Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Прийоми різання листового металу із сортового прокату ножівкою
1. ПОУРОЧНИЙ ПЛАН УРОКУ З ТРУДОВОГО НАВЧАННЯ
Клас _______ Дата проведення
"____ " _____________ 20 __ року
ТЕМА УРОКУ
Прийоми різання листового металу із сортового прокату ножівкою.
Правила безпечної роботи при різанні ножівкою.
Концептуальний орієнтир уроку
Компетентністно - орієнтований принцип побудови уроку
(визначення мети, очікуваних результатів, формування змісту освіти, оцінки НДУ).
Мета - очікуваний результат
1. Сприяти становленню в
учнів технічного світогляду
шляхом спільного визначен-
ня з учнями:
кола нових знань, понять,
переліку життєвих
компетентностей, якими
необхідно:
- оперувати в практичній
діяльності,
- використовувати у власно-
му активному словнику,
- застосовувати їх упродовж
життя.
2. Сприяти учням у набутті
предметних
компетентностей.
Зміст освіти - теоретична частина
1. Предметна компетентність
набуття знань про:
технологічне поняття "різання",
мету застосування різання металу,
операції при різанні металу (відрізання, надрізання,
пробивання, проколювання),
інструменти для різання металу,
будову ручної ножівки для обробки металу,
призначення ножівки,
прийоми ручного різання металу ручною ножівкою,
способи різання металу на виробництві,
професію слюсаря,
правила безпечної роботи при різанні ручною
ножівкою.
1. Залучення учнів до закріп-
лення на практиці знань про
технологічну діяльність,
набуття
технологічних
компетентностей:
творчої діяльності,
здоров'я зберігаючих
способів роботи з ручною
ножівкою;
у виробленні навичок:
самоорганізації,
само-рефлексії,
самореалізації індивідуа-
Зміст освіти - практична технологічна частина
2. Технологічна компетентність
послідовне виконання усіх етапів цілісного процесу
проектування і виготовлення слюсарного кута за до-
помогою ручної ножівки, напилків, свердлильного
верстату;
вміле використання способів різання металу ручною
ножівкою,
точне дотримання правил безпечної роботи під час
користування ручною ножівкою,
створення моделі безпечної роботи слюсаря з ручною
ножівкою,
правильна організація робочого місця, ощадливе вико-
ристання часу та ресурсів.
1
2. льних можливостей,
у розвитку:
мислення:
- творчого
- варіативного,
- інноваційне, критичне;
уміння:
- працювати з
інформаційними джерелами,
різними видами проектно-
технологічної документації,
- здійснювати аналіз та оцін-
ку технологічних об'єктів,
- свідомо обирати ті чи інші
технологічні процеси і тех-
нічні засоби;
здібностей:
- технічної творчості,
- конструкторських.
3. Особистісно-соціальна компетентність
поступовий перехід від репродуктивної до творчої
діяльності (реалізація принципу ієрархії рівнів НДУ),
конкурентноздатність готового виробу,
розуміння важливості самоосвіти впродовж всього
життя, соціального входження в інформаційне суспі-
льство, створення суспільства знань,
сприяння у створенні бази проектно-технологічної
документації,
вміння цивілізовано обстоювати свої пропозиції щодо
удосконалення способів діяльності, вибору техноло-
гічних процесів і технічних засобів,
побудова моделі конструкторських здібностей.
4. Компетентності у сфері
повсякденного (виробничого) життя:
повага до інших, до праці інших людей,
культура співіснування, між-особистісних відносин,
готовність прийти на допомогу,
турбота про етику навколишнього життєвого
простору.
1. Орієнтація учнів на стано-
влення технічно і техноло-
гічно освіченої особистості,
2. Забезпечення сприятливих
умов для професійного само-
визначення, обґрунтованого
вибору професії з урахуван-
ням власних здібностей,
уподобань та інтересів
3. Особистісно-соціальна компетентність
бережливе ставлення до власного життя і життя ото-
чуючих дітей,
становлення комплексу технологічно-гуманних
якостей особистості:
- етичність,
- культурність у виборі способів виробництва,
- відповідальність за результати власної діяльності,
- суб'ктність (активність та ініціативність),
- адаптивність до нових способів діяльності,
- готовність до самоосвіти,
- конкурентно здібність на ринку праці,
- потреба у побудові моделі здорового способу життя,
- зацікавленість до професії слюсаря-інструментальника,
побудови програми життя.
М е т а
1. Створення навчально-методичних умов за яких освітня діяльність базуватиметься
на досягненні учнями необхідних компетентностей, а учні будуть спроможні компетентно
здійснювати освітню діяльність або певні рольові функції слюсаря, котрі підлягають осво-
єнню.
2. Сприяння у становленні комплексу якостей технологічно-гуманної особистості.
2
3. 3. Посилення уваги до виконання учнями правил безпечної поведінки під час різання
металу ручною ножівкою, побудови моделі здорового способу життя.
Можливий (очікуваний) результат
1. Особистісна та соціальна готовність до виконання ролі слюсаря-інструментальника.
