SlideShare a Scribd company logo
1 of 14
ისტ
1 კლასში
გაკვეთილის თემა
”საგნები-ფერთა
სხვადასხვაობდეს”
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
•

მოსწავლეები მუშაობენ გრაფიკულ რედაქტორში და ტექსტურ რედაქტორში , იუმჯობესებენ ხელის
მოტორიკას, მათემატიკურ აზროვნებას.

•

მოსწავლეს შეუძლია ისტ პროდუქტის შესაქმნელი საშუალებების გამოყენება.

•

იყენებს სახატავად პროგრამა Paint, ტექსტურ რედაქტორს მასწავლებლის მიერ ჩატარებული
სასწავლო აქტივობისას;

•

შეუძლია კვლევის ტექნოლოგიური საშუალებების გამოყენება.

•

იყენებს ციფრულ საგანმანათლებლო რესურსებს ამოცანების ამოხსნის, ცნებების,
იდეებისა და ისტორიული მოვლენების თვალსაჩინოდ წარმოდგენის მიზნით (მაგალითად:
ვიზუალური მასალა, საგანმანათლებლო თამაშები და სხვა);

•

იყენებს ისტ- სწავლის გასაუმჯობესებლად და შემოქმედებითი პროცესის წასახალისებლად.

•

მოსწავლეს შეუძლია ერთმანეთს შეუსაბამოს რიცხვები, რიცხვითი სახელები და რაოდენობები .

•

მოსწავლე კითხულობს და წერს რიცხვებს; გამოსახავს მათ სხვადასხვა მოდელის გამოყენებით;

•

მოსწავლეს შეუძლია ერთმანეთთან დააკავშიროს თვლა, რიცხვებს შორის დამოკიდებულებები და შეკრებაგამოკლების მოქმედებები

•

ახდენს შეკრება-გამოკლების თვალსაჩინოდ დემონსტრირებას, განსაზღვრავს განსხვავებას (მაგალითად,
“რამდენით გაიზარდა/შემცირდა?") და აღწერს რიცხვებს შორის დამოკიდებულებებს;
•

მოსწავლეებმა იციან პროგარამაPaint-ის ინსტრუმენტები,იციან ხატვა,
შენახულ ფაილს ხსნიან Paint-ში, არჩევენ ფერებს, აგრეთვე პროგრამა MS
Word - ში იციან პროგრამის გახსნა, ფიგურების ხატვა, გადაადგილება,
ფიგურებში ფერის ჩასხმა. მათემატიკაში იციან 10-ის ფარგლებში შეკრებაგამოკლება. სახატავიდა ტექსტური

რედაქტორის ინსტრუმენტების გამოყენების უნარები მოსწავლეებს უკვე ა
ქვთ ნასწავლი.
ამ გაკვეთილზე კი მოხდება უნარების განმტკიცება და ტექნიკის გამომუშა
ვება.
• ”ბუკი” - ყველა მოსწავლეს აქვს საკუთარი

•

სამუშაო ფურცლები -მიცემული მასწავლებლის მიერ

•

(პროგრამები: Msword, Paint).
გაკვეთილის მსვლელობა
•

მასწავლებელი გაკვეთილის დაწყებამდე ამზადებს სავარჯიშოებს მოსწავლეებისთვის: საქაღალდეში
ფაილი, რომელშიც ჩადებიულია 6 სავარჯიშო ფურცელი, რომელთა გახსნა შესაძლებელია სახატავ რედაქტორში.
გაკვეთილის დასაწყისში ამ სავარჯიშოებს მოსწავლეებს ურიგებს ”ბუკებში”. მოსწავლეები მუშაობენ
ინდივიდუალურად საკუთარ ”ბუკებზე”.

•

ბუკის გამოყენებით მასწავლებელი უხსნის მოსწავლეებს დავალებას. იწყებენ ინდივიდუალურად დავალების
შესრულებას:

•

მოსწავლემ სავრჯიშო ფურცელბი უნდა გახსნას თანმიმდევრობით. გაიაზროს დავალებები და შეასრულოს იგი.
ამისთვის, მოსწავლეს სჭირდება 1 - შესაბამისი word პროგრამის ინსტრუმენტების ცოდნა; 2 - სახატავი რედაქტორის
ინსტრუმენტების გამოყენება:

•

1.

