SlideShare a Scribd company logo
1
Тема: ГЕНЕРАТИВНІ ОРГАНИ КВІТКОВИХ
РОСЛИН. БУДОВА І РІЗНОМАНІТНІСТЬ КВІТОК.
Мета:
Навчальна:
 Продовжувати формувати в учнів поняття про рослинний
організм, його органи.
 Сформувати поняття про квітку як репродуктивний орган
рослини, що є видозміненим пагоном.
 Розширити знання про будову квітки, біологічне значення її
головних частин — маточки і тичинок.
 Виявити подібність у будові квіток різних рослин на тлі їх
різноманітності.
 Розкрити естетичну цінність і благотворний вплив рослин на
людину та роль знань про будову квітки у практичній діяльності
людини.
 Формувати спеціальні вміння розпізнавати органи квітки та їх
частини.
Розвиваюча:
 Розвивати уміння порівнювати біологічні явища та робити
відповідні висновки та узагальнення.
 Розвивати вміння логічно мислити.
 Розвивати увагу, спостережливість, уяву.
Виховна:
 Виховувати інтерес до живої природи, естетичні почуття та смаки
на основі прекрасного в природі та мистецтві.
2
 Продовжити формування переконань учнів у красоті
навколишнього світу і значенні біологічних та екологічних знань
у житті людини.
Обладнання та матеріали: таблиці «Будова квітки», роздатковий
матеріал: «Будова квітки», «Основні частини квітки», інструктивні картки
для виконання лабораторної роботи, живі екземпляри квітуючих рослин,
муляжі квітки вишні та капусти, мультимедійний проектор, електронні
засоби наочності.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань; урок засвоєння вмінь та
навичок.
Основні поняття: квітка, оцвітина, чашолистки, чашечка, віночок,
пелюстки, маточка, тичинки, квітконіжка, квітколоже, пиляки, нектарники,
формула квітки, діаграма квітки.
Методи і методичні прийоми:
1. Інформаційно- рецептивний:
 словесний: розповідь-пояснення, опис, бесіда;
 наочний: ілюстрація, демонстрація натуральних об’єктів,
демонстрація за допомогою мультимедійного проектора;
 практичний: виконання лабораторної роботи, робота з
роздатковим матеріалом;
2. Репродуктивний:
 подання матеріалу в готовому вигляді;
 конкретизація набутих знань;
закріплення вже набутих знань.
3. Проблемно - пошуковий: постановка проблемного питання.
4. Візуальний: складання графічного конспекту та опорних схем.
5. Сугестивний: застосування різних видів мистецтва (музичний супровід,
зображення)
3
6. Релаксопедичний: психологічне розвантаження за допомогою музики.
Хід уроку:
І. Організаційний етап.
ІІ. Актуалізація опорних знань у ході бесіди за питаннями:
На попередньому уроці ви вивчали способи розмноження рослин. Тож,
аби перейти до ознайомлення із матеріалом сьогоднішнього уроку, давайте
пригадаємо:
 Які рослини ми називаємо квітковими?
 Які органи квіткової рослини ви знаєте?
 Які вегетативні органи рослин ви можете назвати?
 Які генеративні органи можна виділити у квіткової рослини?
 Пригадайте складові частини пагона.
 Що ми називаємо видозмінами пагона?
 Які способи розмноження властиві рослинам?
ІІІ. Пояснення нового матеріалу:
а).(Емоційний каталізатор).
Вони супроводжують нас протягом всього життя: зустрічають при
народженні, розраджують в старості, радують на весіллі, іменинах і на всіх
можливих святах. І вдома, й на роботі, навесні і в лютий холод, спекотного
літа і восени, - квіти необхідні. без їхньої краси біднішим стає життя.
З квітами тісно пов’язаний духовний світ людини, і хоча кожний народ
по-своєму сприймає красу, є вид краси, який сприймається і усвідомлюється
усіма однаково. Це – краса квітів.
«Щоб жити потрібні сонце, свобода і маленька квітка».
Г. Х. Андерсен.
Ці слова свого часу сказав великий казкар, і погодитися з Гансом
Крістіаном Андерсеном є всі підстави і в усі часи.
Як часто ми чуємо, що дива поряд, але не помічаємо їх. Пропускаємо
повз очі й серце те, що у світі нема нічого прекраснішого й зрозумілішого за
мову квітів. Коли даруєш їх, можна не говорити зайвих слів. Квіти – це
невичерпне джерело натхнення і радості для людини.
4
Сьогодні ми з вами теж будемо вести розмову про квіти. Завдання
нашого уроку будуть наступні:
БУДОВАБУДОВА ТАТА
РІЗНОМАНІТНІСТЬРІЗНОМАНІТНІСТЬ
КВІТОККВІТОК
ЗАВДАННЯ УРОКУ:
• НАВЧИТИСЯ ВИЯВЛЯТИ СПІЛЬНІ ОЗНАКИ У БУДОВІ
КВІТОК НА ФОНІ ЇХ РІЗНОМАНІТНОСТІ;
• НАВЧИТИСЯ ВИДІЛЯТИ ГОЛОВНІ ЧАСТИНИ КВІТКИ;
• ВИЯВИТИ ПРИСТОСУВАННЯ У БУДОВІ КВІТОК ДО
ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ НАСІННЕВОГО РОЗМНОЖЕННЯ
РОСЛИН;
• ВИЯВИТИ ОЗНАКИ ПАГОНА У БУДОВІ КВІТОК;
• РОЗКРИТИ ЕСТЕТИЧНИЙ ВПЛИВ КВІТІВ НА ЛЮДИНУ
Квіти виникли задовго до появи людини. У еволюційному плані це була
величезна подія, до якої природа пройшла тривалий шлях.
Проте, квітка, схована у своїй зеленій кімнатці ще не була готова –
вона все чепурилася, дбайливо добирала барви. Вона виряджалася
поволі, приміряла пелюстку за пелюсткою. Вона не хотіла з’являтися
скуйовдженою. Вона повинна була з’явитися в усьому сяйві своєї краси.
О, то була страшенна кокетка! Її таємниче вбирання тривало день за
днем. І ось одного ранку, саме. Коли сходило сонце, вона показалася…
Антуан де Сент Екзюпері.
Так, ви здогадались. Мова йде про квітку. Так описав її появу у казці
«Маленький принц» Антуан де Сент Екзюпері.
5
Яке це дивне диво — квіти!
Чарівні форми й кольори.
І можна світові радіти,
Як сяє сонечко згори.
Коли всі квіти розцвітають.
На казку схоже все стає.
Метелики довкіл літають,
Бджола між квітами снує.
І джміль великий волохатий
Танок над квітами веде.
В пилкові жовтому, пухнатий
То присідає, то гуде.
А квіти гарні, розмаїті,
Ввібрали диво-кольори.
Видовище найкраще в світі,
Казкове, що не говори…
Як бачимо, у квітці природа чи не найповніше виявила свою
неперевершену майстерність, невичерпну фантазію. Яких тільки кольорів
нема у квіток, яких тільки форм і розмірів, пахощів та інших див . І все це не
для того, щоб викликати у нас почуття прекрасного. Природа була щедрою
на барви , запахи і розміри квіток зовсім не для нас. Це все було
підпорядковане одній важливій меті – дати насінину для продовження свого
роду.
6
На перший погляд недосвідченій людині може видатися неможливим
розібратися в безмежному розмаїтті квіток різних видів рослин. Але то тільки
здається. Під час уважного вивчення квіток легко помітити спільне у їх
будові. На цьому ми й зупинимося більш детально.
Подивіться навколо себе. Поруч із нами зараз знаходяться представники
рослинного світу, яких ми називаємо квітами.
 Але ж чи не помиляємося ми ?
 І що ж таке квітка?
Сьогодні на уроці ми маємо дати відповіді на ці питання, бо ж тема
нашого уроку наступна: «Генеративні органи квіткової рослини. Будова і
різноманітність квіток».
Ще великий німецький поет Іоганн Вольфганг Гете, який серед своїх
різноманітних наукових захоплень мав і ботаніку, запропонував розглядати
квітку, як видозмінений пагін.
Сьогодні вчені теж схиляються до думки, що:
Квітка – це вкорочений, нерозгалужений пагін, листки якого
видозмінилися у зв’язку із пристосуванням до статевого розмноження.
КВІТКА - вкорочений,
нерозгалужений, видозмінений
пагін
КВІТКА
ПРАВИЛЬНА НЕПРАВИЛЬНА
Відрізок стебла, який тримає всю квітку називають квітконіжкою. Вона
іноді буває нерозвиненою, тоді квітку називають сидячою (айстра,
соняшник).
