SlideShare a Scribd company logo
,,კაცია - ადამიანი?!”
ილია ჭავჭავაძე
კლასი VII
მიმართულებები: 1. ქართული ენა და ლიტერატურა,
2. ისტორია.
მასწავლებლები: 1. ხათუნა პაქსაშვილი
2. თინათინ გამცემლიძე
მოსწავლეთა რაოდენობა: 7 მოსწავლე
გაკვეთილის სასწავლო მიზნები:
1. პერსონაჟის ხატვის ხერხებზე დაკვირვების უნარ -
ჩვევის გამომუშავება
2 . აღწერითი ტიპის ტექსტის ანალიზის უნარ - ჩვევის
განვითარება.
3. მწერლის სათქმელის ამოცნობა და სათაურის
გააზრების უნარ-ჩვევის განვითარება.
 შედეგი: ეროვნული სასწავლო გეგმიდან გამომდინარე
შედეგზე გასვლა მოხდება შემდეგი
მიმართულებების გათვალისწინებით:
ზეპირმეტყველება, წერა, კითხვა.
 I მიმართულება - ზეპირმეტყველება
4 მოსწავლეს შეეძლება საკლასო დისკუსიაში
მონაწილეობის მიღება.
 II მიმართულება - კითხვა
7 მოსწავლეს შეეძლება სხვადასხვა სახის
მხატვრული და არამხატვრული ტექსტების
გააზრება- გაანალიზება
 III მიმართულება - წერა
11 მოსწავლეს შეეძლება წერილობითი ტექსტის
შექმნა სხვადასხვა მიზნით.
მოსწავლეებს დაესვათ სააზროვნო კითხვები:
1. შეგიძლიათ თუ არა დაახასიათოთ ადამიანი მისი საცხოვრებლის
მიხედვით?
2. როგორ ფიქრობთ, შეიძლება თუ არა ადამიანის გარეგნობაში მისი
ხასიათიც ჩანდეს?
3. პირველი თავი ამ სიტყვებით იწყება ,,კარგი რამ იყო თავად ლუარსაბ
თათქარიძის სახლ-კარი“... რა მნიშვნელობით არის აქ სიტყვა ,,კარგი’“
გამოყენებული?
4 . მწერალმა ჯერ ლუარსაბის სახლ-კარი აღწერა, შემდეგ გარეგნობა და
ბოლოს აამეტყველა კიდეც. როგორ ადამიანად წარმოგვიდგება ყოველივე
ამის შემდეგ ლუარსაბი?
5. როგორ ზრუნავს მამულზე და ყმების მოვლა-პატრონობაზე?
6. მოთხრობის პერსონაჟთა ერთფეროვან ცხოვრებაში პირველად იჩენს
თავს, მღელვარება“.
რაზე კამათობენ ლუარსაბი და დარეჯანი?
7. როგორ აფასებს ავტორი თავისი პერსონაჟების ცხოვრებას?
8. როგორ აფასებს თავის ცხოვრებას ლუარსაბი?
9. როგორ აფასებთ ლუარსაბის და დარეჯანის ცხოვრებას თქვენ?
 აქტივობა 1. წყვილებში მუშაობა( 5 წთ)
 ავტორის ირონიული დამოკიდებულების
გამომხატველი მაგალითების ამოკრება ტექსტიდან:
1. ამ მშვენიერ სახლში ქართველი კაცი იდგა.
 2. აქ ცხოვრობდა ტკბილად და აუმღვრევლად
თავადი ლუარსაბ თათქარიძე.
 3. დარბაისელი კაცის შეხედულება ჰქონდა მის
ბრწყინვალებას.
 4. სწავლა, ღვთის მადლით, არაფრისა ჰქონდა
 5. მართალი ბრძანდებოდა მისი ბრწყინვალება.
 6. მისი ბრწყინვალება თავის თავზე ხედავდა
ბრწყინვალე გონიერებით.
 პრეზენტაცია (5 წთ.)
 თვითოეული წყვილიდან ერთი მოსწავლე
წარმოადგენს შესრულებულ სამუშაოს.

