SlideShare a Scribd company logo
Урок біології у 9 класі
Тема:
Вчитель: Прескуре Василь
Дарійович
Урок біології у 9 класі
Тема: БУДОВА ТА ФУНКЦІЇ ЗУБІВ. ГІГІЄНА РОТОВОЇ ПОРОЖНИНИ
Цілі уроку: мобілізувати й розширити уявлення учнів про будову та функції
зубної системи людини; сформулювати й обгрунтувати правила гігієни
ротової порожнини; розвивати уявлення про взаємозв'язок структури та
функцій; продовжити формування навичок роботи з навчальною і
додатковою літературою, самостійної роботи із зошитами з друкованою
основою; продовжити виховання дбайливого ставлення до свого здоров'я,
виховувати санітарно-гігієнічну культуру; формувати вміння злагоджено
працювати в мікрогрупах, формулювати висновки й доводити власну або
колективну точку зору.
Тип уроку: комбінований
Міжпредметні зв'язки: валеологія, хімія.
Методи навчання: інформаційно-рецептивний, проблемного викладу
матеріалу, частково-пошуковий, евристичний.
Форми організації навчальної діяльності учнів: індивідуальна,
фронтальна.
Демонстраційні й дидактичні матеріали, обладнання: таблиця «Зуби»,
схема «Захворювання зуба» (із книги для читання з анатомії, фізіології та
гігієни людини), виставка зубних паст і книг про профілактику
стоматологічних захворювань.
ХІД УРОКУ
Шлунок завжди «скаржиться» на зуби.
І. Організація класу.
ІІ Перевірка домашнього завдання, актуалізація опорних знань
Біологічний диктант із самоперевіркою
Учні записують у зошит лише відповіді.
1. Біологічні каталізатори хімічних реакцій. (Ферменти)
2. Основні поживні речовини для людини. (Білки, жири, вуглеводі)
3. Розщеплення складних органічних речовин на прості розчинні сполуки, які
можуть усмоктуватися і засвоюватися в організмі. (Травлення)
4. Ферменти шлунка активні у... (Кислому середовищі)
5. Ротова порожнина, глотка, стравохід, шлунок, тонкий і товстий кишечник,
пряма кишка запальним отвором — це... (Шлях їжі в організмі)
6. Основи сучасної фізіології травлення були закладені дослідженнями...
(І.П. Павлова)
7. Уведення в порожнину шлунка або дванадцятипалої кишки гумової трубки
для взяття шлункового чи кишкового соку... (Зондування)
8. Уведення в травний канал спеціальних освітлювальних приладів зі
світловодами, що дає змогу безпосередньо оглянути порожнину травного
каналу. (Ендоскопія)
9. Зображення глибинних шарів досліджуваного органа на екрані комп'ютера.
(Ультразвукова діагностика)
10. Стінка травного каналу складається з... (Трьох основних оболонок:
внутрішньої слизової з підслизовим шаром, середньої — м 'язової, зовнішньої
— сполучнотканинної)
11. Секреторна функція травної системі. (Виділення травних ферментів)
12. Рухова функція травної системи. (Переміщення їжі по травному тракту)
(Учень-асистент, роботу якого перевірено, записує правильні відповіді, всі
учні здійснюють самоперевірку і самооцінювання.)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності .Оголошення теми і мети уроку
1. Методика «Мозковий штурм»
- Діти, як ви думаєте, про що говорив у XVIІ ст. А. Левенгук:
«У всьому Сполученому Королівстві не знайдеться стільки жителів, скільки
живих звіряток знаходиться у власному... (роті). А скільки їх розведеться,
якщо... (зуби не чистити)»
Усі відповіді дітей записуються на дошці й робиться висновок.
2.Розповідь вчителя.
- Найважливіша умова здорового способу життя — дотримання санітарно-
гігієнічних норм і правил, що дозволяють запобігти виникненню
різноманітних захворювань. Наймасовіші з них – стоматологічні , тобто
хвороби зубів і порожнини рота. Мабуть, немає людини, не знайомої з ними.
Вони не такі вже й нешкідливі й можуть бути причиною серйозних
алергійних реакцій, запальних процесів в інших внутрішніх органах.
Зруйновані та хворі зуби, запальні процеси в яснах і щелепах — постійне
джерело інфекції та інтоксикації організму. Тому так важливо з дитинства
виробити стійкі навички правильного і регулярного догляду за зубами.
- Сьогодні ми познайомимося з основами гігієни порожнини рота і
профілактики стоматологічних захворювань. Однак почнемо ми наш урок з
вивчення особливостей будови зубів.
- Що ж таке ротова порожнина, зуби, яку будову вони мають, як зберегти
зуби, які профілактичні засоби потрібно вживати, щоб запобігти руйнуванню
зубів?
3. Формулювання теми, мети, основних завдань уроку.
IV Вивчення нового матеріалу
Методика «Навчаючи — вчуся»
Відповісти на ці запитання нам допоможуть юні стоматологи та гігієністи.
1. Повідомлення учнів
• Історія розвитку зубів.
• Зуб — живий орган (будова зуба).
Будова зубів
(Розповідь з використанням навчальних таблиць, схем, рисунків підручника. Під час
розповіді учні виконують індивідуальні друковані завдання (вибірково за рекомендацією
вчителя залежно від рівня підготовки).
Зуб складається з твердих тканин — емалі, дентину і цементу, та м'якої
тканини, що міститься в його порожнині,— пульпи зуба.
Емаль— найтвердіша тканина в організмі людини. Близько 95 % емалі
складають мінеральні речовини, переважно фосфати Кальцію (апатити); у
малих кількостях у ній містяться Флуор, Купрум, Цинк, Ферум, Силіцій.
Емаль складається з емалевих призм, що йдуть радіально від дентину до
поверхні зуба. Побудова призм відбувається з допомогою спеціальних клітин
зубного зачатка, що цілком перетворюються на призми та припиняють
функціонувати задовго до прорізування зуба. Тому зруйнована емаль
відновитися вже не може. Емаль зуба проникна для багатьох речовин
неорганічної та органічної природи, що можуть проникати в неї і з пульпи
зуба, і з порожнини рота. Проникнення речовин, йонні заміщення,
демінералізація (втрата частини мінералів без порушення цілісності
кристалів емалевих призм) і ремінералізація (повернення мінеральних
речовин в емаль) — усі ці процеси взаємозалежні, оборотні, протікають
постійно і досить швидко, тобто є фізіологічними.
Після прорізування зуби вкриті білковою оболонкою, що називається
пелікулою. Пелікула відіграє велику роль у процесах дифузії та проникності
в поверхневому шарі емалі, у захисті зубів від впливу розчинюючих агентів.
У дітей зубна емаль містить менше мінеральних речовин і є більш
проникною, ніж емаль зубів дорослих. З роками вона «дозріває»: кристалічна
гратка її ущільнюється за рахунок додаткового включення мінеральних
компонентів. Саме в цей період особливо небезпечною є дія несприятливих
(карієсогенних) факторів, що призводять до порушення фізіологічних
процесів, а отже, і до захворювань зубів. У період формування зубів (до 15
років) організм зазнає потреби у Флуорі. Він — незамінний елемент, що
надходить в організм ззовні. Основне джерело Флуору — питна вода, а з
продуктів харчування — зелений чай, зелений салат, горіхи, баранина.
Основну масу зуба складає дентин, що на 70 % сформований з не-
органічних речовин — фосфату, флуориду і карбонату Кальцію. Руйну-нання
дентину під впливом мікроорганізмів (карієс) — наймасовіше зі
стоматологічних захворювань. Якщо карієс не лікувати, то руйнування
дентину триває, і мікроорганізми можуть проникнути в пульпу, що часто
закінчується загибеллю пульпи й зуба.
Пульпа — енергетичний центр зуба. У ній присутня велика кількість
кровоносних судин з інтенсивним кровотоком, що забезпечує активний
тканинний обмін речовин. Велика кількість нервових волокон та їх чутливих
