SlideShare a Scribd company logo
Батлав: Сургалтын менежер ....................................../Р. Мөнгөнчимэг /
Ээлжит хичээлийн төлөвлөлт
Анги: 6-р анги Хичээл: Уран зохиол Цаг 40 минут
Сэдэв: Д.Нацагдорж “Миний ээж” шүлэг
Зорилго: Шүлгийн утгыг ойлгож уран унших
Зорилт:
 Шүлгийг уран яруу айзам хэмнэлтэй унших
 Шүлгийн мөр бүрийн утгыг тайлбарлах
 Агуулгад дүгнэлт бичих
 Шүлэг зохион бичих, Хайрын мод бүтээх
Аргазүй, агуулга:
Хичээлийн явц: 1. Сэдэл үүсгэх, зорилгоо тодорхойлох үе шат (5 минут)
Сурагчдыг багаар ажиллуулах
 Ээжийн тухай дуу клип үзүүлэх
 Дууны агуулгыг харилцан ярилцах
 Юу мэдэхийг юу чаддаг болохыг хүсч байна?
 Таамаглал дэвшүүлэн харилцан ярилцах
 Багш таамаглалыг самбарт тэмдэглэн зорилгоо гаргах
2. Задлал хийх буюу , ухаарч ойлгох үе (10 минут)
 Шүлгийг хэн уран тод унших вэ?
 Ганцаарчлан болон анги нийтээрээ унших
 Шүлгийн аль үгэн дээр нь зогсоц хийвэл илүү гоё сонсголонтой сонсогдох
вэ?
 Ижил төстэй үг хэллэг холбоц байна уу?
 Шүлэгт эх хүний ачлал элбэрлийг үзүүлэхдээ ямар үг хэллэгийг онцолж
хэрэглэв
 Сарангоо, эгшгээрээ, гараараа, үгсээрээ зэрэг үгийн дараа зогсоц хийн
данхин унших.
3. Бататгал,задлан шинжлэх үе (10 минут)
Ажлын хуудас баг бүрт тараан өгч ажиллуулах, багууд даалгавраа
гүйцэтгэх харилцан ярилцах.
Ажлын хуудас 1
 Монголын үзэсгэлэнт сарангоо гэж нэрлэсний учрыг тайлбарла.
 Гадаад дүр байдал талаас нь
Ажлын хуудас 2
 Яруу сайхан эгшиг гэж юуг хэлсэн байна вэ?
 Яруу эгшиглэнтэй бүүвээлж өсгөсөн гэсэн талаас нь
Ажлын хуудас 3
 Эх хүний хүүхдээ өсгөх үүрэг
 Зүйрлэшгүй их ачлал, зөөлөн аальтай зэрэг талаас нь
Ажлын хуудас 4
 Ээжийн хэлсэн үгийг “зүйтэй” “уран” гэж хэлсэний учир юу вэ?
 Зөв сайхан хүн болгож хүмүүжүүлэх, зүйтэй ухаалаг үг гэдэг талаас нь
4. Дүгнэлт , зорилгоо нэгтгэн дүгнэх үе (15 минут)
 Шүлгийг уншихад ээжийнхээ ээжийнхээ юуг бодож ямар зан чанарыг
хүндэтгэж байна вэ?
 Эх хүн хүүхдээ төрүүлээд орхих биш харин...........үргэлжлүүлэн
эргэцүүлэмж бичих
 “Миний эжий” шүлэг зохион бичих
 Өөрсдийн бичсэн эргэцүүлэмж шүлэгээ ангийнхандаа уншиж өгөх
 “Хайрын мод” бүтээх энэ нь сурагчдын бичсэн шүлгийг навч цэцгэн дээр
бичүүлэн самбарт байрлуулсан модонд наан хайрын модоо бүтээх
болно.
 Хичээлийн зорилго биелэх нь сурагчдын зохиосон эргэцүүлэмж
болон шүлэг зэргээс харагдах болно.
5. Сурагчийг үнэлж дүгнэх
 Хичээлд оролцож байгаа явцыг багын гишүүн тэмдэглэл хөтлөх
 Багийн оролцоо сурагчдын оролцоог дүгнэх
 Хүүхэд нэг бүрийн оролцоог гаргах
Сурагчдын оролцоог дүгнэх хуудас нь баг бүрт тараагдан багийн нэг гишүүн
оролцоог тэмдэглэх замаар үнэлэнэ
6. Хэрэглэгдэхүүн
 Багшийн ном, сурах бичиг
 Эхийн тухай дуу клип
 Ажлын хуудас 4
 Мод бүтээх зурагт үзүүлэн 1
 Сурагчдад тараах нав цэцгийн хайчилбар
 Баг бүрт үнэлгээний хуудас 4
 Цахим хэрэглэгдэхүүн /зорилго, зорилт, эх зохиол/
7. Гэрийн даалгавар Зохиосон шүлгээ ээждээ уран яруу уншиж
сэтгэгдлийг нь бичүүлж ирээрэй
Сурагчдын нэрс Алхам
1
Алхам
2
Алхам
3
Алхам
4
Алхам
5
миний ээж