 Що потрібно живим організмам аби могли відбуватися процеси
життєдіяльності?
7
 Погодьтеся, що квітка, як орган насіннєвого розмноження мусить
отримувати велику кількість поживних речовин. Як надходять
вони до квітки?
Вкорочена стеблова частина квітки називається квітколоже. До нього
прикріплюються всі інші елементи квітки.
Складовими частинами квітки є:
ЧАШЕЧКА – сукупність чашолистків
ЧАШЕЧКА
РОЗДІЛЬНОЛИСТА ЗРОСЛОЛИСТА
ВІНОЧОК – сукупність пелюсток
ВІНОЧОК
РОЗДІЛЬНОПЕЛЮСТКОВИЙ ЗРОСЛОПЕЛЮСТКОВИЙ
Функції чашечки:
 захищають ще нерозкриту квітку;
 забезпечують процес фотосинтезу.
 Подумайте, чому чашолистки мають зелене забарвлення?
Чи не правда дуже поетичну назву дали вчені цій частині квітки?
Можливо саме тому й назвали його віночком, що це вінець творіння, вінець,
корона, яка прикрашає квітку. (Однокореневі слова: вінчати, вінок, вінець)
КВІТКА
ПРАВИЛЬНА НЕПРАВИЛЬНА
СКЛАДОВІ
ЧАСТИНИ
КВІТКИ
ЧАШЕЧКА ВІНОЧОК МАТОЧКА ТИЧИНКИ
8
 Подумайте, якими можуть бути функції віночка?
Функції віночка:
 Захищає головні частини квітки;
 Приваблює комах-запилювачів.
ОЦВІТИНА – віночок + ЧАШЕЧКА
ОЦВІТИНА
ПРОСТА ПОДВІЙНА
“КВІТКОВА РЕКЛАМА”
Квітки багатьох рослин мають особливі залозки – нектарники, які
виділяють цукристу речовину – нектар. Нектарники почали вивчати із часів
К. Ліннея, саме він і запропонував термін нектарники. У грецькій міфології
«нектар» - напій богів, що дарує безсмертя та вічну юність. Нектар є їжею
для багатьох комах, у тому числі і для бджіл, які переробляють його на мед.
Нектар деяких видів рослин приваблює і птахів. Це – колібрі, нектарниці,
квіткар ниці. Добуваючи пилок та нектар комахи та птахи забезпечують
запилення, що потрібне для утворення насіння.
В уяві більшості із нас оцвітина, а скоріше яскравий віночок і є власне
квітка. Навіть, коли ми малюємо квітку, то найбільше уваги приділяють саме
віночку. Та це далеко не так. Чашечка та віночок є лише допоміжним
апаратом квітки, тобто є своєрідною «рекламою» для приваблювання комах.
ОЦВІТИНА
ПРОСТА ПОДВІЙНА
ЧАШЕЧКОПОДІБНА ВІНОЧКОПОДІБНА
9
А втім, є такі рослини, у яких пелюстки відсутні: верба, береза,
кукурудза уникли такої «розкоші», у їх квітці присутні лише тичинки та
маточки. І це якраз і є головні елементи квітки, хоча і мало помітні.
• ПРИЙМОЧКА
• СТОВПЧИК
• ЗАВ’ЯЗЬ
ГОЛОВНІ ЧАСТИНИ
КВІТКИ
МАТОЧКА ТИЧИНКА
• ТИЧИНКОВА
НИТКА
• ПИЛЯК
МАТОЧКА
ПИЛОК НА ПРИЙМОЧЦІ
МАТОЧКИ
У пиляках дозріває пилок. Розміри пилинок можуть коливатися від 0,
008 до 2мм у діаметрі. Колір і форма їх теж може бути різноманітною. Але
всі ці ознаки є сталими і характерними для кожного виду рослин. За
ТИЧИНКА
ПИЛЯК
ТИЧИНКОВА
НИТКА
МАТОЧКА
ПРИЙМОЧКА ЗАВ’ЯЗЬСТОВПЧИК
10
зовнішніми ознаками пилку легко визначити, з яких видів рослин зібрано
мед.
ТИЧИНКИ ДВОСТАТЕВА КВІТКА ВИШНІ
Ми розглянули будову складових частин квітки. Але поєднуються вони
у квітках різних рослин по-різному.
КВІТКИ
НЕСТАТЕВІ ОДНОСТАТЕВІДВОСТАТЕВІ
ТИЧИНКОВІ МАТОЧКОВІ
ДВОСТАТЕВІДВОСТАТЕВІ ТАТА ОДНОСТАТЕВІОДНОСТАТЕВІ КВІТКИКВІТКИ
ДДВОСТАТЕВІВОСТАТЕВІ –– ЦЕЦЕ КВІТКИКВІТКИ,, ВВ ЯКИХЯКИХ ЄЄ ІІ ТИЧИНКИТИЧИНКИ ІІ МАТОЧКАМАТОЧКА
ОДНОСТАТЕВІОДНОСТАТЕВІ –– ЦЕЦЕ КВІТКИКВІТКИ АБОАБО ЗЗ ТИЧИНКАМИТИЧИНКАМИ АБОАБО ЗЗ
МАТОЧКАМИМАТОЧКАМИ
В залежності від того, на одній чи на різних рослинах розташовані
одностатеві квітки, рослини прийнято поділяти на:
РОСЛИНИ
ОДНОДОМНІ
(♀ + ♂)
ДВОДОМНІ
(♀ або ♂)
ДВОДОМНІ РОСЛИНИ
• ЧОЛОВІЧІ КВІТИ • ЖІНОЧІ КВІТИ
11
Як бачите з точки зору ботаніки, квітки мають чіткі ознаки,
різноманітність, класифікацію.
ІV. Узагальнення вивченого:
Учням пропонуються кілька слайдів презентації із завданнями, які
допомагають узагальнити вивчений матеріал
 Вправа «Доповни текст»;
 Вправа «Обірвіть зайві пелюстки»
Тож давайте узагальнимо те, про що ви дізналися сьогодні на уроці.
(Проводиться фронтальне опитування за завданнями, запропонованими на
слайдах презентації).
ВСТАВТЕ ПРОПУЩЕНІ СЛОВА:
Віночок складається з _______. Нижче від
віночка розміщена _______ із зелених _______.
Віночок і чашечка утворюють _______, що
захищає головні частини квітки. Головними
частинами квітки є _______ та _______.
Тичинка складається із _______ та _______.
Складовими частинами маточки є _______,
_______ та _______. Із _______ розвивається
плід.
ПЕРЕВІРТЕ СЕБЕ
СУКУПНІСТЬ
ВИДОЗМІНЕНИХ
ЛИСТОЧКІВ, ЩО
ЗАХИЩАЮТЬ ГОЛОВНІ
ЧАСТИНИ КВІТКИ
ПЛІД
КВІТКА
ОЦВІТИНА
ЗАВ’ЯЗЬ
КВІТКОЛОЖЕ
МАТОЧКА
“ОБІРВІТЬ” ЗАЙВІ ПЕЛЮСТКИ ТАК, ЩОБ ЗАЛИШЕНА
ПЕЛЮСТКА ВІДПОВІДАЛА ТОМУ ПОНЯТТЮ, ЩО ВСЕРЕДИНІ
КВІТКИ
ЧОЛОВІЧИЙ
ГЕНЕРАТИВНИЙ
ОРГАН КВІТКИ
ВІНОЧОК
ПЛІД
ТИЧИНКА
ЗАВ’ЯЗЬ
ПЕЛЮСТКИ
МАТОЧКА
“ОБІРВІТЬ” ЗАЙВІ ПЕЛЮСТКИ ТАК, ЩОБ ЗАЛИШЕНА
ПЕЛЮСТКА ВІДПОВІДАЛА ТОМУ ПОНЯТТЮ, ЩО ВСЕРЕДИНІ
КВІТКИ
І те наскільки ви зрозуміли і засвоїли матеріал, ми повинні узагальнити у
ході виконання лабораторної роботи. Кожний із вас має інструкцію, у якій
детально розписано, які завдання вам потрібно виконати. (Див. Додаток)
12
Перегляд слайдів презентації «Диво-квіти» (А чи знаєте ви, що…)
V. Рефлексія.
Про квіти можна було б говорити безкінечно довго, та час, відведений
для нашого уроку вичерпується. Думаю, що сьогодні ви розширили свої
знання про квіти і я б дуже хотіла отримати від вас символічний букетик із
квітів, які ви маєте на своїх столах (квіти, вирізані із паперу, готуються
заздалегідь). Я прошу вас кілька слів написати про свої враження від
сьогоднішнього уроку, продовжте речення:
 Сьогодні мені сподобалось…
 Було не зрозуміло, хотілося б почути іще…
 Найбільше мені запам’яталося…
Аби від сьогоднішнього уроку у вас залишилися лише приємні спогади
квіти танцюють для вас свій вальс.
(Перегляд відеосюжету «Вальс квітів»)
VІ. Домашнє завдання: § 27 (читати і переказувати);
Закінчити лабораторну роботу
Для бажаючих виконати творче завдання: підготувати презентації на
тему «Квіти в легендах», «Квіти на гербах різних країн».
13
ЛАБОРАТОРНА РОБОТА № 9.
«БУДОВА ТА РІЗНОМАНІТНІСТЬ КВІТОК».
Мета роботи: сформувати вміння та навички характеризувати будову
квітки як органа насіннєвого розмноження рослин, навчитися розпізнавати
частини квітки на живих об’єктах, муляжах, малюнках.
Обладнання: муляжі, електронні зображення, натуральні об’єкти,
квітки кімнатних та декоративних рослин.
Хід роботи:
1. Розгляньте муляж квітки, знайдіть її частини: квітконіжку,
квітколоже, чашечку, віночок, тичинки, маточку.
2. Розгляньте та пригадайте частини квітки і зробіть відповідні
підписи до малюнка:
3. Які із
частин квітки ми
називаємо
головними? Чому?
4. Розгляньте
запропоновані
зображення квіток.
Охарактеризуйте їх,
використовуючи
таблицю (ознаки,
що характеризують
запропоновану вам
квітку, обведіть
кружечком).
14
ОЗНАКА ЇЇ ХАРАКТЕРИСТИКА
ТИП ОЦВІТИНИ а). Проста; б). Подвійна
ЧАШЕЧКА а). Роздільнолиста; б). Зрослолиста
ВІНОЧОК
а). Вільнопелюстковий; б).
Зрослопелюстковий
ЗАБАРВЛЕННЯ ВІНОЧКА
а). Неяскраве; б).Біле; в).Жовте; г).Червоне;
д).Рожеве; е).Синє; є).Фіолетове.
СИМЕТРІЯ КВІТКИ а).Правильна; б). Неправильна
НАЯВНІСТЬ ГОЛОВНИХ
ЧАСТИН
а).Двостатева; б). Маточкова; в).Тичинкова.
ЩО МІСТИТЬСЯ
ВСЕРЕДИНІ ПИЛЯКА
а).Насіння; б).Пилкове зерно.
ЩО МІСТИТЬСЯ
ВСЕРЕДИНІ ЗАВ’ЯЗІ
а).Насіння; б).Пилкове зерно; в). Насінневий
зачаток.

