SlideShare a Scribd company logo
Жамбыл облысыҚордайауданы №26 Жамбыл Жабаев
атындағыорта мектептіңбиологияпәні мұғалімі
МусиркегеноваАкшолпанЖаксылыковна
2 сабақ 8.09.2014 9 сынып Биология
Сабақтың
тақырыбы
Цитология пәні және міндеттері.Зерттеу әдістеріжәне олардың басқа биологиялық ғылым салалары
менмедицина және ауыл шаруашылығы өндірісі үшін маңызы.
Сабақтың
жалпы
мақсаты
Жасуша тіршіліктің бірлігі,жасуша теориясын түсіндіру.
Әдіс-
тәсілдер
Блум таксономиясы, диалог,жеке жұмыс,топтық жұмыс,«Өрмекшінің торы» әдісі, «Миға шабуыл»
әдісі, «Нақты жауап» айдары, «Тапқыр болсаң, тауыпкөр» ойыны, Джиксо
Күтілетін
нәтижесі
Цитология ғылымын біледі
Биология ғылымының салаларынажырата алады
Топтық жұмыс арқылы оқушылар өзіндік ізденіске бағытталады,шығармашылықпенжұмыс істеу
қабілеті артады.Өзіндік ой қорытуға,тұжырым жасауға дағдыланады
Түйінді идея Нақты ойлау арқылы ой қорыту
№ Уа-
қыт
Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Дерек көздер,
көрнекілік-тер
1
2 мин Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын
ұйымдастыру
«Ең жақсы тілек»
Оқушылар плакатқа салынған
ағаштыңбұтағына өз
достарына тілектер жазылған
жапырақтар мен алмалар
жапсырады.
Стикерлер
плакат
2
2 мин Топқа бөлу
Менің көңіл күйім суреттер арқылы бөліну
(оқушылар мұғалімнің
қолындағы адамныңәр түрлі
суреттер жазылған
парақшаларды суыру арқылы
топқа бөлінеді, суреттерібірдей
оқушылар бір топқа жайғасады)
Топқа бөлінеді, топ ережелерін
бекітеді.
парақшалар
3 1 мин Сабақтың бағалау критерийлерімен таныстыру
№ Аты-
жөні
білу түсіну қолдану талдау жинақтау бағала
у
1 ұпай 4
ұпай
4 ұпай 3 ұпай 1 ұпай 2
ұпай
парақ
5 5 мин Үй жұмысы тексеру
Сәйкестендіру кестесі
Вирусология
Зоология
Микробиология
Микология
Анатомия
Цитология
Морфология
Физиология
Бриология
Альгология
Ихтиология
Оринтология
Вирустарды зерттейді
Саңырауқұлақтарды
зерттейді
Балдырларды зерттейді
4 5 мин Жаңа сабақтың ашылуы
І.Білу. «Миға шабуыл» әдісі
Цитология ғылымы нені зерттейді?
Жасуша дегеніміз не?
Оқушылар өздерінің түсініктері
бойынша менталдікарта жасайды
Плакаттар,
маркерлер
Слайд
5 10
мин
ІІ. Түсіну. Джиксо
1. Цитология пәні және міндеттері.
2. Зерттеу әдістеріжәне олардың басқа
биологиялық ғылым салалары
байланысы
3. Медицина және ауыл
шаруашылығы өндірісі үшін
маңызы.
4. Ғалымдардыңцитология ғылымына
қосқан үлестері
Оқушылар топ болып тақырыпты
оқиды, өз пікірлерін айтады.
Биология туралы білімдерінің қай
дәрежеде екенін көрсетеді.
Слайд
6. 8 мин ІІІ. Қолдану.Тірек сызба
Биология ғылымы
Цитология
Жұптасып, топтасыпжұмыс істейді,
әр оқушы өз ойларын қосады,бірігіп
атқарғанжұмыс нәтижесін бір оқушы
көрсетеді
.
тірек сызба
7 2 мин Сергіту сәті
«Кел, билейік!»
Оқушылар бейнероликтегі би
қимылдарын музыка ырғағымен
жасайды
Интербелсенді
тақтадан
бейнеролик
көрсету
8 5 мин ІV. Талдау
Оқушылармен бірге сабақты талдау.
Тест құрастыру
Әр топ өз ойларын айтады. Суреттер
Слайд
9 5 мин V. Жинақтау
«Нақты жауап» айдары:
Цитология бойынша тақырыпты қорыту.
«Өрмекшінің торы» әдісі бойынша
қорытынды жасау
Оқушылар «Өрмекшінің торы» әдісі
бойынша өз ойларын жинақтайды
Әр топ бір-бір сөйлемнен өз
идеяларын айтады.
Тоқыма жіп
9. 3 мин VІ. Бағалау
1.Бүгінгі сабақ сендерге түсінікті ме?
2.Түсінбеген, сендерге қиындық
тудырғансұрақтар бар ма?
Блум таксономиясы бойынша бағалау
парақшасын үлестіру.
№ Аты
-
жөні
бі-
лу
түсі-
ну
қол-
дану
та
лд
ау
жи-
нақта
у
баға-
лау
Оқушылар смайликтерді көтеру
арқылы бүгінгі сабақты бағалайды
-менкөп нәрсені үйрендім
- меназ нәрсе үйрендім
-менештеңе үйренбедім
Бағалау
шкаласы
«5»-12-15 ұпай
«4»- 9-12 ұпай
«3»-5-8 ұпай
10. 2 мин «Не үйрендім?,Не үйренгім келеді?» кері
байланыс жасау
Үйге тапсырма
Тақырыпты оқу қосымша биология
ғылымдарын тауып келу
Күнделігіні жазып алады