მოსწავლე ხსნის word-ის პროგრამაში აწყობილ სავარჯიშოს , სადაც მოცემულია ორი სახის დავალება. გაიაზრებს

და შეასრულებს დავალებებს.
•

2.

მოსწავლე ხსნის სავარჯოშო ფურცლებს სახატავ პროგრამაში Paint , სადაც ფიგურებს აფერადებს მითითებული

ფერის მიხედვით.
•

3.

ნახატები ისეა აწყობილი, რომ მოსწავლეს გაუადვილდეს მათემატიკური ამოცანის ამოხსნა.

•

4.

მოსწავლეები ინდივიდუალურად მუშაობენ ”ბუკებზე” პედაგოგი ეხმარება მოსწავლეებს საჭიროებისამებრ.

•

გაკვეთილის ბოლოს მასწავლებელი აფასებს მოსწავლეებს შეფასების ფურცლის მიხედვით. და აძლევს
დავალებას, რომელისაც მოსწავლეებს უწერს ”ბუკებში”.
სამუშაო ფურცლები
დავალება 1
დავალება 2
დავალება 3
დავალება 4
დავალება
5
დავალება 6
თბილისის მე-11
საჯარო სკოლის
ისტ
მასაწვლებელი
მ. მაისურაძე

More Related Content

What's hot

გამჭოლი კომპეტენციები
გამჭოლი კომპეტენციებიგამჭოლი კომპეტენციები
გამჭოლი კომპეტენციებიNino Akhalkatsi
 
ფრინველების შვილები 2
ფრინველების შვილები 2ფრინველების შვილები 2
ფრინველების შვილები 2Natia Gvilia
 
ინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმა
ინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმაინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმა
ინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმაMaia Siradze
 
ეროვნული სასწავლო გეგმა
ეროვნული სასწავლო გეგმაეროვნული სასწავლო გეგმა
ეროვნული სასწავლო გეგმაRusudan Gonashvuli
 
ინტეგრირებული გაკვეთილი ქართულსა და ინგლისურ ენებში
ინტეგრირებული გაკვეთილი ქართულსა და ინგლისურ ენებშიინტეგრირებული გაკვეთილი ქართულსა და ინგლისურ ენებში
ინტეგრირებული გაკვეთილი ქართულსა და ინგლისურ ენებშიAsmat Diasamidze
 
პროექტის შეფასების რუბრიკა
პროექტის შეფასების რუბრიკაპროექტის შეფასების რუბრიკა
პროექტის შეფასების რუბრიკაJimsheleishvili Laura
 
ყვავილოვანი მცენარეები, ფოთოლი, ფოტოსინთეზი
ყვავილოვანი მცენარეები, ფოთოლი, ფოტოსინთეზიყვავილოვანი მცენარეები, ფოთოლი, ფოტოსინთეზი
ყვავილოვანი მცენარეები, ფოთოლი, ფოტოსინთეზიliagoxidze1965
 
ინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმა
ინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმაინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმა
ინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმაMaia Siradze
 
სწავლების თანამედროვე ინოვაციური მეთოდები: ახალი მედია–ტექნოლოგიები ისტორიი...
სწავლების თანამედროვე ინოვაციური მეთოდები: ახალი მედია–ტექნოლოგიები ისტორიი...სწავლების თანამედროვე ინოვაციური მეთოდები: ახალი მედია–ტექნოლოგიები ისტორიი...
სწავლების თანამედროვე ინოვაციური მეთოდები: ახალი მედია–ტექნოლოგიები ისტორიი...Manana Jakeli
 
No Bulling! არა ბულინგს!
No Bulling! არა ბულინგს!No Bulling! არა ბულინგს!
No Bulling! არა ბულინგს!Inga Gogaladze
 
ჯანმრთელობა და ჰიგიენა
ჯანმრთელობა და ჰიგიენაჯანმრთელობა და ჰიგიენა
ჯანმრთელობა და ჰიგიენაNina Koliashvili
 
ცოცხალი და არაცოცხალი ბუნება
ცოცხალი და არაცოცხალი ბუნებაცოცხალი და არაცოცხალი ბუნება
ცოცხალი და არაცოცხალი ბუნებაNatia Gvilia
 