закінчень пояснює високу біологічну активність цієї тканини.
( Рис. підручника : Будова зуба : коронка, емаль, дентин,
ясна, нерв, цемент кореня, корінь)
Зовнішній шар пульпи складається з кількох рядів особливих, властивих
лише пульпі зуба, клітин — одонтобластів. У цих клітинах є довгі відростки ,
що через вузькі канальні, які пронизують дентин, доходять до емалі, а іноді й
проникають у неї. З допомогою цих відростків клітини пульпи контролюють
обмінні процеси у твердих тканинах зуба. У разі ушкодження емалі відросток
одонтобласту передає болючі відчути від поверхневих шарів дентину в
напрямку чутливих нервових закінчень у пульпі зуба. Одонтобласти
виконують ще й пластичну функцію вони — будівельники дентину зуба. З
віком шар дентину збільшується , а порожнина зуба відповідно зменшується.
Через пульпу здійснюється взаємозв'язок організму і тканин зуба. Різні
захворювання людини, особливо тривалі й тяжкі, порушують фізіологічні
процеси в тканинах зуба , знижують їхню здатність протистояти зовнішнім
несприятливим » торам. І навпаки, захворювання зубів, і особливо пульпи,
можуть спричинити захворювання серця, нирок, суглобів тощо.
• Здорові зуби — здорове тіло.
• Хвороби зубів - презентація
а) аномалії в розвитку зубів;
б) карієс;
в) захворювання тканин, що оточують зуби, і втрата зубів;
г) мінералізовані зубні відкладення (зубний камінь).
2. Гігієнічні правила догляду за зубами і порожниною рота (бесіда за
результатами самостійної підготовки до уроку).
Учні виготовляють агітку «Як зберегти зуби».
Пам'ятайте
1. Щодня перед сном і вранці чистити зуби.
2. Щороку проходити медичне обстеження у стоматолога.
3. Своєчасно лікувати хворі зуби.
4. Не розкушувати занадто твердої їжі (горіхи, кістки).
5. Не вживати гарячої їжі відразу після занадто холодної, і навпаки.
6. Після їжі порожнину рота слід прополоскати теплою водою.
7. Вести здоровий спосіб життя.
Учитель. Відомий німецький поет Й. В. Ґете сказав: «Недостатньо тільки
отримувати знання, треба знати їх застосування. Недостатньо бажати, треба
діяти». Отож давайте діяти і виконувати.
V. Закріплення нового матеріалу
А) Евристична бесіда :
1. «Щоразу під час їжі ви піддаєте свої зуби впливу бактерій, що вироблюють
кислоту»,— так стверджує реклама однієї з жувальних гумок. Як може хімік
прокоментувати це твердження?
(У порожнині рота постійно присутні бактерії, що виробляють кислоту. Тому наші зуби
постійно, а не тільки під час їжі, піддаються дії кислоти. У цьому й полягає помилка
рекламного тексту. А «щоразу під час їжі» ми поставляємо цим бактеріям ще й
вуглеводи, тобто додаткову сировину для вироблення кислоти. Тому під час їжі руйнівна
дія бактерій посилюється)
2. Надлишкове споживання солодощів сприяє розвитку карієсу. Як це можна
пояснити з огляду на хімічне руйнування зубної емалі — однієї із серйозних
причин карієсу? Чи можете ви запропонувати спосіб захисту зубів, що
дозволяє любителям солодощів споживати їх без обмеження?
(Глюкоза, що міститься в усіх солодощах, легко піддається процесу молочнокислого
бродіння. Тому залишки солодкої їжі в порожнині рота перетворюються на молочну
кислоту, що розчиняє зубну емаль. Любителям солодощів можна порадити полоскати
рот розчином питної соди після кожного прийому їжі)
3. Усім відоме відчуття оскоми після споживання значної кількості кислих
фруктів. При цьому зуби стають дуже чутливими до гарячої та холодної їжі.
Але не відчуття минає, якщо двічі на день чистити зуби зубною пастою, яка
містить Флуор. Як можна пояснити всі ці явища з позицій хімії, якщо знати,
що за складом зубна емаль дуже близька до мінералу гідроксіапатиту?
(Зубна емаль за своїм складом належить до класу основних солей, тому що містить
групу –ОН. Всі основні солі легко розчиняються в кислотах, навіть у таких слабких, як
яблучна, лимонна, щавлева, що містяться в кислих фруктах. Часткове розчинення емалі
робить зуби чутливими до гарячого й холодного. Флуорид-іон, що міститься в зубних
пастах, заміщає гідроксид-іон у стаді зубної емалі. При цьому утворюється менш
розчинний у кислотах кальцій флуорапатит)
4. «Every time you eat…» — «Щоразу, коли ви їсте…» — цю фразу давно
вивчили напам’ять навіть ті, хто раніше ні слова не знав англійською. А
слідом за нею на екрані з’являється графік зміни рН у порожнині рота —
вражаюча крива, покликана переконати нас у необхідності негайно придбати
жувальну гумку «Дірол без цукру». Спробуйте оцінити з позицій хімії,
наскільки справедливі слова стоматолога«Every time...», чи дійсно рН у
порожнині рота змінюється саме та і наскільки ефективний у цьому випадку
«Дірол». (Кислотно-лужна рівновага в порожнині рота дійсно порушується в процесі
прийому їжі, але далеко не відразу і не за будь-якого її скла Слина здорової людини має
нейтральну реакцію (рН = 7— 7,5), і тільки надходження великої кількості кислих
продуктів здатне швидко змінити рН у порожнині рота у бік збільшення кислотності, як
це показано на кривій. Вуглеводи, як уже було сказано, під дією бактерій піддаються
бродінню з утворенням молочної кислоти, що також змінює pli у pi ті та сприяє
руйнуванню зубної емалі. А якщо людина харчується тільки білковою їжею, що не
містить вуглеводів, наприклад м’ясом, то змін рН у порожнині рота після прийому їжі
не повинно відбуватися. Тож далеко не щоразу після прийому їжі в роті порушується
кислотно-луж на рівновага. Але оскільки в раціоні сучасної людини практично завжди
присутні вуглеводи, то після кожного прийому їжі згодом утворюється певна кількість
молочної кислоти і рН змінюється, як і стверджує реклама. Як же може допомогти
«Дірол без цукру» ? На упаковці зазначено, що гумка містить різні замінники цукру,
переважно ксиліт і сорбіт. Обидві ці сполуки належать до класу багатоатомних
спиртів і миро застосовуються як замінники цукру для хворих на діабет. Вони
забезпечують приємний солодкий смак, не постачаючи бактеріям, що виробляють
молочну кислоту, додаткової «сировини» у вигляді глюкоза тому істотного впливу на
кислотність у порожнині рота вони мати не можуть. Під час жування відбувається
часткове механічне очищення зубів від залишків їжі, а оскільки сама гумка цукру не
містить, то ù не призводить до додаткового утворення молочної кислоти. То
рекомендації використовувати цю гумку для профілактики карієсу не позбавлені підстав,
але все-таки краще після кожного прийому їжі ретельно прополіскувати рот, а за
можливості навіть чистити зуби)
5. «Унікальне поєднання ксиліту й карбаміду, не знайдене в жоднії жувальній
гумці»; «Жувальна гумка з ксилітом і карбамідом — подвійний захист від
карієсу»; «Жувальна гумка «Дірол» із ксилітом і карбамідом захищає ваші
зуби з ранку до вечора» — це теж ЛОРИС з текстів телевізійної реклами. А
чи насправді «Дірол» забезпеч» подвійний захист зубів з ранку до вечора?
(Руйнуванню зубної емалі можна запобігти шляхом нейтралізації молочної кислоти, що
утворюється в порожнині рота, якою-небудь безпечною для організму речовиною. У
нашому випадку цю роль виконує сечовина, або амід карбонатної кислоти: він
гідролізується з утворенням амоній гідроксиду, що й нейтралізує молочну кислоту. Ми
вже говорили, що ксиліт не є додатковою причиною розвитку карієсу, ще вважати, що