More Related Content

Viewers also liked

TRID Is Coming. Are You Ready?
TRID Is Coming. Are You Ready?TRID Is Coming. Are You Ready?
TRID Is Coming. Are You Ready?
easysoftlegalsoftware
 
Google Partners - Certification Adwords- Cecchinato
Google Partners - Certification Adwords- CecchinatoGoogle Partners - Certification Adwords- Cecchinato
Google Partners - Certification Adwords- CecchinatoEva Cecchinato
 
How can i configure my email on outlook 2007 express ssl
How can i configure my email on outlook 2007 express sslHow can i configure my email on outlook 2007 express ssl
How can i configure my email on outlook 2007 express ssl
Wazafny Shokran
 
Менің атым қожа
Менің атым қожаМенің атым қожа
Менің атым қожа
Айбек Қуандықұлы
 

Viewers also liked (9)

Dolor abdominal omar
Dolor abdominal omarDolor abdominal omar
Dolor abdominal omar
 
TRID Is Coming. Are You Ready?
TRID Is Coming. Are You Ready?TRID Is Coming. Are You Ready?
TRID Is Coming. Are You Ready?
 
Google Partners - Certification Adwords- Cecchinato
Google Partners - Certification Adwords- CecchinatoGoogle Partners - Certification Adwords- Cecchinato
Google Partners - Certification Adwords- Cecchinato
 
Wix
WixWix
Wix
 
MF_Presentation_SH
MF_Presentation_SHMF_Presentation_SH
MF_Presentation_SH
 
c.v-.-muazx (1)
c.v-.-muazx (1)c.v-.-muazx (1)
c.v-.-muazx (1)
 
Antibiotic use and resistance
Antibiotic use and resistanceAntibiotic use and resistance
Antibiotic use and resistance
 
How can i configure my email on outlook 2007 express ssl
How can i configure my email on outlook 2007 express sslHow can i configure my email on outlook 2007 express ssl
How can i configure my email on outlook 2007 express ssl
 
Менің атым қожа
Менің атым қожаМенің атым қожа
Менің атым қожа
 

Similar to ыыыч

3
33
242458
242458242458
Ғаламшардағы тіршілік
Ғаламшардағы тіршілікҒаламшардағы тіршілік
Ғаламшардағы тіршілік
Айбек Қуандықұлы
 
методическая разработка
методическая разработкаметодическая разработка
методическая разработка
Вспомогательный образовательный сайт
 
оразхан сабақ жіберуор
оразхан сабақ  жіберуороразхан сабақ  жіберуор
оразхан сабақ жіберуор
Nurlan Abilhanov
 
9559,nmnknk
9559,nmnknk9559,nmnknk
9559,nmnknk
nurlan93kz
 
963укцкуцкуц
963укцкуцкуц963укцкуцкуц
963укцкуцкуц
nurlan93kz
 
силлабус бт основы_живх-объд-13
 силлабус бт основы_живх-объд-13 силлабус бт основы_живх-объд-13
силлабус бт основы_живх-объд-1387759347893
 
Су- тіршілік көзі
Су- тіршілік көзіСу- тіршілік көзі
Су- тіршілік көзі
Nurlan Abilhanov
 
жоба
жобажоба
биология презентация
биология презентациябиология презентация
биология презентация
Asem Sarsembayeva
 
мен зерттеушимин
мен зерттеушиминмен зерттеушимин
мен зерттеушимин
Asem Sarsembayeva
 
