΑ
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ ΕΛΕΝΗ ΜΟΥΖΟΥΡΑelenim
 
σεναριο 1ο ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ - ΜΟΥΖΟΥΡΑ
σεναριο 1ο ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ - ΜΟΥΖΟΥΡΑσεναριο 1ο ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ - ΜΟΥΖΟΥΡΑ
σεναριο 1ο ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ - ΜΟΥΖΟΥΡΑmouzoura
 
σχέδιο εργασίας για την ιστοεξερεύνηση
σχέδιο εργασίας για την ιστοεξερεύνησησχέδιο εργασίας για την ιστοεξερεύνηση
σχέδιο εργασίας για την ιστοεξερεύνησηΔημοτικό Γαλάτιστας
 
σεναριο το πυθαγορειο θεωρημα και η γενικευση του
σεναριο το  πυθαγορειο  θεωρημα  και  η  γενικευση  τουσεναριο το  πυθαγορειο  θεωρημα  και  η  γενικευση  του
σεναριο το πυθαγορειο θεωρημα και η γενικευση τουstnakri1
 
Διδακτική Παρέμβαση με τη χρήση ΤΠΕ-Γλώσσα- Α΄τάξη
Διδακτική Παρέμβαση με τη χρήση ΤΠΕ-Γλώσσα- Α΄τάξηΔιδακτική Παρέμβαση με τη χρήση ΤΠΕ-Γλώσσα- Α΄τάξη
Διδακτική Παρέμβαση με τη χρήση ΤΠΕ-Γλώσσα- Α΄τάξηEleni Chrisanthakopoulou
 
από τον μαυροπίνακα στον διαδραστικό. Κανταρτζή Ευαγγελία
από τον μαυροπίνακα στον διαδραστικό. Κανταρτζή Ευαγγελίααπό τον μαυροπίνακα στον διαδραστικό. Κανταρτζή Ευαγγελία
από τον μαυροπίνακα στον διαδραστικό. Κανταρτζή ΕυαγγελίαEuaggelia Kantartzi
 
σενάριο για αντιγόνη
σενάριο για αντιγόνησενάριο για αντιγόνη
σενάριο για αντιγόνηnikos3701
 
σεναριο πρωτησ παρεμβασησ
σεναριο πρωτησ παρεμβασησσεναριο πρωτησ παρεμβασησ
σεναριο πρωτησ παρεμβασησandreoutonia
 

What's hot (17)

ανθρωποι και δελφινια
ανθρωποι και δελφινιαανθρωποι και δελφινια
ανθρωποι και δελφινια
 
Ταξιδεύοντας στον κόσμο των ζώων
Ταξιδεύοντας στον κόσμο των ζώωνΤαξιδεύοντας στον κόσμο των ζώων
Ταξιδεύοντας στον κόσμο των ζώων
 
νεοελληνική γλώσσα γ τάξη, μκο
νεοελληνική γλώσσα  γ  τάξη, μκονεοελληνική γλώσσα  γ  τάξη, μκο
νεοελληνική γλώσσα γ τάξη, μκο
 
σχεδιασμός μαθήματος μικτής μάθησης Ppt ομαδική εργασία
σχεδιασμός μαθήματος μικτής    μάθησης Ppt ομαδική εργασίασχεδιασμός μαθήματος μικτής    μάθησης Ppt ομαδική εργασία
σχεδιασμός μαθήματος μικτής μάθησης Ppt ομαδική εργασία
 
ενδεικτικό σενάριο 1
ενδεικτικό σενάριο  1ενδεικτικό σενάριο  1
ενδεικτικό σενάριο 1
 
01. Γεωγραφία Στ' τάξης - Κεφάλαιο 19: Γλώσσες και θρησκείες - Φύλλο σεναρίου
01. Γεωγραφία Στ' τάξης -  Κεφάλαιο 19: Γλώσσες και θρησκείες - Φύλλο σεναρίου01. Γεωγραφία Στ' τάξης -  Κεφάλαιο 19: Γλώσσες και θρησκείες - Φύλλο σεναρίου
01. Γεωγραφία Στ' τάξης - Κεφάλαιο 19: Γλώσσες και θρησκείες - Φύλλο σεναρίου
 
ΝΕ Γλώσσα Γ΄ Γυμνασίου Σενάριο Αναπηρία_Ανδρικοπούλου Ειρήνη
ΝΕ Γλώσσα Γ΄ Γυμνασίου Σενάριο Αναπηρία_Ανδρικοπούλου ΕιρήνηΝΕ Γλώσσα Γ΄ Γυμνασίου Σενάριο Αναπηρία_Ανδρικοπούλου Ειρήνη
ΝΕ Γλώσσα Γ΄ Γυμνασίου Σενάριο Αναπηρία_Ανδρικοπούλου Ειρήνη
 
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ ΕΛΕΝΗ ΜΟΥΖΟΥΡΑ
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ ΕΛΕΝΗ ΜΟΥΖΟΥΡΑΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ ΕΛΕΝΗ ΜΟΥΖΟΥΡΑ
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ ΕΛΕΝΗ ΜΟΥΖΟΥΡΑ
 
σεναριο 1ο ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ - ΜΟΥΖΟΥΡΑ
σεναριο 1ο ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ - ΜΟΥΖΟΥΡΑσεναριο 1ο ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ - ΜΟΥΖΟΥΡΑ
σεναριο 1ο ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ - ΜΟΥΖΟΥΡΑ
 
σχέδιο εργασίας για την ιστοεξερεύνηση
σχέδιο εργασίας για την ιστοεξερεύνησησχέδιο εργασίας για την ιστοεξερεύνηση
σχέδιο εργασίας για την ιστοεξερεύνηση
 
σεναριο το πυθαγορειο θεωρημα και η γενικευση του
σεναριο το  πυθαγορειο  θεωρημα  και  η  γενικευση  τουσεναριο το  πυθαγορειο  θεωρημα  και  η  γενικευση  του
σεναριο το πυθαγορειο θεωρημα και η γενικευση του
 
Διδακτικό Σενάριο: "Νερό, πηγή ζωής"
Διδακτικό Σενάριο: "Νερό, πηγή ζωής"Διδακτικό Σενάριο: "Νερό, πηγή ζωής"
Διδακτικό Σενάριο: "Νερό, πηγή ζωής"
 
Διδακτική Παρέμβαση με τη χρήση ΤΠΕ-Γλώσσα- Α΄τάξη
Διδακτική Παρέμβαση με τη χρήση ΤΠΕ-Γλώσσα- Α΄τάξηΔιδακτική Παρέμβαση με τη χρήση ΤΠΕ-Γλώσσα- Α΄τάξη
Διδακτική Παρέμβαση με τη χρήση ΤΠΕ-Γλώσσα- Α΄τάξη
 