ксиліт захищає від карієсу, як це робить сечовина, було б так само неправильно. Тому
захист від карієсу з допомогою жувальної гумки «Дірол» усе-таки не подвійний, а
одинарний. А чому реклама обіцяє захист «зранку до вечора» ? Незважаючи на пе-
ребільшення, присутні в будь-якій рекламі, це твердження не позбавлене сенсу з огляду на
хімію. Гідроліз карбаміду відбувається досить повільно, тому й амоній гідроксид
утворюється в порожнині рота поступово. На жаль, багато школярів розуміють слова
«з ранку до вечора» буквально і дійсно жують гумку в будь-якому місці, забуваючи про
те, що це виглядає неестетично, а в деяких випадках, наприклад на уроці або під час
розмови, і просто непристойно)
6. Реклама зубної пасти (особливо «Вlепа-а-mеа») запевняє нас у тому, що
унікальна хлористу система «флуористат» ефективно зміцнює зубну емаль.
Демонструється вражаючий дослід з курячим яйцем, яке після обробки цією
пастою не розчиняється в оцтовій кислоті. Спробуємо розібратися
теоретично: чи можливо те, що обіцяє ця реклама?
(Останнім часом випускають дуже багато різних лікувально-профілактичних паст.
Боротьбу з карієсом ведуть у двох напрямах: зміцнення мінеральної тканини зуба й
запобігання утворенню зубного нальоту. Дія зміцнення мінеральної тканини зуба в пасту
додають натрій моно-флуорфосфат, а також натрій флуорид або станум флуорид. А
терміном «флуористат» фірма-виготовлювач позначає, ту хлористу сполуку, а частіше
їх суміш, що включена до складу зубної пасти. Ці сполуки переводять гідроксіапатит
емапівменш розчинний у кислотах флуорапатит. Як можна пояснити досіід з яйце,» ?
Шкаралупа яйця складається переважно із СаСО} — сполуки, розчинної у кислотах, але
погано розчинної у воді. Оскільки частково кальцій карбонат усе-таки розчиняється у
воді, можливе протікання обмінної реакції. Кальцій флуорид гірше розчиняється в
кислотах, ніж кальцій карбонат, він добре адсорбується пористою поверхнею шкаралупи
й оберігає її від розчинення в кислоті)
|7. Деякі люди похилого віку дотепер не визнають зубні пасти й чистять зуби
тільки милом. 1 в багатьох з них зуби добре збереглися. Чи можна це
пояснити з погляду хімії?
(До складу будь-якої, навіть найсучаснішої, зубної пасти входять миючі та
ціноутворюючі речовини, найчастіше натрієва сіль лаурилсульфонової кислоти. Іх дія
аналогічна дії мила, а перевага в тому, що вони не мають неприємного запаху і смаку
мила. Тому з допомогою мила можна непогано очистити зуби. До того ж усі зубні пасти
містять абразивні речовини для механічного очищення зубів, отже, сприяють стиранню
зубної емалі. Мило позбавлене цього недоліку. Тож спосіб чищення зубів милом хоча й
видається дивним, але цілком задовольняє вимоги гігієни)
Б) виконання завдань - диференційовано - письмово
Варіанти завдань із друкованою основою
Завдання № 1
Замалюйте будову зуба, підпишіть:
1 - дентин;
2 - цемент;
3 - пульпа;
4 - емаль;
5 - кровоносні судини;
6 - коронка;
7 - шийка;
8 - корінь;
9 - нерви.
Завдання № 2
Заповніть пропуски в тексті. Як будова зубів пристосована до виконуваних
функцій?
У зубі розрізняють коронку , __________ і _____________. Зуб складається з
внутрішньої частини —___________ з________________тка нини, де
проходять______________ і твердої зовнішньої частини — ____________.
Емаль — ______________. Дентин розташований під_____________________
і утворює велику частину коронки, шийки й кореня. Цемент вкриває ______
• За формою та функціями розрізняють різці, ікла, малі й великі корінні зуби.
• Якими цифрами на рисунку позначені ікла, малі корінні, великі корінні
зуби, різці?
Спереду на кожній щелепі розташовано по___________плоских різця,
функція яких —____________, поряд по_____________ікла. Далі з кожного
боку розташовані____________малих і______________великих зуба, що____.
Їх будова пристосована до виконуваних функцій:___________________.
Складіть зубну формулу людини_______________________.
Завдання №3
Поміркуйте.
А. Відомо, що емаль зуба — найтвердіша тканина в організмі людини, яка за
твердістю наближається до кварцу. Які фактори можуть спричинити її
руйнування та розвиток карієсу?
Б. В емалі зуба відсутні нервові закінчення, однак він чутливий до змін
температури, сприймає тиск. Чим це можна пояснити? В. Доведіть, що зуб —
живий орган.
Завдання №4
Використовуючи умовний код, укажіть, про яку тканину (структуру) зуба
йдеться в тексті.
Умовний код: 1 — дентин, 2 — емаль, 3 — цемент, 4 — пульпа.
Код Текст
1. Забезпечує міцність і твердість зуба
2. М'яка внутрішня частина зуба
3. Складається з кісткової тканини
4. Пронизана нервами та кровоносними судинами
5. Вкриває шийку і корінь зуба
6. Вкриває дентин у ділянці коронки
7. Розташований під емаллю
8. Не містить клітин і нервових закінчень
9. До складу твердої зовнішньої частини зуба входять...
10. Найтвердіша тканина в організмі, вкриває коронку зуба
Завдання №5.
Дайте обгрунтування наведених нижче гігієнічних правил догляду за зубами.
Правило Обгрунтування
1. Щодня вранці та ввечері чистити зуби
2. Щорічно проходити обстеження в стоматолога
3. Вчасно лікувати хворі зуби
4. Не розкушувати зубами занадто тверду їжу
(кістки, горіхи)
5. Після їжі порожнину рота полоскати теплою
водою
6. Не вживати відразу після занадто гарячої їжі
холодну, і навпаки
VI. Коригування знань
Головоломка «Зуби, їх будова і ріст»
Переставте букви у словах так, щоб утворились нові слова — терміни, що
вказують на будову, типи й різноманітність зубів та їх найпоширенішу
хворобу.
Завдання Відповіді
1. Нірько 1. Корінь
2. Шакий 2. Шийка
3. Нокорак 3. Коронка
4. Бузи 4. Зуби
5. Алкі 5. Ікла
6. Паульп 6. Пульпа
7. Єрісак 7. Карієс
X. Цізір 8. Різці
9. Тунік 9. Кутні
10. Чоломні 10. Молочні
11. Стіпійно 11. Постійні
12. Ельма 12. Емаль
13. Тендни 13. Дентин
14. Немецт 14. Цемент
VII. Підсумок уроку
Інтерактивна вправа «Моє враження»
Учні (за бажанням) по черзі висловлюють думки щодо організації роботи на
уроці:
• Що сподобалося на уроці?
• Що не сподобалося?
• Є бажання на наступному уроці розглянути...
VІІІ. Домашнє завдання
• Знати правила догляду за зубами й порожниною рота.
• Підготувати усні відповіді на запитання:
1. Що відбувається із зубною емаллю в разі колупання в зубах металевими
предметами?
2. Чому не можна вживати дуже холодну їжу після гарячої? (Для відповіді
використовуйте знання з фізики.)
3. На жаль, більшість людей чистять зуби недостатньо ретельно видаляючи
цілком наліт, в якому розмножуються бактерії. Щоб перевірити, наскільки
добре ви чистите зуби, змажте їх спиртов розчином іоду. Якщо зуби очищені
добре, вони не забарвлять... а якщо наліт на зубах вилучений не цілком, то
він миттєво забарвиться в коричневий або синій колір. Отже, обробку зубів
щіткою і пастою, а також ниткою і зубочисткою слід повторити. Спробуйте
пояснити з позиції хімії, чому забарвилися погано очищен зуби.
4. Підготувати усну відповідь на запитання: «У чому виявляється
відповідність внутрішньої будови зуба до його функцій?»
5. Багато хто чистить зуби, переміщаючи щітку ліворуч праворуч. Як
довести, що такі рухи не очищають ротову порожнину під часточок їжі, що
застрягли між зубами?
6. Які компоненти входять до складу зубної пасти, якою ви користуєтесь?
Визначте, яку роль вони відіграють у профілактиці карієсу.