More Related Content

What's hot

өдрийн тэмдэглэл. мөнгөнцэцэг
өдрийн тэмдэглэл. мөнгөнцэцэгөдрийн тэмдэглэл. мөнгөнцэцэг
өдрийн тэмдэглэл. мөнгөнцэцэгMongontsetseg Mongoo
 
б.ринчен монгол хэл
б.ринчен  монгол хэл б.ринчен  монгол хэл
б.ринчен монгол хэл sainaa88
 
үлэмжийн чанар.нх
үлэмжийн чанар.нхүлэмжийн чанар.нх
үлэмжийн чанар.нхsaruush undrah
 
Уншлагаар хүүхдийг хөгжүүлэх нь
Уншлагаар хүүхдийг хөгжүүлэх нь Уншлагаар хүүхдийг хөгжүүлэх нь
Уншлагаар хүүхдийг хөгжүүлэх нь
А. Ариунзаяа
 
Oguulberiin baimj
Oguulberiin baimjOguulberiin baimj
Oguulberiin baimj
saixana
 
эрээн цоохор
эрээн цоохорэрээн цоохор
эрээн цоохорsainaa88
 
эх хэрэглэгдэхүүн
эх хэрэглэгдэхүүнэх хэрэглэгдэхүүн
эх хэрэглэгдэхүүнbayarankh
 
монгол хэл 8 анги
монгол хэл 8 ангимонгол хэл 8 анги
монгол хэл 8 ангиOyuhai1127
 
6-р анги уран зохиол нүүдлийн цай
6-р анги уран зохиол нүүдлийн цай6-р анги уран зохиол нүүдлийн цай
6-р анги уран зохиол нүүдлийн цай
Miga Ganzorig
 
Эх, түүний үндсэн шинж
Эх, түүний үндсэн шинжЭх, түүний үндсэн шинж
Эх, түүний үндсэн шинж
Sukhee Sukh-Ochir
 
БАГА БОЛОВСРОЛ - ДҮРСЛЭХ УРЛАГ, ТЕХНОЛОГИ
БАГА БОЛОВСРОЛ - ДҮРСЛЭХ УРЛАГ, ТЕХНОЛОГИБАГА БОЛОВСРОЛ - ДҮРСЛЭХ УРЛАГ, ТЕХНОЛОГИ
БАГА БОЛОВСРОЛ - ДҮРСЛЭХ УРЛАГ, ТЕХНОЛОГИ
Хөвсгөл аймаг Боловсролын газар
 
мэндчилгээ
мэндчилгээмэндчилгээ
мэндчилгээMunkh Orgil
 
Lecture 14 15
Lecture 14 15Lecture 14 15
Lecture 14 15
telmenten
 
монгол хэл 7-р анги
монгол хэл 7-р ангимонгол хэл 7-р анги
монгол хэл 7-р ангиaltantuya2012
 
эсрэг ба ойролцоо үг
эсрэг ба ойролцоо үгэсрэг ба ойролцоо үг
эсрэг ба ойролцоо үгpvsa_8990
 