More Related Content

What's hot

Господарські товариства та їх види
Господарські товариства та їх видиГосподарські товариства та їх види
Господарські товариства та їх види
Serhii Lemishko
 
Шоколаду кожен рад, весь світ любить шоколад : інформаційний список
 Шоколаду кожен рад, весь світ любить шоколад : інформаційний список  Шоколаду кожен рад, весь світ любить шоколад : інформаційний список
Шоколаду кожен рад, весь світ любить шоколад : інформаційний список
library_darnitsa
 
презентація до уроку №3
презентація до уроку №3презентація до уроку №3
презентація до уроку №3
Марганецкая школа №5
 
Фінансова грамотність, фінансова інклюзія та фінансовий добробут в Україні
Фінансова грамотність, фінансова інклюзія та фінансовий добробут в УкраїніФінансова грамотність, фінансова інклюзія та фінансовий добробут в Україні
Фінансова грамотність, фінансова інклюзія та фінансовий добробут в Україні
VYacheslav Sadovnychyi
 
особиста методична картка
особиста методична карткаособиста методична картка
особиста методична картка
pr1nc1k
 
Образ матері в українській літературі
Образ матері в українській літературіОбраз матері в українській літературі
Образ матері в українській літературі
Лариса Іовженко
 
Розробка уроків. 5 клас. Повторення
Розробка уроків. 5 клас. ПовторенняРозробка уроків. 5 клас. Повторення
Розробка уроків. 5 клас. Повторення
natalo4ka1975
 
Проект Відкриття закладу здорового харчування - кафе «BeFresh»
Проект Відкриття закладу здорового харчування - кафе «BeFresh»Проект Відкриття закладу здорового харчування - кафе «BeFresh»
Проект Відкриття закладу здорового харчування - кафе «BeFresh»
Alex Grebeshkov
 
Вишиванка ЧЕРНІГІВСЬКА
Вишиванка ЧЕРНІГІВСЬКАВишиванка ЧЕРНІГІВСЬКА
Вишиванка ЧЕРНІГІВСЬКА
estet13
 
Шевеленко Т.А.
Шевеленко Т.А.Шевеленко Т.А.
Шевеленко Т.А.
Alyona Bilyk
 
Запрошення до 1 класу
Запрошення до 1 класуЗапрошення до 1 класу
Запрошення до 1 класу
Tati_tareeva
 
земноводные
земноводныеземноводные
земноводные
ltasenko
 
Поняття про селекцію. Одомашнення тварин. Введення в культуру рослин..ppt
Поняття про селекцію. Одомашнення тварин. Введення в культуру рослин..pptПоняття про селекцію. Одомашнення тварин. Введення в культуру рослин..ppt
Поняття про селекцію. Одомашнення тварин. Введення в культуру рослин..ppt
Репетитор Історія України
 
презентация медіа
презентация медіапрезентация медіа
презентация медіаolga_ruo
 
Quizalize
QuizalizeQuizalize
Quizalize
Michael Maltster
 
Контрольна робота по темі "Множення та ділення раціональних чисел"
Контрольна робота по темі "Множення та ділення раціональних чисел"Контрольна робота по темі "Множення та ділення раціональних чисел"
Контрольна робота по темі "Множення та ділення раціональних чисел"
sveta7940
 
Микитюк О.М. презентація
Микитюк О.М. презентаціяМикитюк О.М. презентація
Микитюк О.М. презентація
MARO51
 
Класний захід"Лицарський турнір у 6- му класі"
Класний захід"Лицарський турнір у 6- му класі"Класний захід"Лицарський турнір у 6- му класі"
Класний захід"Лицарський турнір у 6- му класі"
natalishodinki
 
тпзпр лекція 29
тпзпр лекція 29тпзпр лекція 29
тпзпр лекція 29galushko29
 

What's hot (20)

Господарські товариства та їх види
Господарські товариства та їх видиГосподарські товариства та їх види
Господарські товариства та їх види
 
Шоколаду кожен рад, весь світ любить шоколад : інформаційний список
 Шоколаду кожен рад, весь світ любить шоколад : інформаційний список  Шоколаду кожен рад, весь світ любить шоколад : інформаційний список
Шоколаду кожен рад, весь світ любить шоколад : інформаційний список
 
презентація до уроку №3
презентація до уроку №3презентація до уроку №3
презентація до уроку №3
 
Фінансова грамотність, фінансова інклюзія та фінансовий добробут в Україні
Фінансова грамотність, фінансова інклюзія та фінансовий добробут в УкраїніФінансова грамотність, фінансова інклюзія та фінансовий добробут в Україні
Фінансова грамотність, фінансова інклюзія та фінансовий добробут в Україні
 
особиста методична картка
особиста методична карткаособиста методична картка
особиста методична картка
 
Образ матері в українській літературі
Образ матері в українській літературіОбраз матері в українській літературі
Образ матері в українській літературі
 
суцвіття
суцвіттясуцвіття
суцвіття
 
Розробка уроків. 5 клас. Повторення
Розробка уроків. 5 клас. ПовторенняРозробка уроків. 5 клас. Повторення
Розробка уроків. 5 клас. Повторення
 
Проект Відкриття закладу здорового харчування - кафе «BeFresh»
Проект Відкриття закладу здорового харчування - кафе «BeFresh»Проект Відкриття закладу здорового харчування - кафе «BeFresh»
Проект Відкриття закладу здорового харчування - кафе «BeFresh»
 
Вишиванка ЧЕРНІГІВСЬКА
Вишиванка ЧЕРНІГІВСЬКАВишиванка ЧЕРНІГІВСЬКА
Вишиванка ЧЕРНІГІВСЬКА
 
Шевеленко Т.А.
Шевеленко Т.А.Шевеленко Т.А.
Шевеленко Т.А.
 