 აქტივობა 2 ,,გმირის რუკა“ (აქტივობას ეთმობა 8 წთ.)
 პერსონაჟი 1 პერსონაჟი 2
 ლუარსაბი დარეჯანი
 აქტივობა 3. (აქტივობას ეთმობა 8 წთ) ნაწარმოების
მთავარი გმირის თვისებებზე დაკვირვებით
იმსჯელებენ როგორი თვისებები უნდა ახასიათებდეს
ვაჟკაცს.
აქტივობა 4. ,,სალექსიკონო მუშაობა“. (5 წთ.)
მოსწავლეები ავსებენ ცხრილს, სადაც მოცემულია ერთი და
ორმნიშვნელობიანი სიტყვები და ასევე ამ სიტყვების
განმარტებები. მოსწავლეთა ამოცანაა გადაწყვიტონ მათგან
რომელი შეესაბამება ილიას მოთხრობაში გამოყენებულ
სიტყვებს.
აქტივობა 5 . (3 წთ.)
მოსწავლეებმა უნდა შეძლონ მოცემული ზედსართავი
სახელების დააკავშირება შესაბამის არსებით სახელებთან.
 შეფასება
 ვაფასებ მოსწავლეებს ყოველი აქტივობის
მიხედვით, შეფასებისას ხაზს ვუსვამ კლასში
თანამშრომლობის წესების დაცვას.
 იმ მოსწავლეს ვაძლევ მაღალ შეფასებას
რომელიც აქტიურად მონაწილეობდა
გაკვეთილის მსვლელობაში.
 აქტივობა - ,,წყვილებში მუშაობა“, ვაფასებ იმ
წყვილს, რომლებიც მუშაობის დროს
ერთმანეთთან თანამშრომლობდა.
 ვაფასებ საუკეთესო პრეზენტატორს.
 მოსწავლეებს ინდივიდუალურადაც ვაფასებ
და გამოვარჩევ კლასში საუკეთესოს.
 საკლასო მენეჯმენტი, საგანმანათლებლო
რესურსები
 ილუსტრაციები : ლუარსაბის
პორტრეტი, ლუარსაბის სახლ-კარი, ლუარსაბი
და დარეჯანი.
 ერთ და მეტმნიშვნელობიან სიტყვათა
ცხრილი.
 თაბახზე ჩამოწერილი ზედსართავი და
არსებითი სახელები.
 თაბახის ფურცლები, მარკერები,
 კომპიუტერი, ნაწყვეტები კინო-ფილმიდან.
ღია სამოდელო ინტეგრირებული გაკვეთილი ქართულ ენასა და ლიტერატურაში
ღია სამოდელო ინტეგრირებული გაკვეთილი ქართულ ენასა და ლიტერატურაში
ღია სამოდელო ინტეგრირებული გაკვეთილი ქართულ ენასა და ლიტერატურაში
ღია სამოდელო ინტეგრირებული გაკვეთილი ქართულ ენასა და ლიტერატურაში
ღია სამოდელო ინტეგრირებული გაკვეთილი ქართულ ენასა და ლიტერატურაში
ღია სამოდელო ინტეგრირებული გაკვეთილი ქართულ ენასა და ლიტერატურაში

More Related Content

What's hot

სასწავლო პროცესის დაგეგმვა
სასწავლო პროცესის დაგეგმვასასწავლო პროცესის დაგეგმვა
სასწავლო პროცესის დაგეგმვა
Rusudan Gonashvuli
 
სწავლების სტრატეგიები
სწავლების   სტრატეგიებისწავლების   სტრატეგიები
სწავლების სტრატეგიები
shorenagavasheli
 
შეფასების ძირითადი პრინციპები, ტიპები, ინსტრუმენტები
შეფასების ძირითადი პრინციპები, ტიპები, ინსტრუმენტებიშეფასების ძირითადი პრინციპები, ტიპები, ინსტრუმენტები
შეფასების ძირითადი პრინციპები, ტიპები, ინსტრუმენტებიKhatuna Tsikhelashvili
 
რთული სიტყვების (კომპოზიტების) მართლწერა
რთული სიტყვების (კომპოზიტების) მართლწერართული სიტყვების (კომპოზიტების) მართლწერა
რთული სიტყვების (კომპოზიტების) მართლწერა
lelajgamaia
 
ზედსართავი სახელი
ზედსართავი სახელიზედსართავი სახელი
ბახტრიონის აღება
ბახტრიონის აღებაბახტრიონის აღება
ბახტრიონის აღებაdemiraeliashvili
 