9 р ангийн тест
9 р ангийн тест9 р ангийн тест
9 р ангийн тестamka_od
 
б.явуухулангийн вансэмбэрүү
б.явуухулангийн  вансэмбэрүүб.явуухулангийн  вансэмбэрүү
б.явуухулангийн вансэмбэрүүshand1_Bondok
 
эхийн тухай
эхийн тухайэхийн тухай
эхийн тухай
National University Of Mongolia
 
эхийн хувиргал.
эхийн хувиргал.эхийн хувиргал.
эхийн хувиргал.
Tserensonom Nyamsvren
 

What's hot (20)

өдрийн тэмдэглэл. мөнгөнцэцэг
өдрийн тэмдэглэл. мөнгөнцэцэгөдрийн тэмдэглэл. мөнгөнцэцэг
өдрийн тэмдэглэл. мөнгөнцэцэг
 
б.ринчен монгол хэл
б.ринчен  монгол хэл б.ринчен  монгол хэл
б.ринчен монгол хэл
 
үлэмжийн чанар.нх
үлэмжийн чанар.нхүлэмжийн чанар.нх
үлэмжийн чанар.нх
 
Уншлагаар хүүхдийг хөгжүүлэх нь
Уншлагаар хүүхдийг хөгжүүлэх нь Уншлагаар хүүхдийг хөгжүүлэх нь
Уншлагаар хүүхдийг хөгжүүлэх нь
 
Oguulberiin baimj
Oguulberiin baimjOguulberiin baimj
Oguulberiin baimj
 
эрээн цоохор
эрээн цоохорэрээн цоохор
эрээн цоохор
 
эх хэрэглэгдэхүүн
эх хэрэглэгдэхүүнэх хэрэглэгдэхүүн
эх хэрэглэгдэхүүн
 
хэлц
 хэлц хэлц
хэлц
 
монгол хэл 8 анги
монгол хэл 8 ангимонгол хэл 8 анги
монгол хэл 8 анги
 
6-р анги уран зохиол нүүдлийн цай
6-р анги уран зохиол нүүдлийн цай6-р анги уран зохиол нүүдлийн цай
6-р анги уран зохиол нүүдлийн цай
 
Эх, түүний үндсэн шинж
Эх, түүний үндсэн шинжЭх, түүний үндсэн шинж
Эх, түүний үндсэн шинж
 
БАГА БОЛОВСРОЛ - ДҮРСЛЭХ УРЛАГ, ТЕХНОЛОГИ
БАГА БОЛОВСРОЛ - ДҮРСЛЭХ УРЛАГ, ТЕХНОЛОГИБАГА БОЛОВСРОЛ - ДҮРСЛЭХ УРЛАГ, ТЕХНОЛОГИ
БАГА БОЛОВСРОЛ - ДҮРСЛЭХ УРЛАГ, ТЕХНОЛОГИ
 
мэндчилгээ
мэндчилгээмэндчилгээ
мэндчилгээ
 
Lecture 14 15
Lecture 14 15Lecture 14 15
Lecture 14 15
 
монгол хэл 7-р анги
монгол хэл 7-р ангимонгол хэл 7-р анги
монгол хэл 7-р анги
 
эсрэг ба ойролцоо үг
эсрэг ба ойролцоо үгэсрэг ба ойролцоо үг
эсрэг ба ойролцоо үг
 
9 р ангийн тест
9 р ангийн тест9 р ангийн тест
9 р ангийн тест
 
б.явуухулангийн вансэмбэрүү
б.явуухулангийн  вансэмбэрүүб.явуухулангийн  вансэмбэрүү
б.явуухулангийн вансэмбэрүү
 
эхийн тухай
эхийн тухайэхийн тухай
эхийн тухай
 
эхийн хувиргал.
эхийн хувиргал.эхийн хувиргал.
эхийн хувиргал.
 

