SlideShare a Scribd company logo
1 of 14
Күні: 31.10.2015
Сынып: 6 «Ә»
Пәні: Ежелгі Қазақстан тарихы
Сабақтың тақырыбы:Сақтардың мекендеген жері.Сақ қоғамы
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға сақ туралы алғаш мәліметтер, сақ тайпаларының
қоныстауы, сақ қоғамы туралы мәлімет беру;
Дамытушылық: Қазақ халқының тарихы бойынша білімдерін толықтыру,
оқушының қосымша деректерді тауып пайдалану, ой-өрісін, ойлау, сөйлеу
қабілетін, өз бетімен жұмыстану дағдысын дамыту;
Тәрбиелік:Оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттыру,
оқушыларды өз елінің тарихи құндылықтарын құрметтеуге үйрету, елін,
жерін сүйетін отансүйгіш, дарынды ұрпақ тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдісі-тәсілі: сұрақ-жауап, баяндау, жазбаша жұмыс
Сабақтың көрнекілігі:слайд,карта, үйлестірмелі карточкалар, тест, жұмбақ,
ребус.
Пәнаралық байланыс: география
Сабақтың барысы:
І.Үйымдастыру кезеңі:
А)Амандасу, оқушыларды түгендеу;
Ә)Оқушыларды сабаққа қызығушылығын арттыру
Психологиялық сергіту
Сыңғырлайды қоңырау,
Біз сабақты бастаймыз
Партамызға отырып,
Табыс тілін баршаға,
Жаңа білім алуға
Алға қадам тастаймыз.
Бір –біріміздің жылулығымыздысезінуүшін алақандарымызды
тигізейік,
Бүгінгі күн терезеден
Бізге күле тұр қарап
Сондайжақсы көңіл-күймен,
Басталады бұл сабақ
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:
1 тәсіл – асық ату ойыны (слайд арқылы көрсетемін, ұяшықтардағы сандарды
таңдайды әр топтың оқушылары).
ІІІ. Жаңа сабақ:
Сақтардың мекендеген жері. Сақ қоғамы
Жоспары:
1. Сақ туралы алғаш мәліметтер
2. Сақ тайпаларының қоныстануы
3. Сақ қоғамы
Сақтар-біздің бабамыз,
Ақыл-ойлы данамыз
Тарихи дерек іздеп біз,
Көне дәуір тамырын,
Терең іздеп табамыз.
Зерттеушілерге сақтар туралы мәліметтер беретін ежелгі мәтіндердің
екі тобы белгілі. Олар: парсы патшаларының тастағы сына жазбалары және
грек-рим авторларының шығармалары.Парсы патшалары Дарий мен
Ксеркстің бұйрығымен жазылған мәтіндер мен грек және латын тіліндегі
деректердің арасынан Геродот пен Страбон айтуға болады.
Сақтар б.з.д. І мыңжылдықта Орта Азия мен Қазақстан жерін мекен
еткен ежелгі тайпа. Олар ежелгі дүние өркениеттерімен қарым-қатынас
жасаған. «Сақ» сөзінің мағынасы парсы жазбаларында «құдіретті еркектер »
деп түсіндіреді, ал иран жазбаларында «жүйрікатты тулар»дейді.Ежелгі грек
авторлары сақтарды «азиялық скифтер»деп атады.
Грек авторлары Ктесий «сақ әйелдері ержүрек келеді,соғыс қаупі
төнгенде ерлеріне көмек көрсетіп,ұрысқа араласады»деп баяндайды.
Арал теңізінің сотүстік-шығыс жағасын мекендеген сақ тайпаларын жазба
деректерде дайлар,аргипейлер,исседон,массагеттер деп атайды.Бұл
тайпалар Қазақстанның Орал тауының оңтүстік өңірлерінде, Солтүстік,
Орталық аймақтарында мекендеген .
Сақ қоғамы жауынгерлер,абыздар,малшылар мен егіншілер деп
аталатын үш топтан тұрады.Жауынгерлерге ежелгі үнді-ирандық тілінде
«ратайштар»,яғни «арбада тұрғандар» деп атаған. Абыздардың танымал
белгісі болып тостаған мен айрықша бас киімдері саналады. Малшылар мен
егіншілердің «сегізаяқты» деп аталатындары да болған. Бұл соқаға жегетін
екі өгізі барлар дегенді білдіреді.
Сақ жауынгерлері қызыл және сары-қызыл,абыздары ақ,ал малшылар
мен егіншілер сары мен көк түсті киімдер киген. Сақ қоғамында әйелдерді
құрметтеп,қастерлеген,сыйлаған.Сақ әйелдері тайпа көсемі болып та
сайланатын.Мысалы,сақтарды патшайым Томирис басқарды.
Гректерді сақтарды аса жоғары құрметтеп,оларды әлемге ең әділ,ең
шыншыл халық деп есептеген. Ежелгі грек географы Страбонның
айтуынша,сақтар жақсы шбандоздар болған.Олар «садақпен,қылышпен және
қола балталармен қарулаған,сауыт киген».
ІҮ.Жаңа сабақты бекіту:
Постер қорғайтын уақытта оқушыларға суреттер, тақырыпқа
байланысты карта беріледі 4 топқа.
Ойлап тап жұмбақ шешу (ұяшықтағы алты жұмбаққа жауап беру).
1.Қадам бас алға сүрінбей,
Болашақ кілті – білімде.
Қандай мағына береді
“Сақ” сөзіпарсы тілінде? («құдіретті еркектер»)
2.Арайлап таңы атады,
Маужырап күні батады.
Түйе сүтін балмен тең,
Сақтар қалай атады? «шұбат»
3. Басынан кешкен шақтарды
Тарихшы тізіп ақтарды
Кімдер деп тағы атады
Грек Геродотсақтарды. «массагеттер»
4. Білімді алтынға теңедік,
Достарғаашық, кең едік.
Әйгілі сусынжасаушы,
Сақтарды кімдер деп едік? «Хаумаварга»
5. Ағаға тыныс іні еді,
Тарих өткеннің үні еді.
Сақ әйелінің ерлігін
Сипаттап берген кім еді? «Ктесий»
6. Көгенгеқұлын байлады,
Бес қаруды да сайлады.
Айтып берші, қай сақтар,
Арал мен Сырды жайлады? «Парадарайа»
1 топ – Тарихи диктант (көп нүктенің орнынатүсіп қалған сөздіқою).
Тиграхауда сақтары осы күнгі
_______________________________________________________ жәнеЖетісу
жерінде өмір сүрген. Тайпакөсемі___________________
қызметін де атқарып, тайпалар мен рулардың арасындағы__________
________шешті, __________реттепотырды.
2 топ – Сематикалық карта (дұрыс жауапқа «+» жауабын қою керек).
Сақтар Мургаб
аңғарында
Арал
теңізінің
маңында
Сырдарияның
орта ағысында
Сақ - парадарайа
Сақ - тиграхауда
Сақ - хаумаварга
Киімдерінің
түсі
Сары мен көк
түсті
Қызыл
және
сары қызыл
ақ түсті
Сақ
жауынгерлері
абыздар
малшылар мен
егіншілер
3 топ – Ребусты шешу ( тайпаның аты шығады оқушылар оны табу керек).
4 топ – Анаграмманы шешу. Бұл бөлімде өткен материалдар бойынша сөздер
беріледі. Берілген сөздердің қасына дұрыс жауабын қою керек.
Д А И Т А Х Р А Г У-тиграхауда
Т Е Р О Г О Д-Геродот
а қ с-сақ
Ы Б А З-абыз
С А С Т Е Г М А-массагет
А у м а х г а в а р-хаумаварга
V.Бағалау:
Оқушыларды білімдеріне сай бағалау
VІ.Үйге тапсырма беру:
№14 Сақтардың мекендеген жері.Сақ қоғамы (оқу,мазмұнын айту)
1-топ: Геродот
2-топ: Страбон

