კარგ ქართველთა ხსოვნისათვის - სამოდელო გაკვეთილის გეგმა
1.
შემაჯამებელი გაკვეთილის გეგმაქართულ ენასა და ლიტერატურაში
1.
პედაგოგი
მზია ეგიაშვილი,
2.
3.
გაკვეთილის თემა
სწავლების საფეხური და
კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა
გაკვეთილის მიზანი და
განსავითარებელი
უნარები
კარგ ქართველთა ხსოვნისათვის
საბაზო
IX-ბ
27
მოსწავლეები გამოიკვლევენ მათ მიერ შერჩეულ საქართველოს
საუკეთესო შვილების ცხოვრებასა და მათს სულიერ
მდგომარეობას. მხატვრული ნაწარმოებების, მოძიებული
მასალის მიხედვით, აუდიტორიის წინაშე წარმოადგენენ
თავიანთ თვალსაზრისს, მსჯელობას განამტკიცებენ
არგუმენტებით; გააფორმებენ რეფერატებს, რომლებშიც
გამოკვლეულ მასალას განათავსებენ.
4.
5.
განსავითარებელი უნარები:
ინფორმაციის მოპოვება და ორგანიზება;
კვლევის ჩატარება;
შემოქმედებითი უნარი;
თვალსაჩინოებების შექმნა და გამოყენება;
სლაიდ-შოუს მომზადება და ჩვენება Power Point-ის
გამოყენებით;
ჯგუფში მუშაობა- თანამშრომლობა;
პრეზენტაციისას- ორატორობის უნარ-ჩვევები;
თვითშეფასება, ურთიერთშეფასება.
6.
ე ს გ-ით მისაღწევი
შედეგები/ინდიკატორები
მიმართულება: ზეპირმეტყველება
ქართ.IX.1. მოსწავლეს შეუძლია მოისმინოს და აუდიტორიის
წინაშე წარმოადგინოს სხვადასხვა თვალსაზრისი სადავო ან
პრობლემურ საკითხებზე.
*მსჯელობისას იყენებს ციტატებს საინფორმაციო წყაროებიდან
და მხატვრული ტექსტებიდან.
მიმართულება: კითხვა
ქართ. IX. 8. მოსწავლეს შეუძლია კითხვის მიზნის შესაბამისი
სტრატეგიების გამოყენება.
სწორად იგებს და სათანადოდ იყენებს იმ მინიშნებებსა და
დამატებით ინფორმაციას, რომლებიც გადმოცემულია
სათაურის, ილუსტრაციების, ცხრილების, სქემების,
განსხვავებული შრიფტის საშუალებით;
აზუსტებს ტექსტში მოცემულ ინფორმაციას; ამოწერს
საკითხებს
შემდგომი
განმარტებისა
და
დამუშავებისათვის;
მიმართულება: წერა
2.
ქართ. IX. 9.მოსწავლეს შეუძლია სადავო ან პრობლემურ
საკითხებზე საკუთარი თვალსაზრისის წერილობით
გადმოცემა;
მოცემულ
საკითხზე
განსხვავებული
შეხედულებების შეჯამება.
საკუთარი
შეხედულებების/
მოსაზრებების
დასასაბუთებლად მოჰყავს სათანადო არგუმენტები;
განიხილავს მხატვრულ ტექსტში გამოკვეთილ იდეებსა
და პრობლემებს ცხოვრებისეულ და ლიტერატურულ
გამოცდილებაზე დაყრდნობით;
7.
წინასწარი ცოდნა
8.
შეფასება
9.
საგანმანათლებლო
რესურსები და
გამოყენებული
ლიტერატურა
10.
გაკვეთილის
მსვლელობა/საკლასო
მენეჯმენტი და დრო
მოსწავლეები იცნობენ მხატვრულ ნაწარმოებებს გამოჩენილი
ქართველი მამულიშვილების ცხოვრების შესახებ.
მოსწავლეებმა იციან ინტერნატში როგორ მოიძიონ საჭირო
მასალა. იციან სლაიდ-შოუს მომზადება და ჩვენება Power Pointის გამოყენებით. იციან კვლევის მეთოდები, იციან რეფერატების
გაფორმება.
განმავითარებელი- მასწავლებლის დაკვირვება მოსწავლეთა
მუშაობის პროცესზე, ქცევაზე, აქტიურობაზე.
განმსაზღვრელი- მოხდება მოსწავლეთა ურთიერთშეფასება და
თვითშეფასება, ჯგუფური მუშაობის შეფასება მოცემული
რუბრიკების საშუალებით.
ტექნიკა- ინსტრუმენტები: კომპიუტერი, პროექტორი, ციფრული
ფოტოაპარატი,ციფრული ვიდეოკამერა, DVD დისკი;
ინფორმაციული წყაროები: მშობლიური ლიტერატურა IX კლასის
სახელმძღვანელო. ავტორ-შემადგენელნი: ვახტანგ როდონაია
(ჯგუფის ხელმძღვანელი), ნინო ნაკუდაშვილი, ავთანდილ
არაბული, მარინე ხუციშვილი.
გამომცემლობა ,,სწავლანი” 2008წ.
ინტერნეტი.
გაკვეთილის ხანგრძლივობა 45 წთ.
(გაკვეთილის თემა დაფიქსირებულია ფორმატზე და გაკრულია
თვალსაჩინო ადგილას , სასწავლო მიზნები ნაჩვენებია
მონიტორზე)
კლასში მოსწავლეები გადანაწილებული არიან 5 ჯგუფად. თითო
ჯგუფში იქნება 5-6 მოსწავლე.