από τον μαυροπίνακα στον διαδραστικό. Κανταρτζή Ευαγγελία
από τον μαυροπίνακα στον διαδραστικό. Κανταρτζή Ευαγγελίααπό τον μαυροπίνακα στον διαδραστικό. Κανταρτζή Ευαγγελία
από τον μαυροπίνακα στον διαδραστικό. Κανταρτζή Ευαγγελία
 
S6 drast papamichalopoulou_ioanna
S6 drast papamichalopoulou_ioannaS6 drast papamichalopoulou_ioanna
S6 drast papamichalopoulou_ioanna
 
σενάριο για αντιγόνη
σενάριο για αντιγόνησενάριο για αντιγόνη
σενάριο για αντιγόνη
 
σεναριο πρωτησ παρεμβασησ
σεναριο πρωτησ παρεμβασησσεναριο πρωτησ παρεμβασησ
σεναριο πρωτησ παρεμβασησ
 

Viewers also liked (20)

Wm Taktiken
Wm TaktikenWm Taktiken
Wm Taktiken
 
Final group project 1
Final group project 1Final group project 1
Final group project 1
 
Nachos Extra Points
Nachos Extra PointsNachos Extra Points
Nachos Extra Points
 
Photo shoot plan
Photo shoot planPhoto shoot plan
Photo shoot plan
 
Google chrome y mozila firefox
Google chrome y mozila firefoxGoogle chrome y mozila firefox
Google chrome y mozila firefox
 
Plan de asignatura por grado
Plan de asignatura  por gradoPlan de asignatura  por grado
Plan de asignatura por grado
 
Campaña de abonos
Campaña de abonosCampaña de abonos
Campaña de abonos
 
Cuestionario rios
Cuestionario riosCuestionario rios
Cuestionario rios
 
SÍLABO INFORMÁTICO
SÍLABO INFORMÁTICOSÍLABO INFORMÁTICO
SÍLABO INFORMÁTICO
 
Present rec 01_bre
Present rec 01_brePresent rec 01_bre
Present rec 01_bre
 
Dhh qr code project timed
Dhh qr code project timedDhh qr code project timed
Dhh qr code project timed
 
Ley 1273 de 2009
Ley 1273 de 2009Ley 1273 de 2009
Ley 1273 de 2009
 
Nueva ley
Nueva leyNueva ley
Nueva ley
 
Estrutura organizacional
Estrutura organizacionalEstrutura organizacional
Estrutura organizacional
 
Screen shots powerpoint
Screen shots powerpointScreen shots powerpoint
Screen shots powerpoint
 
Drafted masthead examples
Drafted masthead examplesDrafted masthead examples
Drafted masthead examples
 
Formación IDE-CESEM. Neuromarketing, una puerta abierta a la nueva realidad d...
Formación IDE-CESEM. Neuromarketing, una puerta abierta a la nueva realidad d...Formación IDE-CESEM. Neuromarketing, una puerta abierta a la nueva realidad d...
Formación IDE-CESEM. Neuromarketing, una puerta abierta a la nueva realidad d...
 
Juegos de ordenador
Juegos de ordenadorJuegos de ordenador
Juegos de ordenador
 
El país de la magia.
El país de la magia.El país de la magia.
El país de la magia.
 
Preliminary magazine
Preliminary magazinePreliminary magazine
Preliminary magazine
 

Similar to Perigrafi senariou

σεναριο τριτησ παρεμβασησ
σεναριο τριτησ παρεμβασησσεναριο τριτησ παρεμβασησ
σεναριο τριτησ παρεμβασησpankatrisiosi
 
σεναριο πρωτησ παρεμβασησ
σεναριο πρωτησ παρεμβασησσεναριο πρωτησ παρεμβασησ
σεναριο πρωτησ παρεμβασησandreoutonia
 
σεναριο πρωτησ παρεμβασησ
σεναριο πρωτησ παρεμβασησσεναριο πρωτησ παρεμβασησ
σεναριο πρωτησ παρεμβασησmtzoumaneka
 
τίτλος σεναρίου
τίτλος σεναρίουτίτλος σεναρίου
τίτλος σεναρίουBABIS2
 
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣΜΟΥΖΟΥΡΑ ΕΛΕΝΗ ελενη
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣΜΟΥΖΟΥΡΑ ΕΛΕΝΗ ελενηΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣΜΟΥΖΟΥΡΑ ΕΛΕΝΗ ελενη
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣΜΟΥΖΟΥΡΑ ΕΛΕΝΗ ελενηelenim
 
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ elenim
 
Μελέτη Περίπτωσης μικτής μάθησης Ούρδα Βασιλική
Μελέτη Περίπτωσης μικτής μάθησης Ούρδα ΒασιλικήΜελέτη Περίπτωσης μικτής μάθησης Ούρδα Βασιλική
Μελέτη Περίπτωσης μικτής μάθησης Ούρδα Βασιλικήvassourd
 
μια διαχρονική προσέγγιση της εκπαιδευσης των παιδιων
μια διαχρονική προσέγγιση της εκπαιδευσης των παιδιωνμια διαχρονική προσέγγιση της εκπαιδευσης των παιδιων
μια διαχρονική προσέγγιση της εκπαιδευσης των παιδιωνstratism
 
σενάριο αρχαία 2
σενάριο αρχαία 2σενάριο αρχαία 2
σενάριο αρχαία 2galza
 
Ενετικά μνημεία της πόλης μας.Ένα ταξίδι στον χρόνο...Ν.Ελληνική γλώσσα γ γυ...
Ενετικά μνημεία της πόλης μας.Ένα ταξίδι στον χρόνο...Ν.Ελληνική γλώσσα  γ γυ...Ενετικά μνημεία της πόλης μας.Ένα ταξίδι στον χρόνο...Ν.Ελληνική γλώσσα  γ γυ...
Ενετικά μνημεία της πόλης μας.Ένα ταξίδι στον χρόνο...Ν.Ελληνική γλώσσα γ γυ...xspanaki
 
ΣΕΝΑΡΙΟ 4
ΣΕΝΑΡΙΟ 4ΣΕΝΑΡΙΟ 4
ΣΕΝΑΡΙΟ 4MariaStathi
 
αισωπου 1
αισωπου 1αισωπου 1
αισωπου 1stratism
 
παίζοντας με τη γλώσσα
παίζοντας με τη γλώσσαπαίζοντας με τη γλώσσα
παίζοντας με τη γλώσσαDimitra Stagia
 
Σενάριο σε "Ειρήνη - Πόλεμος" - Guernica
Σενάριο σε "Ειρήνη - Πόλεμος" - GuernicaΣενάριο σε "Ειρήνη - Πόλεμος" - Guernica
Σενάριο σε "Ειρήνη - Πόλεμος" - GuernicaFloretta Sykiwti
 
ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΚΑΣΤΑΛΙΑ ΣΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑΤΩΝ
ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΚΑΣΤΑΛΙΑ ΣΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑΤΩΝ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΚΑΣΤΑΛΙΑ ΣΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑΤΩΝ
ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΚΑΣΤΑΛΙΑ ΣΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑΤΩΝ Μaria Demirakou
 

