Тема уроку :Запилення у квіткових рослин.
Мета уроку : обговорити з учнями значення процесу запилення, ознайомити їх з
основними типами та способами запилення.
Базові поняття й терміни : запилення, самозапилення, перехресне запилення, штучне
запилення, запилення вітром, водою, комахами, птахами.
Тип уроку : комбінований.
Обладнання : таблиці “Будова квітки “, “Суцвіття “, кросворд, модель квітки.
Хід уроку.
I Організаційний момент.
II Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності.
Перш ніж перейти до вивчення нової теми давайте :
1 Пригадаємо раніше вивчені біологічні поняття :
- Що таке квітка ? Які частини квітки ви знаєте ?
- Які функції виконують ці частини квітки ?
- Що таке суцвіття ?
- Якими вони бувають ?
- Яке їх біологічне значення ?
2 Покажіть частини квітки на її моделі, визначте функції що вони виконують.
3 Гра “ Що зайве ? “
а) Маточка, тичинка ,корінь, чашечка, віночок.( зайве – корінь , бо це вегетативний орган
рослини, а решта терміни – складові частини квітки )
б) колос, щиток, зонтик, кошик, сережка, волоть ( зайве- волоть, бо це складне суцвіття, а
решта – прості )
4 Завдання : З’єднайте парами :
рослина суцвіття
черемха кошик
соняшник китиця
морква щиток
яблуня складний зонтик
5 Визначення типу суцвіття по малюнку
6 Розгадайте кросворд
III Вивчення нового матеріалу
3.
Якщо пригадати період,коли цвітуть дарева та трави, ви звертали увагу на ту кількість
комах, що зазвичай кружляє над квітами і лазить по них. Зі спеціальних утворень, що
розташовані всередині квіток, комахи добувають собі їжу – солодкий нектар.При цьому
вони, самі того не підозрюючи, надають рослинам неоціненну послугу.Справа в тому, що
до тільця комахи легко прилипає пилок. Перелітаючи з квітки на квітку в пошуках нових
порцій улюблених ласощів, комахи переносять пилок.У такий спосіб вони здійснюють
запилення квіток – найважливіший етап статевого розмноження.
Отже : Запилення – це процес перенесення пилка з пиляків тичинок квітки на
приймочку маточки.
Саме для приваблення комах рослини й утворюють квіти з великими та яскравими
оцвітинами, з ароматними нектарниками, пилок великий, липкий .
У рослин є такий період , коли запах поширюється на великі відстані, але у певний період
доби. Наприклад, виділення приємних запахів у петунії та гвоздики починається з
настанням сутінків- ці рослини запилюють нічні метелики.Зі світанком ці квіти
перестають поширювати запахи.А от яблуні, конюшина навпаки – цілий день ароматом
сповнене повітря, а ввечері ці квіти перестають пахнути. Немає необхідності витрачати
ароматичні речовини – оскільки це все для прваблення бджіл, а вночі бджоли
відпочивають.
Рослини мають цілий ряд пристосувань до запилення .Якщо би квітки були поодинокі ,
то вони були б менш помітними.Тому такі рослини, які мають маленькі квітки збирають
їх у суцвіття, і ті стають добре помітними для комах.
Пристосуванням до запилення є також розташування частин оцвітини. У багатьох нектар
захований у глибині трубки, утвореної зрослими пелюстками віночка. Вільні його
частини є чудовим посадковим місцем для комах, а довгий хоботок легко дістає нектар із
квіткових “надр”.
Правда не всі рослини мають гарні та ароматні квітки. Є такі як дуб, береза, кропива ,
пшениця,кукурудза – квітки їх непоказні і без запаху. Їхній пилок переноситься вітром.
Він дуже легкий і сухий і за допомогою вітру розноситься на різні відстані.Не весь він
використовується, деякий губиться по дорозі , тому вітрозапильні рослини виробляють
його в дуже великих кількостях.