ერეკლე მეფე და ინგილო ქალი
ერეკლე მეფე და ინგილო ქალიერეკლე მეფე და ინგილო ქალი
ერეკლე მეფე და ინგილო ქალი
mmchedlishvili
 
გაპიროვნება
გაპიროვნებაგაპიროვნება
გაპიროვნება
stsotniashvili
 
პროექტი-ქართული ხელნაწერების საბოლოო ვარიანტი
პროექტი-ქართული ხელნაწერების საბოლოო ვარიანტიპროექტი-ქართული ხელნაწერების საბოლოო ვარიანტი
პროექტი-ქართული ხელნაწერების საბოლოო ვარიანტი
prezentator
 
გაკვეთილის+გეგმა
გაკვეთილის+გეგმაგაკვეთილის+გეგმა
გაკვეთილის+გეგმაlikako
 
ჯგუფური მუშაობის შეფასების რუბრიკა.
ჯგუფური მუშაობის შეფასების რუბრიკა.ჯგუფური მუშაობის შეფასების რუბრიკა.
ჯგუფური მუშაობის შეფასების რუბრიკა.lomadze70
 
სულხან–საბა ორბელიანი
სულხან–საბა ორბელიანისულხან–საბა ორბელიანი
სულხან–საბა ორბელიანიirma
 
ფრაზეოლოგიზმები
ფრაზეოლოგიზმებიფრაზეოლოგიზმები
ფრაზეოლოგიზმები
lela64
 
იგავის ენა
იგავის ენაიგავის ენა
იგავის ენაmziaegiashvili
 
რიცხვითი სახელები და რიცხვები
რიცხვითი სახელები და რიცხვებირიცხვითი სახელები და რიცხვები
რიცხვითი სახელები და რიცხვები
marine kvaratskhelia
 
კომპლექსური დავალება კომიქსის შექმნა ფიროსმანის პერსონაჟებით.pptx
კომპლექსური დავალება კომიქსის შექმნა ფიროსმანის პერსონაჟებით.pptxკომპლექსური დავალება კომიქსის შექმნა ფიროსმანის პერსონაჟებით.pptx
კომპლექსური დავალება კომიქსის შექმნა ფიროსმანის პერსონაჟებით.pptx
Marine Rekhviashvili
 
პროექტი ,,ახალი წელი" გეგმა
პროექტი ,,ახალი წელი" გეგმაპროექტი ,,ახალი წელი" გეგმა
პროექტი ,,ახალი წელი" გეგმა
eka gachechiladze
 

What's hot (20)

სასწავლო პროცესის დაგეგმვა
სასწავლო პროცესის დაგეგმვასასწავლო პროცესის დაგეგმვა
სასწავლო პროცესის დაგეგმვა
 
სწავლების სტრატეგიები
სწავლების   სტრატეგიებისწავლების   სტრატეგიები
სწავლების სტრატეგიები
 
შეფასების ძირითადი პრინციპები, ტიპები, ინსტრუმენტები
შეფასების ძირითადი პრინციპები, ტიპები, ინსტრუმენტებიშეფასების ძირითადი პრინციპები, ტიპები, ინსტრუმენტები
შეფასების ძირითადი პრინციპები, ტიპები, ინსტრუმენტები
 
რთული სიტყვების (კომპოზიტების) მართლწერა
რთული სიტყვების (კომპოზიტების) მართლწერართული სიტყვების (კომპოზიტების) მართლწერა
რთული სიტყვების (კომპოზიტების) მართლწერა
 
ზედსართავი სახელი
ზედსართავი სახელიზედსართავი სახელი
ზედსართავი სახელი
 
ბახტრიონის აღება
ბახტრიონის აღებაბახტრიონის აღება
ბახტრიონის აღება
 
ერეკლე მეფე და ინგილო ქალი
ერეკლე მეფე და ინგილო ქალიერეკლე მეფე და ინგილო ქალი
ერეკლე მეფე და ინგილო ქალი
 