Запрошення до 1 класу
Запрошення до 1 класуЗапрошення до 1 класу
Запрошення до 1 класу
 
земноводные
земноводныеземноводные
земноводные
 
Поняття про селекцію. Одомашнення тварин. Введення в культуру рослин..ppt
Поняття про селекцію. Одомашнення тварин. Введення в культуру рослин..pptПоняття про селекцію. Одомашнення тварин. Введення в культуру рослин..ppt
Поняття про селекцію. Одомашнення тварин. Введення в культуру рослин..ppt
 
презентация медіа
презентация медіапрезентация медіа
презентация медіа
 
Quizalize
QuizalizeQuizalize
Quizalize
 
Контрольна робота по темі "Множення та ділення раціональних чисел"
Контрольна робота по темі "Множення та ділення раціональних чисел"Контрольна робота по темі "Множення та ділення раціональних чисел"
Контрольна робота по темі "Множення та ділення раціональних чисел"
 
Микитюк О.М. презентація
Микитюк О.М. презентаціяМикитюк О.М. презентація
Микитюк О.М. презентація
 
Класний захід"Лицарський турнір у 6- му класі"
Класний захід"Лицарський турнір у 6- му класі"Класний захід"Лицарський турнір у 6- му класі"
Класний захід"Лицарський турнір у 6- му класі"
 
тпзпр лекція 29
тпзпр лекція 29тпзпр лекція 29
тпзпр лекція 29
 

Viewers also liked

Izuna
IzunaIzuna
Izuna
Noctiss
 
Programa sa pamahalaan sa pagpapaunlad ng bansa mendoza slr
Programa  sa  pamahalaan sa pagpapaunlad ng bansa mendoza slrPrograma  sa  pamahalaan sa pagpapaunlad ng bansa mendoza slr
Programa sa pamahalaan sa pagpapaunlad ng bansa mendoza slr
Alice Bernardo
 
Finale
FinaleFinale
Finale
annapex
 
NR 15 Anexo 01
NR 15 Anexo 01NR 15 Anexo 01
NR 15 Anexo 01
shasha00
 
Volando por Asturias
Volando por AsturiasVolando por Asturias
Volando por Asturias
F. Ovies
 
END OF LIFE SPIRITUAL CARE PROJECT
END OF LIFE SPIRITUAL CARE PROJECTEND OF LIFE SPIRITUAL CARE PROJECT
END OF LIFE SPIRITUAL CARE PROJECT
Eric Fay
 
The Effect of ICT Infrastructure Sophistication and Interconnection on the Pr...
The Effect of ICT Infrastructure Sophistication and Interconnection on the Pr...The Effect of ICT Infrastructure Sophistication and Interconnection on the Pr...
The Effect of ICT Infrastructure Sophistication and Interconnection on the Pr...
Niki Kyriakou
 
Ale
AleAle
Ale
annapex
 
Kαταγραφή και ελεχγος δικτύου με το Cisco packet tracer
Kαταγραφή και ελεχγος δικτύου με το Cisco packet tracerKαταγραφή και ελεχγος δικτύου με το Cisco packet tracer
Kαταγραφή και ελεχγος δικτύου με το Cisco packet tracer
Stamatulakis Michail
 
Mga programa ng pamahalaan sa pagpapaunlad ng bansa capuso slr
Mga programa ng pamahalaan sa pagpapaunlad ng bansa capuso slrMga programa ng pamahalaan sa pagpapaunlad ng bansa capuso slr
Mga programa ng pamahalaan sa pagpapaunlad ng bansa capuso slr
Alice Bernardo
 
How to Accelerate Marketing Performance Through More Effective Budgeting and ...
How to Accelerate Marketing Performance Through More Effective Budgeting and ...How to Accelerate Marketing Performance Through More Effective Budgeting and ...
How to Accelerate Marketing Performance Through More Effective Budgeting and ...
Allocadia Software
 
Teaching Creed Team A
Teaching Creed Team ATeaching Creed Team A
Teaching Creed Team A
cristinanecs
 

Viewers also liked (13)

Izuna
IzunaIzuna
Izuna
 
Programa sa pamahalaan sa pagpapaunlad ng bansa mendoza slr
Programa  sa  pamahalaan sa pagpapaunlad ng bansa mendoza slrPrograma  sa  pamahalaan sa pagpapaunlad ng bansa mendoza slr
Programa sa pamahalaan sa pagpapaunlad ng bansa mendoza slr
 
Finale
FinaleFinale
Finale
 
NR 15 Anexo 01
NR 15 Anexo 01NR 15 Anexo 01
NR 15 Anexo 01
 
Volando por Asturias
Volando por AsturiasVolando por Asturias
Volando por Asturias
 
eac cert word doc
eac cert word doceac cert word doc
eac cert word doc
 
END OF LIFE SPIRITUAL CARE PROJECT
END OF LIFE SPIRITUAL CARE PROJECTEND OF LIFE SPIRITUAL CARE PROJECT
END OF LIFE SPIRITUAL CARE PROJECT
 
The Effect of ICT Infrastructure Sophistication and Interconnection on the Pr...
The Effect of ICT Infrastructure Sophistication and Interconnection on the Pr...The Effect of ICT Infrastructure Sophistication and Interconnection on the Pr...
The Effect of ICT Infrastructure Sophistication and Interconnection on the Pr...
 
Ale
AleAle
Ale
 
Kαταγραφή και ελεχγος δικτύου με το Cisco packet tracer
Kαταγραφή και ελεχγος δικτύου με το Cisco packet tracerKαταγραφή και ελεχγος δικτύου με το Cisco packet tracer
Kαταγραφή και ελεχγος δικτύου με το Cisco packet tracer
 
Mga programa ng pamahalaan sa pagpapaunlad ng bansa capuso slr
Mga programa ng pamahalaan sa pagpapaunlad ng bansa capuso slrMga programa ng pamahalaan sa pagpapaunlad ng bansa capuso slr
Mga programa ng pamahalaan sa pagpapaunlad ng bansa capuso slr
 
How to Accelerate Marketing Performance Through More Effective Budgeting and ...
How to Accelerate Marketing Performance Through More Effective Budgeting and ...How to Accelerate Marketing Performance Through More Effective Budgeting and ...
How to Accelerate Marketing Performance Through More Effective Budgeting and ...
 