More Related Content

What's hot

8 b k_2016
8 b k_20168 b k_2016
8 b k_2016
4book
 
8 b z_2016_ua
8 b z_2016_ua8 b z_2016_ua
8 b z_2016_ua
newprogr8kl
 
Pro pidgotovku
Pro pidgotovkuPro pidgotovku
Pro pidgotovku
Sergey Mogilevsky
 
Biologiya 10-klas-mezhzherin-2010
Biologiya 10-klas-mezhzherin-2010Biologiya 10-klas-mezhzherin-2010
Biologiya 10-klas-mezhzherin-2010
freegdz
 
про підготовку копия полная
про підготовку   копия полнаяпро підготовку   копия полная
про підготовку копия полная
Sergey Mogilevsky
 
7 биол шабанов_кравченко_2015_укр
7 биол шабанов_кравченко_2015_укр7 биол шабанов_кравченко_2015_укр
7 биол шабанов_кравченко_2015_укр
Aira_Roo
 
8
88
8
8new
 
8 b s_2016
8 b s_20168 b s_2016
8 b s_2016
4book
 
модло о.п. кнвк 35 частина 1
модло о.п. кнвк 35 частина 1модло о.п. кнвк 35 частина 1
модло о.п. кнвк 35 частина 1
dolidn
 
2 осн здор_бех_воронцова_2012_укр
2 осн здор_бех_воронцова_2012_укр2 осн здор_бех_воронцова_2012_укр
2 осн здор_бех_воронцова_2012_укр
Aira_Roo
 
7 биол запорожець_черевань_2015_укр
7 биол запорожець_черевань_2015_укр7 биол запорожець_черевань_2015_укр
7 биол запорожець_черевань_2015_укр
Aira_Roo
 

What's hot (13)

8 b k_2016
8 b k_20168 b k_2016
8 b k_2016
 
8 b z_2016_ua
8 b z_2016_ua8 b z_2016_ua
8 b z_2016_ua
 
Pro pidgotovku
Pro pidgotovkuPro pidgotovku
Pro pidgotovku
 
Biologiya 10-klas-mezhzherin-2010
Biologiya 10-klas-mezhzherin-2010Biologiya 10-klas-mezhzherin-2010
Biologiya 10-klas-mezhzherin-2010
 
про підготовку копия полная
про підготовку   копия полнаяпро підготовку   копия полная
про підготовку копия полная
 
7 биол шабанов_кравченко_2015_укр
7 биол шабанов_кравченко_2015_укр7 биол шабанов_кравченко_2015_укр
7 биол шабанов_кравченко_2015_укр
 
1
11
1
 
8
88
8
 
8 b s_2016
8 b s_20168 b s_2016
8 b s_2016
 
модло о.п. кнвк 35 частина 1
модло о.п. кнвк 35 частина 1модло о.п. кнвк 35 частина 1
модло о.п. кнвк 35 частина 1
 
2 осн здор_бех_воронцова_2012_укр
2 осн здор_бех_воронцова_2012_укр2 осн здор_бех_воронцова_2012_укр
2 осн здор_бех_воронцова_2012_укр
 
1
11
1
 
7 биол запорожець_черевань_2015_укр
7 биол запорожець_черевань_2015_укр7 биол запорожець_черевань_2015_укр
7 биол запорожець_черевань_2015_укр
 

Viewers also liked

попередники птахів
попередники птахівпопередники птахів
попередники птахів
Василь Прескуре
 
білі ведмежата
білі ведмежатабілі ведмежата
білі ведмежата
Василь Прескуре
 
зкж
зкжзкж
вода це є життя.
вода   це є життя.вода   це є життя.
вода це є життя.
Василь Прескуре
 
попередники птахів
попередники птахівпопередники птахів
попередники птахів
Василь Прескуре
 
здорові зуби здоров я людини
здорові зуби  здоров я людиниздорові зуби  здоров я людини
здорові зуби здоров я людини
Василь Прескуре
 
білі ведмежата
білі ведмежатабілі ведмежата
білі ведмежата
Василь Прескуре
 
людина і біосфера
людина і біосфералюдина і біосфера
людина і біосфера
Василь Прескуре
 
Knizhka a5 na_kursi
Knizhka a5 na_kursiKnizhka a5 na_kursi
Knizhka a5 na_kursi
Liliya_Zbarovska
 
Спадкові хвороби
Спадкові хворобиСпадкові хвороби
Спадкові хвороби
Marina Galushko
 
Генетичні хвороби людини
Генетичні хвороби людиниГенетичні хвороби людини
Генетичні хвороби людини
Marina Galushko
 

Viewers also liked (14)

попередники птахів
попередники птахівпопередники птахів
попередники птахів
 
білі ведмежата
білі ведмежатабілі ведмежата
білі ведмежата
 
зкж
зкжзкж
зкж
 
вода це є життя.
вода   це є життя.вода   це є життя.
вода це є життя.
 
віруси
вірусивіруси
віруси
 
попередники птахів
попередники птахівпопередники птахів
попередники птахів
 
запилення
запиленнязапилення
запилення
 
здорові зуби здоров я людини
здорові зуби  здоров я людиниздорові зуби  здоров я людини
здорові зуби здоров я людини
 
білі ведмежата
білі ведмежатабілі ведмежата
білі ведмежата
 
проект уроку
проект урокупроект уроку
проект уроку
 
людина і біосфера
людина і біосфералюдина і біосфера
людина і біосфера
 
Knizhka a5 na_kursi
Knizhka a5 na_kursiKnizhka a5 na_kursi
Knizhka a5 na_kursi
 
Спадкові хвороби
Спадкові хворобиСпадкові хвороби
Спадкові хвороби
 
Генетичні хвороби людини
Генетичні хвороби людиниГенетичні хвороби людини
Генетичні хвороби людини
 

Similar to урок біологія 9_клас

Zagalna anatomiya travnoyi_sistemi_anatomiya_tra
Zagalna anatomiya travnoyi_sistemi_anatomiya_traZagalna anatomiya travnoyi_sistemi_anatomiya_tra
Zagalna anatomiya travnoyi_sistemi_anatomiya_traAnastasia Muromtseva
 
Здорові зуби – запорука здоров’я
Здорові зуби – запорука здоров’яЗдорові зуби – запорука здоров’я
Здорові зуби – запорука здоров’я
Ковпитська ЗОШ
 
будова ротової порожнини
будова ротової порожнинибудова ротової порожнини
будова ротової порожниниpushkoinna72
 
будова ротової порожнини
будова ротової порожнинибудова ротової порожнини
будова ротової порожниниpushkoinna72
 
9 биол задорожний_пособ_1_2010_укр
9 биол задорожний_пособ_1_2010_укр9 биол задорожний_пособ_1_2010_укр
9 биол задорожний_пособ_1_2010_укр
Aira_Roo
 
Здорові зуби – запорука здоров'я
Здорові зуби – запорука здоров'яЗдорові зуби – запорука здоров'я
Здорові зуби – запорука здоров'я
Наталія Slavbibl4
 