Viewers also liked

Bulgakov
BulgakovBulgakov
Уран зохиол
Уран зохиолУран зохиол
жек лондон
жек лондонжек лондон
жек лондонbaagii92
 
эртний болон дундад зууны үеийн уран зохиол
эртний болон дундад зууны үеийн уран зохиолэртний болон дундад зууны үеийн уран зохиол
эртний болон дундад зууны үеийн уран зохиол
Gunaa Oyuka
 
өрнө дахины уран зохиол
өрнө дахины уран зохиолөрнө дахины уран зохиол
өрнө дахины уран зохиол
Tserensonom Nyamsvren
 
борис рыбаков арбатын хүүхдүүд
борис рыбаков арбатын хүүхдүүдборис рыбаков арбатын хүүхдүүд
борис рыбаков арбатын хүүхдүүдzagdsuren_jargal
 
анги
ангианги
ангиshaagaa
 
11р анги уран зохиол
11р анги уран зохиол11р анги уран зохиол
11р анги уран зохиолshand1_ch.tungaa
 
модерн урлаг
модерн урлагмодерн урлаг
модерн урлаг2011_2013
 
20-р зууны урлагийн шинэ урсгалууд
20-р зууны урлагийн шинэ урсгалууд20-р зууны урлагийн шинэ урсгалууд
20-р зууны урлагийн шинэ урсгалуудBorte
 
кировские вести 6
кировские вести 6кировские вести 6
кировские вести 6
Maksym Balaklytskyi
 
дэлхийн уран зохиол 11 р анги
дэлхийн уран зохиол 11 р ангидэлхийн уран зохиол 11 р анги
дэлхийн уран зохиол 11 р анги
Bolopchimeg Bolopoo
 
олимпиадын 1
олимпиадын 1олимпиадын 1
олимпиадын 1Lhagvadorj_S
 
6 р анги
6 р анги6 р анги
6 р анги
NARANGERELBAYASGALAN
 
Soril 2016 dugnelt 2
Soril 2016 dugnelt 2Soril 2016 dugnelt 2
Soril 2016 dugnelt 2
NARANGERELBAYASGALAN
 
19 р зууны урсгал
19 р зууны урсгал19 р зууны урсгал
19 р зууны урсгалpvsa_8990
 
Алдаагүй цэвэр бичүүлж сургах технологи
Алдаагүй цэвэр бичүүлж сургах технологиАлдаагүй цэвэр бичүүлж сургах технологи
Алдаагүй цэвэр бичүүлж сургах технологи
Азжаргал Нинжбадгар
 
2-Р АНГИЙН МАТЕМАТИКИЙН МЭДЛЭГ ЧАДВАРЫГ ҮНЭЛЭХ ЖИШИГ ДААЛГАВАР
2-Р АНГИЙН МАТЕМАТИКИЙН МЭДЛЭГ ЧАДВАРЫГ ҮНЭЛЭХ  ЖИШИГ ДААЛГАВАР2-Р АНГИЙН МАТЕМАТИКИЙН МЭДЛЭГ ЧАДВАРЫГ ҮНЭЛЭХ  ЖИШИГ ДААЛГАВАР
2-Р АНГИЙН МАТЕМАТИКИЙН МЭДЛЭГ ЧАДВАРЫГ ҮНЭЛЭХ ЖИШИГ ДААЛГАВАР
Хөвсгөл аймаг Боловсролын газар
 

Viewers also liked (20)

Bulgakov
BulgakovBulgakov
Bulgakov
 
Уран зохиол
Уран зохиолУран зохиол
Уран зохиол
 
Zowlomj
ZowlomjZowlomj
Zowlomj
 
жек лондон
жек лондонжек лондон
жек лондон
 
эртний болон дундад зууны үеийн уран зохиол
эртний болон дундад зууны үеийн уран зохиолэртний болон дундад зууны үеийн уран зохиол
эртний болон дундад зууны үеийн уран зохиол
 
өрнө дахины уран зохиол
өрнө дахины уран зохиолөрнө дахины уран зохиол
өрнө дахины уран зохиол
 
борис рыбаков арбатын хүүхдүүд
борис рыбаков арбатын хүүхдүүдборис рыбаков арбатын хүүхдүүд
борис рыбаков арбатын хүүхдүүд
 