More Related Content

What's hot

μουσειακη αγωγη Tel2.3
μουσειακη  αγωγη Tel2.3μουσειακη  αγωγη Tel2.3
μουσειακη αγωγη Tel2.3Ioanna Dekatri
 
Εκπαιδευτικά Λογισμικά Γεωγραφίας
Εκπαιδευτικά Λογισμικά ΓεωγραφίαςΕκπαιδευτικά Λογισμικά Γεωγραφίας
Εκπαιδευτικά Λογισμικά ΓεωγραφίαςGeorgia Palapela
 
Φτιάχνω το δικό μου παραμύθι
Φτιάχνω το δικό μου παραμύθιΦτιάχνω το δικό μου παραμύθι
Φτιάχνω το δικό μου παραμύθιavramaki
 
"Ο εγωιστής γίγαντας"
"Ο εγωιστής γίγαντας""Ο εγωιστής γίγαντας"
"Ο εγωιστής γίγαντας"stamatiademogianni
 
аналіз підручників основи здоровя природа
аналіз підручників основи здоровя природааналіз підручників основи здоровя природа
аналіз підручників основи здоровя природаstarrubyslideshare
 
Мозаїка з яєчної шкаралупи
Мозаїка з яєчної шкаралупиМозаїка з яєчної шкаралупи
Мозаїка з яєчної шкаралупиkvitka17
 
урок № 87 практична робота № 8 інструктивна картка
урок № 87  практична робота № 8  інструктивна карткаурок № 87  практична робота № 8  інструктивна картка
урок № 87 практична робота № 8 інструктивна карткаМетодичний кабінет
 
Διδακτικό σενάριο στη Μελέτη Περιβάλλοντος Α΄τάξη-Οι οικογένειες των ζώων
Διδακτικό σενάριο στη Μελέτη Περιβάλλοντος Α΄τάξη-Οι οικογένειες των ζώωνΔιδακτικό σενάριο στη Μελέτη Περιβάλλοντος Α΄τάξη-Οι οικογένειες των ζώων
Διδακτικό σενάριο στη Μελέτη Περιβάλλοντος Α΄τάξη-Οι οικογένειες των ζώωνEleni Chrisanthakopoulou
 
Εργαστήρια Δεξιοτήτων: "Εγώ και Εσύ Μαζί"
Εργαστήρια Δεξιοτήτων: "Εγώ και Εσύ Μαζί"Εργαστήρια Δεξιοτήτων: "Εγώ και Εσύ Μαζί"
Εργαστήρια Δεξιοτήτων: "Εγώ και Εσύ Μαζί"Penelope Markellou
 
χασαμε τη γατα 1
χασαμε τη γατα 1χασαμε τη γατα 1
χασαμε τη γατα 1Ioanna Chats
 
Η ιστορία του ελληνικού κρασιού
Η ιστορία του ελληνικού κρασιούΗ ιστορία του ελληνικού κρασιού
Η ιστορία του ελληνικού κρασιούPeter Tzagarakis
 
Φύλλα εργασίας για το δ΄ τεύχος του τετραδίου εργασιών των μαθηματικών της α΄...
Φύλλα εργασίας για το δ΄ τεύχος του τετραδίου εργασιών των μαθηματικών της α΄...Φύλλα εργασίας για το δ΄ τεύχος του τετραδίου εργασιών των μαθηματικών της α΄...
Φύλλα εργασίας για το δ΄ τεύχος του τετραδίου εργασιών των μαθηματικών της α΄...Παπαδημητρακοπούλου Τζένη
 
αφήγηση ιστορίας
αφήγηση ιστορίαςαφήγηση ιστορίας
αφήγηση ιστορίαςNansy Tzg
 
ΡΟΜΠΟΤΙΚΗ Ε3 ΧΡΥΣΑ ΚΟΚΟΡΙΚΟΥ
ΡΟΜΠΟΤΙΚΗ Ε3 ΧΡΥΣΑ ΚΟΚΟΡΙΚΟΥΡΟΜΠΟΤΙΚΗ Ε3 ΧΡΥΣΑ ΚΟΚΟΡΙΚΟΥ
ΡΟΜΠΟΤΙΚΗ Ε3 ΧΡΥΣΑ ΚΟΚΟΡΙΚΟΥChrisa Kokorikou
 
Σπίτια από όλο τον Κόσμο
Σπίτια από όλο τον ΚόσμοΣπίτια από όλο τον Κόσμο
Σπίτια από όλο τον ΚόσμοNek Far
 
στον κόσμο των κόμικς
στον κόσμο των κόμικςστον κόσμο των κόμικς
στον κόσμο των κόμικςIoanna Chats
 
тема3 2 тех_мб
тема3 2 тех_мбтема3 2 тех_мб
тема3 2 тех_мбcdecit
 
συλλαβές
συλλαβέςσυλλαβές
συλλαβέςtheodora tz
 

What's hot (20)

μουσειακη αγωγη Tel2.3
μουσειακη  αγωγη Tel2.3μουσειακη  αγωγη Tel2.3
μουσειακη αγωγη Tel2.3
 
Εκπαιδευτικά Λογισμικά Γεωγραφίας
Εκπαιδευτικά Λογισμικά ΓεωγραφίαςΕκπαιδευτικά Λογισμικά Γεωγραφίας
Εκπαιδευτικά Λογισμικά Γεωγραφίας
 
Η κυρα Σαρακοστή
 Η κυρα Σαρακοστή Η κυρα Σαρακοστή
Η κυρα Σαρακοστή
 
Φτιάχνω το δικό μου παραμύθι
Φτιάχνω το δικό μου παραμύθιΦτιάχνω το δικό μου παραμύθι
Φτιάχνω το δικό μου παραμύθι
 