2. Особистісні навчальні досягнення учнів за 12-ти бальною шкалою НДУ:
(що знає? як багато вміє робити? яка якість зробленого виробу?)
3. Співвідношення здібностей до освітньої мети (доцільність освітньої системи - чому
вчити? від яких шляхів та форм освітньої діяльності, навчально-методичного забезпечення
залежить набуття життєвих компетентностей учня?).
4. Активна (ініціативна) участь у забезпеченні нової якості у технологічній сфері
суспільства та успіх в життєвій сфері особистості - освоєння ролі слюсаря.
5. Внесення доречних змін в моделі:
конструкторських здібностей,
технологічно-гуманної особистості,
здорового способу життя
та їх доцільний прояв.
6. Компетентні дії під час виконання роботи.
ХІД ЗАНЯТТЯ
Зміст уроку Методологія Обладнання
I. Етап орієнтації
1. Мотивація освітньої діяльності
учнів (позитивна установка на роботу)
Бесіда з учнями за такими питаннями:
1. Для чого призначений слюсарний
кут?
2. Навести приклади використання кута
у шкільний майстерні.
3. Розповідь учителя про потребу в куті
для майбутнього уроку на якому є не-
обхідність у загинанні кромки металу.
2. Орієнтація учнів щодо місця уроку
в темі №2 "Обробка металів" - 22 урок
Тема "Поняття про різання металів".
Практична робота
"Різання металів ручною ножівкою".
II. Етап покладання мети
3. Постановка мети уроку
та ознайомлення з компетентностями,
які необхідно набути під час уроку.
4. Опора на особистий досвід учнів
1. Демонстрація готового кута.
Метод демонстрації
готового слюсарного кута.
Метод актуалізації проблеми
Метод бесіди за допомогою
якого знайомити учнів з
проектно-технологічною
документацією виготов-
лення слюсарного кута.
Розповідь.
Метод орієнтації.
Комунікативний метод -
полілог.
Оцінний метод.
Метод формування
пізнавального інтересу.
Метод демонстрації
прийомів роботи.
Слюсарний кут.
Проектно-техно-
логічна докумен-
тація слюсарно-го
кута.
Підручник.
12-ти бальна шкала
оцінюван-ня НДУ.
Слюсарний кут.
Проектно-техно-
логічна докумен-
3
4. 2. Звернення уваги учнів на проектно-
технологічну документацію виготов-
лення слюсарного кута.
3. Бесіда (фронтальна) з учнями за
такими питаннями:
Які вимоги пред'являються до кута?
Як ви розумієте розміри _______ ?
У якій послідовності треба обробля-
ти грані 1 і 2 кута?
Як перевіряють правильність оброб-
ки заготовки контрольним кутом?
За якими причинами під час обробки
личкувальним напилком на заготовці
утворюються глибокі подряпини на по-
верхні виробу? Як цього уникнути?
Чому, обробляючи заготовку кута,
необхідно використовувати нагубники
з алюмінію?
4. Доповнення відповідей учнів.
Повідомлення нових відомостей. Озна-
йомлення з технологічним процесом
виготовлення слюсарного кута. Причи-
ни можливого браку.
5. Розповідь про професію слюсаря -
інструментальника (характеристика).
5. Визначення показників досягнення
поставленої мети.
Подання нової "дози" технічних
відомостей:
технологічне поняття "різання",
мета застосування різання металу,
операції при різанні металу
(відрізання, надрізання, пробивання,
проколювання),
інструменти для різання металу,
будова ручної ножівки для обробки
металу,
призначення ножівки,
прийоми ручного різання металу
ручною ножівкою,
способи різання металу на вироб-
ництві,
професія слюсаря-інструменталь-
ника,
правила безпечної роботи при різан-ні
ручною ножівкою.
III. Етап проектування
Залучення учнів до планування
Метод бесіди-опитування.
Розповідь учителя.
Метод моделювання.
Метод рольової гри.
Ілюстративний метод.
Метод коло знань.
Метод порівняння техноло-
гічних операцій різання та
рубання.
Метод огляду довідкової
літератури на предмет
створення тлумачного
словничка "Операції при
різанні металу".
Метод аналізу характерних
помилок під час різання
ручною ножівкою.
Метод моделювання.
тація слюсарного
кута.
Модельна харак-
теристика
професії.
Таблиці
"Різання металу"
"Рубання металу"
Довідник з трудо-
вого навчання.
Таблиці
"Інструменти для
різання металу",
"Різання металу
ручною ножів-
кою".
Модельна
характеристика
професії слюсаря-
інструментальника.
4
5. практичної діяльності
Вступний інструктаж за допомогою
якого з'ясовуються завдання, послідов-
ність роботи, правила безпечної
роботи.
