Сабақтың мақсаты:
а) Білімділік: оқушыларға тұрлаулы мүшелерді ажырату, сөйлемде
атқаратын қызметіне түсінік беру.Сөйлем мүшелері туралы
білімдерін кеңейте түсу.
ә) Дамытушылық: таза, сауатты жазу жазу дағдысын жетілдіру,
оқушылардың ой – өрісін дамыту, өз ойын жүйелі жеткізуге дағдыландыру.
б) Тәрбиелік : оқушылардың өз ана тілін сүюге, құрметтеуге,
тиянақтылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың мақсаты:
а) Білімділік: оқушыларға тұрлаулы мүшелерді ажырату, сөйлемде
атқаратын қызметіне түсінік беру.Сөйлем мүшелері туралы
білімдерін кеңейте түсу.
ә) Дамытушылық: таза, сауатты жазу жазу дағдысын жетілдіру,
оқушылардың ой – өрісін дамыту, өз ойын жүйелі жеткізуге дағдыландыру.
б) Тәрбиелік : оқушылардың өз ана тілін сүюге, құрметтеуге,
тиянақтылыққа тәрбиелеу.
Калыбаева Сауле Есимовна
Солтүстік Қазақстан облысы, Ғабит Мүсірепов атындағы аудан Новоишим селосы
«№2 Новоишим орта мектебі» КММ-нің
биология мен химия пәндері мұғалімі
1. Жамбыл облысыҚордайауданы №26 Жамбыл Жабаев
атындағыорта мектептіңбиологияпәні мұғалімі
МусиркегеноваАкшолпанЖаксылыковна
2 сабақ 8.09.2014 9 сынып Биология
Сабақтың
тақырыбы
Цитология пәні және міндеттері.Зерттеу әдістеріжәне олардың басқа биологиялық ғылым салалары
менмедицина және ауыл шаруашылығы өндірісі үшін маңызы.
Сабақтың
жалпы
мақсаты
Жасуша тіршіліктің бірлігі,жасуша теориясын түсіндіру.
Әдіс-
тәсілдер
Блум таксономиясы, диалог,жеке жұмыс,топтық жұмыс,«Өрмекшінің торы» әдісі, «Миға шабуыл»
әдісі, «Нақты жауап» айдары, «Тапқыр болсаң, тауыпкөр» ойыны, Джиксо
Күтілетін
нәтижесі
Цитология ғылымын біледі
Биология ғылымының салаларынажырата алады
Топтық жұмыс арқылы оқушылар өзіндік ізденіске бағытталады,шығармашылықпенжұмыс істеу
қабілеті артады.Өзіндік ой қорытуға,тұжырым жасауға дағдыланады
Түйінді идея Нақты ойлау арқылы ой қорыту
№ Уа-
қыт
Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Дерек көздер,
көрнекілік-тер
1
2 мин Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын
ұйымдастыру
«Ең жақсы тілек»
Оқушылар плакатқа салынған
ағаштыңбұтағына өз
достарына тілектер жазылған
жапырақтар мен алмалар
жапсырады.
Стикерлер
плакат
2
2 мин Топқа бөлу
Менің көңіл күйім суреттер арқылы бөліну
(оқушылар мұғалімнің
қолындағы адамныңәр түрлі
суреттер жазылған
парақшаларды суыру арқылы
топқа бөлінеді, суреттерібірдей
оқушылар бір топқа жайғасады)
Топқа бөлінеді, топ ережелерін
бекітеді.
парақшалар
3 1 мин Сабақтың бағалау критерийлерімен таныстыру
№ Аты-
жөні
білу түсіну қолдану талдау жинақтау бағала
у
1 ұпай 4
ұпай
4 ұпай 3 ұпай 1 ұпай 2
ұпай
парақ
2. 5 5 мин Үй жұмысы тексеру
Сәйкестендіру кестесі
Вирусология
Зоология
Микробиология
Микология
Анатомия
Цитология
Морфология
Физиология
Бриология
Альгология
Ихтиология
Оринтология
Вирустарды зерттейді
Саңырауқұлақтарды
зерттейді
Балдырларды зерттейді
4 5 мин Жаңа сабақтың ашылуы
І.Білу. «Миға шабуыл» әдісі
Цитология ғылымы нені зерттейді?
Жасуша дегеніміз не?
Оқушылар өздерінің түсініктері
бойынша менталдікарта жасайды
Плакаттар,
маркерлер
Слайд
5 10
мин
ІІ. Түсіну. Джиксо
1. Цитология пәні және міндеттері.
2. Зерттеу әдістеріжәне олардың басқа
биологиялық ғылым салалары
байланысы
3. Медицина және ауыл
шаруашылығы өндірісі үшін
маңызы.
4. Ғалымдардыңцитология ғылымына
қосқан үлестері
Оқушылар топ болып тақырыпты
оқиды, өз пікірлерін айтады.
Биология туралы білімдерінің қай
дәрежеде екенін көрсетеді.
Слайд
6. 8 мин ІІІ. Қолдану.Тірек сызба
Биология ғылымы
Цитология
Жұптасып, топтасыпжұмыс істейді,
әр оқушы өз ойларын қосады,бірігіп
атқарғанжұмыс нәтижесін бір оқушы
көрсетеді
.
тірек сызба
7 2 мин Сергіту сәті
«Кел, билейік!»
Оқушылар бейнероликтегі би
қимылдарын музыка ырғағымен
жасайды
Интербелсенді
тақтадан
бейнеролик
көрсету
8 5 мин ІV. Талдау
Оқушылармен бірге сабақты талдау.
Тест құрастыру
Әр топ өз ойларын айтады. Суреттер
Слайд
3. 9 5 мин V. Жинақтау
«Нақты жауап» айдары:
Цитология бойынша тақырыпты қорыту.
«Өрмекшінің торы» әдісі бойынша
қорытынды жасау
Оқушылар «Өрмекшінің торы» әдісі
бойынша өз ойларын жинақтайды
Әр топ бір-бір сөйлемнен өз
идеяларын айтады.
Тоқыма жіп
9. 3 мин VІ. Бағалау
1.Бүгінгі сабақ сендерге түсінікті ме?
2.Түсінбеген, сендерге қиындық
тудырғансұрақтар бар ма?
Блум таксономиясы бойынша бағалау
парақшасын үлестіру.
№ Аты
-
жөні
бі-
лу
түсі-
ну
қол-
дану
та
лд
ау
жи-
нақта
у
баға-
лау
Оқушылар смайликтерді көтеру
арқылы бүгінгі сабақты бағалайды
-менкөп нәрсені үйрендім
- меназ нәрсе үйрендім
-менештеңе үйренбедім
Бағалау
шкаласы
«5»-12-15 ұпай
«4»- 9-12 ұпай
«3»-5-8 ұпай
10. 2 мин «Не үйрендім?,Не үйренгім келеді?» кері
байланыс жасау
Үйге тапсырма
Тақырыпты оқу қосымша биология
ғылымдарын тауып келу
Күнделігіні жазып алады