"Ο εγωιστής γίγαντας"
"Ο εγωιστής γίγαντας""Ο εγωιστής γίγαντας"
"Ο εγωιστής γίγαντας"
 
аналіз підручників основи здоровя природа
аналіз підручників основи здоровя природааналіз підручників основи здоровя природа
аналіз підручників основи здоровя природа
 
Мозаїка з яєчної шкаралупи
Мозаїка з яєчної шкаралупиМозаїка з яєчної шкаралупи
Мозаїка з яєчної шкаралупи
 
урок № 87 практична робота № 8 інструктивна картка
урок № 87  практична робота № 8  інструктивна карткаурок № 87  практична робота № 8  інструктивна картка
урок № 87 практична робота № 8 інструктивна картка
 
Διδακτικό σενάριο στη Μελέτη Περιβάλλοντος Α΄τάξη-Οι οικογένειες των ζώων
Διδακτικό σενάριο στη Μελέτη Περιβάλλοντος Α΄τάξη-Οι οικογένειες των ζώωνΔιδακτικό σενάριο στη Μελέτη Περιβάλλοντος Α΄τάξη-Οι οικογένειες των ζώων
Διδακτικό σενάριο στη Μελέτη Περιβάλλοντος Α΄τάξη-Οι οικογένειες των ζώων
 
Εργαστήρια Δεξιοτήτων: "Εγώ και Εσύ Μαζί"
Εργαστήρια Δεξιοτήτων: "Εγώ και Εσύ Μαζί"Εργαστήρια Δεξιοτήτων: "Εγώ και Εσύ Μαζί"
Εργαστήρια Δεξιοτήτων: "Εγώ και Εσύ Μαζί"
 
джерела здоровя 3 клас
джерела здоровя 3 класджерела здоровя 3 клас
джерела здоровя 3 клас
 
χασαμε τη γατα 1
χασαμε τη γατα 1χασαμε τη γατα 1
χασαμε τη γατα 1
 
Η ιστορία του ελληνικού κρασιού
Η ιστορία του ελληνικού κρασιούΗ ιστορία του ελληνικού κρασιού
Η ιστορία του ελληνικού κρασιού
 
Φύλλα εργασίας για το δ΄ τεύχος του τετραδίου εργασιών των μαθηματικών της α΄...
Φύλλα εργασίας για το δ΄ τεύχος του τετραδίου εργασιών των μαθηματικών της α΄...Φύλλα εργασίας για το δ΄ τεύχος του τετραδίου εργασιών των μαθηματικών της α΄...
Φύλλα εργασίας για το δ΄ τεύχος του τετραδίου εργασιών των μαθηματικών της α΄...
 
αφήγηση ιστορίας
αφήγηση ιστορίαςαφήγηση ιστορίας
αφήγηση ιστορίας
 
ΡΟΜΠΟΤΙΚΗ Ε3 ΧΡΥΣΑ ΚΟΚΟΡΙΚΟΥ
ΡΟΜΠΟΤΙΚΗ Ε3 ΧΡΥΣΑ ΚΟΚΟΡΙΚΟΥΡΟΜΠΟΤΙΚΗ Ε3 ΧΡΥΣΑ ΚΟΚΟΡΙΚΟΥ
ΡΟΜΠΟΤΙΚΗ Ε3 ΧΡΥΣΑ ΚΟΚΟΡΙΚΟΥ
 
Σπίτια από όλο τον Κόσμο
Σπίτια από όλο τον ΚόσμοΣπίτια από όλο τον Κόσμο
Σπίτια από όλο τον Κόσμο
 
στον κόσμο των κόμικς
στον κόσμο των κόμικςστον κόσμο των κόμικς
στον κόσμο των κόμικς
 
тема3 2 тех_мб
тема3 2 тех_мбтема3 2 тех_мб
тема3 2 тех_мб
 
συλλαβές
συλλαβέςσυλλαβές
συλλαβές
 

Similar to Сақтардың мекендеген жері. Сақ қоғамы

қаз.тарих ашық сабақ.pptx
қаз.тарих ашық сабақ.pptxқаз.тарих ашық сабақ.pptx
қаз.тарих ашық сабақ.pptxKuralayKuandyk
 
виртуалд1 көрме
 виртуалд1 көрме виртуалд1 көрме
виртуалд1 көрмеJako Bektibaev
 
Xiv аза__стан м__дениет¦ ашы__ саба__
Xiv   аза__стан м__дениет¦ ашы__ саба__Xiv   аза__стан м__дениет¦ ашы__ саба__
Xiv аза__стан м__дениет¦ ашы__ саба__Asem Sarsembayeva
 