анги
ангианги
анги
 
6 р анги мат
6 р анги мат6 р анги мат
6 р анги мат
 
11р анги уран зохиол
11р анги уран зохиол11р анги уран зохиол
11р анги уран зохиол
 
модерн урлаг
модерн урлагмодерн урлаг
модерн урлаг
 
20-р зууны урлагийн шинэ урсгалууд
20-р зууны урлагийн шинэ урсгалууд20-р зууны урлагийн шинэ урсгалууд
20-р зууны урлагийн шинэ урсгалууд
 
кировские вести 6
кировские вести 6кировские вести 6
кировские вести 6
 
дэлхийн уран зохиол 11 р анги
дэлхийн уран зохиол 11 р ангидэлхийн уран зохиол 11 р анги
дэлхийн уран зохиол 11 р анги
 
олимпиадын 1
олимпиадын 1олимпиадын 1
олимпиадын 1
 
6 р анги
6 р анги6 р анги
6 р анги
 
Soril 2016 dugnelt 2
Soril 2016 dugnelt 2Soril 2016 dugnelt 2
Soril 2016 dugnelt 2
 
19 р зууны урсгал
19 р зууны урсгал19 р зууны урсгал
19 р зууны урсгал
 
Алдаагүй цэвэр бичүүлж сургах технологи
Алдаагүй цэвэр бичүүлж сургах технологиАлдаагүй цэвэр бичүүлж сургах технологи
Алдаагүй цэвэр бичүүлж сургах технологи
 
2-Р АНГИЙН МАТЕМАТИКИЙН МЭДЛЭГ ЧАДВАРЫГ ҮНЭЛЭХ ЖИШИГ ДААЛГАВАР
2-Р АНГИЙН МАТЕМАТИКИЙН МЭДЛЭГ ЧАДВАРЫГ ҮНЭЛЭХ  ЖИШИГ ДААЛГАВАР2-Р АНГИЙН МАТЕМАТИКИЙН МЭДЛЭГ ЧАДВАРЫГ ҮНЭЛЭХ  ЖИШИГ ДААЛГАВАР
2-Р АНГИЙН МАТЕМАТИКИЙН МЭДЛЭГ ЧАДВАРЫГ ҮНЭЛЭХ ЖИШИГ ДААЛГАВАР
 

Similar to миний ээж

зайн сургалт 2 уз-7
зайн сургалт 2 уз-7зайн сургалт 2 уз-7
зайн сургалт 2 уз-7school14
 
зайн сургалт 2 булгаа
зайн сургалт 2 булгаазайн сургалт 2 булгаа
зайн сургалт 2 булгааbulgan_2011
 
зайн сургалт 2 уз-7
зайн сургалт 2 уз-7зайн сургалт 2 уз-7
зайн сургалт 2 уз-7bulgan_2011
 
асуултыг оновчтой төлөвлөх технологи
асуултыг оновчтой төлөвлөх технологиасуултыг оновчтой төлөвлөх технологи
асуултыг оновчтой төлөвлөх технологи
Хөвсгөл аймаг Боловсролын газар
 
Mkuz
MkuzMkuz
Baga angi2
Baga angi2Baga angi2
оюунцэцэг монгол хэл 11
оюунцэцэг монгол хэл 11оюунцэцэг монгол хэл 11
оюунцэцэг монгол хэл 11ByOyuntsetseg
 
2-р ангийн монгол хэлний хичээлийн "Толь бичиг ашиглах" нэгж хичээлийн хөтөлбөр
2-р ангийн монгол хэлний хичээлийн "Толь бичиг ашиглах" нэгж хичээлийн хөтөлбөр2-р ангийн монгол хэлний хичээлийн "Толь бичиг ашиглах" нэгж хичээлийн хөтөлбөр
2-р ангийн монгол хэлний хичээлийн "Толь бичиг ашиглах" нэгж хичээлийн хөтөлбөр
Сэтгэмж Цогцолбор Сургууль
 
01 box zorilgo tuluvluguu unelgee
01 box zorilgo tuluvluguu unelgee01 box zorilgo tuluvluguu unelgee
01 box zorilgo tuluvluguu unelgee
Naraa Batsukh
 
