1. Сабақ: Қазақ тілі.
Такырыбы: Көктем
Мектеп: «Шал ақын ауданының Қаратал орта
мектебі» КММ
Күні: Мұғалімнің есімі: Габбасова А.Ж.
СЫНЫП: 1 Қатысқандар саны:
12
Қатыспағандар саны: -
Сабаққа негізделген
оқу
мақсаты(мақсаттар
ы)
Айтылым: 2.2.2.1. Сюжетті сурет бойынша сөйлеу.
Тыңдалым: 2.1.1.1. Ауызекі тіл және аудиовизуалды материалды тыңдау және
қарапайым фразаларды түсініп қайталау.
Оқылым: 2.3.4.1. Мәтіннің мазмұны бойынша қарапайым сұрақ қоя білу және
жауап беру.
Жазылым: 2.4.1.1 Берілген иллюстрация бойынша сипаттау сөзін қолданып
сөйлем құрастырып жазу.
Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар:
Суретке қарап тыңдап, оқып, қайталайды.
Көктемге қатысты сөздерді біледі
Мәтінді қатесіз оқиды
Оқушылардың басым бөлігі:
Сөз тіркесін құрастырады.
Суретке сәйкес сөздерді таңдай алады.
Сөйлемді толықтырып, жаза алады.
Кейбір оқушылар:
Мәтіннің мазмұны бойынша сұрақ қоя біледі
сөйлем құрастыра алады.
Тілдік мақсат Оқушылар:
Оқиды.
Сөз тіркестерінің мағынасын түсінеді
Сөз тіркесін құрастырады
Сұрақ қояды
Сұрақтарға жауап береді
Алдыңғы оқу Жыл мезгілдерін біледі, күн, құс, гүл, көбелек, көктем т.б.
Жоспар
Жоспар
ланған
уақыт
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен
қатар, ескертпелерді жазыңыз) Ресурстар
Басталуы
2 мин
2 мин
Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық тренинг «Есте қалған қызықты сөздер»
Топ дөңгеленіп тұрып, қатысушыларға доп беріледі. Допты бір-біріне
кезектесіп беріп, есте қалған қызықты сөздерді айтады.
Топқа бөлу. Қима қағаздарды біріктіру арқылы.
Доп
Қима қағаздар
Ортасы
3 мин
«Ой қозғау» кезеңі. Тақтада көктем мезгілі туралы суреттер.
- Жұмбақ арқылы сабақтың тақырыбын ашу.
Қар еріп, су ағады,
Сарқырып сайға толады.
Күн ұзарып, жылиды,
Бұл қай кезде болады? (көктемде)
Интерактивті
тақта
2. 14 мин
8 мин
3 мин
5 мин
1 тапсырма- (топтық жұмыс, ТКО әдісі, «5-5-1» стратегиясы, «түртіп
алу» стратегиясы, сұрақ-жауап әдісі)
Мәтін
Қазір көктем мезгілі. Көктем айлары: наурыз, сәуір, мамыр. Көктемде күн
жылы болады. Көктемде күн жылы болады. Көктемде құстар ұшып келеді,
гүлдер шығады, көбелектер ұшады.
Тапсырмалар
1. Суретке қарап, мәтіндегі таныс сөздердің астын сызу (топтық
жұмыс, «түртіп алу» стратегиясы )
2. Мәтінге тақырып қою (топтық жұмыс, «5-5-1» стратегиясы)
3. Мәтіннің мазмұны бойынша қарапайым сұрақ қойып, жауап беру
(топтық жұмыс, сұрақ-жауап әдісі).
Қ/б: мұғалім гүлдер тарату арқылы бағалайды
2- тапсырма- (жеке жұмыс, «Бос орынды толықтыр» әдісі )
Суретке қара, толықтырып оқы. Сөлемдерді дәптерге жаз.
Күн-күндей болып күлемін. Гүл-гүлдей болып өсемін. Құс-құстай болып
ұшамын. Көбелек-көбелектей қонамын.