Прорости може пилок в тому випадку, якщо він потрапив на квітку того ж виду
рослин.Приймочка маточки й пилок мають унікальну здатність розпізнавати одне
одного. Ніколи пилок дуба не проросте в маточці яблуні, а пилок кульбаби – у маточці
берези.
Отже – статеве розмноження в природі можливо тільки між рослинами одного виду.
Якщо пилок потрапляє на приймочку маточки тієї самої квітки, то таке явище в природі
називають – самозапиленням.Однак для більшості рослин характерне перехресне
запилення.У цьому випадку пилок з тичинки однієї квітки потрапляє на рильце маточки
іншої квітки. Зигота, що утворилася внаслідок запліднення, матиме спадкову інформацію
від різних “батьків”.Вона успадкує всі ознаки : не тільки форму, розміри, забарвлення
органів рослини, але й чутливість до температури, тривалості дня, вологості грунту.
Отже , рослина , утворена в результаті перехресного запилення, буде більш стійкою до
змін навколишнього середовища.Штучне запилення здійснюється людиною.До нього
вдаються для підвищення врожаю і під час створення нових сортів.
IV Відеоекскурсія усвіт рослин
V Руханка “Медитація дерева “
VI Практичне використання набутих знань у нестандартних умовах.
1) Робота в малих групах (по 5 - 6 учнів )
Закінчіть речення :
А) найпоширеніше запилення – це ... ( перехресне)
Б) Після запилення квітки відбувається - .... (запліднення )
В) Нектар у квітках утворюється для того , щоб -..... ( приваблювати комах-
запилювачів)
Г) Найбільше пилку утворюється у рослин , які запилюються - .... ( вітром )
Д) Яскраве забарвлення квітки мають для того , щоб .... ( приваблювати комах )
Е ) Перехресне запилення відбувається, якщо пилок з однієї квітки потрапляє на
приймочку маточки ..... ( квітки іншої рослини того самого виду)
2) Дайте відповіді на тести :
1. Біологічне значення суцвіть полягає в тому , що за їхньою допомогою :
а) полегшується запилення; (+)
б) регулюється розвиток рослини;
в) бджоли легко збирають нектар;
г) збільшується ймовірність перехресного запилення.( + )
2 У деяких рослин пилок переноситься вітром на далеку відстань тому,що:
а) він має спеціальні пристосування для цього ; (+)
б) такі рослини ростуть на місцях, де часто дмуть сильні вітри ;
Вітром водою комахами птахами
(Анемогамія) ( гідрогамія) (ентомогамія)
( орнітогамія)
дуб,ліщина,береза стрілолист мак, льон,шипшина орхідеї
6.
в) дуже легкий;(+)
г) ці рослини активно розкидають пилок.
3 Для приваблювання комах – запилювачів у квітках мають значення :
а) тільки яскраві оцвітини великих розмірів;
б) яскраві оцвітини і нектар ;
в) яскраві оцвітини, їхня форма, нектар; (+)
г) час цвітіння і запах.
4 Для поширення насіння в природі квіткові рослини використовують :
а) світло,воду,тепло;
б) тварин, вітер, активні рухи;
в) тварин, воду, вітер, активні рухи ; (+)
г) тварин,воду,вітер,грунт.
5 У суцвіття зібрані здебільшого квітки :
а) білого кольору;
б) дрібні (+) в) великі г) запашні
Кросворд
1 Суцвіття черемхи. (Китиця)
2 Частина квітки, що утворена пелюстками. (Віночок)
3 Частина зародку насінини. (Сім’ядоля)
4 Головна частина квітки. (Маточка)
5 Частина маточки. (Стовпчик)
6 Процес переносу пилку на маточку квітки. (Запилення)
5
4
3 6
1 2
к в і т к а
7.
Кросворд
1 Суцвіття черемхи
2Частина квітки, що утворена пелюстками
3 Частина зародку насінини.
7 Головна частина квітки
8 Частина маточки
9 Процес переносу пилку на маточку квітки
5
4
3 6
1 2
к в і т к а
8.