Общий доступ Зуби, т-WPS Office.pdf
Общий доступ Зуби, т-WPS Office.pdfОбщий доступ Зуби, т-WPS Office.pdf
Общий доступ Зуби, т-WPS Office.pdf
Snezhana Brytikova
 
загальна характеристика роботи
загальна характеристика роботизагальна характеристика роботи
загальна характеристика роботи
lily_zbar
 
Збірник валеологічних завдань.docx.pdf
Збірник валеологічних завдань.docx.pdfЗбірник валеологічних завдань.docx.pdf
Збірник валеологічних завдань.docx.pdf
Наталка Трокун
 
їжа – доля людини, а травлення –
їжа – доля людини, а травлення –їжа – доля людини, а травлення –
їжа – доля людини, а травлення –
demidovaol
 
афанасьєва н.п., урок з української мови, 7 клас
афанасьєва н.п., урок з української мови, 7 класафанасьєва н.п., урок з української мови, 7 клас
афанасьєва н.п., урок з української мови, 7 класaksi555
 
тема акули
тема акулитема акули
тема акули
ltasenko
 
модло о.п. кнвк 35 частина 1
модло о.п. кнвк 35 частина 1модло о.п. кнвк 35 частина 1
модло о.п. кнвк 35 частина 1
dolidn
 
гавядова н.г.
гавядова н.г.гавядова н.г.
гавядова н.г.sharikdp
 
Органи дихання людини. Турбота про органи дихання. Урок природознавства в 3 к...
Органи дихання людини. Турбота про органи дихання. Урок природознавства в 3 к...Органи дихання людини. Турбота про органи дихання. Урок природознавства в 3 к...
Органи дихання людини. Турбота про органи дихання. Урок природознавства в 3 к...
Надвірнянський інформаційно - методичний центр
 
догляд за одягом пз
догляд за одягом пздогляд за одягом пз
догляд за одягом пз
lelipusik
 
2_yds_i_2019_1.pdf
2_yds_i_2019_1.pdf2_yds_i_2019_1.pdf
2_yds_i_2019_1.pdf
avtor11book
 

Similar to урок біологія 9_клас (20)

Zagalna anatomiya travnoyi_sistemi_anatomiya_tra
Zagalna anatomiya travnoyi_sistemi_anatomiya_traZagalna anatomiya travnoyi_sistemi_anatomiya_tra
Zagalna anatomiya travnoyi_sistemi_anatomiya_tra
 
Здорові зуби – запорука здоров’я
Здорові зуби – запорука здоров’яЗдорові зуби – запорука здоров’я
Здорові зуби – запорука здоров’я
 
будова ротової порожнини
будова ротової порожнинибудова ротової порожнини
будова ротової порожнини
 
будова ротової порожнини
будова ротової порожнинибудова ротової порожнини
будова ротової порожнини
 
9 биол задорожний_пособ_1_2010_укр
9 биол задорожний_пособ_1_2010_укр9 биол задорожний_пособ_1_2010_укр
9 биол задорожний_пособ_1_2010_укр
 
Здорові зуби – запорука здоров'я
Здорові зуби – запорука здоров'яЗдорові зуби – запорука здоров'я
Здорові зуби – запорука здоров'я
 
Общий доступ Зуби, т-WPS Office.pdf
Общий доступ Зуби, т-WPS Office.pdfОбщий доступ Зуби, т-WPS Office.pdf
Общий доступ Зуби, т-WPS Office.pdf
 
131,23.docx
131,23.docx131,23.docx
131,23.docx
 
загальна характеристика роботи
загальна характеристика роботизагальна характеристика роботи
загальна характеристика роботи
 
Збірник валеологічних завдань.docx.pdf
Збірник валеологічних завдань.docx.pdfЗбірник валеологічних завдань.docx.pdf
Збірник валеологічних завдань.docx.pdf
 
їжа – доля людини, а травлення –
їжа – доля людини, а травлення –їжа – доля людини, а травлення –
їжа – доля людини, а травлення –
 
35
3535
35
 
афанасьєва н.п., урок з української мови, 7 клас
афанасьєва н.п., урок з української мови, 7 класафанасьєва н.п., урок з української мови, 7 клас
афанасьєва н.п., урок з української мови, 7 клас
 
тема акули
тема акулитема акули
тема акули
 
модло о.п. кнвк 35 частина 1
модло о.п. кнвк 35 частина 1модло о.п. кнвк 35 частина 1
модло о.п. кнвк 35 частина 1
 
гавядова н.г.
гавядова н.г.гавядова н.г.
гавядова н.г.
 
35
3535
35
 
Органи дихання людини. Турбота про органи дихання. Урок природознавства в 3 к...
Органи дихання людини. Турбота про органи дихання. Урок природознавства в 3 к...Органи дихання людини. Турбота про органи дихання. Урок природознавства в 3 к...
Органи дихання людини. Турбота про органи дихання. Урок природознавства в 3 к...
 
догляд за одягом пз
догляд за одягом пздогляд за одягом пз
догляд за одягом пз
 
2_yds_i_2019_1.pdf
2_yds_i_2019_1.pdf2_yds_i_2019_1.pdf
2_yds_i_2019_1.pdf
 

More from Василь Прескуре

прескуре в. д. досвід роботи
прескуре в. д.   досвід роботипрескуре в. д.   досвід роботи
прескуре в. д. досвід роботи
Василь Прескуре
 
досвід роботи вчителя 1біології з проблеми
досвід роботи вчителя 1біології з проблемидосвід роботи вчителя 1біології з проблеми
досвід роботи вчителя 1біології з проблеми
Василь Прескуре
 
день зустрічі птахів
день зустрічі птахівдень зустрічі птахів
день зустрічі птахів
Василь Прескуре
 
здоровий спосіб життя
здоровий спосіб життяздоровий спосіб життя
здоровий спосіб життя
Василь Прескуре
 
здоровий спосіб життя
здоровий спосіб життяздоровий спосіб життя
здоровий спосіб життя
Василь Прескуре
 
для нас найперша квітка
для нас найперша квіткадля нас найперша квітка
для нас найперша квітка
Василь Прескуре
 
для нас найперша квітка
для нас найперша квіткадля нас найперша квітка
для нас найперша квітка
Василь Прескуре
 

More from Василь Прескуре (20)

прескуре в. д. досвід роботи
прескуре в. д.   досвід роботипрескуре в. д.   досвід роботи
прескуре в. д. досвід роботи
 
досвід роботи вчителя 1біології з проблеми
досвід роботи вчителя 1біології з проблемидосвід роботи вчителя 1біології з проблеми
досвід роботи вчителя 1біології з проблеми
 
9
99
9
 
8
88
8
 
7
77
7
 
6
66
6
 
5
55
5
 
4
44
4
 
3
33
3
 
2
22
2
 
1
11
1
 
день зустрічі птахів
день зустрічі птахівдень зустрічі птахів
день зустрічі птахів
 
яблуко
яблукояблуко
яблуко
 
яблуко
яблукояблуко
яблуко
 
здоровий спосіб життя
здоровий спосіб життяздоровий спосіб життя
здоровий спосіб життя
 
здоровий спосіб життя
здоровий спосіб життяздоровий спосіб життя
здоровий спосіб життя
 
для нас найперша квітка
для нас найперша квіткадля нас найперша квітка
для нас найперша квітка
 
для нас найперша квітка
для нас найперша квіткадля нас найперша квітка
для нас найперша квітка
 
Sistemul endocrin
Sistemul endocrinSistemul endocrin
Sistemul endocrin
 
Fotosintezamodificat
FotosintezamodificatFotosintezamodificat
Fotosintezamodificat
 

