Організація і проведення
педагогічної практики
«Пробні уроки і заняття»
Мета, зміст та завдання практики
Мета:
• поглибити і закріпити теоретичні знання,
одержані студентами при вивченні
педагогіки, психології, шкільної гігієни та
окремих методик, вчити застосовувати їх в
навчально-виховній роботі з учнями.
Завдання практики:
• виховання особистісно-мотиваційної готовності студентів
педагогічного коледжу до роботи вчителя початкових класів;
• формування вмінь і навичок спостерігати навчально-виховний
процес та аналізувати його;
• вивчення практикантами змісту і системи планування
навчальної роботи учителя початкової школи;
• вироблення практичних професійних вмінь і навичок організації
та здійснення навчально-виховної роботи з учнями;
• навчання студентів творчо застосовувати на практиці знання,
отримані при вивченні психолого-педагогічних дисциплін і
фахових методик;
• оволодіння студентами методами, прийомами і засобами
проведення уроків, занять, а також навичками керівництва
пізнавальною діяльністю школярів відповідно до їх вікових та
індивідуальних особливостей.
Зміст практики
• Ознайомлення з організацією навчально-виховного процесу в
початковій школі, з роботою досвідчених учителів.
• Написання конспектів пробних уроків і позакласних занять.
• Проведення пробних уроків і позакласних занять (всього 19).
• Спостереження та аналіз пробних уроків, занять практикантів
підгрупи.
• Ведення документації практики.
• Виготовлення наочності, дидактичного матеріалу.
• Вивчення вікових та індивідуальних особливостей молодших
школярів.
• Індивідуальна робота.
У процесі підготовки до педагогічної практики та
її проведення студенти повинні знати:
- структуру і зміст навчального плану та навчальних
програм початкової школи;
• структуру і зміст планування учителем початкових
класів навчальної роботи з молодшими школярами;
• методи навчання учнів;
• види домашніх завдань та ступінь самостійності
учнів при їх виконанні;
• структуру і зміст різних типів уроків, методику їх
підготовки і проведення;
• зміст і особливості організації позакласної
навчальної роботи з предметів початкової школи.
№
Навчальні предмети, заняття
Кількість уроків,
занять
Всього на одного
студента
1 Українська мова, читання 2
2 Математика 3
3 Російська мова, читання 1
4 Англійська мова 2
5 Трудове навчання 1
6 Інформатика 2
7 Образотворче мистецтво 1
8 Фізична культура 1
9 Природознавство 1
10 Основи здоров’я 1
11 Я у світі 1
12 Заняття з додаткової кваліфікації 2
13
Заняття під керівництвом викладача
педагогіки
1
Всього 19
Етапи підготовки пробного уроку
І. Підготовка до пробного уроку починається з усвідомлення теми, мети уроку на першій
консультації, яку дає вчитель класу.
ІІ. Після цього добре вивчити зміст запропонованого на даний урок матеріалу в
підручниках.
ІІІ. Виходячи зі змісту матеріалу, який опрацьовуватиметься на уроці, визначити мету уроку
(навчальну, виховну, розвивальну).
IV. Добре вивчити зміст матеріалу. Творчо опрацювати відповідну методичну літературу,
періодичну пресу.
V. Визначити, які ТЗН і наочні посібники, дидактичний матеріал можна використати на
уроці.
VI. Визначити тип уроку, продумати його структуру (урок-екскурсія; урок-подорож; урок-
гра; урок-конкурс; урок-усний журнал; комбінований урок).
VII. Продумати оптимальні методи і прийоми навчання, форми перевірки знань учнів,
поєднуючи індивідуальну перевірку з колективною, підготувати диференційовані завдання,
продумати систему повторення і закріплення вивченого.
VIII. Визначити місце, мету, час самостійної роботи на уроці, засоби її перевірки. Добрати
засоби стимулювання навчальної діяльності учнів, прийоми вироблення у школярів уміння
вчитися (слухати, аналізувати почуте, мислити, запам’ятовувати).
ІХ. Підібрати зміст домашнього завдання. Продумати інструктаж до домашнього завдання.
Х. Обміркувати підсумок уроку і написати конспект пробного уроку.