жыраулар поэзиясы
жыраулар поэзиясыжыраулар поэзиясы
жыраулар поэзиясыDan41k
 
Таңбалы тас туралы презентация қазақ тіл
Таңбалы тас туралы презентация қазақ тілТаңбалы тас туралы презентация қазақ тіл
Таңбалы тас туралы презентация қазақ тілNwnwksmwmNwmdmmaiwnd
 
Таңбалы тас туралы презентация қазақ тіл білімінің
Таңбалы тас туралы презентация қазақ тіл білімініңТаңбалы тас туралы презентация қазақ тіл білімінің
Таңбалы тас туралы презентация қазақ тіл білімініңNwnwksmwmNwmdmmaiwnd
 
Сарматтарывввввввввввввввввввввввввввввввввввввввв.pptx
Сарматтарывввввввввввввввввввввввввввввввввввввввв.pptxСарматтарывввввввввввввввввввввввввввввввввввввввв.pptx
Сарматтарывввввввввввввввввввввввввввввввввввввввв.pptxbekbolatergaliuly
 
Өркениет
ӨркениетӨркениет
ӨркениетGaukhar07
 

Similar to Сақтардың мекендеген жері. Сақ қоғамы (20)

қаз.тарих ашық сабақ.pptx
қаз.тарих ашық сабақ.pptxқаз.тарих ашық сабақ.pptx
қаз.тарих ашық сабақ.pptx
 
Сақтар
СақтарСақтар
Сақтар
 
аааа
аааааааа
аааа
 
қазақстан тарихы
қазақстан тарихықазақстан тарихы
қазақстан тарихы
 
sdsdsds
sdsdsdssdsdsds
sdsdsds
 
аб виртуальды көрме
аб виртуальды көрмеаб виртуальды көрме
аб виртуальды көрме
 
виртуалд1 көрме
 виртуалд1 көрме виртуалд1 көрме
виртуалд1 көрме
 
4666а
4666а4666а
4666а
 
оспанова а.а
оспанова а.аоспанова а.а
оспанова а.а
 
Xiv аза__стан м__дениет¦ ашы__ саба__
Xiv   аза__стан м__дениет¦ ашы__ саба__Xiv   аза__стан м__дениет¦ ашы__ саба__
Xiv аза__стан м__дениет¦ ашы__ саба__
 
Biologija ulgy
Biologija ulgyBiologija ulgy
Biologija ulgy
 
қазақ халқы мен қазақ хандығының қалыптасуы 5 сынып ас
қазақ халқы мен  қазақ   хандығының қалыптасуы 5 сынып асқазақ халқы мен  қазақ   хандығының қалыптасуы 5 сынып ас
қазақ халқы мен қазақ хандығының қалыптасуы 5 сынып ас
 
Наурыз
НаурызНаурыз
Наурыз
 
жыраулар поэзиясы
жыраулар поэзиясыжыраулар поэзиясы
жыраулар поэзиясы
 
исина 2
исина 2исина 2
исина 2
 
Таңбалы тас туралы презентация қазақ тіл
Таңбалы тас туралы презентация қазақ тілТаңбалы тас туралы презентация қазақ тіл
Таңбалы тас туралы презентация қазақ тіл
 
Таңбалы тас туралы презентация қазақ тіл білімінің
Таңбалы тас туралы презентация қазақ тіл білімініңТаңбалы тас туралы презентация қазақ тіл білімінің
Таңбалы тас туралы презентация қазақ тіл білімінің
 
Сарматтарывввввввввввввввввввввввввввввввввввввввв.pptx
Сарматтарывввввввввввввввввввввввввввввввввввввввв.pptxСарматтарывввввввввввввввввввввввввввввввввввввввв.pptx
Сарматтарывввввввввввввввввввввввввввввввввввввввв.pptx
 
ауыз әдебиеті асыл мұрамыз
ауыз әдебиеті асыл мұрамызауыз әдебиеті асыл мұрамыз
ауыз әдебиеті асыл мұрамыз
 
Өркениет
ӨркениетӨркениет
Өркениет
 

More from Айбек Қуандықұлы

Ауыр металл иондарының соя өсімдігінің морфо-анатомиялық құрылыс ерекшеліктер...
Ауыр металл иондарының соя өсімдігінің морфо-анатомиялық құрылыс ерекшеліктер...Ауыр металл иондарының соя өсімдігінің морфо-анатомиялық құрылыс ерекшеліктер...
Ауыр металл иондарының соя өсімдігінің морфо-анатомиялық құрылыс ерекшеліктер...Айбек Қуандықұлы
 