Similar to Perigrafi senariou (20)

σενάριο 1ο
σενάριο 1οσενάριο 1ο
σενάριο 1ο
 
σεναριο ιστοριας (2)
σεναριο ιστοριας (2)σεναριο ιστοριας (2)
σεναριο ιστοριας (2)
 
σεναριο τριτησ παρεμβασησ
σεναριο τριτησ παρεμβασησσεναριο τριτησ παρεμβασησ
σεναριο τριτησ παρεμβασησ
 
σεναριο πρωτησ παρεμβασησ
σεναριο πρωτησ παρεμβασησσεναριο πρωτησ παρεμβασησ
σεναριο πρωτησ παρεμβασησ
 
σεναριο πρωτησ παρεμβασησ
σεναριο πρωτησ παρεμβασησσεναριο πρωτησ παρεμβασησ
σεναριο πρωτησ παρεμβασησ
 
Τα δώρα της Άνοιξης
Τα δώρα της ΆνοιξηςΤα δώρα της Άνοιξης
Τα δώρα της Άνοιξης
 
τίτλος σεναρίου
τίτλος σεναρίουτίτλος σεναρίου
τίτλος σεναρίου
 
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣΜΟΥΖΟΥΡΑ ΕΛΕΝΗ ελενη
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣΜΟΥΖΟΥΡΑ ΕΛΕΝΗ ελενηΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣΜΟΥΖΟΥΡΑ ΕΛΕΝΗ ελενη
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣΜΟΥΖΟΥΡΑ ΕΛΕΝΗ ελενη
 
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ
 
Μελέτη Περίπτωσης μικτής μάθησης Ούρδα Βασιλική
Μελέτη Περίπτωσης μικτής μάθησης Ούρδα ΒασιλικήΜελέτη Περίπτωσης μικτής μάθησης Ούρδα Βασιλική
Μελέτη Περίπτωσης μικτής μάθησης Ούρδα Βασιλική
 
Sxediasmos senariou
Sxediasmos senariouSxediasmos senariou
Sxediasmos senariou
 
μια διαχρονική προσέγγιση της εκπαιδευσης των παιδιων
μια διαχρονική προσέγγιση της εκπαιδευσης των παιδιωνμια διαχρονική προσέγγιση της εκπαιδευσης των παιδιων
μια διαχρονική προσέγγιση της εκπαιδευσης των παιδιων
 
σενάριο αρχαία 2
σενάριο αρχαία 2σενάριο αρχαία 2
σενάριο αρχαία 2
 
Ενετικά μνημεία της πόλης μας.Ένα ταξίδι στον χρόνο...Ν.Ελληνική γλώσσα γ γυ...
Ενετικά μνημεία της πόλης μας.Ένα ταξίδι στον χρόνο...Ν.Ελληνική γλώσσα  γ γυ...Ενετικά μνημεία της πόλης μας.Ένα ταξίδι στον χρόνο...Ν.Ελληνική γλώσσα  γ γυ...
Ενετικά μνημεία της πόλης μας.Ένα ταξίδι στον χρόνο...Ν.Ελληνική γλώσσα γ γυ...
 
ΣΕΝΑΡΙΟ 4
ΣΕΝΑΡΙΟ 4ΣΕΝΑΡΙΟ 4
ΣΕΝΑΡΙΟ 4
 
αισωπου 1
αισωπου 1αισωπου 1
αισωπου 1
 
παίζοντας με τη γλώσσα
παίζοντας με τη γλώσσαπαίζοντας με τη γλώσσα
παίζοντας με τη γλώσσα
 
Σενάριο σε "Ειρήνη - Πόλεμος" - Guernica
Σενάριο σε "Ειρήνη - Πόλεμος" - GuernicaΣενάριο σε "Ειρήνη - Πόλεμος" - Guernica
Σενάριο σε "Ειρήνη - Πόλεμος" - Guernica
 
ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΚΑΣΤΑΛΙΑ ΣΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑΤΩΝ
ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΚΑΣΤΑΛΙΑ ΣΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑΤΩΝ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΚΑΣΤΑΛΙΑ ΣΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑΤΩΝ
ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΚΑΣΤΑΛΙΑ ΣΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑΤΩΝ
 
Η ΚΥΡΙΑ ΝΙΤΣΑ, Μ. ΚΑΡΑΓΑΤΣΗ
Η ΚΥΡΙΑ ΝΙΤΣΑ, Μ. ΚΑΡΑΓΑΤΣΗΗ ΚΥΡΙΑ ΝΙΤΣΑ, Μ. ΚΑΡΑΓΑΤΣΗ
Η ΚΥΡΙΑ ΝΙΤΣΑ, Μ. ΚΑΡΑΓΑΤΣΗ
 

More from daskalogiannis

παρουσίαση πολυτεχνείου 2008 2009
παρουσίαση πολυτεχνείου 2008   2009παρουσίαση πολυτεχνείου 2008   2009
παρουσίαση πολυτεχνείου 2008 2009daskalogiannis
 
κεφ. 6 διαφορα
κεφ. 6 διαφορακεφ. 6 διαφορα
κεφ. 6 διαφοραdaskalogiannis
 
οι παραθαλάσσιοι οικισμοί της ελλάδας
οι παραθαλάσσιοι οικισμοί της ελλάδαςοι παραθαλάσσιοι οικισμοί της ελλάδας
οι παραθαλάσσιοι οικισμοί της ελλάδαςdaskalogiannis
 
η ζωή στα νησιά
η ζωή στα νησιάη ζωή στα νησιά
η ζωή στα νησιάdaskalogiannis
 
οι θάλασσες και τα νησιά της ελλάδας
οι θάλασσες  και τα νησιά της ελλάδαςοι θάλασσες  και τα νησιά της ελλάδας
οι θάλασσες και τα νησιά της ελλάδαςdaskalogiannis
 
οι ακτές της ελλάδας
οι ακτές της ελλάδαςοι ακτές της ελλάδας
οι ακτές της ελλάδαςdaskalogiannis
 
5. επιλυση προβληματων 1
5. επιλυση  προβληματων 15. επιλυση  προβληματων 1
5. επιλυση προβληματων 1daskalogiannis
 
6.μια νεα πρωτευουσα, η κωνσταντινουπολη
6.μια νεα πρωτευουσα, η κωνσταντινουπολη6.μια νεα πρωτευουσα, η κωνσταντινουπολη
6.μια νεα πρωτευουσα, η κωνσταντινουποληdaskalogiannis
 
5. μεγαλεσ αλλαγεσ στη διοικηση τησ αυτοκρατοριασ
5. μεγαλεσ αλλαγεσ στη διοικηση τησ αυτοκρατοριασ5. μεγαλεσ αλλαγεσ στη διοικηση τησ αυτοκρατοριασ
5. μεγαλεσ αλλαγεσ στη διοικηση τησ αυτοκρατοριασdaskalogiannis
 