Teaching Creed Team A
Teaching Creed Team ATeaching Creed Team A
Teaching Creed Team A
 

Similar to Квітка. Розробка уроку

квітка
квіткаквітка
квітка
lily_zbar
 
1_yds2_v_2018.pdf
1_yds2_v_2018.pdf1_yds2_v_2018.pdf
1_yds2_v_2018.pdf
4book
 
Квітка як орган статевого розмноження рослин. Будова і різноманітність квіток.
Квітка як орган статевого розмноження рослин. Будова і різноманітність квіток.Квітка як орган статевого розмноження рослин. Будова і різноманітність квіток.
Квітка як орган статевого розмноження рослин. Будова і різноманітність квіток.
ludmilalesichna
 
Різноманітність рослин у природі
Різноманітність рослин у природіРізноманітність рослин у природі
Різноманітність рослин у природі
Ковпитська ЗОШ
 
первоцвіт
первоцвітпервоцвіт
первоцвіт
yura-siruk123
 
Будова та різноманітність плодів
Будова та різноманітність плодівБудова та різноманітність плодів
Будова та різноманітність плодів
Школа №7 Миргород
 
природознавче заняття з пріоритетом
природознавче  заняття з пріоритетомприродознавче  заняття з пріоритетом
природознавче заняття з пріоритетом
Svitlana_Koltunova
 
Zapilennya kvitiv
Zapilennya kvitivZapilennya kvitiv
Zapilennya kvitiv
sader2237
 
Папоротеподібні
ПапоротеподібніПапоротеподібні
Папоротеподібні
Yulia Karpenko
 
Різноманітність рослин у природі
Різноманітність рослин у природіРізноманітність рослин у природі
Різноманітність рослин у природі
Ковпитська ЗОШ
 
1 klas-ja-doslidzhuju-svit-vashulenko-2018-2
1 klas-ja-doslidzhuju-svit-vashulenko-2018-21 klas-ja-doslidzhuju-svit-vashulenko-2018-2
1 klas-ja-doslidzhuju-svit-vashulenko-2018-2
NoName520
 
Ja doslidzhuju-svit-1-klas-vashulenko-2018-2
Ja doslidzhuju-svit-1-klas-vashulenko-2018-2Ja doslidzhuju-svit-1-klas-vashulenko-2018-2
Ja doslidzhuju-svit-1-klas-vashulenko-2018-2
kreidaros1
 

Similar to Квітка. Розробка уроку (20)

З досвіду роботи книжка-А5
З досвіду роботи книжка-А5З досвіду роботи книжка-А5
З досвіду роботи книжка-А5
 
42
4242
42
 
квітка
квіткаквітка
квітка
 
запилення
запиленнязапилення
запилення
 
Запилення. Розробка уроку
Запилення. Розробка урокуЗапилення. Розробка уроку
Запилення. Розробка уроку
 
3
33
3
 
1_yds2_v_2018.pdf
1_yds2_v_2018.pdf1_yds2_v_2018.pdf
1_yds2_v_2018.pdf
 
Квітка як орган статевого розмноження рослин. Будова і різноманітність квіток.
Квітка як орган статевого розмноження рослин. Будова і різноманітність квіток.Квітка як орган статевого розмноження рослин. Будова і різноманітність квіток.
Квітка як орган статевого розмноження рослин. Будова і різноманітність квіток.
 
Різноманітність рослин у природі
Різноманітність рослин у природіРізноманітність рослин у природі
Різноманітність рослин у природі
 
первоцвіт
первоцвітпервоцвіт
первоцвіт
 
Будова та різноманітність плодів
Будова та різноманітність плодівБудова та різноманітність плодів
Будова та різноманітність плодів
 
природознавче заняття з пріоритетом
природознавче  заняття з пріоритетомприродознавче  заняття з пріоритетом
природознавче заняття з пріоритетом
 
277
277277
277
 
Zapilennya kvitiv
Zapilennya kvitivZapilennya kvitiv
Zapilennya kvitiv
 
Папоротеподібні
ПапоротеподібніПапоротеподібні
Папоротеподібні
 
Різноманітність рослин у природі
Різноманітність рослин у природіРізноманітність рослин у природі
Різноманітність рослин у природі
 
150
150150
150
 
1 klas-ja-doslidzhuju-svit-vashulenko-2018-2
1 klas-ja-doslidzhuju-svit-vashulenko-2018-21 klas-ja-doslidzhuju-svit-vashulenko-2018-2
1 klas-ja-doslidzhuju-svit-vashulenko-2018-2
 
1
11
1
 
Ja doslidzhuju-svit-1-klas-vashulenko-2018-2
Ja doslidzhuju-svit-1-klas-vashulenko-2018-2Ja doslidzhuju-svit-1-klas-vashulenko-2018-2
Ja doslidzhuju-svit-1-klas-vashulenko-2018-2
 

More from Школа №7 Миргород

Covid 19. поради з безпеки онлайн для батьків та опікунів
Covid 19. поради з безпеки онлайн для батьків та опікунівCovid 19. поради з безпеки онлайн для батьків та опікунів
Covid 19. поради з безпеки онлайн для батьків та опікунів
Школа №7 Миргород
 
45-71
45-7145-71
інформатика алгор та прогр по підручнику верлань 2 стор на 1 листку
інформатика алгор та прогр по підручнику верлань 2 стор на 1 листкуінформатика алгор та прогр по підручнику верлань 2 стор на 1 листку
інформатика алгор та прогр по підручнику верлань 2 стор на 1 листку
Школа №7 Миргород
 

More from Школа №7 Миргород (20)

Covid 19. поради з безпеки онлайн для батьків та опікунів
Covid 19. поради з безпеки онлайн для батьків та опікунівCovid 19. поради з безпеки онлайн для батьків та опікунів
Covid 19. поради з безпеки онлайн для батьків та опікунів
 
45-71
45-7145-71
45-71
 
Частина_2
Частина_2Частина_2
Частина_2
 
частина_1
частина_1частина_1
частина_1
 
Informatyka 10 p1-5 (1)
Informatyka 10 p1-5 (1)Informatyka 10 p1-5 (1)
Informatyka 10 p1-5 (1)
 
15 48 321
15 48 321 15 48 321
15 48 321
 
15 45 47
15 45 4715 45 47
15 45 47
 
475 125 45 -1
475 125 45 -1475 125 45 -1
475 125 45 -1
 
16 15 4
16 15 416 15 4
16 15 4
 
23 05 18
23 05 18 23 05 18
23 05 18
 
12 458 12
12 458 1212 458 12
12 458 12
 
15 18 13
15 18 13 15 18 13
15 18 13
 
15 14 15
15 14 15 15 14 15
15 14 15
 
14 448
14 448  14 448
14 448
 
14 25 26
14 25 26 14 25 26
14 25 26
 
12 45 78
12 45 78 12 45 78
12 45 78
 
475 125 45
475 125 45 475 125 45
475 125 45
 
інформатика алгор та прогр по підручнику верлань 2 стор на 1 листку
інформатика алгор та прогр по підручнику верлань 2 стор на 1 листкуінформатика алгор та прогр по підручнику верлань 2 стор на 1 листку
інформатика алгор та прогр по підручнику верлань 2 стор на 1 листку
 
158 156
158 156158 156
158 156
 
15 17
15 17  15 17
15 17
 

Recently uploaded

Віртуальна виставка «Батько – це сила і мудрість».
Віртуальна виставка «Батько – це сила і мудрість».Віртуальна виставка «Батько – це сила і мудрість».
Віртуальна виставка «Батько – це сила і мудрість».
Vinnytsia Regional Universal Scientific Library named after Valentin Otamanovsky
 
№ 133, 04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...
№ 133,  04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...№ 133,  04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...
№ 133, 04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...
olha1koval
 
Майстер графічного малюнку. Георгій Якутовича
Майстер графічного малюнку. Георгій ЯкутовичаМайстер графічного малюнку. Георгій Якутовича
Майстер графічного малюнку. Георгій Якутовича
НБУ для дітей
 
курсова робота теорема Штольца з математики
курсова робота теорема Штольца з математикикурсова робота теорема Штольца з математики
курсова робота теорема Штольца з математики
ssuser3a363c
 
Безбар’єрність в бібліотеці – суспільна норма
Безбар’єрність в бібліотеці – суспільна нормаБезбар’єрність в бібліотеці – суспільна норма
Безбар’єрність в бібліотеці – суспільна норма
ssuser15a891
 
Передвиборча програма Майора Станіслава
Передвиборча програма  Майора СтаніславаПередвиборча програма  Майора Станіслава
Передвиборча програма Майора Станіслава
tetiana1958
 
Звіт керівника Залав'єцького ЗДО перед громадськістю та колективом за 2023-20...
Звіт керівника Залав'єцького ЗДО перед громадськістю та колективом за 2023-20...Звіт керівника Залав'єцького ЗДО перед громадськістю та колективом за 2023-20...
Звіт керівника Залав'єцького ЗДО перед громадськістю та колективом за 2023-20...
yevheniiakhyzhuk
 