монгол хэл эх
монгол хэл   эхмонгол хэл   эх
Sain hicheel 9
Sain hicheel 9Sain hicheel 9
Sain hicheel 9
tsaikh
 
оюунцэцэг монгол хэл
оюунцэцэг монгол хэл оюунцэцэг монгол хэл
оюунцэцэг монгол хэл ByOyuntsetseg
 
Tnu
TnuTnu
мб нэгж 7
мб нэгж 7мб нэгж 7
мб нэгж 7jagaa7120
 
эсээ бичвэр
эсээ бичвэрэсээ бичвэр
эсээ бичвэрsodko27
 
цахим 3
цахим 3цахим 3
цахим 3sodko27
 
болсон явдлыг бичих 8 ш анги
болсон явдлыг бичих 8 ш анги болсон явдлыг бичих 8 ш анги
болсон явдлыг бичих 8 ш анги nartai
 
How to write an essay simple advice
How to write an essay   simple adviceHow to write an essay   simple advice
How to write an essay simple adviceAmaraa Bat
 
Арга зүйн туршлага
Арга зүйн туршлагаАрга зүйн туршлага
Арга зүйн туршлага
Сэтгэмж Цогцолбор Сургууль
 

Similar to миний ээж (20)

зайн сургалт 2 уз-7
зайн сургалт 2 уз-7зайн сургалт 2 уз-7
зайн сургалт 2 уз-7
 
зайн сургалт 2 булгаа
зайн сургалт 2 булгаазайн сургалт 2 булгаа
зайн сургалт 2 булгаа
 
зайн сургалт 2 уз-7
зайн сургалт 2 уз-7зайн сургалт 2 уз-7
зайн сургалт 2 уз-7
 
асуултыг оновчтой төлөвлөх технологи
асуултыг оновчтой төлөвлөх технологиасуултыг оновчтой төлөвлөх технологи
асуултыг оновчтой төлөвлөх технологи
 
Mkuz
MkuzMkuz
Mkuz
 
Baga angi2
Baga angi2Baga angi2
Baga angi2
 
оюунцэцэг монгол хэл 11
оюунцэцэг монгол хэл 11оюунцэцэг монгол хэл 11
оюунцэцэг монгол хэл 11
 
2-р ангийн монгол хэлний хичээлийн "Толь бичиг ашиглах" нэгж хичээлийн хөтөлбөр
2-р ангийн монгол хэлний хичээлийн "Толь бичиг ашиглах" нэгж хичээлийн хөтөлбөр2-р ангийн монгол хэлний хичээлийн "Толь бичиг ашиглах" нэгж хичээлийн хөтөлбөр
2-р ангийн монгол хэлний хичээлийн "Толь бичиг ашиглах" нэгж хичээлийн хөтөлбөр
 
01 box zorilgo tuluvluguu unelgee
01 box zorilgo tuluvluguu unelgee01 box zorilgo tuluvluguu unelgee
01 box zorilgo tuluvluguu unelgee
 
монгол хэл эх
монгол хэл   эхмонгол хэл   эх
монгол хэл эх
 
Sain hicheel 9
Sain hicheel 9Sain hicheel 9
Sain hicheel 9
 
оюунцэцэг монгол хэл
оюунцэцэг монгол хэл оюунцэцэг монгол хэл
оюунцэцэг монгол хэл
 
Tnu
TnuTnu
Tnu
 
мб нэгж 7
мб нэгж 7мб нэгж 7
мб нэгж 7
 
эсээ бичвэр
эсээ бичвэрэсээ бичвэр
эсээ бичвэр
 
цахим 3
цахим 3цахим 3
цахим 3
 
Bi bi
Bi  biBi  bi
Bi bi
 
болсон явдлыг бичих 8 ш анги
болсон явдлыг бичих 8 ш анги болсон явдлыг бичих 8 ш анги
болсон явдлыг бичих 8 ш анги
 
How to write an essay simple advice
How to write an essay   simple adviceHow to write an essay   simple advice
How to write an essay simple advice
 