4. προσανατολισμοσ
4. προσανατολισμοσ4. προσανατολισμοσ
4. προσανατολισμοσdaskalogiannis
 
α. οι ελληνεσ και οι ρωμαιοι
α. οι ελληνεσ και οι ρωμαιοια. οι ελληνεσ και οι ρωμαιοι
α. οι ελληνεσ και οι ρωμαιοιdaskalogiannis
 
4. η ταυτοτητα του χαρτη κλιμακα
4. η ταυτοτητα του χαρτη  κλιμακα4. η ταυτοτητα του χαρτη  κλιμακα
4. η ταυτοτητα του χαρτη κλιμακαdaskalogiannis
 
3. η ταυτοτητα του χαρτη τιτλοσ και υπομνημα
3. η ταυτοτητα του χαρτη τιτλοσ και υπομνημα3. η ταυτοτητα του χαρτη τιτλοσ και υπομνημα
3. η ταυτοτητα του χαρτη τιτλοσ και υπομνημαdaskalogiannis
 
1.1 ο αγώνας στο σχολείο
1.1 ο αγώνας στο σχολείο1.1 ο αγώνας στο σχολείο
1.1 ο αγώνας στο σχολείοdaskalogiannis
 
2. τα ειδη χαρτων
2. τα ειδη χαρτων2. τα ειδη χαρτων
2. τα ειδη χαρτωνdaskalogiannis
 
χανια κρητη ο τοπος μου
χανια κρητη ο τοπος μουχανια κρητη ο τοπος μου
χανια κρητη ο τοπος μουdaskalogiannis
 

More from daskalogiannis (20)

ολυμπισμος
ολυμπισμοςολυμπισμος
ολυμπισμος
 
παρουσίαση πολυτεχνείου 2008 2009
παρουσίαση πολυτεχνείου 2008   2009παρουσίαση πολυτεχνείου 2008   2009
παρουσίαση πολυτεχνείου 2008 2009
 
εισαγωγή
εισαγωγήεισαγωγή
εισαγωγή
 
εισαγωγή
εισαγωγήεισαγωγή
εισαγωγή
 
κεφ. 6 διαφορα
κεφ. 6 διαφορακεφ. 6 διαφορα
κεφ. 6 διαφορα
 
οι παραθαλάσσιοι οικισμοί της ελλάδας
οι παραθαλάσσιοι οικισμοί της ελλάδαςοι παραθαλάσσιοι οικισμοί της ελλάδας
οι παραθαλάσσιοι οικισμοί της ελλάδας
 
η ζωή στα νησιά
η ζωή στα νησιάη ζωή στα νησιά
η ζωή στα νησιά
 
οι θάλασσες και τα νησιά της ελλάδας
οι θάλασσες  και τα νησιά της ελλάδαςοι θάλασσες  και τα νησιά της ελλάδας
οι θάλασσες και τα νησιά της ελλάδας
 
οι ακτές της ελλάδας
οι ακτές της ελλάδαςοι ακτές της ελλάδας
οι ακτές της ελλάδας
 
5. επιλυση προβληματων 1
5. επιλυση  προβληματων 15. επιλυση  προβληματων 1
5. επιλυση προβληματων 1
 
6.μια νεα πρωτευουσα, η κωνσταντινουπολη
6.μια νεα πρωτευουσα, η κωνσταντινουπολη6.μια νεα πρωτευουσα, η κωνσταντινουπολη
6.μια νεα πρωτευουσα, η κωνσταντινουπολη
 
5. μεγαλεσ αλλαγεσ στη διοικηση τησ αυτοκρατοριασ
5. μεγαλεσ αλλαγεσ στη διοικηση τησ αυτοκρατοριασ5. μεγαλεσ αλλαγεσ στη διοικηση τησ αυτοκρατοριασ
5. μεγαλεσ αλλαγεσ στη διοικηση τησ αυτοκρατοριασ
 
4. προσανατολισμοσ
4. προσανατολισμοσ4. προσανατολισμοσ
4. προσανατολισμοσ
 
α. οι ελληνεσ και οι ρωμαιοι
α. οι ελληνεσ και οι ρωμαιοια. οι ελληνεσ και οι ρωμαιοι
α. οι ελληνεσ και οι ρωμαιοι
 
4. η ταυτοτητα του χαρτη κλιμακα
4. η ταυτοτητα του χαρτη  κλιμακα4. η ταυτοτητα του χαρτη  κλιμακα
4. η ταυτοτητα του χαρτη κλιμακα
 
3. η ταυτοτητα του χαρτη τιτλοσ και υπομνημα
3. η ταυτοτητα του χαρτη τιτλοσ και υπομνημα3. η ταυτοτητα του χαρτη τιτλοσ και υπομνημα
3. η ταυτοτητα του χαρτη τιτλοσ και υπομνημα
 
1.1 ο αγώνας στο σχολείο
1.1 ο αγώνας στο σχολείο1.1 ο αγώνας στο σχολείο
1.1 ο αγώνας στο σχολείο
 
2. τα ειδη χαρτων
2. τα ειδη χαρτων2. τα ειδη χαρτων
2. τα ειδη χαρτων
 
1.ο χαρτησ
1.ο χαρτησ1.ο χαρτησ
1.ο χαρτησ
 
χανια κρητη ο τοπος μου
χανια κρητη ο τοπος μουχανια κρητη ο τοπος μου
χανια κρητη ο τοπος μου
 