урок біологія 9_клас

  • 1. Урок біології у 9 класі Тема: Вчитель: Прескуре Василь Дарійович Урок біології у 9 класі
  • 2. Тема: БУДОВА ТА ФУНКЦІЇ ЗУБІВ. ГІГІЄНА РОТОВОЇ ПОРОЖНИНИ Цілі уроку: мобілізувати й розширити уявлення учнів про будову та функції зубної системи людини; сформулювати й обгрунтувати правила гігієни ротової порожнини; розвивати уявлення про взаємозв'язок структури та функцій; продовжити формування навичок роботи з навчальною і додатковою літературою, самостійної роботи із зошитами з друкованою основою; продовжити виховання дбайливого ставлення до свого здоров'я, виховувати санітарно-гігієнічну культуру; формувати вміння злагоджено працювати в мікрогрупах, формулювати висновки й доводити власну або колективну точку зору. Тип уроку: комбінований Міжпредметні зв'язки: валеологія, хімія. Методи навчання: інформаційно-рецептивний, проблемного викладу матеріалу, частково-пошуковий, евристичний. Форми організації навчальної діяльності учнів: індивідуальна, фронтальна. Демонстраційні й дидактичні матеріали, обладнання: таблиця «Зуби», схема «Захворювання зуба» (із книги для читання з анатомії, фізіології та гігієни людини), виставка зубних паст і книг про профілактику стоматологічних захворювань. ХІД УРОКУ Шлунок завжди «скаржиться» на зуби. І. Організація класу. ІІ Перевірка домашнього завдання, актуалізація опорних знань Біологічний диктант із самоперевіркою Учні записують у зошит лише відповіді. 1. Біологічні каталізатори хімічних реакцій. (Ферменти) 2. Основні поживні речовини для людини. (Білки, жири, вуглеводі) 3. Розщеплення складних органічних речовин на прості розчинні сполуки, які можуть усмоктуватися і засвоюватися в організмі. (Травлення) 4. Ферменти шлунка активні у... (Кислому середовищі) 5. Ротова порожнина, глотка, стравохід, шлунок, тонкий і товстий кишечник, пряма кишка запальним отвором — це... (Шлях їжі в організмі) 6. Основи сучасної фізіології травлення були закладені дослідженнями... (І.П. Павлова) 7. Уведення в порожнину шлунка або дванадцятипалої кишки гумової трубки для взяття шлункового чи кишкового соку... (Зондування) 8. Уведення в травний канал спеціальних освітлювальних приладів зі світловодами, що дає змогу безпосередньо оглянути порожнину травного каналу. (Ендоскопія)
  • 3. 9. Зображення глибинних шарів досліджуваного органа на екрані комп'ютера. (Ультразвукова діагностика) 10. Стінка травного каналу складається з... (Трьох основних оболонок: внутрішньої слизової з підслизовим шаром, середньої — м 'язової, зовнішньої — сполучнотканинної) 11. Секреторна функція травної системі. (Виділення травних ферментів) 12. Рухова функція травної системи. (Переміщення їжі по травному тракту) (Учень-асистент, роботу якого перевірено, записує правильні відповіді, всі учні здійснюють самоперевірку і самооцінювання.) ІІІ. Мотивація навчальної діяльності .Оголошення теми і мети уроку 1. Методика «Мозковий штурм» - Діти, як ви думаєте, про що говорив у XVIІ ст. А. Левенгук: «У всьому Сполученому Королівстві не знайдеться стільки жителів, скільки живих звіряток знаходиться у власному... (роті). А скільки їх розведеться, якщо... (зуби не чистити)» Усі відповіді дітей записуються на дошці й робиться висновок. 2.Розповідь вчителя. - Найважливіша умова здорового способу життя — дотримання санітарно- гігієнічних норм і правил, що дозволяють запобігти виникненню різноманітних захворювань. Наймасовіші з них – стоматологічні , тобто хвороби зубів і порожнини рота. Мабуть, немає людини, не знайомої з ними. Вони не такі вже й нешкідливі й можуть бути причиною серйозних алергійних реакцій, запальних процесів в інших внутрішніх органах. Зруйновані та хворі зуби, запальні процеси в яснах і щелепах — постійне джерело інфекції та інтоксикації організму. Тому так важливо з дитинства виробити стійкі навички правильного і регулярного догляду за зубами. - Сьогодні ми познайомимося з основами гігієни порожнини рота і профілактики стоматологічних захворювань. Однак почнемо ми наш урок з вивчення особливостей будови зубів. - Що ж таке ротова порожнина, зуби, яку будову вони мають, як зберегти зуби, які профілактичні засоби потрібно вживати, щоб запобігти руйнуванню зубів? 3. Формулювання теми, мети, основних завдань уроку. IV Вивчення нового матеріалу Методика «Навчаючи — вчуся» Відповісти на ці запитання нам допоможуть юні стоматологи та гігієністи. 1. Повідомлення учнів • Історія розвитку зубів. • Зуб — живий орган (будова зуба). Будова зубів
  • 4. (Розповідь з використанням навчальних таблиць, схем, рисунків підручника. Під час розповіді учні виконують індивідуальні друковані завдання (вибірково за рекомендацією вчителя залежно від рівня підготовки). Зуб складається з твердих тканин — емалі, дентину і цементу, та м'якої тканини, що міститься в його порожнині,— пульпи зуба. Емаль— найтвердіша тканина в організмі людини. Близько 95 % емалі складають мінеральні речовини, переважно фосфати Кальцію (апатити); у малих кількостях у ній містяться Флуор, Купрум, Цинк, Ферум, Силіцій. Емаль складається з емалевих призм, що йдуть радіально від дентину до поверхні зуба. Побудова призм відбувається з допомогою спеціальних клітин зубного зачатка, що цілком перетворюються на призми та припиняють функціонувати задовго до прорізування зуба. Тому зруйнована емаль відновитися вже не може. Емаль зуба проникна для багатьох речовин неорганічної та органічної природи, що можуть проникати в неї і з пульпи зуба, і з порожнини рота. Проникнення речовин, йонні заміщення, демінералізація (втрата частини мінералів без порушення цілісності кристалів емалевих призм) і ремінералізація (повернення мінеральних речовин в емаль) — усі ці процеси взаємозалежні, оборотні, протікають постійно і досить швидко, тобто є фізіологічними. Після прорізування зуби вкриті білковою оболонкою, що називається пелікулою. Пелікула відіграє велику роль у процесах дифузії та проникності в поверхневому шарі емалі, у захисті зубів від впливу розчинюючих агентів. У дітей зубна емаль містить менше мінеральних речовин і є більш проникною, ніж емаль зубів дорослих. З роками вона «дозріває»: кристалічна гратка її ущільнюється за рахунок додаткового включення мінеральних компонентів. Саме в цей період особливо небезпечною є дія несприятливих (карієсогенних) факторів, що призводять до порушення фізіологічних процесів, а отже, і до захворювань зубів. У період формування зубів (до 15 років) організм зазнає потреби у Флуорі. Він — незамінний елемент, що надходить в організм ззовні. Основне джерело Флуору — питна вода, а з продуктів харчування — зелений чай, зелений салат, горіхи, баранина. Основну масу зуба складає дентин, що на 70 % сформований з не- органічних речовин — фосфату, флуориду і карбонату Кальцію. Руйну-нання дентину під впливом мікроорганізмів (карієс) — наймасовіше зі стоматологічних захворювань. Якщо карієс не лікувати, то руйнування дентину триває, і мікроорганізми можуть проникнути в пульпу, що часто закінчується загибеллю пульпи й зуба. Пульпа — енергетичний центр зуба. У ній присутня велика кількість кровоносних судин з інтенсивним кровотоком, що забезпечує активний тканинний обмін речовин. Велика кількість нервових волокон та їх чутливих закінчень пояснює високу біологічну активність цієї тканини. ( Рис. підручника : Будова зуба : коронка, емаль, дентин, ясна, нерв, цемент кореня, корінь) Зовнішній шар пульпи складається з кількох рядів особливих, властивих лише пульпі зуба, клітин — одонтобластів. У цих клітинах є довгі відростки ,