косжанова меруерт
косжанова меруерткосжанова меруерт
косжанова меруерт
oquzaman
 
берсиева ме менің үздік сабағым
берсиева ме менің үздік сабағымберсиева ме менің үздік сабағым
берсиева ме менің үздік сабағым
Вспомогательный образовательный сайт
 
Ғажайып бақ (ертегі)
Ғажайып бақ (ертегі)Ғажайып бақ (ертегі)
Ғажайып бақ (ертегі)
Nurlan Abilhanov
 
жануарлар сабақ жоспары
жануарлар сабақ жоспарыжануарлар сабақ жоспары
2 СЕМИНАР каз.pptx
2 СЕМИНАР каз.pptx2 СЕМИНАР каз.pptx
2 СЕМИНАР каз.pptx
ssuserf85998
 

Similar to ыыыч (20)

ыыы
ыыыыыы
ыыы
 
3
33
3
 
242458
242458242458
242458
 
Ғаламшардағы тіршілік
Ғаламшардағы тіршілікҒаламшардағы тіршілік
Ғаламшардағы тіршілік
 
методическая разработка
методическая разработкаметодическая разработка
методическая разработка
 
оразхан сабақ жіберуор
оразхан сабақ  жіберуороразхан сабақ  жіберуор
оразхан сабақ жіберуор
 
стома
стомастома
стома
 
9559,nmnknk
9559,nmnknk9559,nmnknk
9559,nmnknk
 
963укцкуцкуц
963укцкуцкуц963укцкуцкуц
963укцкуцкуц
 
силлабус бт основы_живх-объд-13
 силлабус бт основы_живх-объд-13 силлабус бт основы_живх-объд-13
силлабус бт основы_живх-объд-13
 
Су- тіршілік көзі
Су- тіршілік көзіСу- тіршілік көзі
Су- тіршілік көзі
 
жоба
жобажоба
жоба
 
биология презентация
биология презентациябиология презентация
биология презентация
 
мен зерттеушимин
мен зерттеушиминмен зерттеушимин
мен зерттеушимин
 
косжанова меруерт
косжанова меруерткосжанова меруерт
косжанова меруерт
 
ревматизм
ревматизмревматизм
ревматизм
 
берсиева ме менің үздік сабағым
берсиева ме менің үздік сабағымберсиева ме менің үздік сабағым
берсиева ме менің үздік сабағым
 
Ғажайып бақ (ертегі)
Ғажайып бақ (ертегі)Ғажайып бақ (ертегі)
Ғажайып бақ (ертегі)
 
жануарлар сабақ жоспары
жануарлар сабақ жоспарыжануарлар сабақ жоспары
жануарлар сабақ жоспары
 
2 СЕМИНАР каз.pptx
2 СЕМИНАР каз.pptx2 СЕМИНАР каз.pptx
2 СЕМИНАР каз.pptx
 

More from Nurlan Abilhanov

Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
Nurlan Abilhanov
 
микропланирование1
микропланирование1микропланирование1
микропланирование1
Nurlan Abilhanov
 
письмо культура одежды
письмо культура одеждыписьмо культура одежды
письмо культура одежды
Nurlan Abilhanov
 
жыл мезгілі көктем
жыл мезгілі көктемжыл мезгілі көктем
жыл мезгілі көктем
Nurlan Abilhanov
 
Едендік жабындармен жұмыс істеу
Едендік жабындармен жұмыс істеуЕдендік жабындармен жұмыс істеу
Едендік жабындармен жұмыс істеу
Nurlan Abilhanov
 
Абишева Гульназ Балтабаевна
Абишева Гульназ БалтабаевнаАбишева Гульназ Балтабаевна
Абишева Гульназ Балтабаевна
Nurlan Abilhanov
 
ұлыстың ұлы күніі тәр сағ
ұлыстың ұлы күніі тәр сағұлыстың ұлы күніі тәр сағ
ұлыстың ұлы күніі тәр сағ
Nurlan Abilhanov
 
биология гул
биология гулбиология гул
биология гул
Nurlan Abilhanov
 
бастауыш құстар
бастауыш құстарбастауыш құстар
бастауыш құстар
Nurlan Abilhanov
 
Арифметикалық прогрессия
Арифметикалық прогрессияАрифметикалық прогрессия
Арифметикалық прогрессия
Nurlan Abilhanov
 
тараз қал тараз қаласы тараз қаласы
тараз қал тараз қаласы тараз қаласытараз қал тараз қаласы тараз қаласы
тараз қал тараз қаласы тараз қаласы
Nurlan Abilhanov
 