Perigrafi senariou

  • 1. ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΣΕΝΑΡΙΟΥ ΜΕ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΤΩΝ ΤΠΕ (Το εκπαιδευτικό σενάριο θα ολοκληρωθεί μεταξύ των παρακάτω ημερομηνιών. Ο σχεδιασμός αφορά τέσσερις διδακτικές ώρες με ισάριθμες δραστηριότητες διδασκαλίας με τη χρήση των ΤΠΕ, με πρόβλεψη να επεκταθεί και στην επόμενη ενότητα «εποχή του χαλκού») Η περιγραφή των δραστηριοτήτων περιέχεται στους φακέλους..drastiriotita_1.rar και..drastiriotita_2.rar και ..drastiriotita_3.rar και ..drastiriotita_4.rar Σχολείο: 11/θέσιο Δ. Σχ. Αγροκηπίου Δημιουργός: Δασκαλάκης Ιωάννης Ημερ/νία: 14/04/2010-28/04/2010 Τάξη : Γ’ Εμπλεκόμενη γνωστική περιοχή : Ιστορία Διδακτική ενότητα: Η εποχή του Λίθου Σκοπός: Να διδαχτούν στοιχεία από την Προϊστορία και την Πρωτοϊστορία. Διδακτικοί στόχοι: Α)Ως προς το γνωστικό αντικείμενο: • Να γνωρίσουν την εξελικτική πορεία του Ανθρώπου κατά την παλαιολιθική και νεολιθική εποχή. • Να ερμηνεύσουν την ύπαρξη εργαλείων και οστών στα σπήλαια. • Να αξιοποιήσουν το εικονογραφικό υλικό, για να εξαγάγουν συμπεράσματα για τη χρησιμότητα των πρώτων εργαλείων, αλλά και γενικότερα για τον τρόπο ζωής του πρώτου ανθρώπου. • Να κατακτήσουν ιστορικές έννοιες και όρους, όπως: Ιστορία. Προϊστορία, Εποχή του λίθου, τροφοσυλλέκτης, κυνηγός, εργαλεία, όπλα, βραχογραφίες, οικισμός, τέχνη, ειδώλιο, θεότητα, πολιτισμός, αρχαιολόγος, ανασκαφή, νεολιθική εποχή, πλίθες, κ. ά. • Να εθιστούν στην άντληση ιστορικών πληροφοριών από την παρατήρηση των αρχαιολογικών ευρημάτων. • Να συσχετίσουν τον τρόπο ζωής του προϊστορικού ανθρώπου με το σημερινό. • Να εντοπίσουν στο χάρτη τους οικισμούς του σέσκλου και του Διμηνίου. • Να αξιοποιήσουν τις εικόνες για να περιγράψουν έναν οικισμό και να αναφέρουν τα υλικά κατασκευής του. • Να ζωγραφίσουν στοιχεία από τη ζωή του ανθρώπου στην εποχή του λίθου.
  • 2. Β) Ως προς τη χρήση και αξιοποίηση Η/Υ • Να εξοικειωθούν οι μαθητές με τη χρήση του Η/Υ. • Να εξασκηθούν στην έρευνα και αναζήτηση πληροφοριών στο διαδίκτυο, με τη χρήση των μηχανών αναζήτησης. • Να εξασκηθούν στη χρήση των εργαλείων του κειμενογράφου(word), Λογισμικού παρουσίασης(ppt) • Να γνωρίσουν και να εργαστούν σε διαφορετικά εκπαιδευτικά περιβάλλοντα, όπως Revelation natural Art, CMaps Tools, internet explorer, Γ) Ως προς τη μαθησιακή διαδικασία: • Να αναπτύξουν ομαδικό πνεύμα και δεξιότητες συνεργασίας. • Να ασκηθούν σε δεξιότητες αξιολόγησης πληροφοριών και ανάπτυξη κριτικής σκέψης . Διδακτική προσέγγιση: Ομαδοσυνεργατική διδασκαλία Διάρκεια: 4 διδακτικές ώρες Εκπαιδευτικό λογισμικό και άλλα υλικά: Επεξεργασία κειμένου(word), υπολογιστικά φύλλα (Excel),( Λογισμικό παρουσίασης(ppt), Revelation natural Art, CMaps Tools, internet explorer, πίνακας, φύλλα εργασιών , Τετράδιο εργασιών Γ΄τάξης, Βιβλίο μαθητή . Συνθήκες οργάνωσης της τάξης: Η οργάνωση της τάξης είναι 3 ομάδες των 4 παιδιών και 1 ομάδα 3 παιδιών.( Η αίθουσα είναι αρκετά μικρή για αυτό οι δραστηριότητες θα πραγματοποιηθούν με τις παραπάνω ομάδες.). Η διαθέσιμη υποδομή είναι ένας Η/Υ με σύνδεση στο διαδίκτυο και με οθόνη 42΄ , φορητός Η/Υ(laptop). Απαραίτητη προϋπόθεση είναι ο Η/Υ να έχει σύνδεση στο διαδίκτυο και να έχουν εγκατασταθεί τα ανάλογα προγράμματα. Επίσης, ο φορητός υπολογιστής θα χρησιμοποιηθεί βοηθητικά κατά τη μαθησιακή διαδικασία. Προϋπάρχουσες γνώσεις και ιδέες των μαθητών Οι μαθητές γνωρίζουν ελάχιστα στοιχεία για τη νέα αυτή διδακτική ενότητα της «πρωτοϊστορίας», αφού στην ουσία τώρα γίνεται εισαγωγή τους στον ιστορικό χρόνο( Στις προηγούμενες ενότητες οι μαθητές ασχολήθηκαν με την ενότητα της μυθολογίας). Η αντίληψη της έννοιας του χρόνου στα παιδιά της ηλικίας αυτής δεν έχει ολοκληρωθεί, για αυτό κρίνεται απαραίτητη μία εισαγωγή, ώστε οι μαθητές να κατανοήσουν τη θέση της περιόδου που θα εξετάσουν μέσα στον ιστορικό χρόνο. Σ’ αυτό θα βοηθήσει εκτός από τη συζήτηση και ένα απλό σχεδιάγραμμα όπως το ppt «εποχή του λίθου». Σε σχέση με τους υπολογιστές οι γνώσεις του μεγαλύτερου αριθμού των μαθητών είναι περιορισμένες, εκτός από 1-2 μαθητές οι οποίοι παρακολουθούν εκτός του σχολείου μαθήματα Η/Υ, και αφορούν κάποιες γνώσεις στο λογισμικό επεξεργασίας κειμένου και αναζήτησης πληροφοριών μέσω του internet explorer. Αυτές οι γνώσεις είναι αρκετές για την διδασκαλία