  • 5. що через вузькі канальні, які пронизують дентин, доходять до емалі, а іноді й проникають у неї. З допомогою цих відростків клітини пульпи контролюють обмінні процеси у твердих тканинах зуба. У разі ушкодження емалі відросток одонтобласту передає болючі відчути від поверхневих шарів дентину в напрямку чутливих нервових закінчень у пульпі зуба. Одонтобласти виконують ще й пластичну функцію вони — будівельники дентину зуба. З віком шар дентину збільшується , а порожнина зуба відповідно зменшується. Через пульпу здійснюється взаємозв'язок організму і тканин зуба. Різні захворювання людини, особливо тривалі й тяжкі, порушують фізіологічні процеси в тканинах зуба , знижують їхню здатність протистояти зовнішнім несприятливим » торам. І навпаки, захворювання зубів, і особливо пульпи, можуть спричинити захворювання серця, нирок, суглобів тощо. • Здорові зуби — здорове тіло. • Хвороби зубів - презентація а) аномалії в розвитку зубів; б) карієс; в) захворювання тканин, що оточують зуби, і втрата зубів; г) мінералізовані зубні відкладення (зубний камінь). 2. Гігієнічні правила догляду за зубами і порожниною рота (бесіда за результатами самостійної підготовки до уроку). Учні виготовляють агітку «Як зберегти зуби». Пам'ятайте 1. Щодня перед сном і вранці чистити зуби. 2. Щороку проходити медичне обстеження у стоматолога. 3. Своєчасно лікувати хворі зуби. 4. Не розкушувати занадто твердої їжі (горіхи, кістки). 5. Не вживати гарячої їжі відразу після занадто холодної, і навпаки. 6. Після їжі порожнину рота слід прополоскати теплою водою. 7. Вести здоровий спосіб життя. Учитель. Відомий німецький поет Й. В. Ґете сказав: «Недостатньо тільки отримувати знання, треба знати їх застосування. Недостатньо бажати, треба діяти». Отож давайте діяти і виконувати. V. Закріплення нового матеріалу А) Евристична бесіда : 1. «Щоразу під час їжі ви піддаєте свої зуби впливу бактерій, що вироблюють кислоту»,— так стверджує реклама однієї з жувальних гумок. Як може хімік прокоментувати це твердження? (У порожнині рота постійно присутні бактерії, що виробляють кислоту. Тому наші зуби постійно, а не тільки під час їжі, піддаються дії кислоти. У цьому й полягає помилка рекламного тексту. А «щоразу під час їжі» ми поставляємо цим бактеріям ще й вуглеводи, тобто додаткову сировину для вироблення кислоти. Тому під час їжі руйнівна дія бактерій посилюється)
  • 6. 2. Надлишкове споживання солодощів сприяє розвитку карієсу. Як це можна пояснити з огляду на хімічне руйнування зубної емалі — однієї із серйозних причин карієсу? Чи можете ви запропонувати спосіб захисту зубів, що дозволяє любителям солодощів споживати їх без обмеження? (Глюкоза, що міститься в усіх солодощах, легко піддається процесу молочнокислого бродіння. Тому залишки солодкої їжі в порожнині рота перетворюються на молочну кислоту, що розчиняє зубну емаль. Любителям солодощів можна порадити полоскати рот розчином питної соди після кожного прийому їжі) 3. Усім відоме відчуття оскоми після споживання значної кількості кислих фруктів. При цьому зуби стають дуже чутливими до гарячої та холодної їжі. Але не відчуття минає, якщо двічі на день чистити зуби зубною пастою, яка містить Флуор. Як можна пояснити всі ці явища з позицій хімії, якщо знати, що за складом зубна емаль дуже близька до мінералу гідроксіапатиту? (Зубна емаль за своїм складом належить до класу основних солей, тому що містить групу –ОН. Всі основні солі легко розчиняються в кислотах, навіть у таких слабких, як яблучна, лимонна, щавлева, що містяться в кислих фруктах. Часткове розчинення емалі робить зуби чутливими до гарячого й холодного. Флуорид-іон, що міститься в зубних пастах, заміщає гідроксид-іон у стаді зубної емалі. При цьому утворюється менш розчинний у кислотах кальцій флуорапатит) 4. «Every time you eat…» — «Щоразу, коли ви їсте…» — цю фразу давно вивчили напам’ять навіть ті, хто раніше ні слова не знав англійською. А слідом за нею на екрані з’являється графік зміни рН у порожнині рота — вражаюча крива, покликана переконати нас у необхідності негайно придбати жувальну гумку «Дірол без цукру». Спробуйте оцінити з позицій хімії, наскільки справедливі слова стоматолога«Every time...», чи дійсно рН у порожнині рота змінюється саме та і наскільки ефективний у цьому випадку «Дірол». (Кислотно-лужна рівновага в порожнині рота дійсно порушується в процесі прийому їжі, але далеко не відразу і не за будь-якого її скла Слина здорової людини має нейтральну реакцію (рН = 7— 7,5), і тільки надходження великої кількості кислих продуктів здатне швидко змінити рН у порожнині рота у бік збільшення кислотності, як це показано на кривій. Вуглеводи, як уже було сказано, під дією бактерій піддаються бродінню з утворенням молочної кислоти, що також змінює pli у pi ті та сприяє руйнуванню зубної емалі. А якщо людина харчується тільки білковою їжею, що не містить вуглеводів, наприклад м’ясом, то змін рН у порожнині рота після прийому їжі не повинно відбуватися. Тож далеко не щоразу після прийому їжі в роті порушується кислотно-луж на рівновага. Але оскільки в раціоні сучасної людини практично завжди присутні вуглеводи, то після кожного прийому їжі згодом утворюється певна кількість молочної кислоти і рН змінюється, як і стверджує реклама. Як же може допомогти «Дірол без цукру» ? На упаковці зазначено, що гумка містить різні замінники цукру, переважно ксиліт і сорбіт. Обидві ці сполуки належать до класу багатоатомних спиртів і миро застосовуються як замінники цукру для хворих на діабет. Вони забезпечують приємний солодкий смак, не постачаючи бактеріям, що виробляють молочну кислоту, додаткової «сировини» у вигляді глюкоза тому істотного впливу на кислотність у порожнині рота вони мати не можуть. Під час жування відбувається часткове механічне очищення зубів від залишків їжі, а оскільки сама гумка цукру не містить, то ù не призводить до додаткового утворення молочної кислоти. То рекомендації використовувати цю гумку для профілактики карієсу не позбавлені підстав, але все-таки краще після кожного прийому їжі ретельно прополіскувати рот, а за можливості навіть чистити зуби)