үшбұрыштың элементтерінің арасындағы байланыстар
үшбұрыштың элементтерінің арасындағы байланыстарүшбұрыштың элементтерінің арасындағы байланыстар
үшбұрыштың элементтерінің арасындағы байланыстарАйбек Қуандықұлы
 
Жүйке жүйесінің бөлімдері. Жұлынның құрылысы мен қызметі
Жүйке жүйесінің бөлімдері. Жұлынның құрылысы мен қызметіЖүйке жүйесінің бөлімдері. Жұлынның құрылысы мен қызметі
Жүйке жүйесінің бөлімдері. Жұлынның құрылысы мен қызметіАйбек Қуандықұлы
 
Электроника және импульсті техника
Электроника және импульсті техникаЭлектроника және импульсті техника
Электроника және импульсті техникаАйбек Қуандықұлы
 
"Мың бұралған бишілер» би байқауының сценарийі
"Мың бұралған бишілер»  би байқауының сценарийі"Мың бұралған бишілер»  би байқауының сценарийі
"Мың бұралған бишілер» би байқауының сценарийіАйбек Қуандықұлы
 
Бақытты отбасында--бақытты бала
Бақытты отбасында--бақытты балаБақытты отбасында--бақытты бала
Бақытты отбасында--бақытты балаАйбек Қуандықұлы
 
Жыл басы – Наурыз, мол болсын дәм – тұз
Жыл басы – Наурыз, мол болсын дәм – тұзЖыл басы – Наурыз, мол болсын дәм – тұз
Жыл басы – Наурыз, мол болсын дәм – тұзАйбек Қуандықұлы
 
Екі таңбалы санды бір таңбалы санға ауызша бөлу
Екі  таңбалы  санды  бір  таңбалы  санға  ауызша  бөлуЕкі  таңбалы  санды  бір  таңбалы  санға  ауызша  бөлу
Екі таңбалы санды бір таңбалы санға ауызша бөлуАйбек Қуандықұлы
 

More from Айбек Қуандықұлы (20)

Бұл – менің отбасым
Бұл – менің отбасымБұл – менің отбасым
Бұл – менің отбасым
 
Корей халық аспаптары
Корей халық аспаптарыКорей халық аспаптары
Корей халық аспаптары
 
Англия мен Франция
Англия мен ФранцияАнглия мен Франция
Англия мен Франция
 
Ауыр металл иондарының соя өсімдігінің морфо-анатомиялық құрылыс ерекшеліктер...
Ауыр металл иондарының соя өсімдігінің морфо-анатомиялық құрылыс ерекшеліктер...Ауыр металл иондарының соя өсімдігінің морфо-анатомиялық құрылыс ерекшеліктер...
Ауыр металл иондарының соя өсімдігінің морфо-анатомиялық құрылыс ерекшеліктер...
 
үшбұрыштың элементтерінің арасындағы байланыстар
үшбұрыштың элементтерінің арасындағы байланыстарүшбұрыштың элементтерінің арасындағы байланыстар
үшбұрыштың элементтерінің арасындағы байланыстар
 
Италия мен Испания
Италия мен ИспанияИталия мен Испания
Италия мен Испания
 
Зейін
ЗейінЗейін
Зейін
 
табиғат тіршілік анасы
табиғат тіршілік анасытабиғат тіршілік анасы
табиғат тіршілік анасы
 
Жүйке жүйесінің бөлімдері. Жұлынның құрылысы мен қызметі
Жүйке жүйесінің бөлімдері. Жұлынның құрылысы мен қызметіЖүйке жүйесінің бөлімдері. Жұлынның құрылысы мен қызметі
Жүйке жүйесінің бөлімдері. Жұлынның құрылысы мен қызметі
 
Ғажайыптар әлемі
Ғажайыптар әлеміҒажайыптар әлемі
Ғажайыптар әлемі
 
Open lesson everything is good in its season
Open lesson everything is good in its seasonOpen lesson everything is good in its season
Open lesson everything is good in its season
 
Weather “Seasons”.
Weather “Seasons”.Weather “Seasons”.
Weather “Seasons”.
 