Арга зүйн туршлага
Арга зүйн туршлагаАрга зүйн туршлага
Арга зүйн туршлага
 

More from Uurtsaikh Buynjargal

Ergetsuulen tailbarlasan esseg oilgoj unshih
Ergetsuulen tailbarlasan  esseg oilgoj unshihErgetsuulen tailbarlasan  esseg oilgoj unshih
Ergetsuulen tailbarlasan esseg oilgoj unshih
Uurtsaikh Buynjargal
 
миний ээж
миний ээжминий ээж
миний ээж
Uurtsaikh Buynjargal
 
ерөнхий 8-чадвараар-сурагчдыг-хөгжүүлсэн-нь
ерөнхий 8-чадвараар-сурагчдыг-хөгжүүлсэн-ньерөнхий 8-чадвараар-сурагчдыг-хөгжүүлсэн-нь
ерөнхий 8-чадвараар-сурагчдыг-хөгжүүлсэн-нь
Uurtsaikh Buynjargal
 
илтгэл1122
илтгэл1122илтгэл1122
илтгэл1122
Uurtsaikh Buynjargal
 
технологийн сан-2
технологийн сан-2технологийн сан-2
технологийн сан-2
Uurtsaikh Buynjargal
 
сургалтын технологийн-сан
сургалтын технологийн-сансургалтын технологийн-сан
сургалтын технологийн-сан
Uurtsaikh Buynjargal
 
suragchdiig idewhijuuleh togloomiin arga
suragchdiig idewhijuuleh togloomiin argasuragchdiig idewhijuuleh togloomiin arga
suragchdiig idewhijuuleh togloomiin arga
Uurtsaikh Buynjargal
 
To develope-by-card (1)
To develope-by-card (1)To develope-by-card (1)
To develope-by-card (1)
Uurtsaikh Buynjargal
 

More from Uurtsaikh Buynjargal (8)

Ergetsuulen tailbarlasan esseg oilgoj unshih
Ergetsuulen tailbarlasan  esseg oilgoj unshihErgetsuulen tailbarlasan  esseg oilgoj unshih
Ergetsuulen tailbarlasan esseg oilgoj unshih
 
миний ээж
миний ээжминий ээж
миний ээж
 
ерөнхий 8-чадвараар-сурагчдыг-хөгжүүлсэн-нь
ерөнхий 8-чадвараар-сурагчдыг-хөгжүүлсэн-ньерөнхий 8-чадвараар-сурагчдыг-хөгжүүлсэн-нь
ерөнхий 8-чадвараар-сурагчдыг-хөгжүүлсэн-нь
 
илтгэл1122
илтгэл1122илтгэл1122
илтгэл1122
 
технологийн сан-2
технологийн сан-2технологийн сан-2
технологийн сан-2
 
сургалтын технологийн-сан
сургалтын технологийн-сансургалтын технологийн-сан
сургалтын технологийн-сан
 
suragchdiig idewhijuuleh togloomiin arga
suragchdiig idewhijuuleh togloomiin argasuragchdiig idewhijuuleh togloomiin arga
suragchdiig idewhijuuleh togloomiin arga
 
To develope-by-card (1)
To develope-by-card (1)To develope-by-card (1)
To develope-by-card (1)
 