  • 7. 5. «Унікальне поєднання ксиліту й карбаміду, не знайдене в жоднії жувальній гумці»; «Жувальна гумка з ксилітом і карбамідом — подвійний захист від карієсу»; «Жувальна гумка «Дірол» із ксилітом і карбамідом захищає ваші зуби з ранку до вечора» — це теж ЛОРИС з текстів телевізійної реклами. А чи насправді «Дірол» забезпеч» подвійний захист зубів з ранку до вечора? (Руйнуванню зубної емалі можна запобігти шляхом нейтралізації молочної кислоти, що утворюється в порожнині рота, якою-небудь безпечною для організму речовиною. У нашому випадку цю роль виконує сечовина, або амід карбонатної кислоти: він гідролізується з утворенням амоній гідроксиду, що й нейтралізує молочну кислоту. Ми вже говорили, що ксиліт не є додатковою причиною розвитку карієсу, ще вважати, що ксиліт захищає від карієсу, як це робить сечовина, було б так само неправильно. Тому захист від карієсу з допомогою жувальної гумки «Дірол» усе-таки не подвійний, а одинарний. А чому реклама обіцяє захист «зранку до вечора» ? Незважаючи на пе- ребільшення, присутні в будь-якій рекламі, це твердження не позбавлене сенсу з огляду на хімію. Гідроліз карбаміду відбувається досить повільно, тому й амоній гідроксид утворюється в порожнині рота поступово. На жаль, багато школярів розуміють слова «з ранку до вечора» буквально і дійсно жують гумку в будь-якому місці, забуваючи про те, що це виглядає неестетично, а в деяких випадках, наприклад на уроці або під час розмови, і просто непристойно) 6. Реклама зубної пасти (особливо «Вlепа-а-mеа») запевняє нас у тому, що унікальна хлористу система «флуористат» ефективно зміцнює зубну емаль. Демонструється вражаючий дослід з курячим яйцем, яке після обробки цією пастою не розчиняється в оцтовій кислоті. Спробуємо розібратися теоретично: чи можливо те, що обіцяє ця реклама? (Останнім часом випускають дуже багато різних лікувально-профілактичних паст. Боротьбу з карієсом ведуть у двох напрямах: зміцнення мінеральної тканини зуба й запобігання утворенню зубного нальоту. Дія зміцнення мінеральної тканини зуба в пасту додають натрій моно-флуорфосфат, а також натрій флуорид або станум флуорид. А терміном «флуористат» фірма-виготовлювач позначає, ту хлористу сполуку, а частіше їх суміш, що включена до складу зубної пасти. Ці сполуки переводять гідроксіапатит емапівменш розчинний у кислотах флуорапатит. Як можна пояснити досіід з яйце,» ? Шкаралупа яйця складається переважно із СаСО} — сполуки, розчинної у кислотах, але погано розчинної у воді. Оскільки частково кальцій карбонат усе-таки розчиняється у воді, можливе протікання обмінної реакції. Кальцій флуорид гірше розчиняється в кислотах, ніж кальцій карбонат, він добре адсорбується пористою поверхнею шкаралупи й оберігає її від розчинення в кислоті) |7. Деякі люди похилого віку дотепер не визнають зубні пасти й чистять зуби тільки милом. 1 в багатьох з них зуби добре збереглися. Чи можна це пояснити з погляду хімії? (До складу будь-якої, навіть найсучаснішої, зубної пасти входять миючі та ціноутворюючі речовини, найчастіше натрієва сіль лаурилсульфонової кислоти. Іх дія аналогічна дії мила, а перевага в тому, що вони не мають неприємного запаху і смаку мила. Тому з допомогою мила можна непогано очистити зуби. До того ж усі зубні пасти містять абразивні речовини для механічного очищення зубів, отже, сприяють стиранню зубної емалі. Мило позбавлене цього недоліку. Тож спосіб чищення зубів милом хоча й видається дивним, але цілком задовольняє вимоги гігієни) Б) виконання завдань - диференційовано - письмово Варіанти завдань із друкованою основою Завдання № 1
  • 8. Замалюйте будову зуба, підпишіть: 1 - дентин; 2 - цемент; 3 - пульпа; 4 - емаль; 5 - кровоносні судини; 6 - коронка; 7 - шийка; 8 - корінь; 9 - нерви. Завдання № 2 Заповніть пропуски в тексті. Як будова зубів пристосована до виконуваних функцій? У зубі розрізняють коронку , __________ і _____________. Зуб складається з внутрішньої частини —___________ з________________тка нини, де проходять______________ і твердої зовнішньої частини — ____________. Емаль — ______________. Дентин розташований під_____________________ і утворює велику частину коронки, шийки й кореня. Цемент вкриває ______ • За формою та функціями розрізняють різці, ікла, малі й великі корінні зуби. • Якими цифрами на рисунку позначені ікла, малі корінні, великі корінні зуби, різці? Спереду на кожній щелепі розташовано по___________плоских різця, функція яких —____________, поряд по_____________ікла. Далі з кожного боку розташовані____________малих і______________великих зуба, що____. Їх будова пристосована до виконуваних функцій:___________________. Складіть зубну формулу людини_______________________. Завдання №3 Поміркуйте. А. Відомо, що емаль зуба — найтвердіша тканина в організмі людини, яка за твердістю наближається до кварцу. Які фактори можуть спричинити її руйнування та розвиток карієсу? Б. В емалі зуба відсутні нервові закінчення, однак він чутливий до змін температури, сприймає тиск. Чим це можна пояснити? В. Доведіть, що зуб — живий орган. Завдання №4 Використовуючи умовний код, укажіть, про яку тканину (структуру) зуба йдеться в тексті. Умовний код: 1 — дентин, 2 — емаль, 3 — цемент, 4 — пульпа. Код Текст 1. Забезпечує міцність і твердість зуба
  • 9. 2. М'яка внутрішня частина зуба 3. Складається з кісткової тканини 4. Пронизана нервами та кровоносними судинами 5. Вкриває шийку і корінь зуба 6. Вкриває дентин у ділянці коронки 7. Розташований під емаллю 8. Не містить клітин і нервових закінчень 9. До складу твердої зовнішньої частини зуба входять... 10. Найтвердіша тканина в організмі, вкриває коронку зуба Завдання №5. Дайте обгрунтування наведених нижче гігієнічних правил догляду за зубами. Правило Обгрунтування 1. Щодня вранці та ввечері чистити зуби 2. Щорічно проходити обстеження в стоматолога 3. Вчасно лікувати хворі зуби 4. Не розкушувати зубами занадто тверду їжу (кістки, горіхи) 5. Після їжі порожнину рота полоскати теплою водою 6. Не вживати відразу після занадто гарячої їжі холодну, і навпаки VI. Коригування знань Головоломка «Зуби, їх будова і ріст» Переставте букви у словах так, щоб утворились нові слова — терміни, що вказують на будову, типи й різноманітність зубів та їх найпоширенішу хворобу. Завдання Відповіді 1. Нірько 1. Корінь 2. Шакий 2. Шийка 3. Нокорак 3. Коронка 4. Бузи 4. Зуби 5. Алкі 5. Ікла 6. Паульп 6. Пульпа 7. Єрісак 7. Карієс X. Цізір 8. Різці 9. Тунік 9. Кутні 10. Чоломні 10. Молочні 11. Стіпійно 11. Постійні 12. Ельма 12. Емаль 13. Тендни 13. Дентин 14. Немецт 14. Цемент
  • 10. VII. Підсумок уроку Інтерактивна вправа «Моє враження» Учні (за бажанням) по черзі висловлюють думки щодо організації роботи на уроці: • Що сподобалося на уроці? • Що не сподобалося? • Є бажання на наступному уроці розглянути... VІІІ. Домашнє завдання • Знати правила догляду за зубами й порожниною рота. • Підготувати усні відповіді на запитання: 1. Що відбувається із зубною емаллю в разі колупання в зубах металевими предметами? 2. Чому не можна вживати дуже холодну їжу після гарячої? (Для відповіді використовуйте знання з фізики.) 3. На жаль, більшість людей чистять зуби недостатньо ретельно видаляючи цілком наліт, в якому розмножуються бактерії. Щоб перевірити, наскільки добре ви чистите зуби, змажте їх спиртов розчином іоду. Якщо зуби очищені добре, вони не забарвлять... а якщо наліт на зубах вилучений не цілком, то він миттєво забарвиться в коричневий або синій колір. Отже, обробку зубів щіткою і пастою, а також ниткою і зубочисткою слід повторити. Спробуйте пояснити з позиції хімії, чому забарвилися погано очищен зуби. 4. Підготувати усну відповідь на запитання: «У чому виявляється відповідність внутрішньої будови зуба до його функцій?» 5. Багато хто чистить зуби, переміщаючи щітку ліворуч праворуч. Як довести, що такі рухи не очищають ротову порожнину під часточок їжі, що застрягли між зубами? 6. Які компоненти входять до складу зубної пасти, якою ви користуєтесь? Визначте, яку роль вони відіграють у профілактиці карієсу.