Проєкт "Подорож містами України". Буковина
Проєкт "Подорож містами України". БуковинаПроєкт "Подорож містами України". Буковина
Проєкт "Подорож містами України". Буковина
НБУ для дітей
 
Топ книг для літнього настрою: рекомендаційні списки літератури для позакласн...
Топ книг для літнього настрою: рекомендаційні списки літератури для позакласн...Топ книг для літнього настрою: рекомендаційні списки літератури для позакласн...
Топ книг для літнього настрою: рекомендаційні списки літератури для позакласн...
Чернівецька обласна бібліотека для дітей
 
Розпад колоніальних імперій. Країни Азії, Африки, Латинської Америки (1945 р....
Розпад колоніальних імперій. Країни Азії, Африки, Латинської Америки (1945 р....Розпад колоніальних імперій. Країни Азії, Африки, Латинської Америки (1945 р....
Розпад колоніальних імперій. Країни Азії, Африки, Латинської Америки (1945 р....
gravebabyjohn
 
Криптографія КриптографіяКриптографіяКриптографія
Криптографія КриптографіяКриптографіяКриптографіяКриптографія КриптографіяКриптографіяКриптографія
Криптографія КриптографіяКриптографіяКриптографія
ssuser172ac3
 
Передвиборча програма Ковальової Катерини
Передвиборча програма Ковальової КатериниПередвиборча програма Ковальової Катерини
Передвиборча програма Ковальової Катерини
tetiana1958
 
High-intent keywords для просування SaaS компаній | Iryna Kutnyak
High-intent keywords для просування SaaS компаній | Iryna KutnyakHigh-intent keywords для просування SaaS компаній | Iryna Kutnyak
High-intent keywords для просування SaaS компаній | Iryna Kutnyak
Collaborator.pro
 

Recently uploaded (13)

Віртуальна виставка «Батько – це сила і мудрість».
Віртуальна виставка «Батько – це сила і мудрість».Віртуальна виставка «Батько – це сила і мудрість».
Віртуальна виставка «Батько – це сила і мудрість».
 
№ 133, 04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...
№ 133,  04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...№ 133,  04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...
№ 133, 04.06.2024, підсумки методичної роботи з учителями школи у 2023-2024 ...
 
Майстер графічного малюнку. Георгій Якутовича
Майстер графічного малюнку. Георгій ЯкутовичаМайстер графічного малюнку. Георгій Якутовича
Майстер графічного малюнку. Георгій Якутовича
 
курсова робота теорема Штольца з математики
курсова робота теорема Штольца з математикикурсова робота теорема Штольца з математики
курсова робота теорема Штольца з математики
 
Безбар’єрність в бібліотеці – суспільна норма
Безбар’єрність в бібліотеці – суспільна нормаБезбар’єрність в бібліотеці – суспільна норма
Безбар’єрність в бібліотеці – суспільна норма
 
Передвиборча програма Майора Станіслава
Передвиборча програма  Майора СтаніславаПередвиборча програма  Майора Станіслава
Передвиборча програма Майора Станіслава
 
Звіт керівника Залав'єцького ЗДО перед громадськістю та колективом за 2023-20...
Звіт керівника Залав'єцького ЗДО перед громадськістю та колективом за 2023-20...Звіт керівника Залав'єцького ЗДО перед громадськістю та колективом за 2023-20...
Звіт керівника Залав'єцького ЗДО перед громадськістю та колективом за 2023-20...
 
Проєкт "Подорож містами України". Буковина
Проєкт "Подорож містами України". БуковинаПроєкт "Подорож містами України". Буковина
Проєкт "Подорож містами України". Буковина
 
Топ книг для літнього настрою: рекомендаційні списки літератури для позакласн...
Топ книг для літнього настрою: рекомендаційні списки літератури для позакласн...Топ книг для літнього настрою: рекомендаційні списки літератури для позакласн...
Топ книг для літнього настрою: рекомендаційні списки літератури для позакласн...
 
Розпад колоніальних імперій. Країни Азії, Африки, Латинської Америки (1945 р....
Розпад колоніальних імперій. Країни Азії, Африки, Латинської Америки (1945 р....Розпад колоніальних імперій. Країни Азії, Африки, Латинської Америки (1945 р....
Розпад колоніальних імперій. Країни Азії, Африки, Латинської Америки (1945 р....
 
Криптографія КриптографіяКриптографіяКриптографія
Криптографія КриптографіяКриптографіяКриптографіяКриптографія КриптографіяКриптографіяКриптографія
Криптографія КриптографіяКриптографіяКриптографія
 
Передвиборча програма Ковальової Катерини
Передвиборча програма Ковальової КатериниПередвиборча програма Ковальової Катерини
Передвиборча програма Ковальової Катерини
 
High-intent keywords для просування SaaS компаній | Iryna Kutnyak
High-intent keywords для просування SaaS компаній | Iryna KutnyakHigh-intent keywords для просування SaaS компаній | Iryna Kutnyak
High-intent keywords для просування SaaS компаній | Iryna Kutnyak
 