миний ээж

  • 1. Батлав: Сургалтын менежер ....................................../Р. Мөнгөнчимэг / Ээлжит хичээлийн төлөвлөлт Анги: 6-р анги Хичээл: Уран зохиол Цаг 40 минут Сэдэв: Д.Нацагдорж “Миний ээж” шүлэг Зорилго: Шүлгийн утгыг ойлгож уран унших Зорилт:  Шүлгийг уран яруу айзам хэмнэлтэй унших  Шүлгийн мөр бүрийн утгыг тайлбарлах  Агуулгад дүгнэлт бичих  Шүлэг зохион бичих, Хайрын мод бүтээх Аргазүй, агуулга: Хичээлийн явц: 1. Сэдэл үүсгэх, зорилгоо тодорхойлох үе шат (5 минут) Сурагчдыг багаар ажиллуулах  Ээжийн тухай дуу клип үзүүлэх  Дууны агуулгыг харилцан ярилцах  Юу мэдэхийг юу чаддаг болохыг хүсч байна?  Таамаглал дэвшүүлэн харилцан ярилцах  Багш таамаглалыг самбарт тэмдэглэн зорилгоо гаргах 2. Задлал хийх буюу , ухаарч ойлгох үе (10 минут)  Шүлгийг хэн уран тод унших вэ?  Ганцаарчлан болон анги нийтээрээ унших  Шүлгийн аль үгэн дээр нь зогсоц хийвэл илүү гоё сонсголонтой сонсогдох вэ?  Ижил төстэй үг хэллэг холбоц байна уу?  Шүлэгт эх хүний ачлал элбэрлийг үзүүлэхдээ ямар үг хэллэгийг онцолж хэрэглэв  Сарангоо, эгшгээрээ, гараараа, үгсээрээ зэрэг үгийн дараа зогсоц хийн данхин унших. 3. Бататгал,задлан шинжлэх үе (10 минут) Ажлын хуудас баг бүрт тараан өгч ажиллуулах, багууд даалгавраа гүйцэтгэх харилцан ярилцах. Ажлын хуудас 1  Монголын үзэсгэлэнт сарангоо гэж нэрлэсний учрыг тайлбарла.  Гадаад дүр байдал талаас нь Ажлын хуудас 2  Яруу сайхан эгшиг гэж юуг хэлсэн байна вэ?  Яруу эгшиглэнтэй бүүвээлж өсгөсөн гэсэн талаас нь
  • 2. Ажлын хуудас 3  Эх хүний хүүхдээ өсгөх үүрэг  Зүйрлэшгүй их ачлал, зөөлөн аальтай зэрэг талаас нь Ажлын хуудас 4  Ээжийн хэлсэн үгийг “зүйтэй” “уран” гэж хэлсэний учир юу вэ?  Зөв сайхан хүн болгож хүмүүжүүлэх, зүйтэй ухаалаг үг гэдэг талаас нь 4. Дүгнэлт , зорилгоо нэгтгэн дүгнэх үе (15 минут)  Шүлгийг уншихад ээжийнхээ ээжийнхээ юуг бодож ямар зан чанарыг хүндэтгэж байна вэ?  Эх хүн хүүхдээ төрүүлээд орхих биш харин...........үргэлжлүүлэн эргэцүүлэмж бичих  “Миний эжий” шүлэг зохион бичих  Өөрсдийн бичсэн эргэцүүлэмж шүлэгээ ангийнхандаа уншиж өгөх  “Хайрын мод” бүтээх энэ нь сурагчдын бичсэн шүлгийг навч цэцгэн дээр бичүүлэн самбарт байрлуулсан модонд наан хайрын модоо бүтээх болно.  Хичээлийн зорилго биелэх нь сурагчдын зохиосон эргэцүүлэмж болон шүлэг зэргээс харагдах болно. 5. Сурагчийг үнэлж дүгнэх  Хичээлд оролцож байгаа явцыг багын гишүүн тэмдэглэл хөтлөх  Багийн оролцоо сурагчдын оролцоог дүгнэх  Хүүхэд нэг бүрийн оролцоог гаргах Сурагчдын оролцоог дүгнэх хуудас нь баг бүрт тараагдан багийн нэг гишүүн оролцоог тэмдэглэх замаар үнэлэнэ 6. Хэрэглэгдэхүүн  Багшийн ном, сурах бичиг  Эхийн тухай дуу клип  Ажлын хуудас 4  Мод бүтээх зурагт үзүүлэн 1  Сурагчдад тараах нав цэцгийн хайчилбар  Баг бүрт үнэлгээний хуудас 4  Цахим хэрэглэгдэхүүн /зорилго, зорилт, эх зохиол/ 7. Гэрийн даалгавар Зохиосон шүлгээ ээждээ уран яруу уншиж сэтгэгдлийг нь бичүүлж ирээрэй Сурагчдын нэрс Алхам 1 Алхам 2 Алхам 3 Алхам 4 Алхам 5