Структура уроків різних типів
(за В. О. Онищуком)
• Урок засвоєння нових знань
• Урок формування вмінь і навичок
• Урок застосування знань, навичок і вмінь
• Урок узагальнення та систематизації знань
• Урок контролю та корекції знань, навичок і вмінь
• Комбінований урок (засвоєння нових знань і перевірка раніше
вивченого)
Звітна документація
• Щоденник спостереження
• Щоденник обліку пробної практики студентів
Щоденник № 1
з педагогічної практики
«Пробні уроки і заняття»
Студент ( а, ки ) ____ групи
Бериславського педагогічного коледжу
імені В.Ф. Беньковського
(спеціальність 5.01010201 « Початкова освіта)
_________________________________________
прізвище, ім’я, по батькові
№
п/п
Предмет
Дата
проведенн
я
Клас Оцінка
Підпис
методист
а
2 стор. Мета і завдання практики «Пробні уроки і заняття» .
3-4 стор. Індивідуальний план і облік роботи
Предмет Урок Вчитель Школа
Клас
Методист Графік консультацій
_______________________
День | час | місце
5 стор. Місце практики. Методисти.
Графік консультацій.
6 стор. Розклад дзвінків.
7 стор. Зразок підпису плану-конспекту уроку.
План – конспект
пробного уроку з ___________
проведеного в _____ класі
Бериславської загальноосвітньої школи І- ІІІ ст. № 3
______________________________
дата проведення
Методист :
Вчитель:
Тему одержав від вчителя:________________/ дата /
Консультації одержав:
від вчителя ______________, _____________ / дата /
від методиста ___________, _____________ / дата /
Конспект перевірили і до уроку допустили:
Вчитель : _____________ / підпис /
Методист: ____________ / підпис /
Оцінка за конспект __________
Оцінка за урок: _____________
Щоденник № 2
Спостереження педагогічної практики
«Пробні уроки і заняття»
Студент ( а, ки ) ____ групи
Бериславського педагогічного коледжу
імені В.Ф. Беньковського
(спеціальність 5.01010201 « Початкова освіта)
_______________________________________
прізвище, ім’я, по батькові
Дата
Предмет,
клас,
вчитель
Студент –
практикант
Зміст уроку Аналіз
Тема:
Мета:
Тип уроку:
Хід уроку:
І розділ: Типи та структура уроків
ІІ розділ: Схема аналізу уроків, занять, виховних заходів.
ІІІ розділ: Схема запису спостереження уроків, занять, заходів.

Практика Пробні уроки та заняття. ІІІ курс

  • 1.
    Організація і проведення педагогічноїпрактики «Пробні уроки і заняття»
  • 2.
    Мета, зміст тазавдання практики Мета: • поглибити і закріпити теоретичні знання, одержані студентами при вивченні педагогіки, психології, шкільної гігієни та окремих методик, вчити застосовувати їх в навчально-виховній роботі з учнями.
  • 3.
    Завдання практики: • вихованняособистісно-мотиваційної готовності студентів педагогічного коледжу до роботи вчителя початкових класів; • формування вмінь і навичок спостерігати навчально-виховний процес та аналізувати його; • вивчення практикантами змісту і системи планування навчальної роботи учителя початкової школи; • вироблення практичних професійних вмінь і навичок організації та здійснення навчально-виховної роботи з учнями; • навчання студентів творчо застосовувати на практиці знання, отримані при вивченні психолого-педагогічних дисциплін і фахових методик; • оволодіння студентами методами, прийомами і засобами проведення уроків, занять, а також навичками керівництва пізнавальною діяльністю школярів відповідно до їх вікових та індивідуальних особливостей.
  • 4.
    Зміст практики • Ознайомленняз організацією навчально-виховного процесу в початковій школі, з роботою досвідчених учителів. • Написання конспектів пробних уроків і позакласних занять. • Проведення пробних уроків і позакласних занять (всього 19). • Спостереження та аналіз пробних уроків, занять практикантів підгрупи. • Ведення документації практики. • Виготовлення наочності, дидактичного матеріалу. • Вивчення вікових та індивідуальних особливостей молодших школярів. • Індивідуальна робота.
  • 5.
    У процесі підготовкидо педагогічної практики та її проведення студенти повинні знати: - структуру і зміст навчального плану та навчальних програм початкової школи; • структуру і зміст планування учителем початкових класів навчальної роботи з молодшими школярами; • методи навчання учнів; • види домашніх завдань та ступінь самостійності учнів при їх виконанні; • структуру і зміст різних типів уроків, методику їх підготовки і проведення; • зміст і особливості організації позакласної навчальної роботи з предметів початкової школи.
  • 6.