პროექტის შაბლონი
პროექტის შაბლონიპროექტის შაბლონი
პროექტის შაბლონიLela Chaava
 
სამოდელო გაკვეთილის რეფლექსია
სამოდელო გაკვეთილის რეფლექსიასამოდელო გაკვეთილის რეფლექსია
სამოდელო გაკვეთილის რეფლექსიაBesik Machitadze
 
ბრინჯაოს ხანა საქართველოში..
ბრინჯაოს ხანა საქართველოში..ბრინჯაოს ხანა საქართველოში..
ბრინჯაოს ხანა საქართველოში..fiqria sidamonize
 
დავალება 3კლ. კროსვორდი
დავალება  3კლ. კროსვორდიდავალება  3კლ. კროსვორდი
დავალება 3კლ. კროსვორდიmakaafriamashvili
 
გეგმა არჩილ სულაკაური ,,ბიჭი და ძაღლი''
გეგმა არჩილ სულაკაური ,,ბიჭი და ძაღლი''გეგმა არჩილ სულაკაური ,,ბიჭი და ძაღლი''
გეგმა არჩილ სულაკაური ,,ბიჭი და ძაღლი''mananasvanadze
 
შეფასების ძირითადი პრინციპები, ტიპები, ინსტრუმენტები
შეფასების ძირითადი პრინციპები, ტიპები, ინსტრუმენტებიშეფასების ძირითადი პრინციპები, ტიპები, ინსტრუმენტები
შეფასების ძირითადი პრინციპები, ტიპები, ინსტრუმენტებიKhatuna Tsikhelashvili
 

What's hot (20)

გამჭოლი კომპეტენციები
გამჭოლი კომპეტენციებიგამჭოლი კომპეტენციები
გამჭოლი კომპეტენციები
 
ფრინველების შვილები 2
ფრინველების შვილები 2ფრინველების შვილები 2
ფრინველების შვილები 2
 
ინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმა
ინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმაინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმა
ინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმა
 
ეროვნული სასწავლო გეგმა
ეროვნული სასწავლო გეგმაეროვნული სასწავლო გეგმა
ეროვნული სასწავლო გეგმა
 
ინტეგრირებული გაკვეთილი ქართულსა და ინგლისურ ენებში
ინტეგრირებული გაკვეთილი ქართულსა და ინგლისურ ენებშიინტეგრირებული გაკვეთილი ქართულსა და ინგლისურ ენებში
ინტეგრირებული გაკვეთილი ქართულსა და ინგლისურ ენებში
 
პროექტის შეფასების რუბრიკა
პროექტის შეფასების რუბრიკაპროექტის შეფასების რუბრიკა
პროექტის შეფასების რუბრიკა
 
ყვავილოვანი მცენარეები, ფოთოლი, ფოტოსინთეზი
ყვავილოვანი მცენარეები, ფოთოლი, ფოტოსინთეზიყვავილოვანი მცენარეები, ფოთოლი, ფოტოსინთეზი
ყვავილოვანი მცენარეები, ფოთოლი, ფოტოსინთეზი
 
მეთოდები და აქტივობები
მეთოდები  და  აქტივობებიმეთოდები  და  აქტივობები
მეთოდები და აქტივობები
 
სასწავლო პროექტი
სასწავლო პროექტისასწავლო პროექტი
სასწავლო პროექტი
 
ინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმა
ინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმაინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმა
ინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმა
 
სწავლების თანამედროვე ინოვაციური მეთოდები: ახალი მედია–ტექნოლოგიები ისტორიი...
სწავლების თანამედროვე ინოვაციური მეთოდები: ახალი მედია–ტექნოლოგიები ისტორიი...სწავლების თანამედროვე ინოვაციური მეთოდები: ახალი მედია–ტექნოლოგიები ისტორიი...
სწავლების თანამედროვე ინოვაციური მეთოდები: ახალი მედია–ტექნოლოგიები ისტორიი...
 
No Bulling! არა ბულინგს!
No Bulling! არა ბულინგს!No Bulling! არა ბულინგს!
No Bulling! არა ბულინგს!
 