ЦІКАВО ЗНАТИ ,ЩО.....
- Пилок берези переноситься на відстань до 40 м, а дуба – на 70 м.
- пилок дуже поживний, у ньому є 40-50 % білків, 40 % вуглеводів,є жири, вітаміни
та інші корисні речовини.
- Рафлезія Арнольді – рослина, яка має найбільшу у світі квітку (до 1 м в діаметрі й
масою 10 кг.Росте вона наФіліпінах, в Індонезії,. Має лише квітку, 5 величезних
пелюсток, які маютьчервоний колір і дуже сильний неприємний запах.Запилюють
її мухи.
VII Підсумок уроку
Коментування роботи класу в цілому і кожного учня окремо. Виставлення балів у
журнал
VIII Домашнє завдання
Опрацювати параграф № 20 , дати відповіді на запитання
9.
Порівняння вітрозапильних ікомахозапильних рослин
Ознака Вітрозапильні Комахозапильні
1 Забарвлення віночка (яскраве, квітки безбарвні яскраві,великі
тьмяне) малопомітні
2 Наявність нектарників нема є
3 Наявність аромату нема приємний запах
4 Розмір пилка дрібний,легкий, більший,липкий
сухий,гладенький горбкуватий
5 Кількість пилка ( більше, дуже багато порівняно-менше
менше)
Отже , перехресне запилення здійснюється вітром, комахами, водою, птахами. Найбільше
в природі рослин, які запилюються вітром і комахами.
Самозапилення незважаючи на те, що зменшує пристосованість організмів до умов
середовища, надає рослинам певні переваги : забезпечує насінне розмноження особин за
несприятливих умов довкілля.
10.
Висновок :запилення врослин здійснюється для того , щоб чоловічі гамети, які
розвиваються в пилкових зернах, змогли зустрітися з жіночими гаметами, які
формуються в зародковому мішку насінного зачатка, і відбулося – запліднення.
12.
4 Завдання :З’єднайте парами :
рослина суцвіття
черемха кошик
соняшник китиця
морква щиток
яблуня складний зонтик
4 Завдання : З’єднайте парами :
рослина суцвіття
черемха кошик
соняшник китиця
13.
морква щиток
яблуня складнийзонтик
3) Робота в малих групах (по 5 - 6 учнів )
Закінчіть речення :
А) Найпоширеніше запилення – це ...
Б) Після запилення квітки відбувається - ....
В) Нектар у квітках утворюється для того , щоб -.....
Г) Найбільше пилку утворюється у рослин , які запилюються - ....
Д) Яскраве забарвлення квітки мають для того , щоб ....
Е ) Перехресне запилення відбувається, якщо пилок з однієї квітки потрапляє на
приймочку маточки .....
4 Дайте відповіді на тести :
1Біологічне значення суцвіть полягає в тому , що за їхньою допомогою :
а) полегшується запилення;
б) регулюється розвиток рослини;
в) бджоли легко збирають нектар;
г) збільшується ймовірність перехресного запилення.
2 У деяких рослин пилок переноситься вітром на далеку відстань тому,що:
а) він має спеціальні пристосування для цього ;
б) такі рослини ростуть на місцях, де часто дмуть сильні вітри ;
в) дуже легкий;
г) ці рослини активно розкидають пилок.
3Для приваблювання комах – запилювачів у квітках мають значення :
а) тільки яскраві оцвітини великих розмірів;
б) яскраві оцвітини і нектар ;
в) яскраві оцвітини, їхня форма, нектар;
г) час цвітіння і запах.
14.
4 Для поширеннянасіння в природі квіткові рослини використовують :
а) світло,воду,тепло;
б) тварин, вітер, активні рухи;
в) тварин, воду, вітер, активні рухи ;
г) тварин,воду,вітер,грунт.
5У суцвіття зібрані здебільшого квітки :
а) білого кольору;
б) дрібні в) великі г) запашні