    № Навчальні предмети, заняття Кількістьуроків, занять Всього на одного студента 1 Українська мова, читання 2 2 Математика 3 3 Російська мова, читання 1 4 Англійська мова 2 5 Трудове навчання 1 6 Інформатика 2 7 Образотворче мистецтво 1 8 Фізична культура 1 9 Природознавство 1 10 Основи здоров’я 1 11 Я у світі 1 12 Заняття з додаткової кваліфікації 2 13 Заняття під керівництвом викладача педагогіки 1 Всього 19
  • 7.
    Етапи підготовки пробногоуроку І. Підготовка до пробного уроку починається з усвідомлення теми, мети уроку на першій консультації, яку дає вчитель класу. ІІ. Після цього добре вивчити зміст запропонованого на даний урок матеріалу в підручниках. ІІІ. Виходячи зі змісту матеріалу, який опрацьовуватиметься на уроці, визначити мету уроку (навчальну, виховну, розвивальну). IV. Добре вивчити зміст матеріалу. Творчо опрацювати відповідну методичну літературу, періодичну пресу. V. Визначити, які ТЗН і наочні посібники, дидактичний матеріал можна використати на уроці. VI. Визначити тип уроку, продумати його структуру (урок-екскурсія; урок-подорож; урок- гра; урок-конкурс; урок-усний журнал; комбінований урок). VII. Продумати оптимальні методи і прийоми навчання, форми перевірки знань учнів, поєднуючи індивідуальну перевірку з колективною, підготувати диференційовані завдання, продумати систему повторення і закріплення вивченого. VIII. Визначити місце, мету, час самостійної роботи на уроці, засоби її перевірки. Добрати засоби стимулювання навчальної діяльності учнів, прийоми вироблення у школярів уміння вчитися (слухати, аналізувати почуте, мислити, запам’ятовувати). ІХ. Підібрати зміст домашнього завдання. Продумати інструктаж до домашнього завдання. Х. Обміркувати підсумок уроку і написати конспект пробного уроку.
  • 8.
    Структура уроків різнихтипів (за В. О. Онищуком) • Урок засвоєння нових знань • Урок формування вмінь і навичок • Урок застосування знань, навичок і вмінь • Урок узагальнення та систематизації знань • Урок контролю та корекції знань, навичок і вмінь • Комбінований урок (засвоєння нових знань і перевірка раніше вивченого)
  • 9.
    Звітна документація • Щоденникспостереження • Щоденник обліку пробної практики студентів
  • 10.
    Щоденник № 1 зпедагогічної практики «Пробні уроки і заняття» Студент ( а, ки ) ____ групи Бериславського педагогічного коледжу імені В.Ф. Беньковського (спеціальність 5.01010201 « Початкова освіта) _________________________________________ прізвище, ім’я, по батькові
  • 11.
    № п/п Предмет Дата проведенн я Клас Оцінка Підпис методист а 2 стор.Мета і завдання практики «Пробні уроки і заняття» . 3-4 стор. Індивідуальний план і облік роботи
  • 12.
    Предмет Урок ВчительШкола Клас Методист Графік консультацій _______________________ День | час | місце 5 стор. Місце практики. Методисти. Графік консультацій.
  • 13.
    6 стор. Розкладдзвінків. 7 стор. Зразок підпису плану-конспекту уроку. План – конспект пробного уроку з ___________ проведеного в _____ класі Бериславської загальноосвітньої школи І- ІІІ ст. № 3 ______________________________ дата проведення Методист : Вчитель: Тему одержав від вчителя:________________/ дата / Консультації одержав: від вчителя ______________, _____________ / дата / від методиста ___________, _____________ / дата / Конспект перевірили і до уроку допустили: Вчитель : _____________ / підпис / Методист: ____________ / підпис / Оцінка за конспект __________ Оцінка за урок: _____________
  • 14.
    Щоденник № 2 Спостереженняпедагогічної практики «Пробні уроки і заняття» Студент ( а, ки ) ____ групи Бериславського педагогічного коледжу імені В.Ф. Беньковського (спеціальність 5.01010201 « Початкова освіта) _______________________________________ прізвище, ім’я, по батькові
  • 15.
    Дата Предмет, клас, вчитель Студент – практикант Зміст урокуАналіз Тема: Мета: Тип уроку: Хід уроку: І розділ: Типи та структура уроків ІІ розділ: Схема аналізу уроків, занять, виховних заходів. ІІІ розділ: Схема запису спостереження уроків, занять, заходів.