ჯანმრთელობა და ჰიგიენა
ჯანმრთელობა და ჰიგიენაჯანმრთელობა და ჰიგიენა
ჯანმრთელობა და ჰიგიენა
 
ცოცხალი და არაცოცხალი ბუნება
ცოცხალი და არაცოცხალი ბუნებაცოცხალი და არაცოცხალი ბუნება
ცოცხალი და არაცოცხალი ბუნება
 
პროექტის შაბლონი
პროექტის შაბლონიპროექტის შაბლონი
პროექტის შაბლონი
 
სამოდელო გაკვეთილის რეფლექსია
სამოდელო გაკვეთილის რეფლექსიასამოდელო გაკვეთილის რეფლექსია
სამოდელო გაკვეთილის რეფლექსია
 
ბრინჯაოს ხანა საქართველოში..
ბრინჯაოს ხანა საქართველოში..ბრინჯაოს ხანა საქართველოში..
ბრინჯაოს ხანა საქართველოში..
 
დავალება 3კლ. კროსვორდი
დავალება  3კლ. კროსვორდიდავალება  3კლ. კროსვორდი
დავალება 3კლ. კროსვორდი
 
გეგმა არჩილ სულაკაური ,,ბიჭი და ძაღლი''
გეგმა არჩილ სულაკაური ,,ბიჭი და ძაღლი''გეგმა არჩილ სულაკაური ,,ბიჭი და ძაღლი''
გეგმა არჩილ სულაკაური ,,ბიჭი და ძაღლი''
 
შეფასების ძირითადი პრინციპები, ტიპები, ინსტრუმენტები
შეფასების ძირითადი პრინციპები, ტიპები, ინსტრუმენტებიშეფასების ძირითადი პრინციპები, ტიპები, ინსტრუმენტები
შეფასების ძირითადი პრინციპები, ტიპები, ინსტრუმენტები
 

Similar to ისტ

Unit plan template(1)
Unit plan template(1)Unit plan template(1)
Unit plan template(1)tengizkuchava
 
Lesson plan template
Lesson plan   templateLesson plan   template
Lesson plan templatejgufi8
 
Unit plan template_overview
Unit plan template_overviewUnit plan template_overview
Unit plan template_overviewDaria Gabashvili
 
Unit plan template_overview
Unit plan template_overviewUnit plan template_overview
Unit plan template_overviewDaria Gabashvili
 
Unit plan template_overview
Unit plan template_overviewUnit plan template_overview
Unit plan template_overviewDaria Gabashvili
 
სასწავლო პროექტის გეგმის შაბლონი
სასწავლო პროექტის გეგმის შაბლონისასწავლო პროექტის გეგმის შაბლონი
სასწავლო პროექტის გეგმის შაბლონიnanci68
 
პროექტის გეგმა
პროექტის გეგმაპროექტის გეგმა
პროექტის გეგმაnanci68
 
სასწავლო გეგმის შაბლონი
სასწავლო გეგმის შაბლონისასწავლო გეგმის შაბლონი
სასწავლო გეგმის შაბლონიlevanqvela
 
ინტეგრირებული გაკვეთილი -ხელოვნება-ბუნებისმეტყველება
ინტეგრირებული გაკვეთილი -ხელოვნება-ბუნებისმეტყველება ინტეგრირებული გაკვეთილი -ხელოვნება-ბუნებისმეტყველება
ინტეგრირებული გაკვეთილი -ხელოვნება-ბუნებისმეტყველება nino Zirakadze
 
Gakvetilis gegma 1jgufi
Gakvetilis gegma 1jgufiGakvetilis gegma 1jgufi
Gakvetilis gegma 1jgufijgufi8
 
Treningi Tbilisis 1 Skola Kargi
Treningi Tbilisis  1 Skola  KargiTreningi Tbilisis  1 Skola  Kargi
Treningi Tbilisis 1 Skola Kargidatiko43
 
ქსელური პროექტი
ქსელური პროექტიქსელური პროექტი
ქსელური პროექტიDimitri Popovi
 
სასწავლო გეგმის შაბლონი
სასწავლო გეგმის შაბლონისასწავლო გეგმის შაბლონი
სასწავლო გეგმის შაბლონიlevanqvela
 
საკლასო პლაკატის დამზადება
საკლასო პლაკატის დამზადებასაკლასო პლაკატის დამზადება
საკლასო პლაკატის დამზადებაritadateshidze
 