Ғылыми жоба
Ғылыми жобаҒылыми жоба
Ғылыми жоба
 
Мың бұралған бишілер
Мың бұралған бишілерМың бұралған бишілер
Мың бұралған бишілер
 
Электроника және импульсті техника
Электроника және импульсті техникаЭлектроника және импульсті техника
Электроника және импульсті техника
 
"Мың бұралған бишілер» би байқауының сценарийі
"Мың бұралған бишілер»  би байқауының сценарийі"Мың бұралған бишілер»  би байқауының сценарийі
"Мың бұралған бишілер» би байқауының сценарийі
 
Бақытты отбасында--бақытты бала
Бақытты отбасында--бақытты балаБақытты отбасында--бақытты бала
Бақытты отбасында--бақытты бала
 
Жыл басы – Наурыз, мол болсын дәм – тұз
Жыл басы – Наурыз, мол болсын дәм – тұзЖыл басы – Наурыз, мол болсын дәм – тұз
Жыл басы – Наурыз, мол болсын дәм – тұз
 
Тұмар түйіндер
 Тұмар түйіндер Тұмар түйіндер
Тұмар түйіндер
 
Екі таңбалы санды бір таңбалы санға ауызша бөлу
Екі  таңбалы  санды  бір  таңбалы  санға  ауызша  бөлуЕкі  таңбалы  санды  бір  таңбалы  санға  ауызша  бөлу
Екі таңбалы санды бір таңбалы санға ауызша бөлу
 