Квітка. Розробка уроку

  • 1. 1 Тема: ГЕНЕРАТИВНІ ОРГАНИ КВІТКОВИХ РОСЛИН. БУДОВА І РІЗНОМАНІТНІСТЬ КВІТОК. Мета: Навчальна:  Продовжувати формувати в учнів поняття про рослинний організм, його органи.  Сформувати поняття про квітку як репродуктивний орган рослини, що є видозміненим пагоном.  Розширити знання про будову квітки, біологічне значення її головних частин — маточки і тичинок.  Виявити подібність у будові квіток різних рослин на тлі їх різноманітності.  Розкрити естетичну цінність і благотворний вплив рослин на людину та роль знань про будову квітки у практичній діяльності людини.  Формувати спеціальні вміння розпізнавати органи квітки та їх частини. Розвиваюча:  Розвивати уміння порівнювати біологічні явища та робити відповідні висновки та узагальнення.  Розвивати вміння логічно мислити.  Розвивати увагу, спостережливість, уяву. Виховна:  Виховувати інтерес до живої природи, естетичні почуття та смаки на основі прекрасного в природі та мистецтві.
  • 2. 2  Продовжити формування переконань учнів у красоті навколишнього світу і значенні біологічних та екологічних знань у житті людини. Обладнання та матеріали: таблиці «Будова квітки», роздатковий матеріал: «Будова квітки», «Основні частини квітки», інструктивні картки для виконання лабораторної роботи, живі екземпляри квітуючих рослин, муляжі квітки вишні та капусти, мультимедійний проектор, електронні засоби наочності. Тип уроку: урок засвоєння нових знань; урок засвоєння вмінь та навичок. Основні поняття: квітка, оцвітина, чашолистки, чашечка, віночок, пелюстки, маточка, тичинки, квітконіжка, квітколоже, пиляки, нектарники, формула квітки, діаграма квітки. Методи і методичні прийоми: 1. Інформаційно- рецептивний:  словесний: розповідь-пояснення, опис, бесіда;  наочний: ілюстрація, демонстрація натуральних об’єктів, демонстрація за допомогою мультимедійного проектора;  практичний: виконання лабораторної роботи, робота з роздатковим матеріалом; 2. Репродуктивний:  подання матеріалу в готовому вигляді;  конкретизація набутих знань; закріплення вже набутих знань. 3. Проблемно - пошуковий: постановка проблемного питання. 4. Візуальний: складання графічного конспекту та опорних схем. 5. Сугестивний: застосування різних видів мистецтва (музичний супровід, зображення)
  • 3. 3 6. Релаксопедичний: психологічне розвантаження за допомогою музики. Хід уроку: І. Організаційний етап. ІІ. Актуалізація опорних знань у ході бесіди за питаннями: На попередньому уроці ви вивчали способи розмноження рослин. Тож, аби перейти до ознайомлення із матеріалом сьогоднішнього уроку, давайте пригадаємо:  Які рослини ми називаємо квітковими?  Які органи квіткової рослини ви знаєте?  Які вегетативні органи рослин ви можете назвати?  Які генеративні органи можна виділити у квіткової рослини?  Пригадайте складові частини пагона.  Що ми називаємо видозмінами пагона?  Які способи розмноження властиві рослинам? ІІІ. Пояснення нового матеріалу: а).(Емоційний каталізатор). Вони супроводжують нас протягом всього життя: зустрічають при народженні, розраджують в старості, радують на весіллі, іменинах і на всіх можливих святах. І вдома, й на роботі, навесні і в лютий холод, спекотного літа і восени, - квіти необхідні. без їхньої краси біднішим стає життя. З квітами тісно пов’язаний духовний світ людини, і хоча кожний народ по-своєму сприймає красу, є вид краси, який сприймається і усвідомлюється усіма однаково. Це – краса квітів. «Щоб жити потрібні сонце, свобода і маленька квітка». Г. Х. Андерсен. Ці слова свого часу сказав великий казкар, і погодитися з Гансом Крістіаном Андерсеном є всі підстави і в усі часи. Як часто ми чуємо, що дива поряд, але не помічаємо їх. Пропускаємо повз очі й серце те, що у світі нема нічого прекраснішого й зрозумілішого за мову квітів. Коли даруєш їх, можна не говорити зайвих слів. Квіти – це невичерпне джерело натхнення і радості для людини.
  • 4. 4 Сьогодні ми з вами теж будемо вести розмову про квіти. Завдання нашого уроку будуть наступні: БУДОВАБУДОВА ТАТА РІЗНОМАНІТНІСТЬРІЗНОМАНІТНІСТЬ КВІТОККВІТОК ЗАВДАННЯ УРОКУ: • НАВЧИТИСЯ ВИЯВЛЯТИ СПІЛЬНІ ОЗНАКИ У БУДОВІ КВІТОК НА ФОНІ ЇХ РІЗНОМАНІТНОСТІ; • НАВЧИТИСЯ ВИДІЛЯТИ ГОЛОВНІ ЧАСТИНИ КВІТКИ; • ВИЯВИТИ ПРИСТОСУВАННЯ У БУДОВІ КВІТОК ДО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ НАСІННЕВОГО РОЗМНОЖЕННЯ РОСЛИН; • ВИЯВИТИ ОЗНАКИ ПАГОНА У БУДОВІ КВІТОК; • РОЗКРИТИ ЕСТЕТИЧНИЙ ВПЛИВ КВІТІВ НА ЛЮДИНУ Квіти виникли задовго до появи людини. У еволюційному плані це була величезна подія, до якої природа пройшла тривалий шлях. Проте, квітка, схована у своїй зеленій кімнатці ще не була готова – вона все чепурилася, дбайливо добирала барви. Вона виряджалася поволі, приміряла пелюстку за пелюсткою. Вона не хотіла з’являтися скуйовдженою. Вона повинна була з’явитися в усьому сяйві своєї краси. О, то була страшенна кокетка! Її таємниче вбирання тривало день за днем. І ось одного ранку, саме. Коли сходило сонце, вона показалася… Антуан де Сент Екзюпері. Так, ви здогадались. Мова йде про квітку. Так описав її появу у казці «Маленький принц» Антуан де Сент Екзюпері.
  • 5. 5 Яке це дивне диво — квіти! Чарівні форми й кольори. І можна світові радіти, Як сяє сонечко згори. Коли всі квіти розцвітають. На казку схоже все стає. Метелики довкіл літають, Бджола між квітами снує. І джміль великий волохатий Танок над квітами веде. В пилкові жовтому, пухнатий То присідає, то гуде. А квіти гарні, розмаїті, Ввібрали диво-кольори. Видовище найкраще в світі, Казкове, що не говори… Як бачимо, у квітці природа чи не найповніше виявила свою неперевершену майстерність, невичерпну фантазію. Яких тільки кольорів нема у квіток, яких тільки форм і розмірів, пахощів та інших див . І все це не для того, щоб викликати у нас почуття прекрасного. Природа була щедрою на барви , запахи і розміри квіток зовсім не для нас. Це все було підпорядковане одній важливій меті – дати насінину для продовження свого роду.
  • 6. 6 На перший погляд недосвідченій людині може видатися неможливим розібратися в безмежному розмаїтті квіток різних видів рослин. Але то тільки здається. Під час уважного вивчення квіток легко помітити спільне у їх будові. На цьому ми й зупинимося більш детально. Подивіться навколо себе. Поруч із нами зараз знаходяться представники рослинного світу, яких ми називаємо квітами.  Але ж чи не помиляємося ми ?  І що ж таке квітка? Сьогодні на уроці ми маємо дати відповіді на ці питання, бо ж тема нашого уроку наступна: «Генеративні органи квіткової рослини. Будова і різноманітність квіток». Ще великий німецький поет Іоганн Вольфганг Гете, який серед своїх різноманітних наукових захоплень мав і ботаніку, запропонував розглядати квітку, як видозмінений пагін. Сьогодні вчені теж схиляються до думки, що: Квітка – це вкорочений, нерозгалужений пагін, листки якого видозмінилися у зв’язку із пристосуванням до статевого розмноження. КВІТКА - вкорочений, нерозгалужений, видозмінений пагін КВІТКА ПРАВИЛЬНА НЕПРАВИЛЬНА Відрізок стебла, який тримає всю квітку називають квітконіжкою. Вона іноді буває нерозвиненою, тоді квітку називають сидячою (айстра, соняшник).  Що потрібно живим організмам аби могли відбуватися процеси життєдіяльності?