Ict lesson plan sample
Ict lesson plan   sampleIct lesson plan   sample
Ict lesson plan samplejgufi8
 
მოდული II
მოდული IIმოდული II
მოდული IImaia jokhadze
 

Similar to ისტ (20)

Unit plan template(1)
Unit plan template(1)Unit plan template(1)
Unit plan template(1)
 
Lesson plan template
Lesson plan   templateLesson plan   template
Lesson plan template
 
Unit plan template_overview
Unit plan template_overviewUnit plan template_overview
Unit plan template_overview
 
Unit plan template_overview
Unit plan template_overviewUnit plan template_overview
Unit plan template_overview
 
Unit plan template_overview
Unit plan template_overviewUnit plan template_overview
Unit plan template_overview
 
სასწავლო პროექტის გეგმის შაბლონი
სასწავლო პროექტის გეგმის შაბლონისასწავლო პროექტის გეგმის შაბლონი
სასწავლო პროექტის გეგმის შაბლონი
 
პროექტის გეგმა
პროექტის გეგმაპროექტის გეგმა
პროექტის გეგმა
 
სასწავლო გეგმის შაბლონი
სასწავლო გეგმის შაბლონისასწავლო გეგმის შაბლონი
სასწავლო გეგმის შაბლონი
 
Gegma
GegmaGegma
Gegma
 
ინტეგრირებული გაკვეთილი -ხელოვნება-ბუნებისმეტყველება
ინტეგრირებული გაკვეთილი -ხელოვნება-ბუნებისმეტყველება ინტეგრირებული გაკვეთილი -ხელოვნება-ბუნებისმეტყველება
ინტეგრირებული გაკვეთილი -ხელოვნება-ბუნებისმეტყველება
 
Gakvetilis gegma 1jgufi
Gakvetilis gegma 1jgufiGakvetilis gegma 1jgufi
Gakvetilis gegma 1jgufi
 
Treningi Tbilisis 1 Skola Kargi
Treningi Tbilisis  1 Skola  KargiTreningi Tbilisis  1 Skola  Kargi
Treningi Tbilisis 1 Skola Kargi
 
ქსელური პროექტი
ქსელური პროექტიქსელური პროექტი
ქსელური პროექტი
 
სასწავლო გეგმის შაბლონი
სასწავლო გეგმის შაბლონისასწავლო გეგმის შაბლონი
სასწავლო გეგმის შაბლონი
 
საკლასო პლაკატის დამზადება
საკლასო პლაკატის დამზადებასაკლასო პლაკატის დამზადება
საკლასო პლაკატის დამზადება
 
Unit plan template
Unit plan templateUnit plan template
Unit plan template
 
Unit plan template
Unit plan templateUnit plan template
Unit plan template
 
Ict lesson plan sample
Ict lesson plan   sampleIct lesson plan   sample
Ict lesson plan sample
 
მოდული II
მოდული IIმოდული II
მოდული II
 
Samodelo 2
Samodelo 2Samodelo 2
Samodelo 2
 

More from school n 11

1 კლასი, პედ: მაკა მაისურაძე
1 კლასი, პედ: მაკა მაისურაძე1 კლასი, პედ: მაკა მაისურაძე
1 კლასი, პედ: მაკა მაისურაძეschool n 11
 
ელექტრონული ცხრილი 5 კლასი
ელექტრონული ცხრილი 5 კლასიელექტრონული ცხრილი 5 კლასი
ელექტრონული ცხრილი 5 კლასიschool n 11
 
ტექსტური რედაქტორი Ms word
ტექსტური რედაქტორი Ms wordტექსტური რედაქტორი Ms word
ტექსტური რედაქტორი Ms wordschool n 11
 
თამბაქოს მავნებლობა
თამბაქოს მავნებლობათამბაქოს მავნებლობა
თამბაქოს მავნებლობაschool n 11
 
მე-11 საჯარო სკოლა, "შვიდკაცა+1"
მე-11 საჯარო სკოლა, "შვიდკაცა+1"მე-11 საჯარო სკოლა, "შვიდკაცა+1"
მე-11 საჯარო სკოლა, "შვიდკაცა+1"school n 11
 