  • 3. της ενότητας « εποχή του λίθου», αφού η διδακτική της προσέγγιση θα στηριχθεί στην ομαδοσυνεργατική διδασκαλία και στη διερευνητική μάθηση. Προετοιμασία εκπαιδευτικού: Πριν την εφαρμογή του εκπαιδευτικού σεναρίου μοιράζονται στους μαθητές φύλλα εργασίας με τις απαραίτητες οδηγίες και πληροφορίες, ώστε να ανταπεξέλθουν σε δυσκολίες κατά την εφαρμογή του. Οι μαθητές σε ομάδες εργάζονται στα φύλλα εργασίας που τους έχουν δοθεί και εγώ καθοδηγώ και βοηθάω αν κάποια ομάδα χρειαστεί κάτι. Φυσικά, πριν τους έχω παρουσιάσει τα περιβάλλοντα των λογισμικών που θα χρησιμοποιήσουν και έχουν κατακτήσει βασικές συνεργατικές δεξιότητες. Οι μαθητές είναι εξοικειωμένοι με την εργασία σε ομάδες, στοιχείο που είναι απαραίτητο για την επιτυχία των δραστηριοτήτων του συγκεκριμένου εκπαιδευτικού σεναρίου
  • 4. Διδακτικές δραστηριότητες: 1η Δραστηριότητα: Ημερομηνία:14/04/10 Στόχος: Να γνωρίσουν βασικά στοιχεία της Εποχής του Λίθου με τη χρήση του Η/Υ. Διδακτικό υλικό: Λογισμικό Cmaps Tools, λογισμικό επεξεργασίας κειμένου (MS word), λογισμικό υπολογιστικών φύλλων(Excel),λογισμικό παρουσίασης (pawerpoint), , φύλλα εργασίας, Βιβλίο μαθητή Ιστορίας Γ΄ τάξης Διδασκαλία και χρήση του λογισμικού: Την 1η διδακτική ώρα πραγματοποιείται η εισαγωγή στο κεφάλαιο «Η εποχή του λίθου» και γνωριμία του λογισμικού Cmaps Tools. Καθορίζονται ο σκοπός και οι συγκεκριμένοι στόχοι της ενότητας, ώστε οι μαθητές μου να γνωρίσουν τι θα πρέπει να καταφέρουν στο τέλος της μαθησιακής διαδικασίας, όχι μόνο σε σχέση με το γνωστικό αντικείμενο, αλλά και σε σχέση με τη χρήση του Η/Υ. Οι μαθητές σε προηγούμενες δραστηριότητες, πάντα ανά ομάδες, έχουν ασχοληθεί με το λογισμικό επεξεργασίας κειμένου (MS word) και τη μηχανή αναζήτησης(internet explorer): • Παρουσιάζεται ο εννοιολογικός χάρτης «προϊστορία» και παράλληλα δίνονται πληροφορίες για τη χρήση του λογισμικού Cmaps Tools • Επιδεικνύεται μέσω του εννοιολογικού χάρτη και με τη χρήση υπολογιστικού φύλλου η σχηματική αναπαράσταση της Προϊστορίας. • Ακολουθεί σιωπηρή ανάγνωση από τους μαθητές του κειμένου σ.97 του Β. Μαθητή (Ιστορία Γ΄τάξη). • Παρουσιάζεται με το λογισμικό παρουσίασης (pawerpoint) «η εποχή του λίθου» μέσω του εννοιολογικού χάρτη. • Δίνονται στις ομάδες Α, Β, Γ το φύλλο εργασίας 1 διάρκειας 4΄ -5΄ ) . Η ομάδα Δ΄ εργάζεται στον Η/Υ (συνεργατικά όπως και οι υπόλοιπες) το ίδιο φύλλο εργασίας. • Τέλος, όλες οι ομάδες ανακοινώνουν το αποτέλεσμα της εργασίας τους και όλοι μαζί ολοκληρώνουν στο φύλλο word «εποχή του λίθου», που βρίσκεται στο εννοιολογικό χάρτη. Το λογισμικό Revelation Natural Art που θα χρησιμοποιηθεί στις επόμενες δραστηριότητες παρουσιάζεται στο μάθημα της Αισθητικής Αγωγής, όπου όλοι οι μαθητές συνθέτουν μια εικόνα και την επεξεργάζονται.
  • 5. 2η Δραστηριότητα:..... Ημερομηνία: 19/04/10 Στόχος: να πραγματοποιηθεί διδακτική προσέγγιση της ενότητας « Παλαιολιθική εποχή» με τη χρήση ΤΠΕ με ταυτόχρονη κατάκτηση των επιμέρους διδακτικών και παιδαγωγικών της στόχων. Διδακτικό υλικό: Λογισμικό Cmaps Tools, λογισμικό επεξεργασίας κειμένου (MS word), λογισμικό Π.Ι. εικαστικά α΄-στ , λογισμικό παρουσίασης (pawerpoint), εκπαιδευτικές πύλες, φύλλα εργασίας, Βιβλίο μαθητή Ιστορίας Γ΄τάξης Διδασκαλία και χρήση του λογισμικού: Η διδασκαλία της ενότητας θα αρχίσει με μια ανάγνωση του μαθήματος (λόγω της ιδιαιτερότητας και της διαφορετικότητας των μαθητών της Γ΄ τάξης στο επίπεδο αναγνωστικής δεξιότητας) από εμένα. Οι μαθητές παράλληλα σημειώνουν άγνωστες λέξεις. • Ακολουθεί τα video «σπήλαιο των Πετραλώνων» (YouTube - ΘAPPAΛEOI-ΕΙΡΗΝΙΚΟΙ Αρχάνθρωποι Σπ. Πετραλώνων Χαλκιδική) και «σπήλαιο των Πετραλώνων 2» (YouTube - AGE OF FIRE Teaser 2) που βρίσκονται στο εννοιολογικό χάρτη (Cmaps Tools) • Στη συνέχεια ή παρουσίαση του ppt «Παλαιολιθική εποχή» μέσω του λογισμικού Cmaps Tools. Ανάθεση του φύλλου εργασίας 2 στις ομάδες:  Δραστηριότητα 1 , ομάδα Γ  Δραστηριότητα 2 , ομάδα Β  Δραστηριότητα 3 ,ομάδα Δ  Δραστηριότητα 4 , ομάδα Α  Δραστηριότητα 5 όλες οι ομάδες • Στο τέλος της διδασκαλίας υπάρχει πρόβλεψη όλοι μαζί, ανάλογα με το χρόνο, να συμπληρώσουμε κάποιες πληροφορίες στον εννοιολογικό χάρτη για την παλαιολιθική εποχή.
  • 6. 3η δραστηριότητα:..... Ημερομηνία: 21/04/10 Στόχος: να πραγματοποιηθεί διδακτική προσέγγιση της ενότητας « Νεολιθική εποχή» με τη χρήση ΤΠΕ με ταυτόχρονη κατάκτηση των επιμέρους διδακτικών και παιδαγωγικών της στόχων. Διδακτικό υλικό: Λογισμικό Cmaps Tools, λογισμικό επεξεργασίας κειμένου (MS word), λογισμικό Π.