A ფაზა (გამოწვევა)
(მოსწავლეების მოტივაციის ამაღლება) 3წთ.
აქტივობა1. მასწავლებელი ურიგებს მოსწავლეებს
თვითშეფასების, თანატოლთა შეფასების, ჯგუფური შეფასების
რუბრიკებს, რათა გაეცნონ და მოემზადონ
პრეზენტაციისათვის.2წთ.
აქტივობა 2.ჯგუფები გაეცნობიან რუბრიკებს და მოემზადებიან
პრეზენტაციისათვის. 5წთ.
3.
B ფაზა (შინაარსისრეალიზება)
აქტივობა 3. ნამუშევრების პრეზენტაცია. 25წთ. ანუ თითოეულ
ჯგუფს დაეთმობა 5წთ.
ჯგუფები პრეზენტაციას აკეთებენ სლაიდ-შოუს ჩვენებით Power
Point-ის გამოყენებით.
1-ლი ჯგუფი: გაბრიელ ეპისკოპოსი;
მე-2 ჯგუფი: ექვთიმე თაყაიშვილი;
მე-3 ჯგუფი: იაკობ მანსვეტაშვილი;
მე-4 ჯგუფი; გიორგი შატბერაშვილი;
მე-5 ჯგუფი; რეზო თაბუკაშვილი.
C ფაზა (გამთლიანება)
აქტივობა 4.მოსწავლეები იყენებენ წინასწარ დარიგებულ
შეფასების რუბრიკებს და აკეთებენ თვითშეფასებას,
ურთიერთშეფასებასა და ჯგუფების მუშაობის შეფასებას. 8წთ.
საშინაო დავალება- ვინ შეიძლება იყოს ღირსეული და რატომ?
( მოსაზრება) 2წთ.
გაკვეთილის ჩატარების
თარიღი:
27.11.2013წ.
დანართი
(შეფასების რუბრიკები)
მოსწავლეთა თვითშეფასება
გამოიყენეთ ქვემოთ მოცემულ ცხრილში წარმოდგენილი შეკითხვები, რათა შეამოწმოთ, რამდენად
აკმაყოფილებენ სასწავლო მიზნებს თქვენ მიერ შერჩეული საკითხები.
თემა
შეკითხვები
ტექნოლოგიების ჩანს თუ არა, რომ გესმით
ინტეგრაცია
მნიშვნელოვანი ცნებები იმდენად
ღრმად, რომ გაავლოთ აზრობრივად
გამართული კავშირები? რა როლი აქვს
ტექნოლოგიების გამოყენებას ამ
კავშირების გაბმაში?
რამდენად გეხმარებათ ტექნოლოგიები
ანალიზში, შეფასებაში, თეორიების
კომენტარები
4.
თემა
შეკითხვები
ჩამოყალიბებაში და ინფორმაციის
სინთეზში?
ტექნოლოგიებისგამოყენება გეხმარებათ
თუ არა გახდეთ უფრო
პროდუქტიულები და
შემოქმედებითები?
რის გაკეთებას ან ხარისხიანად
გაკეთებას ვერ შეძლებთ
ტექნოლოგიების გარეშე იმ
დავალებებიდან, რომლებიც
მნიშვნელოვანია აკადემიური შედეგების
მისაღწევად?
სწავლის
თქვენი დავალება არის თუ არა
პროცესი
ღირებული და წარმომადგენლობითი
რეალური ცხოვრებისეული
სიტუაციების კუთხით?
რომელი სტანდარტები და სასწავლო
ამოცანები სრულდება? ჩანს თუ არა, რომ
ღრმად გესმით მნიშვნელოვანი ცნებები
მოცემული თემიდან?
რომელი უნარ-ჩვევები, ორიგინალური
აზროვნების სახეები, დისციპლინებს
შორის მაკავშირებელი ცნებები ჩანს
თქვენს ცოდნაში?
შეფასების ფორმაში ინტეგრირებულია
თუ არა არსებითი და თემატური
შეკითხვები, რამდენად აზრიანად და
დეტალურადაა ისინი წარმოდგენილი?
კომენტარები
5.
თანატოლთა შეფასების ფორმა
გამომსვლელისსახელი და გვარი: ________________
დამკვირვებლის სახელი და გვარი: ________________
1. დაასახელეთ პროექტის სამი დადებითი ასპექტი.
2. დაასახელეთ ორი ასპექტი გაუმჯობესებისთვის.
6.
ჯგუფური მუშაობის შეფასებისსქემა
ქულები
პირობასთან შესაბამისობა
იცავენ დროის ლიმიტს
0-1
იცავენ პირობის შინაარსობრივ მოთხოვნებს
0 - 0, 5 - 1
კომუნიკაციურ ი უნარ-ჩვევები
გასაგებად პასუხობენ
0–1
ენობრივი უნარ-ჩვევები
იყენებენ მართებულ ენობრივ-გრამატიკულ
ფორმებსა და ენობრივ კონსტრუქციებს
0-2
ჯგუფში თანამშრომლობა
გადანაწილებული აქვთ მოვალეობები, აქვთ
ერთმანეთის მოსმენის უნარი, შეუძლიათ
0-1-1,5-2
თანამშრომლობა
გაკვეთილზე ჩართულობა
0-1
ისტ_ის ეფექტურად გამოყენება
0-1
მოძიებული ინფორმაციის დავალებასთან
შესაბამისობა
ქულათა მაქსიმალური რაოდენობაა 10
(ქულები მრგვალდება მთელის სიზუსტით)
0-1