Presentation 11 skola
Presentation 11 skolaPresentation 11 skola
Presentation 11 skolaschool n 11
 
ლ. ღვინიაშვილი, ნ. რაზმიაშვილი
ლ. ღვინიაშვილი, ნ. რაზმიაშვილილ. ღვინიაშვილი, ნ. რაზმიაშვილი
ლ. ღვინიაშვილი, ნ. რაზმიაშვილიschool n 11
 
Excel 110502051249-phpapp02
Excel 110502051249-phpapp02Excel 110502051249-phpapp02
Excel 110502051249-phpapp02school n 11
 
proeqti qimiashi
proeqti qimiashiproeqti qimiashi
proeqti qimiashischool n 11
 
სამშობლო
სამშობლოსამშობლო
სამშობლოschool n 11
 
ფუნქცია
ფუნქციაფუნქცია
ფუნქციაschool n 11
 

More from school n 11 (20)

Nini panjavidze
Nini panjavidzeNini panjavidze
Nini panjavidze
 
1 კლასი, პედ: მაკა მაისურაძე
1 კლასი, პედ: მაკა მაისურაძე1 კლასი, პედ: მაკა მაისურაძე
1 კლასი, პედ: მაკა მაისურაძე
 
Resursi ist
Resursi istResursi ist
Resursi ist
 
ელექტრონული ცხრილი 5 კლასი
ელექტრონული ცხრილი 5 კლასიელექტრონული ცხრილი 5 კლასი
ელექტრონული ცხრილი 5 კლასი
 
ტექსტური რედაქტორი Ms word
ტექსტური რედაქტორი Ms wordტექსტური რედაქტორი Ms word
ტექსტური რედაქტორი Ms word
 
თამბაქოს მავნებლობა
თამბაქოს მავნებლობათამბაქოს მავნებლობა
თამბაქოს მავნებლობა
 
Pre
PrePre
Pre
 
Kalatburti
KalatburtiKalatburti
Kalatburti
 
მე-11 საჯარო სკოლა, "შვიდკაცა+1"
მე-11 საჯარო სკოლა, "შვიდკაცა+1"მე-11 საჯარო სკოლა, "შვიდკაცა+1"
მე-11 საჯარო სკოლა, "შვიდკაცა+1"
 
Presentation 11 skola
Presentation 11 skolaPresentation 11 skola
Presentation 11 skola
 
ლ. ღვინიაშვილი, ნ. რაზმიაშვილი
ლ. ღვინიაშვილი, ნ. რაზმიაშვილილ. ღვინიაშვილი, ნ. რაზმიაშვილი
ლ. ღვინიაშვილი, ნ. რაზმიაშვილი
 
Excel 110502051249-phpapp02
Excel 110502051249-phpapp02Excel 110502051249-phpapp02
Excel 110502051249-phpapp02
 