Қ/б: суреттер беру арқылы бағалау (өзін-өзі)
Сергіту сәті
Күндей болып күлемін,
Гүлдей болып өсемін,
Құстай болып ұшамын,
Көбелектей қонамын.
3 тапсырма-(жұптық жұмыс, суретпен жұмыс)
Суретке сәйкес сөздерді тауып, белгіле.
Ойлау деңгейлері Бағалау критерийлері
1. Білу және
түсіну
Суретке қарап отырып мәтіннен құстар, күн, гүлдер,
ағаш, көбелек сияқты таныс сөздердің астын сызады.
2. Қолдану Мәтінге тақырып қояды.
Мәтіннің мазмұны бойынша қарапайым сұрақ қояды
және жауап береді.
Бағалау критерийлері Дескрипторлар
Суретке қарап отырып
мәтіннен құстар, күн,
гүлдер, ағаш, көбелек
сияқты таныс сөздердің
астын сызады.
Сурет пен мәтінді сәйкестендіре отырып,
таныс сөздердің (құстар, күн, гүлдер, ағаш,
көбелек) астын сыза алады.
1
Мәтінге тақырып қояды. Мәтінге түйінді жасап, тақырып қоя алады 1
Мәтіннің мазмұны
бойынша қарапайым сұрақ
қояды және жауап береді.
Мәтіннің мазмұны бойынша сұрақ қоя
алады және жауап береді. Мысалы:
Көктем айларын ата. Көктем айлары:
наурыз, сәуір, мамыр.
1
Оқулық, 120
бет
Мәтін
жазылған қима
қағаздар,
аудиожазба
Гүлдің
суреттері
Оқулық, 121
бет, жұмыс
дәптері.
суреттер
3. Көктем күн балмұздақ тау
гүл қар құс жылы кітап
ағаш бұлақ қалам
Қ/б: көбелектер беру арқылы өзара бағалау.
Жетістік критерийлері:
- Суретке қатысты сөздердің астын сызу
- Суретке қатысты сөздерді оқу
- Мәтінге тақырып қою
- Мәтінге қатысты сұрақ қою
- Сұрақтарға жауап беру
- Сөйлемді толықтыру
- Сурет пен сөздерді сәйкестендіру
- Сөйлем құру
Қима қағаздар
Көбелектің
суреттері
Аяқтал
уы
10 мин
Кері байланыс: Дидактикалық ойын: «Қайсысы қайда тұрады?» Шарты:
Суретке қажетті бөліктерді, және жинаған «ұпайларын» (гүлдер, көбелектер,
құстар, күн) дұрыс орналастыру. Мысалы: ағашқа жапырақтар, аспанға
бұлттар мен күн, құстар, гүлдерге көбелектер.
Сурет бойынша әңгіме құру.
Үй жұмысы:
Бағалау:
Ватмандағы
«Көктем»
тақырыбында
сурет, сюжетті
суреттер
Қосымша ақпарат: интернет ресурстары, үлестірме материалдар, суреттер.
Саралау – Сіз қосымша көмек
көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз
қабілеті жоғары оқушыларға
тапсырманы күрделендіруді қалай
жоспарлайсыз?
Бағалау – Оқушылардың
үйренгенін тексеруді
қалай жоспарлайсыз?
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті
қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы байланыс
- сөздерге сәйкес суреттер ұсыну
- Диалог құру үшін үлгісін көрсету.
- Сөйлем құру барысында
толықтырып отыру,сөздерді ретімен
орналастыруға нұсқау көрсету
Гүлдер тарату арқылы
бағалау;
Көбелек, гүл, құс, күн
суреттерін беру арқылы
өзін-өзі бағалау;
Көбелектер беру арқылы
өзара бағалау. Ауызша
қолдау көрсету
Дүниетану (жыл мезгілдеріне
қатысты табиғаттағы өзгерістер
туралы біледі)
Орыс тілі ()
АКТ арқылы мәтінді тыңдату,
суреттерді көрсету.
4. Рефлексия
Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен
жоспарлаған саралау шаралары тиімді
болды ма?
Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?
Мен өз жоспарыма қандай түзетулер
енгіздім және неліктен?