IV. Етап організації виконання
плану діяльності
вибір способів навчальної діяльності
послідовне виконання усіх етапів
цілісного процесу проектування і
виготовлення слюсарного кута за до-
помогою ручної ножівки, напилків,
свердлильного верстату;
вміле використання способів різання
металу ручною ножівкою,
точне дотримання правил безпечної
роботи під час користування ручною
ножівкою,
створення моделі безпечної роботи
слюсаря з ручною ножівкою,
правильна організація робочого місця,
ощадливе використання часу та
ресурсів.
Самостійне читання матеріалу
навчального посібника з метою закріп-
лення і поглиблення теоретичних знань
Заключний інструктаж
Підведення підсумків уроку:
1. Аналіз спільно з учнями конкурент-
ноздатних виробів, допущених поми-
лок, причин їх виникнення.
2. Оцінка НДУ за 12-ти бальною шка-
лою.
Метод обговорення і
проектування.
Метод само інструктажу.
Методи репродуктивної і
продуктивної діяльності.
Методи заохочення,
ситуації успіху.
Метод пред'явлення
навчальних вимог.
Метод моделювання.
Методи самоорганізації.
Метод заохочення насліду-
вати сильну особистість.
Метод читання з метою
більш глибокого розуміння
матеріалу та його значення
в житті людини.
Метод аналізу.
Метод інформування про
обов'язкові результати
навчання.
Методи самооцінки та
корекції своєї діяльності.
Модельна
характеристика
безпечної роботи
слюсаря з руч-
ною ножівкою.
Вироби учнів.
12-ти бальна
шкала
оцінювання НДУ.
5
6. Очікувані результати
I. Початковий II. Середній III. Достатній IV. Високий
Учень
1. Сприймає нові
знання і компетент-
ності.
2. Розрізняє опера-
ції різання від
рубання.
3. Відтворює на
елементарному рівні
знання про різання
металу ручною
ножівкою, правила
безпечної роботи з
ручною ножівкою,
життєві компетент-
ності:
- предметні,
- технологічні,
- особистісно-соціа-
льні,
- сфери повсякден-
ного виробничого
життя.
4. З постійною
допомогою вчителя
виконує тільки фра-
гменти практичних
завдань.
Виготовлений виріб
не відповідає якіс-
ним показникам.
5. У наявності має
значні відхилення в
організації робочого
місця.
6. Допускає
порушення правил
техніки безпеки та
санітарно-гігієніч-
них вимог.
Учень
1. Обґрунтовує вибір
способів різання ручною
ножівкою.
2. Аналізує навчальний
матеріал, робить виснов-
ки відповідно до тексту
підручника або пояснення
вчителя. Відповідь не
достатньо осмислена.
3. Виготовлений виріб
має окремі відхилення від
якісних показників.
4. Допускає несуттєві від-
хилення в прийомах і
способах роботи з ножів-
кою.
5. В окремих випадках
порушує правила безпеч-
ної роботи з ручною
ножівкою.
6. Має недоліки в органі-
зації робочого місця.
7. Порівнює технологічні
операції різання та рубан-
ня.
8. З допомогою вчителя
виправляє допущенні
помилки.
9. Приймає участь у моде-
лювання характеристики
слюсаря-інструменталь-
ника.
Учень
1. Узагальнює і сис-
тематизує навча-
льну інформацію.
2. Самостійно
застосовує знання
про різання металу
ручною ножівкою
для виконання
практичної роботи.
3. Користується
всіма видами
конструкторсько-
технологічної
документації.
4. Виконана робота
хорошого рівня яко-
сті, але є несуттєві
відхилення від вста-
новлених норм.
5. Організація робо-
чого місця
відповідає вимогам.
6. Дотримується
правил безпечної
роботи та санітар-
но-гігієнічних
вимог.
7. Абстрагує,
аргументує, само-
оцінює, коригує.
Учень
1. Має системні знан-
ня та життєві компе-
тентності.
2. Виявляє здатність
приймати творчі
рішення у виконанні
теоретичних і практи-
чних завдань.
3. Вільно володіє різ-
ними видами констру-
кторсько-технологіч-
чної документації,
вміє самостійно роз-
робити окремі її види.
4. Компетентно кори-
стується додатковими
джерелами інформації
5. Бездоганно виконує
усі прийоми і техно-
логічні операції в
межах визначених
норм часу.
6. Виконана робота
високого рівня якості.
7. Самостійно й систе-
матично забезпечує
зразкову організацію
праці й робочого міс-
ця.
8. Дотримується пра-
вил безпечної роботи і
санітарно-гігієнічних
вимог.
9. Проектування,
конструювання,
моделювання,
творче рішення,
обґрунтування,
асоціювання,
дослідження,
узгодження,
вільна імпровізація.
6
7. Інформаційні джерела
1. Тхоржевський Д.О. Посібник для вчителя праці "Заняття з трудового навчання" для
учнів 6-7 класів. - М. "Просвіта", 1999. С. 64-66.
2. Довідник з трудового навчання. Навчальний посібник для учнів 5-7 класів середньої
школи. - М. Просвіта, 1992.
3. 101 робоча професія Придніпров'я. - Д. Промінь, 1979.
7