Сақтардың мекендеген жері. Сақ қоғамы

  • 1. Күні: 31.10.2015 Сынып: 6 «Ә» Пәні: Ежелгі Қазақстан тарихы Сабақтың тақырыбы:Сақтардың мекендеген жері.Сақ қоғамы Сабақтың мақсаты: Білімділік: Оқушыларға сақ туралы алғаш мәліметтер, сақ тайпаларының қоныстауы, сақ қоғамы туралы мәлімет беру; Дамытушылық: Қазақ халқының тарихы бойынша білімдерін толықтыру, оқушының қосымша деректерді тауып пайдалану, ой-өрісін, ойлау, сөйлеу қабілетін, өз бетімен жұмыстану дағдысын дамыту; Тәрбиелік:Оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттыру, оқушыларды өз елінің тарихи құндылықтарын құрметтеуге үйрету, елін, жерін сүйетін отансүйгіш, дарынды ұрпақ тәрбиелеу. Сабақтың түрі: аралас сабақ Сабақтың әдісі-тәсілі: сұрақ-жауап, баяндау, жазбаша жұмыс Сабақтың көрнекілігі:слайд,карта, үйлестірмелі карточкалар, тест, жұмбақ, ребус. Пәнаралық байланыс: география Сабақтың барысы: І.Үйымдастыру кезеңі: А)Амандасу, оқушыларды түгендеу; Ә)Оқушыларды сабаққа қызығушылығын арттыру Психологиялық сергіту Сыңғырлайды қоңырау, Біз сабақты бастаймыз Партамызға отырып, Табыс тілін баршаға, Жаңа білім алуға Алға қадам тастаймыз. Бір –біріміздің жылулығымыздысезінуүшін алақандарымызды тигізейік, Бүгінгі күн терезеден Бізге күле тұр қарап Сондайжақсы көңіл-күймен, Басталады бұл сабақ ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: 1 тәсіл – асық ату ойыны (слайд арқылы көрсетемін, ұяшықтардағы сандарды таңдайды әр топтың оқушылары).
  • 2.
  • 3.
  • 4.
  • 5. ІІІ. Жаңа сабақ: Сақтардың мекендеген жері. Сақ қоғамы Жоспары: 1. Сақ туралы алғаш мәліметтер 2. Сақ тайпаларының қоныстануы 3. Сақ қоғамы Сақтар-біздің бабамыз, Ақыл-ойлы данамыз Тарихи дерек іздеп біз, Көне дәуір тамырын, Терең іздеп табамыз. Зерттеушілерге сақтар туралы мәліметтер беретін ежелгі мәтіндердің екі тобы белгілі. Олар: парсы патшаларының тастағы сына жазбалары және грек-рим авторларының шығармалары.Парсы патшалары Дарий мен Ксеркстің бұйрығымен жазылған мәтіндер мен грек және латын тіліндегі деректердің арасынан Геродот пен Страбон айтуға болады. Сақтар б.з.д. І мыңжылдықта Орта Азия мен Қазақстан жерін мекен еткен ежелгі тайпа. Олар ежелгі дүние өркениеттерімен қарым-қатынас жасаған. «Сақ» сөзінің мағынасы парсы жазбаларында «құдіретті еркектер » деп түсіндіреді, ал иран жазбаларында «жүйрікатты тулар»дейді.Ежелгі грек авторлары сақтарды «азиялық скифтер»деп атады.
  • 6. Грек авторлары Ктесий «сақ әйелдері ержүрек келеді,соғыс қаупі төнгенде ерлеріне көмек көрсетіп,ұрысқа араласады»деп баяндайды.
  • 7.
  • 8.