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Nurlan Abilhanov
 
787878787878 rgre evrgrt ertert
787878787878 rgre evrgrt ertert787878787878 rgre evrgrt ertert
787878787878 rgre evrgrt ertert
Nurlan Abilhanov
 
84684fddddddddddd545 j k jk k jkh
84684fddddddddddd545 j k  jk k jkh  84684fddddddddddd545 j k  jk k jkh
84684fddddddddddd545 j k jk k jkh
Nurlan Abilhanov
 
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
Nurlan Abilhanov
 
“Қысқы ойындар” Омоним
“Қысқы ойындар” Омоним“Қысқы ойындар” Омоним
“Қысқы ойындар” Омоним
Nurlan Abilhanov
 
м. қабанбай. сурет салғым келмейді
м. қабанбай. сурет салғым келмейдім. қабанбай. сурет салғым келмейді
м. қабанбай. сурет салғым келмейді
Nurlan Abilhanov
 
The first President of Kazakhstan
The first President of KazakhstanThe first President of Kazakhstan
The first President of Kazakhstan
Nurlan Abilhanov
 
«Қысқы ойындар» Омонимдер
«Қысқы ойындар» Омонимдер«Қысқы ойындар» Омонимдер
«Қысқы ойындар» Омонимдер
Nurlan Abilhanov
 
8 сынып логика
8 сынып логика8 сынып логика
8 сынып логика
Nurlan Abilhanov
 

More from Nurlan Abilhanov (20)

Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
 
микропланирование1
микропланирование1микропланирование1
микропланирование1
 
письмо культура одежды
письмо культура одеждыписьмо культура одежды
письмо культура одежды
 
жыл мезгілі көктем
жыл мезгілі көктемжыл мезгілі көктем
жыл мезгілі көктем
 
Едендік жабындармен жұмыс істеу
Едендік жабындармен жұмыс істеуЕдендік жабындармен жұмыс істеу
Едендік жабындармен жұмыс істеу
 
Абишева Гульназ Балтабаевна
Абишева Гульназ БалтабаевнаАбишева Гульназ Балтабаевна
Абишева Гульназ Балтабаевна
 
ұлыстың ұлы күніі тәр сағ
ұлыстың ұлы күніі тәр сағұлыстың ұлы күніі тәр сағ
ұлыстың ұлы күніі тәр сағ
 
биология гул
биология гулбиология гул
биология гул
 
бастауыш құстар
бастауыш құстарбастауыш құстар
бастауыш құстар
 
Арифметикалық прогрессия
Арифметикалық прогрессияАрифметикалық прогрессия
Арифметикалық прогрессия
 
тараз қал тараз қаласы тараз қаласы
тараз қал тараз қаласы тараз қаласытараз қал тараз қаласы тараз қаласы
тараз қал тараз қаласы тараз қаласы
 
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
 
787878787878 rgre evrgrt ertert
787878787878 rgre evrgrt ertert787878787878 rgre evrgrt ertert
787878787878 rgre evrgrt ertert
 
84684fddddddddddd545 j k jk k jkh
84684fddddddddddd545 j k  jk k jkh  84684fddddddddddd545 j k  jk k jkh
84684fddddddddddd545 j k jk k jkh
 
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
 
“Қысқы ойындар” Омоним
“Қысқы ойындар” Омоним“Қысқы ойындар” Омоним
“Қысқы ойындар” Омоним
 
м. қабанбай. сурет салғым келмейді
м. қабанбай. сурет салғым келмейдім. қабанбай. сурет салғым келмейді
м. қабанбай. сурет салғым келмейді
 
The first President of Kazakhstan
The first President of KazakhstanThe first President of Kazakhstan
The first President of Kazakhstan
 
«Қысқы ойындар» Омонимдер
«Қысқы ойындар» Омонимдер«Қысқы ойындар» Омонимдер
«Қысқы ойындар» Омонимдер
 