  • 7. 7  Погодьтеся, що квітка, як орган насіннєвого розмноження мусить отримувати велику кількість поживних речовин. Як надходять вони до квітки? Вкорочена стеблова частина квітки називається квітколоже. До нього прикріплюються всі інші елементи квітки. Складовими частинами квітки є: ЧАШЕЧКА – сукупність чашолистків ЧАШЕЧКА РОЗДІЛЬНОЛИСТА ЗРОСЛОЛИСТА ВІНОЧОК – сукупність пелюсток ВІНОЧОК РОЗДІЛЬНОПЕЛЮСТКОВИЙ ЗРОСЛОПЕЛЮСТКОВИЙ Функції чашечки:  захищають ще нерозкриту квітку;  забезпечують процес фотосинтезу.  Подумайте, чому чашолистки мають зелене забарвлення? Чи не правда дуже поетичну назву дали вчені цій частині квітки? Можливо саме тому й назвали його віночком, що це вінець творіння, вінець, корона, яка прикрашає квітку. (Однокореневі слова: вінчати, вінок, вінець) КВІТКА ПРАВИЛЬНА НЕПРАВИЛЬНА СКЛАДОВІ ЧАСТИНИ КВІТКИ ЧАШЕЧКА ВІНОЧОК МАТОЧКА ТИЧИНКИ
  • 8. 8  Подумайте, якими можуть бути функції віночка? Функції віночка:  Захищає головні частини квітки;  Приваблює комах-запилювачів. ОЦВІТИНА – віночок + ЧАШЕЧКА ОЦВІТИНА ПРОСТА ПОДВІЙНА “КВІТКОВА РЕКЛАМА” Квітки багатьох рослин мають особливі залозки – нектарники, які виділяють цукристу речовину – нектар. Нектарники почали вивчати із часів К. Ліннея, саме він і запропонував термін нектарники. У грецькій міфології «нектар» - напій богів, що дарує безсмертя та вічну юність. Нектар є їжею для багатьох комах, у тому числі і для бджіл, які переробляють його на мед. Нектар деяких видів рослин приваблює і птахів. Це – колібрі, нектарниці, квіткар ниці. Добуваючи пилок та нектар комахи та птахи забезпечують запилення, що потрібне для утворення насіння. В уяві більшості із нас оцвітина, а скоріше яскравий віночок і є власне квітка. Навіть, коли ми малюємо квітку, то найбільше уваги приділяють саме віночку. Та це далеко не так. Чашечка та віночок є лише допоміжним апаратом квітки, тобто є своєрідною «рекламою» для приваблювання комах. ОЦВІТИНА ПРОСТА ПОДВІЙНА ЧАШЕЧКОПОДІБНА ВІНОЧКОПОДІБНА
  • 9. 9 А втім, є такі рослини, у яких пелюстки відсутні: верба, береза, кукурудза уникли такої «розкоші», у їх квітці присутні лише тичинки та маточки. І це якраз і є головні елементи квітки, хоча і мало помітні. • ПРИЙМОЧКА • СТОВПЧИК • ЗАВ’ЯЗЬ ГОЛОВНІ ЧАСТИНИ КВІТКИ МАТОЧКА ТИЧИНКА • ТИЧИНКОВА НИТКА • ПИЛЯК МАТОЧКА ПИЛОК НА ПРИЙМОЧЦІ МАТОЧКИ У пиляках дозріває пилок. Розміри пилинок можуть коливатися від 0, 008 до 2мм у діаметрі. Колір і форма їх теж може бути різноманітною. Але всі ці ознаки є сталими і характерними для кожного виду рослин. За ТИЧИНКА ПИЛЯК ТИЧИНКОВА НИТКА МАТОЧКА ПРИЙМОЧКА ЗАВ’ЯЗЬСТОВПЧИК
  • 10. 10 зовнішніми ознаками пилку легко визначити, з яких видів рослин зібрано мед. ТИЧИНКИ ДВОСТАТЕВА КВІТКА ВИШНІ Ми розглянули будову складових частин квітки. Але поєднуються вони у квітках різних рослин по-різному. КВІТКИ НЕСТАТЕВІ ОДНОСТАТЕВІДВОСТАТЕВІ ТИЧИНКОВІ МАТОЧКОВІ ДВОСТАТЕВІДВОСТАТЕВІ ТАТА ОДНОСТАТЕВІОДНОСТАТЕВІ КВІТКИКВІТКИ ДДВОСТАТЕВІВОСТАТЕВІ –– ЦЕЦЕ КВІТКИКВІТКИ,, ВВ ЯКИХЯКИХ ЄЄ ІІ ТИЧИНКИТИЧИНКИ ІІ МАТОЧКАМАТОЧКА ОДНОСТАТЕВІОДНОСТАТЕВІ –– ЦЕЦЕ КВІТКИКВІТКИ АБОАБО ЗЗ ТИЧИНКАМИТИЧИНКАМИ АБОАБО ЗЗ МАТОЧКАМИМАТОЧКАМИ В залежності від того, на одній чи на різних рослинах розташовані одностатеві квітки, рослини прийнято поділяти на: РОСЛИНИ ОДНОДОМНІ (♀ + ♂) ДВОДОМНІ (♀ або ♂) ДВОДОМНІ РОСЛИНИ • ЧОЛОВІЧІ КВІТИ • ЖІНОЧІ КВІТИ
  • 11. 11 Як бачите з точки зору ботаніки, квітки мають чіткі ознаки, різноманітність, класифікацію. ІV. Узагальнення вивченого: Учням пропонуються кілька слайдів презентації із завданнями, які допомагають узагальнити вивчений матеріал  Вправа «Доповни текст»;  Вправа «Обірвіть зайві пелюстки» Тож давайте узагальнимо те, про що ви дізналися сьогодні на уроці. (Проводиться фронтальне опитування за завданнями, запропонованими на слайдах презентації). ВСТАВТЕ ПРОПУЩЕНІ СЛОВА: Віночок складається з _______. Нижче від віночка розміщена _______ із зелених _______. Віночок і чашечка утворюють _______, що захищає головні частини квітки. Головними частинами квітки є _______ та _______. Тичинка складається із _______ та _______. Складовими частинами маточки є _______, _______ та _______. Із _______ розвивається плід. ПЕРЕВІРТЕ СЕБЕ СУКУПНІСТЬ ВИДОЗМІНЕНИХ ЛИСТОЧКІВ, ЩО ЗАХИЩАЮТЬ ГОЛОВНІ ЧАСТИНИ КВІТКИ ПЛІД КВІТКА ОЦВІТИНА ЗАВ’ЯЗЬ КВІТКОЛОЖЕ МАТОЧКА “ОБІРВІТЬ” ЗАЙВІ ПЕЛЮСТКИ ТАК, ЩОБ ЗАЛИШЕНА ПЕЛЮСТКА ВІДПОВІДАЛА ТОМУ ПОНЯТТЮ, ЩО ВСЕРЕДИНІ КВІТКИ ЧОЛОВІЧИЙ ГЕНЕРАТИВНИЙ ОРГАН КВІТКИ ВІНОЧОК ПЛІД ТИЧИНКА ЗАВ’ЯЗЬ ПЕЛЮСТКИ МАТОЧКА “ОБІРВІТЬ” ЗАЙВІ ПЕЛЮСТКИ ТАК, ЩОБ ЗАЛИШЕНА ПЕЛЮСТКА ВІДПОВІДАЛА ТОМУ ПОНЯТТЮ, ЩО ВСЕРЕДИНІ КВІТКИ І те наскільки ви зрозуміли і засвоїли матеріал, ми повинні узагальнити у ході виконання лабораторної роботи. Кожний із вас має інструкцію, у якій детально розписано, які завдання вам потрібно виконати. (Див. Додаток)
  • 12. 12 Перегляд слайдів презентації «Диво-квіти» (А чи знаєте ви, що…) V. Рефлексія. Про квіти можна було б говорити безкінечно довго, та час, відведений для нашого уроку вичерпується. Думаю, що сьогодні ви розширили свої знання про квіти і я б дуже хотіла отримати від вас символічний букетик із квітів, які ви маєте на своїх столах (квіти, вирізані із паперу, готуються заздалегідь). Я прошу вас кілька слів написати про свої враження від сьогоднішнього уроку, продовжте речення:  Сьогодні мені сподобалось…  Було не зрозуміло, хотілося б почути іще…  Найбільше мені запам’яталося… Аби від сьогоднішнього уроку у вас залишилися лише приємні спогади квіти танцюють для вас свій вальс. (Перегляд відеосюжету «Вальс квітів») VІ. Домашнє завдання: § 27 (читати і переказувати); Закінчити лабораторну роботу Для бажаючих виконати творче завдання: підготувати презентації на тему «Квіти в легендах», «Квіти на гербах різних країн».
  • 13. 13 ЛАБОРАТОРНА РОБОТА № 9. «БУДОВА ТА РІЗНОМАНІТНІСТЬ КВІТОК». Мета роботи: сформувати вміння та навички характеризувати будову квітки як органа насіннєвого розмноження рослин, навчитися розпізнавати частини квітки на живих об’єктах, муляжах, малюнках. Обладнання: муляжі, електронні зображення, натуральні об’єкти, квітки кімнатних та декоративних рослин. Хід роботи: 1. Розгляньте муляж квітки, знайдіть її частини: квітконіжку, квітколоже, чашечку, віночок, тичинки, маточку. 2. Розгляньте та пригадайте частини квітки і зробіть відповідні підписи до малюнка: 3. Які із частин квітки ми називаємо головними? Чому? 4. Розгляньте запропоновані зображення квіток. Охарактеризуйте їх, використовуючи таблицю (ознаки, що характеризують запропоновану вам квітку, обведіть кружечком).
  • 14. 14 ОЗНАКА ЇЇ ХАРАКТЕРИСТИКА ТИП ОЦВІТИНИ а). Проста; б). Подвійна ЧАШЕЧКА а). Роздільнолиста; б). Зрослолиста ВІНОЧОК а). Вільнопелюстковий; б). Зрослопелюстковий ЗАБАРВЛЕННЯ ВІНОЧКА а). Неяскраве; б).Біле; в).Жовте; г).Червоне; д).Рожеве; е).Синє; є).Фіолетове. СИМЕТРІЯ КВІТКИ а).Правильна; б). Неправильна НАЯВНІСТЬ ГОЛОВНИХ ЧАСТИН а).Двостатева; б). Маточкова; в).Тичинкова. ЩО МІСТИТЬСЯ ВСЕРЕДИНІ ПИЛЯКА а).Насіння; б).Пилкове зерно. ЩО МІСТИТЬСЯ ВСЕРЕДИНІ ЗАВ’ЯЗІ а).Насіння; б).Пилкове зерно; в). Насінневий зачаток.