Cat 2013
Cat 2013Cat 2013
Cat 2013
 
qartuli
qartuliqartuli
qartuli
 
biologia
biologiabiologia
biologia
 
proeqti qimiashi
proeqti qimiashiproeqti qimiashi
proeqti qimiashi
 
Html ენა
Html ენაHtml ენა
Html ენა
 
სამშობლო
სამშობლოსამშობლო
სამშობლო
 
ფუნქცია
ფუნქციაფუნქცია
ფუნქცია
 
Ani sirbiladze
Ani sirbiladzeAni sirbiladze
Ani sirbiladze
 

ისტ

  • 3. გაკვეთილის მიზნები და შედეგები • მოსწავლეები მუშაობენ გრაფიკულ რედაქტორში და ტექსტურ რედაქტორში , იუმჯობესებენ ხელის მოტორიკას, მათემატიკურ აზროვნებას. • მოსწავლეს შეუძლია ისტ პროდუქტის შესაქმნელი საშუალებების გამოყენება. • იყენებს სახატავად პროგრამა Paint, ტექსტურ რედაქტორს მასწავლებლის მიერ ჩატარებული სასწავლო აქტივობისას; • შეუძლია კვლევის ტექნოლოგიური საშუალებების გამოყენება. • იყენებს ციფრულ საგანმანათლებლო რესურსებს ამოცანების ამოხსნის, ცნებების, იდეებისა და ისტორიული მოვლენების თვალსაჩინოდ წარმოდგენის მიზნით (მაგალითად: ვიზუალური მასალა, საგანმანათლებლო თამაშები და სხვა); • იყენებს ისტ- სწავლის გასაუმჯობესებლად და შემოქმედებითი პროცესის წასახალისებლად. • მოსწავლეს შეუძლია ერთმანეთს შეუსაბამოს რიცხვები, რიცხვითი სახელები და რაოდენობები . • მოსწავლე კითხულობს და წერს რიცხვებს; გამოსახავს მათ სხვადასხვა მოდელის გამოყენებით; • მოსწავლეს შეუძლია ერთმანეთთან დააკავშიროს თვლა, რიცხვებს შორის დამოკიდებულებები და შეკრებაგამოკლების მოქმედებები • ახდენს შეკრება-გამოკლების თვალსაჩინოდ დემონსტრირებას, განსაზღვრავს განსხვავებას (მაგალითად, “რამდენით გაიზარდა/შემცირდა?") და აღწერს რიცხვებს შორის დამოკიდებულებებს;
  • 4. • მოსწავლეებმა იციან პროგარამაPaint-ის ინსტრუმენტები,იციან ხატვა, შენახულ ფაილს ხსნიან Paint-ში, არჩევენ ფერებს, აგრეთვე პროგრამა MS Word - ში იციან პროგრამის გახსნა, ფიგურების ხატვა, გადაადგილება, ფიგურებში ფერის ჩასხმა. მათემატიკაში იციან 10-ის ფარგლებში შეკრებაგამოკლება. სახატავიდა ტექსტური რედაქტორის ინსტრუმენტების გამოყენების უნარები მოსწავლეებს უკვე ა ქვთ ნასწავლი. ამ გაკვეთილზე კი მოხდება უნარების განმტკიცება და ტექნიკის გამომუშა ვება.
  • 5. • ”ბუკი” - ყველა მოსწავლეს აქვს საკუთარი • სამუშაო ფურცლები -მიცემული მასწავლებლის მიერ • (პროგრამები: Msword, Paint).
  • 6. გაკვეთილის მსვლელობა • მასწავლებელი გაკვეთილის დაწყებამდე ამზადებს სავარჯიშოებს მოსწავლეებისთვის: საქაღალდეში ფაილი, რომელშიც ჩადებიულია 6 სავარჯიშო ფურცელი, რომელთა გახსნა შესაძლებელია სახატავ რედაქტორში. გაკვეთილის დასაწყისში ამ სავარჯიშოებს მოსწავლეებს ურიგებს ”ბუკებში”. მოსწავლეები მუშაობენ ინდივიდუალურად საკუთარ ”ბუკებზე”. • ბუკის გამოყენებით მასწავლებელი უხსნის მოსწავლეებს დავალებას. იწყებენ ინდივიდუალურად დავალების შესრულებას: • მოსწავლემ სავრჯიშო ფურცელბი უნდა გახსნას თანმიმდევრობით. გაიაზროს დავალებები და შეასრულოს იგი. ამისთვის, მოსწავლეს სჭირდება 1 - შესაბამისი word პროგრამის ინსტრუმენტების ცოდნა; 2 - სახატავი რედაქტორის ინსტრუმენტების გამოყენება: • 1. მოსწავლე ხსნის word-ის პროგრამაში აწყობილ სავარჯიშოს , სადაც მოცემულია ორი სახის დავალება. გაიაზრებს და შეასრულებს დავალებებს. • 2. მოსწავლე ხსნის სავარჯოშო ფურცლებს სახატავ პროგრამაში Paint , სადაც ფიგურებს აფერადებს მითითებული ფერის მიხედვით. • 3. ნახატები ისეა აწყობილი, რომ მოსწავლეს გაუადვილდეს მათემატიკური ამოცანის ამოხსნა. • 4. მოსწავლეები ინდივიდუალურად მუშაობენ ”ბუკებზე” პედაგოგი ეხმარება მოსწავლეებს საჭიროებისამებრ. • გაკვეთილის ბოლოს მასწავლებელი აფასებს მოსწავლეებს შეფასების ფურცლის მიხედვით. და აძლევს დავალებას, რომელისაც მოსწავლეებს უწერს ”ბუკებში”.