8 сынып логика
8 сынып логика8 сынып логика
8 сынып логика
 

ыыыч

  • 1. Жамбыл облысыҚордайауданы №26 Жамбыл Жабаев атындағыорта мектептіңбиологияпәні мұғалімі МусиркегеноваАкшолпанЖаксылыковна 2 сабақ 8.09.2014 9 сынып Биология Сабақтың тақырыбы Цитология пәні және міндеттері.Зерттеу әдістеріжәне олардың басқа биологиялық ғылым салалары менмедицина және ауыл шаруашылығы өндірісі үшін маңызы. Сабақтың жалпы мақсаты Жасуша тіршіліктің бірлігі,жасуша теориясын түсіндіру. Әдіс- тәсілдер Блум таксономиясы, диалог,жеке жұмыс,топтық жұмыс,«Өрмекшінің торы» әдісі, «Миға шабуыл» әдісі, «Нақты жауап» айдары, «Тапқыр болсаң, тауыпкөр» ойыны, Джиксо Күтілетін нәтижесі Цитология ғылымын біледі Биология ғылымының салаларынажырата алады Топтық жұмыс арқылы оқушылар өзіндік ізденіске бағытталады,шығармашылықпенжұмыс істеу қабілеті артады.Өзіндік ой қорытуға,тұжырым жасауға дағдыланады Түйінді идея Нақты ойлау арқылы ой қорыту № Уа- қыт Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Дерек көздер, көрнекілік-тер 1 2 мин Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын ұйымдастыру «Ең жақсы тілек» Оқушылар плакатқа салынған ағаштыңбұтағына өз достарына тілектер жазылған жапырақтар мен алмалар жапсырады. Стикерлер плакат 2 2 мин Топқа бөлу Менің көңіл күйім суреттер арқылы бөліну (оқушылар мұғалімнің қолындағы адамныңәр түрлі суреттер жазылған парақшаларды суыру арқылы топқа бөлінеді, суреттерібірдей оқушылар бір топқа жайғасады) Топқа бөлінеді, топ ережелерін бекітеді. парақшалар 3 1 мин Сабақтың бағалау критерийлерімен таныстыру № Аты- жөні білу түсіну қолдану талдау жинақтау бағала у 1 ұпай 4 ұпай 4 ұпай 3 ұпай 1 ұпай 2 ұпай парақ
  • 2. 5 5 мин Үй жұмысы тексеру Сәйкестендіру кестесі Вирусология Зоология Микробиология Микология Анатомия Цитология Морфология Физиология Бриология Альгология Ихтиология Оринтология Вирустарды зерттейді Саңырауқұлақтарды зерттейді Балдырларды зерттейді 4 5 мин Жаңа сабақтың ашылуы І.Білу. «Миға шабуыл» әдісі Цитология ғылымы нені зерттейді? Жасуша дегеніміз не? Оқушылар өздерінің түсініктері бойынша менталдікарта жасайды Плакаттар, маркерлер Слайд 5 10 мин ІІ. Түсіну. Джиксо 1. Цитология пәні және міндеттері. 2. Зерттеу әдістеріжәне олардың басқа биологиялық ғылым салалары байланысы 3. Медицина және ауыл шаруашылығы өндірісі үшін маңызы. 4. Ғалымдардыңцитология ғылымына қосқан үлестері Оқушылар топ болып тақырыпты оқиды, өз пікірлерін айтады. Биология туралы білімдерінің қай дәрежеде екенін көрсетеді. Слайд 6. 8 мин ІІІ. Қолдану.Тірек сызба Биология ғылымы Цитология Жұптасып, топтасыпжұмыс істейді, әр оқушы өз ойларын қосады,бірігіп атқарғанжұмыс нәтижесін бір оқушы көрсетеді . тірек сызба 7 2 мин Сергіту сәті «Кел, билейік!» Оқушылар бейнероликтегі би қимылдарын музыка ырғағымен жасайды Интербелсенді тақтадан бейнеролик көрсету 8 5 мин ІV. Талдау Оқушылармен бірге сабақты талдау. Тест құрастыру Әр топ өз ойларын айтады. Суреттер Слайд
  • 3. 9 5 мин V. Жинақтау «Нақты жауап» айдары: Цитология бойынша тақырыпты қорыту. «Өрмекшінің торы» әдісі бойынша қорытынды жасау Оқушылар «Өрмекшінің торы» әдісі бойынша өз ойларын жинақтайды Әр топ бір-бір сөйлемнен өз идеяларын айтады. Тоқыма жіп 9. 3 мин VІ. Бағалау 1.Бүгінгі сабақ сендерге түсінікті ме? 2.Түсінбеген, сендерге қиындық тудырғансұрақтар бар ма? Блум таксономиясы бойынша бағалау парақшасын үлестіру. № Аты - жөні бі- лу түсі- ну қол- дану та лд ау жи- нақта у баға- лау Оқушылар смайликтерді көтеру арқылы бүгінгі сабақты бағалайды -менкөп нәрсені үйрендім - меназ нәрсе үйрендім -менештеңе үйренбедім Бағалау шкаласы «5»-12-15 ұпай «4»- 9-12 ұпай «3»-5-8 ұпай 10. 2 мин «Не үйрендім?,Не үйренгім келеді?» кері байланыс жасау Үйге тапсырма Тақырыпты оқу қосымша биология ғылымдарын тауып келу Күнделігіні жазып алады