Ι. εικαστικά α΄-στ , λογισμικό παρουσίασης (pawerpoint), εκπαιδευτικές πύλες, φύλλα εργασίας, Βιβλίο μαθητή Ιστορίας Γ΄τάξης , Τ. Εργασιών Ιστορίας Γ΄ τάξη. Διδασκαλία και χρήση του λογισμικού: Η διδασκαλία της ενότητας θα αρχίσει με σιωπηρή ανάγνωση του μαθήματος από τους μαθητές . Οι μαθητές παράλληλα σημειώνουν άγνωστες λέξεις. • Ακολουθεί η παρουσίαση του ppt «Νεολιθική εποχή» μέσω του λογισμικού Cmaps Tools) • Ανάθεση του φύλλου εργασίας 3 στις ομάδες:  Δραστηριότητα 1 , ομάδα Α  Δραστηριότητα 2 , ομάδα Β  Δραστηριότητα 3 ,ομάδα Γ  Δραστηριότητα 4 , ομάδα Δ  Δραστηριότητα 5 όλες οι ομάδες :Συνεργάζονται και επιλύουν τις εργασίες 1και 2 του Τ. Εργασιών σελ.41. Ακόμα όλοι οι μαθητές ,ατομικά, ζωγραφίζουν ελεύθερα και διακοσμούν ένα αγγείο (παρατηρούν τις εικόνες αγγείων στη σελ.102 του βιβλίου του μαθητή) • Παρουσίαση ppt μέσω του εννοιολογικού χάρτη»νεολιθική εποχή» της παρουσίασης με τίτλο «αγγεία» • Στο τέλος της διδασκαλίας υπάρχει πρόβλεψη όλοι μαζί, ανάλογα με το χρόνο, να παρακολουθήσουμε ένα video για τα ειδώλια (βλ.YouTube - Νεολιθικά ειδώλια εν Ελλάδι) που βρίσκεται κι αυτό στο φάκελο «Προϊστορία1» του λογισμικού Cmaps Tools. • Η αξιολόγηση στηρίζεται κυρίως στην παρατήρηση από εμένα της συμμετοχής και του ενδιαφέροντος που δείχνουν οι μαθητές , αλλά και στην επιτυχή και αποτελεσματική επίλυση των δραστηριοτήτων που τους έχουν ανατεθεί.
  • 7. 4η Δραστηριότητα:.... Ημερομηνία: 26/04/10 Στόχος: να πραγματοποιηθεί διδακτική προσέγγιση της ενότητας « Νεολιθική εποχή» με τη χρήση ΤΠΕ με ταυτόχρονη κατάκτηση των επιμέρους διδακτικών και παιδαγωγικών της στόχων. Διδακτικό υλικό: Λογισμικό Cmaps Tools, λογισμικό επεξεργασίας κειμένου (MS word), google-earth, λογισμικό παρουσίασης (pawerpoint), εκπαιδευτικές πύλες, φύλλα εργασίας, Βιβλίο μαθητή Ιστορίας Γ΄τάξης , Τ. Εργασιών Ιστορίας Γ΄ τάξη. Διδασκαλία και χρήση του λογισμικού: Η διδασκαλία της ενότητας θα αρχίσει ανάγνωση του μαθήματος από εμένα . Οι μαθητές παράλληλα σημειώνουν άγνωστες λέξεις. • Ακολουθεί η παρουσίαση μέσω του google-earth της τοποθεσίας των Νεολιθικών οικισμών (Σέσκλου, Διμηνίου, Χοιροκοιτίας και Δισπηλιού.. • Στη συνέχεια παρουσιάζεται ολιγόλεπτο video (βλ. YouTube - ΔΙΜΗΝΙ- ΣΕΣΚΛΟ 2) με περιεχόμενο ανάλογο • Ανάθεση του φύλλου εργασίας 4 στις ομάδες:  Δραστηριότητα 1 , ομάδα Α  Δραστηριότητα 2 , ομάδα Β  Δραστηριότητα 3 όλες οι ομάδες(Συνεργάζονται και απαντούν στις ερωτήσεις 1και 2 του Β. μαθητή σελ.106). • Η δραστηριότητα 3 του Τ. Εργασιών προτείνεται ως εργασία για το σπίτι (σελ.42) • Η αξιολόγηση στηρίζεται κυρίως στην παρατήρηση από εμένα της συμμετοχής και του ενδιαφέροντος που δείχνουν οι μαθητές , αλλά και στην επιτυχή και αποτελεσματική επίλυση των δραστηριοτήτων που τους έχουν ανατεθεί.
  • 8. Αξιολόγηση του σεναρίου και ανατροφοδότηση:... 1η. Η αξιολόγηση της πρώτης δραστηριότητας στηρίχθηκε κυρίως στην δική μου παρατήρηση. Σ όλη τη διάρκεια της δραστηριότητας υπήρχε ενεργό συμμετοχή και ενδιαφέρον από τους μαθητές μου. Τέλος η συμπλήρωση του φύλλου εργασίας από μία ομάδα στον εννοιολογικό χάρτη ¨(βλ. upostiriktiko iliko drastiriotitvn_senario 1εποχή του λίθου.pdf) όπως και η ολοκλήρωσή του από το σύνολο των μαθητών , ήταν επιτυχής. Οι μαθητές θαύμασαν τις δυνατότητες του λογισμικού Cmaps Tools και παρακολούθησαν με προσοχή την εξέλιξη του μαθήματος.( Στο παράρτημα 2 παρατίθενται ενδεικτικά κάποιες από τις εργασίες των μαθητών)? 2η . Στην δεύτερη δραστηριότητα της διδακτική ενότητας «Η εποχή του λίθου» το ενδιαφέρον των μαθητών ήταν μεγαλύτερο. Παρακολούθησαν με προσοχή τα video των 5΄ λεπτών για το σπήλαιο των Πετραλώνων, όπως και τη μικρή παρουσίαση ppt. Μεγάλη ήταν η συμμετοχή και το ενδιαφέρον στα φύλλα εργασίας. Τα φύλλα εργασίας συμπληρώθηκαν χωρίς καμία ιδιαίτερη δυσκολία από τα παιδιά (βλ.upostiriktiko iliko drastiriotitvn_senario 1ενδεικτικά συμπληρωμένο φύλλο εργασίας 2ης δραστηριότητας.pdf )Σε αυτό, μάλλον, βοήθησε και ο τρόπος της παρουσίασης που άρεσε στα παιδιά. Μετά το τέλος των δραστηριοτήτων κάθε ομάδα παρουσίασε το αποτέλεσμα της δουλειάς της. Έτσι κάναμε και μία ανακεφαλαίωση στα βασικά σημεία του μαθήματος. Τελικά από τις εργασίες του Τ.Εργασιών δε λύθηκε η 2. Τα παιδιά στην εργασία 3(να ζωγραφίσουν ένα ζώο της παλαιολιθικής εποχή) έδειξαν καθολική συμμετοχή και φαίνονταν ευχαριστημένα με το αποτέλεσμα της δουλειάς τους. Η δραστηριότητα κράτησε περίπου όσο είχε προγραμματιστεί.35-40 λεπτά. Αν αναλογιστούμε ότι ήταν η 5η διδακτική ώρα (11.45-12.25) Όσον αφορά τους συγκεκριμένους στόχους που είχαν τεθεί για τη συγκεκριμένη ενότητα «παλαιολιθική εποχή» ικανοποιήθηκαν στο σύνολό τους. Το σίγουρο είναι ότι αυτό που έμαθαν ,έδειξαν να το κατανόησαν καλά. Τα λογισμικά που χρησιμοποιήθηκαν ,νομίζω, ήταν τα κατάλληλα. Στην επεξεργασία κειμένου(MS word) οι μαθητές μου δεν φοβήθηκαν αλλά εκεί φάνηκαν κάποια προβλήματα στη χρήση του. Αν και θα ήθελα να χρησιμοποιήσω και το Revelation Natural Art (Το είχα γνωρίσει στους μαθητές και τους άρεσε) δεν ήταν εφικτό λόγω χρόνου. Τέλος για το χρόνο πραγματοποίησης της δραστηριότητας χρειάστηκα ακριβώς 10΄ από την 6η διδακτική ώρα επειδή : α)υπήρξε κάποια ένταση στο διάλειμμα με παιδιά άλλης τάξης και β) χρειάστηκε να κάνω ξανά εγκατάσταση του λογισμικού Cmaps Tools (ευτυχώς γρήγορα και με επιτυχία). Έχασα όμως τουλάχιστον 10΄ λεπτα διδακτικού χρόνου ,αν όχι παραπάνω. 3η. Στην Τρίτη δραστηριότητα οι μαθητές έχοντας εξοικειωθεί με τον τρόπο της διδακτική προσέγγισης και της χρήσης ΤΠΕ ανταποκρίθηκαν