  • 9. Арал теңізінің сотүстік-шығыс жағасын мекендеген сақ тайпаларын жазба деректерде дайлар,аргипейлер,исседон,массагеттер деп атайды.Бұл тайпалар Қазақстанның Орал тауының оңтүстік өңірлерінде, Солтүстік, Орталық аймақтарында мекендеген . Сақ қоғамы жауынгерлер,абыздар,малшылар мен егіншілер деп аталатын үш топтан тұрады.Жауынгерлерге ежелгі үнді-ирандық тілінде «ратайштар»,яғни «арбада тұрғандар» деп атаған. Абыздардың танымал белгісі болып тостаған мен айрықша бас киімдері саналады. Малшылар мен егіншілердің «сегізаяқты» деп аталатындары да болған. Бұл соқаға жегетін екі өгізі барлар дегенді білдіреді. Сақ жауынгерлері қызыл және сары-қызыл,абыздары ақ,ал малшылар мен егіншілер сары мен көк түсті киімдер киген. Сақ қоғамында әйелдерді құрметтеп,қастерлеген,сыйлаған.Сақ әйелдері тайпа көсемі болып та сайланатын.Мысалы,сақтарды патшайым Томирис басқарды. Гректерді сақтарды аса жоғары құрметтеп,оларды әлемге ең әділ,ең шыншыл халық деп есептеген. Ежелгі грек географы Страбонның айтуынша,сақтар жақсы шбандоздар болған.Олар «садақпен,қылышпен және қола балталармен қарулаған,сауыт киген».
  • 10. ІҮ.Жаңа сабақты бекіту: Постер қорғайтын уақытта оқушыларға суреттер, тақырыпқа байланысты карта беріледі 4 топқа.
  • 11. Ойлап тап жұмбақ шешу (ұяшықтағы алты жұмбаққа жауап беру). 1.Қадам бас алға сүрінбей, Болашақ кілті – білімде. Қандай мағына береді “Сақ” сөзіпарсы тілінде? («құдіретті еркектер») 2.Арайлап таңы атады, Маужырап күні батады. Түйе сүтін балмен тең, Сақтар қалай атады? «шұбат» 3. Басынан кешкен шақтарды Тарихшы тізіп ақтарды Кімдер деп тағы атады Грек Геродотсақтарды. «массагеттер»
  • 12. 4. Білімді алтынға теңедік, Достарғаашық, кең едік. Әйгілі сусынжасаушы, Сақтарды кімдер деп едік? «Хаумаварга» 5. Ағаға тыныс іні еді, Тарих өткеннің үні еді. Сақ әйелінің ерлігін Сипаттап берген кім еді? «Ктесий» 6. Көгенгеқұлын байлады, Бес қаруды да сайлады. Айтып берші, қай сақтар, Арал мен Сырды жайлады? «Парадарайа»
  • 13. 1 топ – Тарихи диктант (көп нүктенің орнынатүсіп қалған сөздіқою). Тиграхауда сақтары осы күнгі _______________________________________________________ жәнеЖетісу жерінде өмір сүрген. Тайпакөсемі___________________ қызметін де атқарып, тайпалар мен рулардың арасындағы__________ ________шешті, __________реттепотырды. 2 топ – Сематикалық карта (дұрыс жауапқа «+» жауабын қою керек). Сақтар Мургаб аңғарында Арал теңізінің маңында Сырдарияның орта ағысында Сақ - парадарайа Сақ - тиграхауда Сақ - хаумаварга Киімдерінің түсі Сары мен көк түсті Қызыл және сары қызыл ақ түсті Сақ жауынгерлері абыздар малшылар мен егіншілер 3 топ – Ребусты шешу ( тайпаның аты шығады оқушылар оны табу керек).
  • 14. 4 топ – Анаграмманы шешу. Бұл бөлімде өткен материалдар бойынша сөздер беріледі. Берілген сөздердің қасына дұрыс жауабын қою керек. Д А И Т А Х Р А Г У-тиграхауда Т Е Р О Г О Д-Геродот а қ с-сақ Ы Б А З-абыз С А С Т Е Г М А-массагет А у м а х г а в а р-хаумаварга V.Бағалау: Оқушыларды білімдеріне сай бағалау VІ.Үйге тапсырма беру: №14 Сақтардың мекендеген жері.Сақ қоғамы (оқу,мазмұнын айту) 1-топ: Геродот 2-топ: Страбон