გაპიროვნება
გაპიროვნებაგაპიროვნება
გაპიროვნება
 
პროექტი-ქართული ხელნაწერების საბოლოო ვარიანტი
პროექტი-ქართული ხელნაწერების საბოლოო ვარიანტიპროექტი-ქართული ხელნაწერების საბოლოო ვარიანტი
პროექტი-ქართული ხელნაწერების საბოლოო ვარიანტი
 
6კლ თემატური ახალი
6კლ თემატური ახალი6კლ თემატური ახალი
6კლ თემატური ახალი
 
გაკვეთილის+გეგმა
გაკვეთილის+გეგმაგაკვეთილის+გეგმა
გაკვეთილის+გეგმა
 
ჯგუფური მუშაობის შეფასების რუბრიკა.
ჯგუფური მუშაობის შეფასების რუბრიკა.ჯგუფური მუშაობის შეფასების რუბრიკა.
ჯგუფური მუშაობის შეფასების რუბრიკა.
 
სულხან–საბა ორბელიანი
სულხან–საბა ორბელიანისულხან–საბა ორბელიანი
სულხან–საბა ორბელიანი
 
ანგარიში 12 კლ
ანგარიში 12 კლანგარიში 12 კლ
ანგარიში 12 კლ
 
ფრაზეოლოგიზმები
ფრაზეოლოგიზმებიფრაზეოლოგიზმები
ფრაზეოლოგიზმები
 
იგავის ენა
იგავის ენაიგავის ენა
იგავის ენა
 
Gakvetilis gegma
Gakvetilis gegmaGakvetilis gegma
Gakvetilis gegma
 
რიცხვითი სახელები და რიცხვები
რიცხვითი სახელები და რიცხვებირიცხვითი სახელები და რიცხვები
რიცხვითი სახელები და რიცხვები
 
კომპლექსური დავალება კომიქსის შექმნა ფიროსმანის პერსონაჟებით.pptx
კომპლექსური დავალება კომიქსის შექმნა ფიროსმანის პერსონაჟებით.pptxკომპლექსური დავალება კომიქსის შექმნა ფიროსმანის პერსონაჟებით.pptx
კომპლექსური დავალება კომიქსის შექმნა ფიროსმანის პერსონაჟებით.pptx
 
პროექტი ,,ახალი წელი" გეგმა
პროექტი ,,ახალი წელი" გეგმაპროექტი ,,ახალი წელი" გეგმა
პროექტი ,,ახალი წელი" გეგმა
 

Similar to ღია სამოდელო ინტეგრირებული გაკვეთილი ქართულ ენასა და ლიტერატურაში

ნაწერი რჩება...
ნაწერი რჩება...ნაწერი რჩება...
ნაწერი რჩება...Maia Metreveli
 
Present მანანა
Present მანანაPresent მანანა
Present მანანაmananajanelidze
 
მაია გაჩეჩილაძის პრეზენტაცია
მაია გაჩეჩილაძის პრეზენტაციამაია გაჩეჩილაძის პრეზენტაცია
მაია გაჩეჩილაძის პრეზენტაციაmziaegiashvili
 
ნანა მეფარიშვილი
ნანა მეფარიშვილინანა მეფარიშვილი
ნანა მეფარიშვილი
ხათუნა ყოჩაშვილი
 
მოხსენება
მოხსენებამოხსენება
მოხსენებაMaia Siradze
 
ანგარიში თორნიკე ერისთავი
ანგარიში   თორნიკე ერისთავიანგარიში   თორნიკე ერისთავი
ანგარიში თორნიკე ერისთავიmziaegiashvili
 
Batumis me 14 skola giuli jafaridze
Batumis me 14 skola giuli jafaridzeBatumis me 14 skola giuli jafaridze
Batumis me 14 skola giuli jafaridze
giulijafaridze
 
ჯრუჭის ოთხთავი
ჯრუჭის   ოთხთავიჯრუჭის   ოთხთავი
ჯრუჭის ოთხთავიmziaegiashvili
 
ჯრუჭის ოთხთავი
ჯრუჭის   ოთხთავიჯრუჭის   ოთხთავი
ჯრუჭის ოთხთავიmziaegiashvili
 
ჯრუჭის ოთხთავი
ჯრუჭის   ოთხთავიჯრუჭის   ოთხთავი
ჯრუჭის ოთხთავიmziaegiashvili
 

Similar to ღია სამოდელო ინტეგრირებული გაკვეთილი ქართულ ენასა და ლიტერატურაში (13)

ნაწერი რჩება...
ნაწერი რჩება...ნაწერი რჩება...
ნაწერი რჩება...
 