  • 9. ικανοποιητικά στις δραστηριότητές τους(βλ.upostiriktiko iliko drastiriotitvn_senario 1ενδεικτικά συμπληρωμένο φύλλο εργασίας 3ης δραστηριότητας.pdf ).Οι στόχοι της διδακτικής ενότητας υλοποιήθηκαν. Οι μαθητές με ενδιαφέρον και μέσα από τα αποτελέσματα των ομάδων κατάκτησαν τα βασικά σημεία της ενότητας ,τα οποία αποτελούσαν και δικούς μου στόχους. Το video- ειδώλια δεν προβλήθηκε λόγω χρόνου. Τα παιδία σχεδίασαν ειδώλια και αγγεία σε λευκή κόλλα και φάνηκαν ότι το διασκέδασαν. Αδύνατο σημείο κατtά την πραγματοποίηση της δραστηριότητας ήταν η ταχύτητα στην συμπλήρωση του έγγραφου word «Νεολιθική εποχή»(βλ. upostiriktiko iliko drastiriotitvn_senario 1Νεολιθική εποχή.pdf) του Cmaps Tools, όπου δεν ήταν ικανοποιητική. Κατά συνέπεια η εργασία αυτή κράτησε διπλάσιο χρόνο από τον προβλεπόμενο. Γενικά η 3η δραστηριότητα κύλησε ομαλά και τα παιδιά; χάρηκαν τη διαδικασία της εκτέλεσής της. 4η . Στην τέταρτη δραστηριότητα, όπως και στις προηγούμενες ο βαθμός εξοικείωσης των μαθητών ήταν μεγαλύτερος και οι στόχοι της δραστηριότητας πραγματοποιήθηκαν. Αυτό που πρέπει να επισημανθεί είναι στη χρησιμοποίηση του λογισμικού google-earth οι δραστηριότητες δεν είχαν την αναμενόμενη από εμένα επιτυχία. Περιηγηθήκαμε στο Ν. Μαγνησίας , βρήκαμε με κάποια δυσκολία το Δίμηνι και γι’ αυτό δε συνεχίσαμε με τους υπόλοιπους οικισμούς. Νομίζω ότι χρειαζόταν καλύτερη προετοιμασία από μέρους μου. Στις υπόλοιπες δραστηριότητες οι μαθητές ανταποκρίθηκαν σε ικανοποιητικό βαθμό. Επέκταση  Οι μαθητές μπορούν κατά την παρουσίαση μέσω του εννοιολογικού χάρτη και με τη χρήση υπολογιστικού φύλλου της σχηματικής αναπαράστασης της Προϊστορίας να δοκιμάσουν σχηματικές αναπαραστάσεις με άλλους τύπους γραφήματος. (καλύτερη γνωριμία με το συγκεκριμένο λογισμικό).  Επίσης, με στόχο την εξοικείωση με το λογισμικό cmapsTools, στα πλαίσια της εισαγωγικής αυτής ενότητας «Πρωτοϊστορία» να δοκιμάσουν να φτιάξουν ένα νέο εννοιολογικό χάρτη για την εποχή του χαλκού
  • 10. Βιβλιογραφία Ιστορία, βιβλίο δασκάλου, (2007) Γ’ τάξη 73-83 Ιστορία, βιβλίο μαθητή, (2007) Γ’ τάξησ.97-106 Τ. Εργασιών ιστορίας, (2007) Γ΄τάξη σ.40-42 http://www.int-soc-hist-didact.org/curricula/Greece-Gr.pdf Διαθεματικό ενιαίο πλαίσιο προγραμμάτων σπουδών Ιστορίας( ημερομηνία τελευταίας επίσκεψης. 16 Ιουνίου 2010) http://cmap.ihmc.us/download/dlp_CmapTools.phpΛογισμικό CmapsTools ( ημερομηνία τελευταίας επίσκεψης. 16 Ιουνίου 2010) http://sfrang.com/historia/graphics/site/caveptg.htmΠαλαιολιθικές σπηλαιογραφίες( ημερομηνία τελευταίας επίσκεψης. 16 Ιουνίου 2010) http://www.youtube.com/watch?v=gwjxEf8-gMcΘAPPAΛEOI- ΕΙΡΗΝΙΚΟΙ Αρχάνθρωποι Σπ. Πετραλώνων Χαλκιδική Σπήλαιο Πετραλώνων1 ( ημερομηνία τελευταίας επίσκεψης 16 Ιουνίου 2010) http://www.youtube.com/watch?v=CUh9iromDMIAGE OF FIRE Teaser 2: Σπήλαιο Πετραλώνων2 ( ημερομηνία τελευταίας επίσκεψης 16 Ιουνίου 2010) http://www.e-history.gr/ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ Προϊστορία, Αρχαιότητα, Βυζάντιο, Οθωμανικά, σύγχρονα χρόνια( ημερομηνία τελευταίας επίσκεψης. 16 Ιουνίου 2010) http://www.praxis.edu.gr/comenius/isto12.htm isto12 : Χρονολογικές αναφορές, γλωσσάρι …( ημερομηνία τελευταίας επίσκεψης. 16 Ιουνίου 2010) http://www.youtube.com/watch?v=FA7zci4Jr9M&feature=related ΔΙΜΗΝΙ-ΣΕΣΚΛΟ 2 : Δίμηνι και Σέσκλο ( ημερομηνία τελευταίας επίσκεψης .16 Ιουνίου 2010) http://www.youtube.com/watch?v=ZuJG60oUccc Νεολιθικά ειδώλια εν Ελλάδι : Νεολιθικά ειδώλια στην Ελλάδα( ημερομηνία τελευταίας επίσκεψης. 16 Ιουνίου 2010)
  • 11. ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ 1 Περιλαμβάνει τα φύλλα εργασίας των δραστηριοτήτων.(βλ.fylla_ergasias) ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ 2 Περιλαμβάνει, ενδεικτικά ,αποτελέσματα της εργασίας των μαθητών μου:  upostiriktiko iliko drastiriotitvn_senario 1ενδεικτικά συμπληρωμένο φύλλο εργασίας 1ης δραστηριότητας.jpg  upostiriktiko iliko drastiriotitvn_senario 1ενδεικτικά συμπληρωμένο φύλλο εργασίας 2ης δραστηριότητας.pdf  upostiriktiko iliko drastiriotitvn_senario 1ενδεικτικά συμπληρωμένο φύλλο εργασίας 3ης δραστηριότητας.pdf  upostiriktiko iliko drastiriotitvn_senario 1εποχή του λίθου.pdf  upostiriktiko iliko drastiriotitvn_senario 1Νεολιθική εποχή.pdf