მე 11 კლასი
მე 11 კლასიმე 11 კლასი
მე 11 კლასი
 
მე 11 კლასი
მე 11 კლასიმე 11 კლასი
მე 11 კლასი
 
Present მანანა
Present მანანაPresent მანანა
Present მანანა
 
მაია გაჩეჩილაძის პრეზენტაცია
მაია გაჩეჩილაძის პრეზენტაციამაია გაჩეჩილაძის პრეზენტაცია
მაია გაჩეჩილაძის პრეზენტაცია
 
ნანა მეფარიშვილი
ნანა მეფარიშვილინანა მეფარიშვილი
ნანა მეფარიშვილი
 
მოხსენება
მოხსენებამოხსენება
მოხსენება
 
Irma gureshidze
Irma gureshidzeIrma gureshidze
Irma gureshidze
 
ანგარიში თორნიკე ერისთავი
ანგარიში   თორნიკე ერისთავიანგარიში   თორნიკე ერისთავი
ანგარიში თორნიკე ერისთავი
 
Batumis me 14 skola giuli jafaridze
Batumis me 14 skola giuli jafaridzeBatumis me 14 skola giuli jafaridze
Batumis me 14 skola giuli jafaridze
 
ჯრუჭის ოთხთავი
ჯრუჭის   ოთხთავიჯრუჭის   ოთხთავი
ჯრუჭის ოთხთავი
 
ჯრუჭის ოთხთავი
ჯრუჭის   ოთხთავიჯრუჭის   ოთხთავი
ჯრუჭის ოთხთავი
 
ჯრუჭის ოთხთავი
ჯრუჭის   ოთხთავიჯრუჭის   ოთხთავი
ჯრუჭის ოთხთავი
 

ღია სამოდელო ინტეგრირებული გაკვეთილი ქართულ ენასა და ლიტერატურაში

  • 2. კლასი VII მიმართულებები: 1. ქართული ენა და ლიტერატურა, 2. ისტორია. მასწავლებლები: 1. ხათუნა პაქსაშვილი 2. თინათინ გამცემლიძე მოსწავლეთა რაოდენობა: 7 მოსწავლე
  • 3. გაკვეთილის სასწავლო მიზნები: 1. პერსონაჟის ხატვის ხერხებზე დაკვირვების უნარ - ჩვევის გამომუშავება 2 . აღწერითი ტიპის ტექსტის ანალიზის უნარ - ჩვევის განვითარება. 3. მწერლის სათქმელის ამოცნობა და სათაურის გააზრების უნარ-ჩვევის განვითარება.
  • 4.  შედეგი: ეროვნული სასწავლო გეგმიდან გამომდინარე შედეგზე გასვლა მოხდება შემდეგი მიმართულებების გათვალისწინებით: ზეპირმეტყველება, წერა, კითხვა.  I მიმართულება - ზეპირმეტყველება 4 მოსწავლეს შეეძლება საკლასო დისკუსიაში მონაწილეობის მიღება.  II მიმართულება - კითხვა 7 მოსწავლეს შეეძლება სხვადასხვა სახის მხატვრული და არამხატვრული ტექსტების გააზრება- გაანალიზება  III მიმართულება - წერა 11 მოსწავლეს შეეძლება წერილობითი ტექსტის შექმნა სხვადასხვა მიზნით.
  • 5.
  • 6.
  • 7.
  • 8.
  • 9. მოსწავლეებს დაესვათ სააზროვნო კითხვები: 1. შეგიძლიათ თუ არა დაახასიათოთ ადამიანი მისი საცხოვრებლის მიხედვით? 2. როგორ ფიქრობთ, შეიძლება თუ არა ადამიანის გარეგნობაში მისი ხასიათიც ჩანდეს? 3. პირველი თავი ამ სიტყვებით იწყება ,,კარგი რამ იყო თავად ლუარსაბ თათქარიძის სახლ-კარი“... რა მნიშვნელობით არის აქ სიტყვა ,,კარგი’“ გამოყენებული? 4 . მწერალმა ჯერ ლუარსაბის სახლ-კარი აღწერა, შემდეგ გარეგნობა და ბოლოს აამეტყველა კიდეც. როგორ ადამიანად წარმოგვიდგება ყოველივე ამის შემდეგ ლუარსაბი? 5. როგორ ზრუნავს მამულზე და ყმების მოვლა-პატრონობაზე? 6. მოთხრობის პერსონაჟთა ერთფეროვან ცხოვრებაში პირველად იჩენს თავს, მღელვარება“. რაზე კამათობენ ლუარსაბი და დარეჯანი? 7. როგორ აფასებს ავტორი თავისი პერსონაჟების ცხოვრებას? 8. როგორ აფასებს თავის ცხოვრებას ლუარსაბი? 9. როგორ აფასებთ ლუარსაბის და დარეჯანის ცხოვრებას თქვენ?
  • 10.
  • 11.
  • 12.  აქტივობა 1. წყვილებში მუშაობა( 5 წთ)  ავტორის ირონიული დამოკიდებულების გამომხატველი მაგალითების ამოკრება ტექსტიდან: 1. ამ მშვენიერ სახლში ქართველი კაცი იდგა.  2. აქ ცხოვრობდა ტკბილად და აუმღვრევლად თავადი ლუარსაბ თათქარიძე.  3. დარბაისელი კაცის შეხედულება ჰქონდა მის ბრწყინვალებას.  4. სწავლა, ღვთის მადლით, არაფრისა ჰქონდა  5. მართალი ბრძანდებოდა მისი ბრწყინვალება.  6. მისი ბრწყინვალება თავის თავზე ხედავდა ბრწყინვალე გონიერებით.
  • 13.  პრეზენტაცია (5 წთ.)  თვითოეული წყვილიდან ერთი მოსწავლე წარმოადგენს შესრულებულ სამუშაოს.   აქტივობა 2 ,,გმირის რუკა“ (აქტივობას ეთმობა 8 წთ.)  პერსონაჟი 1 პერსონაჟი 2  ლუარსაბი დარეჯანი  აქტივობა 3. (აქტივობას ეთმობა 8 წთ) ნაწარმოების მთავარი გმირის თვისებებზე დაკვირვებით იმსჯელებენ როგორი თვისებები უნდა ახასიათებდეს ვაჟკაცს.
  • 14. აქტივობა 4. ,,სალექსიკონო მუშაობა“. (5 წთ.) მოსწავლეები ავსებენ ცხრილს, სადაც მოცემულია ერთი და ორმნიშვნელობიანი სიტყვები და ასევე ამ სიტყვების განმარტებები. მოსწავლეთა ამოცანაა გადაწყვიტონ მათგან რომელი შეესაბამება ილიას მოთხრობაში გამოყენებულ სიტყვებს. აქტივობა 5 . (3 წთ.) მოსწავლეებმა უნდა შეძლონ მოცემული ზედსართავი სახელების დააკავშირება შესაბამის არსებით სახელებთან.
  • 15.
  • 16.  შეფასება  ვაფასებ მოსწავლეებს ყოველი აქტივობის მიხედვით, შეფასებისას ხაზს ვუსვამ კლასში თანამშრომლობის წესების დაცვას.  იმ მოსწავლეს ვაძლევ მაღალ შეფასებას რომელიც აქტიურად მონაწილეობდა გაკვეთილის მსვლელობაში.  აქტივობა - ,,წყვილებში მუშაობა“, ვაფასებ იმ წყვილს, რომლებიც მუშაობის დროს ერთმანეთთან თანამშრომლობდა.  ვაფასებ საუკეთესო პრეზენტატორს.  მოსწავლეებს ინდივიდუალურადაც ვაფასებ და გამოვარჩევ კლასში საუკეთესოს.
  • 17.  საკლასო მენეჯმენტი, საგანმანათლებლო რესურსები  ილუსტრაციები : ლუარსაბის პორტრეტი, ლუარსაბის სახლ-კარი, ლუარსაბი და დარეჯანი.  ერთ და მეტმნიშვნელობიან სიტყვათა ცხრილი.  თაბახზე ჩამოწერილი ზედსართავი და არსებითი სახელები.  თაბახის ფურცლები, მარკერები,  კომპიუტერი, ნაწყვეტები კინო-ფილმიდან.